Anca Parghel a incetat din viata. Artista a fost inmormantata in cimitirul Bellu

de C.D., R.F.     HotNews.ro
Vineri, 5 decembrie 2008, 9:15 Actualitate | Esenţial


Anca Parghel
Foto: Ager Press
Cantareata Anca Parghel, care suferea de cancer ovarian, a incetat din viata vineri dimineata la spitalul din Timisoara, informeaza Realitatea TV.

Solista Anca Parghel a ajuns la spitalul din Timisoara dupa ce, in urma cu cateva zile, se internase intr-o clinica de terapie naturista si medicina alternativa din Belgrad. Familia luase aceasta decizie la indrumarea sucursalei din Targu-Mures a clinicii.

"Clinica Nova Vita este specializata in terapie naturista si medicina alternativa. Ei au la activ destule reusite iar in acest moment reprezinta una dintre ultimele sperante in lupta cu cancerul. In acest moment medicina conventionala s-a inclinat in fata acestei boli iar terapiile alternative sunt ultima noastra varianta", scria un comunicat al Fly Records.

Fiul artistei, Tudor Parghel, a declarat ca: "Medicina conventionala se da batuta prea repede. Suntem convinsi ca exista o sumedenie de alte terapii alternative prin care putem ataca aceasta boala si nu vom renunta sa luptam".

Diagnosticata cu un cancer ovarian, dupa ce a avut si cancer la san, artista a sperat ca terapiile alternative o vor ajuta sa invinga boala.

Cantareata a fost inmormantata, duminica, pe Aleea Artistilor din Cimitirul Bellu din Capitala, in aplauzele a circa 200 de persoane, fani, prieteni, apropiati si membri ai familiei. Convoiul funerar a sosit la Cimitirul Bellu in jurul orei 15.30, fiind asteptat de circa o suta de persoane, relateaza Mediafax.

Dupa o scurta slujba tinuta in apropierea bisericii, cortegiul funebru, in frunte cu soborul de cinci preoti, a dus corpul neinsufletit al Ancai Parghel pe ultimul drum, pana la locul de veci de pe Aleea Artistilor din Cimitirul Bellu.

Convoiul funerar care a condus-o pe Anca Parghel pe ultimul drum a venit de la Manastirea Radu Voda, unde trupul neinsufletit al artistei a fost depus sambata dimineata si unde, duminica, incepand cu ora 14.00, a avut loc o slujba religioasa care a precedat inmormantarea. La slujba de la Manastirea Radu Voda au fost prezenti cateva zeci de prieteni si admiratori ai artistei, alaturi de familia acesteia. Anterior, in cursul zilei de sambata, numeroase persoane au vizitat catafalcul pentru a-i aduce un omagiu cantaretei.

In timpul slujbei de la Manastirea Radu Voda, oficiata de un sobor de cinci preoti, la capataiul Ancai Parghel s-au aflat tot timpul cei doi fii ai acesteia, Tudor si Ciprian, alaturi de tatal lor, fostul sot al artistei. In jurul sicriului artistei au fost depuse zeci de flori si coroane colorate.




Anca Parghel s-a nascut in 1957 la Campulung Moldovenesc. A absolvit Conservatorul din Iasi si este una dintre cele mai cunoscute cantarete de jazz din Romania.

Pana in 1989, a predat canto, pian si improvizatie la Liceul de Muzica din Suceava, in Bucuresti, la Conservatorul de Muzica, in Belgia, la Bruges si Namur (La Marlagne), in Germania, la Hannover, Ravensburg, la Conservatorul din Leipzig, München, Oldenburg), in Marea Britanie (la Silsoe si Cleolaine Workshops) si in Republica Moldova, la Chisinau, conform Wikipedia.

Incepand cu 1984, Anca Parghel a  participat la marile festivaluri de jazz din  Bucuresti, Brasov, Sibiu, Costinesti, Iasi, Nürenberg, Leipzig, Warsovia, Leverkussen, Viena, Liege, Tübingen, München, Linz, Zagreb, Varna, Lomza si Bratislava.

A cantat alaturi de muzicieni romani cunoscuti precum Johnny Raducanu, Mircea Tiberian, Garbis Dedeian, dar si cu nume celebre din jazz-ul mondial (Billy Hart, Archie Shepp, Larry Coryell, Jean-Louis Rassinfosse, Phillipp Catherine, Marc Levine, Claudio Roditi, Thomas Stanko, Ricardo Del Fra, Stephane Galland, Jon Hendricks Band si Klaus Ignatzek).

Printre albumele inregistrate de-a lungul carierei se numara: Tinerii danseaza (1986), Soul, My Secret Place (1987), Magic Bird, cu Mircea Tiberian (1988), Ron und Tania (1991), Is That So? (1992), Airballoon, Beautiful Colours, Carpathian Colours (1994), Jazz, My Secret Soul (1994), Indian Princess (1995), Midnight Prayer (1996), Primal Sound (1999).









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















38872 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:25)

    Engel [utilizator]

    Corul ingerilor are o noua voce de aur!
    Dumnezeu sa o odihneasca!
    • 0 (4 voturi)    
      RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:25)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Engel

      Corul ingerilor numai vrea nici o voce de aur... De ce pleaca cei buni? de ce ne lasa aici...

      Sincere condoleante!

      RIP! :((((
      • +5 (5 voturi)    
        pleacam toti (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:21)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        nu pleaca numai cei buni....va place voua sa-i vedeti numai p-aia. toata lumea moare, mai devreme sau mai tarziu
    • +1 (1 vot)    
      Madrigal (Vineri, 5 decembrie 2008, 22:14)

      Weather [anonim] i-a raspuns lui Engel

      Superba metafora...va dati seama ce mai danseaza Doamne-Doamne acu in ritmuri de Jazz intonate de susnumitul cor de ingeri?Mai vreun hip-hop-ist sa dea coltu si o sa se scuture cerul
      PS.Da cu conu Ticu ce facem?Ii gasim si lui vreo comisie pe acolo pe sus?
  • +9 (9 voturi)    
    dumnezeu sa o aiba in paza (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:26)

    maria [anonim]

    sa ii fie tarana usoara si dumnezeu sa ii ajute pe cei care ii pling disparitia. un om minunat, o artista desavarsita, a trait cu pasiune si a fost un exemplu pentru toti.
  • +8 (8 voturi)    
    Liniste (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:27)

    anonim [anonim]

    Am crezut pana in ultimul moment ca se va vindeca...este un soc! Dumnezeu sa o odihneasca
    • +1 (1 vot)    
      Nu se putea vindeca (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:53)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Toata lumea crede ca se putea vindeca. Cat se poate de fals. Femeia asta avea metastaza. Cand s-a ajuns in acest stagiu nu se mai poate face nimic. Dumnezeu s-o odihneasca!
  • +4 (4 voturi)    
    anca parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:27)

    ana [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca!
    O artista deosebita si o mare luptatoare!
  • +5 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:27)

    ioana [anonim]

    Anca,sper ca esti linistita acolo unde esti acum.Dumnezeu sa te ocroteasca si tu sa il incanti cu vocea ta..
    2008 chiar a fpst un an tragic..Sa speram la mai bine..daca se poate...
  • +4 (6 voturi)    
    trist :( (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:30)

    oana [anonim]

    nu exista cuvinte potrivite....ingerul nostru.......dumnezeu sa te ierte.....pentru noi vei trai vesnic.
  • +3 (5 voturi)    
    pacat (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:32)

    kin3zu78 [utilizator]

    Dumnezeu sa odihneasca !
  • +4 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:33)

    df [anonim]

    Pacat, mare pacat!
    Dumnezeu sa o odihneasca si sa le dea putere copiilor ei sa mearga mai departe!
  • +2 (2 voturi)    
    ANCA (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:35)

    alecu gabriel [anonim]

    un alt inger o sa ne dezmierde sufletele de acolo din ceruri......
  • +2 (2 voturi)    
    ce pacat!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:35)

    Dan [anonim]

    Ce mai poate fi spus?... Simt un gol in stomac si o extraordinar de mare admiratie pentru felul demn in care a inteles sa isi traiasca drama. Ce tanara s-a dus... Dumnezeu sa o odihneasca!
    • 0 (0 voturi)    
      Anca Parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:24)

      Miramar [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Sa-i fie tarana usoara!
  • +2 (2 voturi)    
    fara cuvinte... (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:37)

    sorina [anonim]

    S-a mai stins o stea a muzicii romanesti.
    A fost o mare luptatoare, dar pana la urma a pierdut lupta in fata mortii.Toti o vom face la un moment dat...
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
    Condoleante familiei greu incercate.
  • +2 (4 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:38)

    bogdan [anonim]

    O mare pierdere pentru lumea muzicala.
    Dumnezeu s-o odihneasca!
  • +2 (2 voturi)    
    O veste cumplita! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:40)

    Madalinutzu [anonim]

    Doamne aveam o zi buna, pana am vazut asta!!!
    Imi dau lacrimile, nu sunt multi barbati pe lumea asta cu un spirit de luptator cum a fost Anca!
    Doamne,tine-o langa tine!
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:42)

    Luminita Turbatu [anonim]

    O voce de aur...o sensibilitate deosebita.
  • +2 (2 voturi)    
    foarte trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:46)

    bia [anonim]

    imi pare nespus de rau pt cele intamplate, dar sunt sigura ca acolo unde e acum, pt ca a fost un om bun......va avea liniste. dumnezeu s-o odihneasca in pace si sincere condoleante familiei!
  • +1 (1 vot)    
    foarte trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:46)

    bia [anonim]

    imi pare nespus de rau pt cele intamplate, dar sunt sigura ca acolo unde e acum, pt ca a fost un om bun......va avea liniste. dumnezeu s-o odihneasca in pace si sincere condoleante familiei!
  • +1 (1 vot)    
    DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:47)

    nelloti [utilizator]

    Speram sa reuseasca sa isi revina. Poate nu o meritam atat de mult.Tristetea s-a asternut in sufletul meu.Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
    • 0 (0 voturi)    
      anca (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 22:23)

      mariana [anonim] i-a raspuns lui nelloti

      Am aceeasi problema.era un model pentru mine.
      Pana acum aproape un an nici n-am stiut - spre rusinea mea - ca exista. Dumnezeu a facut in asa fel incat plecarea ei sa fie regretata si de romani. A participat la emisiuni, unde si-a spus cu demnitate si curaj necazul. Spera, visa, credea si... gata. Cu Dumnezeu sa fie si-n corul ingerilor in veci!
  • +1 (1 vot)    
    anca parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:50)

    viviana [anonim]

    Un suflet si un talent de exceptie! O luptatoare care a stiut sa indure cu demnitate! Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sa-i ajute fiii sa inteleaga rostul acestei vremelnice despartiri!
  • +1 (1 vot)    
    trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:51)

    mihai [anonim]

    o voce pe care intotdeauna o vom asculta gandindu-ne la partea frumoasa a vietii... pacat ca nu va mai fi printre noi decat prin vocea sa ramasa noua pentru eternitate.
  • +1 (1 vot)    
    Pacat... (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:51)

    Claude [anonim]

    O fire extraordinar de optimista si plina de viata...
  • +2 (2 voturi)    
    condoleante (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:52)

    86 [anonim]

    Dumnezeu s-o aiba in paza. A fost o persoana curajoasa, vesela si activa, un exemplu pt noi, sunt sigura ca va ramane vesnic in sufletele noastre. Condoleante familiei sale.
    • 0 (0 voturi)    
      condoleante (Vineri, 5 decembrie 2008, 23:18)

      alina b [anonim] i-a raspuns lui 86

      Sincer....ma intristeaza rau vestea asta! Eu o stiu ca o persoana vesela, plina de viata...asa va ramane vesnit in ochii nostri!
      Dumnezeu sa te odihneasca in pace!
  • +1 (1 vot)    
    ANCA forever (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:54)

    GABI [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca !
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o odihneasca (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:56)

    anonim [anonim]

    O adevarata luptatoare, d-zeu sa o odihneasca.
  • +1 (1 vot)    
    Trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:57)

    lili [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • +1 (1 vot)    
    trist foarte trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:58)

    silviu [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • +1 (1 vot)    
    Pacat! Un om deosebit! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:00)

    judex1 [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • +1 (1 vot)    
    Anca Parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:01)

    Irina [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace! Vorbele par searbede in astfel de momente, dar fie ca bunul Dumnezeu sa-i intareasca pe cei ramasi pentru a depasi cumplita despartire!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu s-o odihneasca in pace! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:02)

    ioana [anonim]

    ....imi pare nespus de rau ca s-a stins... Fie-i tarana usoara!
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:02)

    ileana [anonim]

    o mare nenorocire pentru cei apropiati ei si pentru cei pe care ii incanta cu glasul ei. Dumnezeu s-o odihneasca in pace! Condoleante familiei!
  • +3 (3 voturi)    
    dumnezeu sa o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:04)

    ciprian [anonim]

    ma simt pur si simplu ravasit!
    sa-i fie tarana usoara!
    nu-mi vin in minte decat acele voci care spuneau ca isi face publicitate prin mediatizarea bolii... d-zeu sa-i ierte si pe ei...
    oricum sa urmam exemplul ei... care a zambit pana in ultimul moment!
    Te pupam si te iubim.....
  • +1 (1 vot)    
    inca un inger (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:06)

    inlacrimata [anonim]

    Atat de trist ca in preajma acestor Sarbatori Dumnezeu sa cheme la el un suflet de aur. Dumnezeu s-o odihneasca .... Restul e de prisos....
  • +1 (1 vot)    
    O luptatoare (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:08)

    silviu [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca! Condoleante familiei!
  • +1 (1 vot)    
    om nu cantareata (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:08)

    iul [anonim]

    Nu vreau sa o plang ca si cantareata, ci ca pe un simplu om. In fata Domnului suntem toti egali.
  • +1 (1 vot)    
    Anca Parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:12)

    ella [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca!
    Am pierdut o voce de aur!
    Pacat, mare pacat :(
  • +1 (1 vot)    
    Anca Parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:14)

    Vali NITU [anonim]

    Doamne! Ai luat o voce minunata. Stiu ca vei avea grija de Anca. Liniste pe Pamant. Dumnezeu sa o odihneasca in PACEA LUI!
  • 0 (0 voturi)    
    inca un inger (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:22)

    vali [anonim]

    Dumnezeu sa iti calauzeasca pasii printre ingeri
  • 0 (0 voturi)    
    A MAI CAZUT O STEA! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:24)

    maya [anonim]

    dumnezeu sa va odihneasca in pace doamna anca parghel!asa pierdere este de nedescris!acum va veghea de acolo de sus si va canta ingerilor!ne zambeste asa cum numai dumneaei putea face!
  • 0 (2 voturi)    
    ANCA PARGHEL (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:25)

    edmond [anonim]

    dumnezeu sa o odihneasca!! vei ramane in sufletele noastre pentru totdeauna. lupta ei ar trebui sa ne fie un exemplu tuturor.
  • +1 (1 vot)    
    Te iubesc Anca (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:26)

    Ana si Gabi [anonim]

    Daca si lor, celor de sus, le vei canta ca si noua atunci e clar ca pentru o vreme am avut si noi raiul pe pamant.
    Te iubim si abia asteptam sa ne revedem....
  • +1 (1 vot)    
    S-a mai stins o stea... (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:26)

    claudica [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=aqkvyC3rBWI&feature=related
  • +1 (1 vot)    
    LL (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:27)

    anonim [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca.
  • +1 (1 vot)    
    Anca Parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:28)

    APACHIOARA [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte! Odihneasca in pace!
    Mai avea multe de facut in lumea asta...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:30)

    D-zeu s-o odihneasca! [anonim]

    Stiam ca asa se va intampla.. dar totusi a reizistat datorita optimismului sau.. A fost o femeie puternica, frumoasa, simpla, care a vrut sa traiasca sa daruiasca mai mult, nu sa se imbogateasca.. Putere pentru baiatul ei.. Stiu ca-i este greu. Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare acum patru luni. Cancerul, in zilele noastre, e inca o boala cu care nu te poti lupta inca.. Numai minunile cred ca mai pot face ceva...Sa vezi omul ca moare ... si sa nu poti sa-l pui pe picioare.. E ceva de groaza.. Pentru toti care si-au pierdut persoanele apropiate in situatie asemanatoare, le doresc multa tarie, putere sa mearga mai departe...si sa stie ca nimeni nu a murit, cei care ne iubesc, ne vegheaza si dupa ce se duc dincolo..
    • 0 (0 voturi)    
      Anca (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:02)

      Maiamai [utilizator] i-a raspuns lui D-zeu s-o odihneasca!

      Numai Dumnezeu a stiut cat suferea cu adevarat, de aceea a decis s-o ia langa el, sa-i aline durerea...
      Dumnezeu s-o odihneasca-n pace!
  • +1 (1 vot)    
    anca parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:31)

    sorina [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca !
    Mare pierdere pentru muzica romaneasca.
    PUTERE MULTA BAIETILOR EI SI CELOR APROPIATI.
  • +2 (2 voturi)    
    R.I.P. Anca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:36)

    Cristian Balaci [anonim]

    Sa mearga acolo si sa-i cante Count Bassie, Duke Ellington, Louis Armstrong, si altii "When The Saints Goes Marchin' In". R.I.P. Anca!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o aiba in paza (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:43)

    Ana [anonim]

    Stia ca sansele sunt prea putine... dar a luptat si i-a molipsit si pe cei din jurul ei cu optimismul si taria de care a dat dovada! Avem multe de invatat de la ea.
    Aplauze, aplauze care sa ajunga pana acolo sus, la tine, Anca!
  • +1 (1 vot)    
    o mare artista (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:44)

    solace [anonim]

    Mare pierdere... :( Dumnezeu s-o odihneasca! Condoleante familiei!
  • +1 (1 vot)    
    S-a stins o stea (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:44)

    Alicica [anonim]

    S-a stins o mare stea si s-a dus un mare OM! Dumnezeu s-o odihneasca! Condoleante familiei!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:45)

    Baiu Liviu [anonim]

    O sa ne ramana vocea ei minunata...
    Sincere condoleante familiei si putere sa treaca peste momentele grele.
  • +1 (1 vot)    
    condoleante...:(( (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:47)

    roxana [anonim]

    nu imi vine sa cred, parca acum era la Maruta...imi pare asa rau...condoleantele mele
  • 0 (0 voturi)    
    anca (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:47)

    anonim [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte! toti avem nevoie de iertarea Lui. Sunt sigura ca Anca a si primit-o deja
  • +1 (1 vot)    
    ANCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:49)

    angy [anonim]

    ai fost o stea si acolo sus esti luceafar! ai fost dulce ,scumpa si iertatoare!vegheaza asupra celor pe care iai parasit si odihneste te in pace!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    :( (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:50)

    Ina Muntean [anonim]

    SI eu am crezut ca se va vindeca si nu-mi vine sa cred ca a plecat atat de repede..:( Dumnezeu s-o ierte....
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:51)

    Taurus [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte pacatele si sa ajunga cu bine acolo sus, sa ne rugam pentru ea va rog!!!
  • 0 (0 voturi)    
    :(((((((((((((((( (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:51)

    Dorian [anonim]

    Trist. :(
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante familiei (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:52)

    Osta [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:52)

    cititor [anonim]

    Condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:56)

    eu [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    durere... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:15)

    Monica [anonim]

    Condoleante familiei!
    Anca a fost o mare luptatoare, a fost si ramane exemplu pentru cei care trec prin suferinte de orice fel. Viata ei a fost o lupta, pentru cariera, pentru copii, pentru viata ei, pentru noi..... Pare nedrept ce s-a intamplat. Imi pare rau, tare rau...
  • +1 (1 vot)    
    trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:15)

    Daniela [anonim]

    Ma bucuram de aceasta zi frumoasa...pana sa citesc stirea...socant, trist :(
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:16)

    RomeoS [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:16)

    anca [anonim]

    Nu pot sa cred, inca sunt socata, am citit fiecare comment si imi vine sa plang.tot nu pot sa cred.m-a molipsit cu optimismul ei si cu pofta de viata....o prea mare pierdere
  • 0 (0 voturi)    
    carte de oaspeti (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:17)

    Cătălin Dumitrescu [anonim]

    www.ancaparghel.ro
  • 0 (0 voturi)    
    atat de devreme (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:18)

    vio [anonim]

    atata putere si suferinta, stinse...enorma pierdere umana, pentru familie si pentru prietenii ei, cunoscuti sau nu...Dumnezeu sa aiba grija de ea..
  • +1 (1 vot)    
    Un Arhanghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:24)

    Magus D. [anonim]

    Anca Parghel a fost si va ramine mai mult decit un Inger, ea a fost incarnarea reala a unei fiinte Ierarhice deosebit de inalte spiritual, un Arhanghel al Muzicii si al Iubirii Divine, daca va uitati la numele dinsei: este aproape o anagrama perfecta a cuvintului Archang(h)el urmat de /lasind la o parte litera (P). In engleza se spune Archangel. Fiinta ei omeneasca a trait la intensitatea enorma a unei fiinte cu adevarat supranaturale, a fost o flacara Vie si un Spirit Pur. Cine a fost alaturi de dinsa putea sa ii simta aura de o finete si o energie spirituala extraordinara.
  • +1 (1 vot)    
    condoleante (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:28)

    oana [anonim]

    intr-un reportaj al realitatea tv anca spunea "trag pana pic pentru a-mi implini misiunea" si anca asa a si facut, un suflet mereu tanar care emana o stare de bine . condoleante sincere si multa putere fiilor ei. un suflet si o voce de aur... dumnezeu sa o odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    ce mare pierdere..... (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:31)

    ralu [anonim]

    dumnezeu sa o odihneasca in pace!!!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa o ierte! (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:31)

    o cunoscuta a Ancai [anonim]

    Dumnezeu a luat-o pe Anca la el acum, in ajunul sarbatorilor, sa ne cinte tuturor de acolo, de la sus, de la ingerasi. Oamenii buni, iubiti de Dzeu se sting in preajma sarbatorilor mari! Odihneste-te in pace, Anca draga
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa te odihneasca Anca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:36)

    florentina [anonim]

    Sincer am crezut ca ii va fi mai bine. Mai ales ca se internase la Belgrad. Cel putin acum nu mai sufera!
    Sper ca a plecat dintre noi cu sufletul impacat!
    Dumnezeu ii vrea pe oamenii buni la el ca sa ne poata veghea pe noi!
    Sper sa zambesti si acolo sus unde esti.....la fel de contagios si larg cum o faceai printre noi! Eu una sunt mandra ca te-ai nascut printre noi, romanii!
    O sa ne lipsesti!
  • +1 (1 vot)    
    o mare pierdere (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:43)

    mioara [anonim]

    Ne asteptam cu totii la acest moment trist,insa tocmai ea a fost cea care ne-a incurajat si ne dadea sperante ca totul va fi bine.Cunosc multe persoane bolnave de cancer insa nici una nu este cum a fost ANCA plina de optimism si voie buna.Recunosc cu rusine ca nu am auzit de Anca decat foarte tarziu(cand a inceput sa cante cu Fly project)si acum imi pare rau ca am ascultat asa putin timp muzica ei si ca nu am fost niciodata la un concert de-al ei.Sunt trista si-mi dau lacrimile.Dumnezeu sa te odihneasca,suflet bun!
  • 0 (0 voturi)    
    :(( DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA :(( (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:45)

    sOsO [anonim]

    dumnezeu sa o odihneasca :((
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:46)

    loredana [anonim]

    e trist.... inteleg perfect momentul, am trecut si prin aceeasi teribila experienta cu mama mea. nu mai am cuvinte.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare pacat! (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:47)

    Felipe [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte! Imi pare foarte rau. Am sperat sa se insanatoseasca. Recidiva de cancer a fost descoperita in IUNIE. In doar 5 luni s-a si stins....
  • 0 (0 voturi)    
    o zi trista (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:02)

    ioana [anonim]

    Anca Parghel este pentru mine singura artista a Romaniei. Astazi am primit o veste trista, jazzul romanesc s-a stins. Dumnezeu s-o odihneasca in pace si sa-i transmita toate gandurile de dor care i se adreseaza.
  • +1 (1 vot)    
    ANCA LUPTATOAREA (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:06)

    andu [anonim]

    Nu pot spune ca am fost un mare fan al acestei cantarete, dar pot spune ca am fost fanul omului ANCA PARGHEL. Rar putem intalni oameni care pot lupta intre viata si moarte asa cum a facut-o EA. Bravo, ANCA ai fost un exemplu pentru noi. Numele tau merita scris cu majuscule. TU nu ai vrut sa mori, asa ca si noi refuzam sa consideram ca nu mai esti fizic aici. TU nu ai cum sa mori, TU lupti in continuare pentru ca noi sa ne dam seama ca atunci cand avem un mare necaz, nu trebuie sa ne speriem si sa dam inapoi. D-zeu sa te odihneasca in pace.
  • +1 (1 vot)    
    sa-mi fie rusine (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:08)

    stefan [anonim]

    S-a ajuns la atata degradare in show-biz incat cand am auzit de aceasta boala si cand am vazut cu cat curaj si seninatate o infrunta ma batea gandul ca ar putea fi o strategie de marketing asa cum fac unele pseudo-vedete. Oricum subscriu la comentariul lui
    RIP. si Dumnezeu sa o ierte si condoleante familiei
  • 0 (0 voturi)    
    :((( (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:09)

    sictireanu [utilizator]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    ANCA PARGHEL (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:10)

    Luca [anonim]

    A mai cazut o stea! Mare pacat, sa-i fie tarina usoara, condoleante familiei, pacat, mare pacat inca odata!
  • 0 (0 voturi)    
    cancer (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:20)

    doctorul [anonim]

    Parinti mai ganditi-va la vaccin!!
    • 0 (0 voturi)    
      doctore, (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:31)

      sima [utilizator] i-a raspuns lui doctorul


      Dumnezeu s-o odihneasca pe Anca Parghel
  • 0 (0 voturi)    
    ANCA PARGHEL (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:22)

    Simona [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca ! M-au luat fiorii cand am citit... A fost o fire senina si luptatoare ...tot timpul cu zambetul pe buze...o fire curajoasa.....Am sperat sa se insanatoseasca...
  • 0 (0 voturi)    
    Odihneasca-se in pace! (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:24)

    m [anonim]

    Odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:27)

    oana [anonim]

    Viata isi urmeaza ciclul normal, dar pentru Anca acest ultim pas a venit spre devreme. Asa se intampla de cele mai multe ori, oamenii buni sunt luati de langa noi. Trist! Condoleante familiei!
  • 0 (0 voturi)    
    Aplauze frenetice in drumul spre rai (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:28)

    eu [anonim]

    Cred ca Anca Parghel se bucura sa vada cati oameni ii transmit un gand bun.
    Nu am vazut niciodata un om sa treaca atat de demn peste necazuri. Ne-e molipsit pe toti cu bucuria ei.
    Dumnezeu sa te binecuvanteze acolo unde te afli.
  • 0 (0 voturi)    
    O zi trista ! (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:37)

    annacriss [anonim]

    dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:45)

    TT [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:48)

    eu [anonim]

    Prea devreme si prea crunt!
  • 0 (0 voturi)    
    anca (Vineri, 5 decembrie 2008, 12:56)

    claudia [anonim]

    Anca avea acel ceva, care in Romania de azi nu mai poate fi identificat...
    Un talent rar, chiar unic, o forta fantastica, un caracter aparte...sunt multe de spus despre Anca...
    Este foarte greu sa transmiti si sa traiesti fiecare sunet, sa vibrezi si sa te dai cu totul celorlalti...
    Anca, te iubesc!
  • 0 (0 voturi)    
    nu-mi vine sa cred!!!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:00)

    laurykvip [utilizator]

    de ce tocmai ea? de ce tocmai acel om care a avut ambitia sa traiasca si sa nu se lase dominata de boala? cand am auzit, am ramas mask, mi-au dat lacrimile... pe ea am avut-o ca idol.. si acum ea a murit.... Dumnezeu sa o binecuvanteze acolo unde e!!! imi vei lipsi... Anca Parghel!
  • 0 (0 voturi)    
    Fie-i tarana usoara! (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:08)

    Lau [anonim]

    S-a stins un om de cultura, o voce de aur cum rar intalnesti......macar acolo intre ingeri, nu se mai lupta cu boala.....cu siguranta va ramane pentru totdeauna in sufletele celor pe care i-a incantat si i-a alinat cu vocea sa si cu felul ei de a fi....o LUPTATOARE, UN EXEMPLU !
  • 0 (0 voturi)    
    suflet curat (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:08)

    elicearea [anonim]

    dumnezeu sa te aiba in paza , sa te aline acolo intr-o lume mai buna..
  • 0 (0 voturi)    
    Iertare (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:21)

    gel [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte,Dumnezeu s-o odihneasca in Pace. Sa ne rugam pentru sufletul ei!
  • 0 (2 voturi)    
    RAIUL A PRIMIT O STEA!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:27)

    lili [anonim]

    dumnezeu sa o odihneasca!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ANCA PARGHEL (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 1:03)

      rodica,bogdanescu [anonim] i-a raspuns lui lili

      AM SPUS IN URMA CU CATEVA LUNI CA ANCA PARGHEL ESTE O VOCE RAR INTALNITA,ARE O VOCE SUPERBA,UN TALENT UNIC IN MUZICA,SI TOT EU AM SPUS CA ESTE UN INGER PE PAMANT,INGERUL A PLECAT IN CER, DAR TOT MAI STA DIN CAND I CAND CU NOI,NEMURITOARE VOCE,UN MARE TALENT,UN GENIU,RAR SE NASC ASEMENEA OAMENI,ROMANII TE IUBESC,TARA TE PLANGE,IAR INIMA CANTA IN CONTINUARE,RAMAI IN RAI,FIINTA MINUNATA.LUMINA,PACE,IUBIRE,ACESTE CUVINTE SANT IN SUFLETUL TAU PENTRU MUZICA,OAMENI,TE IUBIM,NU ESTI DEPARTE DE NOI ,ESTI INGERUL CARE SI-A LUAT ZBORUL,DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA,CONDOLEANTE FAMILIEI.
  • 0 (0 voturi)    
    Anca, Suceava nu te va uita niciodata (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:47)

    ciprian [anonim]

    Ce pacat ca Anca nu mai este, ce voce, cat optimism am vazut in speranta ei de viata...

    cat de bine se va vinde acum muzica trio parghel cand Anca nu mai este printre noi, moarteai ei o va face si mai ascultata decat a fost

    ma bucur ca am auzit-o live macar odata

    dumnezeu sa o odhineasca acolo la EL.
  • 0 (0 voturi)    
    a iesit de pe scena lumii... (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:59)

    Babi, Braila [anonim]

    ... si a ajuns in ceruri. Dumnezeu sa o ierte si s-o odihneasca ca tare draga ne mai era....
  • 0 (0 voturi)    
    Cerul va canta jazz de aici in colo (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:01)

    Banteanul [anonim]

    Pacat! Probabil ca ingerii au vrut-o in corul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Bucovina a mai pierdut un om mare (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:14)

    un bucovinean [anonim]

    Dumnezeu s-a ierti
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca in pace! (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:32)

    ada [anonim]

    Chiar sunt socata, ma asteptam sa-si revina si sa invinga boala.Din pacate Dumnezeu a luat-o prea devreme!Condoleante familiei !:(
  • 0 (0 voturi)    
    Suferinta in casa natala (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:35)

    Tuchulch Delta [anonim]

    Cu greu imi vine sa cred ca inca o personalitate din orasul nostru natal, Cimpulung Moldovenesc, pleaca catre viata fara de moarte. O adevarata tragedie pentru intreaga tara dar mai ales pentru locul unde acum 51 de ani gangurea ceea ce era sa devina mai pe urma cea mai de seama cantareata (o diva) din orasul lipsit de viata.
    Inclin inca odata capul in fata celei ce a fost pana acum ANCA PARGHEL.
    Dumnezeu sa o aiba in paza si sa o puna acolo unde cantecele ei vor da viata.
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:44)

    Monique [anonim]

    Condoleante familiei si celor ce au iubit-o.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat... (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:47)

    Catalin [anonim]

    Am cunoscut-o pe Anca Parghel pe timpul cit era in Belgia si preda la conservatorul din Bruxelles. Foarte tirziu am citit ca viata de atunci in Bruxelles n-a fost deloc usoara pentru ea si cei doi baieti. Cu toate acestea ospitalitatea ei era maxima, chiar tin minte niste sarmale in foi de varza excelente. Dupa masa urma un mini concert oferit musafirilor impreuna cu baietii ei. Atmosfera era calma si prieteneasca, ne simteam toti ca acasa.
    Pacat ca ne-a parasit atit de devreme, voi retine voiosia si optimismul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    sincere condoleante (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:52)

    cristina [anonim]

    cu totii plecam mai devreme sau mai tarziu,dar ea parca a plecat prea devreme.ne vom aminti cu drag de ea.dumnezeu s-o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    PANTEONUL ROMANIEI ??? (Vineri, 5 decembrie 2008, 15:13)

    dorinutza travestita candiana [anonim]

    oare romania va avea vreodata un panteon unde sa odihneasca geniile romaniei ???
    pozitivismul ancai a fost molipsitor o adevarata luptatoare !!! uncitatea acestei personalitati ma face sa ma gindesc la o edith piaf a româniei !
    va recomand sa vizionati "conferinta de presa" /antena2/ unde a fost invitata.
  • 0 (0 voturi)    
    din iubire...cu iubire (Vineri, 5 decembrie 2008, 15:14)

    mira [anonim]

    Lumina lui Christos este în noi toţi. ...să o invocăm împreună, în numele Iubirii ...zbor lin spre Nemurire iti doresc ,Anca...
  • 0 (0 voturi)    
    un inger iubitor pt Cip si Tudu (Vineri, 5 decembrie 2008, 15:32)

    darodo [anonim]

    Drum drept in lumina draga Anca. Iubirea, lumina, iertarea si vindecarea sa te insoteasca
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:16)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    un mare om, o mare cantereata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:17)

    irinaa [anonim]

    Condoleante familiei si Dumnezeu s-o odiheasca
  • +1 (1 vot)    
    SINCERE CONDOLEANTE / (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:18)

    Cela [utilizator]

    familiei si Dumnezeu sa o odihneasca . Imi pare tare rau pt. aceasta femeie deosebita dar care a suferit foarte mult in viata ei si aceasta suferinta i-a adus si cumplita boala . Pacat ca cei apropiati ei nu au inteles acest lucru . Vorbesc aici de sotul ei care a parasit-o si pt. care ea a suferit atit de mult . Aceasta boala cumplita se instaleaza mai ales acolo unde este o suferinta sufleteasca mare /
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:49)

    Calin [anonim]

    Am avut sansa sa o cunosc personal. O doamna extraordinara...... ! ! ! !
    Obisnuim sa spunem cand cuiva i se intampla un astfel de lucru ca a pierdut batalia. eu nu cred ca anca parghel a pierdut o batalie ci a castigat un razboi : cel cu viata. L-a castigat prin ceea ce ne-a lasat : o voce inimitabila si un caracter puternic.
    Doamna Parghel sa nu uitati sa cantati si acolo unde veti merge pentru ca ACELA va va aplauda asijderea.
  • 0 (0 voturi)    
    mult prea devreme... (Vineri, 5 decembrie 2008, 17:43)

    eu [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte si sa dea putere familiei sa treaca peste aceasta durere ! Anca Parghel merita sa ramana in amintirile noastre datorita optimismului si curajului de care a dat dovada in tot acest timp. Toate femeile care sufera de o astfel de boala ar trebui sa invete de la aceasta minunata femeie sa spere pana in ultima clipa ! Sa fim mandri ca am avut printre noi un asa exemplu de credinta, sperata, dorinta, si iubire fata de tot ce inseamna viata ! Nu te vom uita niciodata !
    • 0 (0 voturi)    
      RIP (Vineri, 5 decembrie 2008, 18:03)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Dumnezeu sa o odihneasca in pace. Sincere condoleante familiei. Pacat, o adevarata stea a muzicii romanesti a murit. Mai raman cateva, in rest "umplutura" gen, Heaven, Trident etc.
  • 0 (0 voturi)    
    of (Vineri, 5 decembrie 2008, 17:48)

    d_sax [anonim]

    cantareata exceptionala. poate cea mai valoroasa interpreta de jazz din istoria romaniei. condoleante familiei!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Vineri, 5 decembrie 2008, 18:32)

    Alexandra [anonim]

    Pacat! Am admirat-o mult nu neaparat pentru faptul ca a fost o mare artista, ci mai ales pentru ca a fost o femeie extrem de curajoasa. Nu am mai intalnit o persoana care, intr-o situatie similara, sa fie atat de tonica si sa se comporte cu atata curaj. Pentru mine, personal, ramane un exemplu de comportament. Dumnezeu sa o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    drum bun (Vineri, 5 decembrie 2008, 18:35)

    io [anonim]

    Drum Bun, Anca...
    :-(
  • 0 (0 voturi)    
    toti murim... (Vineri, 5 decembrie 2008, 19:26)

    secareanu marinela [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Anca Parghel (Vineri, 5 decembrie 2008, 19:43)

    Florin Florea, Canada [anonim]

    Sincere condoleante!
    O mare pierdere pentru jazz-ul mondial.
    Dumnezeu s-o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    anca (Vineri, 5 decembrie 2008, 20:22)

    lady [anonim]

    mare pacat ! Dumnezeu sa o odihneasca !
  • 0 (0 voturi)    
    anca (Vineri, 5 decembrie 2008, 22:45)

    ana [anonim]

    o regret foarte mult
  • 0 (0 voturi)    
    tristete (Vineri, 5 decembrie 2008, 23:50)

    claudia [anonim]

    Anca nu a disparut dintre noi.are acum o alta misiune ,sa uniasca cerul cu pamantul intr-un frumos colind.Hai sa colindam cu ea,sa o ajutam sa ajunga mai repede la D-zeu.Lacrimele si durerea ii ingreuneaza zborul.Condoleante
  • 0 (0 voturi)    
    lectie de viata (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 0:15)

    anca [anonim]

    Sunt profund impresionata de acest mesaj despre putere, ambitie si dragoste de viata si imi pare nespus de rau ca aceasta lupta s-a finalizat in acest fel .Sincere condoleante familiei
  • 0 (0 voturi)    
    COVOR DE FLORI SI IUBIRE PENTRU TINE ANCA PARGHEL (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 0:21)

    ALEXANDRA HINDA [anonim]

    Ochii ne sunt scaldati in lacrimi, dar inima ne bate in ritm de jazz. ANCA PARGHEL este in inima noastra, pentru ca suntem toti o singura inima. Suntem printre cei binecuvantati, pentru ca vocea ei minunata ne ramane in suflet pentru totdeauna. Am trait alaturi de ea. Ne-am incantat cu glasul ei... Te iubim Anca si iarta-ne, daca nu suntem atat de puternici ca tine si ne mai cade cate o lacrima pe obraz. Iti simtim mana care ne sterge obrazul si vocea care ne canta si rade... si rade ...incantandu-ne. Si iti mai simtim marea ta dragoste pentru viata... Atat de multe am invatat de la tine. Inima noastra este plina ... Dumnezeu sa te odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    tarziu Hotnews!!!!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 0:36)

    afterhours [anonim]

    Hotnews trebuia sa publice stirea inca de la prima ora si chiar in partea de sus a site-ului asa cum ar trebui sa fie si acum. O artista completa, recunoscuta international nu are loc de niste politicieni corupti, cat va ia sa realizati si voi ceva kalumea????


    Macar in al noulea ceas dati-i cezarului ce-i al cezarului!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Inger pe pamant, inger in ceruri (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 0:44)

    Andreea [anonim]

    Cel mai demn si mai optimist om pe care l-am vazut vreodata; pana si prin moarte, ne-a dat o lectie de viata. Ea n-ar fi vrut sa o plangem, ci mai degraba dragostea noastra pentru ea sa se rasfranga asupra familiei ei, sa o faca sa treaca mai usor peste aceasta zi trista... Te iubim, Anca! Sa te odihnesti in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Anca Parghel (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 1:54)

    Cornel Petrescu [anonim]

    Superba voce, superba cântareata, superba femeie, superba mama, un suflet mare!
    Daca avea un pian, sau un keyboard si un microfon (sau fara) într-o clipa putea sa faca sarbatoare într-o adunare de familie , sau în egala masura într-o sala cu mii de locuri.
    Si o facea cu o naturalete dezarmanta,
    aceasta privighetoare cu tehnica desavârsita si cu o adânca sensibilitate.
    Sper sa fie primita în paradis la valoarea ei, cea care când cânta ne transporta o clipa în paradis.
    Sincere condoleante fiilor ei.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 3:42)

    Emil Tamas [anonim]

    Sa-i fie tarana usoara...e una din putinele voci de muzica din Romania. Cinste ei si talentului cu care ne-a incantat!
  • 0 (0 voturi)    
    Sincere condoleante!!!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 9:15)

    rafael_therealtrue [anonim]

    Timisoara e ste inca un oras iubit de Dumnezeu!
    de aceea oamenii pe care ii iubeste cel mai mult ii ia la El, Anca a fost unul dintre ei iubita si de oameni si de El!!!!
    Dumnezeu sa o odihneasca!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ANCA PARGHEL (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 9:25)

    Costy [anonim]

    DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE!
    A FOST O FEMEIE CU SUFLET ADEVARAT.
    CAND A FOST LA MARUTA IN EMISIUNE AVEA UN CHEF NEBUN DE VIATA!!! OF...OF DOAMNE........
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:22)

    mikaela82 [utilizator]

    Dumnezeu s-o odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    Anca ... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:51)

    Ionut Muntean [anonim]

    La Sibiu, la Bucuresti, peste tot, la toate festivalele de Jazz, mi-ai umplut sufletul de bucurie si de extaz. Saream din scaun cand cantai si traiai ceea ce faceai pe scena. Fie ca acolo unde te-ai dus acum, sa umplii spatiul cu cantecul tau... Sau sa te odihnesti asa cum meriti. Tarana sa-ti fie usoara. Cred ca nu o sa te uit niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Te iubim, Anca! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:35)

    zgubilitix [utilizator]

    Vei ramane mereu in inima noastra! RIP.
  • 0 (0 voturi)    
    Un gand pentru Anca (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:16)

    Eugenia [anonim]

    Dumnezeu sa te odihneasca in pace.
    Erai o speranta pentru toti cei ce se lupta pentru viata. Probabil tu ti-ai incheiat misiunea in aceasta niata. Pentru noi ai plecat prea repede. Cat voi mai fi pe aici imi voi aminti du placere de tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Speranta ta era molipsitoare, Anca! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:14)

    poxim [anonim]

    Chiar am crezut cu îndârjire că vei învinge boala.
    Dumnezeu să te odihnească!
  • 0 (0 voturi)    
    Suflet pe tava (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:58)

    Odihna vesnica [anonim]

    O artista care a pus suflet in fiecare vibratie pe care ne-a transmis-o, daruind dragoste si caldura publicului si oricarui om manant de intentii pozitive. Un om bun, plecat la cele vesnice, odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 20:22)

    Radovick [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    salut (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 20:41)

    geta [anonim]

    dumnezeu sa o odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    Anca (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:07)

    Eugen Dornescu [anonim]

    Imi trec acum prin minte anii cand am fost colegi de liceu, apoi festivalurile de la Sibiu, unde ma stabilisem si ne revedeam cu drag in fiecare an...Ce voce si ce talent iti daduse Dumnezeu si cat de bine ai stiut sa te perfectionezi, sa te innobilezi...Oriunde in lumea asta o voce ca a ta ar fi fost platita in aur, numai la noi e...altfel... Am urmarit cu ingrijorare toata lupta ta cu boala si am sperat...Gandul meu se indreapta acum catre baietii tai si catre bunul meu coleg de breasla Virgil Parghel, cu drag, cu dor si compasiune.
    Nu te voi uita niciodata!
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 23:07)

    mihai [anonim]

    "Floarea cazuta.. se intoarce iar pe ram. Iata un flutur!"
    Drum bun, In Pace
  • 0 (0 voturi)    
    la revedere Anca (Duminică, 7 decembrie 2008, 20:13)

    bogdan [anonim]

    nu imi vinesa cred ca persoana Anca Parghel acum nu mai este printre noi...nu imi vine sa cred cum o persoana ca ea a putut pleca dintre noi...sa fii lovit de doua ori de cancerul la san,odata de cancerul ovarian sa ai metastaze la ifcat in stare terminala si totusi sa mai ai puterea de a zambi,de a canta si de a-i face pe ceilalti sa rada nu este putin lucru....cu siguranta acolo sus va veghea nu doar pentru linistea noastra,a fanilor sai ci va veghea peste tot intreg poporul roman deoarece ea pe toata lumea iubea la fel de mult iubea sincer,oricine vorbea cu Anca nu putea sa nu se imprieteneasca cu ea....dar exista o intrebare De ce un suflet atata de curat a plecat dintre noi de ce un asemenea artist care sfideaza geniul acum nu mai este printre noi...toata cuvintele sun de prisos nimeni si nimic nu o va putea inlocui pe anca parghel.Tudor si Ciprian scincere condoleante :(:(:(
  • 0 (0 voturi)