RADET furnizeaza caldura din aceasta seara in Bucuresti

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2008, 17:24 Actualitate | Esenţial


Bucurestenii vor beneficia de caldura in apartamente 24 de ore din 24, incepand cu data de 27 octombrie, intrucat a fost indeplinita conditia legala ca temperatura medie sa fie sub 10 grade Celsius, timp de trei nopti consecutive, a anuntat Regia Autonoma de Distributie a Energiei Termice, citat de NewsIn.

RADET a furnizat energie termica pentru incalzire pe timp de noapte incepand cu 29 septembrie. Potrivit regiei, termocentrala CET SUD a avut dificultati in asigurarea alimentarii cu energie termica a blocurilor din cartierele Titan, Pantelimon si, partial, Colentina, din cauza unei avarii, care va fi remediata pana luni seara.

Nu vor primi caldura, de luni, asociatiile de proprietari (circa 10% din numarul total de asociatii din Capitala) care au solicitat livrarea de agent termic incepand cu 1 noiembrie 2008. Nu vor primi caldura nici asociatiile cu datorii si cele la care lucrarile de investitii se afla in curs, cu termen de finalizare 31 octombrie 2008.

RADET mai anunta ca, in intervalul noiembrie 2008 - martie 2009, va plati 141 milioane de lei catre Elcen, cel mai mare producator de energie termica din Capitala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1253 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    :) (Luni, 27 octombrie 2008, 17:32)

    daniel [anonim]

    spre sfarsitul saptamanii vor fi 24 de grade in Bucuresti nu e cam devreme, astia nu citesc prognoza?:)
    • +4 (4 voturi)    
      Ma doare undeva de prognoza (Luni, 27 octombrie 2008, 18:22)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Atata timp cat eu inghet in casa imi trebuie caldura, nu ma intereseaza prognoza. Vreau caldura ca deaia platim o gramada de bani. Daca tot platim de ce sa nu avem si ceva comfort. Iesi ud din dush mori de frig.
    • +3 (3 voturi)    
      opreste-o (Luni, 27 octombrie 2008, 18:44)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      nu te opreste nimeni sa iti opresti caldura. dar ai putea sa imprumuti inca un neuron, ca sa ai doi in total si sa iti dai seama ca poate sunt altii care au nevoie de caldura (spre exemplu cei care au copii mici sau cei care isi permit sa plateasca factura si vor confort nu sa inghete, asa ca tine). si ... sa nu uita sa returnezi proprietarului neuronul imprumutat ca alta data poate nu ti-l mai imprumuta si poate mai ai nevoie ...
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 27 octombrie 2008, 17:48)

    vall [anonim]

    bai stimabililor,mai sintem si noi in constanta ne mai dati caldura sau ne debransam si trecem pe centrale de apartament?
    • -1 (1 vot)    
      . (Luni, 27 octombrie 2008, 18:45)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui vall

      simplu: mazare ai votat lui mazare sa ii ceri caldura.
  • 0 (0 voturi)    
    niste nesimtiti (Luni, 27 octombrie 2008, 20:10)

    inghetatul [anonim]

    nu dau caldura, dar nici sa ne debransam nu ne dau voie
  • 0 (0 voturi)    
    furnizeaza caldura, dar unde? (Marţi, 28 octombrie 2008, 0:32)

    nedumeritu' [anonim]

    Ca la calorifer cu siguranta nu. Poate la TV, sau in ziare, sau poate pe factura!
  • +1 (1 vot)    
    Caldura! (Marţi, 28 octombrie 2008, 7:59)

    Criss [anonim]

    O conditie comunista. Daca fiecare ar avea centrala personala ar pune-o in functiune cand ar dori, de fapt, cand i-ar fi frig. Iar asta nu tine de temperatura de afara ci de acel indice de confort termic pe care atat il „evoca” și „invoca ”toate autoritatile vara si uita total de el iarna. Cu niste pereti de bloc din betoane si fiare, construite prost (de exemplu cu toate ferestrele spre nord) si pline de umezeala si mucegai, Radet-ul sau Dalkia sau cum s-or mai fi numind devin brusc foarte interesate de aspectul legal. Propun să ne debranșăm cu toții să vedem daca le mai intereseaza acest aspect. Adică șefii Radet-ului au centrale (e o bănuaială aproape „certă”) si noi asteptăm cele 3 zile „legale”. De ce?
    • 0 (0 voturi)    
      telefoane si reclamatii (Marţi, 28 octombrie 2008, 10:28)

      LEGE FIX [anonim] i-a raspuns lui Criss

      Am sunat la Radet, apropo de lege, si mi s-a spus ca media aceea de sub 10 grade se calculeaza pentru intervalul 18.00 - 06.00. Mi se pare aberant sa se calculeze de la 18.00, cand soarele abia a apus, si afara e cald inca, cu cateva ore bune pana la culcare. Dar ca la noi, la nimeni! Ca sa pui centrala termica proprie iti trebuie acorduri si autorizari gramada, asa ca umflu nota de plata la electricitate....