Ministrul apararii: Mentinerea trupelor romanesti in Irak depinde de cererile guvernului de la Bagdad

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2008, 19:44 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: AGERPRES
Statutul fortelor armate romane din Irak se poate schimba in noul context in care autoritatile irakiene vor prelua in cea mai mare masura toate responsabilitatile legate de asigurarea securitatii, iar fortele coalitiei multinationale care vor fi invitate sa mai ramana in Irak vor avea doar misiuni de tip necombatant, a declarat luni ministrul Apararii, Teodor Melescanu, intr-un interviu acordat jurnalistilor de la RFI.

Romania a primit o invitatie de principiu din partea statului irakian privind prezenta trupelor in acesta tara, dar Bucurestiul asteapta o cerere detaliata din partea autoritatilor de la Bagdad, a precizat Melescanu. Afirmatiile sale vin in contextul in care Statele Unite si Irakul au semnat luni acordul privind retragerea completa a soldatilor americani pana la sfarsitul anului 2011.

"Primul lucru va fi acela de a vedea in ce masura vom primi o invitatie ferma in ceea ce priveste Romania de a continua sa participe la activitati de sprijin a fortelor irakiene in Irak. Deci prima chestiune care se poate astepta este o schimbare a statutului fortelor noastre armate, care participa acum la coalitia multinationala si probabil si o schimbare a misiunilor care le revin in noul context, context dominat de faptul ca autoritatile irakiene preiau in cea mai mare masura toate responsabilitatile legate de asigurarea securitatii, iar misiunile fortelor coalitiei multinationale care vor fi invitate alaturi de SUA sa mai ramana in Irak, vor fi misiuni de tip necombatant, de sprijin si consiliere pentru fortele de securitate irakiene", a declarat ministrul apararii.

"Da, exista o invitatie de principiu pe care am primit-o, o invitatie preliminara. Asteptam o invitatie cu mai multe elemente, legate de sarcinile care ar urma sa revina militarilor romani si ne pregatim in acest sens. Exista probabil sanse si la o reducere a numarului si poate chiar fixarea unor perioade si pentru noi ca si pentru SUA in timp, legate de ramanerea in Irak", a precizat Melescanu.

De asemenea, ministrul a adaugat ca pozitia sa in aceasta chestiune este una personala, iar daca va exista o invitatie concreta din partea autoritatilor irakiene, mai multe propuneri se vor oferi guvernului spre aprobare, si, prin intermediul premierului, mai departe la CSAT, in care se vor evalua si costurile.

















322 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    pupati-i cu talent, (Luni, 17 noiembrie 2008, 20:08)

    gigi [anonim]

    ca oricum slugi ramaneti,
    Oricum ungurii intra fara vize ... probabil pt ca au mai multa demnitate
    • -2 (2 voturi)    
      . (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:18)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      nu, ci pentru ca au indeplinit conditiile pt visa waiver. romanii nu. deci nu americanii sunt de vina ca nu avem noi viza. mai documenteaza-te
  • 0 (2 voturi)    
    mai bine iti vinzi Rolexul ala ,ca vin vremuri gre (Luni, 17 noiembrie 2008, 20:14)

    Eneas [anonim]

    Mai traiesti tataita ? Cumperi cumva avioane de la francezi modelul Citroen -ultimul tip cu turbo suflanta si frane asistate ?
  • +2 (2 voturi)    
    Ba va inselati (Luni, 17 noiembrie 2008, 20:29)

    Rhadoo [utilizator]

    Altii nici n-au stat sa-i intrebe pe irakieni daca mai vor trupe straine pe teritoriul lor, deoarece sa fim serios, e o stupiditate. Si altii, au plecat si gata, fara atata diplomatie exagerata. Normal ca irakienii vor din nou liniste, insa cum poti avea liniste cu atatea trupe straine de ocupatie la tine in tara?
    Pe de alta parte, armata romana nu este cea mai puternica forta din zona si nici cea mai competitiva ca dotari... asa ca, hai sa fim seriosi odata si sa ne aducem oamenii acasa, domnule ministru, ca si-asa sunt cheltuieli mari de facut in tara, iar un razboi care nu e al nostru ne costa destul.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai... (Luni, 17 noiembrie 2008, 20:32)

    Alius [anonim]

    ... nu ati zis voi ca-i retrageti din Irak?... Nu v-ati batut voi cu pumnisorii in piept ca pana la sfarsitul anului romanii se retrag din Iraq? Vai de capul vostru!...
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:18)

    Traian [anonim]

    Daca tot a dat recesiunea si peste Romania, n-ar fi bine sa ne facem bagajele si sa ne retragem din Irak? propun sa mai facem economie de resurse deoarece se anunta vremuri grele, iar daca intram
    "la apa", nu vor veni irakienii sa ne ajute.
  • +3 (3 voturi)    
    Pana cand, si cu ce preturi? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 8:43)

    BEDE [anonim]

    Daca americanii isi pun problema ca ar trebui sa se retraga din Irak, de ce oare Romania sa continue sa mentina trupe acolo? Asta costa. Si nu cred ca USA sau alte state NATO platesc pentru ca trupele romane sa fie in Irak si Afganistan. Sau? Daca cumva platesc altii, sa stim si noi! Atunci macar este o chestie echitabila, pt ca militarii romani din Irak si Afganistan sunt niste profesionisti, care s-au dus acolo pt ca sa fie bine platiti si ii platesc cei care au interesul ca ei sa fie acolo. Dar eu nu am nici un interes ca ei sa fie acolo! Si nu cred ca le convine la milioane de contribuabili romani sa plateasca pt asta.
    Sigur ca a fost o experienta utila pt armata Romana timp de 1-2 ani. Dar ajunge! Ca ne costa cam mult, si nu s-ar zice ca trupele romane vor reusi sa aduca pacea acolo nici daca vor mai sta inca 4 ani de acum inainte.
    Ce castiga romanii din prezenta trupelor romane acolo? Sa ne spuna cineva din onor' politicienii ca nu este doar cheltuiala!