Reuters: Alegerile complica reactia Romaniei la criza financiara

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 19:51 Actualitate | Esenţial


Principalele partide romanesti se intrec in promisiuni financiare inaintea alegerilor generale din 30 noiembrie, sfidand apelurile internationale la reducerea cheltuielilor pentru a proteja tara de criza financiara, comenteaza Reuters, citat de NewsIn.

Economistii avertizeaza ca Romania trebuie sa isi reduca cheltuielile, sa reformeze sectorul public si sa se asigure ca politicile sunt implementate eficient, in caz contrar existand riscul destabilizarii economiei. Unii spun chiar ca Romania ar trebui sa ceara, preventiv, ajutorul FMI, dupa ce vecinele sale Ungaria si Ucraina au facut acest lucru pentru a reda increderea investitorilor.

Dar nici Guvernul condus de Calin Popescu Tariceanu, nici partidele de opozitie, prinse intr-o cursa electorala stransa, nu au facut din prudenta fiscala principala lor prioritate. Toate partidele resping criticile straine, inclusiv ale FMI, ca fiind lipsite de obiectivitate, iar Guvernul risca sa nu isi poata asuma meritul pentru cresterea economica mare de anul acesta, cea mai ridicata din UE.

Majoritatea romanilor nu au simtit inca impactul crizei financiare globale la fel de dureros ca occidentalii, ceea ce face cu atat mai dificil de explicat nevoia de austeritate fiscala, comenteaza Reuters. Caderea leului dupa falimentul bancii de investitii Lehman Brothers a fost atenuata de interventia bancii centrale, iar scaderea cu aproape 75% inregistrata anul acesta de actiunile lichide a afectat un procent mic din populatie. Iar daca numarul locurilor de munca va scadea anul viitor pe masura ce scaderea cererii va afecta vanzarile, pentru moment somajul este de doar 4%.

Romania este cea mai saraca tara din UE, dupa Bulgaria, dar nivelul de trai creste rapid datorita cresterii economice, favorizata de consum, importurile de tehnologie si investitiile in constructii. Primul semn de necazuri a intervenit saptamana trecuta, cand Standard &Poor's a coborat cu o treapta ratingurile Romaniei pentru imprumuturile in valuta si a scos-o din categoria statelor care au calificative din categoria "investment grade".

Alte agentii de rating nu au urmat exemplul Standard &Poor's, Moody's Investors Service apreciind ca acest lucru ar fi o greseala, partial pentru ca Romania are o datorie publica mica.

Tariceanu a incercat sa limiteze cheltuielile preelectorale obligand Parlamentul sa amane marirea salariilor profesorilor cu 50%. La scurt timp dupa coborarea ratingului Romaniei, el a spus ca asemenea cresteri salariale sunt periculoase intr-o perioada de tulburari financiare mondiale.

Si mai ingrijoratoare sunt indiciile ca alegerile vor fi urmate de indelungate negocieri pentru formarea unei coalitii. Sondajele arata ca Partidul Democrat-Liberal (PD-L) si PSD sunt aproape la egalitate la circa 30%, in timp ce liberalii lui Tariceanu se situeaza sub 20%. Principalele doua scenarii considerate probabile, o coalitie PD-L-PNL sau una PNL-PSD, sunt considerate dificil de realizat din cauza divergentelor.

Unii analisti spun ca cea mai buna sansa a Romaniei pentru reforme ar fi refacerea coalitiei celor doua partide care au obtinut puterea in 2004. PNL si PD-L vor sa mentina taxele la nivelurile actuale si sa introduca unele masuri de austeritate fiscala, dar o veche rivalitate intre Tariceanu si presedintele Basescu a dus la destramarea coalitiei in 2007.



















1256 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Romania nu se dezminte... voteaza comunistii (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:58)

    Ovidiu [anonim]

    nu-i bai fratilor, votati-i, sau stati in casa si plangeti-va fara sa votati...ca doar copii vostri vor suferi..

    Romania are un singur cui al lui Prepelea... Justitia..Odata eliberata din lant justitia o sa ii muste de ... fund pe toti coruptii, procesele or sa se lase cu verdicte si toate vor primi un suflu pozitiv, economia, medicina, educatia..

    Cat timp Romania va alege politicieni corupti, banuiti dupa modelul rus, care isi baga picioarele in justitie, tot asa vor continua sa traiasca...
    • +1 (1 vot)    
      Right ... (Joi, 6 noiembrie 2008, 23:16)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ... si singura care a tulburat pana acuma apele in justitie a fost Macovei, ministru numit din partea PD, desi era independenta.

      Uite de-asta zic eu ca PDL merita votat: chiar daca nu e alb ca lacrima, da' e din tot ce-avem la dispozitie al mai deschis gri. Fata de PSD care e rosu, sau PNL, care e cacaniu de la cat a frecat cu nasu' fundu' PSD-ului.
      • +1 (1 vot)    
        DRUMUL lung (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:25)

        d&s [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Lucrurile stau asa: dupa 18 ani si pana la ora asta avem:
        - 2 guvernari competente, PSD si PDL (PSD incheierea negocierilor de aderare, PDL integrarea Romaniei in UE)
        - si 2 guvernari extrem de corupte: PSD si PNL

        Cu care ai pleca la drum intr-o criza pe termen lung?
      • 0 (0 voturi)    
        INCREDEREA (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:26)

        d&s [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Dupa 18 ani si pana la ora asta avem:

        - 2 guvernari, PSD si PNL, care in ultimii 18 ani s-au agatat de putere cu orice pret, renuntand la orice promisiuni fata de cei care i-au ales
        - 1 guvernare, PDL, care a promovat reforme cu orice pret, chiar cu pretul excluderii de la ciolan.

        Cu care ai pleca la drum intr-o criza pe termen lung?
    • 0 (0 voturi)    
      visezi (Vineri, 7 noiembrie 2008, 8:50)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      gogule! visezi, dar lucrul acesta este perimis in perioada de campanie electorala.
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai mare crestere economica in UE (Joi, 6 noiembrie 2008, 22:37)

    Economistul [anonim]

    ptr tara Romania inseamna 8%, dar de exemplu doar Fabrica Renault din Franta a cistigat atit cit este PIB in Romania. Nu stiu de ce nu se scrie si asta.Actualii politicieni uita ca o crestere a unei economii dezvoltate de 0,5% e precum o crestere a economiei romanesti cu 12 % . Dar cum noi suntem mai cu motz, de ce sa nu ne mindrim pe asa nivel de jos???
    • 0 (0 voturi)    
      O solutie pentru angajatori ? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:26)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui Economistul

      Deci o crestere salariala de 12 % in Romania = o crestere salariala de 0,5 % in tarile dezvoltate ? OK. De maine sa se renegocieze toate contractele de munca. Cine va munci cu un randament superior cu x % va beneficia de o crestere salariala corespunzatoare de x %. Dar va fi necesar ca aceasta crestere sa fie recalculata intrucat economia romaneasca nu este o economie dezvoltata si nici eficienta muncii nu se ridica la nivelul economiilor marilor puteri europene. In consecinta : un roman care va munci cu 50 % mai eficient va beneficia de o crestere salariala de 50x0.5/12 = 2.08 %.
      Tariceneeee, uite-aici solutia sa iesi din kko : zi-le profilor ca le maresti salariile cu 2.08 % pentru ca nu avem o economie comparabila cu cea din Germania, de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL nu mai merita sa conduca acesta tara (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:31)

    boldor eugen dej [anonim]

    CORECT, trebuie sa dam o sansa PDL, am votat mereu cu PNL din 1990 dar acuma gata.. PSD nu merita voti fiind comunisti, consesrvatorrii sunt informatori, mai rau. PNL minte de ingheata de frica ca curand vor incape pe mana DNA
    • 0 (0 voturi)    
      De acord! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:41)

      alexandru [anonim] i-a raspuns lui boldor eugen dej

      In fiecare zi ma intreb cat de tampit am putut fi sa votez PNL, de fapt alianta D.A.
      Ce am castigat? 1,5 milioane in plus la salariu ca urmare a scaderii impozitului.
      In urmatorii 4 ani, in institutia in care lucrez eu, bugetar fiind, salariile nu au fost marite nicioadata!!! Doar indexate. Asa ca am constatat cum salariul decent pe care il aveam in 2004 a ajuns sa fie doar un trai de azi pe maine si ala cu sacrificii, dupa 4 ani, in conditiile in care chiria la garsoniera in care locuiesc in urma cu 4 ani reprezenta 25% din salariu iar acum reprezinta 50%, ca sa nu mai vorbesc despre intretinere si celelate cheltuieli curente.
      Ce am mai pierdut? M-am incapatanat sa nu imi cumpar Logan nou cu 10 mii de euro, asa cum ar fi vrut Tariceanu si mi-am cumparat o masina nemteasca second hand (evident cu credit - alta tampenie pe care am facut-o) si guvernul mi-a luat miseleste 1600 de euro din buzunar - taxa de prima inmatriculare, mediu sau cum mai vor ei sa ii schimbe denumirea in fiecare an. Si asa s-au dus pe apa sambetei si cei 1,5 milioane lunar, castigati de la scaderea impozitului.
      PNL a avut o singura grija: imbogatirea bogatilor!
      Un guvern care in 4 ani a facut un tunel si 4 km de autostrada nu se poate numi decat hot si incompetent! Si sa il mai si tii in brate pe unul ca Remes desi stii ce face, spune multe despre caracterul lui Tariceanu.
      Dar eu cu cine votez? PSD nu am votat niciodata si nu voi vota niciodata, mai degraba plec din Romania decat sa-i votez. Din pacate din partea mea va fi un vot negativ pe principiul "dintre doua rele alegi raul cel mai mic", care deocamdata pare a fi PDL fara a-mi pune mari sperante nici in ei si fara sa mai am vreo speranta in Basescu si Stolojan.
      Dar raul cel mai mare nu ar fi sa castige PNL sau PSD alegerile ci sa intre PNG si becali in parlament!!! Acesta ar fi momentul in care ar trebui sa ma intreb serios daca am ceva in comun cu tara asta si daca nu ar trebui sa fug mancand pamantul!