Dezbatere HotNews.ro

Revelion in Austria sau pe Valea Prahovei? Spune o poveste si cateva cifre

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 decembrie 2008, 13:33 Actualitate | Esenţial


A fost record de trafic pe Valea Prahovei iar politia rutiera anunta de Craciun blocaje in statiunile dintre Sinaia si Brasov. Pe de alta parte, tot mai multi romani prefera sa ia avionul spre Austria iar nord-vestul tarii ajunge mai repde cu masina in statiunile din Alpi decat la Sinaia sau Predeal.

De Revelion, ofertele agentiilor de turism abunda in pachete de 27-31 de euro pe zi de persoana, la pensiuni sau hoteluri de 3 stele din Tirol, in sejur de 5 sau 7 zile. Preturile la hotelurile si pensiunile din  Valea Prahovei sunt egale sau chiar mai piperate decat cele din Austria, in conditii de cazare, servicii si infrastructura mai proaste.

Si totusi, peste 100.000 de romani si-au facut rezervari de Revelion in statiunile din Romania si doar 13.000 in afara tarii, cifre intr-o usoara scadere fata de anul trecut, potrivit datelor furnizate de agentiile de turism. Cum se explica?

Spune de ce alegi sa-ti petreci Revelionul in tara sau in statiuni din strainatate, ca de pilda Austria: argumenteaza cu povestea ta. Ti-a redus criza financiara bugetul de Revelion?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6245 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Austria (Luni, 29 decembrie 2008, 13:56)

    n3m3sis [anonim]

    Eu am renuntzat sa merg pe Valea Prahovei la ski. Pretzurile sunt mai mari sau egale cu Austria, deci bugetul nu este un motiv de mers la noi, iar serviciile sunt incomparabil mai proaste.

    Aglomeratzia e iesita din comun (stai si jumatate de ora la coada la scaun), n-ai unde sa parchezi, si daca cumva gasesti vreun petec de iarba unde sa-ti lasi masina ti se cer bani de parca ar fi parcare amenajata. In Austria desi sunt parcari amenajate si pazite nu ti se cer bani de parcare, iar autobuzele din statziuni sunt gratuite.

    Conditiile de ski, cu mici exceptzii sunt deplorabile, partii putzine si neintretzinute, tot felul de indivizi cu sania sau cu sacul si ocazionalul gratarel la marginea partiei acompaniat de manele.

    Cu 500 / 600EUR / persoana (incluzand toate cheltuielile cu mancarea, transportul, cazarea la hotel de 3*, skipass-ul s.a.m.d.) poti petrece lejer 1 saptamana in Austria in conditzii de vis in comparatzie cu ce se gaseste la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Austria! (Luni, 29 decembrie 2008, 20:48)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui n3m3sis

      subscriu!
      500 euro e bugetul minim, e adevarat, dar la noi pana si skipass-ul de o saptamana (ala din poiana) e mai scump decat la austrieci.. pentru toata regiunea Salzburg poti sa-ti iei skipass mai ieftin decat pentru poiana brasov.
      Marea diferenta este ca austriecii nu sun fomisti, pusi pe capatuiala. Statiunile lor, desi au toate locurile rezervate de-a lungul iernii, nu sunt un santier continuu.. Ei stiu exact cati turisti pot primi in conditii decente.
      Un apartament cu 2 camere in zell am see e pana in 400 de euro. Skipass o saptamana 180-200 euro. Dupa ce iesi din gropile romaniei ai autostrada.. daca n-ai chef sa conduci iei un lowcost pana la viena de 100 de euro si de acolo inchiriezi o masina sau te sui in tren, care merge prin muntii lor cam de 3-4 ori mai repede ca ale noastre pe campiile patriei.
    • 0 (0 voturi)    
      val thorens (Marţi, 30 decembrie 2008, 0:36)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui n3m3sis

      austria este o destinatie europeana evidenta pentru schiorii pasionati. alternative ieftine ar mai fi si in italia, franta. in Franta pe linga statiunile din "circul alb' si cele care pot concura oricand pentru a fi gazde de olimpiade de iarna mai exista statiunile familiale. mici, cochete, ieftine, cu o retea de partii mai mare decit cea din poiana bv a copilariei mele ajunsa pe mana unui individ de tagma lui copos:(
  • +8 (8 voturi)    
    informatia e incompleta (Luni, 29 decembrie 2008, 13:59)

    adrian [anonim]

    cei 13 mii de romani care "isi petrec revelionul in strainatate" sunt de fapt cei CARE AU LUAT BILETELE DE LA AGENTIILE ROMANESTI DE TURISM!!! Care, la randul lor, au niste adaosuri mizerabil de mari. Cei mai multi romani care pleaca in strainatate isi rezerva de fapt direct pe internet - pentru ca ii costa mult mai ieftin (lucru pe care l-am facut si eu de vreo 8 ori pana acum). Asa incat, daca vreti sa vedeti numarul complet, cel mai bine ar fi sa asteptati sa treaca sarbatorile si sa cereti situatia cu nrul turistilor romani de la autoritatile pentru turism din diferite tari (inclusiv Austria). La Multi Ani tuturor!
    • +2 (2 voturi)    
      agentii turistice :) :) :) (Luni, 29 decembrie 2008, 15:59)

      carcotasu' [anonim] i-a raspuns lui adrian

      De expemplu pt EXACT ACELASI pachet turistic in Cluj, sau Bucuresti, am primit oferta de 1.520 Euro de persoana. In final am cumparat din Germania cu 910 Euro. No comment. Si eu sunt client al agentiilor din Germania sau Austria dar locuiesc in Bucuresti.
      • +1 (1 vot)    
        Internet (Luni, 29 decembrie 2008, 19:17)

        Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui carcotasu'

        Cind am vizitat orase gen Venetia, Paris, Barcelona am studiat harta si am rezervat pe internet direct la hotel, nici macar la agentie. Parca am folosit si expedia.
  • +5 (5 voturi)    
    explicatie partiala (Luni, 29 decembrie 2008, 14:02)

    Daniel [anonim]

    Din fericire, accesul la Internet faciliteaza efectuarea directa a rezervarilor/plata serviciilor turistice; agentiile de turism din Romania nu ofera aproape nimic - "pachete" standard la care adauga niste comisioane. Statisticile furnizate de agentiile de turism nu reflecta volumul real al turismului extern pentru simplul motiv ca oamenii au sesizat de mult ca se pot descurca singuri.
    Pe de alta parte, nivelurile tarifelor specificate in articol (Eur 27-31/zi/pers.) sunt rare (practicate doar la anumite pensiuni mai slab clasificate sau situate la mare distanta de partii); sa fim seriosi, pentru perioada Revelionului in Tirol nu mai gasesti de peste 5 ani astfel de chilipiruri. Cu toate astea, costurile medii de cazare si masa sunt mai scazute in Austria decat in statiunile traditionale de pe Valea Prahovei. Dar asta e deja o poveste veche. Interesanta ar fi insa o comparatie a costului total al unei vacante (in conditiile unor oferte cat de cat similare) si luarea in considerare a alternativelor din Romania (multe alte zone incep sa "conteze").
  • +2 (2 voturi)    
    vai de noi (Luni, 29 decembrie 2008, 14:25)

    Florin [anonim]

    e vorba sa se blocheze arterele principale spre vest, ca sa ramana banu in tara, doar si raposatu spunea ca romanului i-i place in romania ;-)chiar daca oferta e mai buna in strainatate, ca austria. :-))
  • +4 (4 voturi)    
    e simplu (Luni, 29 decembrie 2008, 14:26)

    FF_Romania [utilizator]

    Ecuatia e simpla:

    Austria:
    - costuri de cazare undeva la 25% fata de "statiunile" romanesti de pe Valea Prahovei.
    - servicii: incomparabil mai bune, respect fata de client, stii la ce sa te astepti, curatenie, drumuri libere, fara "prioritate de smecher" samd
    - ski: sute de kilometri de partii, intretinute, libere, fara mari cozi la instalatii; si aceasta versus cele mai faimoase statiuni de la noi, cu cele 8 instalatii si 10 partii...

    Concret: dupa Revelion, mergem cu prietenii la ski in Austria, langa Innsbruck, si ne costa o saptamana de cazare in vila inchiriata - 140 EUR/camera dubla. Inseamna 10 EUR/zi / persoana. Are rost sa facem o estimare la costuri echivalente in Poiana Brasov?

    Ski pass: 180 EUR/5 zile = 36 EUR/zi. Acces nelimitat la partii - peste 600 km de partii

    In comparatie, am fost la Predeal acum doua saptamani, si in doua ore de ski, am cheltuit 15 EUR pe telescaun. Ca sa nu zic cat ma costa reparatul skiurilor de la bolovanii pe care i-am gasit.

    Concluziile va las sa le trageti singuri.

    Sarbatori Fericite.
    • 0 (0 voturi)    
      Solden? (Luni, 29 decembrie 2008, 15:38)

      Patri [anonim] i-a raspuns lui FF_Romania

      Langenfeld, Hippach ...pe acolo nu?:D
    • 0 (0 voturi)    
      Oferte (Luni, 29 decembrie 2008, 18:20)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui FF_Romania

      pt andi......

      daca nu e o "indiscretie"... unde e oferta asta de la Innsbruck, ca m-as duce si eu cu prietenii mei
      mai multa lume spune ca "eu imi rezerv pe net" sau mai stiu eu cum dar dati niste exemple..eu m-am uitat si pe net si n-am dat de ofertele astea....si de V Prahovei mi s-a cam luat
      • 0 (0 voturi)    
        adrese (Luni, 29 decembrie 2008, 19:46)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        www.villarenters.com
    • 0 (0 voturi)    
      vacanta Austri (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:50)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui FF_Romania

      puteti sa-mi dati si mie o adresa de pensiune in austria intr-o zona de munte sau o cazare low cost ? Va multumesc si La Multi Ani! adrsa de e-mail: augustsrl@yahoo.com
  • +3 (7 voturi)    
    nici o grija (Luni, 29 decembrie 2008, 14:55)

    the great cornholio [anonim]

    las' ca vine madam Udrea acum si croseteaza 1000 de km de partie, din partea casei.
    • +1 (3 voturi)    
      Exceptional (Luni, 29 decembrie 2008, 15:18)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui the great cornholio

      Am ras cu lacrimi...la mai multe the great cornholio.
  • +2 (2 voturi)    
    zillertal (Luni, 29 decembrie 2008, 16:18)

    Dezideriu [anonim]

    Zilertal 3-10 ian cabana 8 pers=662 euro/sapt
    Ski Pas 6 zile 186 euro /pers
    Transport masina cluj zillertal cluj= 2300km+taxe autostrada= 180 euro~60 euro pe pers pt 3 pers/ masina
    => transport cazare+ skipass~360 EUR
    + mancare+ alte cheltuieli (piscina, masa in oras, cluburi....)

    been there, done that!!!!

    Harakiri rules!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ALT FAN HARAKIRI (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:18)

      L [anonim] i-a raspuns lui Dezideriu

      Ramsau alta statiune in Zillertal: 7 nopti incepand cu 3 ianuarie apartament de 4 persoane 70 / EUR / noapte, la care adaugi taxe statiune, skipass, drum si vignete, .
      Eu cred ca diferenta de bani pe care ii dai pe transport se compenseaza cu pretul scazut al cazarii si conditii net superioare atat in statiuni cat si pe partii.

      See U all at Igloo Bar in Ahorn.
  • +2 (2 voturi)    
    si limba conteaza (Luni, 29 decembrie 2008, 16:53)

    Andrei [anonim]

    multi din cei 100.000 de turisti din predeal poate ar fi vrut initial sa mearga in austria , dar exista si o problema total ignorata in articol, limba... sansele ca in austria sa iti vorbeasca in romana, sunt mici, si cu toate ca pe la televizor toti sa dau mari poligloti e destul de greu sa ai o discutie inteligibila intr-o limba straina daca nu o stapanesti cat de cat, si multi nu se simt in largul lor sa comunice cu mainile ... evident pot exista neintelegeri, confuzii si poti ajunge sa platesti mult mai mult, fara a avea posibilitatea sa comentezi.
    PS: oamenii (romanii) se tem de ceea ce nu cunosc... in cazul de fata Limba :D

    Sarbatori Fericite
  • -1 (3 voturi)    
    romani, fiti patrioti - ramineti in romania (Luni, 29 decembrie 2008, 18:54)

    meh [anonim]

    cumparati produse romanesti. petreceti sarbatorile in romania. nu va imbulziti ca vitele in austria sau pe cine stie unde. va rog ramineti in romania.

    cum zicea cineva mai sus, se vorbeste romana, nu germana aia pe care majoritatea nu o vorbiti, cu aglomeratia si serviciile mai proaste oricum sunteti obisnuiti si in plus merita un mic efort pt a va dovedi patriotismul.

    asa ca repet: va rog, ramineti in romania.
    va multumesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Austria FTW (Luni, 29 decembrie 2008, 18:55)

    AdiAdrian [anonim]

    Nu am fost niciodata la ski pe Valea Omului Mitic si Negricios catarat in SUV ( imi pare rau pentru exceptiile care intaresc regula, really )

    Din Oradea inspre sute de partii de ski ma despart 350-400km de authobahn. Ma asteapta o cazare la 350 euro/ 7 nopti in regim de demipensiune si realitatea calitatii crescute a genomului uman cu fiecare suta de km parcursa inspre vest.

    Flame on :)
    • +1 (1 vot)    
      Cool Post, Man (Luni, 29 decembrie 2008, 21:02)

      Cristi Fader [anonim] i-a raspuns lui AdiAdrian

      Salut AdiAdrian, din Oradea.
      AI un post cool de tot. Si real pe deasupra: ce sa cauti pe Valea Omului Mitic& The Balkan Gang, cand oricum din Oradea, Arad &Transilvania alt aer respiri si alte orizonturi te inconjoara.

      un 10+ pentru "realitatea calitatii crescute a genomului uman cu fiecare suta de km parcursa inspre vest".

      Apropos: sunt vreo 600km intre bucuresti si Oradea, .. se simte, nu? ;)
  • +2 (2 voturi)    
    vacanta (Luni, 29 decembrie 2008, 19:14)

    barbas [anonim]

    site-uri pe internet pt vacante la ski:

    www.jetair.be
    www.thomascook.be

    am platit pt o vacanta in austria langa insbruck 930 euro pt 2 pers.
    4 stele plus si demipensiune
    fata de 890 euro in romania de persoana aceeiasi vacanta
    • -3 (3 voturi)    
      nu esti deloc patriot (Luni, 29 decembrie 2008, 21:48)

      meh [anonim] i-a raspuns lui barbas

      ok, am inteles, esti in belgia. bravo.
      insa daca erai cu adevarat patriot, in loc sa spargi banii pe vacante, ii trimiteai in romania, ca sa incurajezi economia. sau macar faceai vacanta in ro. in plus economiseai 40 de euro, sa iti iei 5 gofre cu ei din grand place.
      • 0 (0 voturi)    
        Glumesti ? (Miercuri, 31 decembrie 2008, 8:06)

        dere [anonim] i-a raspuns lui meh

        ... Poate ca n-am simtul umorului in "contextul actual" ;) ... Dar daca nu glumesti, te rog sa explici semnificatia cuvantului "patriot" ? Si te rog sa nu citezi din dex sau din clasici in viata care traiesc - inca - bine...
        Salutari si La multi ani (momentan) din Romanica !
  • +5 (5 voturi)    
    de ce totusi sunt romani care nu merg in austria (Luni, 29 decembrie 2008, 21:40)

    silver surfer [anonim]

    in nici un caz din patriotism. Acolo trebuie sa fii civilizat sa respecti niste norme de conduita nu ca aici sa faci ce vrei si unora nu le convine, asta pe langa bariera de limbaj-handicap pentru toti taranii care nu stiu o limba internationala. Pe urma ghertoii cum mai pot ei sa agate ceva acolo, acolo nu se uita nimeni la ei ca au masina scumpa si se imbraca ca cocalarii. La fel se intampla si pe litoral, eu sunt convins ca e o masa mare de romani carora le convine ce se intampla acolo, e mediul lor, se simt bine in mocirla, e simplu, familiar. Si pot sa scuipe seminte sa vorbeasca tare sa se imbete sa faca pipi in parc sa se ia de oameni sa se certe sa incalce regulile de circulatie etc. De aia prefera sa stea in romania ca lor le convine asa rau cum e. Iar cei care furnizeaza serviciile astea de doi lei, le convin acesti clienti si gata-s-a rezolvat. Ceilalti raman pe dinafara. Nici nu e nevoie de ei. Sa plece cu pretentiile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    depinde (Luni, 29 decembrie 2008, 22:49)

    schi [anonim]

    Depinde de multe : daca ai macar 7 zile, masina si ceva bani te duci in Austria - eu merg impreuna cu familia macar o data pe an ( Kaprun, Zell am Zee, Fulpmes etc... ), daca am doar o zi merg in Poiana Brasov ( eu fiind din Sacele Brasov si langa casa am o micro-partie de schi excelenta de antrenament ), dar evit sambata + duminica. Spre primavara daca am 2-3 zile merg la Hargita Bai unde este o mica statiune de schi absolut fantastica. Am mai fost ( si a fost OK ) la Straja si la Arieseni. Sunt multe zone foarte frumose de schi si la noi. Sumt mult mai multe in Austria , Germania si Franta. Depinde insa de disponibilitatea pe care o ai la un moment dat. De ex eu prefer Austria, dar copiii mei vor Poiana fiindca acolo merg impreuna cu colegii lor de scoala, si nici nu le place drumul pana in Austria.
  • +2 (2 voturi)    
    o solutie viabila! (Luni, 29 decembrie 2008, 22:53)

    dinu [anonim]

    de mai multi ani calatoresc prin lume,dar niciodata nu am luat bilet de la vreo agentie din Romania! Nu fac reclama nimanui si de aceea sugerez celor interesati sa calatoreasca sa vada si ofertele celor de la : www.booking.com, www.venere.com, www.tripadvisor.com ! De asemenea cei de la www.holidaycheck.com ofera informatii,review-uri bine referitoare la conditiile si preturile hotelurilor din intreaga Europa! Agentiile romanesti au la oferta doar ceea ce strainii refuza ,iar daca faceti un mic efort si verificati pe site-urile de mai sus ce review-uri au hotelurile luate de catre agentiile romanesti...o sa vedeti daca am dreptate sau nu. Chiar acum sunt in vacanta in Austria unde am luat un pachet de revelion de 7 zile la jumatate de pret din ceea ce ofereau ag romanesti! De cand a aparut internetul sa cam terminat si cu prostii! Si unii si altii ar trebui sa invete asta! La Multi Ani!
  • 0 (0 voturi)    
    La multi ani! (Luni, 29 decembrie 2008, 23:27)

    Raluca [anonim]

    Anul asta am consumat resursele cu 2 vacante in strainatate. Poate la anul o sa le planificam altfel si ne-om intalni in Austria de revelion.
    La multi ani tuturor! Sa va ganditi si la noi astia ramasi acasa. Fiti decenti, fara muzica tare, fara apucaturile noastre balcanice si ganditi frumos! Sigur ne-am mai civilizat si noi de cand tot umblam prin Europa. Sa fie un an bun, cu pace si belsug! Sa auzim doar lucruri bune despre ai nostri!
  • +2 (2 voturi)    
    De acord! (Marţi, 30 decembrie 2008, 2:42)

    Gepetto [anonim]

    Sunt absolut de acord cu Silver Surfer! Nu contest, exista si o bariera de limba in Austria, dar nu cred ca toti turistii lor sunt autohtoni. Englezii, suedezii, spanioii, francezii care se duc in Austria, ei nu au bariera de limba? Au, dar nu o au si pe cea legata de comportament. Oo, sigur, au si ei uscaturile lor, numai ca alea sunt minoritatea, nu ca la noi. In plus, majoritatea are grija sa sactioneze nesimtitii. La noi e pe dos! De aia avem noi bariera, nu limba ar fi o problema. Apropo, am fost cu ceva timp urma in Franta - sunt vorbitor de franceza peste nivel mediu -, si, dupa un timp destul de lung de retinere, gazdele mele au spus, mai in gluma, mai in serios, ca le mint, ca nu sunt de unde am spus (desi vazusera pasaportul...). Nu ca sunt eu cine stie ce persoana deosebita, dar renumele adus de toti netotii scapati peste granite ca din tarc - la propriu! - ne face mult rau. Asa ca, desi "patria nu se duce pe varful pantofului", zice-se, uneori prefer acel ubi bene, ibi patria. Decim drum bun in Austria la schi! E frumoasa Romania, dar pacat ca este locuita de romani....
    • +1 (1 vot)    
      bariera (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:58)

      vercingentorix le daque [anonim] i-a raspuns lui Gepetto

      punctul pe i. foarte bine subliniata ideea cu bariera. o cautam si nu am putut sa o exprim asa de bine. dupa o intimplare recenta, autentica, la turnul lui eiffel.
      imi parea ca visez dar nuu..vad o domnisoara "bine", eleganta, vorbind frantuzeste fara accent...intrind in fatza mea dupa ce a intrebat cum "e coada"..coada era lunga si fiind aproape de bariera am invitat-o politicos sa respecte pe cei care au asteptat.
      s-a facut ca ploua desi era un soare puternic cu dinti. au mai fost vreo doua -trei remarci ironice dar tipa nu s-a simtit deloc! mi-a trecut un gind ciudat ca ar putea fi o conationala. discuta cu cineva in franceza cu o anumita "topica" pariziana si ...undeva in lift a scapat un uff si o expresie in romaneste. m-am relaxat si mi-am amintit de o scena identica pe o partie la chamonix. metodic, programatic doi tipi luau ski liftul sau cabina fara sa stea la rind. mai mult radeau voios si mai scapau un "imi bag ba p..." spre " fraierii " de la coada. nu generalizez. am prieteni romani extraordinari. si cred ca lent, foarte lent o generatie de tineri responsabila, competenta, cu grija fataza de natura isi va face loc in peisajul romanesc inca zgomotos, poluat si murdar pe alocuri pina la extrem.
  • 0 (0 voturi)    
    cu masina... (Marţi, 30 decembrie 2008, 3:02)

    cuc [anonim]

    http://www.videonews.ro/public/category/1
    priviti acest video si va minunati, romania lui basescu
    • 0 (0 voturi)    
      niste cocalari (Marţi, 30 decembrie 2008, 4:16)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cuc

      in drum spre predeal, normal.noroc cu selectia naturala ca pe unii ii mai strange SMURD-ul storciti de pe sosea. mai grav e cand mor si oameni nevinovati din cauza jegurilor astea.
  • +1 (1 vot)    
    DE CE IN aUSTRIA? DE CE NU URIUNDE ALTUNDEVA? (Marţi, 30 decembrie 2008, 9:56)

    Valentin AVRAM [anonim]

    Daca veniti in Austria si vedeti diferenta o sa intelegeti de ce! Pana atunci sunt doar vorbe. O sa va spun insa cateva argumente: respect pentru client, zambet pe fata personalului din hotel si restaurant, salutul este la el acasa, organizarea este impecabila, mancarea este foarte buna, servicii conexe...o multime. daca va mai spun ca preturile sunt MAI MICI decat pe vestita vale a Prahovei si adaug faptul ca traficul este O Placere, mai aveti nevoie de alte argumente? Va mai spun unul: EDUCATIA oameni buni! Cand platesc ceva am o singura pretentie: sa simt ca banii mei (pentru care am muncit si pe care nu i-am furat) sunt valorizati acolo unde ii las. Treziti-va romani si CERETI servicii pe masura banilor pe care ii dati. Atrageti atentia celor care nu ii merita si nu le mai dati banii spunand: Lasa-i ma ca n-are rost sa ne stricam concediul! Ei stiu asta si profita. Aici daca lasi un bacsis ( cuvant predestinat) prea mare se simt jigniti si returneaza acel bacsis considerat aberant. Invatati lucrurile elementare. protejati-va si vor intelege ca nu mai merge si se vor adapta. mai intai din nevoie si apoi se vor schimba si obiceiurile proaste. Incercati ca nu aveti nimic de pierdut. ESTE O CHESTIUNE DE ATITUDINE.
  • -1 (1 vot)    
    da (Marţi, 30 decembrie 2008, 10:14)

    Ismail [anonim]

    ce tristi am ajuns. sa dam 600 de euro sa ne lase cu ”sania”/schiurile. Unii tot copii ;)
  • 0 (0 voturi)    
    poate si de asta! SAFETY FIRST (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:24)

    Florin [anonim]

    Cititi si va minunati! Nu era de ajuns un idiot, au fost PATRU!!!
    Ce sa mai vorbim de ATV-uri, saniute, pungi, pantofari, etc, etc...
    -----
    Şeful echipei Salvamont Lupeni, George Resiga, spune că de foarte mulţi ani salvamontiştii nu au mai avut atâtea intervenţii ca în această perioadă. Echipele de salvare montană s-au luptat în perioada sărbătorilor de iarnă atât cu recuperarea turiştilor rătăciţi cât şi cu cei care se accidentează pe pârtie. "Unele intervenţii au fost stupide. Patru tineri s-au tăiat destul de grav în sticlele cu bere pe care le aveau în buzunar şi care s-au spart în momentul în care au căzut. Pe an ce trece, tinerii parcă sunt tot mai indisciplinaţi", a declarat Resiga
    -----
    "Ne fac probleme mari cei cu ATV-urile pentru că intră pe pârtiile de sanie şi există riscul producerii de accidente. Am încercat să-i convingem să meargă în altă parte însă nu ne ascultă, pentru că nu avem o hotărâre locală prin care să îi putem sancţiona noi sau jandarmii", spune Dumitru Bârlida, şeful echipei Salvamont Petroşani.
  • 0 (0 voturi)    
    alt site (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:42)

    kataman [anonim]

    Anul asta ma duc a patra oara in Austria, de fiecare data am gasit cazare la www.tiscover.at. E un site pe care se posteaza atat oferte de pachete cu sau fara pensiune, cat si particulari care inchiriaza cabane, apartamente etc. Eu am optat pentru apartament, daca ai chef iti gatesti ceva seara, daca nu - sunt o multime de restaurante cu scoruri acceptabile.
    Nu mai descriu conditiile de schiat pentru ca s-a scris destul in postarile de mai sus. Prefer sa "pierd" doua zile pe drum (sunt din Iasi) decat sa ma inghesui si sa-mi intre toti mitocanii in fata la cabina pe partii prin Poiana etc.
    Gutte Reise!
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine deloc (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:55)

    vacanta_acasa [anonim]

    Eu am fost anul asta in Austria(Innsbruck) la ski. Mi-a placut mai mult decat la Predeal dar totusi din Bucuresti faci cam 18-20 ore in conditii de iarna (din care o mare parte in tara pana la Szeged).In Austria e absolut necesar sa aveti cauciucuri de iarna altfel amenda. Autostrada e ok in Ungaria ,mai putin ok in Austria(in apropriere de Viena) si ok in Germania (am fost si la Munchen).
    Cu toate astea nu pot sa garantez ca Austria nu va fi plina de romanii nostri parcati acolo in numar mare :) si deja pregatiti.

    Cand am fost eu erau 5 masini cu numar de Romania la hotel si multi altii veniti cu avionul . atmosfera era super de Valea Prahovei :).
    Puteti fi siguri ca la granita nu se face un control pentru verificarea nivelului de civilizatie (de fapt nici nu esti nevoit sa opresti daca ai vigneta) si faptul ca Insbruck este la 1700 km de Bucuresti nu garanteaza ca manelistii si cocalarii nostri nu pot ajunge. Dimpotriva cu un BMW X5 de 280 CP ajungi mult mai rapid si mai usor decat cu un Logan de 75 CP :).

    Personal am decis sa nu mai plec nicaieri :) banii cheltuiti sunt mult mai utli sa imi platesc datoriile in conditiile astea de criza disperata :) si nu sa imbogatesc pe unii fie ei austrieci sau romani.

    La multi ani !
  • 0 (0 voturi)    
    Diferenta e evidenta (Miercuri, 31 decembrie 2008, 9:05)

    Cosmin [anonim]

    Eu zic ca Valea Prahovei e acaparata de cei din sudul tarii. Pt ei e aproape. Locuiesc in Cluj si de 5 ani merg in Austria. Am fost un weekend acu vreo 3 ani in Poiana Brasov si mi-am jurat sa nu mai calc pe acolo. Cozi, nesimtire si snobism. Asa ceva nu vezi in Austria.
    Prefer sa fac cateva ore in plus cu masina pana la partiile de afara mai ales ca ai alte conditii la aceiasi bani (daca nu poate iesi chiar mai ieftin). Acolo mergi pe drumuri sigure, aici iti risti viata. Acolo schiezi, aici te enervezi.
    Am facut un calcul simplu:
    Cluj - Viena 6 ore
    Cluj - Bucuresti 8 ore (asta daca ajungi intreg)
    Sigur ca de la Viena mai ai de mers pana in statiuni, dar nu se compara.
    De povestit ar fi mult. Oricum toate cometariile sunt pro Austria.
    Multumesc