Ministerul Transporturilor a anuntat licitatia pentru tronsonul de metrou Drumul Taberei-Universitate

de A.V.     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2008, 14:57 Actualitate | Esenţial


Ministerul Transporturilor a anuntat lansarea licitatiei pentru proiectarea si executia tronsonului de metrou Drumul Taberei-Universitate, care va costa aproape 330 milioane euro, suma ce include si costurile aferente contractului de consultanta, a declarat luni secretarul de stat, Antonel Tanase, citat de NewsIn. Lucrarile urmeaza sa fie finalizate intr-o perioada de 42 de luni.

"Aceasta lucrare este noua, nu este o lucrare care a fost inceputa si apoi abandonata. Din cauza faptului ca traficul din Bucuresti este foarte aglomerat, este o lucrare vitala pentru cartierul Drumul Taberei", a spus secretarul de stat in Ministerul Transporturilor (MT), Antonel Tanase.

Tronsonul Drumul Taberei-Universitate, parte din magistrala 5, are o lungime de 6,1 kilometri. In cadrul proiectului sunt cuprinse opt statii, respectiv Brancusi, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Drumul Taberei 34, Favorit, Orizont, Academia Militara si Eroilor.

Valoarea executiei lucrarilor este de 320 milioane euro, avand termen 42 de luni. Costul total al proiectului include si zece milioane de euro pentru contractul de consultanta.

Antonel Tanase spera sa fie incheiat contractul pana la finele anului. Potrivit acestuia, perioada de garantie va fi de cinci ani.

"Pentru Magistrala 5, tronsonul Drumul Taberei Universitate, se va face licitatie separata pentru rame si instalatii. Sursa de finantare pentru acest tronson este de la bugetul de stat" a spus directorul de comunicare Metrorex, Mariana Petre.

Potrivit secretarului de stat in Ministerul Transporturilor,  tronsonul 1 Mai- Laromet va fi finalizat in 2010, iar pentru Magistrala 4, Nicolae Grigorescu-Policolor, se vor desfasura probele pana pe 15 noiembrie.



















2089 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pana cu ce-a pazit Antonel Tanase??? (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:18)

    sucaa [utilizator]

    este de cel putin 2 ani de zile secretar in ministerul Transporturilor. Brusc acum cand candideaza in Dr. Taberei, si-a adus aminte de metrou?

    Usor mai e sa-ti faci campanie pe banii de la buget.
  • +1 (1 vot)    
    minciuni gogonate (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:24)

    dr rezident [anonim]

    este a treia oara cand se aduce in discutie metroul din drumul taberei. ultimele doua dati a fost la alegerile prezidentiale si la cele pentru parlamentul europei. sa fie coincidenta cu alegerile parlamentare sau incep astia sa dea cu sapa?
    eu cred ca din nou se arunca cu noroi in alegatori iar pnl-ul asta ar trebui sa dispara dupa fata pamantului.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu ! (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:38)

    Mihai [anonim]

    Eu nu vreau metrou ! Vreau sa stau in blocaje si sa admir cismelele cu luminite amenajate de Poteras cu putin inainte de alegerile locale. Cand cobor, in sfarsit, din masina si strabat noroaiele spre casa, inca imi mai joaca luminitele prin cap. Ce frumos e !
    Si, pana la urma, cine e Tanase asta ? Noi nu avem nevoie de oameni fini, instruiti ! Auzi tu, are doctorat ! Noua ne trebuie golani !
    • -1 (1 vot)    
      Metrou (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:56)

      mitzone [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Sunt venit din provincie si stau cu chirie pe Compozitorilor.
      Am niste gropi in fata blocului de numa' numa'
      Cand am vazut ca poteras asta a fost reales in sectorul 6 am facut spume stiind ce haos este prin sector.
      Crede cineva in acest metrou si in acest Tanase care in campanie la locale dadea flori la doamne in parcul Moghioros?
      Eu nu cred.
      Credeti ca se va face alt aeroport?
      Eu nu cred
      • -1 (1 vot)    
        Do we care about what YOU think? (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:56)

        io [anonim] i-a raspuns lui mitzone

        No.
  • +1 (1 vot)    
    interesant... (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:59)

    unu' [anonim]

    of, oameni buni...daca ar sti lumea ca aceasta linie e demult construita, de pe vremea lui Ceausecu...la fel ca si cea catre Otopeni..Sunt doar curios cine o sa castige licitatia..
  • +1 (1 vot)    
    sforrrrr (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:19)

    gigi [anonim]

    "Valoarea executiei lucrarilor este de 320 milioane euro" -- mwahaha, hai sa ridice mana cine crede ca nu o sa se multiplice de cateva ori in numai primii 2 ani de la semnarea contractului !!!

    "perioada de garantie va fi de cinci ani" -- haaahaaaa, da' ce e frate, aspirator?? si alea au uneori garantia mai mare

    DECI: se pregateste o noua mare si frumoasa HOTZIE pe bani publici, din care se vor suge miliarde anual dupa incheierea constructiei....
  • 0 (0 voturi)    
    pretzu' (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:26)

    birlic [anonim]

    320 milioane euro ?

    poate pentru o juma' de statzie...
  • +1 (1 vot)    
    Situatia reala din zona... (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:06)

    Don Ciccio [utilizator]

    Orizont - Favorit?! Favorit - Drumul Taberei 34?! Nici 500 de metri nu sunt intre statiile amintite... De bine ce s-a pus garnitura in mers, ca a si ajuns la destinatia urmatoare... E ridicol!!!
    • +2 (2 voturi)    
      am observat si eu... (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:24)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      desi stau la dr. taberei 34 este aberant sa puna statie acolo. nici nu iese metroul din statia de la favorit si intra la 34. Nici nu iese din statie de la 34 si intra in statia din parc :))

      de la favorit la parc faci 10 min in pas lenjer pe jos. si ei pun 2(!) statii....

      habar nu au ce statii vor face. au pus si ei niste statii pe hartie repede pt ca d-nul Antonel Tanase candideaza in colegiu 24 din dr. taberei. crezi o secunda ca s-a facut vreun plan de fiabilitate? aiurea... planul este sa aiba cu ce iesi in campanie.

      Normal ar fi ca dupa favorit statia urmatoare sa fie undeva pe compozitorilor sa acopere o zona cat mai mare.
    • +1 (1 vot)    
      500 metri intre statii (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:30)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      ..pai asta spune cat de bine stiu astia traseul. habar nu au, ca doar n-au fost vreodata cu ratb-ul pe-acolo. pana cobori si urci de la metrou ajungi de 3 ori la cealalta statie. incredibil de prosti si naivi ne mai cred, doamne.
  • +2 (2 voturi)    
    basina electorala (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:10)

    mitica [anonim]

    Inca un fart electoral. :)
  • +1 (1 vot)    
    metrou (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:04)

    vlad [anonim]

    Nu e rau si nici gresit sa puna statii foarte apropiate.In strainatate asa este.In Paris statiile sunt foarte aproape una de cealalta (daca te apleci putin sa te uiti spre sine , poti vedea chiar lumina din statia cealalta).La fel este si in Dusseldorf.Statiile foarte aproape una de cealalta.
    Problema este ca acest metrou nu se va face prea curand, iar atunci cand vor incepe lucrarile,canditi-va ce va fi in dr taberei :)
    Haos total.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar garniturile? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 15:40)

      ha [anonim] i-a raspuns lui vlad

      La fel este si in Toulouse. Dar garniturile de metrou sunt mult mai mici. Practic o garnitura are 2 vagoane, iar un vagon cred ca e cat un autobuz mai ingust. Fiind foarte mici, vin foarte des. E fain ca sunt pe roti de cauciuc si desi stai exact deasupra statiei de metrou, nici nu simti cand vine.
      In schimb la noi e altceva. Metroul e ditamai trenul, cu 6 vagoane. Nu prea se preteaza sa pui statii din 500m in 500m pentru un asemenea metrou.
  • +1 (1 vot)    
    Vorbe goale ! (Luni, 3 noiembrie 2008, 22:31)

    martin [anonim]

    Orban a nascocit inca o smecherie de 2 lei. Este o pura nerusinare sa vorbesti de o noua linie de metrou cu valente pur electorale. Daca vroia cu adevarat sa fie promovat, trebuia macar sa accelereze linia de metrou Chibrit-Jimbolia, singura cat de cat fezabila!
  • +1 (1 vot)    
    ce gluma buna (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:47)

    Lidra [utilizator]

    O sa astepte cei din Dr Taberei mult si bine acest metrou. Nu o sa se intample prea devreme. Vise si povesti.
  • 0 (0 voturi)    
    erata (Marţi, 4 noiembrie 2008, 7:49)

    adrian [anonim]

    In anuntul lui antonel betonel este vorba de 42 de ani, nu de luni cum gresit a aparut in text!!!
  • +1 (1 vot)    
    Vechi (Marţi, 4 noiembrie 2008, 10:11)

    rommel [anonim]

    Metrou a fost si acum 4 ani. Nu mai merge, in 2008, ideea asta. Dacavor sa castige alegerile sa bage ceva nou. Autostrada suspendata, hovercraft, trenulet suspendat, benzi rulante... Folositi-va imaginatia daca vreti voturi!!!
    • +1 (1 vot)    
      re:vechi (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:46)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui rommel

      Pe minciuna cu autostrada suspendata are brevet domnu' primar.
  • 0 (0 voturi)    
    2km de linie din 1989si pina caum (Marţi, 4 noiembrie 2008, 15:04)

    david [anonim]

    si nu sint inca gata(lucrare inceputa din85)e vorba de tronsonul 1Mai -Laromet,in100 de ani va fi gata si tronsonul licitat de Orban