Bruce Jackson: Sper ca instanta nu va da Insula Serpilor nici Romaniei, nici Ucrainei

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 7 octombrie 2008, 11:53 Actualitate | Esenţial


In disputa legata de Insula Serpilor, „ambele tari, dar Romania in special, s-au comportat copilareste: si una, si cealalta au refuzat in permanenta sa negocieze pe aceasta tema, considerand ca se afla intr-o pozitie mult mai avantajoasa decat cealalta parte”, a declarat Bruce Jackson, unul dintre consilierii pe probleme de politica externa ai candidatului republican la presedintia SUA, John McCain.

Jackson a facut aceasta declaratie intr-un interviu publicat in numarul cinci al publicatiei Russki jurnal.

Potrivit agentiei Regnum, analistul american a precizat ca „lucrurile au ajuns prea departe, s-a tergiversat enorm, iar eu sper ca Tribunalul nu va da aceasta insula nici Romaniei, nici Ucrainei”.

Procesul dintre Romania si Ucraina a fost initiat pe data de 16 septembrie 2004, de Bucuresti, dupa ce negocierile cu URSS, apoi cu Ucraina nu au reusit sa duca la un acord privind delimitarea spatiilor maritime din Marea Neagra.

Luna trecuta, cele doua parti - mai intai Romania, in calitate de stat reclamant, urmata de Ucraina - au avut ocazia sa-si sustina public argumentele si contraargumentele in favoarea propriei pozitii si impotriva pozitiei partii adverse.

Curtea de la Haga va lua o decizie definitiva, obligatorie si executorie, miza procesului fiind o zona de 12 mii de kilometri patrati, bogata in zacaminte si gaz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4968 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Stie yankeul ce stie (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:03)

    aquaviva [utilizator]

    Poate o da americii, multumita pentru rolul sau pregnant in criza economica, sau pentru finantarea unor proiecte de globalizare a prostiei.
  • 0 (4 voturi)    
    inca un nepriceput (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:04)

    tudor [anonim]

    procesul de la haga avea legatura cu zona economica a marii negre si delimitarea platoului continental, nu cu insula serpilor. inca un nepricepu american, noroc ca mccain nu iese.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:08)

    un roman [anonim]

    Chiar nu inteleg de ce-si da individul acesta cu parerea.Parca am fi in Romania unde toti comanda sau dau sugestii justitiei!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Si eu sper ca nu va castiga McCain (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:08)

    fane [anonim]

    .
  • +2 (4 voturi)    
    si el ce se baga? (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:08)

    liviu [anonim]

    din cata geografie stiu eu SUA e pe alt continent fata de Romania si Ucraina. Ce treaba are el cu noi? Sa-si vada de alegerile si de criza lor economica si sa ne lase pe noi in pace!
    Asta e obiceiul lor sa se bage peste tot...

    PS: Daca as numara de cate ori s-a comportat SUA "copilareste" cred ca nu mi-ar ajunge toate hartia de pe planeta asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu sper ca nu va castiga McCain (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:09)

    fane [anonim]

    .
  • -1 (1 vot)    
    bruce e cel putin rauvoitor (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:10)

    americanu [anonim]

    mai intai sa citeasca istoria insulei si apoi sa isi dea cu parerea cine o merita
  • +1 (1 vot)    
    oamenii presedintelui (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:11)

    unul [anonim]

    Foarte bine pregatit dl Jackson... O minima documentare ar fi scos la iveala faptul ca obiectul procesului de la Haga nu este insula serpilor ci delimitarea platoului continental. Posesiunea Ucrainei asupra insulei serpilor nu a fost niciodata obiectul discutiilor... Sper ca Obama are consilieri mai buni :)
  • +2 (2 voturi)    
    Sovietici (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:18)

    Gura mica [anonim]

    Pai sa iasa si ei din Samoa, ca oricum n-au ce cauta pe acolo.

    Oricum, Ucraina = URSS, tot sovietici raman...
    • +2 (2 voturi)    
      Nici in Hawaii n-au ce cauta (Marţi, 7 octombrie 2008, 18:03)

      gogu ion [anonim] i-a raspuns lui Gura mica

      Si nici in state nu prea-s legali in anumite teritorii ce apartin cf unor acte nerespectate, indigenilor indieni americani.
  • +1 (3 voturi)    
    BJ si McCain (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:20)

    politicus [anonim]

    Bruce Jackson /// isi tira hoitul prin Europa incercind sa-i convinga pe europeni sa intervina si ei in Irak, un agent de influenta de joasa speta.

    In cazul de fata nici macar nu stie despre ce-i vorba in cadrul procesului.

    Nu-i de-a mirarii ca lucreaza pentru McCain dupa ce a lucrat pt Bush. Care Mc Cain vrea s-o faca vice-presedinta pe madam Palin care e desprinsa din "Idiocracy".

    De cind cu Bush s-a timpit politica americana ...
  • 0 (4 voturi)    
    Ori o fi ceata deodata... (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:22)

    curios [anonim]

    ... ori ce naiba se intampla? Unde sunt acum toti americanofilii de pe forum? Auzim? Ceva aprobari? Nu-i asa ca are dreptate yankeu? Nici ucrainienilor nici noua... Traiasca un loc pentru o noua baza americana, nu?
    • +4 (8 voturi)    
      Pai stai sa-ti explic (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:34)

      fatman [anonim] i-a raspuns lui curios

      Diferenta dintre americanofili si americanofobi este ca primii au probabil mai mult discernamant decat ultimii, fiind capabili sa nu fie de acord cu pozitia americana atunci cand e cazul - spre deosebire de americanofobi care nu sunt de acord niciodata cu America si intotdeauna de acord cu rusii, arabii si in general orice alta civilizatie inapoiata care le satisface nevoia bolnava de feudalism si parvenitism.

      Вы понимаете, товарищ?
      • -3 (9 voturi)    
        etelaaaaa=)) (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:42)

        curios [anonim] i-a raspuns lui fatman

        ma gandeam io ca apare vreunu=)) intentionat am spus-o. iar pentru un mister, vorbesti bag sama surprinzator de bine rusa=)). ete ca io panimesc romaneste vericule. si insula serpilor tot romaneasca ramane pentru mine... matale vezi poate te duci cu ceva stegulete la poarta la Kogalniceanu. Am auzit ca impart yankey twixuri la copii cuminti care le cedeaza tara.
      • 0 (2 voturi)    
        americanoslugi (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:13)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui fatman

        mai e o diferenta grasutule, mai sunt oameni care gandesc cu mintea lor, fata de americanoslugile, care inghit tot ce spun americanii!!! sunt convins ca tu, cu discernamint, esti de acord cu ce spune bruce lee jackson asta ca doar e american nu? si daca vor ei, americanii sa dea insula ucrainei s-o dea, ce mama naibii sa se oftice rusii ca noi tinem cu americanii!!! logic nu?
        • +2 (2 voturi)    
          Deci, cum ziceam, tavarisci (Marţi, 7 octombrie 2008, 22:27)

          fatman [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Ca sa nu existe dubii: consider ca tipul asta e total in afara problemei si vb si el ca sa nu taca (deja pb se decide intr-un tribunal, etc).

          In alta ordine de idei, exact ceea ce sustineam anterior, se confirma prin interventia ta. Faptul ca m-am abtinut pana acum de la a face comentarii pe marginea pb din topic ar fi fost un indiciu suficient ptr o persoana cu discernamant - imi confirmi teoria, kommie!
  • -2 (2 voturi)    
    un /// (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:23)

    gigi [anonim]

    si noi speram ca Alaska sa fie data inapoi Rusiei si Venezuela si Cuba sa preia cateva state americane din sudul SUA. E bine?
    • +2 (2 voturi)    
      Corecturi: (Marţi, 7 octombrie 2008, 15:21)

      A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      1. Imperiul Tarist a vandut Alaska SUA de buna voie si nesilit de nimeni.
      2. Venezuela nu are nicio disputa teritoriala cu SUA.
      Da, Cuba are revendicari terioriale fata de SUA: golful Guantanamo (primit prin tratat intre cele doua tari in 1902).
  • 0 (4 voturi)    
    inca un boa (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:23)

    no name [anonim]

    nu a cerut nimeni insula serpilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar, si el ce se baga? (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:32)

    Eu [anonim]

    Probabil a fost un interviu comandat (de rusi) pentru a implica si o putere mai mare. O fi un strigat de disperare a partii ruse ??? Oare se simt in inferioritate tactica la acest proces? Hai sa bage si ei sun punct de vedere mai de peste ocean, ca pe americani fix de delimitarea zonei economice din Marea Neagra ii doare.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa o ia americanii (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:37)

    Johnny [anonim]

    Cred ca cel mai potrivit ar fi ca Insula Serpilor sa fie atribuita SUA pentru a-si expulza acolo bancherii si smecherii care au dus la prabusirea economiei mondiale.
  • +1 (3 voturi)    
    Jalnic si penibil (Marţi, 7 octombrie 2008, 12:46)

    Aneta [anonim]

    Bruce habar nu are cum e cu insula Serpilor , si cred ca habar nu are ca Romania e aliata USA .
    Altfel nu-mi explic cum a vrut sa faca pe placul rusilor luand in raspar un aliat. Oare la fel ar fi facut cu Franta sau Germania sau Turcia ?
    Merita sa ne intrebam daca interesele Romaniei nu sunt cumva traficate de astfel de jalnici amatori.
  • +1 (3 voturi)    
    d-ale republicanilor (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:24)

    sile [anonim]

    Idiotul asta de Jackson este dovada vie a prostiei echipei lui McCain si a lui McCain insusi.
    Ma intreb daca republicanii mai merita simpatia romanilor.
  • +1 (1 vot)    
    =)) (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:37)

    Morkin [anonim]

    "s-au comportat copilareste pentru ca nu au nogociat / ajuns la o intelegere" :))

    ...negociaza de 50 de ani si nu au ajuns la o intelegere pentru ca varianta ucraineana e noi totul, voi nimic :)..

    re: nu insula ci platoul continental e miza..


  • +4 (4 voturi)    
    Luare de pozitie (Marţi, 7 octombrie 2008, 13:49)

    Calin [anonim]

    La o asa declaratie, orice ministru de externe al oricarei tari membra UE, la care Jackson ar fi facut referire, ar fi luat o pozitie ferma in care ar fi cerut public scuze si ar fi indicat ferm dorinta, ca pe viitor, persoane fara cunostinte in domeniu sa nu isi mai dea cu presupusul in probleme care nu ii privesc.
  • -1 (7 voturi)    
    USA, USA, USA (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:03)

    Tantza si Costel [anonim]

    Unde sint pupicuristii americanilor?
  • +5 (5 voturi)    
    Alt habarnist american (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:03)

    un roman [utilizator]

    asta nici nu stie despre ce este vorba in diferendul pe care il judeca curtea de la Haga, dar trebuie si el sa se afle in treaba.
  • 0 (2 voturi)    
    No coment (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:10)

    anton [anonim]

    Bruce Jackson:
    President, Project on Transitional Democracies 2002-Present
    Served as the Vice President for Strategy and Planning at Lockheed Martin, 1993-2002.
    Worked for Lehman Brothers, as a strategist for proprietary trading operations, 1990-1993.
    Served in the Office of the Secretary of Defense, holding a variety of positions pertaining to nuclear weapons and arms control, 1986-1990.
    Served in the US Army as a Military Intelligence Officer, 1979-1990.
  • 0 (0 voturi)    
    Normal (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:10)

    V [anonim]

    pai clar, de ce sa fie insula serpilor a romaniei sau ucrainei??? sa fie a rusiei! ca saracii rusi stau asa ingramaditi in tarisoara lor mica si au si ei nevoie de ceva teren in plus.
  • 0 (0 voturi)    
    si cum se comporta 'maturii'? (Marţi, 7 octombrie 2008, 14:21)

    directia 5 [anonim]

    ca Rusia cu Georgia ? sau ca SUA cu Nicaragua? probabil ca o dovada de maturitate ar fi trebuit ,in viziunea lui bruce, sa ne scoatem ochii cu Ukraina. Daca declaratia lui este reala-am totusi mari indoieli in privinta presei ruse- bruce nu are dreptul sa se pronunte in favoarea nici unui 'combatant' pana la pronuntarea Curtii de la Haga,asa nu a facut decat ca SUA sa mai piarda un sprijin in Irak ,dupa ce un alt aliat, Polonia , a anuntat retragerea din Irak Lipsit total de 'diplomatie' acest consilier al lui Mc Caine si asta poate fi o explicatie de ce republicanul se afla in spatele lui Obama,dar totusi doresc victoria lui Mc Caine si sper ca acest consilier sa fie un caz izolat in staf ul lui
  • +2 (4 voturi)    
    interesul american (Marţi, 7 octombrie 2008, 15:01)

    Ivanu [utilizator]

    daca aveau de construit o baza militara pe Insula Serpilor sigur ne sustineau pe noi, daca aveau de castigat ceva de pe urma Ucrainei ii sustineau pe ei, altfel de ce le-ar pasa?
    asa au facut si cu Georgia: le-a promis sprijin, i-a impins in bratele Rusiei, s-au agitat cand Rusia le-a luat teritoriile si acum s-a asternut linistea. si liniste va fi de-acum incolo pt ca nu au nici un interes sa se bage
    asa au facut si in Kosovo: au recunoscut independenta Kosovo pt ca au o baza militara care le protejeaza conductele de petrol
    deci cand Germania va mai contesta pozitia USA in legatura cu relatiile lor cu alte state (cazul Nord Stream) sa luam si noi exemplu
  • +3 (3 voturi)    
    Insula apartine deja Ucrainei!!! (Marţi, 7 octombrie 2008, 19:09)

    McCain [anonim]

    Un mic detaliu - Romania nu se judeca cu Ucraina pentru Insula Serpilor ci pentru platoul continental. Insula apartine deja Ucrainei si e un argument irelevant in aceasta disputa. Vai de politica externa a lui McCain - cu asa consilieri.
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:45)

    gigi, altul [anonim]

    Sunt americanofil (nu americanosluga), sunt conservator, deci prorepublican, dar ”va a fa”n cullo” Jackson.
    Legenda: conservator, adica taranist
  • -1 (1 vot)    
    avocatul ucrainei era din America (Marţi, 7 octombrie 2008, 22:00)

    vio [anonim]

    Daca bine retin avocatul care reprezenta Ucraina era si din America,iar cei ce reprezentau Romania erau din Franta si Anglia.
    Cred ca pe aceasta linie ar fi minariile.Dar sunt convins ca judecatorii nu vor lua in considerare tot felul de afirmatii ale unora care se afle in treaba,si vorbesc neintrebati..
    • +1 (1 vot)    
      Irelevant de unde erau avocatii. (Joi, 9 octombrie 2008, 10:11)

      A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Irelevanta si declaratia domnului Jackson. Este doar un consilier iar McCain nu este presedintele SUA.
  • 0 (0 voturi)    
    dar cui? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 0:48)

    claudiu [anonim]

    Poate vrea sa o dea SUA, asa mai iau putin petrol si de aici. Nu e el prost. Americanul tot american.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:19)

    Eva [anonim]

    da sunt amuzanti, de fiecare daca cand ii deranjeaza cineva merg la razboi si acum ca Romania si Ucraina incearca sa rezolve lucrurile discutand cred ca suntem copilarosi.
    Nu imi fac griji, McCain nu o sa castige...
  • +2 (2 voturi)    
    asa este daca la noi nationalismul este condamnat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:22)

    ioanitescu [anonim]

    Asa este daca la noi nationalismul este condamnat . Natiunile care nu-si apara interesele ,,cu dintii,, nu sunt respectate! germanii, britanicii, ungurii, francezii, americanii, chinezii chiar si italienii sunt hiper nationalisti si sunt respectati pentru asta! Noua ni se sugereaza ca civilizat, modern, este sa fii antinational.in spate insa suntem catalogati de prosti pentru ca suntem in stare sa credem asemenea povesti .Natiune de clasa a ii-a !
  • +1 (1 vot)    
    ce au de a face americanofobii cu americanofilii? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:01)

    Lucian* [utilizator]

    Nu prea inteleg de ce se deviaza discutia catre americanofobi si americanofili (doar variantele ruso....i mai lipsesc).
    Nu stiu de ce va mira atitudinea tipului!

    IN nenorocita asta de istorie, cu cateva mici exceptii cand ne-a tinut spatele francezii (se "spune" ca din cauze de fraternitate masonica :)) nu cred sa mai fi fost vreo alta mare putere care sa ne fi ajutat.

    Mi se par penibili cei care incep discutii sterile despre americanofobi/fili etc si mi se par si mai penibili cei care incearca sa ma convinga de binecuvantarea lui D-zeu care este Rusia si ce bine ne-a facut ea! Niciodata nici o tara nu va face ceva pt noi decat daca are ceva de castigat.
    MI se falfaie si de SUA si de RUSIA! EU traiesc in Romania si sunt romanofil.
  • +1 (1 vot)    
    cetean cu drept la opinie (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:40)

    trqw [anonim]

    Bruce Jackson e un cetatean care da un interviu. Nu are nici o pozitie oficiala. Chiar daca am avea de face cu viitorul Secretar de Stat, tot nu are nici de ce, nici cum sa cunoasca toate problemele lumii.
    Greseste, poate, asa cum face oricine (oricare dintre noi) care este intrebat de tot felul de detalii cu care nu este familiarizat.
    Daca va ocupa o pozitie oarecare, fiti convins ca isi va fundamenta net mai bine orice declaratie, va fi mult mai atent la detalii etc.
    Pina atunci insa...