Studiu: Peste 70% dintre romani merg la serviciu atunci cand sunt raciti

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:09 Actualitate | Esenţial


Peste 70% dintre romani merg la birou atunci cand sunt raciti, arata un studiu realizat de Colegiul Farmacistilor din Romania. 16% dintre romanii care racesc in timpul sezonului ploios gasesc singuri remedii pentru problema de care sufera, 56% tin cont de pareri specializate, 36% se sfatuiesc cu medicul de familie, iar 20% dintre ei - cu farmacistul.

"Raceala nu trebuie subestimata, pentru ca pot aparea complicatii precum sinuzita, otita, laringita, amigdalita si chiar pneumonii. O alimentatie sanatoasa in aceasta perioada a anului poate tine raceala departe”, a declarat vicepresedintele Colegiului Farmacistilor din Romania (CFR), Clara Popescu.

Frigul asociat cu umezeala, dar si cu stresul cotidian slabesc toamna sistemul imunitar si duc la aparitia unor afectiuni specifice, precum si la activarea unora preexistente. Raceala este cea mai des intalnita afectiune in aceasta perioada a anului, 45% dintre respondentii din cadrul studiului efectuat de CFR identificand-o ca pe principala problema de sanatate, alaturi de oboseala (20%), dureri ale membrelor (11%) si sinuzita (9%). Cu toate acestea, odata cu sosirea anotimpului ploios doar 39% dintre respondenti isi iau masurile necesare de prevenire a acestora.

Studiul a fost efectuat in perioada 2–3 octombrie 2008, pe un esantion reprezentativ pentru populatia romana din mediul urban, si a urmarit sa investigheze modul in care romanii sunt afectati de bolile specifice toamnei si ce fac pentru a preveni raceala.

Pentru a preintampina afectiunile specifice sezonului, Colegiul Farmacistilor din Romania a lansat, pe 3 noiembrie, campania Antigripale Naturale. In cadrul campaniei, bucurestenii care lucreaza in zona Eroilor, Buzesti, Piata Presei Libere, Piata Victoriei si Piata Charles de Gaulle primesc gratuit, din partea reprezentantilor Colegiului Farmacistilor, un fruct, care sa contribuie la intarirea sistemului imunitar. Campania se deruleaza in perioada 3–7 noiembrie, reprezentantii Colegiului Farmacistilor fiind prezenti in fiecare zi, in fata unui office building din zonele mentionate.



















1018 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    oare de ce stau acasa (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:26)

    adi.i [utilizator]

    Si cati angajatori te "lasa" sa stai acasa cand esti racit??
    Daca esti racit si vii la serviciu ai o atitudine "proactiva".
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:28)

    roxana [anonim]

    ...ca romanii merg, chiar daca sunt raciti. Daca nu te duci la serviciu pentru un motiv ca asta, e foarte probabil ca in ziua urmatoare sa-ti faci lichidarea. Ia convingeti voi patronul ca, de fapt, prezenta unuia racit in echipa aduce mai multa paguba, pentru ca se pot imbolnavii cu totii. Sa vedem, reusiti?
  • -1 (1 vot)    
    re: (Marţi, 4 noiembrie 2008, 18:26)

    Cristi [anonim]

    din chestia asta nu poti ajunge decat in 2 extreme. ori ca la noi in romania, ori ca aici in olanda unde lucrez eu acum si, a te da ranit pe motiv ca esti racit sau ca ai diaree e un sport national. conform legii, ai 21 de zile pe an de concediu medical fara nicio aprobare de la medic. tot ce trebuie sa faci e sa te trezesti dimineata si sa ii dai sms sefului ca iti curge nasul. sa vezi pustietate in birouri cum da ploaia un pic pe afara.
    • +1 (1 vot)    
      Tare (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 1:28)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cristi, in toate tarile civilizate exista legea asta, insa numai romanii, rusii sau alte natii din astea "smechere" fac uz de ea.

      Eu nu am vazut olandezi sau elvetieni dandu-se loviti doar ca sa foloseasca cele 21 de zile de concediu ;-)

      Chiar si-asa, este o extrema mai buna, pentru ca din punctul meu de vedere s-a dovedit stiintific ca omul nu poate munci sustinu 40 de ore pe saptamana, luna de luna, an de an ... e bine sa te mai dai racit din cand in cand, iar 21 de zile astea nu reprezinta practic mai nimic, avand in vedere cate ore stai peste program in anumite zile si cate week-enduri esti chemat de acasa si cate nopti esti sunat pe mobil acasa sa rezolvi cate o situatie ...

      Asa ca hai sa nu exageram ...
  • +1 (1 vot)    
    caz particular, din pacate. (Marţi, 4 noiembrie 2008, 22:30)

    Bogdan [anonim]

    eu nu ma duc la servici cand is racit. daca ma da sefu' afara, e pierderea lui si a companiei. Cei care gandesc altfel sunt la un pas de pozitia "sclav pe plantatie". Parerea mea!
    Bogdan
    PS: sunt din Cluj, nu din Bucuresti.
  • +1 (1 vot)    
    Boala (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:21)

    Simona [anonim]

    Imi amintesc ca m-am dus intr-o dimineata la birou si cand m-a vazut unul din sefi (trebui sa precizez ca si-a facut doctoratul in Scotia; a stat acolo vreo 6 ani) ce racita sunt, m-a trimis acasa imediat. Pana si eu am fost socata de gestul lui. Altul nu s-ar fi gandit la o astfel de idee. Bine, oricum voiam sa plec acasa pentru ca intr-adevar pe fiecare minut ma simteam tot mai rau. Ce-i drept, raceala se transmite foarte repede, si cred ca pierderile sunt mai mari daca ramai la birou, decat daca stai acasa si te vindeci.
    • +1 (1 vot)    
      raceala care se transmite... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:50)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Simona

      raceala nu se transmite numai gripa care e virala se poate transmite :) deci daca te simti in stare poti si lucra e chestie de optiune personala nu e musai sa stai acasa daca nu esti rapus la pat sau ceva de genul asta :)
      • 0 (0 voturi)    
        prostie (Luni, 31 august 2009, 18:35)

        Bla [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Orice raceala e virala sau bacteriana si se transmite
  • 0 (0 voturi)    
    limba corecta (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:58)

    arius [anonim]

    fara mari cunstinte...dar trebuia scris cu un SI ....merg la servici SI cand sunrt raciti...nu?
    daca gresesc scuze..
    cu stima!