Marian Sarbu: Guvernul decide luni varianta de limitare a indemnizatiilor pentru mame

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 decembrie 2008, 13:45 Actualitate | Esenţial


Marian Sarbu
Foto: Agerpres
Guvernul va decide luni forma finala de limitare a indemnizatiilor acordate mamelor in primii doi ani de crestere a copiiilor, una dintre variante fiind acordarea banilor prin repartizarea pe grupe, in functie de veniturile obtinute de mame, a declarat, pentru NewsIn, ministrul Muncii.

Spre deosebire de varianta propusa de guvernul Tariceanu, care nu impunea un plafon maxim pentru astfel de indemnizatii, noua formula ar putea limita suma de bani primita pentru cresterea copilului la maximum trei salarii medii pe economie.

In octombrie, castigul salarial mediu nominal brut a fost de 1.795 lei, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS).

* Citeste Reactia cititorilor HotNews.ro fata de intentia de limitare a indemnizatiei

"Maine (sambata, n.r.) vor avea loc niste discutii pregatitoare, pentru ca luni sa punem in fata guvernului mai multe variante si sa decidem in functie de bugetul care va fi alocat", a declarat noul ministru al Muncii, Marian Sarbu.

El a precizat ca aceste indemnizatii ar putea fi limitate in functie de bugetul alocat ministerului Muncii in noul proiect de guvernare. O alta varianta ar viza acordarea indemnizatiei de 85% din veniturile obtinute de mama in ultimul an inaintea nasterii, prin repartizarea pe grupe, in functie de castigurile obtinute.

Tot luni, Guvernul va decide si daca punctul de pensie va fi majorat la 45% din salariul mediu brut pe economie si asupra introducerii salariului minim brut pe economie de 600 lei, incepand cu 1 ianuarie 2009.

"Nu am primit niciun semn pana in prezent legat de care va fi suma acordata, dar deciziile vor trebui luate in asa fel incat nici populatia sa nu fie afectata, in conditiile unei perioade de criza", a mai spus Sarbu, pentru NewsIn.

Ministrul Muncii declara saptamana trecuta ca nu sunt prevazute termene clare in ce priveste majorarile, subliniind ca "ar fi o ipocrizie" sa anunte inainte de adoptarea noului buget ca "de la 1 ianuarie mamele pot beneficia de majorarea la 85% din venituri a indemnizatiei de crestere a copilului".

Gandul: Ministrul Muncii invoca o mama cu supersalariu pentru a se mai gandi la indemnizatia de 85%

O mama cu un venit de 4 miliarde de lei pe an l-a facut pe noul ministru al Muncii, Marian Sarbu, sa declare ca Legea privind indemnizatiile acordate mamelor pentru ingrijirea copilului pana la doi ani ar trebui regandita, anunta Gandul. Publicatia a incercat sa afle identitatea mamei care are norocul unui asemenea venit si modul in care l-a obtinut. In Ministerul Muncii si la Inspectia Muncii nu auzise nimeni de ea, dar la Agentia Nationala de Prestatii Sociale, institutia care unde se vor depune dosarele pentru indemnizatii dupa 1 ianuarie, cazul era cunoscut.

„Este vorba de o femeie care a venit la sediul nostru din Dambovita daca nu ma insel ca sa se intereseze de actele pe care ar trebui sa le depuna pentru obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Functionara la care a ajuns s-a uitat pe acte si a ramas consternata cand a vazut o adeverinta de venit de 4 miliarde de lei. Femeia era notar, profesie care poate sa-ti permita sa ajungi la un asemenea venit. Evident ca functionara si-a anutat superiorii care au sunat mai departe sa ma anunte. La randul meu l-am informat pe fostul ministru, Mariana Campeanu”, povesteste Adrian Toader, presedintele Agentiei Nationale pentru Prestatii Sociale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4316 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    lipsa de onoare (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:55)

    monica L [anonim]

    Asta e culmea! Noul guvernoiu vrea sa modifice o lege aprobata de parlament. In campania electorala ii criticau pe liberali ca dadeau pe foc automat OUG-uri sa modifice legea majorarii salariilor profesorilor. Exista vreun termen in DEX pentru o astfel de meteahna? Cred ca se cheama dezonoare. Onoarea nu exista pentru NICIUN politician roman de dupa 1989. De altfel asta spun fara vorbe si fetele lor, uitati-va la ei toti!
    • -5 (9 voturi)    
      Intentia e OK (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:16)

      coins.ro [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Intentia de a evita fraudele e OK. Modul in care este pusa in practica lasa de dorit, deoarece afecteaza mamele care au contribuit corect.

      Exista alternative care ar permite celor care au contribuit cu buna credinta sa primeasca o indemnizatie corecta: http://www.coins.ro/politic/indemnizatii-pentru-mame.html#comment-68
      • 0 (2 voturi)    
        legislatia in tarile europene (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 2:06)

        medusa [anonim] i-a raspuns lui coins.ro

        In tarile UE exista diferente notabile in privinta indemnizatiei pentru mame, dar perioada pentru care aceasta indemnizatie se acorda este , 12,18 saptamani si 24 saptamani. Nu 2 ani ca in Romania!
        - In Austria - 100% din salariu pt. 16 saptamani;
        -Germania - 100%, 14 saptamani;
        - Anglia - 46%, 18 saptamani;
        -Norvegia - 100% din salariu , 52 de saptamani, apoi 42% alte 42 de saptamani;
        - Italia 80%, 5 luni (doua inainte de nastere, 3 dupa).
        Datele sunt aproximative si cuprind si alte scheme de calcul. Oricum de curand Comisia Europeana a emis un proiect care sa oblige tarile membre sa stabileasca perioada concediului la 18 saptamani:
        http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=607&langId=fr

        Nu inteleg de ce nu se armonizeaza legislatia romaneasca cu practica UE. Perioada de 2 ani de concediu este prea lunga si exclude femeile de pe piata muncii.

        Cei din Ministerul Muncii nu cunosc ce se intampla in UE?
        • 0 (2 voturi)    
          si mare si lunga (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:29)

          dudu [anonim] i-a raspuns lui medusa

          Un angajat care lipseste 2 ani vrea apoi aceleasi responsabilitati de care a avut altcineva grija. Daca dupa un an-doi se intoarce la munca sa inceapa iar de la primul post pe care l-a avut si sa inceapa iar sa urce in irarhie.
        • +1 (1 vot)    
          stiti cat este indemnizatia in SUA? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:48)

          medusa [anonim] i-a raspuns lui medusa

          ...zero.
          Nu exista indemnizatie pentru mame in Statele Unite.
        • 0 (2 voturi)    
          un link cu datele exacte (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:03)

          medusa [anonim] i-a raspuns lui medusa

          Comparati indemnizatia de la noi cu ce se intampla in lume:

          http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave#Europe
        • -2 (2 voturi)    
          ? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:18)

          gheorghe [anonim] i-a raspuns lui medusa

          ai idee cumva ce valoare are alocatia pentru copii in tarile respective, la cat se ridica? comparativ bineinteles cu tara noastra unde nu depaseste 10 euro pe luna... pura curiozitate..
          • +3 (3 voturi)    
            Ce legatura are una cu alta? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:55)

            Serban [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

            Ce legatura are indemnizatia pentru mame cu alocatia pentru copii??

            Incerci sa manipulezi opinia publica prin divergenta subiectului??
        • 0 (0 voturi)    
          Ar trebuie sa stie sa citeasca cine scrie aici (Miercuri, 31 decembrie 2008, 16:10)

          A.P. [anonim] i-a raspuns lui medusa

          Desteptule, tu care spui ca "Cei din Ministerul Muncii nu cunosc etc.", tu ai CITIT fisierul pdf pe care il poti vedea daca intri, cum am procedat eu, prin sprijinul dumitale, dealtfel, pe adresa de e-mail respectiva ?? Daca citeai, observai, ca si mine, ca aia de la UE vor sa MAREASCA, de la 14 la 18 saptamani, durata MINIMA a concediului - platit - de maternitate !
          Dar, asa se intampla celor care nu citesc...
  • +3 (11 voturi)    
    Dorinta mea de Mos Craciun (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:56)

    Dorinta mea de Mos Craciun [anonim]

    Poate nu mai apuca asta ziua de luni si scapa lumea de o jigodie.
    • +2 (4 voturi)    
      iti pui cam tarziu dorinta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 6:39)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Dorinta mea de Mos Craciun

      a zburat puiul cu ata, a plecat mosul cu sacu. n-a dat, a luat. acu', slaba nadejde, ca-ti trebuie o luneta performanta, iar daca o cumperi esti acuzat de terorism.
  • +7 (11 voturi)    
    taxe, impozite (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:57)

    Costel Ivu [anonim]

    pai daca un contribuabil nu primeste asistenta pe masura contributiilor, propun ca toti contribuabilii sa fie taxati egal si cei care vor pensii mai bune , asistenta medicala mai buna, sa se aboneze la privati . Daca Guvernache face asa, n-o sa se mai supere nimeni, nu-i asa ? Cei care cotizeaza putin, primesc ce-au l=platit si cei care vor mai mult, sa plateasca la privati .
    • +1 (1 vot)    
      nu va mai raportati numai la contributii (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 16:50)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui Costel Ivu

      pana la urma si la coada toti contribuim la bugetul de Stat prin plata TVA-ului.
      TVA-ul ce este daca nu o taxa, o forma de a contribui la bunastarea Statului.
  • +6 (14 voturi)    
    Mai bine... (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:10)

    Adrian [anonim]

    ... sa plateasca mamele catre stat niste bani ca au fost niste inconstiente care au vrut copii.... ce le-a trebuit? In Romania ne bazam pe pensionari si capsunari, primii voteza ceilalti trimit bani.... de ce ne mai trebuie copii? Oricum, tara ne vrea prosti iar cu un venit decent exista riscul ca mamele sa-si educe copiii ceva mai bine ori asta inseamna un pericol pentru mediocritatea generala care i-a adus pe ei la putere.
    • -1 (5 voturi)    
      in limita decentei (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:27)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Sunt de acord cu stabilirea plafonului maxim al indemnizatiei.
      Daca o notarita castiga 10.000 de euro, nu cred c-o sa aiba "probleme" in a-si creste copilul cu "doar" 4.000 de ron pe luna.

      Hai sa fim rezonabili si decenti. Si asa in Romania diferentele dintre saraci (aia multi) si bogati (mai putini) sunt prea mari.

      Daca vreti sa va scandalizati pentru ceva, ar fi pentru mamele care nu primesc indemnizatia pentru ca n-au contribuit. Chipurile n-au muncit.
      Multe din ele sunt in mediu rural si n-au salariu pentru ca-si muncesc gospodaria, animalele si ogorul propriu.
      • 0 (2 voturi)    
        si ce daca e notarita? (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:50)

        tavi [anonim] i-a raspuns lui sempere

        sa plafoneze si cota la asigurarile sociale, daca merfem pe principiile tale de gandire...asa cum cota de contributie la asigurarile sociale e proportionala, asa ar trebui sa fie si indemnizatia. cand e de dat, dai procentual, cand e de luat, iei plafonat.
        • -2 (4 voturi)    
          nedreptatirea bogatilor? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:59)

          sempere [anonim] i-a raspuns lui tavi

          Ai impresia ca-i nedreptatim pe bogati?
          Nu-i indeajuns o indemnizatie de 4.000 de ron, maximul, pentru a creste un copil?
          Adica 40 de milioane de lei vechi.
          Si ....asta in condtiile in care persoanele respective, gen notarii, castiga o caruta de bani.


          Pana acum intr-adevar era putin 600 de ron., dar cu 4.000 se schimba treaba.
          40 de milioane pentru a creste un copil in Romania cred ca e suficient, cine vrea mai mult sa plateasca o bona si sa se duca la munca dupa 4 luni.
          • +1 (3 voturi)    
            Destepti ca tine... (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:08)

            amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui sempere

            ....au adus tara unde e. Pai asa nu ar fi mai simplu sa limiteze mai intai impozitele? Sau sa nu le mai ia deloc? Ca si asa guvernantii nu fac nimic bun cu banii nostri.

            Ce ma bucura, din pacate, este ca incepe lumea sa vada ce a votat :))
        • +1 (1 vot)    
          x (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:50)

          aaaa [anonim] i-a raspuns lui tavi

          in UE cum se cotizeaza la CAS? SI CATE LUNI PRIMESCSALARIU PT CRESTEREA COPIILOR,SAU CE SUMA PRIMESC MAMELE IN MANA?
  • 0 (12 voturi)    
    DISCRIMINARE!!!!! (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:10)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Daca tot vor sa decida de ce nu reduc perioada in care se acorda indemnizatia pentru cresterea copilului, atunci sa reduca perioada in care se acorda. Este aiurea ca o femeie sa stea acasa 2 ani de zile.
    Oricum, femeile care castiga mult sunt itneresate si de propria cariera si stiu ca mai mult de 8-10 luni nu pot lipsi, altfel pierd contactul cu realitatea.
    Oricum, daca se va trece la o plafonare, suntem hotarati sa dam statul in judecata, fiindca este o discriminare clara. Art 16 din constitutie spune clar ca "Cetatenii sunt egali în fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari." Asadar, o astfel de masura este NECONSTITUTIONALA!
    De asemenea, il voi da in judecata pe acest IDIOT pentru daune morale.
    Acelasi lucru va sfatuiesc sa il faceti si voi, fiindca este inadmisibil sa contribui ca fraierul la un buget, dupa care sa ti se dea maruntis.
    • -2 (6 voturi)    
      nu mi se pare aberant (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:14)

      Octy [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Daca se iau in calcul toti factorii, nu e asa de aberant. Din cate am auzit, contributia la CAS nu este nelimitata, deci exista un plafon. Nu vad de ce o mama sa ia 2000 de euro pentru copil pe luna iar alta sa ia 500 euro in conditiile in care fiecare copil consuma la fel. Problema e ca unele familii s-au bagat la credite grele la casa in care rata lunara este cat salariul unuia dintre soti. Totusi, a cui este vina ca sunt inconstienti si se baga la asemenea jug? In tarile nordice se da o suma fixa, parca 800-1000 euro de copil, iar acolo protectia sociala chiar functioneaza. Banii astia se dau sa fie un ajutor, nu sa se imbogateasca familia. Aceea mama va primi si pensia cand ii vine vremea. Si la nivel demografic e bine sa se stimuleze cat mai multe femei sa faca copii, nu sa se dea o mega alocatie unei singure mame cat pentru 30 de copii. Statul nu e organizatie de binefacere. Trebuie sa gestioneze bine banii in folosul societatii. Iar mamele care sperau sa faca profit din meseria de mama, sa-si puna pofta in cui. Daca aveti comentarii, va rog...
      • +2 (4 voturi)    
        no limit (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:16)

        Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Octy

        Te inseli: nu mai exista nici o limita la plata impozitelor. Intr-adevar acum cativa ani a existat asa ceva, insa nu mai exista.
  • -7 (15 voturi)    
    Suna ok (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:41)

    FLORIN [anonim]

    Sa incasezi 2-3 salarii (intre 35 - 52 mil. lei) nu e rau deloc... e chiar foarte bine comparativ cu 8 mil. cat era inainte. Oricum nu sunt multe femei care sa castige mai mult de 41 - 61 mil pe luna... asa ca putine femei vor fi afectate de aceasta restrictie.
    • +10 (12 voturi)    
      mai omu cu nevasta de la coada vacii (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:57)

      black [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Nu conteaza cate sunt.... pai pe ideea asta sa nu le mai dea la cele cu salarii mici ca sunt multe si sa le dea la cele cu salarii mari ca sunt putine....

      Ia incearca matale sa traiesti dintr-o data cu jumate din salar cam 6 -7 luni ca o femeie cu salar mare oricum nu sta mai mult ca ramane in urma cu jobul.

      Esti membru PSD nu?
    • +6 (10 voturi)    
      Pai daca... (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:24)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      ... sunt asa putine femei care castiga peste 41 de mil pe luna atunci de ce mai plafonam? Nu ti se pare ca practic ne batem joc de femeile alea? Sau nu conteaza pentru ca sunt putine si, burghezele dracului, au castigat prea mult inainte de a naste. La munca cu ele, sa le mai stoarcem cu impozite iar casieritele de supermaket sa stea 2 ani cu copiii acasa, numai ele au voie sa se bucure de copii si sa-i invete ce nazdravavanii a mai facut Marimar.....
  • +10 (16 voturi)    
    Dublul standard (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:44)

    b09d4n [utilizator]

    Astept cu interes plafonarea platii la C.A.S. la trei salarii medii pe economie. Sau macar 5, cum era inainte.

    P.S.D. se traduce prin Practicarea Standardului Dublu. Va luam cu o mana totul si cu cealalta va dam cu tzaraita.

    Nu ar fi mai corect sa ne anunte ca nu mai au bani la buget si ca nu pot pune in aplicare pomana electorala liberala incepand de la 1 ianuarie 2009 ? Cred ca asa ar fi cel mai cinstit. Sa amane punerea in aplicare a legii pana cand bugetul o permite. Dar sa nu introduca iarasi o lege stramba.
    • -4 (12 voturi)    
      nu este dublu standard (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:37)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      este o forma prin care minimizezi plafonul maxim de bani.
      poti primi 85% dar nu mai mult de suma x .
      Pe de alta parte nu prea cred ca exista vreo tara cu 2 ani ingrijire copil acasa si bani de la stat o gramada.
      • +3 (9 voturi)    
        mame cu venit mare nu stau mult (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:19)

        black [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        o femeie cu venit mare in cele mai multe cazuri nu sta mult in concediu asta... spre deosebire de o ciocalatie care sta si mai mult de doi ani daca e loc de asta.... probabil ca nu cunosti multe mame cu salar mare de aici si nestiinta ta...
      • +2 (4 voturi)    
        corect, 2 ani e prea mult (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:29)

        sempere [anonim] i-a raspuns lui Dan

        ...perioada de 2 ani e prea mare si practic scoate prea mult timp femeile de pe piata muncii.
        Dar pentur a reduce perioada la 1 an, asa cum e in Vest, avem nevoie de un sistem performant de crese si gradinite.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu ca ar avea rost (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:38)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Dan, te inseli. Daca ar fi o limitare la 2-3 salarii medii pe economie la plata C.A.S. atunci ai avea dreptate. Dar atata timp cat eu platesc aceasta contributie ca si procent din intregul salariu ma astept sa primesc ajutorul pentru cresterea copilului tot procent din intregul salariu.

        Sunt de acord ca 2 ani e prea mult. Pot sa te anunt insa ca toate colegele mele nu au stat mai mult de 6 luni departe de serviciu.

        Nu mai gandi ca un comunist pentru ca au apus acele vremuri. Vrem legi corecte si nu strambe, asa cum se straduie Partidul Standardului Dublu sa introduca.
  • -4 (14 voturi)    
    Limitarea este f. buna si in folosul tuturor!!! (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:24)

    ala e [anonim]

    Legea era aberanta de la inceput fara limitare. Atentie mare ca nu avem bani de aruncat pe mofturi. Nu am avut niciodata (dar s-a trecut cu vederea), cu atat mai mult acum.
    Venituri 400.000RON inseamna ca toate cheltuielile salariale pentru impricinata ar fi fost la 1.000.000RON in cazul in care ar fi platit toate cotele si taxele ca un salariat de salar mediu. Insa nu va afceti iluzii ca nu e asa, la salariile/veniturile mari se practica alte abordari asa ca nu va mai inflacarati ca statul doar ia si nu da corespunzator inapoi...
    Iar pe de alta parte, asta e o prestatie sociala, deci cam de ce ajutor mai are nevoie un om cu venituri de 100.000 euro pe an?! Traiasca egoismul si oportunismul romanesc!!!

    Personal, as lega indemnizatia de cotizarea efectiva ca sa fie totul fara discutii ....
    • +4 (8 voturi)    
      ma ne lasi? (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:18)

      black [utilizator] i-a raspuns lui ala e

      ma ne lasi? pt multumirea ta incearca sa traiesti cateva luni cu jumate din banii pe care il folosesti deobicei.
      • -3 (3 voturi)    
        te las, dar trebuie sa mai lasi si tu ;) (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:04)

        white [anonim] i-a raspuns lui black

        nu stiu cum sa-ti spun, dar tu zici ca 4000euro e ceea ce cheltuiesti tu lunar in familie....felicitari, dar AJUTORUL/INDEMNIZATIA nu este conceputa pentru a sustine un astfel de nivel de cheltuieli, ci mai degraba una SOCIALA. pe cale de consecinta 3000 de euro ar fi un dezastru sa inteleg?:)

        Mi se pare cam mult sa platesti rate la 'Q7' sau 'vila' dintr-un ajutor primit de la stat. tie/voua cum vi e pare? ;)
      • 0 (0 voturi)    
        r (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:22)

        zzzzz [anonim] i-a raspuns lui black

        tu nu poti ,dar majoritatea cetatenilor cum se descurca toata viata din putin si nu-i auzi
    • +4 (8 voturi)    
      Moft?! (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:22)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui ala e

      De cand e moft asumarea responsabilitatii de a avea un copil?!
    • +2 (8 voturi)    
      Te legi... (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:20)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui ala e

      ... de o chestie complet aiurea. Ca e o femeie care castiga 100.000 de euro pe an. Probabil ca e singura din Romania si acum o fortam sa-si lege trompele uterine. De ce nu plafoneaza si impozitele? Adica, daca tu castigi 3000 de euro pe luna sa platesti impozit cat plateste ala care castiga 500 de euro pe luna. E bine asa? La impozit fiecare e taxat dupa cum l-a dus minte, ca a facut o facultate, ca a stat 16 ore la birou si a ajuns sa castige 3000 de euro pe luna si plateste impozitul aferent, la dat insa ... e aici e o problema, vrem sa luam toti la fel, adica "nesimtitii" aia cu salarii mari sa ia ca toti lenesii si manelistii care stau si vand zarzavat in piata. Pacat e ca marea majoritate nu castiga suficient in asa fel incat sa nu mai exista aceste discutii.
      • -2 (8 voturi)    
        re: Te legi.... (Vineri, 26 decembrie 2008, 18:25)

        ala e [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        "Personal, as lega indemnizatia de cotizarea efectiva ca sa fie totul fara discutii ...."

        te multumeste partea asta de comentariu sau nici asta nu e buna?!

        ceea ce voi nu vreti sa recunoasteti este ca acest copil este al vostru, este responsabilitatea voastra, nu a statului. sau nu primordinal. iar indemnizatia este sociala, deci suma trebuie sa fie un ajutor, nu un mijloc de acumulare cum ar fi 85k euro pe an in acest caz (probabil izolat)...
        si inca un aspect, voi cand cotizati la stat (desi statul roman poate nu merita, dar asta e altceva ), nu cotizati doar pentru 'indemnizatii mame'. asa ca, vedeti cam in cati ani amortizeaza statul banii din taxele si impozitele EFECTIV platite de voi.

        PS: nu ma intelegeti gresit, daca aveti salar de 100k euro cu toate taxele, cotele si incadrarile unui salariat normal in ultimii 5 ani. sigur sunteti indreptatit la ea...deci, eu vreau doar echilibru si mai putin oportunism tipic romanesc: media cotizatiei pe ultimii 5 ani!!!
        • 0 (2 voturi)    
          5 ani? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:10)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui ala e

          Logica ta ma da pe spate. Deci, daca o femeie a lucrat doar 3 ani si dupa aia a facut copii inseamna ca e o idioata, trebuia sa faca dupa 5 ani in campul muncii ca sa i se calculeze indemnizatia? Uiti un lucru foarte important, dupa ce fac copii femeile alea se intorc la munca si or sa plateasca inca 20-30 de ani de munca impozite. Asta nu inseamna nimic? Evident ca nu cotizeaza nimeni numai pentru cresterea copiilor dar haide sa facem urmatorul calcul: tata + mama au impreuna salarii de cate 2000 de euro inseamna ca oamenii aia platesc catre stat cam 1500 de euro in fiecare luna. Ficare o sa ajunga sa munceasca in jur de 20-30 de ani, minim, calculeaza cu cat ajuta ei societatea de la care primesc exact la fel doar cu exceptia copilului, si asta timp de doi ani, doar atat. Fa acelasi calcul si pentru cei care castiga doar 300 de euro pe luna (nu ma lua cu chestii lacrimogene ca poate nu au avut posibilitatea sau ca merita mai mult) si ai sa vezi ca e important sa ai "burghezi" d-astia. Oricum, natalitatea este foarte mica, daca "burghezii" astia nu fac copii care au parte de educatie mai buna si pot produce mai mult cand o sa fi tu la pensie sa vedem cine o sa-ti plateasca tie cand o sa fi batran. Atunci o sa te plangi ca ai pensie mica.
          • 0 (0 voturi)    
            ogica mea... (Vineri, 2 ianuarie 2009, 0:53)

            ala e [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            probabil ca te da pe spate. am formulat simplificat, dar asta nu inseamna ca nu i se poate calcula, doar ca pe perioada lipsa pana la concurenta celor 5 ani i se calculeaza cu salarul minim. evident, daca doreste mai mult de limita minima de 600ron.
            ceea ce am propus eu este doar pentru a se limita fraudarea/parazitarea sistemului prin renumite inginerii financiare romanesti (nu stau aici sa detaliez..)

            legat de restul afirmatiilor, sunt doar supozitii fiindca nu stii exact cat va cotiza in viitor, iar pe de alta parte si eu cotizez 1500euro lunar....eu de ce nu-mi pot recupera banii? iar cel mai important lucru pe care ar trebui sa=l stii e ca nu se cotizeaza in nici un fel pentru asa ceva...

            cat despre apartenenta sociala a parintilor...nu-l va face pe copil geniu sau mare contribuabil, doar are mai multe sanse in viata. eu provin dintr-o familie simpla si, urmarind postarile, cred ca sunt mai echilibrat, rational si poate chiar mai contributor decat majoritatea de aici....sau e de preferat ca cei saraci sa n-aiba nici o sansa in viata? (banui ca nici tu sau familia ta nu v-ati nascut burghezi pe pamant...)

            PS: ce e cel mai trist e ca sunt foarte multe specimene care folosesc tot felul de 'optimizari fiscale', dar cand e vorba de primit ar lua TOT daca ar putea. dupa care se mai pretind superiori si mari eminente, cand de fapt ei sunt doar niste TZEPARI mai stilati!
  • +5 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:45)

    [anonim]

  • +6 (12 voturi)    
    acu ii acu (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:47)

    radu [anonim]

    daca o sa se ajunga sa primeasca fiecare femeie care va fi mama cam 1000 de euro indiferent de venit (deci indiferent cat au platit taxe catre stat!!!)o sa fie la fel ca si acum, doar ca tiganii vor face si mai multi copii.
    Nu mi se pare corect ca sotia mea care plateste cam 9000 de lei noi/luna doar taxe si impozite pe salar sa primeasca max 4000 lei noi pe luna...!!!!
    Propun ca ministru asta + toata familia si rudele lui sa traiasca cu acest venit!!!!
    • -1 (9 voturi)    
      CE FEMEIE !!!! (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:55)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Esti sigur ca ai scris bine 9000 lei noi taxe la stat /Pai cit cistiga nevasta ta ??? Si daca cistiga atit n-ati strins niste bani sa va cresteti copilul . Vezi ca la CAS se contribue pt pensie in mare masura . Restul e ajutor social . Ce sa zica cele care primesc acum 6oo lei . Ele pot sa-si creasca copilul si una cu plafonare la 3 salarii medii ceece ce vine cam 3ooo lei noi nu poate . Copii ii faci pt ca doresti nu sa te imbogatesti stind acasa / Sa mearga cele cu salar mare la serviciu ca au de unde plati o BONA pt copil . Cred ca e prea multa cersetorie in tara asta .
  • +10 (12 voturi)    
    fals (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:51)

    qwerty [anonim]

    Mai degraba ar trebui sa caute o modalitate de limitare a veniturilor acestor escroci numiti notari. Cum pot acesti oameni sa cistig miliarde nefacind minic? Treaba lor e facuta de citiva angajati, ei pun doar o semnatura pe hirtiile facute din template-uri in care este schimbat doar numele, adresa si citeva date a celui care apeleaza la serviciile lor.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:12)

      azerty [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      pai iti spun eu cum!
      desi sunt profesii liberale, atat avocatura, cat si notariatul sunt aproape deloc concurentiale prin limitarile castei...ai spune ca e o contradictie aici ;)

      dar pentru situatia in cauza, as rezolva problema raportand indemnizatia la taxele si impozitele efectiv platite si care acopera deja cuatumul indemnizatiei pe urmatorii 2 ani. mi se pare mult mai corect decat actuala lege, limitarea fiind poate prea dura (desi de la anul s-ar putea sa fie decimate salariile extraordinare de peste 4000-5000 euro, astfel ca nasterea acum ar putea fi o oportunitate extraordinara)
  • +3 (11 voturi)    
    oameni de nimica (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:55)

    black [anonim]

    Astia sunt niste oameni de nimica, de cea mai joasa speta, nici nu am cuvinte sa descriu ... pai doua salarii medii e ridicol pt cineva care are un credit de platit ... concluzia o sa fie tara plina de copii de tigani, de copii de salariati prost platiti si de bitangi cu mame director.

    mie greata de guvernul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      exact de nimic (Vineri, 2 ianuarie 2009, 0:57)

      white [anonim] i-a raspuns lui black

      indemnizatia nu este pentru plata ratelor la banca!!!! sau ai vrea sa-ti platesc eu ratele tale?=)))

      pentru bail-out cautati statul american. pe bune...e foarte experimentat =)))))))))))))))))))
  • +3 (9 voturi)    
    Nesmtire totala (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:59)

    mihai [anonim]

    Probabil ca IDIOTUL asta s-a gandit ca nu ar strica daca ar iesi mamele in strada in fata guvernului si sa isi ceara drepturile. Ce naiba, ca pana acum celelalte categorii au iesit, soferi, pensionari, tepuiti, profesori, medici, etc.
    Parca vorba era sa se stranga cureaua de la guvern incepand. Ce il doare pe FRAIERUL asta cat castiga lumea din profesii liberale sau pe cartea de munca, daca pentru banii aia s-au platit taxe. Sa stea nevasta-sa sau fiisa acasa, pe banii care ii zice el.
  • +4 (10 voturi)    
    limitari (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:00)

    black [utilizator]

    daca ar fi limitate si contributiile sociale etc la valoarea a doua -trei salarii mai ca ai putea fi deacord, ..., pai ce motivare sa platesti mult (corect) ca sa iei bani ca ultima tiganca?
  • +3 (9 voturi)    
    Hotilor! (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:25)

    Claude [anonim]

    Unde's banii nostri de cotizatii la stat?
  • +5 (9 voturi)    
    85% e corect (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:30)

    Andrei Doru [anonim]

    Stabilirea cuantumului acestei indemnizatii este foarte important pentru viitorul demografic al Romaniei! Cu 2-3 salarii medii pe luna veti vedea o explozie de copii in randul familiilor rrome si a celor sarace si un numar de copii redus la cei cu o pregatire profesionala superioara si cei care nu au baut cerneala! 85% din veniturile pe ultimii ani este o masura echitabila si nu ne intoarce in timp asa cum era pe vrea comunistilor cand trebuia sa fim toti egali!
    • 0 (8 voturi)    
      CE PROST ESTI > (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:02)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Doru

      Cine aspus ca le da la tigani 2-3 salarii medii ????? Tigancile in general nici nu au servicii asa ca nu vor primii aproape nimic, Parca ati fi toto analfabeti care scrieti pe acest articol. Este un ajutor pt. ingrijirea copilului . Nu-ti place nu faci copii . Cine primea ceva inainte de "*89 si au fost o gramada de copii care au crescut mari si scriu acum prostii pe net /
      • +2 (2 voturi)    
        capra vecinului (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:01)

        Dragos_F [utilizator] i-a raspuns lui Cela

        Daca tu ai trait prost sau te-ai obisnuit cu inechitatea nu injura pe cei ce inca mai au putere sa observe nedreptatea.
        Daca era ajutor se chema ajutor.
        Se cheama indemnizatie si e platita din contributiile la asigurarile sociale care nu sunt plafonate. Daca se plafoneaza aceasta indemnizatie atunci sa se plafoneze si contributiile. Sa pot plati atat cat am nevoie ca atunci cand vine vremea sa pot beneficia de o suma suficienta mie, nu cat considera politicienii ca am nevoie.
        • 0 (0 voturi)    
          MAI FA SOCOTELI ! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:27)

          cela [anonim] i-a raspuns lui Dragos_F

          Eu nu am trait prost nici inainte de *89 si nici acum . Dimpotriva ,o duc foarte bine . Tocmai ca am muncit si nu am asteptat pomana de la stat . Tu nu contribui pt ajutorul de boala si cel pt . ingrijirea copilului cu 85% .Corect . Cea mai mare parte din contrib,. de asig. sociale se duce pt fondul de pensii. Probabil cind vei fi pensionar o sa faci galagie ca nu ti se da pensie destul . In toate tarile capitaliste este limitat ajutorul. Sint alte facilitati dar oricum o femeie cu cariera nu-si permite sa stea acasa sa creasca copii pt ca pierde postul , Poate n-ai observat ce "multi " copii fac americani sau altii ca ei ???????
  • +7 (9 voturi)    
    indemnizatia mamelor (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:12)

    lavinia [anonim]

    Nu-mi amitesc ca vreun guvernant sa iasa pe post si sa se "vaiete" ca o mama, cu un venit de 4 miliarde lei, cotizeaza la Bugetul de Stat pe masura... . Acum de ce pun problema acestei mame? Daca vor sa plafoneze aceasta indemnizatie atunci si impozitul pe venit sa fie de 16% dar nu mai mult de 100 EUR! Corect? De ce sa-mi ia statul cu 2 maini si apoi , cand trebuie sa-mi dea, sta si se mai gandeste? BOC si Sarbu sa tina cont si de acest aspect! Altfel, sa plece acasa! Guvernantii si parlamentarii de pana acum nu au facut altceva decat sa-si umfle propriile burti , si cum cu burta plina nu poti sa gandesti, e clar ca nu au fost in stare de 20 ani sa emita o lege clara si nediscriminatorie care sa acopere aceasta problema! Bine, e cazul multor altor legi facute pe genunchi, numai cu caracter electoral. DAR CAT CRED EI CA II MAI CARAM IN SPATE? CAT? Ganditi-va foarte bine la acest aspect! GUVERNANTILOR! Oare?
    • +1 (1 vot)    
      ati fost la vot ?? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:39)

      george [anonim] i-a raspuns lui lavinia

      Trebuia sa ne gandim la aceste probleme atunci cand nu ne-am dus la vot, din scarba pentru politicieni. Cei cu salarii mici si copii multi s-au dus, fiindca au stiut sa-si apere interesele si au votat cu PSD, partidul lor.
      Mai asteptati patru ani, injurand si strangand din dinti, fiindca nu vor fi singurele masuri de stanga.
      Trebuie bani pentru ajutoarele date celor care nu vor sa munceasca(venitul minim garantat ), pensie sociala minima(adica cei care nu au cotizat niciodata la Casa de Pensii si s-au trezit la batranete fara bani) si alte pomeni pentru cei care au votat PSD.
      Cu bine!
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:14)

    owl [anonim]

    De ce impoziteaza venitul si nu averea? Daca tot sunt cu protectia sociala.... Castigi cat poti, platesti pt cat ai....
  • +9 (11 voturi)    
    ce nesimitire de propunere (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:35)

    Bogdan [anonim]

    Mi se face sila cand am auzit de initiativa asta.

    Se adreseaza mamelor cu educatie, cariera si care vor sa aiba si un copil. Deci sa le pedepsim, chiar daca ele contribuie luna de luna la bugetele de stat cu 50% (app.) din venitul net.

    Adica ele de ce castiga mult, au nesimtirea asta? Mai bine sa nu fi invatat si sa fi turnat 10 copii doar pentru alocatie, cum fac anumite etnii colocuitoare.

    De ce sa se nasca un copil in familie de clasa medie, de intelectuali, cu educatie, cu sanse teoretice mai bune in viata, cand se doreste incurajarea mediocritatii si manelizarii complete a Romaniei.

    Marian Sarbu este de aceea un egalitarist si un comunist patetic, care crede ca a gasit cheia filozofala de echilibrare a bugetului de stat - ceea ce nu e cazul.

    Sunt foarte curios ce o sa se decida luni, sper sa nu se aprobe, dar oricum, lehamitea mea este foarte mare legata de propunerea lui Marian Sarbu, mi se pare de foarte mare prost gust.

    Sarbatori Fericite oricum,
  • +6 (12 voturi)    
    INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:36)

    tilvic irina - viitoare bunica [anonim]

    Dupa ce ati promis sanse unei generatii noi, i-ati facut un dar "minunat" de CRACIUN: la costurile care sunt pentru NASTEREA,INGRIJIREA SI EDUCAREA UNUI COPIL Ati taiat in carne vie!Probabil problema nu mai prezinta interes pentru dvs. sau copiii dvs.
    Ati mizat pe faptul ca sunt sarbatori si putini vor reactiona.Chiar as vrea sa stiu daca sunteti la curent cu ceea ce inseamna costurile privind aducerea pe lume a unui copil - O ADEVARATA MINUNE!
  • +1 (7 voturi)    
    Deontologii lu peste (Vineri, 26 decembrie 2008, 18:37)

    Pacala [anonim]

    Deontologilor de ziaristi, care scrieti la greu si la Hotnews, unde va este mania si patima in a-l ataca pe nea Sarbu pentru o lege pe care a votat-o si el in parlament? Cand Adomnitei a facut ceva similar, toti ati cerut destituirea lui. Si a si fost dat jos! Acum insa?
  • +3 (5 voturi)    
    asa trebuie... (Vineri, 26 decembrie 2008, 18:48)

    baiatul frumos [anonim]

    celor care au votat P.S.D-ul si cui se va mai duce la vot. Cand am scris un mesaj pentru Liviu Dragnea daca mai tine minte cand se dadea mare PD-ist si se cinstea cu Petre Roman nesimtitii astia m-au cenzurat. Eu zic ca trebuie sa emigram cu totii astia care avem vreo rotita care sa invrte si sa ii lasam "ei cu ei"
  • -3 (9 voturi)    
    e incredibil numarul prostilor care comenteaza (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:29)

    gimini [utilizator]

    Sunt unii atat de prosti, incat nici nu sunt capabili sa inteleaga sensul unui text pe care il citesc. Ma intreb daca au intr-adevar salariile alea mari cu care se lauda sau pur si simplu nu stiu sa-si citeasca bine fluturasul de salariu si confunda pe 900 cu 9000.

    Cat de prost sa fii sa sustii ca "plafonarea a 2-3 salarii medii" ar umple tara de rromi? E evident ca individul respectiv habar nu are de sensul cuvantului "plafonare" si nici nu intelege ca o rroma care are - daca are! - vreun venit de 300 de RON din dat cu matura NU poate beneficia de 3 salarii medii, ci de mult mai putin.

    De asemenea e incredibil cum pentru unii bugetul statutului e un soi de pusculita personala: daca am cotizat cu 32493,43 lei, pai vreau inapoi 32493,43 lei! Si cu dobanda, eventual... Bai oamenilor, pusculita e pusculita, contributiile sociale sunt contributii sociale. Nu scrie nicaieri ca banii aceia se vor reintoarce la voi ca si cum i-ati fi depus la banca. Vreti sa depuneti banii la banca, bagati-i la banca!
    • 0 (8 voturi)    
      BRAVO !!! (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:07)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      In sfirsit un comentariu de bun simt, Am postat si eu mai sus niste comentarii la cel cu nevasta care da 9ooo lei taxe si la cel cu femeile rrome / Intradevar sint foarte multi prosti in tara asta si culmea e ca au acces pe net . asta presupune ca au calculator ??!!! Pai ,fratilor cititi mai mult si judecati si mai mult decit cititi . Si abia apoi srcrieti /
  • +6 (10 voturi)    
    cel putin un an acasa (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:46)

    stimabilu [anonim]

    Voi nu va dati seama ce vorbiti.
    Voi stiti ce inseamna pt o femeie primele 3 luni cu copilul? abia se dezmeticeste , e f f greu.
    Voi stiti ca un copil trebuie alaptat 2 ani? astea sunt normele Organizatiei Mondiale a Sanatatii.
    Voi sititi ca in primele 6 luni copilul trebuie sa manance doar lapte de la san? La cerere?? adica si din 15 in 15 minute daca vrea muschiu lui.
    Abia dupa 6 luni mananca si alta mancare. O lingurita pe zi!! Asta inseamna ca la 8 luni, daca ai noroc, ajunge sa aiba 2 mese pe zi si pe la 10 luni sa zicem ca o mama s-ar putea intoarce 6 ore la servici.

    Voi stiti ca in Romania mamele dau lapte praf ca sa mearga la servici> ati facut un calcul cat costa laptele praf? cati bani din mirificul salariu se cheltuie aiurea, in loc sa-l pui la san?


    Voi pierdeti din vedere cel mai important lucru, si cu care trebuie sa se inceapa orice buget etc,m SANATATEA.
    Sanatatea incepe cu 6 luni alaptat exclusiv si apoi continuat 2 ani de zile pana cand ambele parti doresc sa renunte.

    v-atri pus oare asa problema?

    Nu....la noi sa traiasca biberonul, si apoi mirati-va de copii obezi, cu gastrite si de viitori adulti cu probleme grave de sanatate.


    Si cum sa se realizeze alaptarea daca mama aia educata si care are acces la noile informatii se duce la 4 luni la servici stricand stomacul si sitemul imunitar al copilului?????
    • +4 (6 voturi)    
      Cetateni, voi aveti copii? Sau doar pareri? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:17)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui stimabilu

      Foarte mare dreptate ai, stimabilule... Sunt curioasa cati dintre datatorii cu parerea (de-astia, de dau pe-afara de principii si judecati de gust, da' cam atat...) au copii - de care sa se si ocupe personal...
      Separat de ce meritam si ce nu pentru ca la cotizare nu exista, nu-i asa, plafon... separat de lipsa de crese si gradinite.... separat de costul unei bone - cam 300 euro la Bucuresti, 150-200 in restul oraselor mari... separat da faptul ca vrei macar normalitate pentru copilul tau, daca nu "ce e mai bun"... Ia hai sa ne uitam la bani, da' pe termen mai lungut:
      Studiile din ultimii 20 ani tot arata ca alaptarea exclusiva pana la 6 luni diminueaza considerabil riscurile de alergii si de imbonaviri in general (de la banalele raceli pana la chestii mai grave). Pentru copiii ale caror mamici trebuie, indiferent de venit, sa se intoarca la servici inainte ca ei sa implineasca 4 luni (concediul pre+post-natal are la noi durata record de 126 zile CALENDARISTICE!!!), ghiciti din banii cui se vor plati medicamentele compensate... (pentru ca pustimea are dreptul la compensate). Cu cat se imbolnavesc mai des / grav, cu atat mai multi bani se vor scoate de la buget. Da, dar de la alt minister, nu de la cel al "domnului" sarbu (cu s mic). Care, evident, a crescut de mic cu lapte de vaca....
  • +4 (10 voturi)    
    Ce-ati votat, aia aveti! (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:50)

    Andrei [anonim]

    Daca ati votat PDL si PSD, acum o sa FSNim cu totii 4 ani de aici inainte intr-o promiscuitate si o mediocritate, ambele tipice solcialismului cu fata umana de tip FSN!!!
    Egalitarism a vrut poporul, egalitarism are... pe paine!
    • +1 (5 voturi)    
      Asta este (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:03)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Intr-o tara cu prosti multi, surprinzator tot desteptii o duc prost.
      Plecati din Romania cat mai aveti timp, lasati-i pe FSN-isti astia sa faca chef cu tiganii lor.
  • -1 (9 voturi)    
    e corect (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:31)

    noki [anonim]

    Indemnizatia pt cresterea copiilor este o suma prin care se incurajeaza natalitatea. Pt acest ajutor, mamele sau tatii nu cotizeaza, deci practic nu exista legatura intre cuantumul ajutorului si salariu.
    In acest sens, ajutorul se plateste de la buget, la care cotieaza toti cetatenii, chiar si cei care nu au copii.
    Acest ajutor nu are sens sa fie pe masura unui salariu foarte mare, el asigurand posibilitati de trai medii pt mamele care isi parasesc serviciul pt a creste copilul pana la 2 ani. In aceasta perioada, mama care are un salariu foarte mare, din care poate sa cumpere bunuri de valoare, ca electronice, masina, etc. nu este normal sa foloseasca banii din ajutor social pt bunuri de lux.
    De aceea plafonarea sumei este corecta si echitabila.
    • -1 (5 voturi)    
      hmm... (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:53)

      n00b [anonim] i-a raspuns lui noki

      cretin esti mai frustratule! e bine cand o mama cu salar de peste 1500 eur plateste la bugetul ala, din care zici tu ca e folosit pt. a asigura luxul mamelor, o gramada de bani? 6 milioane pe luna crezi ca sunt sificienti pentru a trai (mama + copilul) intr-un oras ca Timisoara, Iasi si mai ales Bucuresti?
    • 0 (2 voturi)    
      Cu ce se incurajeaza elitele cu salarii mari ? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:49)

      Dragos_F [utilizator] i-a raspuns lui noki

      Vrem ca oamenii destepti, realizati, cu salarii foarte mari sa aiba copii ?
      Nu v-ati saturat de promiscuitatea in care traiesc cei mai multi romani ? Ce naste din pisica soareci mananca.
      • 0 (0 voturi)    
        eh... (Vineri, 2 ianuarie 2009, 0:59)

        ex [anonim] i-a raspuns lui Dragos_F

        pai nu noi trebuie sa ne dorim ca ei sa aiba copii. chiar EI trebuie sa-si doreasca;)
  • +1 (3 voturi)    
    mama (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:54)

    geo [anonim]

    M-ai lasati pensionarii si m-ai aveti grija si de copii.
    • +1 (1 vot)    
      Cum??? (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:04)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui geo

      Ai vazut tu copii cu drept de vot?! ;-)
      Da' pensionari?!
  • +2 (6 voturi)    
    hmm... (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:19)

    n00b [anonim]

    niste nesimtiti scarbosi. mai fomisti si scarbe decat hotii astia din psd nu exista pe lumea asta. pai o corporatista care avea un salar de 2k eur nu platea o gramada de bani la stat?! de ce nu ar putea beneficia de o indemnizatie de crestere a copilului pe masura impozitelor platite?!! cum spunea un coforumist pe aici... poate nu mai apuca ziua de luni!
  • 0 (6 voturi)    
    Indemnizatia (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:33)

    Dan [anonim]

    Eu traiesc in Germania de 18 ani si stiu ca Romania da mai multi bani mamelor decat germanii! Aici suma e de 150 de euro pentru toate mamele, indiferent de salarii ! Trebuie sa fie un plafon in sus, nu poti sa dai la milionari bani de copii!
  • +1 (7 voturi)    
    ati belit-o, fesenistilor! (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:56)

    Codruta N [utilizator]

    Astia care au venituri mari si care vor fi afectati de limitarea indemnizatiilor n-or fi la fel de multi ca aceia cu venituri mici si care va voteaza "traditional" - dar sunt persoane cu influenta, de multe ori formatori de opinie, de cele mai multe ori cu un nume "bun" in localitatea lor si cu imagine "buna", cu "autoritate morala" - asa ca or sa AIBA ei grija, sa nu va mai voteze nici aceia multi!

    Las' ca vedeti voi! ca vin imediat europarlamentarele - si dupa aia prezidentialele; asta in cazul fericit un care guvernul vostru de "ciocu mic si joc de glezne" rezista mai mult de 1 an, ca eu cred totusi ca vom avea si alegeri anticipate! >:

    O sa culegeti ce-ati semanat, bibicilor!
    • -2 (4 voturi)    
      sigur... (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:12)

      user [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      pacat ca situatia actuala , care pare-se te afecteaza direct, iti intuneca mintea. nici macar nu cred ca intelegi ceva din taxare/cotizare in lumea civilizata. mai mult, dupa postari s-ar parea ca nu stii nici pe ce lume te afli. sau poate doar agiti lucrurile aiurea ;)

      sau poate era un plan cu venituri mari si sigure in urmatorii doi ani....din pacate, criza financiara l-a stricat ca pentru majoritatea de altfel.
      • +2 (2 voturi)    
        wrong! :-p (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:55)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui user

        Nu trebuie sa ma afecteze direct - ca sa vad ce e corect si ce nu!

        Da' cu CE te deranjeaza pe tine, userule anonim, ca femeile alea isi recupereaza o parte din impozite?

        Si ce e gresit in ce am scris eu mai sus? Chiar crezi ca femeile alea care or sa piarda bani, vor pierde la fel de usor si prilejurile sa va "taxeze"? :-p
  • +1 (5 voturi)    
    O smecherie (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:23)

    Nikiadis [anonim]

    Vedetice smechereste a aparut aceasta lege/propunuere?Fix in perioada de Sarbatori, sa nu avem timp sa ne scandalizam si sa fim pusi in fata faptului implinit. Nu cumva Sarbu asta e comunistul ala care a venit pe v remea lui Nastase cu aberatia de 6 milioane pentru toata lumea ? Halal smekuru it smells like ten spirits! :)
  • +4 (8 voturi)    
    las' c-o sa vedeti voi! (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:28)

    Codruta N [utilizator]

    Viitoarele astea mamici, carora le limitati voi indemnizatia - sunt fetele alea, care au lucrat pe rupte la campania voastra electorala, nesimtitilor! Sunt ziaristele care stau si se chiorasc pana la 11 noaptea ca sa poata sa mai iasa si niste stiri normale la un ziar, sunt fetele alea din PR, care va ajuta pe VOI, nesimtitilor sa faca bani!

    Sunt directoarele alea de programe europene, care stau zi si noapte sa prinda termenele-limita, sa puteti voi cu institutiile voastre sa scoata bani ca sa ii dati pe la firmele-prietene!
    Sunt amaratele care merg pe teren ca sa "monitorizeze" cum ati cheltuit voi fondurile alea pe care ELE le-au obtinut!

    Sunt consilierele alea care redacteaza legi si alte documente, ca voi sunteti pafaristi, nenorocitilor!

    Sunt secretarele alea amarate, care o iau in barba de la "public" in locul vostru! si care va redacteaza "discursurile", ca voi nu sunteti in stare sa legati doua vorbe, parveniti inculti ce sunteti!

    Sunt fetele astea de la IT care va fac si va intretin blogurile - si care lucreaza la "forumurile" pe care sa puteti voi sa va revarsati scarbosenia!

    Sunt doctoritele alea care au avut curaj sa-si deschida cabinete particulare, ca sa puteti VOI sa va tratati bolile produse de imbuibare acolo (dupa ce TOT VOI ati distrus sistemul medical)!

    Voi credeti ca astea or sa UITE cum v-ati batut joc de ele??? Si cum le-ati tratat ca pe niste nemernice, numai pentru ca au avut CURAJUL (si puterea) sa castige mai multi bani decat "media"???

    Ei, lasa! ca or sa va ARATE ele, cand o sa va vina randul! Or sa AIBA grija ele (si barbatii lor) sa ajungeti sa stearga lumea pe jos cu voi, asa cum ati sters si voi pe jos cu ele - si cu munca lor chinuita!!!

    Cand n-o sa stiti ce s-a intamplat cu voi, de va merge asa rau, sa va AMINTITI de asta! de felul in care v-ati batut joc de banii si munca lor!!!
    • -1 (5 voturi)    
      vedem si acum (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:25)

      user [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      sa inteleg ca lucrezi la stat? ca atunci inteleg dorinta dupa mult si sigur. totusi, mai usor cu comentariile ca se apropie de penal, iar cine a facut lucrurile alea nu merita nici un fel de indemnizatie, decat poate aia de munca zilnica....
      • +1 (3 voturi)    
        nope >:) (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:50)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui user

        Nu lucrez la stat (de mai mult de 15 ani) - iar dreptul la exprimarea opiniei e legiferat, asa ca las-o cu incercarile de intimidare... to'arashu din FSN... :-p

        Si nici macar nu-s direct interesata in problema "indemnizatiei de mama" >:)

        "Cine a facut lucrarile alea" a MUNCIT - nu ca femeile voastre!
        • 0 (4 voturi)    
          loool (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:19)

          user [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          pai si atunci de unde atata pasiune daca nu esti direct interesata? mi se par foarte ciudata atitudinea. parerea o poti exprima oricand ca nimeni nu te tine de tastatura. important e sa fie realista, rezonabila si sa existe si ceva adevar la mijloc.

          sa nu-mi spui ca lucrezi si pe salarul minim? =))))

          cat despre FSN...n-am votat niciodata PSD, iar de PD m-am lasat curand. trecui in barca PNLista parca anticipand momentul FSN. multumita?:))
          • 0 (4 voturi)    
            psdist de 2 lei (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:43)

            alina [anonim] i-a raspuns lui user

            Dar la tine de unde atata pasiune mai frustratule? Castigi tu vreun leu din plafonarea asta? Iti da tie statul economiile pe care le face pe spatele mamelor? Sau care-i treaba? Te-ai lasat pe naiba de psd! Pai cu ideile astea te-ar lua pnlul frustrat de 2 bani care esti? Hai valea la Taica Vanghelie si spune-i sa-ti dea cotiozatia pe ziua de azi ca ai muncit destul!
            • -2 (2 voturi)    
              sparg seminte si rad... (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:11)

              user [anonim] i-a raspuns lui alina

              pai sigur ca avem de castigat, dar tu sigur nu ai cum sa-ti dai seama;)
              asta oricum nu e o masura pnl-ista, ci e promovata de lavinia sandru, care pana si ea este de acord cu plafonarea la 4000-5000 ron net.
              iar pe e-vangheleie doar tu puteai sa-l votezi ca eu sunt din tm...hahaha

              PS: m-am gandit mult daca sa-ti raspund avand in vedere desteptaciunea proverbiala a alinutzei =)))
      • +1 (3 voturi)    
        ce vezi prietene (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:14)

        Noone [anonim] i-a raspuns lui user

        Este ca vezi prost. Interpretarea ta este lipsita de logica. Femeia are dreptate. Cu ce drept vii sa ameninti si sa influentezi tu comentariile? Ori esti vreun baiat blond cu ochi albastri si privire pierduta? Se strange latul prietene... Azi in Timisoara, maine-n toata tara.
        • +1 (1 vot)    
          prietene...vad (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:59)

          user [anonim] i-a raspuns lui Noone

          Citeste atent partea cu moniorizarea, directoare de programe europene si firmele-prietene si ar trebui sa intelegi destul de usor, prietene timisorean ;).
          Cat despre cele afirmate de tine....usurel ca esti departe rau de realitate
    • +1 (1 vot)    
      sfat de cariera (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:34)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Erai buna de sufrageta, soro. Le combati bine.
    • -1 (3 voturi)    
      hi (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:07)

      Nichipercea [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Ce ai darling de scrii asa mult, confuz si pe de laturi !? Ti s-a adunat adrenalina ? Toata stima pentru femei. Daca mai si muncesc precum Elenele Udrea (i-am comandat un pulover) sau Basescu (face si nu mai vorbeste), ori mai toarna pe la secu precum Staniloiu Rodicuta (saraca Tamara Nastase), cu atat mai mult. Cherchez la femme, ca vine criza, vorba ta. Scrie mai putin si mai concret daca vrei sa fii citita si ... iubita.
    • +2 (2 voturi)    
      pentru Codruta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 5:54)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Daca este sa dam pentru ceea ce scrii,mai bine nu dam,dar problema este alta:dece numai notarii ,judecatorii si avocatii speculeaza(eludeaza ) legea. Banii vin din munca ,iar notarii acum ca afacerile merg prost, hai sa facem 2-3 copii,sa scoatem bani din piatra seaca.Dar ceva limitat la 3000 euro,s-au o suma la nastere de 5-10000euro,functie de salariul mamei poate ar fi mai nimerit.
    • +1 (1 vot)    
      pentru Codruta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 5:54)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Daca este sa dam pentru ceea ce scrii,mai bine nu dam,dar problema este alta:dece numai notarii ,judecatorii si avocatii speculeaza(eludeaza ) legea. Banii vin din munca ,iar notarii acum ca afacerile merg prost, hai sa facem 2-3 copii,sa scoatem bani din piatra seaca.Dar ceva limitat la 3000 euro,s-au o suma la nastere de 5-10000euro,functie de salariul mamei poate ar fi mai nimerit.
    • +1 (1 vot)    
      pentru Codruta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 5:54)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Daca este sa dam pentru ceea ce scrii,mai bine nu dam,dar problema este alta:dece numai notarii ,judecatorii si avocatii speculeaza(eludeaza ) legea. Banii vin din munca ,iar notarii acum ca afacerile merg prost, hai sa facem 2-3 copii,sa scoatem bani din piatra seaca.Dar ceva limitat la 3000 euro,s-au o suma la nastere de 5-10000euro,functie de salariul mamei poate ar fi mai nimerit.
    • +1 (1 vot)    
      pentru Codruta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 5:54)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Daca este sa dam pentru ceea ce scrii,mai bine nu dam,dar problema este alta:dece numai notarii ,judecatorii si avocatii speculeaza(eludeaza ) legea. Banii vin din munca ,iar notarii acum ca afacerile merg prost, hai sa facem 2-3 copii,sa scoatem bani din piatra seaca.Dar ceva limitat la 3000 euro,s-au o suma la nastere de 5-10000euro,functie de salariul mamei poate ar fi mai nimerit.
      • -1 (1 vot)    
        dansa (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:27)

        Codruta N [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Ca o concluzie, toate relele din lume au nume de femeie (criza, foamea, inundatia). Uraganele din SUA au numai nume de femeie. Femeia te naste, femeia te omoara, femeia te ridica, femeia te coboara. Cu ea sa nu te pui, caci fratilor femeia e data dracului. Parca poti sa-i si intelegi pe baietii gay ...(doamne feri).
        • 0 (0 voturi)    
          indemnizatia de uragan (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 22:03)

          Andrew [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Maica, ai auzit de Dean,Humberto,Gustav,Andrew etc?Ti se par astea nume de muieri? Un uragan are nume de muiere,urmatorul de barbat si iar si iar pana se va duce la dracu' patria lu' bush.
          Daca esti galagioasa aia oengista,care activeaza pe un site de munte..vezi ca pe-acolo mai is cativa care se pricep la kestii de-astea,poate te invata si pe tine.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:39)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      dupa noi, potopul.... (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:21)

      da [anonim] i-a raspuns lui

      comentariul este cel putin hilar....pai nu se plateste nici un procent din salar pentru fondul de indemnizatii, deci nu poate fi facuta o legatura directa.
      cat despre evaziune, e o metoda, dar ilegala. cat despre alte metode/portite legale...ele se vor restrange treptat in perioada urmatoare datorita vremurilor grele...
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bun articol! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:10)

    biroalexandru [utilizator]

    Bravo HotNews.ro! Mai puneti stiri mai noi. Va multumumim.
  • 0 (6 voturi)    
    pomeni (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:13)

    indemnizatia [anonim]

    Sunt de-a dreptul scarbit de reactiile de mai sus. Bag de seama ca dupa 19 ani se asteapta in continuare pomeni de la stat si nimeni nu judeca dincolo de stomacul si confortul personal. Pai bine stimabililor/stimabilelor, ceea ce plateste statul in cazul de fata este DOAR o indemnizatie pentru cresterea copilului. Atat, nimic mai mult! Nu-s bani pentru ca mama sa-si plateasca creditele la casa, sa-si plateasca abonamentul la sala de fitness sau rata la masina de 20k euro. Eu un ajutor pe care statul il ofera tie si COPILULUI tau! Trei salarii medii pe economie, adica aprox 3600 ron, sunt suficienti pentru ca o mama si un copil sa supravietuiasca timp de o luna de zile. Mie, ca si contribuabil, nu mi-ar conveni ca o parte din taxele platite sa se duca in ratele la masina ale unei mame. Prefer ca banii aia sa-i distribuie, spre exemplu, pentru constructia de gradinite sau tot ce inseamna infrastructura educationala prescolara. Sau voi puneti egal intre lapte praf si masina, caci presupun ca in capul dvs nu se poate educa/creste un copil daca nu ai masina cu care sa te deplasezi la magazin ca sa-i cumperi alimente odorului, sau daca nu ai o casa, musai proprietate personala. Pentru ce sa-ti platesc eu ratele la casa sau mai stiu eu ce? La munca, nu la intins mana. Daca ai venituri de 2000-3000 euro inseamna ca iti permiti o bona care sa aiba grija de copilul tau si sa treci la munca pentru a-ti plati ratele. Vrei confort personal sporit, du-te si munceste, nu astepta sa ti-l plateasca statul. Nu cred ca mai e alt stat care sa plateasca ca boul o indemnizatie atat de mare (raportata si la puterile economice ale statului respectiv) timp de 2 ani, ca o mama sa-si creasca copilul. Hai democraticilor, acum dati minusuri la greu....Sa traiti bine..... pe spinarea statului!
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru ca nu ai inteles (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:35)

      Noone [anonim] i-a raspuns lui indemnizatia

      De aceea esti scarbit. Pentru ca nu ai inteles. De unde ai scos ca e pomana?
      Taxele pe care le platesti tu nu se duc neaparat catre mame; la fel de bine se pot duce pentru beneficiile parlamentarilor, pentru pensiile securistilor, pentru Loganurile politiei, pentru finantarea unei campanii electorale si catre zeci de alte directii; de ce? pentru ca asa-i in tenis. Banii primiti sub forma de indemnizatie se intorc intr-o mica parte si catre cele ce cotizeaza. Te deranjeaza? Sau sa contribuie doar la sustinerea unui aparat administrativ corupt si birocratic?? La fel de vehement ai fost si atunci cand ai aflat ca o parte din banii tai se duc catre cei corupti si neproductivi??
      E clar ca nu pentru tine au murit atatia oameni in 89. Si nici pentru politrucii care ne conduc.
      • 0 (2 voturi)    
        ...am inteles (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:49)

        indemnizatia [anonim] i-a raspuns lui Noone

        Nu, nu ma deranjeaza atata vreme cat se intorc strict pentru cresterea copilului. Ma deranjeaza cand banii sunt folositi pentru alte scopuri, care nu ar trebui sustinute de catre stat. La fel cum sunt deranjat cand banii sunt directionati catre situatiile enumerate de tine. Dar acelea fac parte dintr-un alt topic, unde nu cred ca am avea pozitii contrare.
      • 0 (2 voturi)    
        stai linistit (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:33)

        un parinte pomanagiu [anonim] i-a raspuns lui Noone

        stai tu linistit ca indemnizatia mea nu vine din impozitele tale...ci din propriile mele impozite pe care mi le-am platit de ani de zile. veniturile mele din ultimii doi ani de zile imi acopera indemnizatia pe urmatorii doi..asa ca...
        si pana la urma cu banii pe care eu ii castig fac ce cred eu de cuviinta pentru copilul meu nu ceea ce cred altii. (inclusiv sa il duc in caraibe la spa).
        • 0 (0 voturi)    
          fiti corecti ! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 15:59)

          mgh [anonim] i-a raspuns lui un parinte pomanagiu

          Impozitele platite din salarii ajung in multe locuri (apropo de ex. intr-un camin de batrani de unde crezi ca ajung banii?!) nu stiu de ce ne gandim fix doar la o nastere. Legea ar trebui modificata conform cu ceea ce se intampla in UE si cam atat. Am vazut atat de multi copii ai aceste clase de mijloc "esuati" incat nu credeam din ce familii provin. Cei mai mult uitati de unde veniti si uitati ce va ajutat - insasi mediul in care nu curgea lapte si miere. Statul ar trebui sa investeasca in gradinite (parte si in crese.. apropo stii cat castiga un angajat care se zbate cu acesti micuti?) in sectii de nastere moderne, in burse pentru cei saraci dar care vor sa invete (deh pe astia ii uitam) etc. Hai sa fim corecti si sa aratam ca avem obrazul subtire!
    • +1 (3 voturi)    
      pomeni....cat mai multe (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:39)

      pomeni alese [anonim] i-a raspuns lui indemnizatia

      imi pare rau, dar aici e forumul 'sa primim' =)))
      de la mine +1 ;)
      pomeni pe stilul romanesc de parca nasterile au aparut pe lume odata cu indemnizatiile de mame.
  • +4 (6 voturi)    
    S-au intors comunistii ! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:30)

    Dragos [anonim]

    De la toti dupa posibilitati la toti dupa nevoi.
    Praf in ochi pentru legitimarea inechitatii.
    Noul guvern intelege sa plateasca cei cu salarii mari pentru impotenta politica a clasei politice in a gasi solutii.
    Propunerea de limitare este total nedreapta. Asa cum stiu sa stranga impozitele neplafonat de ce nu procedeaza la fel si cu ceea ce dau inapoi. De ce sa platesc la stat cat 10 persoane iar and am nevoie de ajutorul statului sa mi se spuna sa fiu "solidar" si sa accept o indemnizatie MIZERA ca si viata omului de rand. Nu am luptat sa ies din mocirla ca sa ma intoarca un tembel inapoi la viata de supravietuire.
    SARBU sa faca bine si sa respecte decizia
    Parlamentului in loc sa comenteze castigurile angajatilor din privat. Nu cred ca cineva care castiga 10.000 euro pe luna va face copii pe banda rulanta ca sa se bucure de indemnizatie, desi ar fi bine, e nevoie si de copii de oameni destepti in tara asta. Mai de graba femeia respectiva se va intoarce mai repede la lucru pentru ca acolo unde castigi asa de mult e foarte usor sa nu mai fii competent iar statul "pe tusa" te scoate din carti foarte repede.
    Cu textele cu care ies pe TV, zilele astea, maretii nostri conducatori au aratat adevarata fata a guvernului. S-a refacut FSN-ul, s-au intors comunistii !
    • 0 (4 voturi)    
      1000e = indemnizatie MIZERA?! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:46)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      pai daca oricum e asa putin, nu stiu de ce mai vrei bani de la stat? inteleg ca esti multimilionar, deci nu prea ai nevoie de un ajutor de la stat. sau asta e esenta capitalismului romanesc?
      • +2 (4 voturi)    
        600RON=mizera (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:16)

        Dragos_F [utilizator] i-a raspuns lui jee

        Acum e de 600 RON.
        Cat va fi nu stim inca, nu ?
        Nu vezi ca se arunca nada ca sa vada reactiile ?
        Asa au procedat mereu.
        E vorba de principiu aici nu de suma.
        Si chiar daca as fi miliardar, nu e normal sa fie o proportie si cu contributiile platite in fiecare luna?
        • -1 (1 vot)    
          despre ce discutam? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:45)

          jee [utilizator] i-a raspuns lui Dragos_F

          nu e vorba de cat e acum, ci de limitarea la 4000-5000 ron. eu ideea asta o discut si nu diverse supozitii. cat despre contributii, nu se plateste nici o cota pentru indemnizatia de mame asa ca nu vad sensul discutiei...

          daca nu gestionam banii ca si cei care au cu adevarat bani (statele dezvoltate) nu vom evolua nicodata intr-acolo. la noi cand avem un ban imediat trecem la stilul manelist fara numar-fara numar pentru tot felul de interese obscure. ba mai mult le sustinem si interesul acestora din frustarea ca unii fac afaceri dubioase cu statul, iar noi in loc sa incercam sa le limitam pe alea mai risipim si in alte parti.

          la sfarsit, evident gasim si vinovatii in cel mai pur stil romanesc (adica altii, conspiratiile etc) si ne dam de ceasul mortii...
    • +3 (3 voturi)    
      ...mai avem o sansa (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:59)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Ar fi o solutie: sa pice repede guvernul asta FSNist si sa ajungem repede la anticipate.

      Poate se trezeste prostimea si nu ii mai voteaza tot pe astia!
      • +1 (3 voturi)    
        ca sa ce? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 1:25)

        yesss [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        ca sa promita din nou lucruri nerealizabile pe care apoi sa le retracteze? =))))
    • 0 (0 voturi)    
      ...s-au intors? (Duminică, 28 decembrie 2008, 7:26)

      Criss [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Cum adica s-au intors comunistii? ai auzit cumva ca au plecat?
  • +1 (1 vot)    
    Certificatul de nastere !! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 5:54)

    Intrebare !! [anonim]

    In cite luni se da un CERTIFICAT DE NASTERE daca nasterea este in Spania ?? In 3 luni-5 luni 8 luni ? Mai bine nu te mai intorci acolo sa dai tot timpul spaga acestor GROHAITORI din FSN !!
    Nu vor decit sa trimitem banii in tara ca sa-si faca ei vile si concedii in strainatate si sa ne ameteasca cu tirguri de joburi in Romania .Nu mai trimite-ti bani in tara ca sa profite acesti dinozauri burtosi constipati.
  • +1 (1 vot)    
    asta e (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:45)

    asta e [anonim]

    muscati-va limba alea de a-ti votat cu FSN...v-a dat-o....
  • -1 (1 vot)    
    calcule (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:29)

    Anca [anonim]

    eu cred ca e foarte bine. 3 salarii medii inseamna 1000 euro,iar edaca eu am o leafa de 1630, calculati ce inseamna 85%.Sigur, nu le convine mamelor cu lefuri peste 1000 euro. Dar cate sunt?
    In plus, in alte tari se plateste 100% doar pentru 4 luni.Apoi, te duci la servici. La noi stai 1 an acasa
    • +1 (1 vot)    
      si ca atare le descurajam (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 15:13)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Ca atare de ce sa se mai chinuie femeia sa faca cariera ca oricum cand vine primul copil nu e suficient ca iese de pe piata o vreme da' se duce dracu si satisfactia ca facea un ban. Plus ca majoritatea femeilor care fac cariera au rate la casa, masina etc. Pe alea cu ce le platesc? Daca au rate 20 de ani la casa, nu mai fac vreodata copii?
      Daca e familie monoparentala si are rata de platit ce face? Moare cu copilul de gat?
      Cum sa fie 1000E de ajuns in Bucuresti?
      • -1 (1 vot)    
        pe bunicile noastre cine le-a mai incurajat? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:02)

        mgh [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Femeia nu se chinuie este insasi in natura ei, daca vrea sa se simta mama il face si gata. Unele nu pot si adopta! pai lor nu ar trebui statul sa le dea ajutor? iar daca ar fi data afara de patron cu ce si-ar mai plati ratele?
        Sunt femei care au nascut si dupa o luna, doua au revenit la job nu au beneficiat de "oferta", ele ar trebui sa ceara ca legea sa se aplice retroactiv ca doar nu au platit degeaba impozite corect?
      • 0 (0 voturi)    
        E relativ.. (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:13)

        Laura [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Categoric 1000E nu este de ajuns, nu doar in Bucuresti, dar nici in Buzau, de unde sunt eu. Pentru ca de asemenea, am cumparat casa, masina, televizor, frigider si toate alea in rate si in plus sotul meu e in somaj tehnic. Si totusi, altii se descurca cu 100 de euro, nu 1000. Altora nu le ajung nici 10,000 euro pe luna. Totul este relativ. Depinde de viata pe care o ducem, depinde de prioritati samd. Indemnizatia asta nu se vrea decat o asistenta sociala, directionata nu sa inlocuiasca 100% veniturile obtinute in conditiile in care si produceam ceva, ci sa inlesneasca intretinerea unei persoane + copil pe un termen limitat. Probabil ca 3 salarii medii pe luna e suficient in scopul asta, in conditiile in care altii trebuie sa se descurce din practic mai nimic. Cele mai multe tari au acest plafon. Pentru o suma de 1,000 de euro in plus pe perioada de contributie la asigurarea sociala, nu mi se pare "echitabil" ca o persoana sa obtina chiar pana peste un miliard peste cel care a contribuit conform unui salariu mediu. Deci sa pastram totul in perspectiva relativitatii.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:34)

    georgeta [anonim]

    eu propun sa faca copii numai acele femei care au avut un salariu mare ele beneficiind si de o indemnizatie mare pentru cresterea copilului Nevoile cresterii unui copil sant aceleasi si pentru inbuibati si pentru cei mai nevoiasi iar la cresterea natalitati tot cei din urma aduc sporul
  • 0 (2 voturi)    
    RUSINEEEEEEEE (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:19)

    PINGUINU INFOFOLIT [anonim]

    Domnu Ministru are copii? daca are sa se gandeasca ca poate o sa aiba nepotzi................si daca nu are probabil ca de aceea gandeste in felu asta animalic, sa creasca el cu banii astia un copil, si mai ales si mamei sa ii ajunga ceva ptr ea. Este strigator la cer ce sa poate intampla in anul 2008 cu "primatele"care sunt in functiile cele mai inalte intr-o tzara plina de oameni care nu stiu ce sa faca. RUSHINEEEEEEEE DOMNE RUSHINEEEEEEEE
  • +1 (1 vot)    
    Lege mame (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:57)

    Camelia [anonim]

    Este o adevarata rusine pentru tara asta, ca se voteaza legi care dupa o luna sunt modificate sau anulate, asta arata nivelul parlamentului si institutiilor statului implicate in proces, adica "zero barat", insa cand vine vorba de "case de protocol" diurne, calatorii in strainatate, afaceri cu statul prin interpusi etc, se gasesc bani cat cuprinde.
    De altfel singurele afaceri viabile in Romania sunt cele cu statul, de unde se poate "suge" bine.
    Cat despre mame, sa le trimita la produs in Italia, ca sa-si poata hrani copii crescuti de bunici in tara.
  • 0 (4 voturi)    
    30% impozitarea salariilor fabuloase... (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 13:11)

    Liliana Ionescu [anonim]

    Eu cred ca un astfel de venit nu ar trebui sa produca panica, ci din contra ar trebui ca plafonul veniturilor pentru acordarea ajutorului maternal sa fie limitat la un venit mediu de cei ce sunt in legislativ.
    Un deputat castiga 6000 lei/luna, 72.000/an. Acesta ar trebui sa fie salariul maxim in Romania al unui bugetar. Ce trece de aceasta limita ar trebui impozitat cu 30%, iar cei ce au venituri fabuloase ar trebui sa aduca bani la bugetul de stat.
    S-ar rezolva foarte repede problema bugetului daca ar fi impozitate veniturile fabuloase cu 30%, iar mamele ar putea primi 85% din venitul anual daca nu depasesc 72.000/an.
    Pentru ca veniturile salariale fabuloase nu sunt impozitate corespunzator, ci se merge pe cota unica, avem imbogatiti peste noapte din diverse afaceri mai mult sau mai putin legale.
    • 0 (2 voturi)    
      esti tuta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 15:11)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Liliana Ionescu

      Hai sa-ti explic ce inseamna cota unica de impozitare. Inseamna ca daca eu castig 1000 sau 10000e platesc 16%, adica 160e daca am 1000 si 1600e daca am 10000e salariu.
      Explica-mi si mie de ce ar trebui sa platesc o fractiune mai mare din venituri la impozit? Ca o micuta fufa ca tine sa stea acasa sa faca plozi pe indemnizatia minima?
      Adica luam mai multi banii de la aia care muncesc si dam la lenesi si la incapabili. Bun asa.
      • +1 (3 voturi)    
        impozitarea pe masura a salariilor mari (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:39)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        Se da o clasa cu 20 de copchii.

        1 e bogatan, 19 mai saracuti. Efortul parintilor de a-i tine in scoala e acelasi (rechizitele, serviciile medicale, manualele etc. costa la fel). Copilul bogatan se duce insa la tacsu acasa si i se plange ca in fiecare zi 2-3 copii mai saracuti ii fura mancarea ca ei n-au ce sa manance.

        Tatal bogat e pus in fata unei dileme: 1. sa i se impoziteze salariul mai mult si din impozitul sau scoala sa plateasca tuturor copiilor o masa pe zi, in asa fel incat copilul sau sa nu mai fie batut de ceilalti, sau 2. sa isi retraga copilul de la scoala si sa-l dea la scoala americana unde costa de te-ndoaie, dar nimeni nu fura mancarea copilului de pofta?

        In Europa e primul sistem, in SUA sistemul doi. Bag seama ca in Romania nesimtirea unora ar dori un soi de sistem mixt, adica si contributii mici la bugetul de stat, ca in America, si un mediu civilizat de viata, eventual ca in Suedia, ASIGURAT DE STATUL VADUVIT DE CONTRIBUTIILE CELOR BOGATI. Cota unica ati vrut, cota unica aveti puisorilor. Acum suportati, mai bine zis asumati-va, consecintele. Plătiţi servicii private sau acceptaţi CE VĂ POATE DA STATUL fără să-şi văduvească restul cetăţenilor. Dacă începe mâine un război, copii cui vă vor apăra? Copiii celor 2-3 bogătani sau copiii miilor de amărâţi pentru care nu se găsesc bani la buget pentru că banii se duc pe fundul ăstora care nu pot coborî "sub un anumit standard" ca să nască un copil?
    • 0 (2 voturi)    
      Comunistule (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 16:04)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui Liliana Ionescu

      Emigrati in Cuba fratilor daca va e dor de comunism.

      Salarii egale ptr toata lumea...Uraaaa!

      Ceausescu, Romania, Traiasca Iubitul Conducator!
  • -1 (3 voturi)    
    masura populista. (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 13:35)

    alex.dumitrascu [anonim]

    E o masura populista, si cel mai rau este ca e si prosteasca. Unde sunt "specialistii" PSD????
    Pai daca te apuci sa limitezi indemnizatii care provin din contributii, nu din banii lu' ma-ta de acasa asa cum iti face dumitale impresia domnule ministru, ai sa mai pupi contributii din parti.
  • +1 (3 voturi)    
    indemnizatie pentru toti barbatii cu chelie (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:43)

    gimini [utilizator]

    Propun o indemnizatie similara, 85% din venitul ultimului an, timp de 2 ani, pentru toti barbatii in varsta de 35-49 de ani care au chelie si care vor sa-si trateze calvitia sau pur si simplu sa se odihneasca. Il rog respectuos pe domnul prim-ministru ca indemnizatia sa fie neplafonata !
  • +1 (1 vot)    
    legea mamelelor (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 20:01)

    X-lescu [anonim]

    de ce este atat de grav o retributie de 85% pentru o mama care a contribuit, comparativ cu salariile de cate 3.000-4.000 RON pe care le primesc jigodii de soferi si femei de serviciu, sotii si rubedenii din institutii publice? Taiati de acolo daca vreti sa aveti bani pentru mame. DE ec vi se pare anormal ca un copil sa creasca normal alaturi de mama sa macar un an de zile, nu zic doi, sau preferati sa ii vedeti la televizor la stiri in filmulete de groaza cu bone dezaxate? RUSINE NOILOR GUVERNANTI, inclusiv Laviniei Sandru, initiatoarea acestei legi bune (chiar daca a devenit o ilustra anonima), doar cu intentii bune doar pe timpul campaniei electorale.
  • +1 (1 vot)    
    Echitate Sociala (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:00)

    Laura [anonim]

    Parerile sunt intr-adevar impartite si fiecare are un argument pro si unul contra, dupa parerea mea. Drept dovada este insasi aceasta indemnizatie, tratata atat de diferit de la tara la tara, de la zero, cum e cazul SUA, la 100%, cum e cazul mai multor tari europene. Dupa parerea mea, aceasta indeminizatie are ca scop in primul rand cresterea natalitatii, in vederea cresterii numarului de contribuabili pentru viitor. Cand natalitatea este sub un anumit minim necesar la un moment dat unei societati si economii sanatoase si stabile, atunci aceasta indemnizatie se ajusteaza ca atare. Mai depinde, bineinteles, si de viziunile politice la un moment dat, sub care este guvernata o societate,dar de altfel, sa nu uitam poate cel mai important dintre aspecte, acela ca aceasta "indemnizatie" este de fapt un program de asistenta sociala. Ca de regula in oricare alt program de asistenta sociala, si acesta functioneaza pe acelasi principiu, de echitate sociala, insemnand, cei care au mai mult, poate sa contribuie mai mult, ca sa aibe si aceia care au si contribuie mai putin. Nu cred ca o mama care castiga 4 miliarde pe an are nevoie de asistenta sociala, dar una care castiga 6-7 milioane pe luna, are nevoie de mult de ceva mai mult ca sa se intretina nu doar pe sine dar si copilul ei. Sa nu uitam ca cei care castiga considerabil de mult, folosesc proportional mai mult din resursele societatii, fie ele financiare, materiale sau umane. Deci este firesc ca acestia sa dea inapoi putin din avutul lor societatii care i-au faciliat obtinerea acestor averi. Altfel sa nu numim acestea programe sociale, sau, sa adoptam un model capitalist, gen in SUA, unde guvernul nu se amesteca si nu impune reguli firmelor private. Eu spun ca trei salarii medii PE LUNA este mai mult decat suficient sa cresti un copil, in conditiile in care altii trebuie sa se descurce cu un salariu mediu PE AN. Nu cred ca un copil merita mai mult decat altul, doar fiindca s-a nascut in conditii mai norocoase.
    • 0 (0 voturi)    
      perfect (Luni, 29 decembrie 2008, 13:16)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Laura

      de acord cu tine, dar ce ne facem cu cei care nu inteleg astfel de lucruri?
      nu este mai corect sa dubleze indemnizatia la toata lumea?
      sa se reduca si perioada, care oricum este prea mare si nici nu rezolva problema educatiei...
      daca este o masura pentru cresterea natalitatii, atunci sa fie egala pentru toata lumea
  • 0 (0 voturi)    
    o rusine (Marţi, 6 ianuarie 2009, 19:36)

    rusu florin [anonim]

    ias spune acestui nesimtit de ministru sa se descurce el cu bani astia sa vedem rezista? el baga mii de euro in buzunar intrebatil de unde si cum ia facut si de mame cu 2,3sau patru copii isi bate joc de ele