Tone de carne de porc contaminata cu dioxina au ajuns in 24 de judete

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:05 Actualitate | Esenţial


Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor Cluj a dat, miercuri, o alerta in 24 de judete din tara unde au ajuns mai multe tone de carne importata din Irlanda, in ultimele luni, de catre o firma clujeana, informeaza NewsIn.

Este vorba despre judetele: Arges, Gorj, Vaslui, Alba, Cluj, Caras-Severin, Dambovita, Maramures, Timis, Olt, Bistrita-Nasaud, Prahova, Teleorman, Suceava, Neamt, Sibiu, Mehedinti, Bihor, Ialomita, Vrancea, Hunedoara, Satu-Mare, Bacau si Braila. Directorul adjunct al DSVSA Cluj, Sandea Iacob, a declarat ca este vorba de 40 de tone de carne adusa in doua transe de catre o firma clujeana.

Directorul a mai spus ca DSVSA Cluj nu avea cum sa stie daca marfa adusa din Irlanda ar putea fi contaminata cu dioxina, deoarece, fiind vorba de comert intracomunitar, testele se fac aleatoriu.

Peste 130 tone de carne de porc contaminata cu dioxina au intrat in Romania in ultimele trei luni, a declarat, miercuri, vicepresedintele Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA), Laszlo Csutak. Potrivit acestuia, 40 de tone de carne de porc au fost descoperite la Cluj, 70 de tone in judetele Prahova, Valcea si municipiul Bucuresti, si inca 20 de tone intr-un depozit central din Bucuresti.

Potrivit ANSVSA, cele 40 de tone de carne de lucru din Cluj au fost distribuite in 24 de judete la 36 de firme, iar din totalul cantitatii s-au gasit 4.373 kg.

Autoritatea Sanitar-Veterinara avertizeaza ca toti cei care au cumparat carne si produse din carne de porc din judetele Ilfov, Buzau si Olt trebuie sa le arunce, pentru ca exista pericolul sa fie contaminate cu dioxina. Pericolul planeaza, insa, la nivel national, intrucat carnea a fost procesata si produsele au fost distribuite in mai multe judete.

Guvernul Irlandei a ordonat sambata, 7 decembrie, retragerea de la vanzare a tuturor produselor pe baza de carne de porc fabricate in tara, din cauza unei posibile contaminari cu dioxina, o substanta care poate cauza cancer.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4828 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Pofta mare! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:26)

    Mihai [anonim]

    Au emigrat porci de la noi din tara de a trebuit sa o importe din Irlanda?
    • +4 (4 voturi)    
      multumim! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:52)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Cu asa "subventii" pe cap de porc, normal ca e mult mai rentabil sa devii importator decat producator. In Ungaria vin aia pe la case si ii intreaba cati porci pot sa tina, apoi aduc la ei porcii de mici si ii dau taranilor (pe parcurs le mai dau si furaje). Apoi cand e porcul matur il cumpara de la taran. Ne miram de ce exportam? Nu au plecat porcii in strainatate, ci au ramas putini in viata din cauza celui mai mare dusman al lor: indiferenta guvernului pentru agricultura.
  • 0 (0 voturi)    
    dioxina (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:29)

    jeni [anonim]

    Cu asa ceva nu e de gluma!!! cei care trebuiau sa faca testele nu aleatoriu ar trebui inchisi si condamnatii la ani buni .
  • 0 (0 voturi)    
    Unde? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:31)

    Unu' speriat [anonim]

    In care judetze? Please, nu ignoratzi tocmai cea mai importanta informatzie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dioxina (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:40)

    jeni [anonim]

    Cu asta nu e de glumit!! Cei care trebuiau sa faca testarea ar trebui sa ia niste ani buni de inchisoare caci lipsa lor de responsabilitate poate omori oameni
  • +3 (3 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:44)

    Cl [anonim]

    Initial, carnea contaminata nu ajunsese in Romania.
    Apoi era intr-un depozit in Bucuresti.
    Apoi era in 3 judete.
    Acum e in 24.

    Mda...
    • 0 (0 voturi)    
      Dioxina bat'o vina ! (Joi, 11 decembrie 2008, 6:46)

      Bero [utilizator] i-a raspuns lui Cl

      E ca la Radio Erevan....
  • 0 (2 voturi)    
    Carnea (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:52)

    Lactovegetarian [anonim]

    De cand va spun sa devenitzi vegetarieni. N-ati avea probleme nici cu dioxina, nici cu sindromul vacii nebune, nici cu gripa aviara. Dar nu ma ascultatzi si tragetzi tare cu gratarele si carnatzii.
  • 0 (0 voturi)    
    Doua transe (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:01)

    Hai sa fim seriosi [anonim]

    Testele se fac aleatoriu, adica nu se fac...
  • 0 (0 voturi)    
    a (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:54)

    anonim [anonim]

    de ce ni se spune sa aruncam carnea si nu se specifica denumirea produselor care ar putea fi contaminate?
  • 0 (0 voturi)    
    Noi importam sute de tone de carne din Irlanda (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:57)

    ionescu [anonim]

    In loc sa crestem si sa sustinem sectorul alimentar romanesc.. Iar ei, in loc sa ridice restrictiile impuse romanilor, le prelungesc cu 3 ani.
    Frumos!
  • +3 (3 voturi)    
    domnee (Miercuri, 10 decembrie 2008, 20:16)

    DANNY78 [utilizator]

    stati linistiti guvernul vegheaza asupra bunastarii dumneavoastre.in toate magazinele mari (gen stiti voi care de aia nu spun magazinele s-ar produce isterie nationala))asa ca a apucat toata lumea
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:12)

    cititor [anonim]

    Ce e mai rau porcul cu dioxina sau porcul vaccinat contra pestei? THAT IS THE QUESTION?
    E ceva putred in Irlanda!
    Azi dimineata erau numai 3,5t importate si livrate in trei judete. Acum (seara) sunt 100 de tone in 24 de judete. Mai sa fie! Bag sama ca s-a importat mai toata carnea infestata din Irlanda. Sa asteptam pana maine sa vedem bursa importului de carne infestata, poate mai creste.
    Poate acum o sa se importe si de la noi carne de porc chiar daca e vaccinata. Nu o fi chiar mai rea decat cea cu dioxina.
    Sa vezi cresteri de preturi la porcii din piata particulara chiar daca risti o trichineloza tot e mai bine decat sa arati ca presedintele Ucrainei.
  • +1 (1 vot)    
    Se poate evita usor (Miercuri, 10 decembrie 2008, 21:27)

    BGDN [anonim]

    Se poate evita usor consumul sau cumpararea acestor produse de catre populatie, daca s-ar face public numele companiei importatoare, care apare pe eticheta fiecarui produs comercializat, asa cum cere legea.

    Ma gandesc ca nu se publica numele firmei deoarece este frica asta de judecata, tribunal, etc, dar ganditi-va la serviciul major de prevenire a populatiei pe care il faceti.

    Pana la urma, totul se rezuma la bani...
  • +2 (2 voturi)    
    articol alarmant, si doar atit (Miercuri, 10 decembrie 2008, 23:14)

    BK [anonim]

    ok, carne contaminata.
    asta nu e bine.
    dar doar atit? adica nu se spune nimic de procente, care e procentul maxim admis, care e procentul gasit in carne, ce se poate intimpla daca ai mincat 100g sau 10kg de astfel de carne? trebuie sa mergi la doctor? in ce situatie?

    acum fiecare, daca incepe sa il doara capul, burta, sau degetul mic o sa se intrebe daca nu e de la dioxina din gratarul de aseara.

    halal articol, halal ziarist, tot ce se vrea este sa se agite lumea aiurea, in prag de sarbatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e mare lucru (Miercuri, 10 decembrie 2008, 23:14)

    Burundi [utilizator]

    Dioxinele provoacă între altele diferite forme de cancer, afectează considerabil sistemul imunitar, duce la defecte genetice la om, diabet, determină boli de piele.Mmm dragut din partea voastra multumim mult... ati trimis cumva in judetele unde nu v-au iesit voturile cum vroiati???
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i dam in judecata (Joi, 11 decembrie 2008, 7:54)

    nervosu [anonim]

    Cred ca ar trebui sa-i dam in judecata pe acesti incapabili. E unica modalitate de a-i pedepsi cum se cuvine. Si nu stiu de ce nu au fost deja pusi pe liber responsabilii de la DSVSA si ANSVSA. Ce oameni lucreaza in tara asta. Criminali !
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Joi, 11 decembrie 2008, 9:54)

      kimbo slice [anonim] i-a raspuns lui nervosu

      Toti sefii de directii & institutii sunt confirmati in functie datorita apartenentei politice... Ei nu sunt profesionisti adevarati; sunt simpli executanti,in marea lor majoritate dominati de reflexe comuniste. Cu siguranta firmele care au importat carnea,sponsorizeaza si partide astfel ca baietii astia,care ar trebui sa ne protejeze,inkid okii.
      Banii sunt muuuult mai importanti decat sanatatea oamenilor. Traim intr-o pseudo societate si,sincer, ne meritam soarta. Nu ne impotrivim deloc,nu facem nimic concret pt a o skimba.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 11 decembrie 2008, 19:19)

    #L [anonim]

    Asta o fii ultimul tun PNL dupa taxa auto sau ne mai asteapta surprize si in 2009?
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Joi, 11 decembrie 2008, 20:31)

    petru [anonim]

    veterinarilor nu puteti preveni nimic in tara asta.Singurul lucru de care sunteti capabili este sa ingraditi taranul roman ,sa beti si sa mancati de pe urma comerciantilor ca toti sunteti niste betivi si supraponderali de cat mancati pe gratis.Mai puneti mana pe carte si actualizativa cunostintele!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania = lada de gunoi a Europei (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:55)

    stefania [anonim]

    Rusine