Scandal la CSAT: 392 de Dacia Logan cumparate cu 60.000 de euro bucata de Ministerul de Interne

de D.T., B.B.     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2008, 16:04 Actualitate | Esenţial


Raportul de achizitii al Ministerului de Interne
Foto: Hotnews
 documente
(14 Oct 2008) RTF, 7KB
In sedinta CSAT, Ministerul de Interne ar fi prezentat un raport care urma sa fie trecut prin sedinta Consiliului Suprem de Aparare al Tarii. In descarcarea de gestiune prezentata, la capitolul cheltuieli, figura achizitionarea a 392 autoturisme Dacia Logan cu cate 60.000 de euro: 12 mii pretul de achizitie al masinii la care se adauga dotari de 48.000 de euro.

Vezi si declaratiile lui Traian Basescu pe aceasta tema

Documentul prezentat de ministrul Cristian David in CSAT prevede achizitionarea de 2.136 autovehicule, din care 1.289 sunt doua tipuri de Dacia Logan.

Cea mai scumpa achizitie este o autoutilitara Mercedes Benz Sprinter. Desi aceasta, la iesirea din fabrica, este doar 66.000 de euro, pretul final agreat de Ministerul de Interne a fost de 674.000 de euro, din care 481.000 sunt dotari.

In raportul Ministerului de Interne, la capitolul achizitii, figureaza urmatoarele autoturisme:

Dacia Logan MCV
  • 392 bucati la 70.958 euro fiecare - autospeciale de patrulare pentru politia rutiera - 11.760 euro pret de baza, 47.720 euro pret dotari, 891 euro pret revizii, 10.577 euro cheltuieli leasing
  • 449 bucati la 52.423 euro fiecare - autospeciale pentru politia rurala - 12.404 euro pret de baza, 30.494 euro pret dotari, 1.701 euro pret revizii, 7.822 euro cheltuieli leasing
  • 50 bucati la 20.237 euro fiecare - autospeciale asigurare suport logistic misiuni - 12.432 euro pret de baza, 2.839 euro pret dotari, 1.701 pret revizii, 3.263 euro cheltuieli leasing
  • 49 bucati la 35.737 euro fiecare - autospeciale de patrulare prevazuta cu cusca pentru caini - 12.433 euro pret de baza, 16.143 euro pret dotari, 1.701 euro pret revizii, 5.459 euro cheltuieli leasing
  • 43 bucati la 36.037 euro fiecare - autoateliere transmisiuni - 12.438 euro pret de baza, 16.508 euro pret dotari, 1.701 euro pret revizii, 5.389 euro cheltuieli leasing

Dacia Logan VAN
  • 301 bucati la 83.400 euro fiecare - autolaboratoare criminalistice - 11.117 euro pret de baza, 56.841 euro pret dotari, 1.701 euro pret revizie, 13.793 euro cheltuieli leasing
  • 5 bucati la 22.175 euro fiecare - autospeciale asigurare suport logistic misiuni (autoizoterma) - 10.974 euro pret de baza, 6.026 euro pret dotari, 1.701 euro pret revizii, 3.472 euro cheltuieli leasing

BMW 330
  • 35 bucati la 118.670 euro fiecare - autospeciale de patrulare pentru politia rutiera - 35.176 euro pret de baza, 60.857 euro pret dotari, 3.444 euro pret revizii, 19.191 euro cheltuieli leasing
  • 19 bucati la  euro fiecare - autospeciale pentru munca operativa de politie - 35.176 euro pret de baza, 8.947 euro pret dotari, 3.444 euro pret revizii, 11.671 euro cheltuieli leasing

BMW X3
  • 163 bucati la 58.344 euro fiecare - autoturism de teren pentru munca operativade politie - 30.900 euro pret de baza, 14.020 euro pret dotari, 2.429 euro pret revizii, 10.995 euro cheltuieli leasing
  • 18 bucati la 61.941 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 37.397 euro pret de baza, 8.953 euro pret dotari, 3.444 euro pret revizii, 12.146 euro cheltuieli leasing

VW Passat
  • 15 bucati la 42.299 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 24.064 euro pret de baza, 9.624 euro pret dotari, 1.526 euro pret revizii, 7.084 euro cheltuieli leasing
  • 8 bucati la 58.906 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 35.361 euro pret de baza, 9.745 euro pret dotari, 2.507 euro pret revizii, 11.292 euro cheltuieli leasing

VW Golf
  • 11 bucati la 40.106 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 22.123 euro pret de baza, 9.674 euro pret dotari, 1.541 euro pret revizii, 6.767 cheltuieli leasing
VW Transporter
  • 17 bucati la 142.028 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 27.336 euro pret de baza, 90.038 euro pret dotari, 1.526 euro pret revizii, 23.127 euro cheltuieli leasing
  • 14 bucati la 81.525 euro fiecare - autospeciala de interventie monovolum 4+1 locuri - 50.442 euro pret de baza, 16.149 euro dotari, 2.530 euro pret revizii, 12.403 euro cheltuieli leasing

Subaru Forester
  • 300 de bucati a 45.001 euro fiecare - autospeciala de patrulare pentru politia locala 4x4 - 19.999 euro pret de baza, 15.295 euro dotari, 1.433 euro pret revizii, 8.273 euro cheltuieli leasing
Skoda Octavia
  • 9 bucati a 44.750 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 25.827 euro pret de baza, 9.745 euro pret dotari, 1.731 euro pret revizii,  7.446 euro cheltuieli leasing
Mazda 3
  • 13 bucati a 43.714 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 23.951 euro pret de baza, 10.158 euro pret dotari, 2.040 euro pret revizii, 7.562 euro cheltuieli leasing
Opel Vectra
  • 3 bucati la 42.116 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 19.714 euro pret de baza, 10.805 euro pret dotari, 2.940 euro pret revizii, 8.656 euro cheltuieli leasing
Opel Astra
  • 4 bucati la 37.839 euro fiecare - autospeciala pentru munca operatuva de politie - 17.796 euro pret de baza, 10.498 euro pret dotari, 2.437 euro pret revizii, 7.106 euro cheltuieli leasing
Mitsubishi New L200
  • 1 bucata la 59.361 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 31.458 euro pret de baza, 13.590 euro pret dotari, 3.100 euro pret revizii, 11.212 euro cheltuieli leasing
Honda CRV
  • 2 bucati la 53.443 euro fiecare - autospeciala pentru munca operativa de politie - 29.878 euro pret de baza, 11.933 euro pret dotari, 1.654 euro pret revizii, 9.976 euro cheltuieli leasing
Mercedes Benz Vito
  • 124 bucati la 58.678 euro fiecare - autospeciala de interventie monovolum 5+1 - 30.929 euro pret de baza, 17.143 euro pret dotari, 1.276 euro pret revizii, 9.328 euro cheltuieli leasing
  • 41 bucati la 138.332 euro fiecare - autolaborator climinalistic cu tractiune integrala - 34.800 euro pret de baza, 75.508 euro pret dotari, 1.276 euro pret revizii, 26.747 euro cheltuieli leasing
Mercedes Benz Sprinter
  • 1 bucata la 674.197 euro fiecare - autospeciala interventie - 66.506 euro pret de baza, 481.087 euro pret dotari, 1.170 euro pret revizii, 125.433 euro cheltuieli leasing
G121 I Scania 310
  • 4 bucati la 172.197 euro fiecare - autobuze transport efective - 124.498 euro pret de baza, 1.984 euro pret dotari, 2.480 euro pret revizii, 43.235 euro cheltuieli leasing






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















35883 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    in atentia ministerului de interne (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:16)

    viktor [anonim]

    Important! Vand dacia 1310, an de fabricatie 1978, multiple imbunatatiri (roti), pret promotional 78.000 euro. Ofer comision 69%.
    • +9 (11 voturi)    
      m-am prins! sunt ecologisti... (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:50)

      alin [anonim] i-a raspuns lui viktor

      deci alta explicatie nu exista! au cumparat loganu'.. l-au facut hibrid, i-au pus peste tot si niste celule fotovoltaice sa ia viteza cand iese soarele.. sunt zvonuri ca ar fi si subacvatice... de fapt e doar caroseria de logan, sub ea gasiti cele mai noi tehnologii auto..
      si fraierii astia de americani saraci uite ce jafuri ieftine au: http://www.allpar.com/squads/police-cars/charger.html
      • +6 (8 voturi)    
        Sunt HOTI ! Leasing ? Emisiune de bonuri nu? (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:07)

        malin [anonim] i-a raspuns lui alin

        Nu stiu ce dotari de 45000 Euro au nevoie, dar sunt cam scumpe.

        Cat despre furt, nu se vede ca in loc sa mearga pe finatare prin bonuri de stat, cu cost/dobanda relativ mica, se merge pe LEASING ??
        Si leasing pentru toata valoare. Se putea leasing doar pentru mashini iar pentru restul prin bonuri de stat/trezorerie. Ca doar la sfirsitul perioadei de leasing, ca sa ia alte mashini, nu au sa dea inapoi si DOTARILE !!
      • +4 (6 voturi)    
        Respect.... (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:46)

        ferconex [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Am vazut Chargeru si live, si te cam ia cu fiori cand vezi ca vine matahala pe tine, cu barele alea de protectie in fatza... aia masina de politie, nu loganu... il depasesti cu bicicleta.
        • -2 (8 voturi)    
          :) (Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:21)

          Gigi Putere [anonim] i-a raspuns lui ferconex

          Tu iti dai seama ce mentalitate modelata de televiziunile locale ai? Nu poti gandi decat in standardele care ti-au fost dictate prin ceea ce ai vazut sau auzit.

          Daca faci un efort sa te incui un week-end in casa, fara sa dai drumul la tv, radio sau muzica, vei intelege ce-am spus. Cu toate acestea ma indoiesc ca ai aceasta putere, esti prea stapanit de aceste vicii.

          Gogule, cu toate ca te lauzi ca le-ai vazut, ceea ce este egal cu zero, incearca sa-ti dai seama ca in SUA politistii au motive sa alerge dupa vreun dobitoc infractor, ptr. ca in multe zone e pustiu pe multe sute de mile. In saraca Romanie, din 5 in 5 km dai de o o comunca/sat. Mai nou, de cativa ani buni, astia (politistii) chiar stiu sa comunice wireless intre ei si te prind destul de repede daca esti atat de imbecil incat sa ramai in masina.

          Deci lasa tu comparatiile scoase din intunecimea mintii si ia gramatica de-a V-a ca maine-poimaine ai teza si o sa pui puncte de suspensie in toata compunerea ta despre nimic.
          • +2 (2 voturi)    
            deci, sa radem... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:19)

            ura-si-la-gara [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Putere

            natie de tantalai ce suntem!!!
            stam si "ne radem" de astia cu masini de multe milioane de euro, cand, exact in acest moment, ruleaza o stire la TV cum ca bolnavii de diabet nu mai au de unde sa cumpere medicamente...si furnizorii nu au de gand sa mai aduca medicamente in viitorul apropiat. Deh, un fleac de problema la ministerul sanatatii...

            Voi chiar nu percepeti ca joaca asta de-a suprapretul este pe nervii nostri, sanatatea si chiar viata noastra?
    • 0 (2 voturi)    
      adunati pe stadion si impuscati (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:21)

      BUCATAR [anonim] i-a raspuns lui viktor

      vreau sa le curga sange pe stadionul unde vor fi impuscati.
      CINE ISI BATE JOC DE TARA????
  • +9 (9 voturi)    
    interesant (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:18)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    cata nesimtzire...pe fatza
    • +9 (11 voturi)    
      Ce va tot agitati asa? (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:04)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Parca nu v-ati obisnuit cu asemenea fenomene. Sunt curios daca in tara asta s-a organizat macar O SINGURA LICITATIE corecta la o achizitie publica.
      • +2 (4 voturi)    
        Ba da, au fost si corecte... (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:49)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui catalin

        am vandut eu niste diskette de 3.5" la Spitalul de Psihiatrie Braila si la Spitalul Clinic Iasi, prin 2005, licitatie electronica. Valoare totala = 4 milioane lei vechi. Toti colegii au ras de mine...atata pot...nu am rude TARI, mama si bunica s-au prapadit.
  • +9 (11 voturi)    
    pretul corect (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:18)

    alexander the great [anonim]

    si mie mi s-a parut ca Dacia-Renault vinde sub pretul real modelul Logan,asa ca in sfarsit M.I. a facut pretul corect...ha ha ha Apropo,am Trabant de vanzare...il dau la 30 000 de euro!!!(Rad,dar rad pe banii mei...60 000 de euroi din banii contribuabililor)
  • +11 (13 voturi)    
    romania (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:25)

    AntonH [utilizator]

    nu mai am nervi sa ma enervez :(
  • +10 (12 voturi)    
    Radeti? (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:49)

    cristian [anonim]

    Sunteti necunoscatori si ignoranti!

    De fapt model achizitionat de MAI este un model sport ultraperformant deghizat sub caroseria unui Logan.
    E dotat cu un modul de inteligenta artificiala (AI) putand asista politistul de serviciu atunci cand e cazul.
    Un studiu intern MAI releva faptul ca dotarea cu module de rezerva este necesara deoarece acestea vor ceda in mod frecvent datorita suprasolicitarii.

    Bonus o cascheta cu sistem de ventilatie.

    Si nu sunt bani pentru profesori!
    RUSINE!
  • +9 (11 voturi)    
    hotie si tunuri pe ultima suta de metri (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:50)

    Razvan_M [utilizator]

    Cel Mai Jegos Guvern din Toate Timpurile incearca sa bata toate recordurile in materie de furturi:
    392 dacia Logan - 71.000 euro bucata
    449 dacia Logan - 52.500 euro bucata
    Observ ca pe lista sunt BMW-uri la 116.000 euro bucata, dar si masini VW, BMW, Mazda, Opel, Skoda, Subaru care costa mai putin decat Loganurile.

    Apropo, nenea Tariceanu, preturile astea nu creaza inflatie? Nu distrug economia nationala? Nu crezi, bre, ca or sa ceara si profii sa fie dotati cu calculatoare de 10.000 bucata? Sau doctorii cu halate si seringi de 1.000 euro bucata? Sau pensionarii cu banci si mese de table si sah de peste 5.000 euro bucata?
    • +3 (5 voturi)    
      ba... (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:03)

      george [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      da-o ma in aia masii de treaba... cat de prostii suntam sa acceptam asa ? cum pot astia sa isi bata joca in halul asta de noi ???
      • +4 (6 voturi)    
        tot timpul (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:38)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui george

        isi vor bate joc tot timpul, indidferent de guvernare, nu conteaza partidul, atat timp cat majoritatea populatiei inca mai crede in mos-craciun sub forma de guvern ori parlament care au menirea de a conduce poporul spre binele lui: NU, ajungerea la guvernare inseamna - prin logica bunului simt - ca cei care ajung sa conduca, perpetueaza acest status-quo pagubos si inrobitor pt cetatean, perpetueaza ceea ce inseamna establishment, care la randul lui inseamna o elita care controleaza masele; doar atunci cand vom inceta sa le mai acordam credit, cand vom inceta sa ii mai votam, putem vorbi de o sansa de schimbare; pana atunci....
        • 0 (0 voturi)    
          dar cum (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:08)

          skandinavu' [anonim] i-a raspuns lui The Saker

          .

          crezi ca poate boboru' practic sa nu le mai acorde credit ?

          cum ...sa nu-i mai voteze ?

          La alegeri ce trebuie sa faca alegatorul ?


          In rest sa auzim numai de bine !

          .
    • +5 (7 voturi)    
      la americani (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:24)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      americanii au cu 22.000 US $ Dodge (si aia e masina) si la noi Logan 71.000 euro ?

      Magari mai mari ca in Romania mai rar !
      • 0 (0 voturi)    
        Da' daca pun un laborator criminalistic mobil ... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 19:25)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

        ... sa vezi cum sare pretul. In laboratorul ala intra o gramada de aparate, fiecare dintre ele la cateva mii de EUR bucata, unele la binisor peste 10 mii. De-acolo iese pretul la dotare, nu din masina. La sub 12000 un model cu motor semnificativ imbnatatit, cu caroserie adaptata pt. strazile noastre, ciocniri etc., nu mi se pare scump.

        Cata vreme-l pui pe politist sa mearga cu un Logan standard sa urmareasca un BMW, clar munca politiei va fi de calitate proasta. Da' cand ala cu BMW-ul se trezeste ca Loganul vine tare din spate, ca are motor aproape la fel de tare da' doar trei sferturi din greutate, eventual si ceva armament ceva mai greu decat jucariile de pistoale Carpati in dotare, se schimba o tzara situatia.

        Tot asa, cata vreme te duci sa iei amprente cu praf, si cam asta e tot ce poti sa faci, ca si criminalist, nu e de mirare ca oricine e putin atent cand da o spargere sau ii ia unui batran gatul la domiciliu scapa. Da' daca ai dotare ca lumea, gasesti urme si daca ala de-a fost pe acolo a fost super-atent. Si poate mai creste o portie cantitatea de cazuri rezolvate.
    • +4 (4 voturi)    
      cel mai? (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:31)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      oare cel mai jegos? Sau unul dintre cele mai jegoase? Sau credeti ca pe vremea psd nu se intampla asa ceva? Doar ca iliescu veghea la buna functionare a institutiilor statului de drept si astfel nu apareau in presa asemenea stiri care sa ne tulbure linistea...
  • +6 (8 voturi)    
    Depinde de dotari. (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:53)

    AlinNeculai [utilizator]

    Poate aveau aruncatoare de flacari, rachete strategice intercontinentale, ce stim noi. Noi mai bine mai strangem cureaua ca daca nu, colapseaza economia nationala.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt chiar mai ieftine (Miercuri, 15 octombrie 2008, 19:56)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      o racheta antitanc ghidata de tip Milan are un pret de aproximativ 30000 de euro. Vorbim de o racheta care este in stare sa zboare cam 4 km cu ghidare optica si o incarcatura suficient de puternica sa trimita la fier vechi un T72.
      Ar fi trebuit scumpii nostrii sa mai spuna si lista echipamentelor din masina si pretul lor.
      Oricum pretul este exorbitant!
      Poti sa-ti iei un Mercedes de pici la 80000 de euro direct din fabrica!
  • +5 (7 voturi)    
    inbunatatiri? (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:53)

    dan [anonim]

    Sunt foarte curios ce imbunatatiri de peste 40000 se pot face la un logan? I-am pus aer conditionat si BMW seria 5?! Cu 48000 euro mai cumperi si 2 audi a4 noi pe langa loganul ala....
    incredibili oamenii astia.....de domeniul SF, daca ciupeau 1000 de euro nu se vedea, dar...48000X392=peste 18 milioane de euro furati!! Incredibil....
  • +4 (6 voturi)    
    Hohohohoho (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:54)

    Lind [anonim]

    Intrebare,Loganul era dotata cu aprtament...?!!Cat si cum se fura in tara asta,ma intreb cat va mai rabda pamantul.
  • +3 (5 voturi)    
    sunteti niste ... (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:56)

    luca [anonim]

    habar nu aveti, erau o varianta exclusivista a modelului dacia logan, am reusit sa pun mana pe cartea tehnica al unui astfel de autoturism si pe la motorul de 3000cmc, si cei 200 cp, avea si dezaburitor geamuri, habarnistilor,nu stiti nimic ...
  • +5 (7 voturi)    
    dotari... preturi... (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:01)

    bubu [anonim]

    cateva precizari:
    1. Cu ocazia un accident (nu din vina mea), am intrat intr-una dim masinile MAI ca sa completez declaratia respectiva. Pe langa faptul ca versiunea de logan a MAI e CHEALA... alte dotari in afara de girofar si statie NU ARE.
    2. Ca sa-si bata joc de politistii de pe sosele, le-au cumpatarat cele mai impotente versiuni - 1.4 mpi (cu loganul ala, decat sa accelerezi, mai bine te dai jos si o impingi).
    3. Nu stiu date despre bugetul MAI dar aproape sigur sumele cuprinse in bugetul acestui an insumeaza pretul masinii cu banii jos in timp ce ele probabil sunt acizitionate in leasing (asta e doar o banuiala)
    Oricum e o jonglerie cu niste sume frumoase din care SIGUR are cineva de castigat... niste baieti destepti... probabil.
  • +4 (6 voturi)    
    /// ??? (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:13)

    neurromu [anonim]

    Dac aluam numai primele 2 pozitii din lista iese cca. 51.353.800 (milioane !!!) EUROOOOOOOO. Pentru 841 masini ? Adica ... Loganuri ? Stie cineva de unde pot obtine viza de Congo repede ?
    • +3 (5 voturi)    
      daca niste amarate (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:43)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui neurromu

      de Loganuri au 'inzestrari' de 48 000 euro ,pai ma gandesc cu groaza ce 'dotari' vor avea F-16 ,cred ca nici nu se vor ridica de la sol din cauza 'inzestrarii' ,sau poate au confundat Loganurile cu F-16 si le au dotat cu rachete de croaziera
    • +1 (1 vot)    
      ha! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 2:22)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui neurromu

      Nu-ti trebuie viza de Congo. Te primeste si asa.
  • +3 (3 voturi)    
    Dinamo (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:15)

    costi [anonim]

    Dinamo a luat masini de la Tiriac fost si actual la Dinamo .Acesta "intamplator" a castigat licitatia.
    Totul e bine, romani puteti dormi in liniste.
  • +7 (7 voturi)    
    Se gandesc la siguranta Romaniei (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:27)

    Banelinho [anonim]

    Cred ca din toate aceste preturi, jumate sunt spagi luate de cine trebuie.
    La parnaie cu ei. Sau mai simplu, de ca sa-i mai hranim pe banii nostri.
    Piata publica, insirati in genunchi ... ca in China.
  • +5 (9 voturi)    
    Halal premier (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:29)

    Alex [anonim]

    Nu da banii pe "tancuri " ( mor soldatii nostri in Afganistan si Irak ca nu au echipament adecvat) , dar da pe Logan milioane de euro, caci a ales oamenii ( cei care i-au comisioane). Rusine.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta e nimic... (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:37)

    Radu [anonim]

    Eu as pune la indoiala nu doar acest pret, ci intreaga campanie de achizitii, deoarece, hai sa fim seriosi, politia in Romania ii protejeaza doar pe infractori, mafioti si bogatasi.
    Batranilor si copiilor lipsiti de aparare deja le e frica sa mearga pe strada sa nu se ia de ei vreun derbedeu de bani gata care se simte jignit sau frustrat, manelele rasuna tare in multe locuri ale capitalei in spatii publice, ca sa nu mai vorbim ca se fura pana si florile si pomii pusi de primarie prin oras.
    Rusine! Chiar de curand am vazut niste politai de la circulatie care l-au oprit pe un amarat cu o Dacie ca depasise viteza legala cu 10km/h, asta in timp ce copii si neveste de bani gata omoara cu bolizii lor oameni pe trecerile de pietoni, copii care merg spre scoala. Asta in cazul in care ati uitat de nevasta lui Adrian Paunescu, care e libera, binemersi.
  • -14 (16 voturi)    
    Moare de necaz ca economia nu se prabuseste! (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:53)

    Vlad [anonim]

    Abia astepta Baselu' sa se prabuseasca economia ca sa-l propulseze pe Stolo ca Supermanul salvator... Din pacate nu mor caii cand vor cainii si acum s-a refulat si el cu CSAT-ul lui de doi bani :)))))
    Ce sa-i faci asta e Basescu, scandal 100%.
    • +1 (1 vot)    
      1Logan=70.000Euro Alb pe negru (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:52)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Iti spune ceva?
      • -7 (9 voturi)    
        Esti un bou (ca si seful tau) (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:32)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Alin

        Asta imi spune...
        Pentru cultura ta de manelist, In pret sunt incluse dotari specifice, nu dotarile alea care le stii tu, xeonoane si trape electrice :))))))))
        • +7 (7 voturi)    
          Dotare specifica (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:23)

          Trifid [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          Au fost dotate cu spaga , la fel ca tine .
          Astea de aici nu :
          http://www.allpar.com/squads/police-cars/charger.html
        • 0 (0 voturi)    
          Nu stiu daca ti-am zis dar... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:20)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          Alb pe negru: 1Logan=70.000Euro. Daca ai vreo legatura cu astia am un mesaj pentru tine: situatia nu este tocmai excelenta. :)))))))
        • +1 (1 vot)    
          P.P.S. (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:25)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          Intrucat din reactia ta civilizata, imi dau seama ca nu ai inteles: "alb pe negru" inseamna ca situatia este cam neagra pentru astfel de oameni. Dupa care "iti spune ceva?" trebuia sa te predispuna la gandire. Cuvantul cheie este "trebuia" :)))))))))
    • +7 (7 voturi)    
      Nu este frumos sa vorbesti asa... (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:13)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      deoarece:
      1. Poate seful lui Alin e seful tau si nu stie ce idiot de angajat are.
      2. Si mai rau, poate seful e unul din parintii tai si nu stie ce loaza a crescut.
      3. Ce dotari specifice crezi tu ca valoreaza 48000 euro? La o singura masina? Are accelerator de particule incorporat?
  • +8 (8 voturi)    
    Dotari (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:04)

    valibb [utilizator]

    Era normal ca dotarile sa coste atat. Au fost dotate cu creier si suport pentru vorbitor limba straina(ciine lup)
  • +6 (6 voturi)    
    Inteligenta artificiala (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:10)

    CoanaKiritza [anonim]

    Masinile, pardon, Loganurile, ca masini nu pot sa le zic, au in dotare calculatoare sofisticate, care pot patrula fara politisti, dirijeaza circulatia, scriu amenzi si fugaresc infractorul. Asa ca politistii nu vor mai face greva pentru marirea salariilor, pentru simplul motiv ca vor fi inlocuiti cu masini!
  • +3 (3 voturi)    
    Rusine (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:25)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Nu guvernului, ci voua, ca in loc sa vociferati, sa treceti la actiuni de protest, voi faceti bascalie de initiativa guvernului si nu luati nicio masura. In primul rand trebuie identificata clar problema, vazuti vinovatii si apoi trecut la represarii. Asa ceva nu mai este admisibil in aceasta societate. Regimul lui Carol al II-lea a fost fix la fel ca si acum. Se cumpara armament de la francezi pentru armata Romana la suprapret, neperformant iar comisioanele erau consistente. Ghici ce s-a intamplat apoi... a venit Antonescu la putere.. :) Ferea miseilor!
  • -2 (4 voturi)    
    logan (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:52)

    romanul [anonim]

    Nu v-ati prins. Pretul e in lei
  • 0 (2 voturi)    
    Logan scump.. (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:00)

    Ufo Man [anonim]

    Fals, toate aceste masini Logan si care or mai fi ele au in dotare un dispozitiv sofisticat de luat alcoolemia la cai. Ce era asa de greu de ghicit?
  • 0 (8 voturi)    
    adevarul (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:01)

    insider [anonim]

    In primul rand sunt ultimul care ar lua partea celor care ne conduc tara. Mi-au produs numai paguba si nervi. Insa din pacate articolele bazate pe date incomplete, ca acesta, au ca efect principal scandalul. Este adevarat ca vazand asemenea cifre neinsotite de detalii e normal sa ai suspiciuni (doar exista precedente fara numar de abuzuri si furturi din banii nostri). Insa, in cazul de fata lucrurile sunt un pic diferite. E normal sa te intrebi de ce o masina ajunge sa coste de 70000 de euro cand pretul ei de fabrica este 10000. Ei bine, se poate. Simpla analogie: cumperi un calculator de 500 euro si apoi un software de 20.000. Este un scenariu foarte intalnit. La fel si la aceste masini. Dotarile de pe aceste masini sunt cu adevarat avangardiste, iar faptul ca sunt intr-o caroserie de Logan nu le minimizeaza cu nimic performantele. Este vorba de sisteme digitale de comunicatii, sisteme de alimentare alternativa, sisteme de pozitionare prin satelit, multiple sisteme de calcul integrate in structura masinii, avand legaturi online cu servere de la centru, sisteme detectie si radar de de ultima generatie, sisteme software de recunoastere automata a automobillelor si de verificare a furturilor, etc. Ganditi-va ca numai montajul unui asemenea sistem presupune modificarea radicala a automobilului, sa nu mai vorbim costurile tehnologiei in sine. Sper doar ca aceste dotari vor fi utilizate sa ne protejeze de hoardele de nesimtiti care nu mai respecta absolut nici o regula sau lege in trafic.
    • +4 (4 voturi)    
      hahahahaha (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:26)

      alien [anonim] i-a raspuns lui insider

      si cind te gindesti ca astia sint banii nostri si ai copiilor nostri.....pardon...numai ai lor...ce sa mai sintem un popor de nesimtiti...mamaliga nu va mai exploda deict in bucataria fiecaruia...bafta
    • +3 (3 voturi)    
      Insider,matale esti ala care a facut dotarile! (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:27)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui insider

      Vii cu baliverne,dispozitive super sofisticate,legaturi online.....,blablabla.Alea sunt loganurile satesti ale sefilor de post parcate pe marginea drumului din lipsa de benzina.Tun de milioane de euro.Vrei sa prostesti bunul simt cu postarea?
    • +4 (4 voturi)    
      Draga Insider... (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:23)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui insider

      sa nu cumva sa-mi treaca prin cap sa te caut de IP...sigur esti mana in mana cu HOTII. Ca sa te lamuresc...ce spui tu de sisteme de comunicatii si alte alea, acelea sunt un pachet software insotit de tulumbe pline cu hardware, mai mari sau mai mici, dar care sunt pachet unificat ca pret si oferta si STAU intr-unul sau mai multe servere, fixe si bine pazite. Pe masina, mobila, nu este decat un minicomputer cu posibilitate de transmisiune date, prin satelit sau nu. Acel miniPC nu valoreaza mai mult de 1000 euro. La buc. mai multe, mai negociezi. Nu ne crede prosti...ca pe ai tai...
    • +1 (1 vot)    
      Preturi (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:34)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui insider

      GPS=500Euro cu indulgenta
      SIstem de comunicatii=500Euro cu extrem de mare indulgenta
      Sistemele de calcul, de recunoasterea numerelor automate sunt facturate separat. Nu stiu de ce dar nu cred ca le fac astia de la Dacia.
      Incorporarea acelor sisteme:1000Euro cu generozitate.
      48.000Euro-2000Euro=46000Euro.
      Unde sunt banii astia domnul Insider?
    • 0 (0 voturi)    
      dotari (Miercuri, 15 octombrie 2008, 15:19)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui insider

      Insider, adevarat ai grait! Toate dotarile high-tech de care ai vorbit nu trebuie sa eclipseze suprema dotare a autoturismelor MAI: CD-ul antiradar de la oglinda retrovizoare.

      Btw, la gradinita de stat unde l-am dus pe fiu-meu la grupa mica, educatoarele au cumparat jucariile ca sa nu vina copii si sa gaseasca o clasa goala. Asta se intampla in sectorul 3 din Bucuresti pt ca Statul n-a avut bani pt asa ceva.
  • +2 (4 voturi)    
    Rusine?! (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:07)

    George [anonim]

    Nici macar tu Marcel Ionita nu ai sa iesi in strada. Si stii de ce? Pt ca faci parte ca si mine dintr-un popor de bovine mai mult sau mai putin furajate. Nu va iesi nimeni in strada si asta o stiu prea bine politicienii nostri;) N-ai sa vezi roman in strada, asa cum ai vazut unguri - atunci cand i-a mintit premierul lor..
    Suntem niste lasi, niste babalai, niste vite incaltate. Asta e mandra natiune romaneasca. Restu e propaganda ieftina...
  • +3 (3 voturi)    
    comparatie (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:39)

    matei lucian [anonim]

    Pentru a ne pudea da seama ve amploarea fraudei (pt ca asta inseamna, dupa parerea mea, cheltuirea necorespunzatoare a banului public), rog pe autorul articolului sa faca o comparatie cu valoarea achizitiilor similare facute de ministere de interne din alte tari europene.
    Multumesc
  • -8 (8 voturi)    
    dotari (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:44)

    Francisca [anonim]

    mai baieti daca nu stiti exact care-s dotarile de ce comentati aiurea?
    stiti cat costa o statie? o trusa criminalistica?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu stim! (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:27)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Francisca

      Dar spune-ne tu, cat sunt spagile in zona aia!
  • +6 (6 voturi)    
    No (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:46)

    Luk [utilizator]

    Citeam ce spune insider, in legatura cu "sperdotarile" loganului. Adica la BMW-uri pun dotari de 15.000, iar la Logan de 45.000 de euro, da? Poate ca-s eu mai porstanac de nu pricep nimic... Folosind briciul lui nenea ala englez', prefer sa cred ca tepuiala, smen, furt si inselaciune. E interesant doar momentul in care apar informatiile astea, in ajun de alegeri. Sa ma ierte sustinatorii tuturor partidelor, de pe aces forum: toti politicienii de varf au stiut despre tunul asta. Diferenta dintre ei e urmatoarea: Tariceanu a sperat ca nu se afla, iar Basescu a asteptat un moment bun pentru a lasa sa se scurga informatia. Similara treaba cu veniturile baietilor de la super-agentiile noastre. Nici alea nu-s de ieri, de azi. Revenind on-topic: trebuie sa ai probleme mari cu capul sa pui dotari de 50.000 de euro pe o masina ca Loganul. Nu are nici o noima. Nimeni n-ar face asta. Cat despre "legaturi cu serverul central, multiple sisteme de calcul integrate in caroseria masinii", sa ma iertati dar astea-s din alt film. Era cu Luke si cu cavalerii Jedi. NU AVEM POLITISTII CARE SA UMBLE CU ASA CEVA :)) Hai sa fim seriosi, ok? Macane de duduie peretii :))
  • +3 (5 voturi)    
    sa o arate tarii intregi (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:52)

    gingis han [anonim]

    as vrea atat de mult sa vad in realitate un astfel de bolid logan la 70.000 bucata :)

    faceti domne o petitie sa ne arate si noua, muritorilor de rand, o asemenea frumusete de masina superdotata.

    daca ar face o expozitie, cred ca toate firmele de tunning si-ar lua bilete sa vada "minunatia". acum, pe bune, de 70.000 iti dau macar geamuri electrice? :))
  • +5 (5 voturi)    
    grava situatie (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:17)

    piramidon [anonim]

    hmm deci daca inteleg bine masinile au fost cumparate si au fost platiti si bani pentru leasing? deci e cumparata sau e leasing? Putem afla si noi care sint exact dotarile pe care au fost platite asemenea sume?
    E si mai grav ca acele dotari, sa inteleg ca au fost instalate calculatoare, etc (tot nu ar iesi la 47,000 Euro) vor fi manipulate de niste politisti care multi din ei sint cu deficiente.
    Inca o problema, cum de a trebuit sa faca acest anunt prsedintele? Mass-media cu ce se ocupa? ahh, cu alde "ilie de la scularie a violat-o pe 'leana si i-a furat banii"?? sau "accident pe DNx unde o masina a lovit un cal"?!?
    Alta rushine e ca se intimpla exact unde ar trebui ca cetatenii sa aiba incredere, in politie. Cine a facut aceste tranzactii, si cine le-a aprobabt nu ca ar trebui sa-si dea demisia, ar trebui bagati la puscarie.
  • +6 (6 voturi)    
    Mi-e sila (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:26)

    robert.b [utilizator]

    Popor de rahat, asta suntem. (Si in primul rand eu, ca stau in fata calculatorului si scriu mesaje, in loc sa fiu in fata guvernului fugarind cu oua si suturi in cur gunoaiele care 'ne guverneaza'.) Asta meritatam, asta primim. Popor de rahat.
  • +2 (4 voturi)    
    va spun eu (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:31)

    liviu [anonim]

    am informatii despre imbunatatirile aduse masinii:
    - complet automatizata cu computer ingligent pentru a asista politistul
    - rachete
    - blindaj
    - lasere
    - la nevoie se transforma in elicopter, avion sau submarin

    va ziv eu la otarile asta este un pret foarte mic...
    ar trebui sa fim mandri ca guvernul nostru face afaceri atat de inteligente si ar trebui sa mancam mai putin sa ne imbracam in carpe si restul banilor sa il donam guvernelor care fac tot ce le sta in putinta pentru a ridica tara asta ................ (la gradul de cea mai corupta tara din lume)
  • +4 (4 voturi)    
    RUSINE !!!!!!!!!!!!! (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:32)

    d [anonim]

    o sa o trimitem si "afara" sa bada europenii ce fac jegosii astia de guvernanti cu banii nostrii. Ca bine zicea cineva mai sus in China cu ei ca de un cartus pt fiecare ne-om mai risca la cheltuiala
  • +2 (2 voturi)    
    nesimtire (Marţi, 14 octombrie 2008, 22:05)

    Dragos [anonim]

    e inadmisibil... nu cred ca mai exista asa ceva in vreo tara..ca la noi la nimeni..niste hoti imputiti care merita bagati in inchisori ca sa vada cum e la greu ca altfel nu se lecuiesc
  • +2 (2 voturi)    
    29 de contracte (Marţi, 14 octombrie 2008, 22:07)

    CRadu25 [utilizator]

    Parca asa am inteles, ca aceste achizitii sunt sustinute de 29 de contracte. Cand s-au semnat aceste contracte si de catre cine?
  • +2 (2 voturi)    
    ca tara asta nu e a mea... (Marţi, 14 octombrie 2008, 22:44)

    quelle [anonim]

    e a urmasilor, urmasilor vostri...a se citi lista demnitarilor implicati in una din micile marlanii de Dambovita...
    Si ce urmeaza...un alt mandat, alti superdotati care sa conduca gloata care si asa nu.i pasa si nu o intereseaza...Rusine escrocilor din MI....
  • +2 (2 voturi)    
    Doar atat: (Marţi, 14 octombrie 2008, 22:57)

    Gyula [anonim]

    Somn usor, romane!
  • +3 (3 voturi)    
    Masina de politie la americani in 2006 (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:02)

    NYPD [anonim]

    Model Hemi Charger, Motor 340 cai, 5.7l Hemi V8 $29000
    echipamente: lights, siren, radios, computer system, video recorder and radar guns $15000

    Sursa: http://www.nytimes.com/2006/07/09/automobiles/autoreviews/09AUTO.html
  • +1 (1 vot)    
    Dodge Charger (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:16)

    Tot NYPD [anonim]

    Dodge Charger, nu Hemi Charger, scuze! :-) Hemi e doar motorizarea. La Logan parca e Renault... :-)
  • +1 (1 vot)    
    filosofie stoica (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:29)

    gimini [utilizator]

    Eu zic sa vedem totusi partea buna din toata aceasta poveste.

    Baietii s-au abtinut sa dea si tichete de masa pe langa saculetii de euro.

    Adevarul e ca o puteau face, da' nu au facut-o. Vivat cumpatarea!
  • +3 (3 voturi)    
    Ecologisti (Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:28)

    Gabe2006 [anonim]

    Decat sa dai $30k-40k pe un Charger care are 5.7L si V8 mai bine dai $100.000 pe un Logan foarte dotat si mult mai "verde" ca are motor de 1.4L si 4 cilindri. Americanii aia sunt oricum cam prosti si nu stiu ei ce performant e Loganul. Super tare MAI!!! Sa va traiasca!
  • +2 (2 voturi)    
    Dodge Charger (Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:46)

    In America [anonim]

    In America toate departamentele de politie cumpara Dodge Charger Hemi care costa (cu dotari complete) $45000 adica 30000 euro.
    Alta intrebare este, de ce cumpara 30+ de modele diferite??? De ce nu se organizeaza o licitatie?

    Detalii mai jos:

    340-horsepower 5.7-liter Hemi V-8; a 3.5-liter, 250-horse V-6 is also offered.

    The Hemi Charger police car carries a nominal price of $29,055 without lights or siren, about the same as the civilian car despite all the extra equipment. Sales to law enforcement fleets are intensely competitive, with volume discounts a requirement, and the alternative sedans — the Chevrolet Impala and Crown Victoria Police Interceptor — are likewise priced to appeal to civic watchdogs. Adding a complement of service equipment including lights, siren, radios, computer system, video recorder and radar guns — specialized outfitters usually supply this gear — can add $15,000 in an eye blink.

    Articolul complet aici:
    http://www.nytimes.com/2006/07/09/automobiles/autoreviews/09AUTO.html?_r=2&pagewanted=1&oref=slogin
    • 0 (0 voturi)    
      aha! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:11)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui In America

      Bun, m-am lamurit cum sta treaba: deci dotarile pentru o masina standard de politie costa in jur de 15000 usd, cam 11000 de euro daca fac eu bine socoteala! restul pana la 30000-47000 euro, vb de cele pentru Rutiera, cer o fi? E cam suspect, dar ma rog, sunt banii lor!
      • 0 (0 voturi)    
        banii lor? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 15:35)

        Sile [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        Cum sa fie banii lor? sint banii nostri, ai mei ai tai.
  • +2 (2 voturi)    
    schema (Miercuri, 15 octombrie 2008, 1:01)

    Victor [anonim]

    Cica a ridicat guvernul plafonul de garantare a economiilor la 50.000 euro. In caz de recesiune or sa le dea la baieti cate un logan MAI (care a costat 60.000 euro) si or sa le ceara si 10 mii inapoi cat face diferenta. E gandita bine treaba ce stiti voi :)

    Apropo...am un prieten care are ceva treaba cu licitatiile si vanzarile...din gura lui stiu ca atunci cand institutiile publice cumpara este cea m buna ocazie de chilipir. Se si vede de fapt cu acest exemplu. Numai ca in cazul asta chiar s-a intrecut masura.
  • +1 (1 vot)    
    din pacate, trebuie sa constat ca.... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 6:56)

    YFS [anonim]

    PNL este o gasca de hoti, demagogi si corupti, cu vocatia tradarii. Acum inteleg cu claritate de ce i-au dat afara pe PD-isti de la guvernare, au fost parasiti de liberalii lui Stolojan si s-au inhaitat cu PSD-ul. Hot la hot trage si, probabil, vor sa-si largeasca gasca cu PC si UDMR, o alta crunta dezamagire. Nu stiu cat de diferit este PDL, dar, deocamdata, vad ca sunt altfel. Sper ca romanii sa se trezeasca si sa voteze PDL. Poate astia vor reusi sa mai curete societatea romaneasca, sa faca niste legi mai bune si sa pornim si noi pe drumul cel bun. Macar vor sa faca asta, in timp ce ceilalti nu sunt interesati de asa ceva. Boom-ul economic se datoreaza politicilor de drepta (PNL a dovedit ca este un partid de stanga, de hoti si corupti) si are la baza cota unica de impozitare impusa de Videanu, Pogea si Ionut Popescu, toti de la PDL. Singurul participant de la PNL a fost Varujan Vozganisan, care, din pacate, s-a dovedit doar un teoretician.
    • 0 (0 voturi)    
      PDL (Miercuri, 15 octombrie 2008, 14:23)

      cris [anonim] i-a raspuns lui YFS

      bai pdl-istule, mai taci ma din gura ca toti sunt la fel. nu mai enumara alti hoti. maine vi si zici ca tb sa votam psd-u. te rog sa il iei de o manuta pe al tau prea iubit basescu si sa plecati impreuna, in desert.
  • +2 (2 voturi)    
    Tara noastra-i ca o floare, care fura ala are. (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:31)

    Otto Vintila [anonim]

    Tara noastra-i ca o floare, care fura ala are.
  • 0 (0 voturi)    
    OMFG!!! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:51)

    nick [anonim]

    la 70 000 euro se pot lua super bmw-uri cu motoare de 400 cai, full option... cu inca 18000 poti sa le iei si blindate.
    GPS on-board, iar o statie de-aia de emisie-receptie nu costa mai mult de 500 euro. hai sa mai punem si 1000 pentru radar-ul ala de 2 lei pe care am vazut ca-l folosesc...

    probabil loganurile alea au pampers ecologic si cate o tanti pe bancheta din spate... pentru diversele nevoi ale sticletilor...
  • +1 (1 vot)    
    Am ajuns sa plangem dupa comunisti (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:54)

    Vlad Tepes [anonim]

    Vrem inapoi fanariotii, stalinistii orice, numai pe astia sa nu-i mai vad. Propunem ca actualul guvern sa treaca direct la lucrarile Canalului Bucuresti -Dunare
  • +1 (1 vot)    
    Agentu Lascarica (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:58)

    sabertooth [utilizator]

    Buei ce atata vorba. Vira la munca puturosilor ca de cand tot postati aici a scazut intrarile la bujet. si ma amana astia cu cumparatu unui Veyron.

    Hai la munca contribuabililor care sunteti.
  • 0 (0 voturi)    
    ce dotari? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:02)

    Nicky [anonim]

    Stie icneva, daca nu e secret, cu ce e dotata o masina de politie? Adica: statie, radar, computer, girofar, etc
    Ca-s curius cat costa toate astea, sa caut si eu niste oferte, sa vad ce si cum
  • +1 (1 vot)    
    Bani pentru invatamant! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:03)

    tineretea [anonim]

    de asta nu sunt bani in invatamant, nu avem spitale dotate ... pentru ca se fura !!! de ce mor femeile sau copii la nastere pentru complicatii minore ... cum este admisibil ca sa nu avem macar un spital complet echipat in fiecare oras al tarii.... pentru ca probabil un aparat de 2000 euro este vandut cu un pret de 10 ori mai mare ... iar toti analfabetii tarii au ajuns sa realizeze comisioane grase ... trebuie sa ajungem la actiuni disperate ca sa se vada ca s-a trecut de limita suportabilului? cand o sa intre un nebun de ala care-si dadea inainte foc in fata parlamentului si o sa traga la intamplare in parlamentari o sa intelegeti ca a venit timpul scadentei la leasing!
  • -1 (3 voturi)    
    Indobitociti (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:23)

    erm [anonim]

    Daca va uitati la ce scrieti va veti da seama ca ne indreptam cu pasi repezi spre dictatura. Am uitat prea repede istoria si vrem sa o repetam.

    Ma astept ca la urmatoarele alegeri prezidentiale sa-l votam pe tatucu base si sa avem pana atunci si un guvern format doar din oamenii lui. Atunci nu vom mai auzi chiar nimic. Va fi liniste si fericire pentru toata lumea. Vor fura toti ca in codru si nu va mai stii nimeni. Vor urla cei din opozitie ca se fura dar cine-i mai crede (ca doar deh au furat si ei cand erau in frunte).

    Felicitari domnului presedinte pentru modul in care a aplicat tehnicile manipularii maselor! Asa ceva nu s-a mai vazut de pe vremea lui Hitler/Stalin/Ceausescu sau mai nou la Bush.

    PS: consider ca MAI nu a cheltuit banii aiurea. i-a dat pentru masini performante de care avem nevoie. Singura problema este cui i-a dat banii si cat i-au fost ceruti! Adica s-a facut o licitatie probabil unde au castigat unii prieteni care au umflat preturile.
    da, probabil au fur
    • +1 (1 vot)    
      Alo, nenea liberalu erm !!! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:07)

      sile [anonim] i-a raspuns lui erm

      Las-o mai usor pe asta cu dictatura. pdl-ul asta a lui base o sa aiba 30-35% din voturi (daca o sa le aiba si pe alea). Si asta in timp ce n-spe antene spala pe jos cu "dictatorul" base la ore de maxima audienta. halal dictatura. Banuiesc ca dupa alegeri base se va ocupa personal sa aresteze ziaristi, cam ca nastase.

      Si 2: cine ridica sabia populismului, de ea va muri. Pai cine a inceput mai nene? Cine a majorat la pensii cu 20% cu 2 luni, apoi cu 3 luni mai devreme? Stam bine cu banii, nu? Cine a zis ca da banii imediat la aia cu Daciile? Cine a sarit ca va elimina plafonul la farmacii? Cine a sarit sa mareasca ajutorul de caldura? Nu cumva nenea tariceanu impins de la spate de psd? Si de ce oare? In f... grija fata de oameni? Aiurea, vrea voturile lor

      pai atunci marineru si-a zis: aha, dati cu banii pt voturi? va bateti cu mine in populism? ia hai sa va dau peste bot si eu, ca am cu ce. Si le-a dat-o

      Te citez:
      "PS: consider ca MAI nu a cheltuit banii aiurea. i-a dat pentru masini performante de care avem nevoie." Auzi mai nene, ia canta tu la alta masa. Cand o avea nevoie cu adevarat Politia Rurala din Ro de un Logan cu dotari de 50.000 euro, atunci o sa il votez si eu pe Tariceanu
    • +1 (1 vot)    
      indobitocit dar cinstit (Miercuri, 15 octombrie 2008, 15:43)

      iliutza [anonim] i-a raspuns lui erm

      Dar dumneata consideri ca banii nu au fost cheltuiti aiurea si ca s-a dat pe masini performante (Logan performanta?!?) inseamna ca esti unul dintre cei care incurajeaza spaga si furtul. Restul comentariului nu cred ca are vreun rost sa mai raspund, nu vad legatura cu articolul.
      Aici nu e vorba de politic e vorba de furt din banii nostrii, daca nu mi-as da seama ca ma fura, atunci inseamna ca as fi indobitocit.
  • 0 (0 voturi)    
    money laundry (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:36)

    Stapanu [utilizator]

    Nu-i de ras.
    Daca nici acum nu e inculpat nimeni, e clar ca asistam iar ca imbecilii la niste simple reglari de conturi, dar pe bani publici!
    Eu am fost furat de ceva si am reclamat la politia romana. Am scris de mana doua declaratii. Se fuma in birouri si la registratura. O copie cu actul bunului furat am facut eu acasa, pentru ca mi-am imaginat ca nu au copiator, ce sa mai vorbim de vreun computer. Scuza lor era ca ei nu pot face nimic. Macar sa scrie la intrare "nu va mai osteniti de pomana cu noi"
    Desfiintati dracu' politia romana, oricum nu-i buna de nimic; si in general desfiintati statul roman, ca nimic nu mai functioneaza cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    finantare (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:53)

    scepticul [anonim]

    cum adica leasing?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:25)

    Catalin Cernat [anonim]

    Bravo ba, urmatoarea achizitie vor fi telefoane Nokia la 15000 eur bucata cu dotari cu tot. Inca se mai poate in Romania, ///
  • 0 (0 voturi)    
    intreabare... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:37)

    je [anonim]

    pret unitar ...adica este calculat pentru tot lotul pentru ca in prima coloana este mentionata cantitatea achizitonata...sau...pret unitar adica pe una masina?

    eu cred ca au facut referire pentru LOT...
  • 0 (0 voturi)    
    La munca hahalerelor! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:59)

    zuzu [anonim]

    Sta draku productia din cauza voasta!
    La cit timp pierdeti p'aci se mai cumparau 2-3 loganase poznase...
  • +1 (1 vot)    
    asa va trebuie fraierilor (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:27)

    mielu [anonim]

    platiti pastarnacilor de contribuabili...! cam asa ar zice parlamentarii si guvernantii. si e normal, pentru ca voi, toti fraierii care ati mai ramas in tara, indurati. Cum adica, de ce nu s-ar putea intampla asa ceva la americani sau la nemti?! pentru ca in secunda nr. 2, s-ar strange jumate de electorat in fata congresului/guvernului si i-ar schimba pe ticalosi...
  • +1 (1 vot)    
    sintem tari ! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:45)

    eu [anonim]

    baietii din siclia,care au tupeul sa-si spuna "mafie", ar trebui sa vina sa ia lectii de la guvernantii nostrii. ceea ce stiu ei sa faca e mizilic !!!
  • +1 (1 vot)    
    kamikatze?? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:55)

    florin viorel [anonim]

    Caut urgent taliban cu vesta "bomba" ptr. palatul parlamentului!! Unde sunt mai frate lunetistii aia,ca sa le scriu un cec si o lista neagra?? La ce ne trebuie Loganuri de 60.000 euro cand infractorii conduc M3-uri sau M5-uri de 10.000?? La ce ne trebuie Loganuri de 60.000 cand e criza de medicamente?? La ce ne trebuie noua,un popor sarac,atatia deputati si parlamentari,care se bat pe banii nostri din impozite precum cainii pe ciolan??Mi-e rusine ca pe noi romanii ne reprezinta in parlament hotii precum tiganii in Italia sau Spania.Asa ne trebuie,ca noi am fost la vot,prost o fi cine se mai duce!!
  • 0 (0 voturi)    
    dotari (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:21)

    andrei [anonim]

    pai ar cam trebui sa vedem cat anume sunt dotarile alea, in alte parti. ca sa ne putem da cu parerea. ca altfel, clar ca sunt mai scumpe ca alea de serie, nu se poate altfel. dar ce e important e sa vedem daca au platit prea mult pentru dotari, nu pentru masini.
    • 0 (0 voturi)    
      comparatie (Miercuri, 15 octombrie 2008, 15:52)

      iliutza [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Articol din New York Times:
      The Hemi Charger police car carries a nominal price of $29,055 without lights or siren, about the same as the civilian car despite all the extra equipment. Sales to law enforcement fleets are intensely competitive, with volume discounts a requirement, and the alternative sedans — the Chevrolet Impala and Crown Victoria Police Interceptor — are likewise priced to appeal to civic watchdogs. Adding a complement of service equipment including lights, siren, radios, computer system, video recorder and radar guns — specialized outfitters usually supply this gear — can add $15,000 in an eye blink.
      Cu alte cuvinte, daca nu cunoasteti engleza, masina ne-echipata 29, 055 $, iar dotarile care includ video recorder, radar, calculator, sirene, girofaruri, 15,000 $, deci un total de aproape 45,000 $ care inseamna vreo 33,000 Euro
  • +1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:36)

    Andrei [anonim]

    ///Astia trebuie bagati la masina de tocat cate 1 cm / secunda, sa simta si ei durerea si chinul prin care trece aceasta tara. Sa iasa lumea in strada///
  • +1 (1 vot)    
    Romania.... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 16:55)

    Popa Mihail Ioan [anonim]

    Singurele autovehicule din lista care-si justifica pretul sunt laboratoarele criminalistice mobile, ele fiind intradevar dotate cu echipamente (truse criminalistice de mai multe feluri, surse de lumina, aparatura foto/video, detectoare de metale, laptop-uri, generatoare electeice etc.) care au preturi de achizitie ridicate.

    In rest, in special cand vad pretul Loganurilor, nu reusesc sa-mi explic de ce or costa atat de mult.

    Mai ales ca vorbim de integrarea din fabrica a echipamentelor, ceea ce reduce costurile.

    O masina de politie, sa zicem una pentru politia rurala, costa 52.000 euro, cu un pret de achizitie de 12.000 euro (de ce pretul de baza e de 12.000 de euro nu inteleg, doar e vorba de versiunea 1,4 MPI, fara cine stie ce dotari), la care se mai adauga 30.000 euro dotari specifice(restul pana la 52.000 euro sunt reviziile si leasing-ul).

    Ce dotari (pe o masina pentru politia rurala, retineti asta) pot costa 30.000 euro?

    Hai sa incercam sa socotim:
    -statie emisie receptie - 1000 euro
    -GPS - 1000 euro
    -sistem de iluminare (girofar) - 1000 euro
    -laptop (parca fiecare masina venea si cu un laptop in dotare) - 1000 euro
    -aparat foto (sa zicem ca au si asa ceva, chiar un DSLR) - 1000 euro
    -camera video - 1000 euro
    -sistem integrat pentru legatura cu un centru operativ (verificare date identitate, nr, de inamtriculare etc.) - 5000 euro (mi-e greu sa aproximez asa ceva)
    -alte accesorii (bastoane, catuse, portavoce etc.) - 2000 euro

    Total: 13.000 euro.

    Sa mai punem montajul, care ar costa si el 7.000 euro, ca sa ajungem la o suma rotunda de 20.000 euro, mai mult decat exagerata si care tot e departe de suma avansata de catre MAI, de 30.000 euro.

    Si asta in conditiile in care, in mediul rural, nu cred ca este nevoie de camera foto/video.

    Personal, nu cred ca dotarea mai mult decat completa a unei masini de politie ar putea sa coste peste 15.000 de euro, cu tot cu montaj, pentru mediul rural.
  • 0 (0 voturi)    
    oaaaau (Miercuri, 15 octombrie 2008, 18:25)

    valentin rusu [anonim]

    pot calatori shi in timp?? in felul asta ma intorc inainte sa ma nasc shi ai impiedic pe ai mei sa ma mai faca o alternativa la sinucidere.numi vine sa cred la MTV pimp my ride nu baga atatia bani intro masina nush ce sa mai zic poate k zboara shi sigur poti calatorii in timp nici rusine nu mai au pe fatza asa am vrut sa fac un comentariu interesant dar atat am putut scrie :|
  • 0 (0 voturi)    
    samd (Miercuri, 15 octombrie 2008, 22:11)

    unu [anonim]

    In banii aia intra si abonamentele la revistele deocheate pe care le citesc in timp ce ar trebui sa dirijeze circulatia sau in timp ce pandesc cu radarul.
    Am si eu un logan tunat, il vand la 100.000 cu amenzile incasate incluse.
  • 0 (0 voturi)    
    de vanzare (Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:21)

    akkadyan [anonim]

    vand vw golf III an 1993,geamuri manuale, jante aliaj,stare perfecta de functionare. 210000 euro,pretul este nenegociabil . si mai am si un logan avariat an 2006 pret 54000 euro. nu mai pot de ras . jeguri mari avem in tara asta ///
  • 0 (0 voturi)    
    aa (Luni, 28 decembrie 2009, 16:34)

    sadasd [anonim]

    era plakat cu aur loganu? aia care au facut asta sunt sclavi cu 3 clase, sai chemati la mn pe plantatie.