Varujan Vosganian: Conducerea Exploatarii Miniere Petrila a fost suspendata

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:01 Actualitate | Esenţial


Ministrii Varujan Vosganian, Mariana Campeanu si Cristian David, precum si secretari de stat, au dezbatut, duminica, la sediul CNH Petrosani, programul de interventie in cazul exploziei de la mina Petrila, soldata cu 12 morti si 13 raniti. Ministrul Economiei a anuntat ca a decis suspendarea conducerii Exploatarii Miniere Petrila.

Conducerea operativa va fi preluata de Constantin Jujan, director adjunct in cadrul Companiei Nationale a Huilei, a mai spus Vosganian.

Potrivit declaratiilor lui Varujan Vosganian, in noaptea de sambata spre duminica s-au facut primele controale in mina, iar CNH a ajuns la concluzia ca, in subteran, concentratia de gaze este in limite nomale. De asemenea, ministrul Economiei a anuntat ca nu s-au mai intregistrat replici ale exploziilor.

Corpul de Control al Ministerul Economiei va verifica modul in care au fost cheltuiti banii alocati Companiei Nationale a Huilei.

Potrivit ministrului Economiei, pentru anul 2008, subventiile pentru Compania Nationala a Huilei au fost de 338,9 milioane de lei, fiind onorate de MEF. Ministrul a precizat ca aceasta suma reprezinta maximum angajat cu UE.

Vosganian a declarat ca in anul 2003 in Valea Jiului au fost 82 accidente de munca, doua mortale, in 2004 - 63 accidente de munca, dintre care unul mortal, in 2005 - 36 accidente de munca, din care doua mortale, in 2006 - 36 de accidente de munca, nici unul mortal, in 2007 - 31 de accidente de munca, unul mortal, iar in 2008, pana acum, au fost 31 de accidente de munca.

Ajutoare anuntate de ministrul Muncii, Mariana Campeanu:

Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a anuntat si valorile despagubirilor pe care le vor primi atat familiile minerilor raniti cat si ale celor care nu au supravietuit exploziei.
  • Guvernul va da cate cinci mii de lei familiilor minerilor spitalizati la Petrosani, cate zece mii de lei familiilor ranitilor transferati in Capitala si tot cate zece mii de lei familiilor ortacilor decedati.
  • cei 13 copii care au ramas fara parinti vor primi burse speciale de studiu pe toata perioada scolarizarii lor.
  • Consiliul Judetean Hunedoara va da cate cinci mii de lei minerilor spitalizati la Petrosani si zece mii de lei celor aflati la Bucuresti.
  • CNH va da cate cinci mii de lei familiilor minerilor aflati in spitalul din Petrosani, cate zece mii de lei familiilor celor aflati la Bucuresti si 63.000 lei familiilor ortacilor care si-au pierdut viata.
  • cheltuielile de inmormantare ale celor 12 mineri morti vor fi suportate de CNH, iar conform contractului colectiv de munca un membru al familiilor indoliate va fi angajat de companie.

T. Basescu: Nu trebuie sa continuam sa omoram oameni in mine

Presedintele Traian Basescu s-a intalnit, in noaptea de sambata spre duminica, la Petrila, cu membrii comitetului de criza, iar dupa discutiile cu acestia a declarat presei ca minele trebuie neaparat modernizate, ca sa nu mai moara in continuare oameni in subteran.

"Categoric, minele trebuie modernizate, in nici un caz nu trebuie sa continuam sa omoram oameni in mine", a spus presedintele. Intrebat daca familiile victimelor vor fi ajutate financiar, presedintele s-a declarat convins ca Guvernul si Compania Nationala a Huilei "isi vor face datoria".

Puncte neclare in cazul exploziei de la mina Petrila:
  • O alta explozie se pare ca avut loc si vineri la mina din Petrila, din cauza acumularilor de gaze. Cel putin asa sustin rudele celor care au murit in subteran, transmite Antena 3.
  • Un alt aspect, controversat este ce cautau 100 de mineri in subteran intr-o zi de sambata, cand se presupune ca ar fi trebuit sa fie liberi.
  • Rudele minerilor spun ca exploziile au inceput acum cateva zile, iar zecile de mineri lucrau chiar daca se stia ca se produc acumulari de gaze
  • nimeni nu a luat nici o masura
  • de ce s-a permis intrarea trupelor de salvare in m
Ce spun cititorii HotNews.ro despre cauzele accidentului:

Un cititor HotNews.ro scrie despre banii destinati retehnologizarii minelor, care se duc in buzunarele celor aflati acum in campanie electorala:

"Aceste masuri trebuiau luate inainte cand s-au semnalat noxe si cand minerii au fost obligati sa intre in mina.Ce mai conteaza o viata in aceasta tara supercorupta?Cine s-a mai ocupat de conditiile celor ce muncesc in mina ?Nimeni. Datorita tembelului de Cozma minerii a fost categoria ce-a mai dezavantajata mediatic. Cate articole s-au mai scris si cate emisiuni tv.s-au facut despre mineri pana in prezent? Pe cine a interesat ce se intampla cu acestia pana acum cand vuiesc posturile TV?

Tara din UE?Poate tara bananiera. Dar poate acolo coruptia nu este atat de mare si banii destinati se duc acolo unde trebuie , nu in buzunarul celor imbuibati aflati acuma cica in campanie electorala".

Declaratii ale supravietuitorilor: "Daca as avea o alta optiune nu m-as intoarce, dar asa, mai am patru ani si sper sa apuc sa ies la pensie"

Unul dintre minerii salvatori care au supravietuit celei de-a doua explozii produse vineri la exploatarea miniera spune ca s-ar intoarce oricand inapoi in mina daca ortacii ar avea nevoie de ajutorul sau, transmite Antena 3.

"M-am simtit ca si cum as fi imbratisat moartea", spune un alt supravietuitor, tata a doi copii. Si el se va intoarce in mina imediat ce starea de sanatate ii va permite: "Daca as avea o alta optiune nu m-as intoarce, dar asa, mai am patru ani si sper sa apuc sa ies la pensie". El a adaugat ca nimeni nu i-a obligat pe mineri sa coboare sambata in mina.

Update1: Pronosticul medicilor este rezervat in cazul celor cinci pacienti, internati la spitalul de Arsi din Bucuresti.
Update2:
C. P. Tariceanu a decis suspendarea tuturor actiunilor electorale organizate duminica si s-a deplasat la Petrila.

12 persoane au murit si alte 13 au fost ranite in urma celor doua deflagratii produse sambata, la interval de cateva ore, in subteranul minei Petrila. Prima explozie, soldata cu opt morti si zece raniti, a avut loc in jurul orei 14.50.

Din primele cercetari s-a stabilit ca deflagratia s-a produs ca urmare a unei acumulari de gaz metan in subteran.

O noua deflagratie s-a produs in jurul orei 18.40, patru salvatori minieri pierzandu-si viata, iar alti trei fiind raniti.



















1363 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Si SEFII lor din PNL ? (Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:16)

    - [anonim]

    Minerii, manipulaţi să-şi voteze şefii la uninominale

    Marius Mitrache
    Marţi, 04 Noiembrie 2008

    Minerilor din Valea Jiului li se sugerează de liderii de sindicat că ar trebui să-i susţină la uninominale pe cei doi directori din Compania Naţională a Huilei, care candidează la alegerile pentru Parlament.

    Preşedintele LSMVJ, Zoltan Lacataş, spune că cei doi candidaţii ar putea să le reprezinte cel mai bine interesele. Totuşi, preşedintele LSMVJ pretinde că nu va influenţa în niciun fel alegerea minerilor, care sunt liberi să voteze pe cine vor, dar că aceştia „ar trebui să vadă cine le cunoaşte situaţia şi cine i-ar păutea ajuta ca mineritul să continue”.

    „Este vorba despre Daniel Surulescu, directorul general al CNH şi Petru Drăgoescu, directorul pe probeleme de securitate şi sănătate, care candidează păentru Parlament. Aceştia ar putea să ne reprezinte şi să ne ajute, pentru că, în ultimii doi ani, doar de la ei am avut sprijin”, a afirmat Zoltan Lacataş.

    În cadrul Companiei Huilie din Petroşani mai sunt angajaţi aproximativ 11.000 de oameni şi Daniel Surulescu şi Petru Drăgoescu candidează pentru fotoliile de deputaţi în două dintre colegiile Văii Jiului, din partea PNL.

    Minerii din Valea Jiului au avut în vechea legislatură un lider de-al lor, chiar preşedintele LSMVJ Vasile Ioan Savu în Parlamentul României, însă odată ajuns la Bucureşti acesta a atras atenţia doar prin afacerile în care a reuşit să se implice.
    • 0 (0 voturi)    
      reprezentant (Duminică, 16 noiembrie 2008, 19:26)

      sorinh [utilizator] i-a raspuns lui -

      si asta era tot din PNL?
  • -7 (11 voturi)    
    3 ministri ca 3 ciocli ! (Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:56)

    Votant [anonim]

    ma intreb ce mai cautau tristele figuri PNListe in vale ,daca seful lor nu a catadixit sa se deplaseze
    Intrebare : Surulescu a fost si el suspendat sau el este inamovibil ?
    dupa cum stiti "pestele de la cap se impute "
    • +3 (7 voturi)    
      cum ai da-o, tot nu-i bine! (Duminică, 16 noiembrie 2008, 14:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Votant

      Daca nu mergeau, se gaseau o gramada de-ai vostri sa sara-n sus, ca, vezi-Doamne, de ce nu au mers - de Base de ce nu intrebi ce cauta acolo, mai ales ca tot ce tine de "minerit" a fost "traditional" (de mai mult de 10 ani) "apanajul" PD???

      Chiar nu va e RUSINE sa faceti din tragedia unor oameni (care or fi fost sau nu in vreun partid sau or fi votat sau nu vreun partid) un pretext de campanie electorala???!!!

      Pe de alta parte: si CE daca au fost destituiti sefii de la CNH, atata timp cat, indiferent cine ar fi sef, lucrurile n-or sa se schimbe? Zonele miniere sunt numa' bune de vaca de muls pentru campanii electorale si deturnari de fonduri guvernamentale (INDIFERENT al cui a fost / este Guvernul), nu le pasa nimanui de oamenii de acolo decat ca sa-i foloseasca drept masina de vot si pretext pentru salarii grasane pentru "ai lor" (whoever they are)! Minerii au sindicate si sefi ai acestora - CE fac sindicatele? Cad la pace cu toti nechematii, ca sa poata sa ii jumuleasca pe romani de cat mai multi bani!!!

      Huooooooo!!! pentru sindicate!!! si pentru vandutii din ele catre oricare din partide!!!

      UNDE s-au dus fondurile guvernamentale (nu vorbesc numai de acum - ci de ani si zeci de ani!!!) pentru relansare, reabilitare, retehnologizare? Catre firmele-capushe ale directorilor, politicienilor si sefilor de sindicate si catre vilele de prost-gust de la Straja samd.!!!

      Zice Vozganian ca s-au cheltuit nu-stiu-cati bani pana acum??? Sa verifice IN TEREN existenta chestiilor pe care, cica, "s-au cheltuit banii"! Desi mi-e teama ca or sa numere "chestii" pe care s-au cheltuit banii - dar NU or sa mai vada si cate dintre acestea, in loc sa fie "chestii" noi, in realitate (in teren) n-au fost decat niste vechituri frumos spoite!

      Oricat de bine (sau poate nu) ar fi intentionati cei "de sus" - pe acolo, pe la gura minei si in subteran, jocurile le fac cei de ACOLO, cu sefutzii lor mititei si cu sindicalistii lor nenorociti!!!
      • -4 (4 voturi)    
        maman ,tot ai tai fura,de ce te panichezi !? (Duminică, 16 noiembrie 2008, 18:45)

        Votant [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Liberalii tai au cheltuit in 4 ani miliarde de Euro pe NIMIC, maman draga !In loc sa modernizeze infrastructura tarii ,industria carbonifera ,energetica ei cheltuiesc alti 4 miliarde pe niste avioane de doi bani cu care tot nu suntem in randul lumii
        Basescu s-a dus din solidaritate umana ,dar tu nu ai cum intelege, cu atat mai putin tariceanu acest Malec al politicii !
        • +3 (3 voturi)    
          hotii (Duminică, 16 noiembrie 2008, 19:31)

          sorinh [utilizator] i-a raspuns lui Votant

          baietas, tu ori esti prost, ori esti prost!
          tu chiar nu-ti dai seama ce enormitate debitezi can sustii ca base "s-a dus din solidaritate umana"?
          defapt, nu ma mira: e o chestie caracteristica imbecililor din pd-l
        • +1 (1 vot)    
          tataie :-p (Duminică, 16 noiembrie 2008, 19:54)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Votant

          Nu sunt "liberalii mei", pt. ca, spre deosebire de tine, eu nu sunt in NICI UN partid (si nici n-am fost, niciodata!)!!! Da' ce te deranjeaza la ce am scris? esti printre aceia cu viloi la Straja? te simti cu musca pe caciula?

          "Industria carbonifera" (si care o mai fi) nu putea fi "modernizata" 100% in 4 ani - iar Base si partidul lui, cu exceptia a vreo 3 ani acum, fie au fost permanent la guvernare fie au avut in mana principalele institutii care au avut treaba cu "mineritul" (cum ar fi ANRM) - asa ca las-o jos ca macane!

          CE a "modernizat" Berceanu, cand a fost Ministru al Industriilor??? A impartit minele din bazinul Petrosani in 'j de mine mici (fiecare galerie a transformat-o in "mina") pentru ca sa inchida niste galerii si sa zica ca a "eficientizat mineritul" si a "inchis mine" - in timp ce, de fapt, pentru fiecare galerie (asa-zisa "mina") inchisa au aparut alte 3 galerii fiecare cu directorii ei si aparatul ei administrativ, umflat si rasumflat si lacom de nu se poate! Si a infiintat Mareata Agentie Nationala de Supt Bani pentru Zone Miniere - care a primit si ras-primit bani peste bani, cu efectele care se vad acum!

          "Solidaritatea umana" a lu' peshte! pana acu' de CE nu s-a trezit sa se duca? nu merge decat daca ii miroase a mort? Mai vrea sa verse 3 lacrimi "in direct si la o ora de maxima audienta", asa cum s-a specializat si cum ne-a facut sa-l votam ca fraierii in 2004?

          Cum am zis: sa va fie RUSINE ca transformati moartea unor oameni in subiect de campanie electorala! Hienelor!!!
          • -2 (2 voturi)    
            D-nei Codruta N. Sorinh,scrisoare inchisa (Duminică, 16 noiembrie 2008, 21:01)

            Votant [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Cred ca daca pui mana pe o furca si te arunci asupra hienelor politice faci mai multa treabaa decat sa faci detergent la gura pe forum
            iar sotului tau intre cei dusi Sorinh ii recomand prudenta maxima -jignirile nu ajuta studiile de doi bani pe care le are si reflecta frustrarea PNListilor -e greu sa fi ultimul partid din tara dupa ce ai "guvernat "4 ani si ai dat cu banul dupa toti
            • 0 (0 voturi)    
              Incredibil (Duminică, 16 noiembrie 2008, 22:04)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui Votant

              cat de frustrat poti sa fi.
  • +1 (3 voturi)    
    masuri (Duminică, 16 noiembrie 2008, 13:07)

    j [anonim]

    Cu ce-i mai ajuta pe cei morti si familiile lor?Ii mai invie?Aceste masuri trebuiau luate inainte cand s-au semnalat noxe si cand minerii au fost obligati sa intre in mina.Ce mai conteaza o viata in aceasta tara supercorupta?Cine s-a mai ocupat de conditiile celor ce muncesc in mina ?Nimeni. Datorita tembelului de Cozma minerii a fost categoria ce-a mai dezavantajata mediatic. Cate articole s-au mai scris si cate emisiuni tv.s-au facut despre mineri pana in prezent? Pe cine a interesat ce se intampla cu acestia pana acum cand vuiesc posturile TV?
    Tara din UE?Poate tara bananiera.Dar poate acolo coruptia nu este atat de mare si banii destinati se duc acolo unde trebuie , nu in buzunarul celor imbuibati aflati acuma cica in campanie electorala.
    Dumnezeu sa-i ierte pe cei disparuti si noua celor in viata sa ne dea putere si speranta intr-un viitor in care cei ce ne conduc nu mai sunt cei de acum.Nu ma refer la un partid anume.Toti care dau din coate in prezent pt.un mandat nu prea merita nici unul un loc in Parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian & Coo (Duminică, 16 noiembrie 2008, 15:28)

    Nicolae [anonim]

    Ce stiu acestia despre exploatarea in subteran ?
    Am lucrat itro mare sectie in alt domeniu inainte de '89 si dupa analiza anuala se schimba seful de sectie adica" anul si carlanul".
    Daca tot inspectoratul judetean de protectia muncii si toate mijloacele tehnice nu sunt mobilizate +lucratorii(discipina) nu se schimba atunci masurile acestea luate inaintea anchetei tehnice sunt praf in ochi !!!=politice
  • -3 (3 voturi)    
    Nu va e rusine (Duminică, 16 noiembrie 2008, 16:04)

    Gigi Becali [anonim]

    Ce e cu sumele astea? Aste sunt despagubiri?
    12 familii au ramasa fara tata si voi le dati 63000 de lei?
    Sa le ajunga la ce?
    Va urez voua sa primiti sume din aste cand or sa va moara barbatii sau tatii!!!
    RUSINE
    • 0 (0 voturi)    
      Si ce-i vrea? (Duminică, 16 noiembrie 2008, 17:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Becali

      Sa le dea miliarde?

      Lucrul in mina a fost si va ramane periculos, dar nu e nimeni obligat sa il faca.
      Daca un taximetrist moare intr-un accident de masina ii da cineva familiei 63000 de lei noi? Vezi sa nu.
      • -1 (1 vot)    
        minerii (Duminică, 16 noiembrie 2008, 18:30)

        j [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Buna comparatie!.D-le taximetrist nu cumva vreti si grupa pt.conditii speciale de munca?Cam multa ipocrizie.De ce muncesc la mina pt.ca nu au alt loc de munca.Au copii de crescut si nu pot toti sa stea cu mana pe volanul masinii si sa faca taximetrie.
        • +1 (1 vot)    
          esti foarte destept (Duminică, 16 noiembrie 2008, 19:39)

          sorinh [utilizator] i-a raspuns lui j

          dar ce categorie de muncitori mai primeste despagubiri de 63000 de lei? nu e o suma care sa pretuiasca VIATA dar, in conditiile Romaniei de astazi, nu este chiar o NIMICA TOATA!
          pe de alta parte, taximetristii, nu au si ei copii de crescut, nu sunt si ei oameni; nu crezi ca si aceasta treaba trebuie facuta de cineva?
          de ce atata ura? era doar un exemplu!
        • +1 (1 vot)    
          Tipic romanesc (Duminică, 16 noiembrie 2008, 22:05)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui j

          Cine a spus ca sunt taximetrist?!
          Nu mai poti sa dai un exemplu in ziua de azi fara sa-ti sara tot felul de Hopa Mitica in cap cu impresiile lor de vacanta.
    • +3 (3 voturi)    
      la munca (Duminică, 16 noiembrie 2008, 18:08)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Gigi Becali

      hai lasa-ne.. cine s-a bagat acolo stia de riscuri asta e!
      Mineritul e o meserie grea si bine renumerata iar cine se baga acolo ar trebui sa fie constient ca exista si riscul sa nu mai iasa de sub pamant viu.
  • -3 (3 voturi)    
    odata in plus (Duminică, 16 noiembrie 2008, 17:00)

    florin [anonim]

    odata in plus se vede ca guvernul actual e facut din trepadusi birocrati care nu vor decat putere si prin asta bani. rusine acestor nemernici!
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt curios (Duminică, 16 noiembrie 2008, 22:08)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Pe vremea guvernelor anterioare nu au fost accidente de munca?
      Pun pariu ca au fost, si inca vor mai fi, mai ales in cele cu grad ridicat de periculozitate ca si mineritul.