Examenul pentru obtinerea permisului de conducere, sustinut in sistem informatic in toata tara

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:20 Actualitate | Esenţial


Examenul pentru obtinerea permisului de conducere se sustine in sistem informatic in toata tara incepand de joi, informeaza Mediafax. In ultimele cinci luni doar 25,62% dintre cei care au sustinut acest examen au trecut de proba teoretica pe calculator.

De la 1 iulie, cand au inceput probele teoretice in sistem informatic, au fost examinate 319.975 de persoane, pentru toate categoriile de permis, dintre care 81.965 au fost declarate admise, iar 238.010 respinse, procentul mediu de promovabilitate fiind de 25,62 la suta, fata de 28,94 la suta cat se inregistra inainte de implementarea acestei aplicatii.

Decizia ca examinarea teoretica sa fie sustinuta pe calculator a fost luata in urma scandalului eliberarii frauduloase a permiselor de conducere de la Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule Arges.

In acest caz sunt cercetate in stare de arest 22 de persoane, majoritatea fiind functionari in cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule Arges. Printre cei arestati se afla si seful Serviciului Permise Arges, Codrut Gheorghe Vlasceanu, precum si adjunctul acestuia, Vasile Voinea.



















2090 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    intrebari ciudate (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:45)

    berenger [utilizator]

    cine-mi explica si mie ce rost au intrebarile de mecanica, gen: "cum trebuie sa fie nivelul electrolitului in bateria de acumulatori?"
  • 0 (0 voturi)    
    alt stil de intrebari (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:15)

    ion [anonim]

    Pe lanaga intrebarile absurde de mecanica, si intrebarile legate din situatii intalnite in trafic sunt ceva mai dificele, mai usor de gresit fata de cele pe care le ai cand termini scoala de soferi. Cum intrebarile cred ca se dau aleator intr-o oarecare masura, aparent repartizarea ariei pe care o acopera intrebarile pare diferita. De exmplu la scoala de soferi ai cam 4-8 intrebari de genul cine trece primul prin intersectia si mai sunt 2-3 intrebari legate de semne ce circulatie. Pe calculator sunt mai multe intrebari fara poze :) la care este mult mai usor de gresit.
  • +1 (1 vot)    
    examen in sistem informatic???Ce gluma buna!!!!!! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:35)

    Ghita Brasoveanu [anonim]

    Examenul in sistem informatic este tocmai bun pentru cele mai mari fraude deoarece nu lasa urme!!!!
    Adica pe sistemul vechi in urma examenului ramaneau niste hartii care sa arate daca respectivul care vrea permis auto s-a prezentat sau nu la examen, cate intrebari a facut, numarul testului primit, cate intrebari a raspuns corect si daca intrebarile si raspunsurile la respectivele intrebari puse de politie aveau sens si erau corecte dpdv al legii .
    Hei catre politie:
    De cate ori va cad serverele domnilor???
    Cate chitante de plata aveti nevoie ??
    Cate poze pierdeti domnilor??
    De ce nu pastrati istoricul testelor si ce a raspuns fiecare candidat la examenul de obtinere a permisului auto in noua forma de examinare pe calculator?
    Informatia electronica se poate pastra mai bine decat maldare de hartie si totusi de ce nu o pastrati?
    Nu aveti loc?
    • +1 (1 vot)    
      ;)) (Vineri, 28 noiembrie 2008, 14:39)

      dea [anonim] i-a raspuns lui Ghita Brasoveanu

      sa iti spun ceva dragul meu: si acum poti sa ai doc la mana! ca dupa ce raspunzi la calculator se poate printa o grila cu raspunsurile tale si din ele cate corecte si cate gresite! doc vor fi si acum! dar fraude? inca si mai multe pot fii acum! mai chiar nu va dati seama? daca iti arata cineva raspunsul corect...la calculator...cine unde urma ramane ca tu ai fraudat? In pod:)) Hai bafta!
      • +1 (1 vot)    
        Mai dea.... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 15:48)

        Ghita Brasoveanu [anonim] i-a raspuns lui dea

        in sud vestul Romaniei, la 88 km de Bucuresti, legile fizicii si cele ale Codului Penal si Civil nu se mai aplica!!!!!
        La propriu!!!!
        Este o zona de puternica distorsiune spatiala care creeaza tot felul de paradoxuri !
        Si acum lasand gluma,

        in orasul acesta din sud politia nu pastreaza rezultatele examinarilor permis auto decat in forma respins-admis si nu, nu se accepta sa se faca print dupa ceea ce ai raspuns la examinare: deci nu poti sa stii ce chestionar, nu poti sa argumentezi ca intrebarea a fost absurda sau ca ai raspuns corect conform legii.
        Si sa le raspund si celorlalti care au mai comentat: intrebarile nu sunt mai grele decat cele care se dadeau cand testul era pe hartie ci cei de la politie faca asa ca foarte multi sa pice pentru ca asta pentru ei e o paine de mancat.
        Apropo, sunt si de o impertinenta crasa !
        Ce inseamna dpdv legal daca politia scoate din dosarul tau o chitanta de plata taxa la primarie valida si te pune sa platesti din nou?
        Doar ca asa au ei chef !!!!!......
        Mergeti la vot si dati-le in gura !!!
  • +1 (1 vot)    
    intrebari (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:51)

    cris [anonim]

    ce rost au intrebarile de mecanica, gen: "cum trebuie sa fie nivelul electrolitului in bateria de acumulatori?" --- tare as vrea sa fii pe un drum judetean (ne iluminat) noaptea si sa iti moara bateria si sa nu poti sa puii avarile; un tir care merge cu 100 km/ora ti-ar raspunde la interbare.

    "Pe calculator sunt mai multe intrebari fara poze :) la care este mult mai usor de gresit." --- ce nesimtire din partea lor ca te pun sa gandesti, nu e ca si cum te-ar lasa sa conduci o masina (majoritatea sunt peste 1 tona) pe drumurile publie unde mai sunt si pietoni.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Vineri, 28 noiembrie 2008, 14:23)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cris

      Ar fi interesant de facut un sondaj cati dintre conducatorii auto care deja au permis (sa zicem de vreo 3 ani) care conduc in mod regulat cat ar lua la unul din testele astea pe calculator si cat la cele clasice. Faptul ca pica ceva mai multa lume eu zic ca ar sugere si o oarecare crestere in dificultate a intrebarilor. Nu am zis ca noul sistem ar fi rau sau bun eu am facut o constatare, care poate pentru uni care vor sa mearga la examen ar fi ca o avertizare. Intrebarile de acuma sunt ceva mai dificile decat cele care erau in sistemul vechi.

      "cum trebuie sa fie nivelul electrolitului in bateria de acumulatori?"
      80% din conducatori nu ar sti nici macar unde sa se uite si si daca ar sti nu ar sti ce sa faca sau nu ar avea sculele necesare. Asa ca te rog nu face pe desteptul, ca sunt destule intrebari stupide de mecanica
    • 0 (0 voturi)    
      bun, si? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 14:24)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui cris

      si daca stiu la examen, ce rezolva asta in situatia reala. indreapta cumva faptul ca ai o baterie moarta si nu poti aprinde avariile?
      si uite, iti mai dau un exemplu: cand se considera ca autovehicolul merge in priza directa? asta cu ce te ajuta?
  • 0 (0 voturi)    
    Ia veniti cu un interviu surpriza in sudul tarii!! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:56)

    Ghita Brasoveanu [anonim]

    Doamnelor si domnilor de la Hotnews va propun sa realizati un mic test reportaj in sudul tarii, undeva la distanta de 88 de km de Bucuresti .
    Asa un mic experiment cum au facut cei de la Academia Catavencu la aeroportul Baneasa .
    Delegati un tip sau tipa sa dea examen de permis auto in sudul tarii la 88 km de Bucuresti !
    Cu o mica camera ascunsa si un microfon .

    Daca aveti nevoie de mai multe detalii aveti adresa mea de email .
  • 0 (0 voturi)    
    fuck (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:33)

    microunde [anonim]

    baa...io cred ca astia isi bat joc de noi,sincer,au bagat niste intrebari sa te pisi pe ele