A aparut viralul "Cumparati Made in Romania"

de George Florea     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2008, 11:02 Actualitate | Esenţial


In plina criza economica si la doar citeva zile dupa apelul presedintelui Basescu pentru cumpararea de produse romanesti, pe e-mail-uri a inceput sa circule un mesaj care indeamna destinatarii sa cumpere "made in Romania tot ce se poate, de la orez pana la chestii de uz casnic". Subiectul viralului este "Economia Romaniei, foarte important !!!"

Iata continutul e-mail-ului primit de mii de utilizatori ai internetului in ultimele zile:

Cumparati Made in Romania tot ce se poate, de la orez pana la chestii de uz casnic. Nu inseamna ca trebuie sa cumparam Logan, daca vrem si avem bani de Mercedes, dar producatorii nostri au dificultati sa exporte acum. Cu cat mai multi vor cumpara produse romanesti, macar pana trece criza, cu atat mai mult vor avea de lucru romanii din putinele fabrici care mai produc ceva in Romania si vom trece mai usor peste criza.

Cumparand un produs romanesc se platesc impozite, salarii, chirii, dobanzi. Nu poti sa le cumperi pe toate din afara, dar atunci cand poti alege...

Trimite mai departe acest mesaj, pentru economia tarii noastre.

















1790 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    blah (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:07)

    zzz [anonim]

    Este dinainte de apelul lui Bashescu.
    • -1 (3 voturi)    
      Guvernul PDL-PNL-2008-2012 (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:20)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui zzz

      Acest guvern va promova economia romaneasca. PSD VA RAMANE IN OPOZITIE.
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte tare... Hai sa ne tinem ... Dar putem? (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:07)

    Dan Hatieganu [anonim]

    NE tine sa respectam lucrul asta? Pe mine unul DA.

    la 2-3 oameni care vor respecta nu se va observa o diferenta. In schimb daca POLITICUL SUSTINE INCURAJEAZA SI FACE CAMPANII ....Poate vom avea o sansa mai mare
  • -4 (6 voturi)    
    RE: Cumparati "Made in Romania" (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:09)

    Catalin [anonim]

    As vrea sa vad si eu RED BULL produs in Romania

    Cat despre Whisky scotian single malt - asa ceva n o sa vedem NICIODATA produs in Romania....
    • +1 (3 voturi)    
      Mda (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:30)

      Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Intr-adevar, 2 produse din cosul zilnic, indispensabile atat pentru viata cotidiana, cat si pentru economia nationala...
    • 0 (2 voturi)    
      red bull de romania (Joi, 20 noiembrie 2008, 14:20)

      ..... [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      exista si energizante romanesti... ca nu se numesc red bull e o alta treaba. nu am sa-i dau numele aici pentru ca nu vreau sa fac reclama nici unui produs, nici unei firme, chiar romanesti, dar varianta romaneasca pt red bull exista, asa cum avem si "whisky romanesc", mult mai bun si natural decat cel scotian si la asta ii fac reclama:) e... palinca noastra traditionala, de la care nu ti se face rau si nu te doare capul.
      • 0 (0 voturi)    
        BIne ca nu dai nume de brand-uri (Vineri, 21 noiembrie 2008, 8:40)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui .....

        In schimb faci reclama pentru brand-uri straine :))
  • +9 (9 voturi)    
    alta propunere de viral (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:10)

    iul [anonim]

    Pe cand un viral cu indemnurile:
    - nu furati si nu tolerati hotii, mai ales in politica
    - iubiti-va familia si acordati timp copiilor dvs.
    - produceti calitate , dar asteptati-va sa fie dificil
    - educati-va continuu ca sa fiti puternici
    - ganditi si apoi actionati
    - nu va uitati dupa capra vecinului, ingrasati-o pe a voastra
    - nu fiti nesimtiti, chiar daca asta va aduce avantaje
    - recuperati Romania din mana mafiotilor
    • -2 (2 voturi)    
      Frustratilor! (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:00)

      George [anonim] i-a raspuns lui iul

      Nu imi plac oamenii care au o atitudine idioata. Defapt ii urasc din tot sufletul. Se plang, acuza, arata cu degetul. Atat. Altceva nimic. Nu vin cu solutii, ei vin doar cu probleme.'

      "O alta propunere de viral".
      Bine ca esti tu destept. Evident, nu te multumeste campania asta, tu vrei alte 70 de campanii. Daca se facea o campanie din exemplele date de tine mai sus, in mod cert tu voiai sa se faca alte campanii. Doar tu esti destept, nu ca idiotii aia.
      Amice compatriot, se iau masuri, se fac campanii, se incearca gasirea de solutii la situatiile cele mai urgente.
      Campaniile propuse de tine sunt de bun simt, dar hai sa le luam incet. Ne implicam cat putem in cea propusa acum, speram ca reusim sa trecem mai usor peste asa-zisa criza financiara si la timpul potrivit ne luam de alta campanie.

      Nu e o solutie prietenoasa sa spui: "da pe cand alte campanii?" (mai mult, sa dai si exemple), cand cineva iti propune o campanie care este necesara la momentul respectiv. Dai dovada de dezinteres si mai apoi incerci sa pari si destept dand exemple de campanii pe placul tau.

      RE: Cumparati "Made in Romania"
      Ce sa zic, oamenilor ca tine le-ar trebui desene sa intelega ceva.

      "As vrea sa vad si eu RED BULL produs in Romania"
      Si ce ai mai vrea? Elefantei roz zburatori produsi la Avioane Craiova SA nu ai vrea? Despre partea cu whisky scotian single malt, ce naiba sa iti mai zic, doar ca esti un mandru exemplar al clasei tale.

      Cum am spus mai sus, suntenti in stare doar sa va plangeti si sa aratati cu degetul. Sunteti parte din problema, nu din solutie. Amice, daca vrei sa bei RedBull bea Redbull. Daca vrei sa iti cumperi Mercedes cumpara-ti Mercedes.

      Nu te obliga nimeni sa cumperi produse romanesti, doar iti recomanda. Cumpara cat mai multe produse romanesti.

      Ehhh, asta e, ne meritam intr-un anume fel soarta.
    • 0 (0 voturi)    
      Bun (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:28)

      CoanaKiritza [anonim] i-a raspuns lui iul

      ... de ce nu-l trimiti? Incepi cu lista ta de mess sau de mail... un viral bun prinde!
      Hai, incepe de-acum!
  • +6 (6 voturi)    
    Hai Romania ! (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:12)

    Romanescu [anonim]

    Felicitari celor care participa la campania pentru Romania, e normal ca in situatii de criza sa strangi randurile si sa fii solidar cu cei ce-ti sunt apropiati.
    Chiar si o influenta de cateva procente in plus la vanzare poate face diferenta intre mentinerea unei fabrici, uzine si falimentul ei !
    Avem interesul sa ne cheltuim banii in Romania, pt. ca TVA-ul platit ajunge la bugetul romanesc, pentru ca o parte din pretul platit foloseste la acoperirea salariilor muncitorilor romani.
    Patroni si capitalism exista peste tot, inclusiv in China, asa ca de ce sa imbogatim capitalisti vestici care adesea ne dispretuiesc ?
    Americanii procedeaza astfel (si au ajuns prima economie a lumii), in Japonia se da prioritate produselor nationale si nu celor de import (doar luxul in haine si cosmetice reuseste din import) si japonezii au a 2a economie mondiala, germanii prefera produsele lor si chiar acum 2 zile am vorbit cu o studenta germana care imi zicea ca nu i-a placut laptele la Paris ca e mai bun ala german :))

    Nu va jenati sa fiti patrioti (in mod inteligent, desigur, nu trebuie incurajat orice produs prost facut) atunci cand puteti alege!
    Avem cea mai mare crestere in UE anul asta si e pt. prima oara cand suntem nr. 1 la un indicator macro-economic european !! Altii se mandresc cu mult mai putin :) Doar asa ne vor respecta, daca ne respectam si ne ajutam noi insine.
    • -2 (2 voturi)    
      Right (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:47)

      c [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Cand vom gasi produsele romanesti echivalente la preturi mai mici decat cele din Ungaria, sigur ca le vom cumpara. Macar de-ar fi mai bune.
  • 0 (0 voturi)    
    dar ce produse romanesti avem? (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:12)

    gigi [anonim]

    daca am avea o industrie dezvoltata ca alte tari.... am putea face asa ceva; dar ce produse romanesti avem incat sa cumparam doar produse romanesti?
    • -1 (1 vot)    
      doar unde se poate (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:27)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ca daca vrei un 4x4 romanesc trebuie sa-ti cumperi TAF de la Reghin
    • -2 (4 voturi)    
      Tare (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:30)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Aveti tupeu sa va cumparati cosmetice din Romania ? Cate femei sunt care folosesc de exemplu vopsea de par made in ro? Corolar cati barbati ar folosi prezervative romanesti ?:))
      Aveti tupeu sa cumparati produse pentru copii din Romania?
      Aveti tupeu sa cumparati medicamente romanesti?
      Vi se pare normal sa platiti uleiul romanesc la pret dublu fata de anul trecut, desi am batut recorduri in ceea ce priveste productia agricola anul asta?
      Vi se pare normal ca in momentul crizei aviare, carnea de pui sa se fi vandut la jumatate de pret fata de pretul de astazi fara a aparea pierderi la producatori, si acum sa platim dublu?
      Vi se pare normal sa cotizati prin cumpararea unor produse de calitate indoielnica pentru a acoperi marje de profit imense din industria romaneasca?
      Eu nu voi cumpara niciodata un produs romanesc al carui producator in conditii de criza doreste sa isi majoreze marja de profit. Eu sunt in criza (vezi problemele cu angajatii/cresterea salariala previzionata) si tot eu sa sustin industrii unde cresterea profitului se face din pix fiind semi-monopol?

      Voi cumpara produsa made in ro doar ale producatorilor care iau si ei decizii in sensul combaterii efectelor "de criza": scaderea marjei profitului pentru a nu scadea nivelul de trai deja busit al romanului si pentru o fidelizare a acestuia, accentul pe volum de vanzare si nu pe majorare pret.

      Daca e criza pai atunci fiecare sa intreprinda o masura nu doar consumatorii finali nebugetari! Asta nu inseamna insa ca nu as fi de acord cu aceasta masura, dar prea suna a strangeti voi cureaua sa ne tineti pe noi sus.
    • +1 (1 vot)    
      produse romanesti (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:33)

      Westbam [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Ideea nu este sa cumperi doar produse romanesti, ci sa incerci sa cumperi mai multe produse autohtone (cand e posibil).
  • +2 (2 voturi)    
    Reciprocitate (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:16)

    Marcel [anonim]

    Ar fi frumos daca si firmele romanesti ar dubla acest efort si ar ajusta preturile (in jos), avand in vedere ca majoritatea ori vand in Romania, ori dispar cu totul.

    Sper ca de Craciun nu vor creste preturile iar pe motiv ca trebuie sa importe, ca o sa-i las sa le putrezeasca importurile lor - de fapt nu o sa putrezeasca, ca de aia au E-uri :)
  • 0 (0 voturi)    
    ce e rau in asta? (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:16)

    Bogdan [anonim]

    in esenta mesajul este corect si nici macar nu este original, asemenea curente fiind prezente in multe tari in situatie de criza sau in situatie de conflict comercial sau de protest fata de politica unei tari (Australia a boicotat produsele frantuzesti cu ocazia experimentelor nucleare subterane din pacific)
    Mai interesant este ca indiferent de eticheta, un consumator roman, chiar daca este chitit sa cumpere un produs MADE IN ROMANIA, cumpara doar unul cu eticheta Made in Romania,de fapt un produs ambalat de un arab, intr-o hala de pe langa Bucuresti, de provenienta China. Vezi orezul....
    Daca vrei sa cumperi un produs fabricat, in romania, cu cat mai multa munca inglobata local, chiar trebuie sa stai mult sa analizezi.
    La urma urmei, de ce nu?
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu inteleg ce e in neregula (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:16)

    simi [anonim]

    ..si care e problema. Aparent noi romanii am ajuns sa cumparam produse de import in prostie. Nu zic sa cumparam numai produse romanesti. Dar o astfel de initiativa poate aduce la constientizarea faptului ca si in romania se fac produse.
    A nu se confunda ideea de produs 100% romanesc cu produs sub licienta straina in romania. Eu fac chestia asta de mult. In general am preferat sa cumpar produse facute in romania.
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate nu mai enimic romanesc (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:17)

    ion [anonim]

    produsele asa-zis romanesti nu sunt deloc romanesti. berea cu cateva exceptii este produsa de straini (a se citi eticheta), produsele de panificatie idem. electrocansnice cu nume romanesti sunt produse de fabrici straine. nu sunt un nationalist, dar nu mai e aproape nimic romanesc 100%. orice am face, tot in buzunarele strainilor ajung. iar acum in criza, astia maresc preturile in disperare, fara nici un motiv.
  • +1 (1 vot)    
    viral? (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:19)

    alpha [utilizator]

    Asta nu e virus e maximum spam.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:21)

    outside_the_wall [utilizator]

    "Viralul" e un cuvint rautacios pentru scopul, zic eu, nobil al actiunii. Este foarte bine ca circula mesaje de acest fel. Nu sint mesaje timpite cu superstitii. E o cale eficienta de a populariza aceasta idee. Romanii trebuie sa lase complexele deoparte. Alftel raminem tot in coada Europei. Eh, unii isi iau lucruri "straine" chiar si uzate pina la refuz, ca cica "fac impresie". Chiar daca de multe ori calitatea acestora lasa mult de dorit. Exista produse romanesti de calitate, incepind cu confectii pina la masini decente pentru populatia majoritara din Ro., care e saraca. Stiu ca o sa sara iar "impresarii" si o sa spuna ca nu e asa. Iar eu o sa le arat "the middle finger". :)
  • 0 (0 voturi)    
    l-am primit ieri (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:22)

    Bogdan [anonim]

    Felicitari pentru rapiditate. Ieri l-am primit intocmai pe mess :)
  • -2 (2 voturi)    
    campanie complet inutila (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:29)

    gogu [anonim]

    sa fim seriosi; imi vine greu sa cred ca sintem chiar asa o turma de prosti care reactioneaza la asemenea indemnuri.
  • +1 (1 vot)    
    Doamne ajuta!! (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:33)

    cetateanu [anonim]

    DOAMNE ajuta, am trait sa o vad si pe asta!
    Cand credeam ca suntem un popor de carpe desnatzionalizat si desindustrializat fara nici o sansa de viitor, iata ca apar tineri cu simt patriotic??
    Ciudat, dar incurajator. Inseamna ca manipularea antiromaneasca de dupa 89 nu a invins definitiv!!!!
  • +1 (1 vot)    
    viral (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:42)

    ploiesteanu [anonim]

    Viralul nu e substantiv, eu un adjectiv care se ataseaza de obicei marketingului ca sa sugereze ca un anunt, o stire, se poate lua virotic de la unul la altul. Voi care concepeti articolele aveti mare grija, sunteti formatori . O fabrica nesecata de neocuvinte situl asta.
    In alta ordine de idei , avem si noi lucruri bunicele. De exemplu , in materie de trascau, n-as da toate wisky-urile din lume facute din cereale, pe un coniecel preparat din vin ars si tinut 2 ani in butoi de stejar. Exemplu Milcov care e mai bun decat multe bauturi de 3 ori mai scumpe.
    Nu absolutizez, dar sunt multe produse romanesti de buna calitate.
  • +2 (2 voturi)    
    inca un mesaj care circula pe net (Joi, 20 noiembrie 2008, 13:28)

    ro-mania [anonim]

    DE DAT MAI DEPARTE!!!!- eu voi urma indemnul!


    Asa cum poate ati observat in ultima saptamana, trei producatori internationali au decis sa isi inchida fabricile din Romania: Kraft Foods (producatorul ciocolatei Poiana), Coca-Cola (fabricile din Ploiesti, Oradea si Iasi) si Colgate-Palmolive(fabrica de la Brasov).
    Intru-cat aceste trei companii au considerat oportuna mutarea lor in Bulgaria/Republica Moldova si Polonia, va invit ca, in spirit de solidaritate cu romanii ce vor ramane fara loc de munca de Sarbatori, sa renuntati macar pentru o zi la a mai consuma produsele acestor companii.
    • +2 (2 voturi)    
      Super (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:36)

      CoanaKiritza [anonim] i-a raspuns lui ro-mania

      Propun ca, in semn de solidaritate cu cei disponibilizati de sarbatori, sa ne facem sarbatorile fara aceste produse... Hai, ca se poate!
    • 0 (0 voturi)    
      cico, vi-l mai amintiti?...ou sont les neiges d'a (Vineri, 21 noiembrie 2008, 15:41)

      cico boy [anonim] i-a raspuns lui ro-mania

      eu nu mai beau cola de 10 ani. yuck, o lesie ordinara cu damf de petrol.

      folosesc pasta de dinti Cristal de multi ani si este f.buna

      poiana, recunosc, este ciocolata mea preferata, milka este vax, nu cred ca voi putea inlocui poiana cu altceva.