Salariile profesorilor ar putea fi decise de elevi, parinti si comunitate

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2008, 14:12 Actualitate | Esenţial


Profesorii ar putea fi platiti in functie de evaluarile elevilor, parintilor si corpului profesoral din scoala, dar si luandu-se in calcul progresul elevilor pe care-i au la clasa, in functie de notele obtinute, sau implicarea acestora in activitati scolare si chiar extrascolare.

Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MECT) a lansat miercuri, in cadrul dezbaterii publice, noile criterii de evaluare a profesorilor in baza carora li se vor stabili salariul. Astfel, elevii, parintii si comunitatea vor avea un cuvant important de spus in evaluarea activitatii dascalilor. Autoritatile considera ca noul sistem trebuie sa ia in calcul performanta realizata de profesor la clasa, adica notele elevilor la evaluarile de la clasa, dar si la examenele finale, relateaza Antena 3.

Cu alte cuvinte, un profesor ai carui elevi obtin rezultate din ce in ce mai bune va fi considerat un profesor bun. In timp ce unul ai carui elevi vor avea rezultate din ce in ce mai scazute va fi perceput ca un profesor de slaba calitate. De asemenea, implicarea profesorilor in institutia din care fac parte constituie un alt criteriu de evaluare.

Criteriile de evaluare propuse de Ministerul Educatiei vor fi folosite in "definirea unei componente variabile a salariului cadrelor didactice", potrivit Mediafax.

Conform MECT, in actualul sistem de evaluare responsabilitatea revine directorului, dar acesta nu are puterea de decizie. "Reformarea evaluarii presupune atribuirea deciziei celui care are si responsabilitatea", sustine MECT, aratand ca rolul inspectoratelor scolare se va limita la controlul calitatii procesului didactic prin inspectii scolare la clasa si testari periodice.

Totusi, pentru ca in evaluare intervin mai multe componente, coordonarea si interpretarea rezultatelor ramane atributul directorului.

Pana pe 28 noiembrie, toate inspectoratele scolare sunt obligate sa organizeze dezbateri in legatura cu principiile si criteriile care vor sta la baza evaluarii performantei cadrelor didactice. Sinteza discutiilor si a propunerilor va ajunge la MECT, care va organiza o dezbatere similara, la sfarsitul consultarilor. Documentele pot fi consultate pe site-ul www.edu.ro, sectiunea Noutati.



















1532 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    bun (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:20)

    liviu [anonim]

    teoretic e foarte bine...
    practic... elevii vor fi terorizati de profesori ca sa invete cat mai mult si mai bine ca sa ia ei salarii mari... si vor fi terorizati ca daca nu le dau note mari profesorilor o sa fie sanctionati intr-o forma sau alta...
    bine nu in proportie de 100%, dar intr-o proportie suficient de mare ca sa nu fie practicabila legea asta in romania...
    • 0 (2 voturi)    
      de ce? (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:34)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui liviu

      hai mai bine sa vedem exact cum vor sta lucrurile si abia apoi sa criticam, ideal constructiv nu cu vaicareli.
      • +1 (1 vot)    
        si cum crezi... (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:10)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        ca o sa aplice legea asta in asa fel incat sa mi se intample asa?
        spune te rog o formula prin care elevii dau note profilor, fara ca acestia sa-i poata santaja in vreun fel?

        de obicei in tara asta in teorie legea suna mult mai bine decat in practica
    • +3 (3 voturi)    
      Eu ... cu cine votez ? (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:46)

      Anonymus [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Sint de acord ca salariile profesorilor sa fie hotarite de elevi + parinti + femeile de serviciu (de la scoala), de portari/bodyguards, ...

      Cu urmatoarele conditii:

      Salariile medicilor sa fie hotarite de pacientii mutilati sau omoriti(!!!) de catre acestia.

      Salariile politistilor sa fie hotarite de cei arestati/batuti/amendati de catre acestia.

      Salariile proiectantilor si constructorilor de drumuri sa fie hotarite de soferi.

      Salariile palamentarilor sa fie hotarite de alegatori, printr-un referendum cu doua puncte, din care cel de al doilea sa fie "parerea fatza de marirea taxelor si impozitelor".

      ... ... ...
      • -2 (2 voturi)    
        Ha ha (Vineri, 14 noiembrie 2008, 0:11)

        Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui Anonymus

        Sa inteleg ca unii elevi sunt torturati sau mutilati de profesori? Pai atunci, una din doua: ori numarul acestor elevi este neglijabil, si atunci nici nu mai conteaza cum evalueaza ei profesorii, ori numarul lor este destul de mare, si atunci profesorii respectivi ar trebui sa-si piarda slujba.

        La fel ar trebui si cu medicii, si cu politistii: daca majoritatea cetatenilor sunt multumiti de serviciile lor, ar trai bine. Daca nu, sa-si schimbe meseria, ca din banii nostri traiesc, nu din buzunarele politicienilor.
      • -2 (2 voturi)    
        Noi cu cine votam...? Mai bine ne abtinem... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 5:06)

        R. [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

        de acord.....
        Oare unde vom ajunge cu modul acesta de gandire? Si ne mai plangem ca cei din Vest ne cred inapoiati - pai nu e de mirare la ce perle mai scot cei de la Min. Ed.......
        • +2 (2 voturi)    
          pentru invatamantul privat la toate nivelele (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:47)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui R.

          nu stiu, eu ii consider inapoiati pe cei din europa de vest... La nivel mondial evaluarea universitatilor se face si prin peer review si apar clasificari pertinente gen shanghai, NYT, USNews etc. In europa parca exisa cambridge si ETH Zurich, care ocupa topurile asa ca avem cu ce sa ne laudam. Peer review este un indicator important, la fel ca numarul de publicatii in reviste prestigioase. Nu stiu cum s-ar aplica asta la scoli dar partea cu evaluari la nivel de parinti si elevi pare pertinenta. Dar cred ca stiti ca eu imi doresc un sistem de invatamant dual in care fiecare institutie sa aiba finantare privata si eventual centrala, exceptia fiind cele cu finantare total centrala si regula cele cu finantare preponderent privata.
        • +2 (2 voturi)    
          privat (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:54)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui R.

          nu inteleg de ce este nevoie de un minister pentru educatie! Oare acest sistem nu se poate autoregla? Cerere si oferta, orientarea elevului/studentului? Guvernul / Ministerele asigura un cadru, eventual infrastructura si asta doar pentru inceput. Apoi fiecare face ce si cat poate.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Vineri, 14 noiembrie 2008, 9:35)

        ttt [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

        Este cel mai "tare" si la obiect comentariu.

        FELiCITARI !!!

        ******************************************

        Totusi ...exista un pic de adevar si in faptul ca profesorii ar trebui platiti dupa merite,sunt sapte mii de cazuri in gradinite si scoli unde unii invatatori,profesori sau directori sunt la un nivel de pregatire mediocru.
        Nu in ultimul rand,ar trebui sa fie verificati periodic - si din punct de vadere PSIHIC.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Vineri, 14 noiembrie 2008, 5:14)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui liviu

      de acord in legatura cu parinti si elevi, probabil 20% elevi 50% parinti... cat despre comunitate...30%... poate ar prinde mai bine ceva gen peer review dar cu profesori invitati din alte scoli pe post de observatori... nu de alta dar ce "invarteli" se fac prin scoli, doar (unii) profi stiu...
    • 0 (0 voturi)    
      cine pe cine va teroriza? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:38)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Cum cuatifici tu cresterea sau scaderea rezultatelor elevilor? Ca nu pot da teste nationale lunar, a sa vezi pe unde se mai afla elevii.
      Cred ca totul se va cunatifica in notele date elevilor. Profesorii vor fi tentati sa dea note mari - ca sa arate cresterea. Iar elevii vor avea cu atat mai putin motive sa invete: ca note mari tot castiga.
      De-acum sa te tii santaj: N INVAT, DAR SA VAD DACA AI CURAJ SA MA LASI CORIGENT! CA NU ITI MAI IEI SALARIUL!
  • +1 (9 voturi)    
    Sa vezi santaj (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:21)

    Alex S [utilizator]

    Sa vezi cum se santajeaza reciproc. Elevii cu salariul, profesorii cu nota =))
    • 0 (0 voturi)    
      santaj (Vineri, 14 noiembrie 2008, 5:18)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      eu mai tare ma tem de santajele dintre profi, de aia propun observatori din alte scoli... Pe de alta parte ponderea cea mai mare as da-o parintilor deoarece ar trebui sa fie responsabili si sa inteleaga ca este spre dezavantajul odorului lor sa fie prost pregatit inainte de a ajunge la vreun examen mai "greu"
      Pe de alta parte imi place ca ideea asta a fost (si) a mea mai inainte pe acest forum... ori gandesc la fel ca vreun ministru ori am mai multa audienta decat ma asteptam cu acest forum... oricum, suna distractiv...
  • +1 (5 voturi)    
    super (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:23)

    io [anonim]

    O idee f. buna.
  • +6 (8 voturi)    
    Alex (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:32)

    Prostie fara limite [anonim]

    Si asa notele elevilor nu reprezinta realitatea. Daca se voteaza prostia asta o sa-i umple pe toti de 10 ca sa creasca salariul... inteleapta treaba. Chiar nu exista un final pentru batjocorirea invatamantului romanesc?
    • -3 (9 voturi)    
      10 (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:40)

      dxro [utilizator] i-a raspuns lui Prostie fara limite

      10pana acum nu se dadea decat elevilor care "cotizau" cu spaga direct sau prin intermediul meditatiilor Bineinteles ca exista si exceptii doar ca sa se confirme regula
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:35)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Prostie fara limite

      daca examenele vor fi nationale si evaluarile se vor face pe baza lor, atunci nu o sa se ajunga aici.
      • 0 (2 voturi)    
        exact (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:46)

        ast [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Degeaba dau ei note mari la ore pt ca rezultatele se vad la examenele nationale. Acuma sigur, unii vor incerca sa-i ajute pe copii sa copieze, dar metodele de control pentru aceste cazuri sunt mai usor de implementat (ex. ancheta DNA de la BAC, camera in clase la examene)
      • 0 (0 voturi)    
        da, dar... (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:42)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Bine, examenele sunt nationale. Dar sunt odata pe an. Iar salariul trebuie dat o data pe luna. Cum faci atunci? Si cum faci in cazul materiilor unde nu ai examene?
  • 0 (8 voturi)    
    Criza de imaginatie (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:36)

    Catalin [anonim]

    Guvernul ori trage de timp si arde gazul batand campii ori a luat-o razna!

    Pai salariile cele mai mari le vor avea profesorii care dau 10 pe linie, merg in activitati extrascolare. culturale si ecologice. gen concerte cu manele si gratare la padure, ajuta pe elevi sa copieze la tezele/examenele nationale si lasa elevii sa faca ce vor ei!

    Va fi bine - asta-i reforma in educatie marca PeNaLa....
    • +2 (4 voturi)    
      negativism (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:29)

      me [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Bine, atunci lasa sa aiba salarii mari aia care nu fac nimic si nici nu trec pe ela scoala mai bine. Sau sa aiba toti la fel, indiferent daca isi dau interesul sau nu! E incredibil cat negativism in Romania, incep sa cred ca asta e principala noastra boala si nu coruptia!
      • +3 (3 voturi)    
        Nici pe departe (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:30)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui me

        E realism.

        Nu neg ca trebuie o salarizare bazata pe rezultate si competenta. Insa propunerea guvernului e una infantila.

        Sa explic: guvernul vrea sa para ca "lucreaza" si "face treaba" pe ultima suta de metri, si vine cu astfel de propuneri scrise "pe genunchi", fara nicio logica si dea dreptul ridicole.

        Viitorul guvern are datoria de a elabora un set de legi privind educatia, legi care sa ofere cadrelor didactice statutul si locul lor in societate, dar si criterii de performanta si mijloace de verificare si sanctionare adecvate.

        Ceva ce actualul guvern a promis si nu a facut.
  • +3 (9 voturi)    
    chiar asa... (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:37)

    Arbaces [anonim]

    O sa fie circ in toata regula; oricum parintii nu prea au mijloacele sa evalueze corect pe profesori. In cazul elevilor profii o sa inceapa sa le puna note mari ca sa-si ia salarii. Deci o noua aberatie a Ministerului.
  • +1 (5 voturi)    
    blat (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:37)

    ion [anonim]

    Si uite asa sistemul nu se schimba deloc, doar niste mici ajustari. Aceste asa zise evaluari o sa functioneze poate la scolile serioase, de top, care si in prezent au elevi cu rezultate buna la nivel national sau international. In rest, cel putin pe termen scurt, profesorii o sa dea note mari la elevi iar elevii o sa ii laude ce profesori buni sunt si uite asa o sa vine la facultati copii cu zece pe linie care nu o sa stie sa adune doua cifre sau sa lege o fraza. Degeaba evaluarile nationale ca toata lumea stie cum este la bacalaureat si cum se iau notele
  • +1 (3 voturi)    
    mdea (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:39)

    Tulfi [anonim]

    Cretinismul locuieste pe Str. Gen. Berthelot 28-30
    Sector 1, 010168, Bucureşti.
  • +1 (5 voturi)    
    frumos (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:43)

    un Ardelean [anonim]

    inca nu au primit nimic la salariu si deja se arunca in ei cu pietre....eu propun sa nu mai fie obligatoriu sa mearga elevii la scoala...sa stea acasa ...ca la ce le trebuie educatie...e asa de greu sa se ia un model functional de sistem educational din ue care sa fie adaptat si la noi... ?!?!
  • -1 (7 voturi)    
    tot pe aratura.... (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:46)

    dorinteodor [anonim]

    cei buni vor fi buni cu sau fara profesori buni. nu cred ca exista exemple de personalitati care au ajuns "sus" pentru ca au avut profesori buni si invers, elevi care sa se fi pierdut datorita profesorilor prosti. profesorii buni pot doar sa accelereze evolutia elevilor care deja sint buni si fara ajutorul profesorilor.....din nefericire asta este realitatea. in rest, si institutiile au fantezii......
    • +2 (2 voturi)    
      omule (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:16)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Cred ca de mult ai lasat scoala/facultatea si nu stii ce vorbesti. Crezi ca eu faceam integrale pe a8a ca eram bun? Trebuia doar sa imi explice cineva si sa explice ca lumea. Am avut in liceu 4 profi de mate insa numai unul preda bine si din "cauza" lui am reusit sa iau bacul la matematica fara sa copiez, ca altfel nu aveam sanse (noroc ca a venit pe a12a sa ne predea). Crezi ca un profesor care nu are nicio treaba cu matematica sau cu predarea ei ar fi facut ca mintea mea sa inteleaga macar calcule de clasa a12a fara sa imi bag meditator? Cei buni vor fi mediocri cu profi mediocri, vor fi slabi cu profi slabi si vor fi exceleti cu profesori excelenti. Doar cei mediocri si slabi vor ramane la statutul lor cu profesori buni dar si asta e discutabil si e posibil sa-si depaseasca si ei conditia de mediocri/slabi.
      Uita-te la castigatorii Premiilor Nobel si ai sa vezi ca toti au fost initiati de oameni de renume in domeniul lor si tot asa. Uita-te ca majoritatea sunt absolventi de universitati de renume pentru ca acolo sunt profesori si cercetatori buni.
      Profesorii buni nu accelereaza evolutia elevilor ci doar extrag din ei seva inteligentei atat cat au si ii impulsioneaza . Un profesor slab face dintr-un geniu un om fara viitor si teluri.

      Legat de subiectul articolului cel mai bine ar trebui sa se dea teste profesorilor in fiecare an, si anume: test pentru materia predata, test de personalitate sau tulburari de personalitate, coeficient de inteligenta, inspectii periodice la intamplare fara a fi anuntati pentru a fi evaluata capacitatea de predare , iar rezultatele vor conta pentru salarii sau chiar sa fie disponibilizat nefiind corespunzatori standardelor de predare.
      • +1 (1 vot)    
        nu te lua ca exemplu... (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:19)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui radukku

        albert einstein a avut probleme cu lucrarea de absolvire si i-a fost refuzata pozitia de asistent pe care a cerut-o. si-a gasit cu greu un post la un birou de patente. din aceasta pozitie a revolutionat fizica si numai dupa ce a ajuns vestit au inceput sa primeasca oferte....

        explicatiile tale cu profesorii tai de liceu sint doar explicatiile tale. alti colegi de-ai tai au alte puncte de vedere....

        problema invatamintului este legata de calitatea profesorilor dar un profesor bun va ramine bun iar unul prost va ramine prost toata viata....nu creste calitatea oamenilor in functie de salariu. singurul lucru care se intimpla este ca profesorii buni cu salariu mic or sa-si caute alt loc de munca...

        daca este ceva de facut atunci sa creasca salariile si sa fie dati afara profesorii prosti.....conditionarea salariului de ce spune unul sau altul este si va ramine o imensa prostie....
        • 0 (0 voturi)    
          Einstein (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:57)

          radukku [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          Daca luam pe Einstein ca exemplu e mai bine? Oare doar eu sunt unul normal si toti sunteti mici Einsteini? Daca e asa, atunci iti dau dreptate sa-l dai pe el ca exemplu. Eu am dat exemplul meu pentru ca ma consider un om de mijloc, nici foarte prost nici foarte destept asa cum sunt majoritatea oamenilor. Einstein a avut o pasiune, dar ce ne facem cu ceilalti? Care nu si-au descoperit o pasiune pentru ceva si doar pierd vremea ca oricum profesorii nu ii impulsioneaza. Elevii de a12a de acum sunt la nivelul celor de la gradinita ca gandire. Inca poti sa le pui vesnica instrebare: "Ce vrei sa te faci cand o sa fii mare?". Si toti o sa iti zica niste raspunsuri fanteziste pe cand ei nu fac nimic pentru a atinge scopul. De ce? PENTRU CA NU E UN SCOP! Nu mai au teluri si mare parte din vina o au profesorii slabi.

          Cu datul afara a profilor prosti sunt total de acord. Decat sa iti predea unul prost mai bine stai acasa, cauta pe wikipedia, documenteaza-te si o sa fii de 100 de ori mai castigat.
  • +4 (4 voturi)    
    Oare? (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:50)

    eza [anonim]

    In cazul in care se pune in aplicare asa ceva, ar trebui ca elevii sa fie evaluati si de altcineva decat proprii profesori, altfel acestia vor da note numai pt salariile lor, nu dupa meritele copiilor si ne vom trezi ca suntem toti premianti dar cunostinte zero sau pe aproape. Si deja lucrurile se complica prea mult.
    Eu as face altfel : as categorisi scolile in bune , mijlocii si slabe - profii de la scolile bune cu salarii bune samd. Nici asa nu e simplu , insa mie mi se pare mai eficient , pt ca elevii si studentii buni vin aproape intotdeauna de la scoli bune. Sunt si exceptii, dar acesti confirma regula, nu?
    In felul asta s-ar impune si concurenta la nivelul profesorilor.
    E o idee.
    • 0 (0 voturi)    
      in functie de ce? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:48)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui eza

      In functie de ce clasifici tu scolile slabe, bune si foarte bune? Si cum determini unde sa se inscrie copiii in clasa I? Cum ii poti spune unuia "Tu mergi la scola slaba"? Cum justifici tu asta in fata copiilor si parintilor?
  • +1 (7 voturi)    
    La naiba... (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:52)

    dana [anonim]

    cum adica dupa note??????????
    pai ce e greu sa treci unui handicapat un 10 in catalog ca sa iei salariu mare??? Hai ca am ajuns de rasul curcilor! Of, de s-ar termina cu guvernul asta mascarici!
  • +1 (7 voturi)    
    cadavre didactice (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:54)

    gogu [anonim]

    din toti profesorii pe care i-am avut vreodata, inclusiv profesori din alte tari de pe alte continente, cei mai prosti au fost de la facultatea (de stat!) din Romania. shpagari pana la maduva, aroganti, taranoi, incompetenti. oricum, nu ar fi indicat sa li se micsoreze salariul pentru ca ar creste taxa de examen, insa oricat ar avea salariu, tot o sa ia spaga
    • +4 (4 voturi)    
      depinde de facultate (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:42)

      _b [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Sa stii ca exista si exceptii, exista si facultati in Romania unde ceea ce spui tu nu se aplica. Eu nu am dat spaga si nici nu mi s-a cerut vreodata in facultate! Si asta pentru ca exista facultati unde se castiga nu doar din salariu ci si din cercetare, unde daca nu faci treaba nu iei bani! Aici e performanta adavarat, in proiectele de cercetare, mai ales in cele internatioanle.
      Daca un viitor student intreaba, inainte de a depune dosarul/de a da admitere, pe cei care au absolvit aceea facultate de problemele de acest gen atunci va putea sa faca o alegere in cunostiinta de cauza.
      Deci exista si foarte multe exceptii, atat pozitive cat si negative!
      • -2 (2 voturi)    
        exceptii (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:27)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui _b

        bine'nteles ca nu e o regula! nici eu nu am dat spaga, pe vremea aia se lua spaga doar de la studentii straini. acum se ia de la toti. cu astea fiind spuse, nu e greu de ghicit despre ce e vorba
    • 0 (0 voturi)    
      depinde (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:51)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Depinde de facultate. Am urmat Facultatea de Litere si Stiinte in Galati. E drept ca am absolvit acum 9 ani, nu stiu cum e acum, dar nu se punea deloc problema spagii. Cu nici un chip!
      Cat despre competenta profesorilor, uite ca ceea ce m-au invatat ma ajuta sa imi continui studiile in strainatate acum, si sa le continui cu brio, sa fiu cea mai buna din grupa fara nici un efort. Si asta datorita metodelor de lucru pe care le-am invatat de la ei. Nu oi fi eu cel mai bun exemplu, dar uite ca exista si exceptii.
  • 0 (2 voturi)    
    Rugaciune (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:05)

    ion [anonim]

    Doamne, da mintea romanului de pe urma!
  • 0 (2 voturi)    
    examen (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:06)

    stefan lucian [anonim]

    ar trebui reintroduse examenele pentru admiterea in liceu , facultate si chiar examenul pentru treapta a 2 - a de liceu
  • +3 (3 voturi)    
    propunere zici ? absurd moncher ! (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:09)

    TAIFUN [utilizator]

    mi se pare o idee poasta ce sa zic , poate dupa rezultatele elevilor (procent de admiteri in unniversitati , olimpiade etc . )dar nici asa nu i drept pt una i materialu la o scoala profesionala , alta la colegiu national .
    atita se caca pe ei sa dea banii aia de parca chiar e o avere . nu e decit un pas spre decenta . nu inteleg ce mai propun/astia penali / e deja o lege de ce no aplica ?
  • +1 (5 voturi)    
    feedback (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:11)

    dxro [utilizator]

    In orice sistem cu autoreglare reactia trebuie sa vina din partea beneficiarului.
    Asa cum un cumparator decide care producator este mai bun, asa si elevii(prin rezultatele la examene obiective) trebuie sa decida care profesor trebuie platit mai bine.
    • -2 (2 voturi)    
      e o singra problema... (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:32)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui dxro

      elevul poate fi influentat intr-o forma sau alta de profesor (gen te pic, gen iti dau 10 daca-mi dai evaluare buna etc)
      • 0 (0 voturi)    
        dar invers? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:53)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui liviu

        Dar daca elevul spune NU INVAT, SA NU ITI IEI TU SALARIUL? Asta nu ti se pare chiar mai logic decat ce spui tu?
  • +1 (3 voturi)    
    multi prosti in tara asta (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:13)

    Razvan_M [utilizator]

    Si cei mai multi se cred destepti foc, ajungand inclusiv prim-ministri!
  • 0 (2 voturi)    
    Proasta idee! (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:19)

    Alin [anonim]

    Adica: daca nu-mi dai 10 nu-ti dau bani. Daca nu-mi dai bani nu-ti dau 10, daca in comunitatea noastra nu sunt elevi isteti nu-ti dau bani, daca nu-mi dai bani, dau note proaste.
    Salarizare pe baza de performante: Cand un profesor preia o clasa se da test de evaluare national care sa fie trecut in catalog (nu facut in bataie de joc). Daca elevii au avut in medie nota 5 si peste un an la disciplina respectiva toti elevii au luat nota 10, pe anul in curs profesorul primeste 1000% din salariul de baza. Daca iau in medie 6 primeste 200% din salariul de baza. Daca la testul ulterior iau 4 i se scade cu 50% din salariu.
    Asta este stimularea profesorului nu proiectul MEC!
  • +2 (2 voturi)    
    foarte ok... (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:28)

    beno [anonim]

    profesorul ar trebui sa se implice mai mult .. la fel si elevul...

    unii vb de santaj reciproc... eu cred ca vor gasi ambele parti o cale de mijloc ... mult mai buna decat cea din prezent ...

    de parinte mi-e frica... multi isi favorizeaza prea mult odraslele si poate le vor canta in struna ...
  • 0 (2 voturi)    
    excelent (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:32)

    io [anonim]

    hai sa merg si io sa fac salariu unui asistent medical sau si mai bine unui judecator!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Propunere (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:47)

    Costin [anonim]

    Propun urmatoarea schema de evaluare: (1) reintroducerea examenelor de admitere la facultate, (2) alcatuirea unui clasament al universitatilor din tara (acesta exista, poate ar trebui actualizat). Evaluarea ta ca profesor se va face in functie de cati elevi vor intra la facultate inmultit cu indicele de valoare al acelor universitati. La aceasta evaluare se poate adauga si alte exemple de performanta ale elevilor: rezultate la olimpiade si alte concursuri, publicatii, implicari in activitati civice sau contributii la imbunatatirea imaginii scolii etc. Dar intrarea la facultati cred ca ar trebuyi sa aiba ponderea cea mai mare.
    • +3 (3 voturi)    
      singura propunere valabila (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:56)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Costin

      orice reforma in invatamant se mai poate realiza doar prin reintroducerea examenelor de admitere.
      • -1 (1 vot)    
        sistem privat (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:50)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Luke

        intr-un sistem privat examenele de admitere ar trebui sa fie de la sine intelese. Nu cred ca o institutie de invatamant isi va permite sa "finanteze" incompetenti. Fiecare institutie va insista sa aiba niste statistici inainte de a admite pe cineva (pana la urma ca un fel de angajat)
    • +2 (2 voturi)    
      partial ai dreptate (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:01)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Costin

      partial ai dreptate dar uiti ca sunt multe materii din care nu se da niciun examen: admitere la liceu/facultate etc. acolo solutia ta ar merge numai pe olimpiade. dar aici ce se intampla daca din 2 clase niciun elev nu merge la olimpiada? de ex la o clasa cu profil real sunt si materii umaniste. sunt sanse mici sa mearga cineva la olimpiada si nici nu se da examne la facultate din ele. atunci ce faci?
  • -2 (2 voturi)    
    Circ dar fara paine... (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:00)

    Mischu' [anonim]

    Aberant ce se intampla in Romanica noastra. Mda...sa vezi ce se vor implica parintii proaspat intorsi din strainataturi! Atunci sa vezi cresteri salariale! Deja ma ingrijorez: oare vor face fata profesorii?
  • -1 (1 vot)    
    Help (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:05)

    Student [anonim]

    Ajutati-ma completand chestionarul: http://www.SurveyPro.ro/Survey.aspx?id=18f3a444-4deb-4d83-bda9-e32be0b1967b
  • 0 (2 voturi)    
    deci (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:07)

    andrei [anonim]

    profesorul va primi bani in functie de notele pe care le ia elevul la lucrari date si corectate de....profesor
    • +2 (2 voturi)    
      da (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:34)

      io [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ... si de notele pe care le ia la examenele nationale, la bac, la admitere, la olimpiade ... E doar o propunere, dar e o idee buna zic eu.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e chiar o nebunie! (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:29)

    Frantz [anonim]

    De parca toti parintii (sau elevii!!!!) ar fi in stare sa aprecieze munca profesorilor. Pai multi parinti nici nu stiu ce contin materiile predate, iar despre elevi, ce sa mai vorbim. Asta va deschide calea multor abuzuri.
  • 0 (4 voturi)    
    ceva trebuie facut... (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:38)

    manta [anonim]

    indiferent ce credem noi - carcotasi ca orice buni romani - salarizarea profesiorilor are prea putina legatura cu performanta lor.
    de exemplu, sa-mi explice si mie cineva cum un profesor cu media 4 la titularizare mai are curaj sa se intoarca in clasa...stie comunitatea care ii plateste cine sunt acei profesori ?? cum e posibil ca tu sa schimbi in fiecare an scoala, pentru ca nu esti in stare sa te titularizezi de zece ani de zile, in schimb sa fii admis sa sustii examen pentru gradul I ??
    noi, parintii, cum controlam activitatea din scoli ?? ce parghii avem, in afara de cadouri pentru"doamna", sa stimulam performanta acestor oameni care ne formeaza copiii ??
    comunitatea ar trebui sa fie implicata mai mult in viata scolilor...directorul ar trebui sa se ocupe de performanta profesorilor si nu de caldura din scoala sau de reparatul chiuvetelor...pentru asta exista administratori...
    ar trebui ca unele scoli sa poata beneficia si de o finantare privata, pentru a atrage profesori mai buni carora sa le poata oferi salarii mai mari...primarii si comunitatea ar trebui sa numeasca directorii si adminstratorii de scoli, nu inspectoratele...
    as fi curios sa vad si eu pe site-ul scolii unde invata fiica mea sau la un afisier CV-urile profesorilor, ce facultati au facut, cu ce medii au absolvit, ce rezultate au avut pana in prezent si in ce proiecte sunt angajati...
    asta chiar ar fi de vazut in romania !
    cine stie..poate intr-o zi...

    pana atunci, vedeti ca vin sarbatorile ..si "doamna" are nevoie de toba carnati vin tuica flori cercei pentru nora si pijamale pentru ginere...

    asa sa ne ajute al de sus!
    • +2 (2 voturi)    
      de ce numai atat? (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:37)

      vio [anonim] i-a raspuns lui manta

      SA se afiseze CV-uri, medii, rezultate, proiecte etc pentru TOTI bugetarii, de ce sa se faca exceptie pentru profesori????
    • 0 (0 voturi)    
      ... poti incepe chiar tu... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 10:44)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui manta

      In primul rand - titularizarea presupune o nota ceva mai mare (din cate stiu eu e 7, dar nu-s chiar sigur).

      In al doilea rand - este foarte simplu sa controlezi activitatea profesorilor: vezi ce si cate stie pruncul tau! Daca are caietul (aproape) gol si se chinuie sa faca o inmultire, e simplu...

      In al treilea rand - dai la doamna pt ca asa e obiceiul (ca si la alte categorii de socio-profesionale); nu-ti convine, nu da... face fite doamna, fa reclamatii la scoala, inspectorat, mergi la politie... mie nu mi-a cerut niciodata doamna, intotdeauna a fost initiativa parintilor...
  • +4 (4 voturi)    
    O GRAMADA DE NEGHIOBI (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:39)

    ela [anonim]

    cei care comenteaza fara a fi in cunostinta de cauza
    Momentan primesc salarii enorme doar dinozaurii, pe cand profesorii tineri cu dedicare (adica stat de la 8 la 8 pentru a pregati cativa elevi la olimpiade) nu primesc mai nimic desi au rezultate exceptionale acei elevi, sau profesorii care doar pentru a motiva elevii inscriu o clasa intreaga la un concurs si reusesc sa aiba rezultate exceptionale cu 20% din clasa respectiva nu primesc nimic in plus la salar.... sunt platiti la fel cu repetentii de la facultate care au ajuns profesori pentru ca sunt inapti sa practice meseria pe care au invatat-o si ajung sa chinuie copii doi ani cu o materie fara a fi in stare sa le predea notiuni de baza gen fractie, multime, atom, panta .......
    Consider ca evaluarea se poate face obiectiv daca se vrea si aceasta vointa trebuie sa existe din partea parintilor SA NU DAI SPAGA!!
    Iar acei profesori care au adus o clasa intr-un an la 10 pe linie nu vor reusi sa mai creasca deci prin urmare nu vor mai primi marire este simplu ca buna ziua...
  • +2 (2 voturi)    
    aceste evaluari exista (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:05)

    elaxxx [utilizator]

    nu s-au folosit pt salarizare
    ideea e ca se fac anonim - profesorul nu va stii cine l-a criticat ...decat daca trece ceva foarte personal la capitolul observatii, oricum nu profesorul centralizeaza datele eventual li se prezinta observatiile...
    Asa ca efectul de spaga este exclus la nivel de elev/parinte ...se poate aplica doar la nivel de clasa, scoala, comunitatea de parinti
    Si credeti-ma tot timpul vor fi parinti obiectivi, vor fi parinti 'foarte multumiti' si vor fi parinti 'foarte revoltati' important pentru profesor va fi sa reduca numarul extremelor prin seriozitate.
  • +4 (4 voturi)    
    merge si nu merge (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:11)

    adrian [anonim]

    aceasta idee ar functiona numai daca vor exista citeva conditii. 1. salariile profilor sa porneasca in sus de la un nivel decent. De la acel nivel cei cu rezultate sa primeasca mai mult. Altfel, plecarea din sistem se va accentua. 2. pentru profesorii de la tara trebuie aplicat alt sistem. Acolo se scot rezultate f. greu, iar daca nici nu ii mai platesti adecvat o sa fie catastrofa. 3. parintii ar fi bine sa mai treaca si pe la scoala. Mai toti prietenii mei profesori se pling de lipsa de interes a parintilor sau de pretentiile lor exagerate, asta in conditiile in isi cred odraslele geniale. In plus, sa nu uitam ca multi parinti nici nu prea sunt acasa, fiind pe alte meleaguri. 4. trebuie adoptate regulamente mai stricte de disciplina in scoli. Cum e acum, e dezastru, fiecare face ce vrea. 5. profii sa accepte totusi ca trebuie si ei periodic evaluati. Daca nu vor accepta vor sabota sistemul si nu o sa mearga. Insa cum nu suntem in Germania, tare imi e teama ca tot acest proiect va fi o furtuna intr-un pahar cu apa.
    • 0 (0 voturi)    
      In sfarsit... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:22)

      Icsulescu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ...un comentariu bun.
  • 0 (2 voturi)    
    Rahat cu apa rece (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:57)

    vio [anonim]

    Intentia este buna, dar executarea va fi romaneasca, adica jalnica. Asa, cam ca autostrazile noastre....

    Sau legea nu se va aplica, asa cum se face acum cu Legea salarizarii.

    Dar daca profesorul lasa corigenti sau repetenti????
  • +2 (2 voturi)    
    "Dreptate" pentru catei (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:06)

    vio [anonim]

    E dar praf in ochi aceasta idee, de altfel cu priza la public, normal. Cine nu-si doreste sa dea note profesorilor?? Chestie de psihanaliza....

    Dar de ce sa se aplice numai profesorilor? Numai ei sunt bugetari? De ce nu si in cazul presedintelui, ministtrilor?
    Sau pentru bugetarii din interne, externe, armata, justitie etc? Ei de sa nu fie examinati de comunitate??
  • +2 (2 voturi)    
    Ce va fi acum la stirile de la ora5 (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:43)

    diddi [anonim]

    O sa fie pline de filmulete in care elevii vor pune profesorii la colt!
    - Ba, daca nu-mi pui 10, iti pun si eu 3 si nu mai iei salariu!
    - Tu, fata, daca nu-mi pui 10 te spun lu` tata (care e mare mahar, nu?) si nu-ti mai da salariu si-ti mor copiii de foame!


    In alta ordine de idei, cum poate un elev sa puna note unui profersor? Pe ce baza? Cum il evalueaza? Stie el docimologie ("stiinta evaluarii in pedagogie", sunt sigur ca toti elevii o cunosc iar parintii si mai si)!!!!!!!!!
    La fel si un parinte.
  • +2 (2 voturi)    
    Terorizatule (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:44)

    V [anonim]

    Se vede ca ai fost tare terorizat in scoala... Problema e ca o sa fie exact pe dos. Sa vedeti acum ce de note de zece o sa ia toate leprele si chiulangii, ca doar asta e singura modalitate "viabila" de evaluare a calitatii unui profesor. Cei terorizati vor fi profesorii, ca nu vor mai avea curajul sa supere pe nici un golan care le strica orele. Halal gandire, domni menistri, 18 ani de incompetenta crasa si distrugere sistematica a invatamantului. Normal, un popor prost va avantjeaza!
    • 0 (0 voturi)    
      ce bine! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 21:01)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui V

      Cred ca e prima data intr-un an si jumatate cand nu mai regret ca am parasit invatamantul!
      Comentariul tau spune tot ce gandesc si eu.
  • 0 (4 voturi)    
    E un inceput (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:09)

    copy carbon [anonim]

    Trebuie sa existe niste criterii.
    Legea cu majorarea cu 50% a salariilor TUTUROR profesorilor e criminala si injusta. Asemenea majorari se fac doar in Botswana unde stim ce moneda circula. Exista profesori universitari care prin salarii cumulate de la mai multe universitati cistiga in prezent peste 100 milioane lei lunar. Ei vor primi dintr-un foc peste 50 de milioane in plus! Iar cel cu 8 milioane ia 4 in plus. Aberant. Trebuia facuta o lege coerenta a salarizarii TUTUROR bugetarilor cu criterii clare de performanta, cu sanctiuni etc. Dar pentru asta in Parlament trebuie sa ajunga oameni cu creier in cap si nu cu creier pane in sandwich. Azi in Romania exista bugetari cu salarii si pensii de sute de milioane lei lunar date unor oameni care au stiut sa se invirta, pentru ca in realitate nu merita acesti bani. Numai daca taiati din aceste smecherii si dati banii astfel economisiti la profesori e singura cale de a da bani fara a produce inflatia pe care o vom plati in final cu totii.
  • -1 (3 voturi)    
    solutii (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:54)

    enied [anonim]

    camere video instalate in fiecare clasa,examene de admitere in cls5,cls9,cl11
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm... (Joi, 13 noiembrie 2008, 22:05)

    andreea [anonim]

    oricum la cum se schimba inspectorii si directorii de scoala in functie de cine iese la alegeri, toate eforturile elevilor si parintilor vor fi zadarnice pentru ca tot directorul va "coordona" evaluarile acestora la final. asa cum au coordonat fondurile pentru renovarea scolilor asa vor coordona si cine sa primeasca evaluarea care trebuie si salariul care trebuie, asa vor imparti si clasele cu elevi buni etc. Ptr ca tre sa luati in considerare ca nu prea poti face scoala cand jumate din elvii tai au cazier si ti-e frica sa nu te astepte dupa ore sa iti dea in cap pt ca le-ai dat nota mica...
    Stiu cazuri concrete cand profesori au fost intimidati de directori cu faze de genul: nu dom'le fiul lui cutarescu primeste nota asta, nu iti convine iti retrag gradatia de merit...
    cam asa arata momentan invatamantul la noi...mi-e mila de copii...dar de, un popor de prosti e mai usor de condus si catre asta ne indreptam noi aici...
  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 8:18)

    ionica [anonim]

    E cea mai aberanta chestie (cred eu acum, dar probabil ca politicienii nostri sunt plini de astfel de surprize) pe care am auzit-o pana acuma cu salariile!!!
    Ce-ar fi ca functionarii publicii sa fie platiti tot asa? Numai cand ma gandesc la 'amabilitatea' celor din primarii mi se zburleste parul!!!
    Eu zic ca prin chestia asta se oficializeaza mita la clasa - imi dai 10, iti dau OK si invers... Dar in cazul asta, ma gandesc la facultatile care au admitere doar pe baza de dosar - ce bataie de cap o sa aibe!!!
    Si, oricum, se stie ca, de multe ori, un profesor 'k lumea' e cel care fie e tanar fie nu face nimic la clasa. Deci, se poate ajunge iar in cazul in care profesorii care fac intr-adevar treaba buna la catedra (asta insemnand ca elevii chiar trebuie sa invete la materiile lor!) sa fie dezavantajati...
  • +2 (2 voturi)    
    consultanta (Vineri, 14 noiembrie 2008, 10:30)

    Profion [anonim]

    manelistii Patriei rom-ine ar trebui angajati pe post de consilieri ai acestor comisii de evaluare
  • +2 (2 voturi)    
    de ce nu putem nimic? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 10:39)

    of-of-of [anonim]

    oare ar fi asa de greu sa se ia un model de evaluare a profesorilor, cum e cel britanic, extrem de bine pus la punct, si sa se adapteze? asta nu ar insemna ca profu pune note ca sa ii creasca salariul, ci ca are inspectii periodice care sunt constructive si il invata cum sa se imbunatateasca, ca planurile de lectie nu sunt doar o forma care se repeta la infinit un deceniu, ci un instrument care te ajuta si dupa care iti conduci efectiv clasa...
    probabil sunt presiuni mari din partea dinozaurilor care conduc invatamintul si fac manuale proaste pe banda rulanta, pe care le platim noi, parintii. Altminteri nu-mi inchipui de ce asa de imposibil, uitindu-te la modele, sa vii cu un sistem decent de evaluare a performantei
  • +1 (1 vot)    
    abureala... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 13:22)

    luci [anonim]

    nu am fost de acord cu marirea de 50 %, sunt de acord cu cresteri bazate pe performante, rezultate, etc., dar stabilite in mod clar, de lege, nu lasate la mana unora sau altora... ce ne facem cu profesorii care sunt la tara, are vreo doi mai rasariti in clasa, restul nu, nu-i mai dam salariu? sau ii dam mai putin?
    dar cu scolile care au asa, un renume de foarte bune, si care atrag copii cei mai destepti, este normal ca rezultetele sa fie mai bune, (ale copiilor), dar cat este meritul profesorilor?
    adica daca la un liceu merg numai copii de note 5-6-7, si reusesc sa faca liceul, sau chiar sa mearga pe la olimpiade, care profesor a muncit mai mult ?
  • +2 (2 voturi)    
    stupizenia secolului (Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:51)

    ryanna [anonim]

    Idee mai cretina si mai rupta de realitate nu am mai auzit pana acum. eu ar trebui sa fiu la cheremul elevilor, nu ? Daca vreau sa imi iau salariul ar trebui sa le dau note mari....AUTOMAT.

    Eu personal am rezultate excelente pt. ca am talent si stiu sa predau, sunt aspra fara sa fiu rea , DAR notele sunt date pe merit , cinstit . Eu nu pot sa dau 10 unui elev care nu invata deloc . urnesc eu muntii din loc , dar si ei trebuie sa faca un efort pt. a invata. Sunt elevi care orice le-ai spune nu vor invata , sunt elevi a caror capacitate e redusa , sau sunt profesori cu o personalitate slaba unde clasa i se urca in cap si el ca sa scape de ei le da 10 . Eu nu pot sa fac asa ceva . Dau 10 cu draga inima celor care invata si celor care sunt respectuosi si vad ca se straduiesc .

    Si pt. ca am o nevoie patologica de a fi cinstita ...ori voi accepta salariul asa cum este [ mic , din cauza notelor ] ori voi parasi invatamantul .

    Deci profesorii lasi , fara verticalitate vor ramane si vor depinde de elevi si note iar cei cu verticalitate vor pleca. profesor bun este cel care ia o clasa care merita nota 1 si o face sa ia 6, 7 poate si 10 , sau ia o clasa de nota 5 si o face sa merite 10 ...NU un profesor pres care da nota 10 la toata lumea chiar daca merita sau nu , sau un profesor care datorita pilelor sau titlurilor si NU meritelor reale isi aleg clasele care deja sunt formate din elevi de nota 10.

    din nou....IDEE MAI TAMPITA DECAT ACEASTA NU EXISTA !

    Va rog puneti la conducerea tarii persoane cu picioarele pe pamant, oameni ,,dintr-o bucata" , nu toti filfizonii rupti de realitate si snobi care vor sa demonstreze ca mai au un neuron in creier in stare de functionare. Multumesc !
    • +1 (1 vot)    
      absolut de acord (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:25)

      alexandriu [utilizator] i-a raspuns lui ryanna

      Cel mai bun profesor din catedra de fizica de la politehnica din anii 80 era Dan Iordache.
      Isi stia toti studentii pe nume.
      Lucra cu ei suplimentar masiv .
      Ii controla si motiva
      Avea un curs impecabil stiintific.
      Fostii studenti buni de la automatica isi amintesc cu siguranta de el.
      In 1991 s-a cerut studentilor sa faca ei o evaluare a calitatii profesorilor(democratic ,nu-i asa?)
      D.I. a luat cea mai mica nota .
  • +1 (1 vot)    
    Ce idee stupida.. (Vineri, 14 noiembrie 2008, 23:02)

    teo [anonim]

    Este intr-adevar necesara o reevaluare a profesorilor dpdv profesional, dar aceasta trebuie facuta de profesionisti, nu de precupeatza din piata sau de parintele care de multe ori habar n-are ce face copilul lui la scoala.

    Da, parintii trebuie sa aiba un cuvant de spus in privinta materiilor existente, nu a modului in care sunt predate sau pentru ca profesorul are plete. Cu noua metodologie propusa, subiectivismul va atinge cote maxime si rezultatele vor duce la o criza de personal de proportii.

    Daca vor sa faca ceva, sa inceapa de la cauza, nu de la efect. Iar cauza este legata de salarizare, de managementul defectuos din scoli, de balbele si gafele ministerului si ministrilor, de materialul de studiu facut cu picioarele in ultimii ani (carti, dvd-uri, harti si orice tine de partea de documentare) si alte motive care au tras in jos invatamantul romanesc

    Nu inteleg de ce trebuie reinventata roata, de ce se fac atatea experimente pe invatamatul romanesc. Daca vor evaluari ale comunitatii, sa incepem cu politicienii care decid si apoi sa vorbim de profesori.