Modificarea indemnizatiei pentru mame va fi facuta in functie de informatiile de la Ministerul Finantelor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 20:45 Actualitate | Esenţial


Ministerul Muncii ar urma sa decida o eventuala modificare a legii privind indemnizatia acordata mamelor in functie de datele referitoare la nivelul de fonduri bugetare care pot fi alocate in 2009 acestui sector, date pe care le asteapta de la Ministerul Finantelor, sustin surse guvernamentale citate de Mediafax.

Ministrul Muncii, Marian Sarbu, a declarat, vineri, ca Guvernul ar urma sa decida luni forma finala de limitare a indemnizatiilor acordate mamelor in primii doi ani de crestere a copiiilor, una dintre variante fiind acordarea banilor prin repartizarea pe grupe, in functie de veniturile obtinute de mame.

Spre deosebire de varianta propusa de Guvernul Tariceanu, care nu impunea un plafon maxim pentru astfel de indemnizatii, noua formula ar putea limita suma de bani primita pentru cresterea copilului la maximum trei salarii medii pe economie, potrivit noului ministru al Muncii.

Tot luni, Guvernul ar trebui sa decida si daca punctul de pensie va fi majorat la 45% din salariul mediu brut pe economie si asupra introducerii salariului minim brut pe economie de 600 lei, incepand cu 1 ianuarie 2009.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2378 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    criminali (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 21:35)

    buldozeristu' [anonim]

    niste criminali
    iau banii de la gura copiilor si ii dau lui oprisan si mazare
    ma gindesc ce prost am fost la referendum cind am votat pt base
    • 0 (6 voturi)    
      Indemnizatii (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:40)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui buldozeristu'

      Responsabilitatea statului este ca mamele sa poata sa traisca un trai decent si in timpul in care nu pot sa munceasca pentru ca trebuie sa aiba grija de copii. Pentru asta sunt suficiente maxim doua-trei salarii medii pe economie. Responsabilitatea statului nu este s-o tina pe Bahmuteanca si pe altele ca ea in Maybach cu sofer la scara si avion personal ca sa se duca repede pana la Paris sa-i ia odorului o jucarie. Daca Bahmutencelor nu le convine in Romania cu impozite sa se duca in Monaco sa vedem cata alcocatie de mame primesc acolo...
      • -1 (3 voturi)    
        :| (Duminică, 28 decembrie 2008, 12:36)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Esti un penal. Banuiesc ca in opinia de comunist e ok ca statul sa iti ia oricat, in functie de cat castigi, dar e si mai ok sa vina diversi jegosi sa isi dea ei cu parerea cat iti este suficient sa traiesti
        • +1 (1 vot)    
          :( (Luni, 29 decembrie 2008, 12:02)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          Esti un ignorant. Statul iti ia impozite si pentru asta iti ofera adminstratie, armata, politie, etc. Alocatia pentru mame nu are de-a face cu rata de impozitare. Daca ti se pare ok ca din banii tai, in loc sa se faca gradinite sau drumuri sa i se plateasca luxul lu' alde Bahmuteanca insamna fie ca esti fraier fie iti castigi banii din furtisaguri.
    • -3 (3 voturi)    
      Smecheri (Duminică, 28 decembrie 2008, 11:18)

      M.S. [anonim] i-a raspuns lui buldozeristu'

      Vrei sa ia bani de la mine si sa ii dea smecherasilor? - http://www.coins.ro/politic/indemnizatii-pentru-mame.html
    • -1 (1 vot)    
      cum (Duminică, 28 decembrie 2008, 12:58)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui buldozeristu'

      Ce poate sa faca bietul Base daca Iuda Tariceanu face legi proaste !? Le tot dadea inapoi dar cei 322 ii faceau in ciuda si le aprobau. Mai stai si matale sa vedem ce decizie iau. La buldorezisti (la nevestele lor) nu reduce nici un ban asa ca stai linistit. Reduce la doamnele cu 3-6000 euro pe luna care au lucrat prin strainatate si vin sa nasca aici. E drept sa dai 2-5000 euro pentru o mamica timp de 24 de luni pe an cand alte mamici (de buldorezisti) iau pentru aceeasi treaba 2-300 de euro ?! A fost platita pentru treaba pe care a facut-o dar acum e alta treaba care are alta retributie.
      Asa s-a ajuns si cu pensiile de s-au marit cu acelasi procent si la buldorezisti (100 euro) si la securisti (1000 euro). Drept e asta ?!
      Dar ce o fi avand Base cu Oprisan si Mazare de nu se inghit nici cum..
  • +2 (2 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 22:20)

    make21 [anonim]

    Cum bugetul e in gaura e clara treaba , nu??
  • 0 (4 voturi)    
    Mai merge cucu sa va voteze! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 22:28)

    cucubau [anonim]

    Mai merge cucu sa va voteze, mincinosilor, ipocritilor,imbuibatilor,mafiotilor!Nici macar in ianuarie! Ati promis marea cu sarea ca sa obtineti voturi iar acum o dati cotita.Toti suntei acelasi kakat! Da de ce nu aflati unde s-au dus toti banii cand economia cica bubuia si se vroia a fi a 7-a din UE sau sunteti toti in aceeasi oala?Mai lasati-ne cu placa cu criza economica planetara si interspatiala!
  • -2 (4 voturi)    
    legi aberante (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 22:52)

    gica contra [anonim]

    legea este aberanta.de ce sa platesc eu placerea unora de a turna copii.daca vor sa aiba copii sa si-i creasca nene, nu sa intinda mana la pomana statului.de acord sa se acorde o alocatie mai substantiala copiilor, dar si aceste alocatii sa fie personalizate in functie de varsta si veniturile parintilor si respectiv de dorinta parintilor de a presta o munca utila societatii.mai nou conform unei alte legi la fel de aberante romania a devenit o tara de transexuali in sensul ca la moda acum este sa se acorde si concediu de paternitate tatilor.probabil ca si acestia alapteaza in forme specifice!
    • 0 (0 voturi)    
      gandeste (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:28)

      Dl C [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      esti intr-o capcana propagandistica. 85% e un procent, nu e o suma fixa care sa da tuturor. e un procent din salariu, adica din acea suma pentru care un angajat plateste taxe la stat de se rupe ani de zile. ideea e ca dupa ce platesti, sa mai si primesti (tot din banii tai in cea mai mare parte). intelegi?
      plafonarea nu e rea, desi cred ca ar fi trebuit sa fie mai sus. e vorba totusi, asa cum ziceam, de persoane care au muncit si au platit taxe proportional (nu plafonat)
    • +1 (5 voturi)    
      gigel ai probleme la mansarda (Duminică, 28 decembrie 2008, 11:34)

      contra gica [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      prietene poate acum esti un copil aflat la pubertate dar cand ai sa vrei sa fii parinte si nevasta-ta o sa aduca 50% din venitul familiei o sa-ti doresti sa-ti dea statul exact cat meriti. pana atunci te ingrijesti de cosuri si mucoase.
    • +3 (3 voturi)    
      gica contra (Duminică, 28 decembrie 2008, 11:51)

      hjcalin [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      eu astept al patrulea copil si muncesc de 25 de ani, tin in spate cam 85 de oameni pt care platesc impozite, taxe, etc, cam de 11 ani. ce zici de asta? tu citi copii ai si pt cite persoane platesti taxe si impozite? sau macar pt tine faci asta? ai avut vreodata nopti nedormite gindindu-te la altii care depind de tine? las-o balta, am tot dreptul sa-mi iau si eu un concediu in care sa primesc doi ani jumatate din impozitele pe care le platesc lunar pt altii, nu crezi? de primii copii nu am putut sa ma bucur pt ca munceam de dimineata pina noaptea.
      • +1 (1 vot)    
        penibil (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:55)

        nietzsche [anonim] i-a raspuns lui hjcalin

        Ti-a spus cineva ca esti penibil?
    • 0 (2 voturi)    
      :| (Duminică, 28 decembrie 2008, 12:38)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gica contra

      Nu platesti tu stimate tampit, femeile respective si-au castigat dreptul la acei bani cand au platit impozite timp de ani de zile mai mari decat salariul tau de frustrat
    • 0 (0 voturi)    
      Placere...? (Duminică, 28 decembrie 2008, 13:34)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      Omule, ai mari probleme. A "turna" copii nu este o placere ci este cel mai bun si frumos lucru pe care il poate face cineva. E adevarat ca unii nu merita sa aiba copii (cred ca esti un exemplu elocvent). La batranete pensia ta o sa fie platita din impozitul cotizat de copiii astia "turnati din placere". Eu ma intreb tu cum ai aparut pe lume. Probabil dintr-o placere "rasuflata".
      • 0 (0 voturi)    
        copchiii (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:51)

        hadrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        E o parere...Si parintii lui bush au spus asta,si parintii lui Pol Pot samd.Mai gandeste-te.
  • +1 (5 voturi)    
    HOTILOR (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 23:22)

    unu [anonim]

    PDSL = HOTI!!! boc devine cel mai jalnic prim-ministru desi credeam ca nimeni n-o sa-l intreaca pe tariceanu la prostie. in cateva luni nu o sa mai auda nimeni de boc, primaria cluj a pierdut-o, iar ca prim ministru e clar ca nu rezista in fata hotilor din fsn. unde te-ai bagat tarane? nu puteai sa stai pe curu tau la cluj sa-ti vezi de treaba?
  • -1 (5 voturi)    
    noua limita (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 23:53)

    tudor [anonim]

    decat ca acuma cu 8 mil, noua limita max va fi de 3 sal medii pe ec, deci circa 45 mil, eu zic ca e suficient...
    • -1 (3 voturi)    
      noua limita nu e suficienta (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:27)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu e suficienta! Eu am numai 2 rate, una la Nissan Patrol si alta la un apartament cu 4 camere de 170.000 de euro cumparat in primavara, si tot mi se pare mult! Descurca-te tu cu 45 de milioane!

      Toti comunistii comenteaza!!!
      • +1 (1 vot)    
        e suficient (Duminică, 28 decembrie 2008, 13:29)

        make21 [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Te-a pus cineva sa faci creditele alea??Prima data tb sa gandesti si apoi sa faci creditele.Statul nu are de ce sa sustina unul ca tine.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:51)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui tudor

      lumea a inceput sa incurce lucrurile.
      Unii se plang ca nu-si pot creste copii cu 600 de ron, dar aici se discuta de plafonul de 3 salarii, gata, s-a terminat cu cei 600 de ron, mamele vor primi 85% din salariu timp de 2 ani.
  • +1 (1 vot)    
    info (Duminică, 28 decembrie 2008, 0:57)

    asociatia sclavilor romani [anonim]

    Ca sa vezi...Ministerul Muncii asteapta date de la Ministerul Finantelor...ca sa ia o decizie....
    Bahhhhhh......in campania electorala nu se zicea asa....era cu totul altceva ..... tz'ai dracu' de burtosi....v-ati vazut alesi, si acu' da-i dracu pe sclavi...
    De cat sa mai votez....mai bine imi trag un pumn in oo...e cu mult mai putin dureros.

    Asociatia Sclavilor din Romania anunta Ministerul Finantelor ca in anul 2009 nu se va mai cotiza la buget prin impozitul pe venit.
    Tot Asociatia Sclavilor din Romania anunta Ministerul Sanatatii ca in anul 2009 nu se va mai cotiza la CAS / CASS.

    Macar 1 an, sa vada si ei ce se intampla daca amaratii de slavi se opresc din a pompa bani care ajung in cu totul alta parte.....

    Cum ar fi ca in Romanica sa fie un sistem in felul urmator :

    Guvernul anunta impozit pe venit x%, cotizatie la sanatate de y%, cotizatie somaj z%, cotizatie pensie w%
    => platind tot acest pachet, se fac publice urmatoarele beneficii pentru sclavi :
    1....lala
    2...tralala
    3...tralala
    si tot asa.....

    Sa vada clar tot slavul care plateste ca prostu', cam de ce poate beneficia.
    Dar deh....vrei un copil....las'...ia si tu 600 roni, ca te descurci cu ei...n-are importanta ca ai cotizat timp de x ani la stat (ma refer la cei cu salarii mai mari de 4500 ron)
    Te duci la urgenta.....rad doctorii de tine......
    Iesi la pensie....te pufneste rasul cam cu ce bani trebuie sa traiesti...

    Traiasca Romania, tara in care nimic nu se va termina niciodata !!!!!!

    Pentru mine e cam tarziu sa emigrez....cei care o pot face...fugiti fratilor....promit ca raman sa sting lumina
  • +1 (1 vot)    
    romania tara milogilor (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:14)

    gica contra [anonim]

    legea este aberanta.de ce sa platesc eu placerea unora de a turna copii.daca vor sa aiba copii sa si-i creasca nene, nu sa intinda mana la pomana statului.de acord sa se dea o alocatie mai substantiala copiilor, dar si aceste alocatii sa fie personalizate in functie de varsta si veniturile parintilor si respectiv de dorinta parintilor de a presta o munca utila societatii.mai nou conform unei alte legi la fel de aberante romania a devenit o tara de transexuali in sensul ca la moda acum este sa se acorde si concediu de paternitate tatilor.probabil ca si acestia alapteaza in forme specifice!
    • 0 (0 voturi)    
      impozitele au fost platite de mame (Luni, 29 decembrie 2008, 9:58)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      Maestre, esti praf.
      Nu tu sustii cresterea copiilor ci mamele care au platit impozite in functie de venit.
      Hai sa platim impozitele in suma fixa nu procentual ca pana acum si atunci toate indemnizatiile sa fie egale.
      Nu trebuie sa fi mai comunist decat cei care au ajuns la putere, sloganul fiecare contribuie cat poate si dam tuturor dupa nevoi nu mai este valabil de mult.
      Si apropos, sa ai un copil este cel mai frumos lucru din lume, asta este mostenirea pe care o lasi nu case si masini.
      Ne tot plangem ca populatia imbatraneste dar nu facem nimic sa incurajam natalitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Tara lu' Papura Voda (Duminică, 28 decembrie 2008, 13:33)

    emman01 [utilizator]

    In directia in care merg treburile acum, sunt descurajate femeile de valoare sa aibe copii si se incurajeaza sa toarne plozi toate analfabetele, care nu sunt in stare sa aduca nici un folos societatii. Copii care pot fi educati de parinti capabili nu au dreptul sa se nasca, in timp ce puradeii vin pe lume 'fara numar' ca sa isi ia tac-su alea 8 milioane, ca sa bea si gura lui o votca. Viitor luminos ni se pregateste!
    • 0 (0 voturi)    
      de valoare? (Luni, 29 decembrie 2008, 9:57)

      rockefeler [anonim] i-a raspuns lui emman01

      Judecatoarea aia prinsa beata la volan e "de valoare" ,ca are 2000 de euro pe luna,dupa judecata ta.Daca ai salariu mare , esti de valoare.
      Si sotia fostului parlamentar adrian paunescu era de valoare cand a omorat o familie intreaga cu gipanul cumparat dintr-un venit gras.Nu vreau sa ma abat de la subiect, insa trebuie sa remarc ca din familiiile de bogatasi 4 copii din 5 ies niste derbedei si puslamale.Uita-te la BMW-urile de pe strada,cu derbedei de 18 ani la volan.Mai gandeste-te ,amice,cu "valoarea".
  • 0 (0 voturi)    
    razgandire (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:47)

    cititor1 [anonim]

    Ar fi util de aflat dupa modificarea legii care parlamentari au votat-o initial si apoi s-au razgandit. Initial nu au analizat sumele ? Asa vor face si in alte situatii !
  • +1 (1 vot)    
    Oare toti care posteaza trebuie castrati ? (Luni, 29 decembrie 2008, 9:40)

    Alexu [anonim]

    nu vad de ce atata inversunare pentru niste bani care nu se cuvin deloc mamelor respective!!
    nu exista un fond de colectare al banilor pentru mame. daca se plateste din cas sau cass sau fnuas, acestea au si alte destinatii. nicaieri in lume nu se plateste 2 ani concediu. nimeni nu poate sa prevada ca vacile care si-au tras mii de euro venituri ( ma refer la notarese si alte lighioane ) sunt sigure ca vor avea si de aici in colo aceleasi venituri.
    de ce nu este lumea intrigata de faptul ca ajutorul de somaj este plafonat ?? desi acolo exista un fond special si este numai pentru asa ceva !!
    pentru carcotasii care se vor grabi sa raspunda , mentionez ca am si sotie si copii si mi se pare mai buna o metoda prin care sa fie admise deduceri de la impozit pentru mamele cu venituri mari , deducere pentru bona, medicamente , alimente scutece etc. nu este normal sa fie dat un premiu in bani pentru faptul ca au facut copii. drepturile cele mai multe trebuie acordate copilului nu mamei. mama trebuie doar ajutata daca este cazul.
    consider ca plafonarea este indicata , dar numai cu adaugarea deducerilor de care am pomenit !
  • 0 (0 voturi)    
    Abeartii legislative (Luni, 29 decembrie 2008, 10:46)

    GEORGIA [anonim]

    Asa se intampla cand niste neaveniti modifica aiurea o lege si altii din motiv de campanie electorala voteaza fara discernamant dar mai ales ministrul de atunci care si el era in campanie o accepta.
    Acesta indemnizatie este platita din bugetul de stat, deci din taxele si impozitele platite de noi fara nici o contributie(individuala sau a angajatorului) . Deci toate acestea trebuie sa fie egale pentru toate evenimentele sau persoanele la care se refera. Imi pare rau pentru mamicile care au crezut in aceasta lege dar ATI FOST MINTITE CU NERUSINARE!
    Nu estista contributie personala pentru cresterea copilului, deci nu poate fi vorba de procent din veniturile realizate. CAS este platit pentru pensie si numai pentru aceasta, fiecare pentru contributia lui primeste un numar de puncte care vor conta la pensia pe care o va primi, aceste puncte nu scad daca intri in concediu de ingrijirea copilului. Restul impozitelor somaj, sanatate ,concedii medicale etc. sunt platite pentru beneficii legate de acele evenimente si riscuri pentru care s-au asigurat.
    Indemnizatia de somaj nu este egala dar se calculeaza in functie de anii lucrati si suma retinuta fiecarui fost salariat care nu este egala. Asa e corect!
    Este profund imoral ca acest ajutor acordat de la bugetul de stat (numit indemnizatie de crestere a copilului) sa nu aiba in vedere aspectul de solidaritate sociala si sa fie directionat in mod preferential tocmai spre categoriile sociale carora nu le-ar fi tocmai indispensabil!
    Oricum si discrepanta dintre indemnizatia maxima (chiar plafonata la 3 salarii medii) si cea minima ,este mare, aproape de 10 ori si nu se justifica.
    Daca vom aplica aceasta diferentiere de indemnizatie fara contributie personala vom deschide Cutia Pandorei si vom asista la adevarate aberatii: pentru toate tipurile de ajutoare pe care le acordam din bugetul de stat vor fi platite nu dupa necesitati ci dupa cate taxe si impozite a platit fiecare, ceea ceea ce e absurd.
  • 0 (0 voturi)    
    Domn' ministru a facut matematica in parc... (Luni, 29 decembrie 2008, 11:15)

    Tiberiu [anonim]

    ...altfel nu se explica cum de nu-si da seama ca efortul financiar in varianta propusa de el este cu mult mai mare decat in varianta guvernului Tariceanu; cred ca nici nu realizeaza ce-ar insemna sa fluturi pe la nasul putorilor un venit de aproape o mie de euro pe cap de copil. Deja, in mediile sarace se traieste din alocatiile copiilor, ceea ce nu este deloc normal; nu ai nici-un venit, nu fa copii sau daca faci, statul sa-i institutionalizeze, caci alfel copiii vor hrani parintii, cum deja se intampla!
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Luni, 29 decembrie 2008, 14:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Propunere privind legea "85% pentru mame", aflata in discutie : Auzind acum, la Realitatea FM, ca in Germania mamele primesc 90% din salariu, timp de 4 luni, dar nu mai mult de 1700 euro/luna, propun sa se aplice si la noi acest mod de a se stabili indemnizatia respectiva, cu mentiunea ca sums de 1700 euro/luna trebue sa fie diminuata cu raportul dintre salariul mediu de la noi si cel din Germania, pentru a se tine seama de gradul general de dezvoltare si de nivelul salariilor din cele doua tari (Romania si Germania). Ionescu Ion
  • 0 (0 voturi)