Primele permise europene de conducere vor fi eliberate de luni

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 3 octombrie 2008, 16:35 Actualitate | Esenţial


Noul model de permis auto va fi editat de autoritati incepand de luni in judetul Teleorman, iar pana la 1 decembrie toate serviciile de profil din tara vor elibera astfel de documente, a anuntat seful Directiei Regim permise si Inmatriculari, Mihai Stancu, citat de NewsIn.

Noul model de permis isi pastreaza forma veche, insa este realizat conform normelor Uniunii Europene, pe suport unicarbonat, iar datele si fotografia sunt gravate cu laser.

Potrivit chestorului Mihai Stancu, permisul european de conducere este foarte greu de falsificat, intrucat prezinta o serie de elemente de siguranta, lizibile doar in anumite conditii. De asemenea, actul prezinta o serie de coduri prin care sunt reliefate anumite restrictii, cum ar fi cutia automata sau manuala.

Noul permis nu costa mai mult decat cel eliberat in momentul de fata iar de la 1 ianuarie 2009, va ajunge la posesor prin servicii de curierat rapid.

Noul tip de act are mai putine date decat cel eliberat in momentul de fata, insa include data primei inmatriculari si date referitoare la titularul autovehiculului si un cod de omologare comunitara. Aparatura pentru emiterea acestor acte permite editarea a 1.200 permise de conducere pe ora si a 500 de certificate de inmatriculare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4467 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:07)

    alin [anonim]

    Am inteles ca vor aparea noile permise, dar ce se intampla cu cele vechi ? trebuie sa le schimbam ? e vreo data limita pana la care putem face acest lucru .. ? Ceva mai multe informatii daca se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      nu vreau sa ma inmatriculez (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:02)

      io [anonim] i-a raspuns lui alin

      Noul permis nu costa mai mult decat cel eliberat in momentul de fata iar de la 1 ianuarie 2009, va ajunge la posesor prin servicii de curierat rapid.

      Noul tip de act are mai putine date decat cel eliberat in momentul de fata, insa include data primei inmatriculari si date referitoare la titularul autovehiculului si un cod de omologare comunitara


      cine ce a inteles de aici?
      domnu.....sunteti incoerent
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 9:05)

        guardia [anonim] i-a raspuns lui io

        bravo! nici eu nu vreau sa ma inmatriculez!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu trebuie schimbate (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:19)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui alin

      Cum ar fi daca de luni sau de la 01.06.2009 n-ar mai fi valabile permisele actuale ?! Ne-am calca in picioare...
      Permisele se schimba in caz de expirare, adaugare categorii noi, schimbare de nume, pierdere, furt, deteriorare, modificare de restrictii medicale.

      Important ! Nu mai trebuie schimbat permisul daca se schimba domiciliul !
  • 0 (0 voturi)    
    plagiat crunt :( (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:11)

    cititor suparat [anonim]

    pana la a 4- a fraza totu' clar permis si permis dar apoi vine bomba "Noul tip de act....include data primei inmatriculari"
    la Ctrl+C/Ctrl+V incercati sa recititi articolele
  • 0 (0 voturi)    
    autovehicul? (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:18)

    ... [anonim]

    Ce legătură are permisul cu data primei înmatriculări şi cu titularul autovehiculului? Ce autovehicul? :-)
  • 0 (0 voturi)    
    din putul gandirii (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:01)

    Lolek [anonim]

    Io oi fi mai greu de cap, dar zau ca nu ma prind ce treaba are data primei inmatriculari si respectiv titularul autovehicului cu permisul de conducere.

    Vedeti ca amestecati certificatul de inmatriculare pe acolo pe undeva...
  • 0 (0 voturi)    
    care cum cand? (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:46)

    asdfsdfsdf? [anonim]

    Este vorba si despre talonul masinii cumva? Altfel nu inteleg ce cauta data primei imatriculari pe permisul de conducere?
    • 0 (0 voturi)    
      A sarit un paragraf... (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:24)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui asdfsdfsdf?

      Se schimba si modelul de certificat de inmatriculare (nu talon...), dar D.G a uitat sa mai scrie "Referitor la certificatele de inmatriculare..."
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:52)

    Daniel [anonim]

    La ce se refera ultimul paragraf? Ce legatura are permisul cu inmatricularea, omologarea si autovehiculului?
    Cand vor trebui schimbate obligatoriu toate permisele?
  • 0 (0 voturi)    
    HILARIOUS!!! (Vineri, 3 octombrie 2008, 22:00)

    Meme [anonim]

    Domnule/Doamna D.G, la ultimu paragraf ai luat-o prin porumb!
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 3 octombrie 2008, 23:18)

    qqqqq [anonim]

    Problema e aici:
    "De asemenea, actul prezinta o serie de coduri prin care sunt reliefate anumite restrictii, cum ar fi cutia automata sau manuala."
    Cum adica restrictii cum ar fi cutia automata...
    Invers da, adica daca ai invatat cu cutie manuala ai voie si pe automata, dar daca ai facut scoala pe automata sa nu ai voie pe manuala e corect.
    Deci nu cred ca e asa ca restrictiile sunt si in ceea ce priveste cutia automata.


    ar fi si culmea: ai toate categoriile, conduci tir, camion si autobuz, dar nu ai permis de cutie... automata. =))
    adica se presupune ca nu stii sa tii piciorul pe frana si pleci de nebun de pe loc