Papa Benedict: Criza economica poate ajuta crestinii sa redescopere adevaratele valori ale Craciunului

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 18 decembrie 2008, 10:48 Actualitate | Esenţial


Papa Benedict
Foto: Agerpres
Criza economica mondiala poate aduce mai putine cadouri de Craciun, dar Papa Benedict al XVI-lea considera ca aceste vremuri grele pot ajuta la redescoperirea simplitatii si solidaritatii specifice sfintei Sarbatori, redusa de multi la un simplu schimb de bunuri de consum, relateaza AP.

Papa Benedict si-a exprimat speranta ca actuala criza financiara va ajuta oamenii sa se concentreze asupra semnificatiei spirituale a Craciunului, cand crestinii din intreaga lume sarbatoresc naterea lui Iisus Cristos, in pesterea din Bethleem.

Benedict al XVI-lea afirma ca aceasta criza va ajuta credinciosii sa redescopere ceea ce el numeste "caldura, simplitatea, prietenia si solidaritatea" - adevaratele valori ale Craciunului.

Reflectiile Suveranului Pontif asupra efectelor crizei economice au fost facute in cadrul intalnirii traditionale a Papei cu pelerinii si turistii, care a avut loc miercuri, la Vatican.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1097 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Si care sunt acele valori? (Joi, 18 decembrie 2008, 11:23)

    amadeusz [utilizator]

    ...poate ar trebui sa mai adaugam la si FALSITATEA.
    De aia are Vaticanul banca? Pentru a ne ajuta sa descoperim valorile Craciunului.

    Ce imi plac mie ipocritii
    • +4 (6 voturi)    
      Valoarea Craciunului sta in persoana lui Hristos! (Joi, 18 decembrie 2008, 11:59)

      Ovidius [utilizator] i-a raspuns lui amadeusz

      Iarasi polemici aiurea! Oare chiar nu-i posibil sa recunoastem ceva bun chiar daca-i spus de o persoana care ne e sau nu simpatica din diferite (discutabile) motive???
      Na' ce-o zis rau acuma?
      Ce-are de-a face cu "falsitatea". A avea o banca este cumva falsitate? Este imoral? De cand asta?
      Fiind papa nu numai canducatorul Bisericii Catolice ci si suveran al unui stat (chiar daca f.mic), de ce ti se pare absurd ca un stat sa aiba o banca. Banca asta se ocupa de veniturile si cheltuielile Statului "Città del Vaticano", mai ales de salariile angajatilor (care sunt multi). Na' ce-i rau in asta?
      Au fost ceva probleme in trecut cu banca asta si a ajuns chiar la un faliment. Dar oare stiati ca aceasta este singura banca din lume care dupa faliment a rambursat banii tuturor contribuabililor?
      PS. Din "banca Vaticanului" au venit de multe ori ajutoare si ptr. romanii sinistrati si chiar ptr. "Catedrala Mantuirii Neamului". Si nimeni n-a pretins bani inapoi ca Becali... Asa ca s-o lasam balta!
    • +3 (5 voturi)    
      Adevarata ipocrizie e alta... (Joi, 18 decembrie 2008, 12:34)

      Mozart [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      Oare de ce la absolut orice mesaj pozitiv trebuie sa apara latrai "bine intentionati" si "bine documentati" care sa arunce cu noroi?
      • 0 (2 voturi)    
        Mesterul Manole (Joi, 18 decembrie 2008, 13:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Mozart

        Pentru ca in tara asta oamenii sunt mai invatati sa distruga la nesfarsit decat sa creeze ceva durabil?
    • 0 (4 voturi)    
      poate mai renunta la aurul din biserici (Joi, 18 decembrie 2008, 12:59)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui amadeusz

      poate mai renunta la aurul din biserici, s-ar putea face minuni cu acei bani
      • -1 (1 vot)    
        Aurul Bisericii e Hristos. Unde-i problema? (Joi, 18 decembrie 2008, 20:03)

        Ovidius [utilizator] i-a raspuns lui MG

        De ce nu vinzi inelele daruite sotiei tale, de exemplu? Sau ale unei persoane dragi...
        E la fel si cu "aurul din biserici".
        Ceea ce este ptr. D-zeu trebuie sa fie frumos. Si arta, draga prietene, este si ptr. cei saraci.
        Stiu de o biserica in America care costa f. mult, iar pe la jumatatea lucrarilor s-a decis ca sun prea mari cheltuielile si o sa fie un semn de lipsa de grija ptr cei saraci din cartier. S-a decis sa se dea restul banilor celor saraci. Saracii au refuzat, spunand: "De ce nu faceti biserica? De ce vreti sa ne luati bucuria de a ne ruga intr-un loc frumos? De ce ne luati frumusetea?"
        NO COMMENT
    • +1 (1 vot)    
      adevaratele valori ale Craciunului (Joi, 18 decembrie 2008, 14:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      "caldura, simplitatea, prietenia si solidaritatea"
  • +3 (7 voturi)    
    Un papa anti-consumerist si curajos (Joi, 18 decembrie 2008, 11:28)

    Protestant [anonim]

    Benedict merita apreciere nu doar pt. ca e considerat drept unul dintre cei mai inteligenti si eruditi teologi in viata (inclusiv teologii ortodocsi sau evanghelici studiaza dupa carti scrise de Razinger), ci si pt. curajul sau de a nu urma stupid "trendul" falsei modernitati doar pt. a-si mari numarul de "electori" catolici.
    E vorba de acea "modernitate" care agreseaza principiile unei morale (orice morala e considerata "inutila", "plictisitoare" si "conservatoare", nu doar aceea crestina), care agreseaza institutia familie, care dispretuieste munca cinstita si onestiatea (ar fi cica o slabiciune, esti fraier daca esti corect), care incita la relativism cultural si moral, la consumul animalic de placeri imediate, rapide.
    Sunt anti-papistas convins, insa ma bucur sa vad curajul lui Benedict ce condamna "violenta islamului" intr-un discurs celebru, si chiar propune "reciprocitate" intre crestini si mahomedani (deocamdata crestinii acorda mult prea multe drepturi musulmanilor imigrati in Europa, in timp ce crestinii din tarile islamice sunt haituiti, omorati, condamnati la puscarie).
    Trebuie mai mult curaj, mai multa forta, trebuie ca acest papa sa tina piept valului de decadenta spirituala ce loveste umanitatea.
    Alegerea unui Obama in USA e un pas in plus spre decaderea morala si atacuri violente contra crestinismului. Va fi si mai greu pt. crestinii de toate confesiunile, insa vor ramane cei cu convingeri puternice, cei adevarati!
    • +1 (3 voturi)    
      Apreciez "aprecierea" dvs.! (Joi, 18 decembrie 2008, 12:24)

      Ovidius [utilizator] i-a raspuns lui Protestant

      Va multumesc ptr. cuvintele dvs impartiale si sincere. Pretuiesc lucrul acesta chiar mai mult ptr. faptul ca vin din partea unei persoane care nu impartaseste aceeasi credinta cu persoana in chestiune (papa Benedict). Corectitudinea si sinceritatea ar trebui sa fie calitatile oricaruia, cu atat mai mult daca este vorba de un crestin; sunt lucruri care merg dincolo de divergentele doctrinale.
      Intr-adevar, cuvintele lui Benedict al XVI-lea sunt impregnate de multa intelepciune, bine ponderate, curajoase si vin dintr-o inima intr-adevar iubitoare de D-zeu si deci de Adevar. Am avut de mai multe ori ocazia de a-l asculta personal in diferite audiente ptr. preoti si impresia care am avut-o este ca am in fata un "om al lui D-zeu". Inainte de orice divergenta asupra rolului sauin Biserica, cred ca acest lucru este evident ptr. multi. Ca si Ioan Paul al II-lea, "greutatea" cuvintelor ce vin din partea unei persoane cu o autentica viata morala si spirituala isi spune cuvantul...
      De ex. in fata unui om ca R.Wurmbrandt, raman fascinat si il admir si am multe de invatat. Asta nu inseamna ca-i impartasesc 100% convingerile doctrinale, dar nici nu ma impiedica sa-i recunosc maretia.
      Am apreciat in acest sens pozitia unui faimos pastor protestant american la vizita lui Benedict XVI-lea in SUA. Acesta vedea posibilitatea unei f. bune colaborari in apararea vietii (de la inceput pana la sfarsitul ei natural), a institutiei familiei, a libertatii, a moralitatii, etc (by the way, acestea sunt lucruri ce tin de ratiune, nu doar de credinta).
      E clar ca impreuna putem ajuta mult societatea moderna care in multe aspecte este ca un bolnav grav care pe de-asupra se mai crede si sanatos!
      Cine-si leaga destinul doar de lucrurile acestei lumi va fi ca cel din parabola din Evanghelie care si-a construit casa pe nisip. Deci, sunt bine-venite aceste cuvinte care ne cheama sa re-punem pe primul loc in viata pe D-zeu. Altminteri... "homo homini lupus"!
      Craciun Fericit!
  • -2 (6 voturi)    
    Vorbeste ca un politician (Joi, 18 decembrie 2008, 11:47)

    Cristi [anonim]

    Vrea sa fie urmatorul presedinte al Statelor Unite, sau de unde vin aberatiile astea?
    Religia e o gluma proasta, get over it.
    • +1 (3 voturi)    
      Vorbesti ca un demolator (Joi, 18 decembrie 2008, 12:36)

      Mozart [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Politica e gluma proasta, prietene. Cea mai elcventa dovada o da amicul tau: presedintele SUA. Understand and accept.
      • -2 (4 voturi)    
        Gluma încã si mai proastã decît politica (Joi, 18 decembrie 2008, 13:14)

        metallicus [anonim] i-a raspuns lui Mozart

        Religia este sora bunã a politicii, si fiind sora ei mai mare este o glumã încã si mai proastã. Ai uitat Inchizitzia Spaniolã, rãzboaiele religioase si, mai nou, talibanii? Cît despre Benedict al icsprezecelea, inainte de a fi Papã (adik episcop de Roma, nothinbg more) a fost shef peste ceva numit oficiul pt. Stabilitea Putitatzii Dogmei (sau asha ceva, am uitat titulatura exacta). Respectivul Oficiu se numea, pînã la începutul secolului XX, Inchizitzie!

        Daca exista un om cu adevarat sfînt printre cei la care s-a facut referire pîna acum, acela este Richard Wurmbrandt, care spunea "roaga-te, nu spunetzi rugaciuni!". IMO, aceasta este diferentza dintre pastorul Wurmbrandt si fostul Mare Inchizitor Ratzinger.

        For the record, nu sunt protestant... As for you, aflã cã si demolatorii sunt necesari, mai ales atunci cînd detestã ipocrizia!!!!!!!!
        • +2 (4 voturi)    
          Stiatzi ca... (Joi, 18 decembrie 2008, 13:58)

          Amadeus [anonim] i-a raspuns lui metallicus

          In timpul Revolutiei Franceze au fost omorate mai multe persoane fara judecata decat cele condamnate la moarte in urma proceselor Inchizitziei...
          Haidetzi sa lasam basmele si sa ne documentam...

          Sa ne intzelegem, orice condamnare la moarte e absurda, dar in numele carui Bine Absolut au fost ucise persoanele in timpul Rev. Franceze???
    • +3 (3 voturi)    
      Da' de unde?! (Joi, 18 decembrie 2008, 12:37)

      Ovidius [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Aberatii???
      Citeste Rodney Stark (cel mai mare sociolog al religiilor in viata), ultima sa carte: "Discovering God: The Origins of the Great Religions and the Evolution of Belief" si mai vorbim daca "religia e o gluma proasta" sau nu... Religiile au plasmuit toate civilizatiile, iar cei fara religie (masonii si iluministii francezi) au creat o ne-civilizatie (ideologiile sec.XX sunt fii naturali ai acestora); de fapt, tot o religie este, aceea de a nu avea niciuna! Totemul acestora este o lume fara D-zeu. Dar istoria ne spune ca experienta religioasa e universala. Degeaba ne mandrim noi romanii cu Mircea Eliade si nu-l citim! Omul este "homo religiosus", sacrul este parte integrala a omului, doar ideologia neaga asta.
      Esti liber sa nu crezi (daca traiesti in afara Arabiei Saudite), dar pana la a sustine ca "religia e o gluma proasta" mai e cale multa... Get over it!
      • 0 (2 voturi)    
        de fapt, tot o religie este, aceea de a nu avea ni (Joi, 18 decembrie 2008, 14:12)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Ovidius

        "A spune ca a nu crede in Dumnezeu e religie e a ca si cum ai spune ca a nu colectiona timbre e hobby."
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt de acord (Joi, 18 decembrie 2008, 19:53)

          Ovidius [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

          Corecta afirmatia. Asta sustineam si eu mai sus
  • -1 (3 voturi)    
    iarasi asta (Joi, 18 decembrie 2008, 14:56)

    hagi [anonim]

    iarasi asta?
    deja m-am saturat de instituzia asta de tip mafiot numita biserica
    cand draq o sa-i controleze si pe astia fiscu sa vada ca au cel mai mare volum de tranzactii pe bursa, ca au cele mai multe spatzii comerciale in centrele oraselor, precum si terenuri..
    • -2 (2 voturi)    
      Tampenii! Visezi aiurea, prietene! (Joi, 18 decembrie 2008, 19:55)

      Ovidius [utilizator] i-a raspuns lui hagi

      Iarasi cu raspunsuri tampite????
      Eu unul m-am saturat, ma intreb: oare nu s-o fi saturat si D-zeu???
      • +2 (2 voturi)    
        or fi si astea tampenii, macar is ale mele! (Joi, 18 decembrie 2008, 21:23)

        march [anonim] i-a raspuns lui Ovidius

        Raul de hotar intre Austria si Slovacia, pe nume german March, are necuviinta de a se revarsa periodic in mod cumplit, asa (doar partial citat) in 1965, 1990, 2002 (7,28 m la Marchegg), 2006. De fiecare data pagube imense pentru populatie, daca-mi aduc bine aminte, ultima oara si cu inecati. De ce nu s-au construit oare din timp diguri adecvate? Deoarece - si asta a iesit abia 2006 la iveala, sub presiunea opiniei publice scandalizate de nepasarea politicienilor - terenurile in cauza se afla in posesia bisericii, cu care statul nu s-a putut intelege asupra pretului de expropriere. Cu cat dadeau astia mai mult, cu atat cereau aia si mai mult.
        Poate detaliul nu se potriveste in cadrul cuvantarii papale despre solidaritate, dar este real si graitor.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaratul Craciun (Joi, 18 decembrie 2008, 23:22)

    Marius [anonim]

    E frumoasa celebrarea venirii pe lume a mantuitorului nostru..dar pacat ca Papa e mentionat asa putin.. pt ca crestinii din zilele noastre au dezvoltat valoarea spirituala a nasterii mantuitorului in imbuibari de mancare.. in betii si intro simbolica amintire ce e numai pe buze.. Daca ne`am analiza fiecare viata si l`am lasa pe Hristos sa se nasca in inimile noatre ar fi cel mai bine.. "Astazi in cetatea lui David ni s-a nascut un mantuitor.. " Primiti`l pe Mantuitor in inima , nu doar formal.. pt ca aceasta ii displace si atrage consecinte dezastruase asupra omenirii crestinismul formal.. regret putina dezvoltare a ratiunii de crestin a" marilor" oameni precum Papa.. ce inafar de influenta nu vad ceva spiritual.. . Domnul sa binecuvinteze Romania si sa ne trezeasca din crestinismul amortit la o viata in Hristos!
  • 0 (0 voturi)    
    sg (Vineri, 25 septembrie 2009, 1:58)

    dfv [anonim]

    Puţină băşinărie papală nu strică.