Premierul Tariceanu cere un raport in cazul salariilor sefilor de agentii guvernamentale

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 13:29 Actualitate | Esenţial


Premierul Tariceanu i-a cerut sefului Cancelariei, Dorin Marian, sa-i prezinte o analiza referitoare la salariile, sporurile si primele sefilor de agentii guvernamentale, care sa fie prezentata la inceputul sedintei de guvern de marti, relateaza NewsIn, citand surse guvernamentale.

Premierul a declarat, vineri, ca "mai taie" uneori din salariile pe care le primesc sefii agentiilor guvernamentale, dar ca acestea sunt completate ulterior de sporuri si prime.

"Si eu ma uit cateodata si tai din ele, dar apar pe margine frumusel sporuri care se adauga si care fac in final ca veniturile sa fie cu mult mai mari decat salariile". 

Tariceanu a raspuns si declaratiei sefului statului, care a spus ca salariile foarte mari ale sefilor de agentii guvernamentale reprezinta "expresia lacomiei si a nesimtirii politicului" si a acuzat Executivul ca tolereaza aceasta situatie pentru a satisface clientela politica.

"Gresit, nu se recompenseaza nimeni. Astea sunt salariile care functioneaza in Romania nu de astazi, nu de ieri, functionau si acum patru ani", a replicat Tariceanu.

Seful statului a declarat vineri ca agentiile guvernamentale au devenit "mosia financiara a clientilor politici". "Este expresia lacomiei si a nesimtirii politicului, pentru ca toate aceste agentii sunt in subordinea Guvernului, dar sunt lasate pentru ca toata clientela politicului trebuie sa-si ia bani de acolo", a afirmat Traian Basescu.

Presedintele a dat exemplul ANRE si a aratat ca aceste institutii "asa-zis autofinantate" sunt de fapt finantate din taxele pe care le platesc agentii economici.

Basescu a mai dat exemplul sefei de la Fondul Proprietatea, Daniela Lulache, sustinand ca, desi fostii proprietari n-au primit niciun ban, aceasta are un "salariu urias".

Potrivit ziarului "Gardianul", castigurile sefului ANRE ajung la circa 50.000 - 55.000 de euro pe luna, majoritatea banilor venind nu din salariu, ci din prime trimestriale si diurne.

Tot Gardianul sustine ca sefa Fondului Proprietatea, Daniela Lulache, castiga aproape 17.000 de euro lunar.

Premierul Tariceanu considera ca sumele vehiculate de presa nu corespund realitatii: "Pe de alta parte, in privinta sumelor vehiculate, presupuse a fi castigate de conducerea unor agentii aflate in coordonarea Guvernului, cum este de exemplu, ANRE, precizam ca institutia a publicat ieri un comunicat in care prezinta veniturile castigate de directori, conform fisei fiscale. Din acestea reiese ca sumele vehiculate de presa nu corespund realitatii", se arata intr-un comunicat al Executivului.

Purtatorul de Cuvant al Guvernului, Camelia Spataru, precizeaza ca, in acest context, este de neinteles vehicularea in continuare a unor sume fara a tine cont de datele prezentate oficial. "Singura explicatie ar fi ori lipsa de informare, ori o campanie  de denigrare a acestor institutii", se mai arata in comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1488 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Consiliere gratuita pentru Tariceanu Citroen (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 13:42)

    Honecker [anonim]

    NOTA privind
    identificarea de resurse financiare pentru majorarea salariilor bugetarilor (echilibrarea acestora)
    Se realizeaza prin diminuarea salariilor (uriase) ale urmatoarelor categorii de bugetari:
    - salariati Fond Proprietatea, ANRE, alte agentii;
    - magistrati;
    - angajati SIE, SRI, STS;
    - DIPLOMATI (in unele ministere isi desfasoara activitatea asa zisi consilieri diplomatici care conform fisei postului nu exercita atributii suplimentare fata de functionarii obisnuiti dar sunt retribuiti cu salarii mai mari de 3-4 ori decat acestia in baza unor legi speciale). La cei mentionati se adauga si diplomatii MAE.
    - Tot in ministere functioneaza ofieri sub acoperire SIE, SRI ce incaseaza salarii de la ambele institutii (Nota: in trecut sistemul era mai echitabil si economicos pentru ca acestia pastrau doar salariul cel mai mare - de obicei cel de ofiter sub acoperire).
    • -1 (1 vot)    
      salarii mari la magistrati? (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 20:17)

      Prepelix [anonim] i-a raspuns lui Honecker

      Poate in capul tau magistratii au salarii mari. Fata de munca prestata de acestia indemnizatia primita de judecatori si procurori este insuficienta.
      Nu mai vorbiti. Stati voi langa criminali si violatori si interogati-i si dupa aceea sa vorbiti
      • +1 (1 vot)    
        salariile magistratilor. (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 20:34)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Prepelix

        mai magistratilor, daca voua va e asa teama sa-i interogati atunci intrebati politistii care au mai putin de jumatate din salariile voastre, oare cum au ei curajul sa-i prinda si sa-i convinga sa declare adevarul, fara sa-i constranga, ca altfel ajung pe mana voastra!
      • +1 (1 vot)    
        nu au nevoie de salarii mai mari, ba din contra... (Duminică, 12 octombrie 2008, 7:52)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui Prepelix

        pentru ca daca ne uitam la rezultatele "muncii lor", talhari facuti scapati pentru ca nu prezinta pericol social (sunt ridicoli, daca situatia nu ar fi chiar tragica), este clar ca primesc spagi grase. Isi vor merita salariile cand vor demonstra ca sunt judecatori adevarati. Pana atunci, insa, sa le micsoreze slariile pentru ca nu merita sa ia salarii mai mari decat amaratii de politisti care sunt mai in pericol decat ei.
      • +1 (1 vot)    
        Salarii (Duminică, 12 octombrie 2008, 8:48)

        bdan [anonim] i-a raspuns lui Prepelix

        Cati au ajuns dupa gratii ? Ce performante au ?
    • +1 (1 vot)    
      salarii (Duminică, 12 octombrie 2008, 8:51)

      bdan [anonim] i-a raspuns lui Honecker

      Ai omis diminuarea pensiilor speciale si ale altor categorii
      ; parlamentari, cadre militare, MAI etc.
  • +3 (3 voturi)    
    MUNCA, muunca si iar MUNCA... (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 14:10)

    brandy2ro [anonim]

    sa ne fereasca domnu, de actiunile tuturor hotilor (/tepari/speculatori/smecheri..) miliardarilor de carton. oare de ce nu se ia masuri ptr. ca acestia sa nu intre in jocul dea capitalistu?

    oare de ce nu se aplica legea , si nu se face dovada averilor facute?oare ptr. ca firmele mari cu traditie la care au muncit generatii de generatii nu-si mai au locul in acest sistem...?oare este cineva intreg la cap sa gandeasca ca amaratul de om are de pierdut mai mult decat adevaratii miliardari ai lumii, si adevaratele firme cu mii de angajati, care sau nascut din munca ?

    oare ptr. ca sistemul bazat pe "incredere predeterminata"/specula dezvoltat si intretinut de catre unele state in ultimii 20-30 ani, are nevoie de acesti miliardari creati peste noapte(teparii) ? exact ca la alba neagra de la colt de strada? smecherii din sistem fac jocul iar teparii stau pe langa si pluseaza cartonul ..(pretul unui apartament,pretul chiriilor, pretul valutelor, pretul petrolului..), iar ulterior prin tot felul de eforturi patronii adevararti vor fi nevoiti sa creasca mai apoi veniturile angajatilor, sa scada costurile de productie , sa creasca performantele produselor fabricate la niste costuri de productie mai mici, sa scada cheltuielile cu promovarea, sa creasca vanzarile,... cum sa poata face toate astea intr-un timp ff scurt si cu costuri neprevizionate ......? cum sa mai fie rentabil sa produci fizic ceva. devine din ce in ce mai rentabil sa stai si sa dai acele hartii "bani" imprumut ptr. 15-20 % anual... si uite cum autodistrugem totul...

    ramane de vazut cati dintre noi vom avea forta de a supravietuii si sa stam departe de aceasta lume creata de ei . cati dintre noi ne vom arunca in acest iad ? cati dintre noi vom dorii ca munca sa fie din nou rasplatita !!!
  • +3 (3 voturi)    
    De ce ? (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 14:10)

    martin [anonim]

    Intrebarea este mereu si mereu,de ce Tradiceanu reactioneaza numai dupa ce e cica atacat de Basescu, iar tonomatii de toate tipurile declara pe toate sursele ca iar e persecutat Tradiceanu.
    Realitatea este ca Basescu a avut in majoritatea cazurilor dreptate si daca nu a putut sfatui fara publicitate premierul si guvernul, este datorita obstinatiei cu care Tradiceanu a folosit alianta evidenta cu PDSR si imperfectiunile constitutiei pentru a-si impune continuu puterea,el fiind stapanul banilor tarii.
    In aceste zile comportarea premierului pare rezonabila, dar eu nu-i acord nici o incredere, caci cine a tradat, va mai trada !
  • +3 (3 voturi)    
    Oare ne crezi pe toti saraci cu duhul? (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 16:25)

    dana [anonim]

    Prefacatoria nu este buna , bai baiete, te prefaci ca nu stiai cat luau sefii agentiilor dar unele agentii tu le-ai infiintat .Mai bine taceai si ramaneai intelept.
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 16:42)

    dan [anonim]

    abia acum afla si d-lui!!!!!!!!!!!!!!incredibil ....cata lipsa de rusine....
  • +3 (3 voturi)    
    Maceleanu cu hau-haul, taie bugetul si maul. (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 19:14)

    Bascaliosul [utilizator]

    Imaginati-va o clipa operatzia de taiere a unui salariu, cu trombonul lui Tariceanu! Daca reusitzi, incercatzi sa identificatzi sensul continuarii declaratiei lui de impotentza, cum ca, dupa taierea cu pricina, pcientul casapit isi reface leafa (in autoservire), cu sporuri si prime (de neimaginat).

    Nu s-a gasit niciun jurnalist sa-l intrebe ceva concret, sa-l „ajute” sa-si etaleze obisnuita nervozitate: cu ce ocazie a taiat vreodata un salariu, cui si ce anume l-ar fi determinat sa procedeze asa, la ce s-a raportat, in cel mod (forma) a operat o taiere, de unde stie de sporurile si primele fatza de care isi dovedeste aceeasi neputintza?

    In gura lupului moralist, pus paznic la oile (cu gulere) albe si insemnate (cu cate un X negru la gat), pica un stat ...de plata sau o grila de salarizare si el ocheste cate o victima de sacrificat ca mielul la taiere. Incepe s-o faca nitam-nisam pe Maceleanu, pofticios de taiere in carne vie (ca doar are multe, mandre si cornute).

    In acelasi timp i se rupe ...membrul, de durerea din propriul fund (si) al sacului, iar dupa ce scoate mugetul cu bugetul, incepe sa urle o data (la luna) incat celelalte oi, „dragi” si (tot) multe, dar negre, cred ca se va face lumina in orbecaiala.

    Macelarul mitoman umbla de fapt cu sopirlica ciomizata, se crede capabil sa renasca prin trombon din ciocul de papagal, dandu-se drept pasarea Phoenix, in timp ce lighioanele taratoare din subordine au sansa sa-si regenereze coada taiata,dupa ce au taiat calea dreapta a casapului din varful (cu bugetul) statului.

    El isi schimba putin parul si devine (tot) o corcitura: caine-lup-moralist, adica dulaul de la macelarie, despre care Puiul de Hasotti spunea ca nu se lasa dus.

    Canin-Lupescu Maceleanu, cu hau-haul, taie bugetul si maul ...celor plecatzi cu coada intre picioare, asa cum au venit sa-l intreabe cum de-i bubuie ca bugetul duduie sau despre (sub)ordonatii sacrificatzi sa se taraie cu povara ciolanului si drobul de sare de pe coada.
  • +1 (1 vot)    
    trebuie sa recunosc.... (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 21:12)

    YFS [anonim]

    ca domnul Tariceanu este un adevarat maestru al demagogiei si fatarniciei. Chiar vrea sa ne prosteasca in fata?
  • 0 (0 voturi)    
    rectific (Duminică, 12 octombrie 2008, 11:10)

    Carnelia Spataru [anonim]

    Imi cer scuze, dar am reflectat si aveti dreptate, sumele vehiculate in presa sunt adevarate pentru ca pe langa veniturile din fisa fiscala se mai adauga si alte beneficii gen masina, diurna, masina, protocol, masina, combustibil, masina, etc.

    Precizez ca sunt o proasta!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai nu le-ai aprobat tu bre? (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:10)

    Alin [anonim]

    Demagogie pura.