Daniel Morar, desemnat "Europeanul Anului 2008" la categoria Inspiratie

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:10 Actualitate | Esenţial


Daniel Morar
Foto: AGERPRES
Procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Daniel Morar, a castigat marti seara premiul "Europeanul Anului" decernat de revista European Voice la categoria "Inspiratia anului", juriul apreciind faptul ca a "ridicat lupta anticoruptie la un nivel inalt", relateaza Realitatea TV.

Premiul obtinut de Daniel Morar vine dupa ce luna trecuta fostul ministru al justitiei Monica Macovei a fost aleasa "Femeia Europei" in 2008 de catre un juriu format din europarlamentari si jurnalisti. Morar si Macovei au fost perceputi constant la Bruxelles drept campioni ai reformei justitiei in Romania si ai luptei anticoruptie. Presa occidentala nota zilele acestea, comentand rezultatul alegerilor din Romania, ca de la noul guvern de la Bucuresti se asteapta revitalizarea reformelor in aceste domenii si amintea, vorbind de impotmolirea luptei anticoruptie, de cazul Morar, mentinut in functie gratie sprijinului extern.

Premiul cel mare acordat de revista europeana si titlul de "Europeanul Anului" a fost castigat de comisarul UE pentru protectia consumatorului, Meglena Kuneva, care, ca reprezentanta a Bulgariei, s-a alaturat Comisiei Europene de mai putin de doi ani.

La aceeasi categorie cu Daniel Morar, "Inspiratia anului", se afla si omul de afaceri George Soros, "pentru ca a sustinut drepturile si reintegrarea romilor in Europa". Ceilalti doi finalisti la aceasta categorie au fost Lyn Evans, coordonatorul generatorului de particule din Geneva si Katrine Camilleri, director adjunct al serviciului de refugiati din Malta.

Gala decernarii premiilor s-a desfasurat marti seara in Palatul Bursei din Bruxelles, evenimentul aflandu-se sub inaltul patronaj al premierului belgian Yves Leterme.

Jean-Claude Trichet, presedintele Bancii Centrale Europene, a castigat titlul de Oficialul UE al anului 2008 si cel mai valoros european, in timp ce politicianul national al anului a fost desemnat pentru 2008 presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy. Comisarul anului 2008 este Stavros Dimas, comisarul pentru mediu, iar europarlamentarul anului este, in viziunea juriului European Voice, Claude Turmes, politician ecologist din Luxemburg.

European Voice face parte din acelasi trust de presa ca si The Economist si acorda acest premiu anual incepand din 2001. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1343 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:35)

    sandu [anonim]

    o recunoastere pentru un om care se lupta cu niste banditi de cea mai joasa specie, extrem de puternici si aproape inatacabili.
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:55)

    Lili_1024 [utilizator]

    Eu si toti prietenii mei v-am votat si suntem foarte fericiti ca ati castigat acest premiu!
  • -6 (6 voturi)    
    Pentru ce ???? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:07)

    Lucian [anonim]

    Concret pentru ce a luat acest premiu ??
    Care functionar public a fost CONDAMNAT de tribunal in urma anchetelor facute de DNA in toti acesti ani???
    • +4 (4 voturi)    
      Esti tare (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:20)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Intreaba un judecator asta. Ca ala condamna, nu DNA-ul.
      • 0 (0 voturi)    
        exact.. (Miercuri, 3 decembrie 2008, 16:45)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Jean

        Am spus clar "functionar public condamnat de TRIBUNAL (deci tribunal) in urma anchetelor facute de DNA" Cum naiba s-a ajuns sa se inteleaga ca am spus ca DNA condamna functionarii publici de coruptie.

        DNA nu a pregatit niciun dosar serios care poate fi folosit in tribunal asa cum trebuie. Nu este judecatorul de vina ci astia care nu pregatesc un dosar complet cu probe care pot fi utile judecatorilor. Le dau drumul pentru ca nu au pentru ce sa-i condamne.
        Cazul Becali vi s-a parut o ancheta serioasa ??? HA HA HA Niciun tribunal din Europa nu-l va putea condamna pe Becali pentru probele aduse de DNA impotriva acestuia
    • +5 (5 voturi)    
      DNA nu CONDAMNA!!! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:33)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Pentru asta sint judecatori.
      DNA doar pregateste acuzatia pentru proces.
      degeaba face DNA un dosar beton si trimite in boxa acuzatilor pe cineva, daca judecatorul ii face scapati.
      mai e nevoie de multi Morari in toate departamentele justitiei pentru a se face reforma adevarata.
      pentru asta e nevoie de una ca Macovei lasata un mandat intreg la carma justitiei.
      si sa vedeti atunci cum se vor umple puscariile de hoti de nivel inalt.

      dar nu avem noi norocul asta.
      nu isi pun baietii singuri streangul pe gat.
  • +2 (2 voturi)    
    vot (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:21)

    starchaser [utilizator]

    si eu l-am votat! Felicitari!
  • +3 (3 voturi)    
    asa oameni ne trebuie (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:43)

    agora [anonim]

    Mai intai ar trebui sa va puneti intrebarea cate piedici si cate incercari de denigrare l-au impiedicat pe d-nul Morar sa-si faca treaba Uitati prea repede cat de inversunati au fost unii si la adresa d-nei Macovei De ce sa nu recunoastem ca la noi sunt buni doar cei care stiu sa-i musamalizeze pe escrocii cocotati in functii pe care nu le merita Nu sunt lasati sa-si faca treaba ca ar fi mult mai curate partidele si acum ar avea cum sa faca un guvern de oameni capabili "Onorabililor si stimabililor" fosti guvernanti le placeau persoane gen Chiuariu ,Barbulescu Predescu care nu faceau altceva decat sa caute cum sa imbrobodeasca lumea si sa eludeze legile tarii
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:08)

    Bogdan [anonim]

    Felicitari domnului Morar. L-am votat si eu pe site-ul European Voice, imi pare bine ca a castigat la sectiunea lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Iata cel mai bun... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:24)

    .Marius. [anonim]

    ...Ministru al Justitiei pe care il poate avea Romania in viitoarea guvernare!! Daca Monica Macovei va fi propusa Pim Ministru, ia Morar la Justitie, este sigur ca VOM SCAPA DE MONITORIZAREA PE JUSTITIE a Romaniei, si de imaginea conform careia suntem o tara de corupti. Asta fara sa se ia prea multe masuri in aceasta directie, numele celor doi fiind deja o garantie cel putin in Europa. Ganditi-va...
    Stolojan poate fi desemnat Ministrul Economiei in aceasta periada de criza, si deja guvernul ar putea avea o credibilitate foarte mare, indiferent de ceilalti ministrii (anonimi mai mult sau mai putin), indiferent ca vin de la PNL sau PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    ghici: de unde-i vine lui Morar "inspiratia"? (Joi, 4 decembrie 2008, 0:27)

    monica L [anonim]

    absolut plicticos... editorului hotnews nu i se pare ceva in neregula ca posturile care-l "pomadeaza" pe Morar sint votate pozitiv, iar celelalte, mai critice sau cinice, primesc vot negativ? Mi-aduce aminte de adagiul: cine nu e cu noi..............
  • 0 (0 voturi)    
    caz radisson timisoara (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:27)

    mihai [anonim]

    Conducerea DNA Timis nu era convinsa de numirea d-voastra.Sunt convins ca aici (la Timisoara ) cazul radisson-excrocherie imobiliara,nu mai poate fi rezolvat.O singura solutie,ori va implicati d-voastra ,ori Comunitatea Europeana.Parca totusi gandesc ca acest caz trebuie rezolvat la noi.Consideratie pentru realegere.