Traian Basescu a promulgat legea care majoreaza indemnizatia pentru cresterea copilului

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 14:56 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a promulgat legea care permite mamelor cu salarii mari sa primeasca o indemnizatie pentru cresterea copilului in valoare de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar nu mai putin de 600 de lei, cat este in prezent nivelul indemnizatiei.

Legea se aplica in acelasi mod si pentru tati. Cei care sunt deja in concediu de natalitate vor beneficia si ei de aceasta lege de la 1 ianuarie.

Proiectul initiat de deputatul PIN Lavinia Sandru, prevede ca persoanele care au intrat in concediu pentru cresterea copilului primesc, pe o perioada de doi ani, o indemnizatie lunara de 600 de lei "sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni". Posibilitatea de a opta pentru cuantumul de 85% favorizeaza mamele care realizeaza venituri salariale mari si care pot obtine astfel o indemnizatie mai mare decat plafonul de 600 de lei.

Ministrul muncii, Mariana Campeanu, a spus ca a venit special sa apere aceasta lege, in urma unei analize facute in legatura cu sursele de sustinere. "Din 1.900.000 de femei ce contribuie la bugetul asigurarilor sociale, doar 20% au venituri peste salariul mediu. Efortul bugetar este minim si nu cred ca este un potential pericol pentru bugetul de stat", a explicat Campeanu. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3578 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    indemnizatia mamelor si tatilor!! (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:26)

    sempere [anonim]

    denumirea acestei indemnizatii trebuie sa fie "indemnizatia cresterii copilului", nu indemnizatia mamelor.

    Sintagma este eronata pentru ca de cresterea copilului trebuie sa se ocupe atat mamele cat si tatii. Nu mai traim in evul mediu, in prezent aceasta sarcina nu este si n-ar trebui sa fie exclusiv pe umerii mamei.
    • +3 (5 voturi)    
      indemnizatia pentru cresterea copilului (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:37)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui sempere

      si cine a zis legea mamelor?? e legea care majoreaza indemnizatia pentru cresterea copilului, scrie destul de clar
      • +2 (2 voturi)    
        mersi, titlul a fost schimbat (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:21)

        sempere [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        @Anonim, mai devreme asa arata titlul. intre timp s-a modificat.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 31 octombrie 2008, 22:27)

    Ovidiu [anonim]

    Promulgarea e o formalitate. Proiectul de lege a fost adoptat de parlament. Basescu nu a facut nimic pentru legea asta. De ce ii faceti reclama pentru ca a semnat la final o lege pentru care nu a facut nimic? Nu decide presedintele ce legi se fac sau nu se fac, deci nu decide el majorari de indemnizatii si asa mai departe.
    • 0 (2 voturi)    
      pai atunci? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 2:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      de ce ii sare lumea in cap pentru promulgarea legii pentru profesori? Nu tot formalitate era si aia?
  • +1 (1 vot)    
    sa adauge si o imdenizatie mamelor care sunt stund (Vineri, 31 octombrie 2008, 23:20)

    mircea [anonim]

    foarte bine... imi pare bine ... dar s-a gandit si la viitoarele mamici care sunt inca stundente.. sau tatici studenti .. mi se pare o mare nedreptate. sa se gandeasca si la asta ... nu doar dupa licenta sa primesti indemnizatia....ca suntem oameni ... nu porci sa ii avortam ca alti ca nu aveam cu ce ii creste...
  • 0 (0 voturi)    
    studente (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:07)

    ping pong [anonim]

    cat timp sunteti studente vedeti-va de scoala,lasati facutul copiilor pe mai tarziu;toate la vremea lor!
    n-ati auzit de contraceptie?
    • 0 (0 voturi)    
      studente (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:04)

      leo [anonim] i-a raspuns lui ping pong

      nu inteleg cine are dreptul sa programeze altora cand sa isi faca copii,asta nu intra in atributia ta si nu-ti baga nasul sa le programezi tu la altii cand sa-si faca un copil.daca tu nu esti sau nu ai fost in stare sa faci 2 lucruri deodata nu inseamna ca toata lumea e ca tine!!!vezi-ti de treaba ta ping pong anonim
  • 0 (0 voturi)    
    despre lege (Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:55)

    Liviu [anonim]

    Cu ce esti mai mamica decat cea care primeste de la stat 600 lei/luna? De ce sa-ti plateasca statul 85% din poate 500-1000 E? Sa-ti plateasca firma la care lucrezi diferenta de la 600 pana la 85%, ea ti-o facut salariul, ea te apreciaza la adevarata valoare, iar angajatii firmei sunt de acord cu asta. Ok!
    De ce sa nu isi doreasca si studentii copii? Un copil cand este acceptat/dorit, pentru mamica si tatic este o bucurie la fel de mare in orice cuplu.
    Tot parinti sunt si taranii, si zugravii si vanzatorii care stau 10-12 ore in picioare si muncitorii si studentii si profesorii si inginerii si managerii, samd. Toti au ales sa aibe copii in Romania. Desigur sunt de acord cu cresterea indemnizatiei dar criteriile ar fi trebuit sa fie altele. Un criteriu important ar fi sanatatea mamei. O mama tanara suporta mai bine o sarcina si cresterea copilului mic. Cu cat inaintezi in varsta riscurile cresc. E adevarat femeile de cariera s-ar putea sa fie mai greu de comvins sa aibe un copil, probabil, pentru ele s-a dat legea. Daca as fi facut o lege pentru femeile de cariera ar fi altfel. As da o suma lei de la stat, pt. fara studii, mai mult pentru liceu absolvit, facultate absolvita, studii complete + o indemnizatie care creste cu varsta, etc. + suplimente din partea firmei la care lucrezi (optional).
    Dar vedeti sunt femei care nu-si doresc o cariera in viata sau nu au acces la ea si au venituri mici, poate era mai bine sa le mareasca la toate mamicile la fel fara nici un criteriu sau poate varsta(optional). Cred ca ar fi mai corect pentru toate mamicile. Asta pentru ca statul are nevoie de toate categoriile de pregatire profesionala.
    In ce ma priveste, sot si tata de bebe, sotia mea (studii univ. +5 ani vechime) o sa primeasca si dupa 01.01.2009 aeeasi suma - dar asta nu-i o tragedie - sunt pensionari care au 300 lei/luna si cresc nepoti.
    Cei care au facut legea nu cred ca au facut-o pentru urmatorii 10-20-50 ani cum ar fi normal. O sa facem si la anu' una.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce?? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:08)

      me [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      daca sunt mamici care isi fac faculatate si muncesc pentru salariile este normal sa fie mai multi bani pentru ele, eu cat dau la stat si ele cat dau sa ne uitam pe un fluturas de salariu si acolo se va vedea cati bani a dat fiecare la stat....eu plateste la stat mai mult decat minimul pe economie
  • 0 (0 voturi)    
    mame studente (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:57)

    Barbu Liliana [anonim]

    De ce trebuie studentele sa-si vada numai de scoala? Ele nu au dreptul si la o familie? Este interzisa cumva iubirea in Romania? Rusine celor care gandesc asa, inseamna ca nu va puteti numi oameni. Contraceptia, ca si avortul, este un pacat capital. Un copil facut din dragoste are alte valori decat un copil programat, la rece. Rusine domnilor si doamnelor care dorm in Parlament si nu lupta pentru viitorul acestei tari. Studentele cu ce sa-si intretina copilasul? Cu aer? Si acela este poluat. II admir pe cei ce parasesc aceasta tara frumoasa, bogata dar lipsita de legi morale.
  • 0 (0 voturi)    
    promulgarea legii pentru cresterea copilului (Luni, 29 noiembrie 2010, 21:33)

    tincuta [anonim]

    daca fetita mea pe 2 ianuarie 2011 implineste un an ar trebui sa merg la serviciu?cu cine sa o las?astept raspunsuri!!!!!:D