Reportaj HotNews.ro

Ei au trait criza din 1929-1933: Nu veneau salariile la timp, nu era zahar in ceai, nu se plateau despagubirile de la asigurari

de Ruxandra Hurezean     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2008, 11:13 Actualitate | Esenţial


Crisan Mircioiu
Foto: Hotnews
Intre criza din 1929 si cea de acum au trecut opt decenii. Si atunci, ca si acum, epicentrul „cutremurului” s-a aflat in America. Unii romani isi mai amintesc acele vremuri. Au amintiri personale, tin minte povestile din casa sau au scris istoria de atunci. Pe cea de acum o urmaresc cu ingrijorare si uimire. Cum arata criza in ochii lor? Mai grava decit atunci, iar populatia mai putin pregatita.

Crisan Mircioiu a fost medic in Cluj. Are 95 de ani, scrie carti si este cetatean de onoare al orasului. Isi aminteste copilaria marcata de criza. Are si astazi reflexele omului care a trecut prin mari greutati si se gindeste cu grija la prezent si la ce va avea de infruntat generatia de acum, „ca sa se poata tine pe picioare, sa nu o mature urgia!”

Zahar alb pentru zile negre

Tin minte foarte bine: a inceput in industrie. Acolo a lovit prima data. Stateam la bunici, nucleul marii familii, cartierul general. Doi dintre fratii lui tata au fost concediati. Unul de la Astra Romana si altul de la Rafinariile din Campina. Plecau dimineata sa caute de lucru prin sate, pe la ateliere. Umblau pe la Filipesti, prin toate localitatile din jurul Ploiestilor.

Eram copil, dar stiu cum ii asteptam seara cu vesti, au gasit sau nu de lucru?! Eu eram pustan, mergeam cu ei pe strazi cand faceau demonstratii, pentru ca sa stiti, erau nemultumiri, revolte, miscari muncitoresti. Vremurile de criza creeaza agitatii sociale.

Cantam pe strazi, si eu ma amestecam cu ei: Hai la lupta cea mare! Cintam cu totii.
Tata mergea cu prietenii lui, generatia de inceput de secol, la cafeneaua lui Popov. Acolo li se servea ceai, seara de seara se adunau si povesteau la cafenea. Li se spunea „popovisti”. Dar ceaiul de la cafenea nu avea zahar, nu se gasea. Asa ca fiecare mergea cu zaharul in buzunar.

Cu o „cosca” de zahar indulceai trei ceaiuri! Dar erau tineri si au razbit. Tata a intrat in petrol, a fost unul dintre primii maistri petrolisti din Campina si m-a tinut la facultate la Cluj. Cind am ajuns in oras erau anii treizeci. Am uitat de criza. Era atat de frumos!

Studentii purtau bascute, cei de la medicina cu insemnul, craniu cu doua oase incrucisate, cusut cu auriu. Mi s-a parut ca sint in Heidelberg! Nici nu-mi mai era foame. Vedeti, la tinerete infrunti mai usor orice. Eu vreau sa le spun generatiilor de azi sa aiba intelepciune, sa fie rationale. Trebuie sa inteleaga si sa nu ceara mai mult decit se poate da. Ar fi o nebunie sa sara toate breslele si sa ceara mariri de salarii acum. Trebuie putina cumpatare, pentru ca aceasta criza e doar la inceput!


In criza se deschid portile

Piata Mihai Viteazu din Clujul interbelic
Foto:
Elisabetei Freundlich i se spune Elsa. Are 85 de ani si este evreica venita din Satu Mare. Provine dintr-o familie de negustori instariti, care aveau firma de comert in centrul orasului, la Casa Alba. Le mergea bine, tatal doamnei Elsa se pricepea la comert cu toate ca era doctor rabin, pregatit la scoala de la Bratislava, in paralel cu scoala laica de la Heidelberg.

Pe timpul primului razboi s-a ocupat, din partea statului, de alimentatia publica pe intreg judetul, „atunci cind si apa se dadea cu portia”! Firma lor isi facea reclama la Cinematograf.

Se povestea si se stia ca era greu. Noi aveam ce minca, dar imi amintesc ca magazinul a luat foc intr-o zi. Asigurarile au refuzat sa plateasca despagubiri.

Tata era suparat, spunea ca nu au bani, ca e criza, dar il deranja ca-l acuzasera de autoincendiere. Nu s-a mai judecat cu ei, a facut ce a putut sa-si revina. Era multa solidaritate atunci. Vecinii nostri si noi, cei mai instariti, puneam in curte fasole, carne, faina, lumanari chiar, ca nu se gaseau, lasam poarta deschisa si veneau cei nevoiasi si se serveau. Eram discreti, nu vroiam sa se rusineze. Dar stiam ca cei care luau luminarile le vor aprinde de sabat si ne bucuram.”

Criza, dolarul si ardelenii

Scriitorul Miron Scorobete traia la tara la inceputul deceniului al patrulea din secolului trecut. „Acolo nu s-a simtit criza aproape deloc. Gospodariile din Ardeal erau individuale, autarhice. Traiam din ce produceam, nu depindeam de nimeni altcineva. Criza se declanseaza puternic atunci cind are efecte in lant, ca acum.

Ori gospodariile taranesti nu erau in retea, se autosustineau. Vacile mergeau la pascut, seara le mulgeam, mincam. Mama ne tesea camasile, mergeam la tirg, acolo nu cumparam cu bani din banci. La noi in sate nu era industrie. Nu erau banci. In plus, multi ardeleni se intorsesera cu bani din America, erau la adapost de vremurile grele. Acum nu mai este nimeni adapostit.


Salarii cu intirziere si lectia lui Roosevelt

Camil Muresanu
Foto: Hotnews
Istoricul si academicianul Camil Muresanu povesteste pentru Hotnews.ro amintirile din familie, netiparite inca in cartile de istorie, dar si reflectiile sale in fata crizei actuale.

Stiu ca tatal meu era foarte necajit. La fel si prietenii lui, profesori si ei, pentru ca nu-si luau salariile la timp. Treceau si doua-trei luni pina cind venea o leafa. Erau necazuri din aceasta pricina, cu gospodaria si cu familia. Era greu sa te descurci cind nu stiai daca vin banii si cind.

Angajatii la stat isi luau lefurile cu intirziere, iar cei din industrii erau concediati. Criza din 1929 s-a manifestat exploziv in sectorul industrial. Cea de acum, in sectorul bancar si de asigurari si se reflecta asupra industriei prin somajul care incepe sa se simta tot mai mult. In SUA, presedintele Franklin Roosevelt a creat atunci, ca masura anticriza, mari fonduri de rezerva.

Pe masura ce a trecut timpul, Vestul, dar si restul lumii, a uitat de criza si de rezerve. Stau si ma uit uimit la televizor si vad cum presedintele unui mare concern cum este Opel spune ca, de la inceputul anului, a inregistrat doua miliarde de euro pierderi! Pai, unde a fost?

Cind a vazut ca barca coboara pe povirnis, de ce nu a luat masuri, de ce nu s-au impacientat?! Ori ei au procedat ca jucatorii de la Monaco. Din prea multa incredere in sistemul bancar, au crezut ca cineva ii va salva, ca au in spate creditori care-i vor salva! Ei joaca mai departe, ca se va gasi cineva care sa le dea bani! Dar iata, vin vremuri cind nu te mai salveaza nimeni! Uitasera lectia lui Roosevelt. Acum ar trebui sa si-o aminteasca.
  • Criza economica dintre 1929 si 1933 a lovit Romania ca o consecinta a apartenentei ei la sistemul economic mondial. Ea s-a facut simtita in aproape toate ramurile economice, de la industrie la comert, finante, circulatie monetara si sistem bancar. Criza interbelica a fost una de supraproductie, fiind agravata de scaderea puternica a puterii de cumparare a populatiei. A explodat la jumatatea anului 1929, afectind productia de fonta, cupru, otel, huila, sare, cantitati uriase de produse raminind nevindute in depozite.
  • Principalele masuri guvernamentale anticriza s-au tradus in concedieri colective, reducerea salariilor functionarilor. In 1933, indicele salariului nominal a scazut, in comparatie cu anul izbucnirii crizei, la 63,1%. De asemenea, autoritatile au decis fortarea exporturilor de cereale, in timp ce s-a incercat aplicarea unei legi a conversiei datoriilor agricole.
  • Bugetul de stat a ramas deficitar timp de trei ani consecutiv, apelindu-se la sporirea fiscalitatii, in paralel cu refinantarea deficitului prin angajarea a mai multe credite de restabilizare. In zona circulatiei monetare, criza creditelor a dus, in vara anului 1931, la prabusirea unor banci mari, ca Banca Generala a Tarii Romanesti, Banca Bercovits sau Marmorosch Blank. „Activele nocive” (sau „putrede”, cum li se spunea atunci) au fost preluate de catre Banca Nationala, fiind transferate apoi statului si altor banci.

















21286 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Care criza? (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:56)

    www.khris.ro [utilizator]

    nu mai comparati aceasta criza cu cea din 1929, ca nu sufera comparatie
    • +9 (15 voturi)    
      iete de pe blogu lu khris (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:36)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      Khris isi da cu parerea despre criza pe blogul lui: "In ceea ce priveste somajul, nu cred ca vor fi probleme foarte mari. .."

      Aloo, baiatu, mai uita-te domle la stiri, "somaj" e cind unii sint dati afara de la serviciu, cum se intimpla in fiecare zi de 3 saptamini incoa, poate nu stii exact ce-i ala...
      • -6 (6 voturi)    
        iete de pe blogu lu khris (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:18)

        www.khris.ro [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        gigel, nu te lua dupa ce citesti in presa ci dupa cifrele oficiale: bag mana in foc ca anul viitor somajul, care acum este 4% (date INSSE), nu va trece de 6% - in cel mai rau caz
        • +5 (5 voturi)    
          khris (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:35)

          jeni [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

          Cifrele oficiale se "fac" dupa numararea indemnizatiilor de somaj .Dar exista un 10% care nu mai au dreptul la niciun ajutor si nici loc de munca nu au. Acestia din urma ,ii vom numara sau ii ignoram si noi precum guvernul?
        • +1 (1 vot)    
          penibil (Marţi, 25 noiembrie 2008, 23:32)

          gimini [utilizator] i-a raspuns lui www.khris.ro

          khris, din pacate devii din ce in ce mai penibil. Eu ti-am mai comentat si la tine pe blog la un moment dat, dar vad ca oriunde apare un articol despre criza hop si tu cu gura mare ca nu va fi criza. Din pacate in afara de faptul ca citezi niste ineptii ale oficialitatilor nu aduci nici un argument. Faci parte cumva din echipa de campanie a lui Tariceanu? A, si faptul ca nu vezi nici o asemanare intre criza din '29, care NU a fost o criza de supraproductie cum spune un domn batran (dar probabil de scoala veche) in acest articol, si criza de acum, arata ca habar n-ai pe ce lume traiesti. Si in '29, si acum, s-au petrecut 2 crize cauzate de _supraconsumul pe credit_ . Cauzele sunt aceleasi!... sa speram doar ca rezolvarile vor fi mai bune de data asta, tocmai pentru ca avem lectia masurilor gresite luate de guverne in '29.
    • +5 (7 voturi)    
      cine o compara? (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:39)

      margot [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      eu n-am inteles ca ar fi comparat-o.

      doar ca au gasit niste oameni care au trait criza de atunci si au descris cum era. unde vezi tu comparatii?
    • +5 (7 voturi)    
      seamana... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:07)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      Daca te uiti la un grafic al scaderii S&P500 vei observa ca suntem la nivelul crizei din 73 si la jumatate din cea din anii 30.
      de asemenea se tot vorbeste de un new new new deal si de politici keynesiste (ex: infrastructura in Romania)...
      De ce nu seamana?
      • -5 (5 voturi)    
        nu seamana... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:36)

        www.khris.ro [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        Razvan, eu spun ca 85-90% din scaderea S&P ca efect al crizei, s-a consumat deja. Dar in ceea ce priveste evolutia bursei, nu putem decat sa speculam
    • +1 (1 vot)    
      Putina onoare (Marţi, 25 noiembrie 2008, 21:36)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      Auzi tataitza (sau mamaitza, daca faci parte din sexul minunat)...

      Dar tie nu ti-e putzin jena sa incerci sa faci ceva trafic postand pe "nume" mari? De vreo cateva zile tot incerci sa-ti promovezi minusculul tau site...
      Putina onoare, ce Dumnezeu!
  • +10 (14 voturi)    
    ce e acum nu se compara (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:22)

    Nelu [anonim]

    Asa e , nu sufera comparatie.
    Criza asta e mult mai mare !!!

    Pai logic, ce bani erau in '30 si ce bani se invart acum prin economii si piete financiare.
    Plus, atunci nu exista securitizarea datoriilor si alte produse complexe.
    De asemenea, atunci nu era globalizarea asa mare.

    E de 100 de mai grav acum.

    Aia a fost "Great Depression", asta va fi "The Greatest Depression"

    Ce e acum nu se compara cu nimic.
    • +11 (15 voturi)    
      si inca ceva (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:06)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      pe vremea aia banii aveau acoperire in aur. Acum nu mai au acoperire nici in rahat. (90% din masa monetara nu are acoperire)
      • -3 (7 voturi)    
        si inca ceva (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:24)

        www.khris.ro [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        de unde stii ca 90% din masa monetara (M2) nu are acoperire? Eu zic ca exagerezi
        • +1 (3 voturi)    
          Uite de unde stie (Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:32)

          MirceaM [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

          http://video.google.com/videoplay?docid=6592355148420454993&hl=en


          Intra pe google video si da un search la "Zeitgeist: Addendum (subtitrat în limba Română)"

          O sa te convingi ca are dreptate,90% din masa monetara nu exista in realitate.
      • +5 (9 voturi)    
        bine punctat (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:44)

        gabigabriel [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Buna observatie cu acoperirea in aur. Esti primul care o aminteste. Si eu m-am gandit la aspectul asta.
    • -3 (3 voturi)    
      ce e acum nu se compara (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:28)

      www.khris.ro [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      Nelu, criza nu se compara pentru ca acum guvernele au infinit mai multi bani decat au avut in 1929-30, populatia traieste mult mai bine, produsele sunt mult mai ieftine...etc.

      In 1929 somajul in SUA a ajuns la 20%, acum se vorbeste de 8-9% anul viitor, deci mai putin de jumatate
  • +6 (6 voturi)    
    Roosevelt (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:23)

    Radu [anonim]

    E vorba de Franklin Roosevelt, nu de Theodore. Theodore a fost presedinte la inceputul secolului. Asta e greseala a ziaristilor, Camil Muresanu nu putea spune asa ceva.
    • +2 (4 voturi)    
      rectificat (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:09)

      editor [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Multumim pentru observatie
  • +15 (15 voturi)    
    Dublu standard (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:05)

    HansBrinker [utilizator]

    Care dintre crize e mai mare vom vedea. Cert ca lucrurile nu sunt la fel. Un excelent articol (C. Ghinea, Dilema veche, ultimul numar) explica diferentele.
    Dar nu sunt de accord cu dublul standard: cand preturile caselor erau f mari in Bucuresti ni se explica, doct, ca cererea e mare, deci preturile sunt mari. Daca cererea e mica preturile vor fi mici. Nu vad de ce ar interveni statul cu vreun ajutor pentru constructori. Un alt exemplu e cu Logan, masina de 5 mii care costa 10 000 de euro. Vreti ajutor de la stat. Bun, atunci profitul trebuie plafonat, sa zicem, la maxim 5%. Cu alte cuvinte, daca unele firme vor ca statul sa le salveze atunci sa accepte conditiile angajatilor la stat.
    De ce ar trebui eu ca simplu cetatean sa fiu parte la pierderi, dar nu la profituri?
    Alta chestiune e legata de competitie si moralitate: unele firme sunt mai bune si vor supravietui, altele nu. De ce sa le egalizam prin ajutoare de stat?
    Si, pana la urma, sa fie capitalism sau comunism, dar sa stim si noi.
    • +9 (9 voturi)    
      corect! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:51)

      nick [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

      De acord cu tine. Apoi mai e un alt aspect: de ce o firma care a beneficiat deja de numeroase facilitati de la stat in momentul in care a aterizat pe la noi sa primeasca inca un ajutor de la stat, in timp ce o alta, care a crescut prin fortele proprii, fara facilitati si care printr-o conjunctura nefericita a ajuns la ananghie sa nu primeasca.
    • +3 (3 voturi)    
      excelent comentariu (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:59)

      luci [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

      Si, pana la urma, sa fie capitalism sau comunism, dar sa stim si noi!
      sunt de acord, sa suportam nu numai pierderile sa participam si la profit, daca nu, ramane varianta de "capitalism de stat"!
    • +4 (4 voturi)    
      Tot respectul (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:11)

      lsd [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

      Nu pot decat sa le arat respectul cuvenit unor oameni puternici si cu experienta, care au depasit o criza teribila si au invatat din ea, atat cat sa le ajunga pt o viata intreaga. De ce-ar fi opiniile lor mai putin interesante, in comparatie cu documentarele straine care ne arata impactul crizei din 1929, asupra populatiei americane, de exemplu? In orice caz, sunt convinsa ca vor reactiona cu mult mai multa prudenta decat noi, cei tineri: probabil ca vor economisi, vor fi mai cumpatati... notiuni aproape straine astazi.
  • +2 (2 voturi)    
    Lupi tineri... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 14:27)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    ... la HN, "flamanzi", cu dinti albi si ascutiti -- Ruxandra Hurezean, Vlad Mixich si mai sunt. O placere sa-i citesti.
  • -3 (3 voturi)    
    Stabilizarea dolarului SUA (Marţi, 25 noiembrie 2008, 15:21)

    Petrisor [anonim]

    Eu simt ca cei care controleaza Rezerva Federala SUA (Banca Centrala) sunt in plin proces de achizitii de active bancare in toata lumea, cu discounturi foarte mari. Cind vor finaliza aceasta etapa, vor stabiliza dolarul SUA prin introducerea in circulatie a unui nou dolar sau varianta a acestuia. Toti cei care acum sunt mari detinatori de rezerve valutare in dolari SUA vor inghiti o mare galusca. Asa e in tenis!
    Va pup si puneti acest comentariu deoparte.
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:44)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Petrisor

      o sa-l punem deoparte, chiar langa celelalte teorii ale conspiratiei care umple tot netu.
      • 0 (0 voturi)    
        bine mah ca esti tu destept (Marţi, 25 noiembrie 2008, 23:08)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Alex

        care umplu ca e mai multe.
  • 0 (4 voturi)    
    Doctorul Mircioiu (Marţi, 25 noiembrie 2008, 18:22)

    crina moscovici [anonim]

    Duduia Ruxandra e sigura ca persoana nu este putin senila?
    "Eram copil, dar stiu cum ii asteptam seara cu vesti, au gasit sau nu de lucru?! Eu eram pustan, mergeam cu ei pe strazi cand faceau demonstratii, pentru ca sa stiti, erau nemultumiri, revolte, miscari muncitoresti. Vremurile de criza creeaza agitatii sociale.
    Cantam pe strazi, si eu ma amestecam cu ei: Hai la lupta cea mare! Cintam cu totii."
    Ce "Hai la lupta cea mare!" in 1929 ?!? Romania nu avea nici partid comunist in acea vreme, daramite imnul "Internationala"?!?
    Omul confunda, probabil, criza mondiala cu miscarile popular-paupere de dupa plecarea Regelui, dezvoltate in forta asa, cam pe la 1950...

    Dar mai bine, draga HotNews, n-ar trebui sa iti procuri cativa reporteri mai bine documentati?
    • +1 (1 vot)    
      Hm... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 18:48)

      siegmar [anonim] i-a raspuns lui crina moscovici

      Duduie Crina, din cate imi amintesc, prin `29 aveam un partid comunist, desprins de vreo opt ani din partidul social-democrat al unuia de-i zicea - daca nu m-oi fi senilizat cumva :) - Ilie... Ilie Moscovici.
      • -1 (3 voturi)    
        Hm... (Marţi, 25 noiembrie 2008, 19:30)

        Crina Moscovici [anonim] i-a raspuns lui siegmar

        Din ce carti ati citit aceste basme, stimate "seigmar"? Ati studiat oarece materiale de epoca la Biblioteca Academiei, sau v-a vrajit Istoria Romaniei de liceu ?
        De prisos sa mai raspundeti, mama mi-a spus sa nu vorbesc cu strinii pe care nu ii cunosc...

        Crina Moscovici
        • +2 (2 voturi)    
          eii (Marţi, 25 noiembrie 2008, 21:08)

          pleonasmean nepriceputeanu [anonim] i-a raspuns lui Crina Moscovici

          crina, pari o fata inteligenta, dar totusi, cu strainii pe care-i cunosti, ce-a zis mama, poti sa vorbesti? :)
          • -2 (2 voturi)    
            Daca o intrebi (Marţi, 25 noiembrie 2008, 23:42)

            Georgi Cluny [anonim] i-a raspuns lui pleonasmean nepriceputeanu

            Daca o intrebi pe mama ta, intrea-o si daca te lasa sa faci prostii cu ei ca sa nu faci doua drumuri. :)
  • 0 (0 voturi)    
    "29- 30" (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 8:33)

    Virgil Madgearu [anonim]

    Nu mai veniti cu sperietorile astea de acum 80 de ani!! Ceea ce raspandeste azi mass- media creaza mai mult panica si deruta!! (Va mai amintiti de anii'80 ai lui Ceausescu in Romania? Aia criza! Nu se gaseau de nici unele!! Mai rau ca in timpul razboiului! Iar "mass-media"stralucea printr-o tacere indarjita)!!
    Ce era economia americana si mondiala prin anii '30? Era un fel de "insula a lui Robinson Crusoe"!!
    Lumea arata cu totul altfel astazi, are o baza materiala imensa, diversificata, un flux comercial pe masura, ca sa nu mai vorbim de tehnologiile de azi, dintre care poate nici 10% nu existau pe atunci ! Capacitate de adaptare si functionare a acestui mecanism global complex este cu totul alta astazi!
    Ceea ce trebuie acum este sa se puna urgent ordine in sistemul financiar/bancar international si national, cu reguli stricte si o supraveghere adecvata . Aici este principala problema, din care decurg toate celelalte. De ce? Pentru ca sistemul financiar /bancar asigura finantarea/creditarea intregii activitati economice, fara de care economia mondiala si nationala nu pot functiona!
    Multi avem astazi masina. Daca nu ii schimbam uleiul la motor la timp sau cand acesta s-a pierdut, tot motorul se va cala si vom arunca masina cu totul! Daca stam langa masina si ne lamentam nu facem nimic, Trebuie mers urgent la service si pus un ulei nou iar masina va merge ca si inainte, ba chiar mai bine!
    • 0 (0 voturi)    
      complex vs. simplu (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 12:02)

      MB [anonim] i-a raspuns lui Virgil Madgearu

      cu cit un mecanism e mai complicat, mai sofisticat, cu atit e mai vulnerabil, tocmai pt ca cei care il construiesc pleaca de la premiza ca fiind complex nu are sanse sa cada.
      Cu cit e mai simplu cu atit e mai usor de controlat - ca in exemplul dvs. cu masina :)
      Criza din anii '80 nu seamana cu cea din anii '30 , decit poate in unele efecte - saracia, frigul, dar era una artificial intretinuta de niste indivizi care preferau sa ignore cu incapatinare (si disperare) lumea din jurul Romaniei. Si nu cred ca s-a schimbat ceva nici in ziua de azi.
  • 0 (0 voturi)    
    calitatea comentatorilor (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 8:33)

    Crizeanu Radauteanu [anonim]

    Sunt stupefiat de cata incultura si nepricepere este in dovleceii seci ai comentatorilor anteriori.
    Concluzia este clara: multi prosti dar cu diplome (false, cumparate sau insusite indoielnic).
    Iarta-i doamne ca nu stiu ce vorbesc.
    Cu regret, dar nu o sa mai parcurg aceasta pagina.
    CR
  • 0 (0 voturi)    
    cine n-are batrani sa si-i cumpere (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:35)

    MB [anonim]

    Excelent articol si un apel binevenit la moderatie.

    Sa sustii ca nu vor fi vremuri grele, in conditiile in care mare parte din banii care au impins in sus citiva din indicii importanti ai economiei au venit de la romanii plecati in strainatate, iar multe din investitiile facute sunt din partea unor multinationale sau fonduri de investitii straine, a caror activitate a scazut, sau inchid filiale, e cam deplasat. Sa vedem - suntem capabili de starea aceea de autonomie sugerata de Miron Scorobete, care sa ne permita sa supravietuim ?
  • 0 (0 voturi)    
    excelent articol (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:48)

    Ovidiu [anonim]

    un articol excelent, interesanta remarca d-lui Camil Muresan, "pana acum unde ai fost?" sper sa inteleaga multi !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Un Consiliu al Inteleptilor ar fi o idee buna? (Joi, 27 noiembrie 2008, 1:36)

    Tantza si Costel [anonim]

    Un Consiliu al Inteleptilor ar fi o idee buna?

    Ma refer la crearea unui consiliu de oameni care au trait situatii similare si care ar putea ajuta prin experienta lor de viata sa explice cum sa se treaca peste aceasta criza.
  • 0 (0 voturi)    
    cel care are.... (Vineri, 12 decembrie 2008, 22:10)

    Ana [anonim]

    intotdeauna, cel care are a dus-o bine...a detinut puterea si a condus lumea....intotdeauna cel amarat si care munceste din greu pt painea cea de toate zilele...a dus-o si o va duce greu in continuare....si niciodata nu se va face ceva pt ajutorarea celor mici...ci pt salvarea averilor mari...