Reportaj HotNews.ro

Terminalul sarac al unei afaceri bune: oamenii padurilor bat muntii dupa ciuperci, afine si zmeura

de Ruxandra Hurezean     HotNews.ro
Luni, 1 septembrie 2008, 16:10 Actualitate | Esenţial


Culegatori de afine din Apuseni
Foto: Hotnews
De cum se lasa caldura si pana toamna, in vaioagele Muntilor Apuseni se aseaza taberele afinarilor si ciupercarilor. Sute de familii cu copii, gaini si purcei, traiesc din ce aduna ziua si vand seara la “colectori”. Afine, ciuperci, zmeura sau merisoare, toate iau drumul exportului spre Austria, Franta, Germania sau Italia. Oamenii padurilor misuna de dimineata pana seara dupa cate o galeata de fructe marunte, “bune la or’ce boala!” multumiti ca, spre apus, la “punt’ul de colectare” li se ia marfa si li se dau banutii: 1, 3, 4 sau 5 lei pe kilogram.

Cum se traieste in inima muntelui, din mila ploii si din munca mainilor, din iuteala picioarelor? Neadapostiti decat de o folie de plastic, cateva barne si crengi de brad, intre cer si pamant, oamenii muntilor traiesc din iunie pana toamna, cand piere ultima ciuperca, din munca mainilor lor. 

Cam o galeata de afine pot strange intr-o zi, de la rasarit si pana vine masina colectorului. Afinele se culeg greu, tufele joase si fructele marunte se piaptana cu un piaptan de fier, facut de mesterul taberei. Intre oamenii din munti si Dumnezeu nu sta decat pamantul pe care-l calca in fiecare zi si-l piaptana de fructe.

In taberele “vikingilor”

Stau in tabere, cam trei sute de familii s-au asezat la Podul Dobrosului. In Muntii Apuseni. Colibele sunt asezate pe malul unei ape, inghesuite unele in altele, de parca s-ar fi ghemuit de frica stihiilor padurii. In ele au adunata toata stransura unei vieti nomade, luata pe apucate si dusa de colo-colo. Vin din Salaj, Vadul Crisului, Maramures, Cluj, Bihor sau chiar din Suceava.
Familia Bratian culege fructe de padure si ciuperci de 15 ani. Ei vin din Zalau si umbla cat e ziua de mare dupa cate o galeata de fructe. Seara, primeste fiecare cam 60 de lei. Dupa ce mananca, mai raman cu jumatate. Strang banii pentru toamna cand trebuie sa plece copiii la scoala.

„Afinele sunt bune la orice. La toate bolile care se exista! Noi le culegem, ni, cu piaptanu aista, ase, apoi le alegem de frunzisoare - ca altfel nu ni le primeste - si le ducem jos la pun’tul de colectare. Luam dupa cum negociem, e si cand luam trei lei pe kil, dar si cand luam cinci lei“.

Lucian Danciu a lucrat la mina, la Voivozi, pana cand mina s-a inchis. „Unde sa mai lucreze omu’ cand mai are doi-trei ani pana la pensie? Ce era sa fac, sa stau somer? Am venit la cules. Nici de plecat in Italia sau Spania nu mai sunt bun, ca nici acolo nu ma mai ia nimeni acum. Am de ales?”

Colectorii si domnul Cipri

Domnul Ciprian, Dumnezeul vaii
Foto: Hotnews
Toata vara cara masinile frigorifice fructele de padure si ciupercile spre Cluj, Alesd sau Satu Mare, de unde firmele de depozitare si colectare le livreaza unor italieni, nemti sau austrieci. Sunt zile cand, din tabara de la Dobrosu pleaca doua-trei mii de kilograme de fructe.

Colectorii nu vor sa spuna cui le livreaza si nici cu cat, dar in tabara se stie deja ca italianul Lucian de langa Alesd cumpara afine si merisoare, ca mai cumpara unul Romano, iar cei din Cluj le livreaza unor oameni de afaceri din Austria si Germania. Culegatorii ii suspecteaza ca ar vinde marfa cu de trei ori pretul pe care-l primesc ei.

„Dar exact nu avem de unde sa stim, ca nimeni nu are interesul sa spuna adevarul”, crede Alexandru Alb, un barbat de 51 de ani care a coborit de pe munte cu doua galeti in spate, aproape 30 de kilograme de afine, recolta familiei lui.

O afacere buna

Ciprian Oanta face afaceri cu “vikingii” de 12 ani. Vine in fiecare vara, in fiecare zi si ridica marfa din tabara nomazilor. Toata lumea il cunoaste, copiii fac zarva cand apare masina lui si, intr-un fel, e ca primavara sau ca toamna, vine sigur!

„Fructele de padure sunt apreciate foarte mult in Franta, Germania si Austria. Noi acolo le livram, de ani de zile. La fel si ciupercile. Apoi mai vin si la noi in supermarketuri, le-am vazut frumos ambalate, de austrieci. Pentru noi e o afacere buna, sezoniera, dar buna”, explica Ciprian Oanta, care lucreaza pentru Arfungo, dupa cum ii scrie si pe vesta! Anul trecut, conform bilantului, firma a avut venituri totale de 7 milioane de euro si un profit de aproape o jumatate de milion de euro.

Razboiul afinelor

Tabara afinarilor
Foto: Hotnews
Ieri a fost alarma in padure. Paznicii i-au atacat pe „vikingii” lui Oanta, pentru ca ar fi trecut granita in padurile „albanezilor”.

“Ne-or fugarit, ca pe ciini ne-or alungat. Or vinit mascatii sa ne trimeata ca eram pe partea lu Alba, dar noi cum sa videm hotaru, ca nu e granita! Nu e respect, asta e! Noi aicea sa zicem ca sintem la padurile lu Cluju, mai incolo, sa va isplic, e padurile lu Alba, noi triceam di colo-colo si ei nu ne lasa! Ca nu s-or inteles la dreptu!” ne explica Marcel, “inginerul” care face piaptane.

„A fost o neintelegere, spune colectorul Cipri, noi avem protocol cu Ocolul Silvic Apuseni, platim taxa de 5 bani pe kil. Am discutat si am lamurit-o cu ei, de acum imi lasa oamenii in pace”.

Copiii din afine

Dimineata, dupa ce toti se raspandesc tacuti pe cararile intunecate ale muntelui, la cules, in tabara raman doar copiii. O fata tanara, de obicei o gravida, ramane sa stea pe langa ei. Copiii se zbenguie toata ziua, doar ei si padurea, isi fac de lucru prin tabara.

Murdari si veseli, incapabili sa-si mai imagineze si alt mod de viata, traiesc cu cainii, viperele si ploile muntelui, asteptand doar seara cand parintii vin in tabara cu paine, lapte, biscuiti si carnati de la pravalie.

Ce vreti sa va faceti voi cand veti fi mari? Zeci de ochi clipind veseli, unul dintre ei indrazneste si raspunde: Nimic!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13682 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    cunosc fenomenul (Luni, 1 septembrie 2008, 17:37)

    io [anonim]

    si la noi in sat se culeg ciuperci.
    cind e sezonul, nu prea mai ramin multi in sat, toti sint sus in padure. munca lor nu e prea platita, pretul poate sa se schimbe radical de citeva ori pe zi, in functie de ce raporteaza la telefon cei ce sint trimisi de patron sa adune de la oamenii din alte sate, din alte parti. Daca sint suficiente, le platesc la pret de mizerie. In plus, multa evaziune si multa munca la negru in toata afacerea. se vede si dupa ce spun astia in articol: 7 milioane cifra de afaceri, iar profitul de doar 500.000 ? e batator la ochi.
    din toata treaba asta pierde si statul, caruia i se plateste 5 bani pe kg ... 1% adica ... ridicol !
    singurii cistigati sint bisnitzarii, care nu fac decit sa le ia de la oameni si sa le vinda la preturi de 3-4 ori mai mari.
  • -4 (6 voturi)    
    Saracul Roman (Luni, 1 septembrie 2008, 18:51)

    Lucianmotzul [anonim]

    mai rau ca sclavi, ne-au napadit straini si trag si pielea de pe oameni ,facind bani de pe bietul de roman care a ramas fara conducatori, asa ieste cind ne conduc hoti si pungasi . Acesti patroni care apoi pacheteaza in cuti aceste fructe organice in cuti de maximum 200grame le vind cu 2-3$ cutia asa ca iau pe un kg de fructe de padure cca $15 de platit dau 3-5 lei pt un kg. echivalentul a1,5 -2$ se scad transport si alte mici cheltuieli si ei cistiga de 5 ori! buna afacere.Sa se uneasca toti si sa isi faca ei afacerea unde este guvernul pt. ai inpozita pe aceste lepre si lipitori care ne fura tot si ne iau drept prosti,Doamne pe mana cui a ajuns TARA.
    • +1 (1 vot)    
      Te inseli (Marţi, 2 septembrie 2008, 9:40)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Daca nu ar fi strainii, care sa cumpere fructele de padure si ciupercile, oamenii astia nu ar avea alt venit decat din cresterea vitelor si taiatul padurii.
      Asa ca multumeste-le strainilor daca nu avem pasunat excesiv si inca ar mai fi ceva paduri in Apuseni!
  • -1 (3 voturi)    
    articole de groaza (Luni, 1 septembrie 2008, 22:42)

    patrunjel [anonim]

    comunele debile tolereaza un jaf ecologic de proportii. taberele aste de culegatori sunt jaf la drumul mare. nu au nici o notiune de protectie a culturilr salbatice. lasa in urma prapad.
    pamantul, muntele, natura sunt compromise peste tot pe unde pune piciorul o hoarda de romani .
    in privinta pretului pe care il primesc distrugatorii, mi se pare astronomic .
    in privinta fructelor de padure din austria, germania , elvetia, toate au provenienta inscrisa pe cutie.
    nu am observat vreodata sa vina din romania, in plus, in bucuresti am cumparat, la magazin, numai zmeura adusa de la targoviste.
    la asa articol istet si complex , asa comentarii inteligente. doamne, de ne-ar cumpara toata tara nemtii elvetienii si austriecii. poate asa sa mai scape ceva nemasacrat !
    • +1 (1 vot)    
      daca habar nu ai ce vorbesti (Marţi, 2 septembrie 2008, 9:29)

      io [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      atunci mai bine taci din gura .
      mafia bisnitzailor de afine si ciuperci e la fel ca mafia "producatorilor" din piete.
      toti au acte in regula, si cu toata astea la tarabele din piete nu sta nici macar un producator.
      iar in spatele unei intregi piete sint 2-3 bisnitzari,
      intelesi intre ei si mina in mina cu politia, si care aduc fructe si legume din depozitele en-gros si le vind pe piata.
      dupa ce in prealabil le sorteaza pe cele mai aratoase ca sa le vinda la un pret mai mare decit in Franta sau Germania.
      stii cu cit platesc bisnitzarii astia kg de mere?
      iti spun eu: in satele de linga Hateg, 0.6 lei/kg.
      stii cu cit se vind in piata? 4-5 lei/kg.
      nici urma de piata libera, nici urma de concurenta reala.
      problema pe care a semnalat-o si autorul articolului este decalajul urias al profitului bisnitzarilor comparativ cu cel al statului si al oamenilor.
      nu e vorba de atitudine comunista aici, ci de lipsa unui cadru legislativ si a unui proiect coerent de exploatare a acestor resurse naturale, fie din paduri fie din livezile si gradinile oamenilor.
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Luni, 1 septembrie 2008, 22:53)

    andu [anonim]

    foarte bun articolul !
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 2 septembrie 2008, 1:57)

    Victor [anonim]

    pai si daca nu ar veni colectorii, oamenii astia cui ar vinde?! s-ar duce cu galeata in spate pana in Italia sau Austria sa vanda afine la piata?! evident ca cineva face un profit, asa functioneaza o economie de PIATA!!! fiti pe pace, ca statul nu ar face mai bine de atat. cat despre conservarea padurii da, statul (comuna sau judetul mai bine zis) ar putea sa caste mai bine ochii si sa aiba grija. altfel, un articol bun cu un titlu prost (si cu tente stangiste, evident!... ma mir ca nu e scris de Dani Rokkof!!!)
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns la Victor &comp. (Marţi, 2 septembrie 2008, 3:01)

    Lucian motzul [anonim]

    Incercati voi si stringeti inpadure 1kg. de zmeura s-au afine siapoi sa va mai dati cu pararerea ,sa stai pe pantele taieturilor de paduri aplecat o zi intreaga si in soare s-au sa te mai prinda si o ploaie cred ca atunci in cunostinta de cauza sa mai vorbim.Iar administratia localasa se ocupe de acestia , WC> mobile,o amenajare de fintina ,loc de depozitarea gunoiului, ca de aceea este primarie si angajati care primesc salari grase si nu fac nimic decit vind padurea si de friseaza in frunte cu ocoalele SILVICE,daca ar fi putina organizare si bunavointa multe sar schimba in Romania dar ne trebuie conducatori care sa fie patrioti sa ii doara de tara si popor nu numai de buzunarele lor
    • 0 (0 voturi)    
      Munca (Marţi, 2 septembrie 2008, 10:13)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Lucian motzul

      Incearca sa speli toalete in fiecare zi sau sa strangi gunoiul menajer sau sa inseminezi artificial vacile etc. Este o munca la fel ca oricare alta pe care oamenii aceia si-o asuma din lipsa de alternative, din traditie, obisnuinta, cine stie?
      Pretul oferit este pretul pietei fie ca iti place sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent articol. (Marţi, 2 septembrie 2008, 8:44)

    nic [anonim]

    Astia sintem.
    "Ai nostri ca brazii cu mucii pe piept". Ma refer la poloticieni ,tehnocrati cit si la gloata de intelectuali.
    Avem un viitor demn de invidiat.Pina acum nu s-a reusit o asa performanta de a se asigura viitorul noilor generatii din NIMICUL care a ramas dupa
    jafurile personale ale acestor "domni" mai mult sau mai putini romani...
  • 0 (0 voturi)    
    3-5 lei (Marţi, 2 septembrie 2008, 9:07)

    Nautilus [anonim]

    Colectorii le iau cu 3-5 lei pe kg si le aduc in piete cu 22-25 lei :P

    ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    Jale... (Marţi, 2 septembrie 2008, 10:48)

    Plictisitu' [anonim]

    Am vazut si eu fenomenul acum 2 saptamani si m-am ingrozit. Au distrus o zona superba. S-au umplut Apusenii de haiduci, care gonesc cu Dacii deselate pe drumurile forestiere in cautare de ciuperci si fructe de padure... Toamna, in urma lor ramane un dezastru ecologic ca in "Calauza", o zona de care nu te poti apropia de miros si mizerie... La fel se intampla si in zona Doda Pilii - Giurcuta, un colt de rai transformat in iad intr-o singura vara...
  • 0 (0 voturi)    
    distrugatori (Marţi, 2 septembrie 2008, 11:32)

    nikol [anonim]

    In satul tatalui meu majoritatea acestor culegatori nomazi sunt tigani (cum altfel), si intra-devar distrug tot...nu numai culeg afine si merisoare, dar rup tufele, calca in picioar ciupercile care nu se cumpara, chiar daca sunt comestibile si localnicii le-ar culege, etc. in ultimii ani, din cauza lor, aproape nu mai exista ciuperci, afine, merisoare, zmeura...au distrus tot...asa ca nu le plangeti de mila. NU MERITA
  • 0 (0 voturi)    
    in realitate, (Marţi, 2 septembrie 2008, 23:21)

    diana moraru [anonim]

    Chestia asta se intampla in toata tara. Nu peste tot culegatorii sunt tigani, cum nu peste tot primesc bani de mizerie. Am fost anul acesta la o pensiune din Maramures, dintr-un sat de langa muntii Gutai, iar cei care tineau pensiunea aveau si o afacere cu "Hribe", cum le zic ei la manatarci. Si trebuie sa va spun ca, desi totul parea romantic, in realitate totul era o mare afacere la negru. Nici culegatorii nu erau impozitati (eu sunt inspector fiscal, mi-e usor sa vad aspectele acestea), nici marfa nu era trecuta prin acte - si nici la pensiune nu ne-au dat ceva, chitanta sau altceva. Ma gandesc ca au mare curaj, pentru ca niciodata nu stiu cine le vine ca turist.
    Uite cum faceau cu fructele de padure si ciupercile:
    Oamenii aduceau dimineata ciupercile, isi luau banii (in ziua cand am fost eu, pretul era de 10 lei pe kg!!!!!!), iar seara ciupercile erau incarcate in masini catre alte destinatii. Veneau unii intermediari si le luau. Credeti-ma ca n-am dormit toata noaptea, ca au fost masini in curte pana spre dimineata. Si nu aveau doar ciuperci, curtea era murdara toata de zeama de afine. Asa ca sa nu le plangem de mila nici la unii, nici la altii...
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cine esti? (Luni, 10 februarie 2014, 14:29)

    Petru [anonim]

    Puteti sa-i spuneti si Printul din Ardeal! Cand o persoana pe care nu o cunoasteti voi are succes, hop incercati sa puneti bete in roate!

    Verificati pe altii...o tema pentru astazi: fiul unui general, militian pana in 89 este mandru ca s-a fotografiat langa "doi presedinti" _Va rog investigati! :)
    • 0 (0 voturi)    
      D.N.A (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:18)

      Matei [anonim] i-a raspuns lui Petru

      Afacerea cu ciuperci si fructe de padure este ilegala din toate punctele de vedere. Muntii Apuseni dau anual zeci de milioane de euro celor care manipuleaza aceasta colectare, aici sunt inplicatii si Primari din localitatile respective care permit acest haos, cu siguranta ca si ei iau dreptul din aceasta mare afacere si uita ca au responsabilitatii fata de cetatenii acestor locuri. celor care le-au dat votul ca ei sa gestioneze destinele lor. Contractul cu furnizorul principal este la un pret cel putin de 4-5 ori mai mare fata de cel care se plateste la punctele de colectare, cantarele an mare parte sunt smenuite si alte combinati de manipulare a pretului care scade de la o zi la alta dupa cum vrea fiecare colector. Colectorii nu ofera bon fiscal culegatorilor de unde rezulta foarte clar ca marfa preluata este ilicita si statul Român pierde anual milioane de euro la buget, bani care se baga in buzunarele celor care cordoneaza si permit aceaste infractiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne vindem sau nu ne vindem țara? (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:23)

    Vasile [anonim]

    Cu vreo săptămână în urmă m-am întors de la Rânca. La sfârșitul lui septembrie și începutul lui oct., prețul mânătărcii la colectare a fost de 35 lei/kg. Erau cippercari care făceau 150 de lei în 5-6 ore. Fără importatorii italieni sau ce-or fi ei, cine ar plăti atât în România? (Asta nu înseamnă că afacerea nu ar trebui minuțios controlată de fisc. Deocamdată, nu e controlată deloc...)