Generalii Chitac si Stanculescu, condamnati definitv 15 ani de inchisoare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:11 Actualitate | Esenţial


Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins miercuri recursul generalilor Victor Stanculescu si Mihai Chitac, mentinand sentinta de 15 ani de inchisoare si degradare militara in procesul Revolutiei din Timisoare. Sentinta este definitiva.

Mihai Chitac sustine ca decizia justitiei de a-l condamna definitiv la 15 ani de inchisoare este una politica si reprezinta o incalcare a legilor penale.

La aflarea vestii, Mihai Chitac a parasit sala de judecata, inainte de a fi anuntata toata pronuntarea de catre Completul de noua judecatori. Chitac a declarat ca decizia judecatorilor reprezinta o incalcare flagranta a prevederilor din Codul penal si Codul de procedura penala.

"Este o decizie politica, ce vine din partea unui fost demnitar, Constantinescu", a spus Chitac, care a respins ideea ca ar fi vorba de fostul presedinte Constantinescu. Intrebat daca se va preda autoritatilor, el a raspuns: "Doar nu o sa fug din tara". Stanculescu nu a fost prezent in sala.

La termenul de pe 15 septembrie, avocatii generalilor in rezerva au cerut, in primul rand, achitarea lor, iar pe de alta parte, au solicitat magistratilor Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) casarea sentintei anterioare din aprilie 2007 si restituirea dosarului la Parchet, pentru refacerea urmaririi penale. Totodata, avocatii lui Stanculescu si Chitac au mai cerut completului de 9 judecatori ai instantei supreme trimiterea dosarului la rejudecare, cauza aflandu-se deja la al doilea ciclu procesual, potrivit NewsIn.

Atat avocatul Athanasie Stanculescu, cat si aparatorul lui Mihai Chitac au sustinut ca fostii generali nu sunt vinovati de uciderea revolutionarilor din Timisoara si au invocat mai multe vicii de procedura, ca de exemplu, nulitatea urmaririi penale si nelegala precizare a instantei.

Concluzia avocatilor celor doi generali in rezerva a fost ca nimeni nu poate stabili cu adevarat ce s-a intamplat la Timisoara, in decembrie 1989.

Conform rechizitoriului, in sedinta Comitetului Politic Executiv al CC al PCR din 17 decembrie 1989, s-a luat hotararea de a se face uz de arme de foc cu munitie de razboi. Ordinul a fost transmis mai departe de Nicolae Ceausescu in cadrul unei teleconferinte. "Ordinul de a deschide foc impotriva manifestantilor avea un caracter vadit ilegal, nu era emis in baza prevederilor niciunei legi sau a Constitutiei si, prin urmare, nu trebuia pus in executare", se arata in motivarea judecatorilor.

Magistratii au mai stabilit ca generalii Stanculescu si Chitac au dat dovada de "exces de zel" in reprimarea demonstrantilor. Acesta este si motivul pentru care Ceausescu l-a numit in seara zilei de 20 decembrie 1989 pe generalul Stanculescu in functia de comandant militar unic al municipiului Timisoara.

In ceea ce-l priveste pe generalul Chitac, magistratii arata in motivarea sentintei ca "acesta s-a implicat in mod vadit in executarea ordinului ce a avut ca urmare impuscarea mortala a 72 de persoane si ranirea altor 253 foarte grav".

Magistratii au aratat ca, potrivit reglementarilor in vigoare, in decembrie 1989, comandantii ce au dreptul sa dea ordine poarta intreaga responsabilitate pentru legalitatea si urmarile ordinelor date.

Darea de catre comandat si executarea de catre subordonat a unui ordin ilegal atrag raspunderea atat pentru unul cat si pentru celalalt, sustin magistratii.

Instanta suprema i-a condamnat la data de 3 aprilie pe cei doi generali la cate 15 ani de inchisoare pentru omor deosebit de grav si la cinci ani interzicerea unor drepturi.


















5277 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Este bine! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:24)

    Foxxy [anonim]

    Toata lumea este multumita. Nostalgicii pentru ca a fost condamnat asasinul lui Ceausescu, democratii pentru ca mortii Timisoarei sunt razbunati. Sa nu va faceti iluzii ca vor primi pachete in inchisoare. Au retragerea asigurata.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:30)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui Foxxy

      adica?
      • +1 (1 vot)    
        pai (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:37)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui adi.i

        pai probabil sunt prea "bolnavi" sa faca detentie...si scapa.
        ///
        • 0 (2 voturi)    
          Retragere :) (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:58)

          Leto-II [anonim] i-a raspuns lui tudor

          Destul de probabil ca nu vor intra intre zebrele. Cel mai interesant este insa faptul ca a fost luata aceasta decizie impotriva lor. Stanculescu, cel putin, este (era) mult prea conexat pentru a i se intampla asta fara sa fi "gresit" cumva fata de cineva. E clar ca nu mai e in gratiile organizatiei din care face parte si, drept urmare, a fost "retras" :) Pe de alta parte, este evident ca nu mai reprezinta un pericol pentru cei ce l-au sustinut pana acum si atunci poate fi trecut la "pierderi programate".
  • 0 (2 voturi)    
    daca porcii fac o zi de inchisoare (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:41)

    eu [anonim]

    vin cu o bere pt. toti.
  • +1 (1 vot)    
    macar atat (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:45)

    Ion [anonim]

    daca iliescu a reusit sa scape dupa orarea din iunie 90 macar astia doi criminali sa sfareasca dupa gratii. sigur ca mai sunt multi care ar trebui sa ajunga langa ei...
  • +1 (1 vot)    
    stanculescu a plecat din tara (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:47)

    costi [anonim]

    stanculescu a plecat deja .
  • 0 (0 voturi)    
    E o gluma? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:24)

    sile [anonim]

    15 ani pentru 72 morti? 2 luni jumate pentru fiecare victima (excluzand ranitii)?!?

    Eu zic ca e revoltator.
  • 0 (0 voturi)    
    Cind ai fost in primele rinduri (Miercuri, 15 octombrie 2008, 14:08)

    Claude [anonim]

    vis-a-vis de Catedrala te gindeai la Constantinescu sau la Ceausescu??

    mama voastra de criminali, unul n-ati avut singe in voi sa va opuneti dementului!
  • 0 (0 voturi)    
    pachetul lui IUDA ATANISIE GIPS.... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 15:50)

    Radu Tinu [anonim]

    Io, subsemnatul Radu Tinu,fost arestat in procesul Timsoara,fara a fi tras vreun cartus si achitat din lipsa de probe, va prmit ca in prima zi de detentie a lui IUDA Atanasie gips ii voi duce la Rhova sau Jilava un mic pachetel- adicalea : mamaliga cu miros de pisat de soareci si slana veche- asa cum m-a obligat el sa manac eu.Fiat jutia!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    foame mare , unii mai vor un mandat :-) (Miercuri, 15 octombrie 2008, 17:19)

    ionica fonosch [anonim]

    nu sunt sustinatorul generalului Stanculescu DAR ....
    *o groaza de smecheri cu grade mici care au 'MUNCIT'
    din greu in perioada decembrie 1989 sunt in structurile
    de comanda ale serviciilor secrete , armatei , mi
    **se urmareste practic subordonarea acestor institutii
    in vederea folosiri lor la alegeri !
    ***sa ne spuna emil constantinescu traian basescu taricenau
    si alti ce au facut in acele zile !
    (destui care azi sunt mari atunci l-ar fi 'aparat' pe ceausescu tragand aiurea in oameni !)
    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/462518/Generalul-Paul-Vasile-profesor-la-Stiinte-Politice/
  • 0 (0 voturi)    
    traiasca iliescu.... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 17:35)

    mozzy [anonim]

    ...alaturi de ei dupa gratii. Cand il vedem si pe bolsevic condamnat?
  • 0 (0 voturi)    
    COMENTARII LA UNISON (Miercuri, 15 octombrie 2008, 18:41)

    BARAGLADINU' [anonim]

    Ma bucur , de fapt pot spune ca sunt mandru ca TOTI care au adaugat comentarii la acest articol, sunt la unison.

    Chiar daca va apare vreo "javra" pro-comunista sau vreun dobitoc ce a tras in noi la asa-zisa "revolutie", ponderea oamenilor normali este mai mult decat vadita.

    Sa speram ca intr-o buna zi, tarisoara noastra se va trezi la realitate!

    Mai este pana atunci insa nimeni nu ne poate anihila...OPTIMISMUL.
  • 0 (0 voturi)    
    Dicton latin de la un general catre fostii lui sub (Miercuri, 15 octombrie 2008, 20:04)

    Vali Cel Batran [anonim]

    Ce sunteti voi am fost si eu, ce sunt eu puteti fi si voi.Memento!
  • 0 (0 voturi)    
    Condamnarea generalilor (Miercuri, 15 octombrie 2008, 22:38)

    Cornel [anonim]

    Este o chestiune care ar trebui sa ne preocupe pe toti. De ce ? Simplu, pentru ca daca asta se intampla, data viitoare cand veti vrea ca armata sa va scoata dintr-o situatie grea, fiti sigur ca nu vor face nimic. Vor ramane in cazarmi, le vor apara si ii vor lasa pe ceilalti sa se descurce. Nu vor mai trece de partea poporului si nici nu vor executa ordinele politicienilor. In orice stat, dupa un eveniment de genul celui din 89, primul lucru care se face este o amnistie generala pentru ambele tabere. Daca suntem atat de "scrofulosi' in a aplica Legea, atunci sa ii judecam si pe revolutionari pentru tulburarea linistii publice, ultraj, distrugeri, furt si toate cate s-au intamplat. Are vreun sens ? Eu zic ca nu. Armata ar trebui protejata ca sa te poti baza pe ea in orice situatie !!! Asa, suntem fiecare pe riscul lui. Sper sa fiti pregatiti cand va fi nevoie !
    • 0 (0 voturi)    
      Cornel! Armata in orice regim politic (Joi, 16 octombrie 2008, 16:53)

      CADA [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      trebuie sa execute orice ordin care este legal si sa nu execute ce nu este legal.Ordinul de tragere in demonstranti in dec.89 si in iunie 1990, au fost ilegale.De ce ?Citeste constitutia RSR si D.L.92 din 1990.Ca sa nu pierzi timpul iti spunem noi de ce ordinele de a trage in demonstranti , au fost ilegale.1.Din cauza ca, demonstrantii actionau legal in conf.cu art.28 din constitutia RSR. Ei cereau drepturi politice si imbunatatirea situatiei economice-financiare si sociale.2.Demonstrantii, nu actionau cu mana armata si nu produceau crime de omor.3.Nu a fost proclamata Starea De Necesitate(deoarece nu era cazul)
  • 0 (0 voturi)    
    mineriade (Joi, 16 octombrie 2008, 9:32)

    ocpa [anonim]

    Asteptam cu interes si procesul celor implicati in seria neagra a mineriadelor, in special cea din 13-15 iunie: Ion Iliescu, gen. Chitac, Doru Viorel Ursu, Petre Roman & co.

    Abia atunci sa zicem ca s-a facut dreptate !
  • 0 (0 voturi)    
    preambul (Duminică, 19 octombrie 2008, 21:32)

    Ciprian [anonim]

    Este clar ca avem deja un semnal de alarma: mai de vreme sau mai tarziu o sa le vina randul tuturor. Am asteptat 18 ani ptr bestiile astea... mai merita inca vreo 10 ca sa'l vad si pe Nastase la bulau. Parca mai intrvad o raza slaba de speranta.
    Oricum: felicitari completelor de judecata care i'au condamnat pe securishtii ashtia infectzi!