UPDATE Presedintele si premierul au discutat, la Palatul Cotroceni, despre taxa auto si planul anticriza al Guvernului

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:09 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu si premierul Calin Popescu Tariceanu au discutat, miercuri, la Palatul Cotroceni despre taxa auto. Cei doi lideri incearca sa gaseasca solutii pentru suspendarea temporara, pe o perioada de trei pana la sase luni, a taxei de prima inmatriculare. Potrivit unor surse, Basescu si Tariceanu au abordat si planul anticriza propus de Guvern.

Potrivit televiziunilor de stiri, presedintele si premierul s-au inteles sa nu faca, deocamdata, declaratii pe marginea discutiilor purtate la Cotroceni. Se asteapta ca primul ministru sa ofere amanunte despre cele discutate dupa sedinta de Guvern de miercuri, unde se vor dezbate masurile din planul anti-criza.

Aflat in vizita la uzina Dacia, presedintele Basescu a propus luni patru masuri pe care viitorul Executiv ar trebuie sa le ia pentru buna functionare a companiei, intre care si suspendarea temporara, pentru o perioada de 6 luni, a aplicarii taxei de prima inmatriculare auto pentru masinile noi, "in cazul in care aceasta masura nu contravine regulilor CE".

Seful statului a propus apoi continuarea programului Rabla, supravegherea inmatricularii ilegale a masinilor si creditarea furnizorilor pentru uzinele Dacia.

Seful Executivului s-a referit in aceeasi zi la declaratiile sefului statului, afirmand ca "ma bucur ca eu si presedintele avem aceeasi abordare privind taxa auto". Tariceanu a afirmat apoi ca o masura privind suspendarea temporara a taxei auto ar putea fi adoptata in termen de 10 zile.





















1586 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Dreptul constitutional de a avea arma (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:24)

    Colt [anonim]

    Este garantat de Constitutia S.U.A. din secolul 18. Doar un popor inarmat are garantia ca nu va exista o dictatura. Daca romanii erau inarmati nu exista dictatura comunista. Toti romanii ar trebui sa cumpere arme de foc precum americanii. Astfel politicienii nu isi vor mai bate joc de noi.
    • +1 (1 vot)    
      nenea... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:36)

      stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui Colt

      nu mai sparge capul oamenilor cu opinii dinastea bre ! tu nu vezi la stiri ce fac pistolarii prin scolile americane ? si politicienii i-au adus acum pe americani la sapa de lemn ...la ce le-au ajutat cetatenilor armele din dotare??? vreau sa te vad daca iti pune cineva arma la tampla pe strada ce mutra o sa faci. tu nu vezi ca daca dai o arma omului de rand o foloseste aproape intodeauna sa faca rau , nu bine ? se vor impusca prin baruri si prin intersectii . vedem de fapt si acum tot mai des la stiri cum legalizarea pistoalelor cu aer comprimat a dus la folosirea lor in trafic, pt " impresie artistica"
  • -2 (4 voturi)    
    Discriminare (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:30)

    Vai de mama voastra [anonim]

    Asta nu e discrimare domnilor ?
    Pentru uni se poate si pentru alti nu ?
    Nu mai vindeti "Citronele" ?
    Ce se intampla cu cei care au platit taxa pana acum ? Teapa, nu ? Acum va puteti lua masini bengoase fara sa mai platiti taxa ,nu (2500 euro motor 3000cm)? Ce se intampla cu cei care nu au 7-8000 euro ? Sau care nu vor Dacii ? Mergem pe jos, nu ? ( Dl. Blaga a declarat ca nu schimba BMW cu Dacia pentru ca arata mai bine ). Asa DA.
    Eu am o masina second si vreau sa o inmatriculez si mi se pare bataie de jos sa platesc o taxa de poluare pe cand altii care isi vor lua masini noi sa nu plateasca. Alea noi nu mai polueaza.
    Frumos.
    Ne vedem la VOT.
    • -2 (4 voturi)    
      Daca Stolojan nu e desemnat premier... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:42)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Vai de mama voastra

      Inseamna ca Basescu a tradat electoratul sau anti-PSD.Basescu e dator sustinatorilor lui si PDL sa il propuna pe Stolojan si sa nu negocieze cu PSD.
    • +1 (3 voturi)    
      bravo nenea .. (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:41)

      stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui Vai de mama voastra

      Dupa principiul sa moara si capra vecinului ...nu cumva ai vrea domnule traficant de masini second sa primesti taxa inapoi la toate masinile pe care le-ai inmatriculat si ai platit deja taxa ? si fraierii care le-au cumparat de la tine sa ramina cu buza umflata desi in pretul tau era inclusa taxa ???
  • 0 (2 voturi)    
    Mi-am adus aminte (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:45)

    Vai de mama voastra [anonim]

    Probabil ca ma voi gandi SERIOS sa dau in judecata statul roman. Cand va dura 2-3 ani? Probabil ca pana la urma merita. Sunt tanar. Deocamdata ma "tin balamalele", nervii. Ar fi o singura problema: Sper sa ma tina si buzunarul.
    Sau : Nu se poate face vreo petitie in acest sens ?
  • -2 (4 voturi)    
    taxa auto (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:51)

    lucian [anonim]

    DISCRIMINARE
    Am platit 600 euro pentru o masina noua acum doua zile. Nu este corect ca cel ce cumpara la o diferenta de citeva zile sa nu plateasca. Trebuie sa primim banii inapoi. Aveti o lege introdusa de dumneavoastra domnilor guvernanti ar trebui sa vo asumati. RUSINE.
    • +1 (1 vot)    
      hai sa fim seriosi (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:03)

      io [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Bai baieti,fara suparare, nu mai aberati cu discriminari, banii inapoi si altele. Da, legile se schimba. Nu e placut, se pot lua tzepe, dar nu e ceva nemaivazut.
      Pai asa ce ati vrea, dupa ce s-a redus impozitul pe venit de la 40% la 16% in 2004 sa se fi dat toti banii inapoi celor care au platit 40% atatia ani inainte? Nu are nici un sens, lucrurile nu functioneaza asa. Legea nu se aplica retroactiv si se poate modifica daca situatia economica o cere.
      Hai, nu va mai plangeti atata si nu mai fiti invidiosi. E ca si cum ai da in judecata un magazin care face promotie ca tu ai cumparat marfa inainte de promotie. Nu are nici un sens ce spuneti voi.
      • -1 (1 vot)    
        taza auto (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:46)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui io

        Are sens ce spunem . Nu este o lege aparuta s-au desfiintata,vor sa o suspende temporar.Unde ai mai auzit asa ceva intrun stat civilizat? Exemple
        • +1 (1 vot)    
          exemplu (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:33)

          io [anonim] i-a raspuns lui lucian

          Pai uite, in SUA, stat foarte civilizat, de curand s-au luat 700 de miliarde de dolari ! din banii contribuabilului si s-au acoperit cu ei gauri facute de sectorul financiar. In conditii normale, statul american nu ajuta pe nimeni si nu iti da de pomana ca sa nu intri in faliment. Dar acum, uite asa s-au hotarat si au facut o exceptie, pt ca daca falimenteaza greii din sectorul financiar sau industria auto (pe care iar o vor ajuta cu niste sute bune de miliarde) va intra toata economia in criza. Nu sunt masuri conform legilor in vigoare, ci masuri exceptionale. Dar totusi s-au luat.
          Asa si cu suspendarea taxei. E o masura de invigorare a industriei auto autohtone. Simplu.
  • -4 (4 voturi)    
    Se dau banii inapoi? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:53)

    Cristi [anonim]

    Am platit taxa acum o saptamana pentu o masina noua. Mie imi da cineva banii inapoi sau am picat de fraier ca am inmatriculat masina cu o saptamana inainte sa se decida Basescu sa o scoata?
    • 0 (4 voturi)    
      taxa auto (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:12)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      daca te incalzeste cu ceva afla ca nu esti singurul fraier. da am cazut din nou de fraieri in tara noastra( pentru a nustiu cita oaro).
    • 0 (4 voturi)    
      teapa (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:26)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      cred ca nu e nici prima si nu o sa fie nici ultima.
      oricum, ca sa stimuleze industria autohtona ar trebui eliminata taxa doar pentru masinile ieftine, sa zicem sub 15000 europeni.
      • +2 (4 voturi)    
        sa-i ia dracu cu Dacia lor ... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:44)

        stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui mim

        pentru mai putin de 1000 de salariati sufera o tara intreaga ??
        • 0 (0 voturi)    
          vad ca te pricepi (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:19)

          mim [anonim] i-a raspuns lui stoicadrian

          pe orizontala sunt mult mai multi. poate mai mult de 2000 de oameni. impozitele platite de ei reprezinta mai mult decat taxa de prima inmatriculare ce s-ar fi incasat in urma vanzarii de automobile noi. unde pierzi tu la afacerea asta?
  • -2 (4 voturi)    
    De ce sa o scoata ? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:11)

    c [anonim]

    Se poate schimba ca pt. masinile cel putin euro3 pana in 1900cm3 sa se plateasca o taxa infima(50E). Pt. euro 2 si mai jos si pt. cele peste 1900cm3 sa se plateasca o taxa mare(peste 1500E) pt. ca alea chiar polueaza sau sunt lux.
  • 0 (2 voturi)    
    se poate elimina taxa doar pt masinile autohtone (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:01)

    cineva [anonim]

    in acest fel se sprijina clar industria auto romaneasca, nu si cea de import.
    • +1 (1 vot)    
      nu stiai ca suntem in ue? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:16)

      mim [anonim] i-a raspuns lui cineva

      si din cauza asta nu ai cum sa iti protejezi numai productia ta. dar in schimb ar putea sa puna o valoare maxima a masinii.
      • 0 (0 voturi)    
        re: nu stiai ca suntem in ue? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:06)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui mim

        cu siguranta e foarte greu sau imposibil sa aplici o astfel de masura pt productia interna. valoarea masinii ar fi un reper bun, astfel limitandu-se oricum in proportie de 90% pe productia autohtona plus masinile low cost de import. adevarul e ca trebuie sprijinita industria si economia interna cat mai mult, prin orice mijloace, altfel vom ajunge la rate ale somajului foarte mari si alte consecinte nedorite.
  • +1 (3 voturi)    
    Suspendare electorala nu temporara (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:43)

    Catalin [anonim]

    Aceasta suspendare a taxei auto pentru autoturismele noi, cu incepere de la 1 ianuarie 2009, pe o perioada de 3-6 luni nu va avea loc.

    Este o masura pur electorala a guvernului taricean.

    Comisia Europeana se va sesiza, si va impune ori reluarea taxei, ori suspendarea ei si in ce priveste masinile second-hand - ambele situatii anuleaza eventualele avantaje.

    Mai sunt 10 zile pana la alegeri insa. Comisia se va sesiza ulterior datei de 30 Noimebrie - mai mult ca sigur in Decembrie, inainte de data aplicarii taxei, pentru a da ragaz guvernului sa renunte la ea. Insa pana atunci impactul electora si-a facut efectul.

    Niciun guvern roman nu va risca o sanctiune a Comisiei Europene sau un proces la Curte Europeana de Justitie - costul sanctiunilor si cuantumul subventiilor europene blocate ar depasi cu enorm de mult avantajele suspendarii pe 3-6 luni a taxei auto.

    Nimeni nu atrage atentia ca scaderea vanzarilor, in special de masini noi, ieftine (gen Dacia) se datoreaza si inaspririi conditiilor de creditare impuse de noile norme BNR. Romanii isi cumparau Dacii (conform traditiei romanesti de a lua masina pe 20 ani, eventual sa o lasi si mostenire) pe credite pe termen lung, intre 5-10 ani, lucru imposibil conform noilor norme!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu zau (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:21)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Pai nu Comisia Europeana a vrut sa dea guvernul in judecata pentru introducerea taxei de prima inmatriculare? Acuma de ce ar proceda invers, cand ei o considerau de atunci o masura protectionista?
      • 0 (2 voturi)    
        Din acelasi motiv (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:48)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Ti-ai dat singur raspunsul - ar fi o masura protectionista.
        Si am si confirmarea - se suspenda taxa doar pentru masini EURO 4 (noi si SECOND-HAND).
  • +1 (1 vot)    
    din ciclul: guvernu' si criza (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:18)

    pietonul dezorientat [anonim]

    Sigur astia de la putere vor ca pietonii sa deplaseze "in zbor" , dupa ce ca toate trotuarele si soselele sunt ocupate cu fiare, iti este frica sa traversezi pe o trecere, etc..
    mi se pare exact pe dos decat ceea ce ar trebui sa se faca : transport in comun separat, incurajarea folosirii acestuia, poluare redusa, siguranta pe starda
    Ei nu vor decat sa vanda cat mai multe masini vor aglomeratie si poluare vor nesiguranta si accidente,
    total "pe invers" guvernu' asta plin de mafioti in frunte cu Base caruia i se apropie ceasul judecatii.