Islanda este in fruntea clasamentului, Irakul pe ultimul loc

Romania - locul 24 in topul celor mai pasnice tari din lume

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2008, 14:21 Actualitate | Esenţial


Islanda, Danemarca si Norvegia sunt cele mai pasnice tari din lume, iar Irakul cea mai violenta, potrivit celui mai recent raport al Indicelui mondial al pacii (GPI), publicat marti la Londra. In acest clasament, Romania ocupa pozitia 24, din 140 de tari a caror situatie a fost analizata in studiu. Inaintea Romaniei se afla tari ca Uruguay, Olanda, Hong Kong, iar dupa ea se afla Oman, Bhutan, Australia, Italia, Singapore, Spania, Polonia.

In cercetare s-a folosit o scara de la 1 la 5, in care 1 este atribuit tarii celei mai pasnice. Astfel, Romania a primit indicele 3 la indicatorul numit "Nivelul de neincredere in alti cetateni". In functie de numarul de ofiteri de securitate interna si politie la suta de mii de locuitori, Romania primeste indicele 2.

Romania este considerata una dintre cele mai pasnice tari in ceea ce priveste potentialul de acte teroriste, unde a obtinut 1. Ca numar de crime la suta de mii de locuitori, Romania figureaza printre cele mai pasnice tari, avand indicele 1.

Romania primeste 1,375 puncte pentru instabilitatea politica. In ceea ce priveste participarea Romaniei la misiunile ONU de mentinere a pacii in intreaga lume, in perioada 2006-2007, Romania a primit punctajul cel mai slab, 5, insa in privinta desfasurarilor militare in misiuni care nu sunt conduse de ONU, incluzand cele organizate de NATO sau coalitii conduse de SUA, UE etc, Romania are 1.403 de puncte.

Acest clasament, lansat in 2007 si care includea 121 de tari, a evaluat 140 de tari in 2008 cu ajutorul a 24 criterii interne si externe, cum ar fi: contributiile la misiunile de pace ale ONU, nivelul infractionalitatii sau riscurile teroriste. Studiul este realizat in baza datelor compilate de Economist Intelligence Unit, fiind util mai ales investitorilor.

Primele zece state ale clasamentului sunt: Islanda, Danemarca, Norvegia, Noua Zeelanda, Japonia, Irlanda, Portugalia, Finlanda, Luxemburg si Austria. Pe ultimele zece se situeaza: Rusia, Liban, Coreea de Nord, Republica Centrafricana, Ciad, Israel, Afganistan, Sudan, Somalia si Irak.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2762 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sua (Marţi, 20 mai 2008, 14:33)

    andrei [anonim]

    sunt curios.. SUA pe ce loc este ? :)
    • 0 (0 voturi)    
      e pe 97 (Marţi, 20 mai 2008, 14:49)

      Valentinz [anonim] i-a raspuns lui andrei

      iar UK pe 49. f bine
    • 0 (0 voturi)    
      Locul 97 (Marţi, 20 mai 2008, 14:54)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui andrei

      SUA e pe locul 97. No comment......
      • 0 (0 voturi)    
        Asa si? (Miercuri, 21 mai 2008, 7:52)

        Ivan [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

        Ce vrei sa spui? Du-te prin periferia NY sau Philadelphiei. M-am saturat de astia care preaslavesc pe Americani. Ai prejudecati baiatule!
    • 0 (0 voturi)    
      De ce le-ati omis? (Marţi, 20 mai 2008, 14:55)

      jamal [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      La acelasi lucru ma gandeam si eu dupa ce am terminat de citit. Sunt pe 97.
  • +1 (1 vot)    
    Irak (Marţi, 20 mai 2008, 14:36)

    Stoewer [anonim]

    Cum, Irak-ul pe ultimul loc? Pai nu este acolo Bush, cel mai mare impaciuitor al lumii??? Ntz, ntz, ntz
  • -1 (1 vot)    
    Aberant (Marţi, 20 mai 2008, 15:32)

    Rin Tin Tin [anonim]

    Irlanda pe locul 6, unde-s cei mai mari betivi scandalagii, si cu IRA... Pe ce s-a bazat clasamentu' asta?
    Aberant.
    • +1 (1 vot)    
      Ira e in alta tara (Marţi, 20 mai 2008, 16:35)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Rin Tin Tin

      IRA e in alta tara, e in Marea Britanie. Daca nu stiai, IRA isi desfasoara activitatea in Irlanda de Nord, parte componenta a Marii Britanii.

      Iar treaba cu betivii n-are nici o legatura cu o tara pasnica. Pune mana pe un ziar local din Moldova (nu Republica Moldova, ci asta a noastra) si sa vezi batai, omoruri, dat cu toporul in cap etc etc etc. Totul pe fondul consumului de alcool.
    • 0 (0 voturi)    
      irlanda (Miercuri, 21 mai 2008, 0:22)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Rin Tin Tin

      Esti putin cam ramas in urma si dezinformat. IRA si-a desfasurat activitatile (cel putin in a doua parte a sec XX) in Irlanda de Nord si nu in republica Irlanda. Oricum si acolo pacea a fost semnata acum 10 ani. Partea cu betivii scandalagii tine de impresiile si stereotipurile pe care le ai tu; oamenii astia au folosit statistici.
  • 0 (0 voturi)    
    Spania? (Marţi, 20 mai 2008, 21:39)

    Empire [anonim]

    Spania pe 20 si ceva? Marea cuceritoare spania?
    • 0 (0 voturi)    
      Spania (Miercuri, 21 mai 2008, 0:24)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Empire

      Cuceritoarea cui? doar nu te referi la faptul ca a avut un imperiu colonial; pentru ca daca asta faci atunci nu ai inteles nimic din studiul respectiv.
    • 0 (0 voturi)    
      nu s-a folosit criteriul istoric (Miercuri, 21 mai 2008, 14:16)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Empire

      "The advisory panel decided against including data reflecting a country's longer-term historical experience of domestic and international conflict on the grounds that the GPI uses authoritative statistics on ongoing civil and trans-national wars collated by institutes such as the Uppsala Conflict Data Program and the International Peace Research Institute, Oslo. "
  • 0 (0 voturi)    
    Hong Kong (Miercuri, 21 mai 2008, 0:57)

    alx [anonim]

    Hong Kong e tara ?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Hong Kong (Miercuri, 21 mai 2008, 9:04)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui alx

      Da, este parte a chinei, republica cu administrare speciala.
  • 0 (0 voturi)    
    Stirile din RO (Miercuri, 21 mai 2008, 9:07)

    Cosmin [anonim]

    Presupun ca nu au luat in calcul si crimele de la stirile din RO. :) Eu personal am refuzat sa ma mai uit la stiri, prefer sa imi selectez online ce vreau sa stiu, si sa nu mai primesc in viata mea toate nenorocirile aratate de TV in cadrul stirilor.
  • 0 (0 voturi)    
    pasnici bre! (Miercuri, 21 mai 2008, 10:36)

    estem [anonim]

    estem pasnici bre
  • 0 (0 voturi)