Gigi Becali si Victor Piturca, trimisi in judecata in dosarul Valiza

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 18 decembrie 2008, 13:48 Actualitate | Esenţial


 documente
(18 Dec 2008) DOC, 61KB
Patronul echipei de fotbal Steaua, Gigi Becali, si selectionerul formatiei nationale, Victor Piturca, au fost trimisi in judecata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie in dosarul Valiza. Potrivit unui comunicat al DNA, Becali, Piturca si alte patru persoane au fost trimisi in judecata pentru fapte de coruptie.

  • George Becali este acuzat de dare de mita si fals in inscrisuri sub semnatura privata aflata in legatura cu infractiunile de coruptie
  • Teia Sponte, vicepresedinte al Consiliului de Administratie al F.C. „Steaua Bucuresti” S.A., este acuzat de complicitate la dare de mita
  • Alina Florentina Ciul, avocat in cadrul Baroului Bucuresti, este acuzata de favorizare a infractorului in legatura cu infractiunile de coruptie si fals in inscrisuri sub semnatura privata
  • Victor Piturca este acuzat de favorizare a infractorului in legatura cu infractiunile de coruptie
  • Radu Gheorghe Marino, acuzat cu favorizare a infractorului in legatura cu infractiunile de coruptie si fals in inscrisuri sub semnatura privata
  • Raul Volcinschi, acuzat de favorizare a infractorului in legatura cu infractiunile de coruptie

Potrivit rechizitoriului, in mai 2006, Becali a promis fiecarui jucator de fotbal al clubului C.F. „Gloria 1922 Bistrita” sume de bani cuprinse intre 5.000 - 10.000 euro, pentru ca acestia sa castige meciul cu F.C. Rapid din campionat.

De asemenea, in mai 2008, finantatorul Stelei a oferit suma de 1.700.000 euro jucatorilor de la Universitatea Cluj pentru ca acestia sa castige meciul cu CFR 1907 Cluj.

In acest scop, Teia Sponte s-a deplasat in municipiul Cluj Napoca avand asupra sa suma de 1.700.000 euro reprezentand obiectul ofertei financiare pentru jucatorii de fotbal ai Universitatii Cluj.

Pentru a fi exonerat de o posibila raspundere penala sau disciplinara,  Becali "a initiat si a participat la intocmirea, in data de 19 mai 2008, a doua antecontracte de vanzare-cumparare cu mentiuni nereale sub aspectul datei, continutului si vointei reale a partilor. Inscrisurile falsificate au fost ulterior folosite atat in prezenta cauza penala cat si in cadrul anchetei disciplinare efectuata de organismele jurisdictionale ale Federatiei Romane de Fotbal", potrivit DNA.

Marino, Ciul, Volcinschi si Piturca au participat "la perfectarea frauduloasa a celor doua antecontracte de vanzare-cumparare, avand un continut falsificat, iar ulterior in cadrul prezentei anchete au dat declaratii mincinoase".

DNA a anuntat ca l-a scos de sub urmarirea penala pe Traian Bendorfean, in timp ce, in ceea ce-l priveste pe Anton Dobos, procurorii au dispus disjungerea cauzei si continuarea cercetarilor intr-un nou dosar penal, in conditiile in care acesta nu a putut participa la activitatile de urmarire penala fiind ranit intr-un accident rutier.

Dosarul se inainteaza spre judecare Curtii de Apel Cluj.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2061 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    + (Joi, 18 decembrie 2008, 13:54)

    Stefan [anonim]

    Doamne ajuta!
    Sper sa mearga berbecali unde ii e locul, la stina din Jilava.Bine ca nu s'a ales, imunitatea era ce voia el ...
  • +1 (5 voturi)    
    in sfarsit justitia! (Joi, 18 decembrie 2008, 14:04)

    dany [anonim]

    in sfarsit justitia isi face treaba: mai bine mai tarziu decat niciodata! o sa avem la ocna un barbugiu si o avocata pastoriti de un cioban de rahat!
    • -1 (1 vot)    
      esti optimist (Joi, 18 decembrie 2008, 14:12)

      antique [utilizator] i-a raspuns lui dany

      procesul se va lungi pe x ani:|
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Joi, 18 decembrie 2008, 14:48)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui dany

      Cred ca in cazul asta e o dovada clara ca justitia NU isi face treaba.

      Care e infractiunea pe care a facut-o Becali ca eu unul nu o vad...

      Nu sunt fan a lu Becalu dar aici sincer chiar nu vad cu ce a gresit...ca vroia sa premieze o echipa sa joace mai bine.

      Foarte foarte ciudat
      • +2 (2 voturi)    
        Infractiunea (Joi, 18 decembrie 2008, 15:33)

        dl K [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Nu stiu cu este chestia aia cu premierea, personal sunt pentru premierea in scopul de a castiga, insa faptul ca a intocmit, DUPA ce a fost prins de procuriri, un contract FALS(in sensul ca partile contractante NU aveau intentia sa faca ceea ce scria in contrcat), antedatat pe deasupra, ca a convins alti oameni(Piturca, de exemplu) sa dea declaratii FALSE in fata procurorilor(cum ca contractul a fost redactat in prezenta lor cu mult timp inainte de presupusa infractiune), cred ca asta nu este deloc normal si legal.

        Becali putea sa recunoasca de la inceput ca scopul sau era sa premieze jucatorii lui "U" Cluj in caz de victorie, procurorii putea cerceta ca asa este si sa dea NUP, in sensul ca nimic ilegal nu s-a produs. Insa fapta de a induce in eroare procurorii(deci justitia) cred ca este grava, nu ca nu s-ar practica pe scara mare la noi, insa doar cu acordul procurorilor. :)))
        • 0 (2 voturi)    
          Oarecum (Joi, 18 decembrie 2008, 15:53)

          Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui dl K

          Dar daca citesti comunicatul DNA:

          "Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a următorilor inculpaţi .... în sarcina căruia s-au reţinut două infracţiuni de dare de mită şi infracţiunea de fals în inscrisuri sub semnătură privată aflată în legătură cu infracţiunile de corupţie"

          Care dare de mita? Care coruptie?

          E aberant...procesul asta e pierdut din start
      • +1 (1 vot)    
        citeste mai bine (Joi, 18 decembrie 2008, 15:48)

        un tip [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Infractiunea principala e fals in acte.

        Au participat "la perfectarea frauduloasa a celor doua antecontracte de vanzare-cumparare, avand un continut falsificat, iar ulterior in cadrul prezentei anchete au dat declaratii mincinoase".
      • +1 (1 vot)    
        Spaga (Joi, 18 decembrie 2008, 16:20)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Atunci cind te duci la primarie si dai cuiva bani pentru ca avizul pe cererea ta sa iasa dupa 3 zile si nu dupa o luna ce faci de fapt?: ii "premiezi" ca sa-si faca treaba. Nu ceri sa se faca o ilegalitate, ci doar sa se intimple lucrurile mai bine. Asta se pare ca a facut si individul: a dat niste bani ca cineva sa-si faca treaba mai bine.

        Si totusi, toata lumea e de acord ca aia de la primarie e spaga, dar aici "saracul om a dat *din banii lui* :), a stimulat.. "sau alte formulari care arata ca lumea se face ca nu intelege ce se intimpla.
  • +1 (3 voturi)    
    incepe show-ul!! (Joi, 18 decembrie 2008, 14:06)

    ady [anonim]

    cei mai trist e ca incepe show-ul din nou..iar televiziunile i-l prezinta ca pe un star... iar ei acuzatii incep sa urle pe la tv ca sunt persecutati politic
    Constat cu stupoare o lipsa de seriozitate a romanilor,care gusta astfel de show-uri..
    • +1 (1 vot)    
      Nope (Joi, 18 decembrie 2008, 14:32)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Pariez ca nu va fi asa. Nu ai auzit ca a ramas fara bani (ma rog, din pacate doar fara cash, speram in curand investitiile de mare viitor in bisnita imobiliara sa-si produca efectele complet efectele)? Pai de cand presteaza prosTV-ul pe gratis sau pe datorie? Sa fim seriosi...
  • +2 (2 voturi)    
    Caci cu noi este D-zeuu... (Joi, 18 decembrie 2008, 14:08)

    Zamolxisz [anonim]

    Abia astept sa-l vad pe Becali cantand de dupa gratii.... dar din pacate nu cred ca vom trai s-o vedem pe asta...

    Piti un alt caz de faseour.... nu inteleg de ce a semnat ca martor un act fals, postdatat....
  • +3 (3 voturi)    
    Luati aminte daca il suparati pe Marinar! (Joi, 18 decembrie 2008, 14:11)

    sg [anonim]

    Voia imunitate parlamentara, i-a suflat-o Vanghelie.
    Sa se judece impartial! Ha, ha, ha.........
    La manastire sau stana, acolo sa-si ispaseasca pedeapsa divina!
  • 0 (2 voturi)    
    stati linistiti! (Joi, 18 decembrie 2008, 14:27)

    bogdan [anonim]

    nu va mai agitati degeaba ca becali nu pateste nimic....nu au nici o dovada...nu uitati ca dna doar trimite in judecata dar de bagat in arest nu baga pe nimeni
  • +1 (1 vot)    
    va face lumina mocca (Joi, 18 decembrie 2008, 14:44)

    andreas [anonim]

    ce misto!
    o sa lumineze ca un licurici "marele razboinic al luminii" in intunecimile inchisorii. cool!
  • 0 (2 voturi)    
    In sfarsit justitia functioneaza. (Joi, 18 decembrie 2008, 15:08)

    Dezgustatu' de Becali [anonim]

    Judecatoarele bete crita care fac accidente, drept pedeapsa se pensioneaza la 46 de ani cu 12.000RON/luna, violatorii din Maramures, violeaza in pace tot ce au de violat si Justitia ii sanctioneaza cu "vizite la preot", in timp ce Becali care a vrut sa dea din banii lui, este judecat. Asa da justitie! Cand oare va exploda si mamaliga romaneasca, in genul reactiei grecilor?
  • +1 (3 voturi)    
    . (Joi, 18 decembrie 2008, 15:49)

    Mda [anonim]

    puneti pariu ca nu o sa pateasca nimic? de 20 de ani sunt tot dusi la "parchet" (care cred ca se transforma in gresie) si ies de acolo la fel de corupti si de fericiti ca si atunci cand bagau mana in sacul de la stat