Cum a ajuns Sorin Ovidiu Vantu sa aiba statie TV la metrou

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 7 octombrie 2008, 19:23 Actualitate | Esenţial


Televiziunea de metrou Zoom functioneaza in baza unui contract de inchiriere semnat intre compania Sindomet Servcom si Monopoly Media. Sindomet este compania detinuta de catre Sindicatul Liber Metrou sindicat condus de senatorul PSD Ion Radoi. Monopoly Media face parte din trustul media Realitatea-Catavencu controlat de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu. Reprezentantii Sindomet au refuzat sa faca publica suma pe care o incaseaza de la Monopoly Media si sustin ca au secretizat contractul prin clauze de confidentialitate. In replica, reprezentantii ANRMAP au declarat pentru HotNews.ro ca un astfel de contract care priveste un spatiu public nu poate fi secretizat.

Administratorul Sindomet, Florian Crisu, a explicat pentru HotNews.ro ca monitoarele LCD ale Monopoly Media in numar de 700 au fost amplasate in statiile de metrou in schimbul unei chirii si ca pentru acest contract nu s-a realizat nici un fel de licitatie publica. “Este un contract intre doua SRL-uri. Legea nu ne obliga sa facem licitatie publica chiar daca este vorba de un spatiu public. De fapt este vorba de un contract de publicitate, ei vand publicitate. In rest detalii din contract nu putem dezvalui deoarece exista o clauza de confidentialitate”, a explicat Crisu.

Potrivit legislatiei accesului liber la informatii, contractul dintre Sindomet Servcom nu poate fi secretizat fiind vorba de angajarea unor bunuri publice. “Nu au dreptul sa tina la secret detaliile legate de acest contract”, a declarat pentru HotNews.ro, reprezentantul Agentiei Nationale pentru Monitorizarea si Reglementarea Achizitiilor Publice (ANRMAP)

Repzentantii ANRMAP sustin ca acest contract de inchiriere ar fi trebuit sa fie aprobat de catre Consiliul de Administratie al Metrorex. Potrivit reprezentantilor Metrorex, contractul a fost semnat exclusiv de catre firma sindicalistilor, Sindomet, si Monopoly Tv.  Astfel, spatiile publice din toate statiile de metrou din Bucuresti au fost inchiriate companiei Monopoly Media fara licitatie publica si fara aprobarea Consiliului de Administratie al Metrorex, ci in baza unui simplu contract de inchiriere.

Cum au ajuns statiile de metrou domenii private ale unui SRL

Peste 6.000 de metri patrati de spatii comerciale din statiile de metrou sunt administrate de catre Sindomet Servcom, firma sindicatului Metrorex condus de catre senatorul PSD Ioan Radoi.

Sindicalistii condusi de Radoi administreaza statiile de Metrou in baza unui contract incheiat cu Metrorex. “Este vorba de un contract in participatiune. Adica Metrorex vine cu spatiile si ei le administreaza”, a declarat pentru HotNews.ro purtatoarea de cuvant a Metrorex, Mariana Petre.


Presa a relatat ca Marius Lepadat, finul senatorului Radoi, a semnat in 2004 un contract prin care Metrorex se asociaza cu Sindomet. Obiectul asocierii in participatiune este exploatarea celor 6.000 de metri patrati de spatii comerciale. Potrivit contractului, din profitul obtinut in urma inchirierii statiilor de metrou, Metrorexului ii revine un procent de 25% restul de 75% fiind incasati de firma sindicatului.



Cat despre modul in care se incheie contractele pentru inchirierea spatiilor din statiile de metrou, Florian Crisu, reprezentantul Sindomet sustine ca nici nu se poate pune problema organizarii de licitatii. “Suntem o firma privata, nu trebuie sa facem licitatie. Toate contractele noastre sunt incheiate asa pentru ca legea nu ne obliga”, sustine Crisu. De cealalta parte reprezentantii Metrorex spun ca in afara de faptul ca primesc 25% din profiturile realizate de Sindomet din exploatarea spatiilor comerciale nu au nici un cuvant in modul in care se incheie contractele.
  •  ZoomTv transmite din data de 6 octombrie prin intermediul a cate 16 ecrane, instalate in fiecare dintre cele 45 de statii de metrou, programe de stiri, divertisment, informatii utilitare si de proximitate necesare calatorilor. Zoom va transmite zilnic intre orele 5-24. Investitia se ridica la peste 2 milioane de euro si a presupus instalarea a peste 700 de ecrane in statiile de metrou. Pe ecranele ZoomTv ruleaza banda de stiri a Realitatea Tv. Seful sindicatului Metrorex, senatorul Ion Radoi, sustine ca stia de acest contract dar ca nu stia ca vor fi transmise si stiri. “Eu stiam ca o sa fie publicitate acolo. Oricum este un lucru bun”, mai spune senatorul PSD.  






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7924 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    bani de campanie (Marţi, 7 octombrie 2008, 20:16)

    baciu [anonim]

    Si uite asa au mai intrat in pusculita lui Radoi-PSD niste bani de campanie. Taaare interesant ar fi de stiut si cum se invart banii prin firma aia a sindicatului care exploateaza spatiile publice. Vantu-Luca ar trebui sa stie mai bine.
    • -7 (9 voturi)    
      gindire romaneasca.... (Marţi, 7 octombrie 2008, 22:10)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui baciu

      economia de piata se bazeaza, printre multe altele, si la accesul la citi mai multi oameni. evident ca metroul este un asemenea loc si este normal ca firmele private sa fie interesate de afaceri de tip mass-media in acele locuri. asa se intimpla peste tot in lumea civilizata si e normal sa fie asa. DAR, la romani este totul rastalmacit. "cum a ajuns ALA sa faca nu stiu ce", "uite la ALALALT ce afaceri face", si multe de acest fel. nu stiu cind o sa ajungem si noi la normalitate si sa ne bucuram ca statiile de metrou incep sa fie mai interesante, unde asteptarea poate fi facuta mai usoara....
      • +3 (7 voturi)    
        raspuns lui dorinteodor (Marţi, 7 octombrie 2008, 22:38)

        norok [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        sunt de acord cu tine dar, nu uita aici e mana lui radoi si a lui vantu. dumneata sti ceva despre cine e radoi asta? despre vantu ai auzit?
        crezi ca daca ai fi avut banii necesari dumneata ai fi ajuns sa ai aceasta afacere? iti spun sigur ca nu! vezi pentru ce avem "gandirea asta romaneasca", sa iti dam si dumitale dreptul sa iti exerciti drepturile in mod echitabil si normal fara sa fii intrerupt de vreun mafiot.
        parerea mea!
        • -4 (6 voturi)    
          ce-o fi in capul tau?.... (Marţi, 7 octombrie 2008, 23:34)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui norok

          norok-ule,
          nu putem avea alti oameni de afaceri (cu sau fara ghilimele) decit cei pe care ii avem deja. sau, mai pe intelesul tau, avem oamenii de afaceri pe care i-am creat si pe care-i meritam.

          aceste adevaruri sint perene si sint asa in toata lumea.

          AIA de care vorbesti platesc o gramada de salarii. daca salariile sint bune, atunci totul e ok. daca nu, critica-i pentru ca platesc salarii mici, critica-i pentru servicii de proasta calitate dar nu veni cu vorbe bazate pe zvonuri.

          oricum, inca odata mi se confirma faptul ca nu putem iesi din gindirea ingusta romaneasca...
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:34)

            festinalente [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

            sincer sa fiu atunci cand vine vorba de o gandire limitata si ingusta ma uit pe post-urile tale de mai sus. Faptul ca oamenii de afaceri cei mai cunoscuti sunt marii mafioti care sunt mana in mana cu cei de la putere nu inseamna ca trebuie sa fie permisi sa faca orice. Ceea ce poate nu ai inteles, sunt acele actiuni ilicite pe care le fac cei a caror semnatura conteaza. Este ca si cand vorbesti medical de un tratament bun pentru ten care iti nenoroceste ficatul.
            • -2 (2 voturi)    
              gindire limitata???? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:52)

              dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui festinalente

              festinalente,
              cum iti imaginezi tu ca un mare imperiu economico-financiar se face din economiile de la salariu? despre marele henry ford se spune ca a platit ucigasi sa-i elimine fizic competitorii. poate ca ai auzit de butada "nu ma intreba cum am facut primul milion de dolari" (nu e vorba de mine, as vrea eu....). este vorba de faptul ca mediul economico-financiar la noi dateaza de vreo 15...20 de ani (nu sute de ani ca in vest) asa ca nu e cazul sa facem nazuri la cei care au ajuns acolo sus.

              am mai spus ca respectarea legilor nu este garantia bunului mers a unei afaceri (dar de aici nu inseamna ca aprob incalcarea legilor...) si am mai spus sa-i judecam dupa fapte, dupa ce salarii platesc.

              in ultima instanta ce spun eu nu este nici pe departe o aprobare pentru faradelegi ci doar o constatare de modul cum apare si se dezvolta la noi mediul economico-financiar.

              pina una alta, noi, salariatii, ar cam trebui sa ne respectam statutul de salariati si sa-i judecam pe "aia" dupa salariile pe care le platesc si serviciile pe care ni le ofera.......
      • +3 (3 voturi)    
        bine, bine... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:10)

        bbb [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        nimeni nu are nimic imptriva imbunatatirii si modernizarii spatiilor publice...insa de ce nu s a facut licitatie pentru treaba asta si tot contractul miroase a peste stricat?normal ca nu mi convine ca mister FNI a mai dat un mic tun.cum se face ca de fiecare data cand e vorba de un contract mare cu statul sau in legatura cu spatii publice si sindicate , auzim mereu de aceeasi oameni??..de ce nu s au montat monitoare cu informatii in limbi straine ( franceza , engleza , germana) si cu informatii cu adevarat utile , nu cu publicitate si aceleasi stiri tampite care ne spala pe creieri toata ziua ?
        • -2 (2 voturi)    
          greu de inteles.... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:39)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui bbb

          bbb,
          este putin probabil sa se fi respectat legislatia de atribuire dar exista si reversul: tipi care au cistigat cu oferte foarte avantajoase dar nu au fost in stare sa-si respecte promisiunile. multe legi sint proaste asa ca respectarea legii nu este o garantie ca lucrurile vor merge bine.

          intelegind in ce tara traim, am zis doar ca, indiferent de orice, sa-i judecam dupa rezultate. daca fac statiile de metrou mai interesante si asteptarile mai usoare este in regula.

          pe de alta parte, este foarte greu de inteles pentru romani ca afacerile sint facute in toata lumea ca sa aduca bani iar investitorul trebuie sa-si riste banii cind incepe o afacere. asa ca si aici zic sa-i acceptam asa cum sint daca platesc salarii bune.

          oricum, ddd, daca ai fi angajat la firma asta de tv-metrou si ai primi un salariu bun, putin ti-ar pasa de contract si de cine ce a facut.....
        • +2 (2 voturi)    
          bine (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:06)

          Roxa [anonim] i-a raspuns lui bbb

          Asta e problema? Ca n-au organizat licitatii? Dati-le incolo de licitatii. Problema principala e ca aceste 2 mil euro puteau fi folosite sa mai cumpere niste trenuri ca si asa mergem ca sardelele in conditiile in care metrourile vin din ani in pasti, puteau mai bine sa afiseze pe ecranele ale afantastice (care poate ati observat sunt Samsung nu orisice) cate minute mai sunt pana vine urmatorul tren ca nu intereseaza pe nimeni cat a trecut de cand a venit ultimul..........sau sa termine statiile alea la care se lucreaza din anii 80.......zic si eu
      • +2 (2 voturi)    
        off (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:28)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        Nu despre faptul ca se face publicitate e vorba ci despre "magariile" care se fac nea Teodor...
        • -1 (1 vot)    
          altii mai buni nu avem.... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 23:11)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui festinalente

          festinalente,
          in nici un caz nu sint de acord cu magariile sau ce-or fi ele. mesajul meu a fost ca altii nu avem, astia pe care ii avem sint cei care au reusit (legal, ilegal, semilegal,....oricum). in aceste conditii am zis sa nu mai fim asa sensibili.

          ORICINE ar fi cistigat, i s-ar fi gasit bube in cap. nu cred ca exista investitor curat lacrima (desi sint tot mai curati, dupa ce au cistigat primul milion de euro,...)

          asa ca eu am zis sa-i judecam dupa calitatea serviciilor si dupa salariile pe care le platesc. asta e tot....
  • +7 (7 voturi)    
    shmenurile lui RADOI (Marţi, 7 octombrie 2008, 20:58)

    norok [anonim]

    asta e cusuta cu ata radoiasca si vantoasa!
    e prea nu stiu cum ( pentru a cata oara ?) sa vezi un contract intre 2 SRL-uri asa la niznai care au ca obiect spatziul public care cred ca apartine METROREX si nu sindicatului acestei companii. paote ca si metroul ar trebui privatizat, de ce nu poate il ia vantu cu colegul lui radoi, luca.
    RADOI, RUSINICA! nu sunt sigur ca tu stii cuvantul asta, pacat de ortacii tai pe care cred ca ii inseli prin grija si ocrotirea pe care le-oferi. ma bucur ca tu, ca un tata iubitor, faci bani pentru sindicat. cred ca le dai cadouri mari de mos gerila :)
  • +9 (9 voturi)    
    Aici sunt banii dumneavoastra! (Marţi, 7 octombrie 2008, 20:59)

    another [anonim]

    Inca un canal media pe mana lui S.O. Vantu! Aici sunt banii dumneavoastra!
  • +11 (11 voturi)    
    Dezamagit... din nou (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:04)

    Radu [anonim]

    Spre naivitatea mea imensa, credeam ca aceste ecrane au fost montate cu scopul de a oferi informatii utile calatorilor, spre exemplu, cat mai au de asteptat pana la urmatorul metrou, informatii culturale, divertisment ceva asa. In schimb, mare dezamagire, predomina stiri politice, barfe, tampenii pe care oricum le citeai deja prin ziare sau le auzeai zi de zi la televizor.
    Rusine, inca o afacere facuta de smecheri. Mi se par chiar stresante acum aceste ecrane care incarca statiile de metrou.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:49)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Radu

      ... ca sa nu mai vorbim de informatiile in limba straina oarecum necesare intr-o capitala europeana.
  • +5 (5 voturi)    
    garda? (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:44)

    cel batran [anonim]

    dar cei de la garda financiara ce fac cand e vorba de asemenea cazuri?e totul legal...sau doar cei "mici" sunt mai prejos?nu stiu dar tare curios sunt.
  • +1 (5 voturi)    
    RUSINE (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:51)

    Nicolae [anonim]

    Cat au costat televizoarele ?
    ce se putea face cu acesti bani ?
  • +4 (4 voturi)    
    alt aranjament (Marţi, 7 octombrie 2008, 22:18)

    wiseguy [anonim]

    Foarte interesant acest aranjament al domnului deputat. De ce nu a putut Metrorex sa administreze singur spatiile comerciale, de altfel cea mai buna sursa de venit a lor? ...si a trebuit sa o faca printr-un SRL apartinand, desigur, INTAMPLATOR, unui politician. Dl Radoi a lucrat cumva la Metrorex de a ajuns lider sindical acolo?
    O alta poveste cusuta cu ata alba, in care cineva inchiriaza spatii care nu-i apartin si pe care primeste bani frumosi. investitia de 2mil va fi repede amortizata...
  • -3 (5 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 7 octombrie 2008, 23:47)

    stefan pop [utilizator]

    care este problema?
    ca este firma lui vantu?
    ca este un spatiu public?
    ca un SRL a inchiriat de la metrorex un spatiu public si apoi face contracte privat privat?
    • +3 (3 voturi)    
      tocmai (Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:08)

      margot [anonim] i-a raspuns lui stefan pop

      problema e ca nu s-a facut licitatie. ca niste oameni au facut o intelegere din care toti castiga mult. mai putin metrorex.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:38)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui stefan pop

      Ma bucur cand imi dau seama ca Dumnezeu mi-a dat mai mult creier decat altora :)); si tu te afli printre ei...
  • -3 (5 voturi)    
    e perfect legal (Marţi, 7 octombrie 2008, 23:47)

    xulescu [anonim]

    tot ceea ce s-a intamplat e perfect legal... ca nu trebuia sa se asocieze metrorex-ul cu sindomet, e o alta poveste... dar asa cum stau lucrurile, totul este perfect ok dpdv legal...
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:09)

      marot [anonim] i-a raspuns lui xulescu

      nu e elgal. o societate de stat nu se poate asocia cu o firma particulara doar pentru ca asa i s-a nazarit. daca nu licitatie, macar de un concurs de proiecte era nevoie.
  • +4 (4 voturi)    
    Da...sindicalistii.... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 0:54)

    ghita [anonim]

    daa....domnii sindicalisti Radoi si Crisu.
    Radoi e un fel de Mitrea...tot asa usor, usor le-a promis psd-istilor voturile sindicalistior in 2000 si a ajuns in parlament.
    Sindicatul se ocupa de spatiile comerciale de mult timp, nu din 2004; poate ca in 2004 au facut un contract cu Metrorex-ul ca sa para legal.
    D-l Crisu, ca toti ceilalti capi, nu poate sa plece de la ciolan....
    Ma intreb,..trebuie sa se ajunga ca la CFR ca sa inceapa controalele si la sindicatul asta.


    In final, nu stiu ce aveti cu Vantu (nu ca l-as simpatiza)....el a cerut...si sindicatul i-a dat. stiti vorba.

    Ce ma mira este faptul ca dpdv politic sindicalistii de la metrou sunt sub nenea Radoi si voturile lor sunt pentru PSD....cum naiba i-a scapat lui Radoi si a lasat ditamai bucata de publicitate pt campanie lui Vantu, care numai psd-ist nu e?

    noi stam si ne intrebam, iar ei ne sug in continuare.
  • +3 (3 voturi)    
    fixu (Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:04)

    piscu [anonim]

    Nu stiu cum se face dar cuvintul "secretizare"m-a dus cu gandul la o doamna Barbulescu, care si ea are ceva cu acest cuvint. Tare mi-e ca la noi ,cuvantul respectiv ascunde sub pres mult mai mult decat pisica /era o expresie candva/
  • +2 (2 voturi)    
    Inca un episod (Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:12)

    Zoii [anonim]

    din serialul binecunoscut "Hai sa f... banii publici". Mi se parea MULT mai util sa mai fie cumparate citeva garnituri de metrou pentru ca stim cu totii cam cum arata traficul la metrou, in special dimineata.
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu aud de vreo greva la metrorex (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:16)

    cristof [anonim]

    Maine, poimaine o sa ne trezim cu o noua greva a angajatilor de la metrorex pentru o majorare de salarii.
    Majorarile de salarii sa le primeasca de la Radoi&Crisu din procentul de 75%. La Sindomet Servcom sa faca greva.
  • +2 (2 voturi)    
    Investitii transparente (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:57)

    Alex Dobrescu [anonim]

    Cu noul sistem TV, calatorii vor circula decent in metrou, fara aglomeratie sa astepti 2-3 trenuri sa te poti urca, statiile vor fi mai curate si amenajate, fara plafoanele negre si patate, scarile rulante vor functiona tot timpul, agentii de paza chiar vor fi utili si multe multe alte imbunatatiri. "Avem dreptul la o calatorie civilizata"
  • +1 (1 vot)    
    Sila, sila, sila (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:06)

    Hotiloooooooor [anonim]

    Sunt singurele cuvinte pe care le mai pot spune despre tot ce se intampla in tara asta. In vreme ce oamenii merg in metrou precum porcii la taiere sau cartofii in camioane, hotii fac afaceri pe spinarea metroului. O populatie (caci popor nu se mai numeste adunatura care traieste pe pamanturile astea) care-si merita soarta . O masa amorfa, fricoasa, lasa, fara nici un fel de mandrie. O adunatura greoaie, prostita, indobitocita, abrutizata. Asta am ajuns! O gloata de prosti cu capul plecat de care profita cu nesimtire si in vazul lumii smecherii. Bine ne fac!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Magarie (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:36)

    robert.b [utilizator]

    Cand este publicitate transmisa la teveu o inteleg, chiar daca nu imi place. Astfel, cei care investesc in programe de televiziune, filme, stiri etc isi recupereaza investitia (nu vorbim de calitatea lor, ca aici ar insemna sa vorbim si de calitatea consumatorului si este jale). Ca ma feresc cum pot (sunt intotdeauna grijuliu sa am baterii de schimb la indemana si canalele Discovery la 'numere scurte'), este treaba mea. Dar sa ma dau cu metroul (pentru care PLATESC BILET) si sa ma inunde mizerabilii cu publicitate nu pot fi de acord. (Seamana un pic cu hotia TVR-ului care baga si publicitate si imi cere si bani de abonament).
  • 0 (0 voturi)    
    fericirea si nefericirea lucratorului de la metrou (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:15)

    make [anonim]

    Din pacate, la noi s-a copiat foarte repede filmul anilor 40-50 din USA in privinta organizatiilor sindicale si mai ales cel al liderilor sindicali care au devenit mafioti sau au legaturi strinse cu mafia. Prapaditul de lucrator la metrou s-a bucurat foarte tare cind a aflat ce pleasca a dat peste el dupa ce sindicatul i-a spus ca luptindu-se la cutite cu patronatul a reusit sa ia 75% din spatiile comerciale ale Metrorex si cum o sa-i curga bani cu nemiluita in cap. Ceea ce nu stia lucratorul de la metrou era faptul ca sindicatul n-a dus nicio lupta, aranjamentul fiind facut cu dispozitie de "sus". Si asa PSD si-a asigurat o alta halca din proprietatile statului iar lucratorul de la metrou a si uitat ca ar trebui sa-i curga bani cu nemiluita in cap.
    In schimb domnul Radoi este in continuare lider sindical si pentru asta lucrtorul de la metrou isi merita soarta.