Majoritatea confederatiilor sindicale declanseaza greva generala in 18 noiembrie

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 11:43 Actualitate | Esenţial


Liderii Federatiei Alma Mater au decis, vineri, organizarea unei greve de avertisment in 10 noiembrie, urmand ca din 18 noiembrie sa intre in greva generala pe termen nelimitat, transmit televiziunile de stiri.

Sindicalistii cer aplicarea legii de majorare cu 50 la suta a salariilor cadrelor didactice.

Astfel, in ciuda apelurilor facute, liderii sindicali anunta ca nu renunta la proteste. Luni intra in greva de avertisment profesorii afiliati la Spiru Haret, iar pe 10 noiembrie cei de la Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant.

O saptamana mai tarziu ar urma sa inceapa greva generala. Si functionarii publici vor intra in greva generala. Dupa profesori, si angajatii din administratia publica cer majorarea salariilor cu 50%.

Membri SANITAS au programat deja un miting pe 11 noiembrie la care se asteapta sa participe 10.000 de persoane.

Presedintele Basescu a facut, joi, un apel la liderii sindicali sa amane pana in decembrie miscarile de protest, atragandu-le atentia ca momentul ales nu este unul bun, dat fiind ca pe 30 noiembrie sunt programate alegerile parlamentare.

"Fac un apel la centralele sindicale pe care sunt gata sa-l dublez cu discutii, care sa le garanteze sindicatelor ca urmatorul guvern va fi disponibil sa discute pe tema reformelor contra bani ", a spus seful statului.

Legea privind majorarea salariilor cadrelor didactice, aprobata de parlament si promulgata de presedintele Traian Basescu, a fost publicata, marti, in Monitorul Oficial.
In aceeasi zi, guvernul a adoptat, prin ordonanta de urgenta, amanarea cresterii salariilor profesorilor pana la 1 aprilie.

Declaratii Marius Nistor, presedintele Federatiei Spiru Haret:
  • legea votata de Parlament trebuie aplicata, nu avem ce negocia
  • organizatiile sindicale isi continua protestele

Cristian David, ministrul de Interne:
  • am propus doua grupuri de lucru
  • trebuie eliminate discrepantele dintre salarii
  • trebuie analizat impactul acestor cresteri potentiale
  • 50% este o crestere care antreneaza dupa sine solicitari din partea altor categorii de bugetari
  • ceea ce trebuie atins este o crestere reala a puterii de cumparare
  • o lege a salarizarii unitare trebuie sa plece de la principii foarte clare
  • antrenarea intr-un exercitiu de proteste de strada nu rezolva problema
  • dorim sa gasim solutii sustenabile, nu promisiuni fara acoperire
  • noi nu am ajuns in urma acestor discutii la solutii

Liderii Cartel Alfa, BNS, CNSLR Fratia si CSDR au discutat la Ministerul Muncii, despre salarii cu ministrii Muncii, Finantelor, Educatiei, Sanatatii, Internelor si Reformei Administrative, dupa ce premierul a dispus constituirea unui grup de dialog. Ministrul Internelor si Reformei Administrative, Cristian David, a fost desemnat coordonator al grupului de dialog din partea Guvernului.

Ministrul Cristian David ca va fi organizat un grup de lucru care sa analizeze impactul cresterilor salariale asupra economiei, apreciind ca majorarea salariilor cu 50% nu este sanatoasa si sustenabila.

"O crestere peste zi nu este o crestere sanatoasa, pentru ca antreneaza alte cresteri ale altor categorii profesionale si duce la accelerarea inflatiei", a spus Cristian David.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















927 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    la revedere (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:08)

    Dragos Stefan [utilizator]

    La puscarie cu toti liderii sindacali! Santaj murdar! Vor mariri de salariu ca dupaia sa se planga ca se scumpesc toate produsele. Ne distrugem singuri economia!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce e, Base, iti vine sa plangi? (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:40)

    Teo [anonim]

    Hai cu tata, stai linistit, PD-L nu va pierde chiar tot..doar ce are acum. Si tu Tari, spune-i ca esti alaturi de el, doar sunteti amandoi la fel de patetici

    Fraierilor, inca n-ati realizat ca PSD este de fapt castigatorul acestei nebunii? Credeati ca bunicuta sta si tace? V-au facut sa va luptati intre voi ca niste nebuni, sa va certati ani de zile si ei sa iasa castigatori. Faceati misto de Geoana..uite ca "Prostanacul" v-a dat lectii

    Pot sa pun prinsoare ca nici in ultimul ceas al existentei voastre ca si conducatori ai acestei tari nu sunteti in stare sa lasati orgoliile si sa blocati securistii si mafiotii din PSD. Sau poate cine stie, va sare nebunul de VAdim sau parvenitul de Becali in ajutor. Sau vorbiti cu Marko...istelem?


    • 0 (0 voturi)    
      Corect Teo (Vineri, 31 octombrie 2008, 22:55)

      MariusV [utilizator] i-a raspuns lui Teo

      Am si eu acelasi sentiment, ca certurile astea prostesti intre PDL si PNL sunt de fapt cel mai rau lucru care i se poate face Romaniei: cale libera pentru PSD!

      Treziti-va!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Sfarsit "glorios" (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:08)

    Gila [anonim]

    Un sfarsit de guvernare "glorios" pentru guvernul actual. Parca pe vremea lui Vacaroiu era mai liniste. Parca era mai bine in trecutul "neocomunist".
  • +1 (1 vot)    
    Asta e! (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:00)

    Hop si eu [anonim]

    De ce nu explica cineva pe intelesul populatiei si a sindicatelor etc pe un limbaj primitiv ca o crestere salariala se poate face doar pe o crestere a eonomiei, crestere care trebuie sa fie sustenabila de productie si nu de sezonalitati generate de infuzi de investitii etc!

    adica fara munca mai multa sau mai eficienta si productie cu valoare adaugata (nu specula) nu exista crestere salariala organica sutenabila!

    Pe de alta parte argumentul sindicalistilor ca bani sunt numai ca sunt prost gestionati si cheltuiti este foarte valida!

    Si ca in Romanica orice proiect care tine de stat e de 4 ori mai scump decat normalul si dureaza de 10 ori mai mult si e de 3 ori mai prost facuta!

    OK Forteaza sindicatele marirea , politicenii dau ca sa ramana la putere ceva vreme/ani/luni/zile in care sa reuseasca sa mai incaseze ceva avutii fara sa se gandeasca la orice fel de consecintza viitoare!

    Cine sa schimbe ceva?
    Urmatorii politicieni care vin o sa faca la fel ca deh le e foame si lor! Judecatorilor la fel de foame le e! ect!

    Nimeni in tara asta nu o sa treca vreodata de starea "sa moara capra vecinului"! si sa aiba o viziune sau o strategie dincolo de furat cu apucatul!

    O sa ramenm o tara de ciupitori, shmenari, cocalari, cu o populatie majoritar semianalfabeta cu visul la mici si bere si la un golf secondhand de germania!
    • 0 (0 voturi)    
      tot comunisti am ramas (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:30)

      monica weber [anonim] i-a raspuns lui Hop si eu

      Profesorii vor salarii mai mari, dar in nici un caz sa lucreze mai mult sau sa isi schimbe stilul comunist de a preda: sa vina la clasa si sa dicteze din carti!
      Eu sunt de acord sa se majoreze salariile, dar la fiecare profesor sa i se faca o evaluare anuala(cum se practica la firmele mari) pe baza parerilor parintiilor, eleviilor si performantelor sale. Si astfle, cei care isi fac treaba sa primeasca ceva marire, si cei care vin si dicteaza din carti si nu fac nimic sa nu primeasca nimic!
      Cat despre restul bugetariilor, mai ales cei din primarii, acolo ar trebui redus numarul angajatilor cu jumatate, ca si asa 50% is pe degeaba. Sa nu mai vorbim ca majoritatea angajitiilor sunt cate o familia intreaga( mama, tata , copilul, unchiul, nepotul si tot asa)!
      Oamenii astia nici nu stiu ca inseamna sa lucrezi!Ar trebui luati, baga-ti intr-o companie nationala unde lucri si 10 ore pe zi daca e nevoie, sa vada cum e sa lucrezi!Dar ei tot comunisti au ramas: vor banii fara munca! Si cica suntem tara democratica....poate peste 100 de ani...poate....
      • 0 (0 voturi)    
        serios??? (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:39)

        marius [anonim] i-a raspuns lui monica weber

        mamico indignata, tu ai auzit de evaluarile anuale care se fac in invatamant?sau de lectiile in Ael?nu???
        atunci nu vrei sa faci altceva decat sa delirezi pe aici in necunostinta de cauza????
      • 0 (0 voturi)    
        parca... (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:56)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui monica weber

        Nu comunistii trimiteau oamenii in productie ca sa-i educe?
        Din ciclul: Noi muncim nu gandim!
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:28)

    ana [anonim]

    dpai fac greva imi convine oarecum.da teza unica !!!!!!!!.nu se gandeste nimeni.helloo.cu cine facem pregatire???????. profesori 50 % salariii.va rog
    nici macar nu predau cum trebuie unii .si vor salariii.