Curtea de Casatie italiana: Cersitul este o traditie culturala a romilor

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 15:09 Actualitate | Esenţial


Copii obligati sa cerseasca
Foto: AGERPRES
Curtea de Casatie italiana a decis ca o mama de etnie roma care cerseste pe strada cu propriul copil nu poate fi condamnata pentru exploatare de minori, pentru ca "un asemenea comportament face parte din traditia culturala" a romilor, relateaza NewsIn.

Decizia 44516 a Curtii de Casatie anuleaza o sentinta a Curtii de Apel de la Napoli prin care era condamnata la cinci ani de inchisoare o femeie de etnie roma care cersea la Caserta cu un bebelus in brate si un copil de patru ani alaturi.

Potrivit judecatorilor Curtii de Casatie, acuzatia de sclavie nu poate fi retinuta impotriva mamei, pentru ca aceasta nu face parte dintr-o banda de exploatare a minorilor, ci "cersea pentru ca este saraca". In plus, ea nu iesea la cersit decat in cursul diminetii, intre 9:00 si 13:00, acordand astfel un minimum de libertate copilului.

Judecatorii Curtii de Casatie au decis ca mama nu poate fi acuzata decat, eventual, de rele tratamente aplicate copilului. Justitia nu poate "penaliza comportamente care intra in traditia culturala a unui popor".

In prima instanta, femeia respectiva, Mia, a fost condamnata la sase ani de inchisoare, pentru ca si-ar fi redus copilul la starea de sclav si pentru rele tratamente aplicate acestuia. In apel, pedeapsa a fost redusa la cinci ani, impotriva ei fiind retinuta doar acuzatia de sclavie.

Decizia a fost criticata atat de dreapta aflata la putere, cat si de stanga din opozitie, scrie sambata presa italiana.

La Padania, cotidianul partidului xenofob Liga Nordului, membru al coalitiei de dreapta de la putere, titreaza sambata ca "Judecatorii trimit la cersit copiii romi".

Erata: In newsletterul trimis de HotNews.ro apare o greseala - romani in loc de romi. Titlul corect este Italia: Cersetoria este o traditie culturala a romilor.



















2321 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    cersitul o ocupatie traditionala a saracilor (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 15:23)

    sempere [anonim]

    cersitul e ocupatia traditionala a saracilor. Cersetori sunt si la New York, Paris sau Cairo.
    • +1 (1 vot)    
      pai (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:16)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui sempere

      si criminali si violatori sunt gramada ... da acu' si italienii astia sunt mari figuri/ipocriti; pai daca datul in cap ar fi si asta parte a traditiei ce-or sa faca? or sa lasa pe strazi toti criminalii si borfasii? sincer nu m-ar mira, doar e vorba de 'justitia' din tara in care mafia controleaza cam toata economia si nu numai si asta cam de o jumatate de secol
      • 0 (0 voturi)    
        re: (Duminică, 30 noiembrie 2008, 4:09)

        kukubau [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Parerea mea este ca ai dreptate. Ce este aia traditie culturala? Penitenciarele noastre sunt pline de ginta culturala a romllor! Nimeni nu vrea sa faca un studiu antropologic in penitenciarele romane? Hai sa vedem cati din dintre arestati sunt din ginta roma!
  • +5 (11 voturi)    
    daca (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 15:24)

    alpha [utilizator]

    daca ziceam noi asta s-ar fi gasit unii sa urle ca suntem rasisti.in afara de cersit mai au si alte traditii culturale cum ar fi :furtul din buzunare,gainaritul,tziganitul pt orice etc
    • +2 (6 voturi)    
      balamucul italian :antisemitismul este o traditie (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 17:32)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui alpha

      ...culturala a musulmanilor !
      -Uciderea Tutsi este o traditie culturala Hutu !
      -arderea pe rug a vaduvei alaturi de decedat este o traditie culturala hindusa !

      tot asa :Prostia ,lasitatea , analfabetismul, dopajul in fotbal , lipsa caracterului , dolul in afaceri- iata tot atatea traditii culturale italienesti !
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 15:51)

    omul [anonim]

    decizie penibila, neasteptata totusi.
    nu credeam ca se vor dovedi atat de intelegatori italienii cu rromii la ce intentii de a-i alunga din tara exista.
  • +6 (10 voturi)    
    Liber la furat! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 15:52)

    sile [anonim]

    Deci de azi romanii pot fura linistiti in Italia!

    Ca, nu e asa?, furatul deja face parte din traditia culturala a romanilor.
  • +11 (11 voturi)    
    CE?! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 15:56)

    what?! [anonim]

    CUM?! ia auzi, sa-si ia traditia culturala de pe strada si sa o puna la lucru daca vrea bani si mai bine, sa isi ia traditia culturala si sa o invetze sa foloseasca prezervativ si anticonceptionale ca sa nu mai avem parte de multe traditii culturale pe strada, ori in romania ori in italia!
    Apoi, nu ar exista cersetorie daca nimeni nu ar da! Vreti sa ajutati lumea?! Ok, faceti donatii la asociatii caritabile care dau de mancare la cei fara casa sau sprijiniti cercetarea anti-cancer sau anti-sida! Acel 1-2 lei pe care ii dati la un cersetor sustin exploatarea minorilor si in cel mai bun caz se duc pe alcool!
  • +7 (7 voturi)    
    Tare necultural sint (sau sunt, cum ar zice unii!) (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 16:04)

    Anonymus [anonim]

    Recunosc ca sint incult.

    Si nici nu am traditii culturale, precum ... cerSHITul.

    De azi inainte o sa am enorm de mult timp liber: 20-din-24.

    Ca in rest, in intervalul orar 15:00-19:00, cind lumea vine de la serviciu spre casa (si mai trece si prin zonele de cheltuit bani), o sa-mi fac zestre-cultural-traditionala ...

    ... Cersind!
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 17:02)

      Mnd [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

      tare ar fi sa-ti iei pensie din cersit.
      -Ce profesie ai avut in tinerete?
      -Cersetor!
  • +4 (6 voturi)    
    Si munca? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 16:26)

    Marcel [anonim]

    Deci curtea de casatie din Italia ii declara oficial "paraziti" pe rromi. Ce este un individ care nu produce nimic si totusi traieste intr-o societate? ca doar nu traieste cu aer.
  • +6 (10 voturi)    
    Si romanii au traditii (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 16:47)

    eu [anonim]

    Apropo de traditii, de ce tiganilor li se considera traditie cersitul, iar romanilor li se interzice taiera traditionala a porcului de craciun?

    Pt europa e ok sa ai ca traditie cersitul cu un copil in brate (care de altfel e exploatarea minorilor) insa nu e permisa taierea porcului.
    Mergeti la vot. Votati-l pe Adrian Nastase. El a negociat conditiile derarii romaniei la UE asa - adika oricum.
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 17:19)

      Anonymus [anonim] i-a raspuns lui eu

      Bravo pentru spiritul de observatie!
      Ai nota "20" pentru asta.
    • 0 (2 voturi)    
      nu-l exploateaza (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 21:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui eu

      il tine in brate!
      Ai vrea sa-l lase singur, acasa?
      Orice mama isi tine copilul in brate - asta inseamna ca-l "exploateaza"?
  • +2 (6 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 16:57)

    Mnd [anonim]

    mai urmeaza ca la anul sa-si introduca in traditii si furtul.
  • -1 (3 voturi)    
    excelent (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 17:47)

    Anonim [anonim]

    A perfect! Noroc ca noua romanilor ne-au ramas restul traditiilor. Adica muncitul pe branci, platitul de taxe si tinutul in spate a tiganilor care alaturi de politicieni ne fura pe rupte.
    Sper sa vina ziua cand portul de arma si folosirea ei vor fi considerate traditie pt romanii cinstiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:03)

    FSHO/YFS [anonim]

    atunci sa ne apucam cu totii de cersit! De ce noi sa fim prosti si sa muncim, sa platim impozite, iar toate scursurile sa faca puradei pe banda rulanta si sa-i tinem noi, ca suntem tampiti, iar ei...."respecta o traditie culturala". Sper ca Europa sa mai existe si peste 15-20 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Cersitul este o traditie culturala a romilor .... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:51)

    elenamerlan [utilizator]

    Cersitul este o traditie culturala a romilor …dar nu numai atit, zic eu.Este mult mai mult decit se vede si decit lasa a se intelege toate acestea astazi. Peste oarece timp vor fi relevante asa cum s-a vazut dupa 1945.
    In cunostinta de cauza o sa fac publica afirmatia ca acesti rromi cum si romani cersesc nu numai fiindca sunt saraci ci in mare majoritate sunt manipulati de uneltele pcristilor deghizati in democrati, care fac si astazi politica in Romania si care vor a fi rechemati cu turle si surle si mai ales ca asa cum a fost o IALTA a fost si o MALTA.
    Exemplific sucint pentru intelegere.
    Inaintea anului 1984, an cind am devenit prizonierii oligarhiei proletare sub egida ruseasca nu pentru ca am avut vini ci doar pentru ca au avut ei interese si au gindit ca ma vor manipula spre a le obtine lor favoruri ,ai caror prizonieri suntem si astazi, o femee rroma pe strada mi-a cerut un ban .I-am dat 1 leu cu care ea,atunci, isi putea cumpara un covrig. In spatele meu la o distanta nu prea mare mergea bunica mea de a carei prezenta nu stiam; femee evlavioasa ajunsa la virsta de 80 ani ,careea rroma desigur i-a cerut un ban. I-a dat tot un leu insa a fost si curioasa sa afle daca nepoata ei , femee cu posibilitati materiale din munca prestata unde a fost greul mai greu pentru un salariu mai mare, este generoasa ori ba si o intreaba pe rroma:” citi bani ti-a dat tinara care tocmai a trecut?”O, mama,doar 0,25 bani” ,a fost raspunsul pentru care bunica mea nu a putut sa nu-mi spuna cind ne-am intilnit acasa:”nu te induri sa dai 1 leu unei tigance care cerseste, ii dai doar 0,25 bani?”
    Dupa anul 1989 , scenariul celor care fac si desfac toate pe lumea asta cuprinde printe altele si :”ce bine era inainte, cind aveam toti frigiderele pline, cind ….bla, bla ,bla.De aceea pina nu demult permanent manipulatorii au adus in jurul meu astfel de rrome si romani care cersesc. Aleatoriu am vazut-o o rroma batrina unde locuia si intr-o buna zi am incarcat 2 sacose cu alimente de
  • 0 (0 voturi)    
    Cersitul este o traditie culturala a romilor ....c (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:52)

    elenamerlan [utilizator]

    de baza si mincare gatita , pe care cu greu le-am dus in portbagaj si in fata casei ei i le-am dat.Ei nu stiau ca voi intoarce masina si nimeni nu stia acest lucru iar eu nu am facut-o din alt motiv decit sa ma reintorc acasa mai repede . La intoarecere ce vad? Se adunase in jurul sacoselor ,intreaga ei familie care era cit se poate de cu buna stare dupa aparente si varsau mincarea gatita care pe mine ma costase munca si bani. Ba chiar ostentativ au continuat operatiunea fara nici un fel de jena ca eu sa assist din masina care tocmai a trebuit si sa o opresc fiind semaforul pe rosu .
    Si dupa cum v-am afirmat acestea nu sunt acte pe care le fac numai rromii ci si romanii.
    Ani in sir dupa anul 1989 am fost la tot pasul urmarita de indivizi doar manipulati care cerseau ;indivizi alesi pentru a trimite mesaje clare .Deasemeni la usa mea veneau cohorta dupa cohorta manipulati care cerseau .Sigur sunt asemenea celor care ies din vile scumpe si cu masini luxoase si striga in jurul meu fiindca stiu ca se aude si se vede:”bine era inainte cind….” sau”a, nu spui ce-ti impunem noi?lasa ca o sa vezi tu…” sau :”tiganul asta de Iliescu, unde-i vor sta piciorele ii va sta si capul” sau :” conducatorii de dupa ’89 sunt niste prosti, nici nu se pot compara cu conducatorii dinainte…”si cite altele pe care le-am dat succinct in website-ul meu”www.elenamerlan.org”
    Daca pina nu demult erau nespalati, acum au grija sa-I occidentalizeze, adica sa fie si spalati fiindca sunt vazuti si de occident.Chiar ieri, imi iese o batrina in cale si-mi cere: “dati-mi un ban ca nu am ce minca….”intuind ca este manipulata am trecut de ea dar tot eu mi-am zis,daca este intradevar necajita ? si cum nu aveam bani mai marunti si fiindca era batrina i-am dat un bon de masa in valoare de 5 lei. Am vazut-o dupa ce am plecat cu ochiul meu din spate ,ca se credea mare desteapta ca a reusit sa ma “pacaleasca “.Nu-mi pare rau, mie mi-e doar mila de ea si numai pentru ca este doar o manipulata.
    • 0 (0 voturi)    
      PASTILA... (Luni, 1 decembrie 2008, 1:07)

      IPSE [anonim] i-a raspuns lui elenamerlan

      nu uita sa o iei zilnic, ca ti se inmoaie vederea la ochiul din spate si te manipuleaza succint in perceptia cohortelor de rromi cersetori - care este.
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate judecatorii astia (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:58)

    MIHAI [anonim]

    Numai ca trebuia sa spuna traditie "subculturala". Da ce s-au gandit ei ? Ca exista cersetoria criminala si cersetoria culturala. Bravos ITALIA
    • -1 (1 vot)    
      Cersetoria este o traditie culturala a romilor. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 20:36)

      elenamerlan [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

      I.Cersitul este o traditie culturala a romilor …dar nu numai atit, zic eu.Este mult mai mult decit se vede si decit lasa a se intelege toate acestea astazi. Peste oarece timp vor fi relevante asa cum s-a vazut dupa 1945.
      In cunostinta de cauza o sa fac publica afirmatia ca acesti rromi cum si romani cersesc nu numai fiindca sunt saraci ci in mare majoritate sunt manipulati de uneltele pcristilor deghizati in democrati, care fac si astazi politica in Romania si care vor a fi rechemati cu turle si surle si mai ales ca asa cum a fost o IALTA a fost si o MALTA.
      Exemplific sucint pentru intelegere.
      Inaintea anului 1984, an cind am devenit prizonierii oligarhiei proletare sub egida ruseasca nu pentru ca am avut vini ci doar pentru ca au avut ei interese si au gindit ca ma vor manipula spre a le obtine lor favoruri ,ai caror prizonieri suntem si astazi, o femee rroma pe strada mi-a cerut un ban .I-am dat 1 leu cu care ea,atunci, isi putea cumpara un covrig. In spatele meu la o distanta nu prea mare mergea bunica mea de a carei prezenta nu stiam; femee evlavioasa ajunsa la virsta de 80 ani ,careea rroma desigur i-a cerut un ban. I-a dat tot un leu insa a fost si curioasa sa afle daca nepoata ei , femee cu posibilitati materiale din munca prestata unde a fost greul mai greu pentru un salariu mai mare, este generoasa ori ba si o intreaba pe rroma:” citi bani ti-a dat tinara care tocmai a trecut?”O, mama,doar 0,25 bani” ,a fost raspunsul pentru care bunica mea nu a putut sa nu-mi spuna cind ne-am intilnit acasa:”nu te induri sa dai 1 leu unei tigance care cerseste, ii dai doar 0,25 bani?”
      Dupa anul 1989 , scenariul celor care fac si desfac toate pe lumea asta cuprinde printe altele si :”ce bine era inainte, cind aveam toti frigiderele pline, cind ….bla, bla ,bla.De aceea pina nu demult permanent manipulatorii au adus in jurul meu astfel de rrome si romani care cersesc.
  • -1 (1 vot)    
    II- CERSITUL... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 20:38)

    elenamerlan [utilizator]

    Aleatoriu am vazut-o o rroma batrina unde locuia si intr-o buna zi am incarcat 2 sacose cu alimente de baza si mincare gatita , pe care cu greu le-am dus in portbagaj si in fata casei ei i le-am dat.Ei nu stiau ca voi intoarce masina si nimeni nu stia acest lucru iar eu nu am facut-o din alt motiv decit sa ma reintorc acasa mai repede . La intoarecere ce vad? Se adunase in jurul sacoselor ,intreaga ei familie care era cit se poate de cu buna stare dupa aparente si varsau mincarea gatita care pe mine ma costase munca si bani. Ba chiar ostentativ au continuat operatiunea fara nici un fel de jena ca eu sa assist din masina care tocmai a trebuit si sa o opresc fiind semaforul pe rosu .
    Si dupa cum v-am afirmat acestea nu sunt acte pe care le fac numai rromii ci si romanii.
    Ani in sir dupa anul 1989 am fost la tot pasul urmarita de indivizi doar manipulati care cerseau ;indivizi alesi pentru a trimite mesaje clare .Deasemeni la usa mea veneau cohorta dupa cohorta manipulati care cerseau .Sigur sunt asemenea celor care ies din vile scumpe si cu masini luxoase si striga in jurul meu fiindca stiu ca se aude si se vede:”bine era inainte cind….” sau”a, nu spui ce-ti impunem noi?lasa ca o sa vezi tu…” sau :”tiganul asta de Iliescu, unde-i vor sta piciorele ii va sta si capul” sau :” conducatorii de dupa ’89 sunt niste prosti, nici nu se pot compara cu conducatorii dinainte…”si cite altele pe care le-am dat succinct in website-ul meu”www.elenamerlan.org”
    Daca pina nu demult erau nespalati, acum au grija sa-I occidentalizeze, adica sa fie si spalati fiindca sunt vazuti si de occident.Chiar ieri, imi iese o batrina in cale si-mi cere: “dati-mi un ban ca nu am ce minca….”
  • -1 (1 vot)    
    III-CERSITUL... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 20:39)

    elenamerlan [utilizator]

    intuind ca este manipulata am trecut de ea dar tot eu mi-am zis,daca este intradevar necajita ? si cum nu aveam bani mai marunti si fiindca era batrina i-am dat un bon de masa in valoare de 5 lei. Am vazut-o dupa ce am plecat cu ochiul meu din spate ,ca se credea mare desteapta ca a reusit sa ma “pacaleasca “.Nu-mi pare rau, mie mi-e doar mila de ea si numai pentru ca, este doar o manipulata.
    Cersetoria este specifica cum multe alte tare, romanilor.O spun nu din malitiozitate .Romanii nu stiu sa ceara cu demnitate sau de nu sa iasa si sa bata cu pumnul in masa sa fie respectat, sa aiba legi care sa fie respectate,ci se uita cu ochi ce implora la cer.O sa va exemplific .Era perioada cind au scos cu salarii compensatorii multi din industrie.Toti au facut cerere gindind ca au muncit destul .Singurul care nu a facut cerere si nici nu a dorit sa fie pensionat dar nu a fost sufficient pentru a nu primi sutul peste poarta, a fost sotul meu.Pentru ca pcristii beneficiarii vechiului si actualului system sa cistige si mai mult autoritatile statului roman , adica secretarii de partid ajunsi senatori,parlamentari si “mari oameni de afaceri” care miine vor fi realesi tot senatori,nu au dat gloatei pentru care nu au nici un fel de respect datoriile cuvenite ci le-au dirijat prin metode bine cunoscute si nu le mai enumar,protejatilor lor:directori de intreprinderi, secretari pcristi deveniti oameni de afaceri, rectori de universitati romano-hidra imperialista.Gloata s-a adunat in fata CEC si astepta acolo de zile iar cind am ajuns aleatoriu in jurul lor parka le venise salvarea ;cu ochi ce implorau vroiau sa ma asez in fruntea lor sa le cer drepturi sa le repet de aici de unde se aude tot, ca-s nedreptatiti, ajunsi in nevoi
    • 0 (0 voturi)    
      IV-CERSITUL.. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 21:53)

      elenamerlan [utilizator] i-a raspuns lui elenamerlan

      Nu m-am bucurat de raul lor dar nici mila nu am avut ;mi-au fost indiferenti si atit. Cind trebuiau sa fie linga umarul meu s-au asociat la scenarii dezgustatoare. Aseara iau taxiul care inregistrase cost 4,2 lei .I-am dat soferului mitocan 5 lei ; spun mitocan deoarece s-a crezut mare destept facind-o pe cel care nu ma cunoaste si a tras o injuratura a la usa cortului ca doar este sofer de taxi si pentru ca a primit 5 lei si costa 4,2 lei nici o scuza de genul: nu am sa va dau rest , sau multumesc daca-mi lasati restul .Si-a pus multumit banii sub clema de la oglinda gindind bine ca sunt eu bintuita de oarece banuieli pe care el le cunoaste si am cerut sa fiu dusa de el cu taxiul .El, maretul ma poate fura fie si de 0,8 lei nu s-a putut cu mai mult ca nuseda in laturi. Asa popor asa conducatori si asa scenarii.El nu este ajutat de bagajul ce-l are in dpotare la nivelul superior ca inainte de 89 in Romania existau jumatate de million de autoturisme iar acum fiecare familie are 1,2 sau 3.El nu poate sa inteleaga ca daca exista acum doar 50.000 de romani cu pensii peste 15 milioane sunt fiindca reflecta salariile inainte de 89 .El vrea sa moara capra vecinului si eu care nu-s implicate politic , care nu sunt remiunerata sa le duc povara sa vina ei sa cerseasca ceea ce nu au avut neam de neamul lor si mai ales sa tip tare si cu forta:” ce bine era inainte…!” de nu iti bagam noi pumnu in guura fiindca noi suntem in stare de orice .Daca o sa fie cineva care gindeste ca am spus aici pe alaturi multe ,eu reiterez :cum a fost o IALTA a fost si o Malta, iar clasa poilitica de sus pina jos este doar pcr. si securitate.Securitate, care ,cum si cei din administratie si industrie condusa numai de cei cu trecere la pcr si nicum mari PATRIOTI ci cum si protectorii lor dornici de ciolan . De aceea generatii intregi nu au aflat in scoala de BASARABIA , CADRILATER ,INSULA SERPILOR si celelalte date de ei .
  • +1 (5 voturi)    
    Da... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 20:53)

    Martens [anonim]

    Sigur, intre romani si romi se poate face confuzie, dar intre romani si tigani, nu. De ce nu spuneti tigani, ci folositi acel cuvant artificial si dubios?
    • +1 (5 voturi)    
      confuzie voita (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 23:03)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Martens

      Renuntati la inventia jidaneasca " rrom" Sint doar TIGANI si asta vor fii vesnic.Noi sintem ROMANI,iar TIGANII sint TIGANI ! SIMPLU !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 1:00)

    M&M [anonim]

    in primul rand cred ca hotnews e un pic prea "comercial" ca sa nu folosesc cuvinte mai puternice
    tot apar articole de genu care vor doar sa intrige nu sa si informeze cu adevarat..

    in al 2 lea rand cred ca italienii se fac singuri de ras si arata ca nu au un nivel mai ridicat decat al nostru.

    Sunt curios daca UE va zice ceva sau continua sa fie profesoara aia in fata careia toti dau din cap dar nimeni nu o asculta.

    NU e ceva nou ca legile sa fie doar pt caini nu si pt catei dar poate putina civilizatie nu ar strica chiar si in sanu unei vechi "civilizatii" si folosesc voit ghilimele.
  • +1 (1 vot)    
    si paduchele este animal de casa... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 1:16)

    clujean [anonim]

    ...dar nu e considerat domestic! tot asa, nu orice adunatura de naravuri colective se poate numi cultura, Doamne iarta-ma! ceea ce retardatii aia mafioti din Italia numesc cultura este doar binecunoscuta reteta antisociala specifica tiganilor! daca le place, sa-i tina acolo pe toti nespalatii astia periculosi si deranjanti, chiar nimeni nu le va regreta aici lipsa.
  • 0 (0 voturi)    
    =)) (Duminică, 30 noiembrie 2008, 2:30)

    anonim [anonim]

    :)) pai mergand pe logica asta cu "traditia culturala", ar trebui decriminalizat consumul de marijuana in cazul studentilor. sau... nu mai stiu... dati si voi exemple; leapsa!
  • +1 (1 vot)    
    pai... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 7:12)

    eeeuuuu [utilizator]

    si "ciordeala" si talharia si violul, precum si crima sunt "ocupatii traditionale ale populatiei rrome"! ce-ar fi ca mailat sa fie pus in libertate, iar procuratura sa se autosesizeze impotriva ei insasi, pentru privarea lui de libertate, in mod ilegal, deoarece, saracu', nu facea decat sa-si vada de o "ocupatie traditionala" in momentul cand a talharit-o a violat-o si a ucis-o pe giovana regiani? dar despre italieni, ce sa mai zic! "geanta latrina", ca si noi, romanii, un soi de tigani de dinaintea tiganilor!
  • +1 (1 vot)    
    Curtea Suprema italiana. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:41)

    Stefan A. [anonim]

    Aceiasi curte a hotarit ca o femeie care este imbracata cu jeans nu poate fi victima unui viol pentru faptul ca este nevoie si de cooperarea ei in a da jos aceeasi jeans ! Nu este o gluma , este caz real in 2008 ! Aceasta curte este un pic ca si politica italiana, ramasa in urma ! Asemanam cumva ?
  • 0 (0 voturi)    
    Traditii culturale (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:25)

    14/88 [anonim]

    Cersitul, ciordeala, ne-munca, ne-spalarea sunt traditii culturale.... Munca cinstita (din greu si adesea prost platita) este pentru fraieri.

    Ce mi se pare ciudat: nici un regim (exceptie Antonescu) nu a gasit o solutie pentru acesti posesori de "traditii culturale" vrednice de urmat....