Medicii Spitalului Penitenciar Jilava: Generalii Stanculescu si Chitac sufera de boli cronice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2008, 20:47 Actualitate | Esenţial


Generalii Victor Atanasie Stanculescu si Mihai Chitac, incarcerati saptamâna trecuta , sufera de boli cronice, au stabilit medicii Spitalul Penitenciar Jilava. Anuntul a fost facut luni de reprezentantii Administratiei Nationale a Penitenciarelor, care au afirmat insa ca doar o comisie speciala a Institutului de Medicina Legala poate decide daca acestia pot fi eliberati din inchisoare din motive medicale, anunta Realitatea Tv.

Medicii de la Spitalul Penitenciar Jilava continua investigatiile medicale in cazul generalilor in rezerva.

Intre timp, cererea de intrerupere din motive medicale a pedepsei de 15 ani primita de Victor Stanculescu pentru Revolutia de la Timisoara se va judeca marti, la Tribunalul Militar Teritorial Bucuresti, a declarat avocatul acestuia, Alice Draghici. Avocatul a depus, joia trecuta, la o zi dupa arestarea lui Stanculescu, la Tribunalul Militar Teritorial Bucuresti, cererea de intrerupere a pedepsei clientului sau pe motive medicale, acesta fiind incarcerat pe 15 octombrie.

De asemenea, Inalta Curte de Casatie si Justitie va discuta, in data de 17 noimebrie, admisibilitatea in principiu a contestatiei in anulare formulata tot de avocatul Alice Draghici impotriva deciziei de condamnarea lui Victor Stanculescu la 15 ani de inchisoare in dosarul Revolutiei de la Timisoara.

La rândul sau, avocatul lui Mihai Chitac, Sergiu Andon a declarat ca va contesta la Curtea Europeana a Drepturilor Omului "lipsa de temei legal a condamnarii" din dosarul Revolutiei, in timp ce colegul sau, Dan Ioan, se va ocupa de actiuni mai tehnice, precum cererea de suspendare a executarii pedepsei.

Recursurile depuse de generalii in rezerva Victor Stanculescu si Mihai Chitac, condamnati la 15 ani de inchisoare si degradare militara in procesul Revolutiei de la Timisoara, au fost respinse pe 15 octombrie de inalta Curte de casatie si Justitie prin decizie definitiva si irevocabila. In seara de 15 octombrie, cei doi au fost arestati si incarcerati la Spitalul Penitenciar Jilava.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1108 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Cum isi va ispasi pedeapsa (Luni, 20 octombrie 2008, 21:02)

    GINDITORUL [anonim]

    PAI CEAUSESCU IN DEC. 89' CIND ACELASI STANCULESCU L-A DUS LA ZID ERA SANATOS? NU ERA BATRIN SI CRONIC BOLNAV?
    DAR ACEI TINERI DE LA TIMISOARA CARE AU MURIT DIN CAUZA LOR I-ATI INTREBAT?
    LA IAD CU EI
    • 0 (0 voturi)    
      saracutii (Luni, 20 octombrie 2008, 23:43)

      moi [anonim] i-a raspuns lui GINDITORUL

      se poate, sunt bolnaviori saracutii, doar nu sunteti rai acum sa le cereti sa stea in inchisoare, mai ales lui stanculescu, unul din calaii si totodata artizanii 'revolutiei', mare fan al lui Iliescu. D-nu Tariceanu, tine de d-voastra, sa stea domniile lor macar la infirmerie daca nu la carcera.. oare cine e directorul Adm Nationale a Penitenciarelor, sa vedem de unde vine fofarlica.. Haideti, macar un mic moment de demnitate nationala. Nu este admisibil sa iasa din puscarie, dupa ce au fost condamnati definitiv, asta nu mai este lege si nici pedeapsa legala pt asemenea fapte de mare gravitate.
      • 0 (0 voturi)    
        idem (Miercuri, 22 octombrie 2008, 15:45)

        Peter [anonim] i-a raspuns lui moi

        Tot "saracutii" voiam sa zic si eu, deci le pica rau nemernicilor celula cu dus individual si cu TV color si terenul de lab-tenis facut special pentru Cozma? Pai sa le faca mese de poker si bridge, am auzit ca verdele da bine la sanatate...
        Dar de cand nu mai exista spitale in inchisori, fratilor? La mos Ghio, care o fi furat 2 ouaua ca ii murea baba de foame, ii da drumul ca e batrin? Sau ii lasa statul baba sa moara neingrijita in timp ce mosul isi tiriie parkinsonul in inchisoare?
        Pe cind Stanculescu minarea vreun miliard $ in favoarea URSS (in timp ce era ministru al industriilor) nu il dureau cele boli grele? Nici pe cind isi batea joc de Rominica cu Balli?
        Hai, sictir!
  • 0 (0 voturi)    
    tragi-comedia romaneasca... (Luni, 20 octombrie 2008, 21:07)

    YFS [anonim]

    Se putea altfel? Legea e doar pentru amarasteni. Pe de alta parte, nu stiu daca cei doi chiar trebuie sa plateasca pentru ce s-a intamplat in decembrie 1989, in timp ce tartorul, Ion Iliescu, este absolvit de toate crimele. Chiar ne facem ca nu stim ce a fost atunci si cine sunt cei mai mari criminali?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 20 octombrie 2008, 21:27)

    Opposite [anonim]

    Nu aceeasi medici il dadeau pe Omar Haysam bolnav de cancer?
  • +1 (1 vot)    
    ce misto, le da drumu' ... (Luni, 20 octombrie 2008, 21:29)

    mircea [anonim]

    deci scapa si astia.

    m-as fi mirat mai mult daca ar fi crapat in timp ce isi luau pijamalele pe ei.

    felicitari baietilor destepti care ati reusit sa feliati o tara intreaga si sa o treceti pe persoana fizica.
  • +1 (1 vot)    
    jenant (Luni, 20 octombrie 2008, 21:56)

    The Saker [utilizator]

    jenant, jenant, jenant. de 3 ori jenant; in acelai timp, atat de specific pt romania, unde dreptatea a umblat tot timpul cu capul spart; noapte buna, inca o data, popor roman; somnul ratiunii naste monstri.
  • 0 (0 voturi)    
    eee si voi acuma ... (Marţi, 21 octombrie 2008, 1:17)

    stoicadrian [utilizator]

    care dintre voi a-ti fi "suportat regimul de detentie" daca a-ti fi trecut brusc de la icre negre la varza fiarta ? sau nu s-ar fi imbolnavit brusc si foarte grav fizic sau psihic la auzul unei sentinte de 15 ani de detentie cind deja aveti peste 80? omul e mult mai fragil la varsta asta si trebuie sa fim mult mai ingaduitori si mai respectuosi, cu Stanculescu de exemplu, si sa-i respectam dorintele proprii; cea in care doreste sa fie impuscat in uniforma de general de exempu.....
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Medicii spitalului Jilava (Marţi, 21 octombrie 2008, 9:38)

    Roman [anonim]

    Vad ca atunci cand Justitia vor sa se pronunte sau se pronunta se apeleaza la tot felul de...subterfugii : fie unii se pitesc in parlament fie sutn bolnavi si batrini.
  • 0 (0 voturi)    
    Muriti! (Marţi, 21 octombrie 2008, 9:38)

    marius [anonim]

    si patria nu va va uita...
  • 0 (0 voturi)    
    Coborirea continua... (Marţi, 21 octombrie 2008, 11:34)

    Snefru [anonim]

    Am ajuns asa , pentru ca asta am vrut. Nu mai avem timp sa protestam, nu mai avem timp nici sa ne traim viata. Cind cineva pe forum mai propune sa iesim pe strazi il credem zapacit, dus cu pluta. Bineinteles ca unii observa fenomenul si trag folosasele. Cica ne-a ramas Votul. Adica ii pedepsim la alegeri. In realitate, nu se schimba absolut nimic la alegeri. Acceptam mizeria, unii mai destepti parasesc tara, iar profitorii isi irid in barba.
    Traiasca Stanculescu, Chitac si Iliescu. Pentru ei ati votat . Ca astia cel putin nu ne vindeau tara
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai mai fi batut tu campii pe aici ... (Marţi, 21 octombrie 2008, 12:59)

      che guevara [anonim] i-a raspuns lui Snefru

      daca ai fi fost vreunul din cei "doar" 70-80 persoane ucise din ordinul lui Chitac ....
  • 0 (0 voturi)    
    penintenciar jilava (Marţi, 26 aprilie 2011, 2:42)

    cornelia [anonim]

    pe stanclescu la muscat plosnitele?care transmit hiv,boli si afectesza sistemul neurologic,hepatitele b si c, sa-l bage cu ceilalti sa-l vada cum e regimul detentiei,mizeria de nedescris,apa de la ghiuveta plina cu gandaci,wc-uri mizere,saltele pline cu plosnite.