SUA cer Romaniei si Moldovei sa semneze tratatul vizand frontierele de stat

de Olga Popescu     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2008, 12:45 Actualitate | Esenţial


In relatiile dintre Moldova si Romania, care nu pot fi calificate altfel decat scandaloase, s-a amestecat si Washingtonul, scrie Nezavisimaia gazeta. Consilierul secretarului de stat pe probleme de democratie si drepturile omului, David Kramer, a cerut partilor, la unul din posturile de televiziune de la Chisinau, „sa dea dovada de vointa politica” si sa semneze, in sfarsit, tratatul vizand frontierele de stat.

Partea delicata a problemei, scrie publicatia, o constituie faptul ca, semnand respectivul document, Bucurestiul inchide tema eventualei unficari a celor doua tari, posibilitate despre care nu inceteaza sa vorbeasca primii responsabili ai statului roman. Punctul de vedere exprimat de Kramer pe micile ecrane, dar si pozitia SUA formulata de el, sunt urmare a eforturilor depuse de peste un an de presedintele Vladimir Voronin. Odata in plus, presedintele moldovean a ridicat, la Bruxelles, subiectul „celor doua state surori”, cerand liderilor europeni sa-si exercite influenta asupra conducerii Romaniei. In special asupra presedintelui Traian Basescu, care in repetate randuri a afirmat ca nu exista o tara Moldova, dar exista „doua Romanii”, nu exista limba moldoveneasca – este aceeasi limba romana, si ca pe cele doua maluri ale Prutului traiesc nu doua, ci un singur popor, poporul roman, rupt in 1940.

„Voronin vorbeste despre asta de la toate tribunele, inclusiv in UE si SUA", explica directorul Institutului european pentru studii politice de la Chisinau, Viorel Cibotaru, adaugand: "Chisinaul considera drept conditie esentiala pentru normalizarea relatiilor cu Bucuresti semnarea tratatului de frontiera, precum si a tratatului politic de baza, dar Romania nu este pregatita pentru asta”.

In opinia expertului, problema are o importanta principiala pentru Chisinau pentru ca semnarea acestor documnete „ar pune punct dezbaterilor vizand identitatea statului moldovean si ar deschide perspectivele integrarii europene a Moldovei”.

Bucurestiul, continua sursa mentionata, are motivele lui de a nu semna tratatul de baza si acordul frontalier. In primul rand este faptul ca pierde speranta de a-si recupera teritoriile, asa cum a afirmat de multe ori presedinele Basescu. Seful statului evoca posibilitatea unificarii cu Moldova ca o problema rezolvata, dar cu o mica amanare. Va iesi de pe scena politica partidul comunist, la putere vor veni altii, forte pro-romanesti, iar ideea reintregirii va putea fi reanimata, explica publicatia rusa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2483 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    unificare???? (Joi, 29 mai 2008, 12:54)

    roman [anonim]

    ce gluma buna....

    in loc sa ne vedem de ale noastre ne-a interesat de afganistan si irak si sa pupam americanii in c..r.

    adio basarabia....si traiasca tradatorii care ne conduc tara (toate partidele sunt vinovate) si mai vinovati sunt romanii care ii voteaza in continuare intrand in circul lor politic.

    as dori sa soseasca ziua cand nici un alegator nu se duce la vot sa vedem ce or mai face atunci. politicienii scarbosi.
    • +2 (4 voturi)    
      nu cred ca se vrea (Joi, 29 mai 2008, 13:12)

      gi [anonim] i-a raspuns lui roman

      basarabenii (incluzand toata populatia, nu doar filo-romanii) nu este foarte incantata de unirea cu romania. Si cu clasa noastra politica nici nu este de mirare. Atunci cand s-a facut Romania Mare aveam "management" german. Acum avem doar scursurile din parlament si nu numai. Ne vom gasi in UE
    • +1 (1 vot)    
      mai bine interes pentru romanii din basarabia (Joi, 29 mai 2008, 15:07)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui roman

      Kramer asta e adjunctul asistentului secretarului de stat american si face declaratii la un post tv din Chisinau. Chill guys! Cred ca problema e mai complexa, iar americanii stiu bine pe ce buton sa apese ca sa aduca Romania la pozitia sluj in diverse chestiuni.
      Base&Co probabil ar pierde alegerile si s-ar lua de mana cu Severin, Constantinescu si tov. Iliescu in intrecerea care renunta la mai mult pamant romanesc daca semneaza tratatul privind frontiera in forma "ceruta" de comunistii din basarabia, respectiv cu referire la tratatul dintre Romania si URSS din 1940 (remember diktatul) si nu cum propune Romania cu referire la Actul Final de la Helsinki (astfel cum sunt semnate toate tratatele moderne si astfel cum Romania a semnat tratatele cu ceilalti vecini).
      Tratatul privind frontiera de stat are un caracter mai mult tehnic, deplina forta juridica dpdv al dreptului int il are recunoasterea Rep Moldova ca stat (iar Ro a fost prima care a facut acest lucru).
      De fapt, prin eventuala semnare a tratatului in forma comunista a RM, Romania ar lasa, cu caracter principial si simbolic, Basarabia pe mana rusilor. Banuiesc ca nu isi inchipuie nimeni ca Voronin nu joaca dupa cum ii dicteaza Putin (sau ma rog vreun asistent de mana 5-a al lui putin).
      Mai nou, Voronin chiar conditioneaza semnarea tratatului privind micul trafic la frontiera de semnarea tratatului privind frontiera de stat, de parca nu in interesul cetatenilor din RM ar fi de a circula mai liber in Romania, insa in felul asta Voronin face si jocul rusilor si pune presiune pe romanii din Basarabia ca na' Romania e de vina si nu va vrea.
      Din pacate, Romania nu acorda prea multa atentie acestor lucruri, cel putin la nivel oficial.
  • 0 (0 voturi)    
    gura pacatosilor (ziaristilor) adevar graieste (Joi, 29 mai 2008, 12:59)

    iulian [anonim]

    ultimul paragraf: "...asa cum a afirmat de multe ori presedinele Basecu." .... ati nimerit-o fratilor :)))))))
  • +2 (4 voturi)    
    Grija (Joi, 29 mai 2008, 13:08)

    Stoewer [anonim]

    Iacata ce grija f... Washingtonul. Sa vad daca David Kramer discuta asa si despre fratii lui intru credinta referitor la frontierele cu Palestina, Siria etc.
  • -3 (7 voturi)    
    unificare (Joi, 29 mai 2008, 13:26)

    puiu [anonim]

    nu suntem destul de saraci si amarati !!!!!!! ne mai trebuie un frate si mai sarac si amarit!!!!!!!!! de ce? la ce ne foloseste??/
    • +3 (3 voturi)    
      NU suntem saraci (Joi, 29 mai 2008, 13:36)

      gi [anonim] i-a raspuns lui puiu

      Doar prost condusi, lenesi, hoti fara educatie de calitate etc (de medie vorbesc, exceptii se mai gasesc dar nu se face primavara)
    • +2 (4 voturi)    
      unificare (Joi, 29 mai 2008, 13:52)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui puiu

      La ce ne foloseste ? Auzi intrebare ! De -aia nu
      nu ne-am reintregit pana acum , ca sunt din astia care nu vad mai departe de interesul lor meschin !
  • +3 (3 voturi)    
    Dezinformare in stil rusesc (Joi, 29 mai 2008, 13:27)

    Nicolae [anonim]

    Ce talmes-balmes. Ce legatura are ceea ce a cerut la modul ideatic consilierul american, cu asa-zisele comentarii ale unui "politolog" moldovean?
    Ce suntem copii sa credem ca Voronin, Fat-Frumosul din poveste, are vreo trecere in mediul US sau UE?
    Mai devreme sau mai tarziu niciun tratat nu va impiedica reunificarea celor doua tari surori. Pentru Romania aceasta va fi o reparatie a unei greseli istorice, iar pentru Moldova sansa de a imbunatati semnificativ nivelul de trai.
    Si da, va trebui sa renuntam la Transnistria. Orice proiect are si costuri....
  • 0 (0 voturi)    
    dedicatie (Joi, 29 mai 2008, 13:43)

    trb [anonim]

    http://youtube.com/watch?v=79U6hwRJPZo
  • +2 (4 voturi)    
    Unificare (Joi, 29 mai 2008, 13:47)

    ion [anonim]

    Trebuie sa se faca unirea. Noi trebuie sa facem tot ce putem pentru ea, iar daca nu se poate, nu avem dreptul sa inchidem posibilitatea generatiilor viitoare s-o faca.
  • +5 (5 voturi)    
    la subiect (Joi, 29 mai 2008, 13:48)

    happyeveryday [anonim]

    nu trebuie semnat nici un tratat . simplu . sa vedem ce se intimpla . nu se va intimpla nimic daca avem o pozitie ferma . coloana vertebrala . nici cele doua corei si nici japonia cu rusia nu au semnat . usa , rusia , ue hai ca am treaba
  • 0 (0 voturi)    
    Distrusi (Joi, 29 mai 2008, 14:21)

    Alex [anonim]

    Ce ii freaca grija pe americani. Isi baga botu unde nu le fierbe oala de fiecare data. Cea mai ratata natiune
  • +4 (4 voturi)    
    @happyeveryday (Joi, 29 mai 2008, 14:22)

    CP_away [anonim]

    subscriu 100%. cam asa sta treaba.
    Aia a fost o declaratie politica...suntem in NATO, ne pregatim sa cumparam de 3.5 miliarde avioane de la americani:)), nu mai pot aia de Voronin&Co. A fost o declaratie a unui consilier de mana a saptea, pt Voronin, sa aiba si gura la alegatorii lui ce sa manance..
  • +1 (1 vot)    
    SUA (Joi, 29 mai 2008, 14:50)

    Nicolae [anonim]

    E ultimul stat care poate discuta de corectitudine !
    (Se bat cu rusii pentru acest loc )
  • 0 (0 voturi)    
    Partener strategic?!... (Joi, 29 mai 2008, 15:28)

    Marin Puscasu [anonim]

    Parca noi si SUA aveam un parteneriat strategic... s-a trezit si ala sa vorbeasca!
    Mai bine sa-si vada de scos banii din ocupatia Irakului si sa nu se amestece in treburile noastre....
  • 0 (0 voturi)    
    Punct ochit, punct lovit (Joi, 29 mai 2008, 15:35)

    ianvantransyl [utilizator]

    Nu pot intelege sensul citarii unui ziar rusesc cand este vorba despre o luare de pozitie americana. In plus, articolele respectivei publicatii nu au nimic comun cu independenta jurnalistica, cu exceptia numelui.
    Iar dupa comentariile de mai sus, Nezavisimaia Gazeta si-a atins inca o data scopul. Anume, tulburarea apelor si invrajbirea adversarilor, totul spre mai binele mamei Rusia.
  • 0 (0 voturi)    
    pisica e la bucuresti in curte (Joi, 29 mai 2008, 15:58)

    lr [anonim]

    Atata timp cat avem un Calin Popescu Tariceanu si un Dinu Patriciu pe post de tragatori de sfori nimic nu o sa se intample in vederea unificarii. Jocul rusilor nu se face la Chisinau ci la Bucuresti. Scapati de aceste carii si poate ceva o sa se intample. Cei care ne conduc astazi, si nu ma refer la Basescu, sunt prieteni buni cu Kremlinul, atat de buni in cat le e un pic incomod sa le ceara datoriile: tezaurul si Basarabia.
    Colac peste pupaza, majoritatea romanilor, nu prea se disting ca patiroti, ci sunt mai mult niste cosmopoliti. Viva America!
  • +1 (1 vot)    
    Cu fordu prin coceni (Joi, 29 mai 2008, 17:00)

    owl [anonim]

    Consilieru lui Bush, pe probleme de Basarabia, Traian Basescu, ar trebui sa-si sune sefu' si sa-i spuna ca un yankeu de-al lui cam bate campii prin Moldova si risca sa rupa axa.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma indoiesc (Joi, 29 mai 2008, 22:20)

    Imperialistu' [anonim]

    Nu cred ca americanii ar depune presiuni pentru semnarea unei astfel de porcarii. De ce ? Ca sa le cant in struna rusilor? N-au de ce.
  • 0 (0 voturi)    
    Basarabia (Joi, 29 mai 2008, 22:42)

    Emil Stamate [anonim]

    Cum sa semnam un asa tratat ? Voronin sa-si bage mintile-n cap, R.Moldova este parte din Romania, mai devreme sau tarziu va reveni la patria mama.
    Voronin este un tembel, auzi la el, "limba moldoveneasca" .
    • 0 (0 voturi)    
      Basarabia (Vineri, 30 mai 2008, 6:23)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Emil Stamate

      La Chisinau flatuleaza o javra cu mustata si palarie in ziarul comunistilor, injurand zilnic Romania. Ce neam e javra?...Ati ghicit, e roman. Il cheama Mihai Contiu
      contiu@gmail.com
      http://www.moldova-suverana.md
      • 0 (0 voturi)    
        Il stim (Vineri, 30 mai 2008, 10:01)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Dar nu e singurul roman care are ceva cu Romania. Cel mai tare e Voronin, alt tradator cu acte.
  • 0 (0 voturi)    
    ia sane mai lase in pace ! (Vineri, 30 mai 2008, 5:43)

    un american [anonim]

    cum sa trasezi o linie de frontiera in interiorul unei tari ? sau americanilor le-a scapat acest lucru ? peste o suta de ani ar trebui scris despre desteptaciunea americanilor .
  • 0 (0 voturi)    
    CONDUCATORI INCOMPETENTI (Vineri, 30 mai 2008, 13:18)

    gsdfgdfgsda [anonim]

    cum noi, o tara nato, suntem carpa de sters pe jos pt voronin??? nu pot sa cred