Romania si Bulgaria stau cel mai prost la capitolul anticoruptie in Europa de Est 

The Economist: Guvernul pare mai hotarit sa-si atace criticii decit coruptia

de A.P.     HotNews.ro
Vineri, 23 mai 2008, 12:38 Actualitate | Esenţial


Aderarea la UE a produs mari si tentante rezerve de bani publici, numai buni de furat, scrie The Economist. Institutiile anticoruptie din Romania si Bulgaria sint marginalizate, lasate fara puteri sau infrinte, iar inabilitatea sau lipsa de vointa in combaterea coruptiei la nivel inalt a atras atentionari publice dure din partea Bruxelles-ului. In Romania, obstacolele procedurale au blocat toate cazurile de coruptie la nivel inalt, iar guvernul pare mai degraba determinat sa-si atace criticii decit coruptia.

"Pentru oficialii corupti din Europa Centrala si de Est, rareori viata a fost mai buna. Aderarea la UE a produs mari si tentante rezerve de bani publici, numai buni de furat", scrie The Economist, accentuind ca cele mai spectaculoase cazuri in abandonarea eforturilor anitcoruptie sint in Romania si Bulgaria.

"La nici trei luni dupa ce a aderat la UE în 2007, guvernul roman a dat-o afara pe Monica Macovei, un ministru ferm care a atacat frontal fenomenul coruptiei. Succesorul ei a incercat sa-l concedieze pe procurorul care ii cerceta pe sponsorii sai politici. Actualul ministru este un fost avocat al Gazprom. Obstacole procedurale au blocat toate cazurile de coruptie la nivel inalt. Investigarea fostilor ministri necesita acum aprobarea Parlamentului, trimitind fiecare caz inapoi la punctul de plecare. Desi Romania are cel mai prost scor din UE in indicele Transparency International, guvernul pare mai degraba determinat sa-si atace criticii decit coruptia", apreciaza The Economist.

Situatia s-a deteriorat dupa aderare si din cauza faptului ca inainte guvernele erau monitorizate atent. "Acum, lupta anticoruptie nu mai este o prioritate", considera Drago Kos, presedintele GRECO, organizatie anticoruptie afiliata la Consiliul Europei.

Bulgaria ridica la fel de multe semne de intrebare ca si Romania, arata The Economist. In tara vecina niciun caz de coruptie la nivel inalt nu s-a incheiat cu o condamnare si "nici macar una din cele 120 de crime la comanda din 2001 incoace nu a fost solutionata. Oficialii UE considera ca crima organizata a ajuns in cele mai inalte cercuri ale guvernului".

"Bruxelles-ul ia acum in considerare blocarea finantarilor de miliarde de euro si anularea recunoasterii sentintelor bulgare", arata ziarul.

Ca exemplu favorabil este oferit cazul Estoniei, considerata cea mai "curata" tara din regiune, unde administratia publica este simplificata pina la nivelul in care luarea de mita nu mai este necesara sau extrem de suspecta, aceasta fiind, se pare, cheia in combaterea coruptiei.

"Votantii sint, in general, deziluzionati de politica postcomunista. Cu toate acestea, de la Marea Neagra la Balcani, nici macar politicienii cu cele mai socante acuzatii de coruptie nu par a avea de suferit la urne. Cam ca in Italia", concluzioneaza The Economist. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1142 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ma simt vinovat (Vineri, 23 mai 2008, 13:01)

    ady [anonim]

    hai sa-i spunem furt la unison...fiecare a furat a inselat sau a facut ceva ilegal la un moment dat..a fost un mod de viatza in anii iliescieni ..de aici se trage si frica de a baga pe cineva dupa gratii pt ca probabil s-ar isca razboi civil..parerea mea..o societate nefunctionala
    • +2 (4 voturi)    
      Aberatia "noi romanii furam", "toti suntem de vina (Vineri, 23 mai 2008, 13:30)

      A. [anonim] i-a raspuns lui ady

      nu nene, nu noi toti romanii furam,
      ci doar aia de la varf
      asta cere comisia europeana, eradicarea "coruptiei la varf"
      nu tu, gheorghe, ai vandut pe nimic petrom-ul cu rezerve de petrol cu tot
      ci aia care acum se ascund de lege in parlament

      si nu noi "toti" romanii trebuie sa-i legam pe cei care fura
      ci justitia

      numai ca in regimul psdpnl
      justitia e legata de maini
      chiar de catre cei acuzati, si tocmai in parlament
      adica tocmai de catre cei care fac legi

      si nu de catre "noi toti" romanii

      numai comunistii spunea asa ceva atunci cand se simteau cu musca pe caciula : "toti sunt de vina" - deci nimeni nu e de vina

      in democratie exista vinovati si acestia sunt cei de la putere, adica psd si pnl
  • +3 (3 voturi)    
    there you go! (Vineri, 23 mai 2008, 13:04)

    omul de rand [anonim]

    Ce clar se vede peisajul de la distanta!

    :-)

    Si sa nu uitati! Sa votati pe Noi!
  • +1 (3 voturi)    
    cine are urechi sa auda.... (Vineri, 23 mai 2008, 13:12)

    judex [anonim]

    iar, cine are ochi sa vada. Se apropie scadenta pentru guvernarea PSD-Iliescu/Tariceanu si nu va fi deloc bine pentru Romania. Parca vad ca se agita degeaba...si banii de la UE nu prea vor veni.
  • -4 (4 voturi)    
    m-am saturat de capitalistii astia (Vineri, 23 mai 2008, 13:46)

    cosmin [anonim]

    "stau cel mai prost la capitolul anticoruptie", adica nu avem coruptie la fel de ridicata ca si in vestul europei? Trebuie sa tragem tare ca sa-i egalam? M-am saturat de povestile si imbarligarile astea, statistici de rahat care sa alimenteze tot felu de buzunare, specula ieftina.
    • +1 (1 vot)    
      re: (Vineri, 23 mai 2008, 16:17)

      michasam [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      tu esti cosmin gusa cumva?
  • 0 (0 voturi)    
    replica Taricorupticeanu (Vineri, 23 mai 2008, 14:04)

    A Dandanache [utilizator]

    Sa vedeti cum va sarii Tariceanu in sus ca si data trecuta cind sa rastit la Bruxelles: ia sa ne lase in pace UE, stim noi mai bine. Sint curios ce va scorni acum. Probabil ca asta e revista lui Basescu, iar trolii PNL aripa PSD vor sarii si ei in sus: sigur e articol manipulator platit din bordurile, flota, aaaa...care coruptie, aia e numai in presa, pai astia de la The Economist nu il citesc pe cristoiu?
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Vineri, 23 mai 2008, 14:52)

    florin [anonim]

    Manipulare!!!!!!!!! Lasati-ne sa lucram!
    Noi am reparat pista de la Baneasa cu 63mil euro in loc de 18mil!
    Noi si numai noi tinem ascunsa inflatia reala si faptul ca cresterile de pensii care s-au topit in preturi nu se reflecta in cifra inflatiei se intampla numai datorita noua!
    Numai noi stim cum duduie economia! (citat din genialul CPT)
    Noi am reusit sa blocam cursul justitiei pentru ingerasii Mitrea, Nastase, Pacuraru si Seres care riscau sa ajunga in instate si cine stie ce pateau!
    Noi am adus niste mari oameni politici in acest istoric guvern: Quariu, Pacuraru, Adomnitei, Orban si "yes, yes, of course" ca sa nu vorbim de "sefu"
    Problema e cine isi asuma aceste mari realizari?
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 23 mai 2008, 14:54)

    Alex [anonim]

    Nimeni nu vrea sa vada ca de fapt este lupta intre cei care si-au facut banii cu acte in regula si cei care i-au facut la negru.
    Ambele categorii , impreuna cu noi, muritorii de rind, au devenit cetateni europeni la 1 ianuarie 2007.
    De o parte oameni de afaceri si de cealalta parte functionari ai statului, la mijloc sintem noi.
    Nici una dintre cele doua categorii nu si-a facut banii cinstit, problema este ca 1 ianuarie 2007 i-a prins pe unii cu banii curati, pe acte - oamenii de afaceri si pe ceilalti i-a prins cu banii nejustificati, respectiv functionarii si ce care au lucrat in aparatul de stat.
    Si eu, muritorul de rind, ce trebuie sa fac ?
    Sa il ascult pe basescu si sa-l cred ca vrea sa striveasca coruptia ? Cind stiu cine este si de cine este inconjurat.
    Sau sa-l ascult pe Iliescu, capul mafiei ? La fel, cind stiu cine este si de cine este inconjurat.
    Grea dilema.
    Ii rog pe lachei sa se abtina de la comentarii, problema expusa ii depaseste.
    Cu certitudine.
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce ar fi de facut? (Vineri, 23 mai 2008, 16:27)

    Alin [anonim]

    Sistemul juridic este putred. Chiar daca va veni Base cu PDL 90% la alegerile generale viitoare sistemul il va invinge. Doar s-a vazut ca mai era putin si-l invingea. (Vezi referendum-ul). Si atunci? Mai conteaza ca va fi coruptie pe timpul lui Base sau ca e acum coruptie pe timpul lui Tariceanu? Oricum coruptie va fi mereu. Oricum peste tot intr-o forma sau alta e coruptie. Oricum lumea se imparte in invingatori si victime. Sa ne mai indignam pe cineva ca acum s-a descoperit ca e coruptie? Subiectul coruptie mi se pare subiect bun de manipulat turma. Adevarul e ca nimeni nu va starpi niciodata coruptia nicaieri. Niciodata!
    • 0 (0 voturi)    
      Slagarul PSD-ist : "Oricum" (Vineri, 23 mai 2008, 17:37)

      Aw, rica :) [anonim] i-a raspuns lui Alin

      teoria PSD-ista a lui "oricum:

      "oricum" e rau
      "oricum" nu e bine
      "oricum", daca e rau atunci "mai bine" sa fie prost, adica oprescu

      Si uite ca asa, cum-oricum, romanii erau acum muuult mai departe daca PSDPNL nu eliminau de la guvernare EXACT ministrul care avea rezultate impotriva coruptiei - si mai ales din cauza asta

      deci oricum, mai rau decat cu PSD-ul nu are cum sa ne fie :))))

      Asta fu teoria lui "oricum", una din cele 100 de variatii a lui "toti sunt la fel" :))))

      ***

      Acum, serios: in Europa, doar italia si grecia mai au legi care sa ocroteasca politicienii cu imunitati intr-un asemenea hal
      daca renuntam sa mai incercam si luam totul ca pe o fatalitate, tocmai cand am arata CA SE POATE - atunci alegerea este a noastra, la fel VINA

      Daca romania a arata CA POATE - atunci trebuie lasata - cel putin - sa POATA pana la capat
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 23 mai 2008, 18:01)

    Alex [anonim]

    Care este ministrul care a avut rezultate impotriva coruptiei si a fost eliminat ?
    Despre ce rezultate vorbesti ?
    Eu traiesc in tara asta si nu am vazut nici un rezultat impotriva coruptiei mari.