Angajatii CFR intra in greva vineri, timp de 6 ore

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2008, 18:34 Actualitate | Esenţial


Motorina furata era pentru alimentarea locomotivelor
Foto: AGERPRES
Sindicalistii de la CFR intra in greva vineri. Trenurile nu vor circula timp de 6 ore, intre 7:00 si 13:00. Presedintele Federatiei Nationale Feroviare Miscare Comercial, Gheorghe Popa, a tinut  sa precizeze ca protestul nu vizeaza majorari salariale.

El a declarat, pentru Realitatea Tv, ca Executivul a refuzat sa dea banii alocati pentru investitii la CFR in anul 2008.

"La aceasta data nu exista buget de venituri si cheltuieli aprobat pentru CFR pentru anul 2008, conditiile de munca sunt deosebit de precare si chiar siguranta circulatiei este pusa in pericol", a precizat Gheorghe Popa.

Marti vor avea loc discutii cu liderii sindicali din tara, insa sunt 99% sanse ca greva sa aiba loc vineri, intre orele anuntate, a adaugat presedintele Federatiei Nationale Feroviare Miscare Comercial.

"Din cei 35.000 de angajati ai CFR, aproape 7.000 vor intrerupe lucru, incepand cu ora 7 dimineata pana, posibil, ora 13. Este vorba despre toti angajatii din Miscare-Comercial (impiegati de miscare, conductori de tren, operatori si casieri)", a explicat Popa.

 



















1234 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    cfr (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:48)

    grosso [anonim]

    bravo ,,numai sa fie serioasa ,incepe tavalugul ptr taricescu-razgandescu.,,,toata tara trebuie sa reactioneze,impotriva acestor impostori care isi batjoc de noi jos coalitia voiculescu-felix motanul-geoana-astronautul-motocicleanu-
  • 0 (0 voturi)    
    NASOL TREBUIE SA FIE PDLul IN SONDAJE !!! (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:13)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....bietul base cred ca este pur si simplu disperat....de la ultima mineriada ....fleoscaita la costesti...nu am mai vazut o asemenea mobilizare a terkea-berkilor....in contra sistemului democratic....ce sa spun ....i-a gasitara pe toti revendicarile exact in luna alegerilor....logica elementara spune ca nu mai e mult pana aproape ....si dupa 30 noiembrie ....poate pe la 10 decembrie ....va exista un guvern cu care nemultumitii sa negocieze ....sau , dupa caz, sa se infrunte... insa una e vocea logicii si alta e vocea presedintelui ....care zice hai la lupta cea mare, tovarasi lideri sindicali.....ca sa nu dau eu in vileag ce scrie prin dosarele voastre de la sri...noroc ca liderii sindicali sunt una, iar masa de asa numiti sindicalisti altceva...nu credca basescu va reusi sa regizeze un alt costesti....pentru asta i-ar trebui ceva din curajul nebun al lui cozma....ori el dardaie deja de i se aud dintii clantanind....basca faptul ka koozma avea si pleata !
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:17)

    Ivanu [utilizator]

    probabil ca au iesit controlorii in strada si fac greva fiind nemultumiti de controalele mai dese ale superiorilor, motiv pt care au inceput sa se teama sa mai primeasca spaga.. si noi, calatorii, ar trebui sa facem greva impotriva conditiilor mizerabile din accelerat, de personal nu mai vorbesc
  • +5 (5 voturi)    
    ..... (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:39)

    dan [anonim]

    Va plangeti de coditiile mizerabile din accelerate si personale?Da cine lasa mizerie in accelerate si personale ,sfarma tot,nu cumva calatorii?Daca vreti conditii bune nu mai sfarmati tot,nu mai mancati seminte si"stuchiti "pe jos,beti alcool in tren "civilizatilor ce sunteti si europenilor"Daca tot va place sa comparati trenurile de la noi cu cele din UE comparati si oamenii din Romania cu cei de acolo
    P.S Sunt si oameni civilizati in Romania da putini
  • 0 (2 voturi)    
    beton (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:54)

    mim [anonim]

    ar trebui sa se dea o lege sa se inghete salariile bugetarilor/regiilor cu 3 luni inainte de alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    cam putine ore, sa o tina pana la.. (Luni, 3 noiembrie 2008, 21:16)

    mgh [anonim]

    Conform carei legislatii au acest drept? ar trebui sa asigure cel putin un numar minim de trenuri in intervalul respectiv , spune legea nu? oricum isi vor lua o mare de injuraturi daca nu au decenta sa o faca si probabil exista inclusiv riscul de a fi linsati de calatori unii dintre ei, gandit-va la o persoana din SatuMare ce calatoreste toata noaptea programat la te miri ce spital, ambasada etc de mult timp si cand mai are doar 15km se apuca astia de greva. Bravo lor, fiecare sindicat de capul lui, manipuland oamenii cat se poate! Pierderile cine le plateste cumva sefii de sindicat cu limuzine si soferi la scara?
    • 0 (0 voturi)    
      hai ca esti tu destept (Luni, 3 noiembrie 2008, 22:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mgh

      cata minte poti sa ai sa-ti inchipui ca se opresc trenurile in mijloc de camp si lasa oamenii acolo pana isi termina ei greva????? normal ca o sa-i duca pana unde au platit. daca intr-adevar citeai articolul inainte sa comentezi iti dadeai si tu seama ca din 35 de mii de angajati numai 7 mii fac greva!!!!!!!! deci cum e aia cu o persoana din SatuMare ce calatoreste toata noaptea programat la te miri ce spital, ambasada etc de mult timp si cand mai are doar 15km se apuca astia de greva :))))
  • 0 (0 voturi)    
    greva cfr-ului (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:54)

    mirco [anonim]

    vorbiti de conditii de calatorie cu trenul? dar de ce nu vedeti profesorii beti in timpul programului, profesoare perverse care se indragostesc de elevi,profesori care fac meditatii obligatorii pe bani cu temele de la scoala, care iau mita ,etc, de ce nu vedeti doctorii care nu se mai satura de spaga si cer salarii mai mari desi platim atata la sanatate, doctori care nu au chef de consultatii cand vad ca nu le dai nimic? Hai sa fim seriosi la noi in tara aceste situatii provin de la cei care ne conduc,ei au grija doar de conturile lor, au uitat de corupti, parca presedintele urmarea asta mai demult dar a obosit pentru ca sunt prea multi.....
  • 0 (0 voturi)