Doi turisti sunt blocati de sambata in Zona Hornul Vaii din Masivul Bucegi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 23 noiembrie 2008, 10:41 Actualitate | Esenţial


Doi turisti, un barbat si o femeie, au ramas blocati pe Valea Caraiman din Masivul Bucegi de sambata dupa-amiaza. Misiunea echipei de salvamontisti care a plecat dupa ei este aproape imposibila: la cei aproape 2.000 de metri, sunt minus 16 grade, vantul bate cu 150 de km pe ora, iar in zona este pericol de avalansa, anunta Realitatea Tv.

Cei doi turisti nu au fost inca gasiti. Seful Serviciului Salvamont Busteni, Gheorghe Haiduc, a spus ca ia in calcul si varianta ca acestia sa fi coborat de pe munte si sa-si fi inchis telefoanele de rusine ca au pus echipa de Salvamont pe drumuri, dar nu elimina nici ipoteza ca cei doi sa fi cazut si sa fie acoperiti de zapada. In acest din urma caz, salvamontistii le dau sanse minime de supravietuire: "Daca au ramas pe acolo, sansele de supravietuire, eu le consider minime", a declarat Seful Serviciului Salvamont Busteni.

Cei doi turisti au ramas blocati sambata dupa-amiaza pe Valea Caraiman din Muntii Bucegi, in zona numita Hornul Vaii, iar in momentul in care au constatat ca nu se pot intoarce si nici nu pot inainta au apelat Dispeceratul National Salvamont.

O echipa formata din cinci salvatori montani a plecat din Busteni in cautarea celor doi, care, dupa ce vor fi gasiti, vor fi condusi, cel mai probabil, la Cabana Caraiman.

Pe traseele montane s-a format gheata acoperita cu zapada, este pericol de avalansa, iar vantul viscoleste zapada.

Seful Serviciului Salvamont Busteni, Gheorghe Haiduc, a declarat ca actiunea de interventie este una extrem de dificila din cauza conditiilor meteo. "Exista pericolul declansarii de avalanse si nu reusim sa luam legatura cu cei doi turisti", a spus Haiduc. "Echipa noastra a coborat pana in hornul unde se presupune ca sunt blocati si nu a reusit sa ii gaseasca", a adaugat seful Serviciului Salvamont Busteni.

Acesta a precizat ca nu vor fi incetate cautarile, mai ales ca exista riscul ca cei doi turisti sa intre in hipotermie, situatie in care acestia ar putea muri. 

















1555 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Sursum corda! (Duminică, 23 noiembrie 2008, 12:15)

    Mazeta [anonim]

    Dumnezeu fie cu ei!
    • +3 (3 voturi)    
      sa speram ca se salveaza (Duminică, 23 noiembrie 2008, 12:37)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      am trecut prin asa ceva, si stiu cum e. Forta fie cu voi.
    • -2 (10 voturi)    
      mai terminati cu Dumnezeu asta! (Duminică, 23 noiembrie 2008, 13:03)

      Romeo [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce-i tot dati cu dumnezeu? Pe unde ma duc, aud de dumnezeu. Intru pe forum, aud de dumnezeu. Mai terminati odata, suntem in secolul XXI, nu in Evul Mediu! Dumnezeu face parte din cultura, din istorie, dar atat. Mi-e asa rusine pentru voi, cei cu creierele spalate, cand vad ca altceva nu stiti decat sa dati cu dumnezeu toata ziua pe forum. Incep sa cred ca sunteti platiti pentru asta.

      Cat despre cei doi imprudenti, ce-or fi cautat pe munte pe vremea asta? Nu se pleaca fara sa consulti site-urile meteo, sa vezi cum va fi vremea in zona in care te duci tu. Eu asa fac mereu si-mi prinde bine.
      Sa speram ca vor fi gasiti de salvamontisti, in ei le e speranta, nu in dumnezeu.
      • +2 (6 voturi)    
        Dumnezeu sa te aiba in paza (Duminică, 23 noiembrie 2008, 14:08)

        ddd [anonim] i-a raspuns lui Romeo

        ;)
      • -2 (6 voturi)    
        Dumnezeu se scrie cu D mare (Duminică, 23 noiembrie 2008, 14:46)

        Romica [anonim] i-a raspuns lui Romeo

        Cu d mic se scrie doar in expresia "mniezaii tai de ateist!"
        Domnul fie cu tine!
        • +2 (4 voturi)    
          Terminati cu fundamentalismele! (Duminică, 23 noiembrie 2008, 15:03)

          MIhai [anonim] i-a raspuns lui Romica

          Sunt de acord cu Romeo.
          NU aveau ce cauta pe munte Sambata.
          Daca cineva se pauca sa faca imprudente pe munte si se crede ocrotit de sus... s-ar putea sa fie prea tarziu sa afle ca nu e decat imaginatia sa...
        • +3 (5 voturi)    
          cel mai bine (Duminică, 23 noiembrie 2008, 15:36)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui Romica

          eu am incredere in Doamne-Doamne, dar imi incui totusi masina
        • 0 (6 voturi)    
          dumnezeu este substantiv comun (Duminică, 23 noiembrie 2008, 18:26)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Romica

          Iar un substantiv comun se scrie cu litera mica
          ;-)
          Mai da o privire prin DEX, "dumnezeu" este un titlu, nu un nume. Cat despre "domnul"... daca te refereai la mine, nu, nu sunt cu el.
      • -3 (7 voturi)    
        chiar ca esti prost (Duminică, 23 noiembrie 2008, 15:16)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Romeo

        sau progenitura de comunist
        • +3 (7 voturi)    
          injurati in numele lui Dzeu? (Duminică, 23 noiembrie 2008, 16:55)

          sempere [anonim] i-a raspuns lui florin

          ce-mi plac mie credinciosii astia care in numele lui D-zeu spurca si insulta pe cine nu e ca ei, se calca in picioare pe la sfintele moaste sau se imbrancesc pentru o sarma.
      • -1 (5 voturi)    
        omule (Luni, 24 noiembrie 2008, 1:22)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Romeo

        nu conteaza cati bani ai si cat de inteligent esti... din pacate, inauntru esti gol.
  • +2 (2 voturi)    
    Sperante. (Luni, 24 noiembrie 2008, 12:16)

    anonim [anonim]

    Cat timp mai e o sansa trebuie incercate toate variantele.


    Tipic romanesc ati calcat in picioare stirea asta si va razboiti in nuante, gramatica etc. Credeti ca sunteti fundamental diferiti unii de ceilalti, adevarul este ca bateti campii in egala masura, va consumati inutil energiile, mai bine ati face ceva util.
  • +1 (1 vot)    
    unii isi cauta moartea.. (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:24)

    visio [anonim]

    partea nasoala este ca nici nu ii lasa pe acesti extraordinari oameni, salvamontistii, sa se bucure de un weekend odihnitor alaturi de prieteni sau familie; s-a intamplat sa ma intalnesc cu cei doi chiar la intrarea in traseu; ningea abundent, batea vantul...si ei au plecat pe traseu; poate ca e mai bine sa moara, mai scapa lumea de doi prosti care nu inteleg muntele si nu au respect decat penru ei insisi; as vrea sa sper ca va veni o zi in care salvamontistii vof fi numai ghizi montani....desi erau echipati "aproximativ" de iarna, totusi, cei doi sunt "pantofari".....
    • 0 (0 voturi)    
      visio (Luni, 24 noiembrie 2008, 19:54)

      sih [anonim] i-a raspuns lui visio

      visio ... te-ai intalnit cu ei la intrarea in traseu ?... cand.. si la ce ora.. chiar sunt curioasa.. in ideea ca am senzatia ca si eu i-am vazut .
    • 0 (0 voturi)    
      tot pt visio (Luni, 24 noiembrie 2008, 19:55)

      sih [anonim] i-a raspuns lui visio

      si eu tot am o nelamurire... este vorba de Valea Caraimanului ( Jepii mici ) sau de Valea Seaca a Caraimanului ?
  • 0 (0 voturi)    
    noutati? (Luni, 24 noiembrie 2008, 18:44)

    Thheo [utilizator]

    Nu faceti un update?