Pensiile nu vor fi majorate de la 1 ianuarie

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 31 decembrie 2008, 18:07 Actualitate | Esenţial


Valoarea punctului de pensie va fi mentinuta la nivelul din luna octombrie, de 697,5 lei, pana dupa aprobarea si publicarea in Monitorul Oficial a proiectului bugetului asigurarilor sociale de stat pe 2009. Astfel valoarea punctului de pensie nu va mai fi majorata la 763,7 lei din luna ianuarie, cum a decis fostul Guvern, informeaza Mediafax.

Decizia a fost luata in ultima sedinta din acest an a Excecutivului, printr-o ordonanta de urgenta in care se stabileste ca, incepand cu 1 ianuarie 2009, valoarea punctului de pensie este de 697,5 lei, valoare care va fi aplicata pana la data de 1 a lunii urmatoare publicarii in Monitorul Oficial a legii bugetului asigurarilor sociale de stat pe 2009.

Fostul guvern a decis, in luna decembrie, ca valoarea punctului de pensie pentru 2009 sa fie de 763,7 lei, de la 1 ianuarie 2009.

Premierul Emil Boc a declarat, marti, ca deciziile privind pensiile si salariile vor fi anuntate de Guvern la momentul prezentarii proiectului de buget pentru 2009 si ca angajamentele legale si politice vor fi realizate "in limita resurselor existente".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2667 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Urare (Miercuri, 31 decembrie 2008, 18:18)

    Eu [anonim]

    Putrezi-v-ar coalitia si voi impreuna cu ea.
    Asta e urarea mea pentru voi, de Anul Nou.
    Cu Basescu in frunte.
    • +4 (12 voturi)    
      Ia-ti Tradiceanul si umbla pe la Patriciu si Ilici (Miercuri, 31 decembrie 2008, 18:55)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      cu colinda asta. Cele doua hahalere aflate in slujba KGB-ului si Rusiei lui Putin au facut posibila aceasta alianta.
    • 0 (4 voturi)    
      totusi (Joi, 1 ianuarie 2009, 13:05)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Eu

      La multi ani ani cu sanatate pentru noul guvern in frunte cu Traian Basescu, cu 70 % din voturi ale oamenilor sarmani.
      Sa dea bunul Dumnezeu ca in toamna sa ia 90 %. Inteleg ca vor sa socoteasca bugetul si apoi sunt sigur ca o sa mareasca si pensiile daca au promis asa. Iuda Tariceanu a promis marirea pentru a castiga voturi nu pentru altceva. Stia mafiotul ca e cu visteria goala si s-a opus din rasputeri la marirea salariilor profesorilor. Fiti drepti, mai terminati cu diversiunile mafiote la inceput de an.. Mai asteptati macar o luna.
  • +5 (7 voturi)    
    mariri in sensul luatului (Miercuri, 31 decembrie 2008, 19:17)

    cititor [anonim]

    Cand e de luat se ia sigur ,vezi marirea amenzilor datorita maririi salariului. Cand e de dat din aceleasi motive nu mai e posibil.
    Sa le de Dumnezeu dupa gandurile si faptele lor.
  • +4 (8 voturi)    
    bolsevicii (Miercuri, 31 decembrie 2008, 20:03)

    tepes [anonim]

    Batuv-ar DUMNEZEU DE Nenorociti .SI COMUNISTI ORDINARI I-ATI UMILIT INCA O DATA PE PENSIONARI ACESTEA SINT MASURILE DURE PE CARE LE-ATI TOT TRIMBITAT?DE CE DLOR.SIRBU SI BOC DE CE ATI FACUT ASA CEVA.ACESTI OAMENI CARE CARE AU DUS-O GREU SUB TOATE REGIMURILE STAU LA MILA VOASTRA PENTRU UN BANUT IN PLUS SI DE CARE SE BUCURA DLE BOC .LE-AI VAZUT FETELE TRISTE SI RIDATE ?DE ACEBTI OAMENI CARE NU SE POT REVOLTA ATI PROFITAT.ASA SA VA AJUYE BUNUL DUMNEZEU TIE SI CELUI CARE VA INDEMNAT SA FACETI ACEST PAS ORIBILAMIN
    • -1 (7 voturi)    
      si asa au pensii mari (Miercuri, 31 decembrie 2008, 20:59)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui tepes

      Ce debitezi si tu tataie???Nu iti mai ajung banii??La munca nu la intins mana.Sunteti 6 milioane de pensionari din care vro 2 mil pe caz de boala si nu sunteti bolnavi la 4 milioane de angajati.In plus sunteti cei care ati distrus tara asta facanduva ca munciti pe timpul comunismului si bani veneau chiar dc nu faceati nimica.A venit vremea sa platiti pt faptele voastre Daca nu va convine pensiile eu zic sa va angajati ca oricum ati stat destul pe timpul comunismului
      • 0 (4 voturi)    
        ei na (Miercuri, 31 decembrie 2008, 21:08)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui make21

        Poate ma-ta n-a muncit ma
      • +1 (5 voturi)    
        make 21 (Miercuri, 31 decembrie 2008, 21:23)

        valentin [anonim] i-a raspuns lui make21

        Esti o mare jigodie. Poate parintii tai au primit bani nemeritati sau pe nemunca in timpul comunismului. Inseamna ca esti odrasla de fost mahar comunist sau de securist daca crezi ca toti stateam degeaba.
        • 0 (2 voturi)    
          n-ai cu cine , niste ........ (Joi, 1 ianuarie 2009, 14:09)

          make21 [anonim] i-a raspuns lui valentin

          Cat sunteti de limitati si nu puteti pricepe nimic din ce s-a intamplat si din ce se intampla, incredibil ce au putut face comunistii cu uni din romani, pur si simplu i-a transformat in legume care nu pot gandi.Desi cred ca voi 2 astia sunteti niste papagali tineri care au trecut prin scoala ca Voda prin loboda.
          Ati auzit voi de productivitatea munci??Asta se facea parca prin clasa a 11-a la economie daca mai retin eu bine minte, deci baieti luati cartea si cititi inainte de a mai scoate niste injuraturi ca la alceva si asa nu va pricepeti
          Ce productivitate era pe timpul lui ceasca cand pt aratul unui ha de teren sa zicem de ex unui om ii trebuia o zi , neamtu facea asta intr-o ora si asta se intmpla in orice domeniu al economiei.
          In plus pe langa asta ca si cum nu era deajuns, daca luam exemplul de urcat pe stalp sa faca ceva, 2 tineau de scara ( de parca unu nu ajungea), unul ii canta la cel de sus si inca vro 2 carau bautura.Deci pt o munca de 2 oameni mergeau 6.Aceste exemple se pot extrapola la intrega economie de pe timpul lui ceasca si avem imagine economie de dinainte.
          Concluzia este ca pe langa ca se muncea prost ducand la productivitate aproape zero se facea si cu multi oameni . Rezultatele fostei economi acum se vad in tara si este si normal ca pensionarii acum platesc regimul trecut.
          Oricum nu ma astept sa intelegeti mare branza ca sunteti f limitati , dar continuati sa injurati ca asta stiti cel mai bine se pare
          • +2 (2 voturi)    
            make 21, te compatimesc (Joi, 1 ianuarie 2009, 16:59)

            valentin [anonim] i-a raspuns lui make21

            Pe langa faptul ca in capul tau e o mare invalmaseala de idei, habar n-ai nici de gramatica limbii romane. Roaga-ti copiii sa-ti verifice textele pe care le postezi aici.
      • +2 (2 voturi)    
        pensii (Joi, 1 ianuarie 2009, 11:58)

        jack [anonim] i-a raspuns lui make21

        ma nenorocitule cu ce.ai contribuit tu la bogatia acestei tari ? vedea-te -as mort !
    • -1 (1 vot)    
      diversionistii (Joi, 1 ianuarie 2009, 13:12)

      Tepes [anonim] i-a raspuns lui tepes

      De-abia a inceput noul an si diversionistii mafioti au inceput sa latre si sa arunce cu rahat in alesii celor 70 % din natia romana (cei 70 % mai isteti si mai cinstiti). Diversionisti bolsevici ca cei din 47, 50 si atatia ani cat ne-au asuprit, ne-au trimis la cazne prin puscarii si canale si care ar vrea sa invie trecutele negre vremi. Fii calm ca stim noi cine sunt bolsevicii, cine vrea binele natiei si cine se gandeste numai la buzunarele lor de talhari.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba-i tepelush (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:21)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Tepes

        Aia 70% care au ales FSn sunt fostii si actualii bolsevici si securisti, asa ca sitine.

        Vedea-vas pe toti cu burta in sus, si atunci vom stii ca tara asta are un viitor.
    • -1 (1 vot)    
      fiti buni cu aproapele vostru (Joi, 1 ianuarie 2009, 17:07)

      Lenin [anonim] i-a raspuns lui tepes

      Ma bolsevicule,vad ca le amesteci de numa'.Te dai mare crestin,da' ai scoate kalasnikovu' fara sa clipesti.Rudotel are cineva ?Ameno.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu apucati 1 Ianuarie ! (Miercuri, 31 decembrie 2008, 20:30)

    Pensionar [anonim]

    Nenorocitilor
  • +1 (3 voturi)    
    Sa traiti bine (Miercuri, 31 decembrie 2008, 23:53)

    lolo [anonim]

    Sa traiti bine altaturi de PDL si PSD
    • 0 (4 voturi)    
      da (Joi, 1 ianuarie 2009, 13:16)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui lolo

      Multumim de urare. Traim mult mai bine de cand am scapat de mafia oligarhica protejata de Iuda Finkelstein Tariceanu cu marii lui aghiotanti, Crin Antonescu, Norica Neculai Pauker, Bogdan Olteanu Gisela Vass, Puiu Hasoti diversionistul, Orban puiul de securist.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai vorbim (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:23)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        deocamdata traiesti bine din ce a facut guvernul Tariceanu.
        Poate cand vei muri de foame o sa vezi cat de fraier esti.
  • 0 (0 voturi)    
    majorariiii (Joi, 1 ianuarie 2009, 2:44)

    antonia [anonim]

    ce sa facem acei pensionari ce trebuie sa li se mareasca pensia de la1ianuarie sunt"naparliti"d-nule BOCmariti unde vreti ca oamenii de rind sufera oricum,TRAIASCA ROMANIA!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    PENSIIILE!!!! (Joi, 1 ianuarie 2009, 2:56)

    ANTONIA [anonim]

    UITASE-M ATUNCI CAND VINE POSTASITA PUNETI SI FUNIA(UN CADOU USOR)LA CE GRELE ZILE ARE UN PENSIONAR CE LIPSESTE!!!!NU MARIM PENSIA CA ARE DESTUL!!!D-NULE BOC SPANIA E IN CRIZA CA ORI CARE TARA SI A MARIT SALARIU MINIM DELA600E LA 624E.si la fel pensionarilor
    !!ce ve-ti face oamenilor de rand!!!!!!CRED CA NIMIC
    • +1 (3 voturi)    
      pesniile sunt si asa mari la ce suporta economia R (Joi, 1 ianuarie 2009, 13:42)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui ANTONIA

      Inainte cu 3 luni de alegeri adica prin octombrie pensiile au crescut undeva cu 40% din cate retin , si acum va mai trebuie o crestere de 50%.Ar rezulta o crestere de 110% in nici 6 luni.NUmai niste guvernanti nebuni ar putea face asa ceva.Pensiile voastre si asa sunt mari avand in vedere ca multe din ele depasesc salarul minim pe economie.
      Eu zic sa va bucurati daca anul viitor o sa aiba statul sa va plateasca pensiile si asa super marite la criza economica care ne asteapta.
      • 0 (2 voturi)    
        truda zadarnica (Joi, 1 ianuarie 2009, 16:58)

        pensionarul de lux [anonim] i-a raspuns lui make21

        Te trudesti degeaba in incercarea de a lamuri 2-3 imbecili mai tineri despre cum s-a lucrat pe vremea lui ceashca.Singurul lucru pe care-l vor "pricepe" e ca le jignesti parintii/bunicii. Omul in general refuza realitatea.Iluziile si basmele suna intotdeauna mai bine.
        Eu am lucrat ca rectificator intr-o megauzina ceausista.75% din p.limea muncitoare de acolo era alcoolizata,piesele ieseau cum ieseau,iar nea nelu i-a scos la pensie in mod onorabil ca sa-l voteze.Astfel de oameni sponsorizam noi acum din taxele platite.
        Imi pare rau de oamenii care chiar o duc greu,la tara,cu pensii minuscule.Putorilor de la oras,care-si plimba potaia si se uita cu admiratie cand isi lasa rahatul direct in mijlocul aleii,le-as reduce pensia cu 90%.
  • +2 (4 voturi)    
    Oamenii trebuie sa invete sa gandeasca (Joi, 1 ianuarie 2009, 11:48)

    sorin [anonim]

    Oamenii trebuie sa invete sa gandeasca inainte de a vota. Sa voteze in functie de ceea ce fac politicienii nu in functie de ce promit in campanie.

    Maica-mea, care nu a fost niciodata la vot pana acum, dar care pana nu demult simpatiza cu Iliescu, acum a votat cu PNL. Am intrebat-o: "De ce?" R: "Astia sunt singurii care mi-am marit pensia pana acum, sa pot sa traiesc cat de cat rezonabil."
  • 0 (2 voturi)    
    Iar luasi teapa, tataie? (Joi, 1 ianuarie 2009, 12:45)

    Masacru [utilizator]

    Pensionarul nu se invata niciodata minte! Il voteaza si pe dracu daca ii promite 2 bani in plus!

    Ca de obicei, de 18 ani incoace ramane doar cu promisiunea si ma mir ca inca n-a invatat lectia.

    VADIM TUDOR PRESEDINTE!

    (Pentru cei care-l fac nebun am o vorba de sah-mat: "la vremi nebune, solutii nebune!")
    • 0 (0 voturi)    
      buna buna asta vorba reclamei (Vineri, 2 ianuarie 2009, 9:17)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui Masacru

      Masacrule mi-a placut titlul am ris cu gura pina la urechi.Da ai dreptate am votat cu dracul care nea pacalit dar ce sa-i faci minteau asa de frumos ,ipocritii.
  • 0 (4 voturi)    
    pensii (Joi, 1 ianuarie 2009, 13:49)

    Nichipercea [anonim]

    Poate cei cu pensii de 2-3000 euro vor fi zguduiti de remuscari si au nevoie de funie pentru a-si curma chinurile (Ilici blsevicul, parlamentarii, generalii, judecatorii) !
    Am inteles ca noul guvern se gandeste rational si va mari substantial pensiile mici (dublu, triplu), va stopa pensiile rezonabile de cca doua mii de roni. Propun ca si pensiile sa fie plafonate la vreo
    5-8000 de roni.
    Ticalosul de Iuda Tariceanu a marit pensiile sarmanilor cu o suta de lei (20% din 500 lei) dar clientelei lui politice cu 2000 lei (tot 20% dar din 10.000 lei).
    Or fi platit aceia contributii mari prin impozite dar salariile nu au fost cinstite ci date pe stil mafiot. Ce asa buna treaba or fi facut ca sa ia asa salarii mari intr-o republica tanara si saraca si in care nu s-au implicat ca sa rezolve mizeria economica a populatiei ! Judecatorii, generalii, parlamentarii au primit salarii foarte mari de la regimul PSD ca sa le apere hotiile, spagile, faradelegile. S-au facut si imuni ca sa iasa in afara legii.
    Domnul Boc a fost si el la Revelion ca tot omul dar cand se intoarce va mari salarii si pensii precum a spus. Tot omul trebuie insa sa faca niste socoteli. Asa e el invatat din Ardeal, ca acolo sunt oameni mai gospodari si intai gandesc si numai pe urma purced la treaba.
    Si nu-i mai aparati pe bogatani daca le mai taie din pretentii ca au de unde desi tipa ca din gaura de sarpe. Pot renunta la una din vilele de vacanta (sa se plafoneze la maxim 3 de familie, una la mare, una la munte, una pe Riviera), la maxim 3 masini pe familie (sotul, sotia, bona sau soacra), maxim un elicopter, maxim un iaht (nu ca Copos care are o gramada), maxim 10 ha teren. Sa mai stranga si ei cureaua.
    Notarii (notaritele) au niste castiguri imense din niste hartii. Iti faci un act si in doua ore iti umfla 10 milioane ca popa. Ar trebui sa se umble la tarifele acestora stabilite prin organizatiile lor monopoliste care te jupoaie ca niste hingheri.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti pe langa (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:27)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Nichipercea

      Omul de rand cu pensia mica simte cel mai mult astfel de masuri stupide.

      Cei care au castigat si castiga bani multi, munciti sau nu, au din ce sa traiasca si invremuri grele indiferent daca mai primesc sau nu cateva procente.

      Cand vei pricepe chestia asta vei fi depasit nivelul de primata!
  • 0 (4 voturi)    
    interesant (Joi, 1 ianuarie 2009, 15:32)

    clujean [anonim]

    din cate vad pe forumuri, propagandistii FSN sustin ABSOLUT orice ar face acest partid bicefal, dar vina o dau invariabil pe Tariceanu! cu asemenea imbecili fara obraz si, mai ales, cu hoardele de retardati care ii cred si, din pacate, au drept de vot, nici o sansa ca rominia sa ajunga, vreodata, o tara civilizata.
    • +1 (1 vot)    
      Bravo clujene! (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:29)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Mai are tara nevoie de cateva milioane ca si tine si atunci poate facem ceva bun!

      Bafta!
    • 0 (0 voturi)    
      imbecilul (Joi, 1 ianuarie 2009, 21:36)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Intr-adevar ar trebui ca toti imbecilii nesimtiti sa fie blamati daca se dovedesc ca sustin interese impotriva romanilor. Sa ni se arate si noua care este fapta incriminata.
  • 0 (0 voturi)    
    Alesii (Joi, 1 ianuarie 2009, 20:26)

    Ceatateanu' [anonim]

    Ce bine'mi pare ca nu v'am votat !
  • 0 (0 voturi)    
    politisti , magistrati , armata ,parlamentari,etc (Joi, 1 ianuarie 2009, 22:31)

    economist [anonim]

    Dragii mei ,

    Nu pentru toate lumea e criza .Pentru categoriile de mai sus , care au salarii de zeci si sute de milioane ( 1 locotenet in politie are 4500 ron + sporuri, prime, facilitati , bani de haine (8000 ron /an ) etc .Ar trebui scazute salariile acestora , precum si pensiile lor ( intre 3000-18000 lei /luna !!!) si statul ar avea bani . Dar suntem un stat "politienesc " , unde mafia are nevoie sa stapaneasca restul populatiei prin saracie si frica !!! Sa nu mai fim prosti sa le platim prin cotizatiile noastre salariile lor .Daca nu sunt bani pt profesori si pensionari , sa taiem si PRIVILEGIILE acestor categorii !!!(nu drepturi , ci PRIVILEGII ) . E timpul pt DREPTATE . Scaderea salariilor si primelor acestora - NOI hotaram ; contribuabilii !!! Nu se mai poate!