Basescu ii da o replica dura ambasadorului american: Taubman sa priveasca la sistemul bancar din tara lui

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 17:18 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul american a fost indemnat de presedintele Traian Basescu sa priveasca la sistemul bancar din tara lui atunci cand vorbeste despre coruptie, potrivit RADOR. Reactia a venit intr-un interviu acordat de Basescu lui Paul Grigoriu, la RRA, cand a fost intrebat daca este de acord cu opinia lui Nicholas Taubman ca Romania este o tara de corupti.

"Cred ca expresia ambasadorului este si nemeritata, si prea dura, si eu n-o voi comenta mai mult decat rugandu-l sa priveasca in tara dansului la sistemul bancar. Romania a trecut prin aceasta perioada in anii '90 si ne-a costat peste doua miliarde de dolari, la vremea aceea, Bancorex-ul, Banca Agricola, Bankcoop-ul... Dar in tara dansului este un dezastru in sistemul bancar, in care Trezoreria Statelor Unite oficial pompeaza 700 de miliarde ca sa acopere pana la urma lipsa de corectitudine a sistemului bancar", a spus Basescu, citat de RADOR.

"Si este o invitatie pe care eu o fac oricarui politician strain care se gandeste la coruptia din Romania - pe care nu o neg, atentie! Dar lectii nu prea ar trebui sa mai primim, pentru ca uitati-va la cei care ne dau lectii ce se intampla in tarile lor exact in zona in care cinstea trebuie sa fie totala, zona in care se lucreaza cu banii", a adaugat Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3282 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    BRAVOOOOOOOOOOO (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:28)

    danuta [anonim]

    Felicitari Domnului Traian Basescu pentru atitudine.
    Sa-i dea Dumnezeu sanatate sa poata tine piept marsaviilor si excrocilor de pretutindeni.
  • -2 (14 voturi)    
    Un curaj demn de dl.presedinte (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:28)

    Sim [anonim]

    Cred ca de data asta dl.presedinte a sarit calul, sa te dai la Marele Licurici! Dupa ce prin afirmatiile facute a iritat Rusia acum irita SUA. Ori nu se gandeste ca cei mari isi pot da mana cand este vorba de o cauza comuna? Personal nu-l vad in al doilea mandat.
    • +2 (10 voturi)    
      era si cazul (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:02)

      Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Sim

      in sfarsit si Basescu s-a saturat de demagogia americanilor
      • -1 (1 vot)    
        S-a saturat ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 23:07)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        ...el oare,
        Sa suga la licuriciu' cel mare?

        Cand ne-ai mintit domnule Basescu, atunci sau acum? Sau si atunci si acum?
    • +3 (9 voturi)    
      pentru danuta (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:26)

      men [utilizator] i-a raspuns lui Sim

      draga asta trebuie sa faca un presedinte patriot, dar ar fi de preferat la un mod mult mai diplomatic, doar de aia e presedinte - piratul
    • +1 (3 voturi)    
      Cred ca ai dreptate. (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:49)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Sim

      Dupa ce i-a criticat pe rusi, probabil si acum Putin se mai zvarcoleste in somn cand isi aminteste de ce i-a facut Basescu. La fel si cu americanii. Acum Bush, probabil se uita absent in zare, dincolo de zare, la ferma sa din Texas, la auzul criticilor lui Basescu. La randul lor Obama si McCain au decis sa nu se mai critice intre ei din cauza criticilor venite din Romania.
      Probabil Putin, Medvedev si mumia lui Lenin se vor intalni cu Obama, McCain si Bush sa ia o decizie.
      "Trebuie sa ii invatam minte pe romanii astia aroganti!"
      • 0 (0 voturi)    
        abureli! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:48)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Alin

        Tu crezi ca la SUA le pasa de Romania?
        Poate strict pt locatia bazei militare.
        Doar California cred ca depaseste de 10 ori bugetul Romaniei!

        Sau crezi ca Putin saracul nu mai poate el de Romania?

        Ce probleme le poate face Romania la SUA si Rusia? NIMIC!
        Sunt doar abureli politice care umfla mandria in omul de pe strada si cam atat.

        Hai sa ne vedem de lungul nasului.
        Este deja ca in bancul ala cu iepurele care-si pileste unghiile cu pila cea mai mare...
  • -5 (15 voturi)    
    Lectii (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:29)

    Ion [anonim]

    Oricine poate sa iti tina o lectie despre coruptie si faptul ca US sau alte tari au o situatie de criza financiara nu face coruptii din Romania mai putini corupti. Presedintele Romaniei nu face decat sa dea o replica copilareasca si sa apere voalat ceea ce se intampla in sistemul judiciar din Romania, incapabil sa tina sun control coruptia generalizata.
    • +7 (11 voturi)    
      ar trebui sa citesti mai cu atentie declaratia (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:46)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Citat: "Si este o invitatie pe care eu o fac oricarui politician strain care se gandeste la coruptia din Romania - pe care nu o neg, atentie!"
      • +1 (3 voturi)    
        am citit (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:02)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        Am observat aceea remarca inca de la inceput, totusi iesirea aceasta impotriva cuiva care cere sa se rezolve problema coruptiei nu face decat sa ia apararea coruptiilor din Romania: ce daca suntem corupti, daca presedintele spune ca si in alte tari e coruptie atunci e NORMAL sa fie coruptie si la noi. Ca si presedinte, nu poti sa reactionezi cum te taie capul cu declaratii de genul acesta. Presedintele ar fi trebuit sa fie mai diplomat, insa e un lucru care e greu sa il ceri d-lui Basescu.
  • -7 (11 voturi)    
    hai lasa-ma (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:46)

    x [anonim]

    ce penal poate fi domnu' sef..
  • 0 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:50)

    sadwank [anonim]

  • -3 (7 voturi)    
    "Ba pe-a ma-tii" (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:50)

    ALex [anonim]

    Exista o singura tara in care nu avem de-a face cu coruptia: tara in care toti cetatenii sunt morti. Si nici asa nu exista garantia ca pe lumea cealalta nu exista coruptie (vorba aceea, pana la Dumnezeu te mananca sfintii).

    Tentatia exista de cand nu omul, ci animalul. Si un caine iti va fura din farfurie daca ii va fi oferita oportunitatea. Iar modul de prezentare cu care "o are mai mare" este echivalent cu concursurile intre pustanii care abia au intrat in pubertate.

    Pe omul de rand nu prea il intereseaza faptul ca directorul bancii X a plecat intr-o vacanta de 110000 USD in timp ce banca X primeste ajutor de la stat, pe omul de rand il intereseaza cum este tratat intr-un spital pana nu deschide punga, cat de bine ii este educat copilul la scoala, cum ceilalti iau note mai bune desi invata mai putin.

    Domnule presedinte, cantitativ in Romania coruptia este mult mai mica decat in SUA. Calitativ insa, aveti idee ca in timp ce in SUA directorii de banci isi fac averi de milioane, la noi este corupta pana si femeia de serviciu?!?
    • +3 (7 voturi)    
      "S-o crezi tu!" (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:18)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Cum poti spune ca pe omul de rand nu-l intereseaza faptul ca directorul bancii X a plecat intr-o vacanta de 110000 USD in timp ce banca X primeste ajutor de la stat? Pai directorii aia au aruncat in aer toate economiile americanului de rand, si tot sistemul de pensii private la care au cotizat oamenii o viata. Cred ca-l intereseaza foarte mult pe omul de rand ca nu mai reuseste sa iasa la pensie la varsta pe care si-o programase, si ca va mai trebui sa munceasca multi ani sa-si acopere ipotecile si studiile copiilor. Atitudinea ta este demagogica si super simplista!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Ceea ce am spus eu (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:31)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui Carmen

        Este ca macar acolo se da cate un tun mare, dupa care membrii tunului pleaca linistiti cu o avere insemnata din care nu mai trebuie sa munceasca nici ei si nici o generatie dupa.

        La noi, trebuie "sa ungi fiecare usa", iar acei oameni unsi, vor ramane tot asa de saraci ca si inainte. Si atunci te intrebi: daca tot nu traiesc mai bine, de ce cer ?!?

        Mai acum cateva zile era un articol despre un director de fond de investitii care le multumea idiotilor de colegi ca l-au imbogatit, si toata lumea spunea ca "bravo lui". La noi cati medici de prin spitale se pot lauda ca au facut avere din "bonusurile" primite de la pacientii care stiu ca daca nu le vor da vor muri cu zile ?!?
        • +1 (3 voturi)    
          Greu de inteles, partea a doua (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:56)

          sile [anonim] i-a raspuns lui ALex

          De neinteles ce anume vrei sa sustii. Adica daca unul fura cateva miliarde de dolari, e de stimat. A furat si a plecat. Dar doctorii care fura cu suta de dolari spaga sunt niste nenorociti.

          Greu de inteles..

          Admiratia matale pentru americani mi se pare cam nejustificata
          • 0 (2 voturi)    
            Cateva milioane (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:00)

            ALex [anonim] i-a raspuns lui sile

            Iti pot schimba viata substantial, in bine, daca stii ce sa faci cu ele. Suta de dolari, nu ti-o va schimba niciodata, vei ramane tot hot meschin. Deci este comparata coruptia pe picior mare cu coruptia meschina, de nimic.
            • +1 (3 voturi)    
              Sa va spun o poveste (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:17)

              ALex [anonim] i-a raspuns lui ALex

              Se spune ca la o receptie kaiserul Wilhelm II a spus ca fiecare isi are pretul lui. Toti au amutit. Ambasadorul Angliei insa l-a intrebat: "Chiar si Majestatea Voastra ?!?" sperand sa il puna in incurcatura. Kaiserul insa, in loc sa puna sa fie pedepsit, i-a spus "Chiar si Majestatea Mea." "Si cam care ar fi pretul Majestatii Voastre ?" a intrebat perfid ambasadorul. "Coloniile Britanice" a raspuns kaiserul prompt.

              Deci, fiecare om este cumparabil. Depinde doar pretul. Acum vreo 4 ani am gasit intr-un examen o bancnota de 50 euro. Cand am venit cu lucrarile, am lasat-o pe catedra si am spus ca mi-a cazut pe hol dintr-una din ele, dar nu stiu din care (fireste ca stiam). Daca insa cineva mi-ar oferi un milion de euro, i-as scrie nu numai toate examenele, dar i-as mai scrie si vreo 3 doctorate. Cei care se vand ieftin fac prostitutie intelectuala.
        • 0 (0 voturi)    
          Uite ce este dincolo, cum zici mata-le! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 1:17)

          Scartanu [anonim] i-a raspuns lui ALex

          La Paris, la colt de strazi,
          Ciresele cresc in lazi;
          Strugurii afuzalii
          Cresc de-a dreptul in cutii;
          Piersicile, nici n-ati crede,
          Cresc de-a dreptu in servete;
          Si-ascultati-ma pe mine,
          Prunele cresc in vitrine.
          Pepenii in galantar,
          Merele cresc pe cantar,
          Iar alunele sadea
          Cresc in bar, de sub tejghea.

          Un plictis de zile mari:
          Nu albine, nu bondari.
          Dar, in schimb, nimic de zis,
          Pe-orice strada din Paris,
          Orice caine, cat de mic,
          Duce-n coada un covrig.

          La, la, la..
    • +3 (5 voturi)    
      Omul de rand american e un bou? (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:52)

      sile [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Mai, ce spune Base nu prea e ok, si e in registrul ba pe-a matii, asa cum zici.

      Dar sa nu imi spui tu mie ca "Pe omul de rand nu prea il intereseaza faptul ca directorul bancii X a plecat intr-o vacanta de 110000 USD in timp ce banca X primeste ajutor de la stat,".

      Daca pe omul de rand american nu il intereseaza asta inseamna ca e un bou, iertat sa fiu.

      Si btw, chiar cunosc oameni care traiesc si lucreaza in state care fac spume cand se gandesc la ajutoarele alea.
  • +4 (10 voturi)    
    desi... (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:08)

    Mihai [anonim]

    nu sunt un sustinator 100% al presedintelui, de data asta, jos palaria!
    Avem destule lichele e drept, dar macar in fata dezastrului din SUA Taubman ar tb sa taca naibii!!
    Poate nu cea mai buna replica - politica, finete etc. - dar cred ca e raspunsul cel mai bun la eternele invataturile unor indivizi absolut nerozi ajunsi prin cele mai diverse mijloace reprezentantii marii democratii prin lume!
  • +3 (9 voturi)    
    politica (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:10)

    ion [anonim]

    Cred ca presedintele a spus ce trebuie. Nu trebuie sa ne transformam in yesmani lingand bombeurile celor mari. Mandria unei natiuni este sa aiba demninate. Presedintele nu a negat coruptia de la noi, iar acuzatia de "incapacitate de a tine sub control coruptia..." este stramaba, facuta fara cunoasterea functionarii puterilor in stat. Tocami aceasta incercare de tinere sub control i-a adus presedintelui, suspendarea si repunerea in functie. Asta in cazul in care dorim sa fim obiectivi!
  • +2 (8 voturi)    
    Asa conducator (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:20)

    laurica [anonim]

    Domnule presedinte ai toata stima mea de acum inainte.
  • -3 (7 voturi)    
    unde dai si... (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:24)

    nedumeritu' [anonim]

    1. Ambasadorul Taubman a avut o interventie punctuala asupra unei probleme pe care orice roman o recunoaste (inclusiv Dl Basescu).
    2. Dl Basescu schimba subiectul, dupa metoda "tu vorbesti? nu vezi ca ai praf pe pantofi?" - tactica ieftina si in afara oricarei uzante diplomatice
    3. Dl Basescu ataca pe alt subiect, fara o legatura directa cu subiectul declaratiei Ambasadorului - tactica ilogica si in afara oricarei uzante diplomatice
    • -1 (3 voturi)    
      hirosima, america, nagasaki, fmi, s&p (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:53)

      japonezu [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      guvernu mondial, jerusalim, conditia umana, societate de hartie creponata, imperiu se destrama
  • -1 (5 voturi)    
    curajosu' (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:34)

    S [anonim]

    Dupa ce a dat-o in bara cu axa lu' Peste, sare la gatul ambasadorului care-i deja la pensie. Daca era asa curajos, trebuia s-o faca la vremea potrivita nu cu 4 zile inainte de alegerile americane. Basescu a sperat pana in ultimul moment...ce ? Nu stie nimeni.
  • +3 (7 voturi)    
    suveranitate-coruptie-pace TRAIASCA .RO (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:38)

    nici o noutate- [anonim]

    nu ma mir ca i-au dat serviciile voie sa fie categoric. Am observat ca s-au inmultit declaratiile oficiale critice la adresa SUA in toata lumea iar Basescu se alatura acestora in momentul in care exista certitudinea ca America isi traieste ultimii ani de glorie pe glob. Esti cool mosule, esti pe val...dar ca sa ai aere de lider international arata ca faci treaba pe plan local. Lasa-i pe economisti sa critice sistemul ca abia acum isi dau si ei seama ca ce se vorbea doar in cercurile academice restranse de afara acum20 de ani se adevereste...
  • -1 (7 voturi)    
    regret (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:39)

    directia 5 [anonim]

    sa vad ca pozitia pres. coincide cu a lui olteanu,vaca sau iliescu si se apropie de 'democratia originala'
    Taubman nu a facut nici o referire la coruptia din sistemul bancar romanesc ,el practic nu a spus nici o noutate pentru multi romani care se lovesc zilnic de coruptia istitutionalizata din Ro
  • -1 (5 voturi)    
    a terminat si bashecu cu corputia (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:04)

    alt mandat [anonim]

    gata suntem curati, au trecut toti prin tzepe in piata..., au mai trecut 4 ani degeaba.
  • +1 (3 voturi)    
    lacomie vs coruptie (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:53)

    fyi [anonim]

    Basescu face confuzie intre lacomie+incompetenta care sunt cauzele crizei financiare in America si coruptia care a dus la caderea bancilor romanesti. Pentru cei care cunosc bine engleza vedeti o explicatie foarte haioasa si exacta a cauzelor crizei financiare din SUA.
    http://www.youtube.com/watch?v=mzJmTCYmo9g
  • +3 (3 voturi)    
    Lacomie mai degraba decat coruptie... (Vineri, 31 octombrie 2008, 20:21)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    Ceea ce s-a intamplat in America si nu numai e mai degraba lacomie decat coruptie... Toti au fost lacomi: si brokerii care acordau imprumuturi fara sa verifice veniturile celor care le cereau, dar nu erau insa mituiti de cei cara le primeau si de cei care le primeau fara sa aiba venituri (corespunzatoare) si care au spera ca preturile o sa creasca la infinit si or sa ia credite acoperite in baza valorii caselor deoarece, nu-i asa, casele vor creste la infinit, pamantul e limitat... Suna cunoscut?

    Cu alte cuvinte un Caritas sau MLS mai modern... Au castigat cei care au fost la inceput si/sau au iesit la timp din joc.

    numai bine
    UnCapsunarCanadian
  • +1 (1 vot)    
    Tunuri indrepate gresit (Vineri, 31 octombrie 2008, 21:56)

    Dan [anonim]

    Criza bancara din Statele Unite si Europa nu are la origine acte de coruptie. Au fost facute inginerii financiare, care trebuiau detectate de autoritatile federale daca sistemul era mai strict si mai adecvat. Dar nu se pune problema ca banii volatilizati sa fi ajunsi in buzunarele lui Bush sau vreunui deputat sau vreunui ministru. Imi amintesc ca si presedintele Iliescu spunea pe vremuri cind era luat la intrebari cu privire la asa zisii teroristi de la revolutie, "nici voi nu l-ati prins pe ucigasul lui Kennedy". Deci metoda perdelelor de fum pina cind cetateanul devine cu-adevarat turmentat nu e noua.
  • -2 (2 voturi)    
    retrage trupele din Irak si Afganistan (Vineri, 31 octombrie 2008, 22:27)

    vize [anonim]

    bashescule daca te dai zmeu
  • 0 (0 voturi)    
    traubman (Vineri, 31 octombrie 2008, 23:47)

    slow jones [anonim]

    Angajez cu juma de norma american pur sange pentru sapat gradina si menaj,rog seriozitate am avut un ungur si mi-a fugit cu grebla!
  • -1 (1 vot)    
    Clauza natiunii celei mai favorizate (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 6:03)

    americanu [anonim]

    Nicolae Ceausescu a revocat clauza Natiunii celei mai favorizate cand americanii l-au criticat. Azi micutul sef de stat isi permite sa dea indicatii americanilor si sa se revolte ca US (prin vocea ambasadorului)critica RSR. Un securist de la Anvers va critica mereu un sistme democratic pe care nu e capabil sa-l inteleaga. Nu e treaba americanilor sa critice sistemul RSR, dar cu atat mai putin un marinar de apa dulce poate sa dea indicatii celei mai reale democratii.
  • 0 (0 voturi)    
    pt romania (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:25)

    cristi [anonim]

    bine a zis basescu. sa-si vada paiul din ochii lor intai.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:37)

    festinalente [utilizator]

    Are dreptate Basescu. Dar si ea Caisa celalalt are. Coruptia e in floare o da in divers Base cu discursuri care nu sunt demne de un presedinte.