Un tanar de 29 de ani, grav bolnav, ii cere presedintelui Traian Basescu sa ii aprobe eutanasierea

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2008, 16:52 Actualitate | Esenţial


Un tanar de 29 de ani, crescut la orfelinat, ii cere presedintelui Traian Basescu sa ii aprobe eutanasierea. Internat la spitalul din Constanta si fiind in imposibilitate de a se mai deplasa, Eugen cere autoritatilor statului dreptul sa moara, scrie cotidianul Ziua.
    
"Va cer imperios sa acceptati eutanasierea mea. Sufar de prea mult timp si am depus nenumarate eforturi eu si prietenii mei pentru a fi ajutat", isi incheie tanarul scrisoarea adresata presedintelui Romaniei.

Eugen Constantin Anghel si-a petrecut primii 18 ani din viata in Centrul de plasament "Ion Creanga" din Piatra Neamt.

El este bolnav de ciroza, iar un eventual transplant de ficat este foarte dificil, in conditiile in care tanarul sufera si de alte afectiuni la fel de grave: vari­ce esofagiene, hernie ombili­cala si inghinala si mai ales capacitatea de coagulare foarte scazuta a sangelui.

"Am avut iar o noapte alba, n-am putut sa dorm. Stau in pat, dar in niciun caz nu ma odihnesc. Cu scrisoarea, nu, nu e o gluma, nu pot sa glumesc cu viata mea. Am dat o fuga acasa, la baieti. Avem acolo un calculator si am reusit sa raman singur. Asa i-am scris prese­dintelui", explica el.

Citeste povestea tanarului care isi cere dreptul de a muri in cotidianul Ziua.

Seful statului a declarat ca "poate intelege ca este vorba de un tanar aflat in mare dificultate", ca stie cazul acestuia insa ca in Romania este interzisa eutanasierea la oameni. "Presedintele Romaniei nu poate trece peste Codul Penal", a adaugat Basescu, precizand ca e o problema medicala, care nu tine de seful statului.

"Mi-e mila de omul acesta, insa sa-ti iei viata este un pacat", a declarat Basescu.



















2882 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    cam asta e adevarul.. (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:10)

    cristi [anonim]

    din pacate orice fel de diagnostic dat de un doctor roman nu este de incredere.
  • -4 (14 voturi)    
    Indura aici si vei trai dincolo pe veci (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:41)

    gelu [anonim]

    Doar Dumnezeu este singurul care decide momentul mortii,oricare ar fi boala.Asadar mai bine rabda aici, decat sa arzi in iad pentru o vesnicie.PS Mergi miercurea si vinerea la biserica la Sf Maslu. Acolo e doctorul trupurilor si al sufletelor indiferent de boala,pentru Domnul nimic nu-i imopsibil.Acolo unde patrunde Soarele nu patrunde boala.Ai incredere in Domnul Dumnezeul Nostru.
    • 0 (10 voturi)    
      daca as fi presedinte (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:12)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      i-as permite acelui baiat eutanasierea iar lui gelu de la tanacu i-as recomanda (obliga prin ordonanta de urgenta) eutanasierea prin crucificare,electrocutare,topor in cap ...
      • +2 (6 voturi)    
        la asa solutii ... (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:39)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui cocosila

        Ce bine ca nu esti presedinte !!!

        P.S. E mult timp de când s-a dat drumul la internet la spitalul psihiatric?
        • 0 (2 voturi)    
          asa e normal? (Luni, 24 noiembrie 2008, 20:14)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Tu nu ai dreptul de a decide daca te poti omora sau nu? Trebuie neaparat sa ceri acordul presedintelui?
    • -2 (4 voturi)    
      Religia (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:54)

      antiteu [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Amice, zic sa lasi inventia asta diabolica care iti faciliteaza raspandirea de elucubratii (caci computerul se bazeaza pe stiinta nu pe cruci si rugaciune) si sa te duci sa aprinzi o lumanare, preferabil sub pat dupa care te poti culca.
      Somn usor n(r)atiune.
  • +3 (5 voturi)    
    mai.. (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:51)

    liviu_ [utilizator]

    eu sunt in principiu de acord cu eutanasierea, dar can nu mai ai sanse sa traiesti, si practic astepti sa mori, si-n timpul asta te chinui (vezi cancer metastaza) sau cand ai o paralizie nasoala (vezi catu rupt )...
    ar fi fost interesant sa ne zica cineva si altceva daca are inafara de ciroza, ca de la asta nu o sa-i aprobe cererea cam nimeni...
  • -1 (1 vot)    
    si dupa Basescu sa-i ceara voie lui Mos Craciun (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:52)

    tod [anonim]

    Viata fiecarui om apartine numai lui, nu statului, nu vreunui zeu sau mai stiu eu cui. Mi se pare o aberatie ca cineva sa ceara voie ca sa moara. Exceptand cazul in care nu isi poate pune capat zilelor singur, ca nu mi-e clar din articol.
    • +3 (3 voturi)    
      in Romania, tentativa de sinucidere se pedepseste (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:25)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui tod

      Unul din motivele pentru care sinuciderea asistata sau euthanasia (exista o diferenta intre cele 2) este o practica considerata mai umana decat sa lasi pacientul sa se sinucida cum vrea el este pentru ca nu este asa de usor sa te sinucizi pe cat ai crede. Un doctor cunoaste anatomia si fiziologia umana suficient de bine pentru a sti care este o metoda sigura si fara chinuri de a iti pune capat zilelor.

      Exemplu: eu pana acum un an nu stiam cum trebuie sa iti tai venele. Nu am vrut niciodata sa ma sinucid, dar daca as fi planuit vreodata asa cea as fi ajuns la spital, nu la morga, pentru ca nu m-a dus capul intr-atata incat sa stiu ca daca iti tai venele cum arata astia prin filme sunt sanse foarte mari sa iti tai ligamentele, sa te doara de-ti vine sa te-mpusti, da' sa nu mori.

      Ah, si dupa cum ziceam in subject, in Romania tentativa de sinucidere este infractiune. Ajungi la spital si dupa aia la tribunal... ce porcarie.
  • 0 (4 voturi)    
    Ro (Luni, 24 noiembrie 2008, 19:05)

    Sergiu [anonim]

    Si cine l-a adus in situatia asta ? Cei care acum ne cer votul, indiferent de gasca din care fac parte ! Daca traia intr-o tara civilizata, poate nu ajungea asa...
    • +1 (1 vot)    
      hac! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 5:43)

      yo [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      Auzi, bre, iar bati in ciocoi?
      Ce are "vorba aia" cu prefectura?
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Luni, 24 noiembrie 2008, 22:39)

    Andrei [anonim]

    chiar am avut o dezbatere la facultate pe tema asta si e un subiect ffff delicat .... sincer...nu sunt deacord cu eutanasierea ...insa nici nu sunt deacord ca oamenii sa fie lasati in chinuri... problema cu eutanasierea are origini de la doctorul kevorkian...sau asa zisul doctor al mortii ...el este primul care a folosit sinuciderea asistata , asta s-a intamplat in America si dupa multi ani de procese...a fost condamnat pt faptele sale....din cate se stie doctorul a asistat 120 si ceva de persoane.... putem judeca o astfel de persoana? sau o putem admira ca a avut atat curaj ? va reamintesc este primul ...si cel care a pus bazele unor metode de sinucidere asistata
  • +1 (3 voturi)    
    N-o luati ad litteram (Marţi, 25 noiembrie 2008, 7:56)

    abc [anonim]

    Baiatul cere ajutor, nu aprobarea eutanasierii.
  • -1 (1 vot)    
    UN prost (Marţi, 25 noiembrie 2008, 9:24)

    neculaiandrei [utilizator]

    Un prost ,cum dracu sa ramai fara...
  • 0 (0 voturi)    
    crestinism = rusinea romaniei (Marţi, 25 noiembrie 2008, 16:50)

    Libre-pensee [utilizator]

    Tu, creştinule care te bucuri de răul altuia şi te grăbeşti să-i găseşti pricini de vină, chiar nu ţi-e ruşine să te erijezi în judecător Universal şi decizi că cei pe care îi deteşti merită ceea ce li s-a întâmplat?

    Tu, care alegi din legendele religiei tale doar acele pasaje care vorbesc despre cum poţi să te ajuţi pe tine (pe Pământ prin rugăciune, sau în "rai" prin milostenie), nu despre cum să nu îi judeci pe ceilalţi, tu te crezi mai bun decât mine fiindcă ai icoane pe pereţi, porţi cruci la gât, dai ture prin biserici şi strâmbi din nas la carne în anumite zile din săptămână?

    De ce te bucuri de nerorocirea altuia, sau, dacă nu admiţi că te bucuri cel puţin dai din cap afirmativ, consimţând că tragedia aproapelui îţi e pe plac şi că eşti de acord cu "pedeapsa"?

    E foarte uşor să te auto-evaluezi ca fiind virtuos şi bun atunci când grupul din care faci parte se laudă încontinuu că ei sunt sursa a nenumărate virtuţi.

    E foarte uşor să scapi de responsabilitate atunci când ai în arsenal ritualuri predefinite pe care le practici ca un roboţel ce eşti, cum ar fi:
    - Spovedania, prin care doreşti să înlocuieşti orice formă de remuşcare reală cu una imaginară faţă de inexistent, şi pe care o "rezolvi" respectând canonul popii.
    - "Aşa a vrut Domnu'"
    - "Lasă că ajută Dumnezeu"

    Eu zic sa ne lasati crestinilor in pace sa ne alegem singuri cum vrem sa traim.. sau sa murim.
  • 0 (0 voturi)    
    cea mai buna solutie (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 0:18)

    silviu [anonim]

    il trimiteam in olanda. acolo e legal si nu "este un pacat". da` bineinteles ca ratingul mi-ar fi scazut in ochii babelor conservatoare.