Expertii UE constata la Bucuresti decesul luptei anticoruptie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 19 mai 2008, 15:32 Actualitate | Esenţial


Expertii Comisiei Europene se afla la Bucuresti in perioada 19-23 mai pentru a evalua  reformele din justitie si, in special, stadiul luptei anticoruptie. Ministrul justitiei, Catalin Predoiu, s-a intalnit astazi cu seful DNA si l-a asigurat de sprijin  pentru continuarea luptei impotriva corupţiei. Romania a facut insa mari pasi inapoi. Marile dosare de coruptie s-au blocat in Parlament, cu concursul Curtii Constitutionale. Discursul anticoruptie a disparut din retorica partidelor de la Bucuresti. Unele voci de la Bruxelles se intreaba acum daca nu era mai bine ca aderarea Romaniei sa fi fost amanata.

Romania are deja o serie de angajamente de respectat. Este vorba de asa numitele bench-mark-uri, in numar de patru, acestea fiind considerate prioritatile zero pentru reformele din justitie.

CSM nu vede coruptia. Primul obiectiv asumat de Romania se refera la consolidarea transparentei si eficientei actului de justitie, in special consolidarea responsabilitatii Consiliului Superior al Magistraturii. Insa unii membri CSM nu si-au rezolvat nici acum problema conflictului de interese, pastrandu-si functiile de conducere la instantele de la care provin. Or, in calitate de membru CSM ar trebui sa evalueze activitatea instantelor, inclusiv al celor pe care le conduc, ceea ce ridica problema conflictului de interese.

Pe de alta parte, unii magistrati din CSM au fost, la randul lor, cercetati de procurorii anticoruptie in dosarul examenelor fraudate. Presedintele CSM, Lidia Barbulescu, a minimalizat recent problema coruptiei in Romania, afirmand ca “fenomenul corupţiei nu este chiar atât de înspăimântător. El este folosit ca marotă de politicieni şi exacerbat apoi de presă”.

Apoi, Romania s-a angajat sa elaboreze noile Coduri de procedura civila si penala. Ele sunt in dezbatere publica pe site-ul Ministerului Justitiei. Insa altceva pare sa-i ingrijoreze acum pe oficialii de la Bruxelles. Faptul ca ar putea intra in vigoare ordonanta de urgenta, votata in toamna de Camera Deputatilor, prin care se modifica Codul de Procedura Penala si se limiteaza drastic atributiile procurorilor, Romania riscand sa devina raiul infractorilor de pretutindeni.

Fantoma ANI. Al doilea angajament al Romaniei se refera la infiintarea Agentiei Nationale de Integritate. Si aici exista intarzieri majore. ANI a ramas fara puteri si se afla sub control politic. Institutia abia acum isi angajeaza personal. Teoretic, ANI exista pe hartie, dar pana astazi nu si-a exercitat atributiile, adica nu a verificat averilor demnitarilor.

In plus, a mai intervenit  o problema. Curtea Constitutionala a decis ca averile nejustificate nu pot fi confiscate. Or, una dintre modificarile impuse cu greu la legea ANI, agreata si de Comisia Europeana, ii acorda exact aceasta putere. Dupa decizia Curtii, ANI nu va mai putea solicita confiscarea averilor nejustificate, intrucat aceasta prevedere tocmai a fost declarata neconstitutionala.

Moartea marilor anchete. Dar cele mai grave regrese s-au inregistrat la obiectivul cu numarul trei: “continuarea progreselor deja inregistrate in procesul de investigare cu impartialitate a faptelor de mare coruptie”. Toate marile dosare anchetate de DNA sunt blocate in Parlament. Curtea Constitutionala a pronuntat decizii care au blocat constant judecarea dosarelor in cazul unor fosti si actuali ministri.

Presa internationala scrie ca oficialii de la Bruxelles sunt tot mai nemultumiti ca aceste dosare nu ajung in justitie si ca regreta acum ca au acceptat aderarea Romaniei si Bulgariei. Fostul ministru al justitiei, Monica Macovei, confirma ca exista un sentiment de frustrare la Bruxelles in ce priveste Romania: "Se simt si multi dintre ei intr-un fel pacaliti, chiar au crezut in noi si in promisiunile facute inainte de 1 ianuarie 2007. (...) Important este acuma si pentru noi si pentru Comisia Europeana sa se spuna adevarul fata de ce se intampla astazi in Romania, care e diferit de ce se intampla in 2005 si 2006, daca ne referim la lupta cu marea coruptie. Acum nu mai exista subiectul asta in Romania, decat pe invers."

Si directorul SAR, Alina Mungiu Pippidi, a declarat, la o dezbatere HotNews.ro-BBC, ca Romania a reinventat noi forme de imunitate pentru politicieni: „Noi raportam, ne laudam cu astia 8 ministri trimisi in judecata de un an si jumatate, iar ei n-au ajuns in judecata pentru ca politicienii au aparut mereu cu noi forme de imunitate politica. De fapt asta fac ei, reinventeaza noi forme de imunitate, dupa ce s-au laudat ca au scos imunitatea politica la revizuirea constitutionala."

Pe de alta parte, oamenii politici cercetati fac presiuni mari asupra procurorilor anticoruptie. Peste trei luni, in august, expira mandatul actualei conduceri DNA, insa Romania s-a angajat sa asigure stabilitatea institutionala a structurilor anticoruptie.

Anticoruptie cu baroni. In fine, Romania s-a angajat la obiectivul cu numarul patru, sa adopte masuri suplimentare de prevenire si combatere a coruptiei, in special in cadrul administratiei locale. Dar si aici Romania transmite semnale contradictorii, cel putin in plan politic. In campania electorala din acest an, toate marile partide au abandonat discursul anticoruptie, inclusiv partidele cu aura reformista. PD-L, care a invocat in timpul alegerilor locale din 2004 standarde mai ridicate de integritate, a acceptat pe listele sale candidati cercetati penal, la fel cum si PSD si-a recuperat aproape toti baronii locali cu unul sau mai multe dosare la DNA si i-a pus pe liste.

Expertii Comisiei Europene, care se afla pentru o saptamana la Bucuresti, vor intocmi un raport de tara, documentul urmand sa fie dat publicitatii in luna iulie. Unele surse de la Bruxelles au declarat pentru Hotnews.ro ca - in ciuda presiunilor exercitate de unele tari UE - este putin probabila activarea clauzei de salvgardare. Comisia ar putea decide insa continuarea pentru inca un an a mecanismului de monitorizare. Unii experti anticoruptie vorbesc si de alte posibile masuri, cum ar fi inghetarea fondurilor europene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2075 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    anticoruptia (Luni, 19 mai 2008, 16:01)

    berenger [utilizator]

    lupta anticoruptie nu e doar moarta, ci si ingropata.
    • 0 (0 voturi)    
      anticoruptie (Luni, 19 mai 2008, 18:25)

      cde [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Lupta anticoruptie nu a existat niciodata. La ora actuala in RO se afla la putere o clica de 5000-7000 de oameni raspnaditi peste toate partidele politice care se schimba intre ei la fiecare nou scurtin electoral. Clipul ala de la Antena 1 descria sitatia din RO foarte bine: ei sunt lupii si noi restul suntem oile. La cum merg lucrurile acum nici ca o sa se schimbe situatia asta prea repede. Singura noastra speranta e sa se manance lupii intre ei ;-)
  • 0 (4 voturi)    
    inexact (Luni, 19 mai 2008, 16:03)

    costin [anonim]

    Pe de alta parte, Romania s-a angajat sa elaboreze noile Coduri de procedura civila si penala. Ele sunt in dezbatere publica pe site-ul ministerului justitiei.
    Nu sant pe site .
  • +2 (4 voturi)    
    Guvernarea (Luni, 19 mai 2008, 16:09)

    Sinoda [anonim]

    Pentru toate aceste lucruri minunate ar trebui sa multumim guvernarii PSD- PNL- PC- UDMR care a dus tara pe culmea coruptiei si hotiei la cel mai inalt nivel. Pentru Ilici,Tariceanu, Voiculescu si restul de 3 ori URA, URA, URA!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    ar trebui... (Luni, 19 mai 2008, 16:10)

    Anna [anonim]

    ... sa se activeze clauza de salvgardare si sa se si inghete macar o parte dintre fondurile europene. Continuarea pt inca un an a mecanismului de monitorizare nu ar mai oricum avea niciun efect [din 1 ianuarie 2007 nu mai are de fapt nicio importanta], miza e prea mare ca sa mai fie asta un stimulent pt continuarea reformelor si lupta anticoruptie. Daca ar mai fi contat, de ex. nu cred ca dl. Olteanu ar fi putut declara deunazi ca "daca altora nu le crapa obrazul de rusine propunand candidati cercetati penal, de ce ar crapa obrazul PNL". Si nu cred ca amanarea activarii clauzei va schimba in bine soarta dosarelor de ministri blocate in Parlament.

    Cel putin o parte dintre fondurile europene ar trebui de asemenea blocate, pt ca de aici mai trage nadejde clasa politica sa fure un ban. Daca banii aia oricum tot nu ajung la cine trebuie, macar sa nu ajunga nici pe mana mafiotilor astora.
  • +3 (3 voturi)    
    UE sa arate fapte nu vorbe (Luni, 19 mai 2008, 16:11)

    tavyy [anonim]

    Pana nu o sa se inghete toate fondurile europene si pana cand Romania nu va mai primi nici un ban (absolut nici un ban) de la UE coruptia va fi si va ramane la fel. Coruptia in romaina se va diminua odata cu moarte baronilor locali (Mitrea, Nastase, Fenechiu si altii care-or mai fi ei). Furati fratilor furati.. Dar pana cand? Pana cand nu veti mai avea ce.
    • +2 (2 voturi)    
      bravo tavyy (Luni, 19 mai 2008, 16:31)

      costin [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      are dreptate tavyy EU ar trebui sa inghete toate fondurile .Altfel o sa se fure toate .
  • 0 (0 voturi)    
    clauza, numai clauza ne mai salveaza (Luni, 19 mai 2008, 17:05)

    judex [anonim]

    Oare, cei 322 nu au nimic de zis ?!
    • 0 (0 voturi)    
      stiu eu ce au de zis!! (Marţi, 20 mai 2008, 0:51)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui judex

      "da' cine sunt, domnule, astia, sa ne spuna NOUA ce sa facem? ce? n-avem noi expertii nostri? noricile noastre? sa-si vada, domnule, de coruptia de la ei si sa lase pe tariceanu sa guverneze linistit, sa aiba grija de numeroasele <<chestiuni>> de pe <<agenda cetateanului>>"... cetateanului liberal de la varf, evident!
  • 0 (0 voturi)    
    si-ar mai fi (Luni, 19 mai 2008, 18:33)

    cosmin [anonim]

    ...si faptul ca, ratalai cum suntem in indeplinirea feluritelor obiective autopropuse in fata unor entitati internationale, peste vreo 20-30 de ani iar o sa ne plangem ca am fost lasati pe dinafara, ignorati si dezavantajati, iar vom da vina pe oricine, numa' pe noi nu si vom poza in martirii vietii...n-ar fi nici prima nici ultima data...la chestii de-astea suntem PERFECTI!
  • 0 (0 voturi)    
    blocarea fondurilor este solutia ? (Luni, 19 mai 2008, 21:07)

    directia 5 [anonim]

    nu cred ,oricum Ro. contribuie cu mai mult decat atrage din bugetul UE si nici activarea clauzei pe justitie care presupune nerecunoasterea hotararilor instantelor romanesti nu va sensibiliza clasa politica .Asa ca solutia sta in noi,aia din UE nu pot vota in locul nostru, daca SOCIETATEA CIVILA va asista in continuare pasiva la derapajele Parlamentului,la abuzurile guv. si la nesimtirea CCR atunci nu mai este cazul sa ne lamentam si sa asteptam salvarea din exterior
    • 0 (0 voturi)    
      ar sta solutia in noi (Marţi, 20 mai 2008, 0:59)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Daca am avea educatie si spirit civic. Dar romanii sint bombardati zilnic cu "Din dragoste", "Dansez pentru tine" si alte emisiuni de divertisment. In Romania baieteii vor sa se faca manelisti iar fetitele fotomodele. In Romania sistemul de invatamint se schimba anual: un an cu teze unice, un an cu bac la 7 materii, un an cu calificative, manuale alternative care nu sint manuale samd. Profesorii nu stiu ce predau iar parintii, acasa, sint prea obositi sa se mai ocupe de copii.
  • 0 (0 voturi)    
    romania=o cauza pierduta ! (Luni, 19 mai 2008, 22:08)

    marius george [anonim]

    stati linistiti , ca sacalii astia mai fura cat mai au pe cine. daca in 10 ani mai gasesti altceva in afara de pensionari, romi,indieni,chinezi,etc. in tara asta de kkt,mai vorbim. eu castig destul in momentul de fata, dar abia astept sa plec definitiv in canada,sa nu mai aud de haznaua asta in care nu se mai poate trai. pai nu e posibil ca intr-o capitala europeana sa nu ai doctori ,profesori,etc, competenti, si sa fi nevoit sa apelezi doar la pensionarii care au ramas ,restul de tinerii plecand. pentru politicienii astia de kkt ,sa stiti ca oamenii care au facut foamea in romania au plecat pt. banii afara ,iar ceilalti, cei inteligenti ,pentru calitatea vietii. degeaba este cineva platit cu 3000E.daca nu are pe ce sa-i dea.te duci intr-un spital si te lovesti de mediocritati,te duci intr-un restaurant si esti servit cu vechituri,dai copilul la scoala si vine mai prost decat l-ai trimis,etc. singura mea mare dorinta este ,cand voi pleca ,macar sa uit de unde am plecat sau ca am trait vreodata aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Vai ce tristete! (Marţi, 20 mai 2008, 10:01)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui marius george

      Cata jale s-a intrupat in sirenele Tapalaga,Pora sub conducerea inteleapta a Sefei madam Mungiu. Vai de coruptul popor (partea ne -PLD!) roman in frunte cu ticalosul guver Tariceanu cum este el rusinea UE. In aceste conditii poate nu se mai obseva scandalurile continui de coruptie de la Bruxelles unde inalti functionari baga mana in fonduri la care contribuim si noi,nu se vad nici cele din tarile care ne controleaza la coruptie (vezi Franta cu Chirac,Germania cu Kohl,UK cu Blair etc). Bineinteles deontologii o sa zica ca pe atia ii prine justitia dar nu zic cat dureaza si la ei aceasta prindere si apoi condamnarea! In cele mai multe tipuri de fraude maestrii romanilor sunt in vest asa ca aici suntem integrati. Daca mai vorbim si de educatia precara a majoritatii poporului romana este explicabila situatia si inevitabila. Tristetea este ca si trendul spre normalitate a fost incetinit de ambitiile politice ale cuplului Basescu-Macovei care au acordat o pondere exagerata in exercitarea actului de justitie ,procurorilor ,selectionati dupa fidelitatea fata de ei si nu dupa comp[etente. De aici lipsa cvasi-totala a vre-unei condamnari si restituirea dosarelor!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu articol din ziarul financiar (Luni, 19 mai 2008, 22:08)

    alf [utilizator]

    Mai exact.
    pagina 3, titlu: "UE sustine crearea companiei energetica integrate" de Roxana Petrescu.

    Sunt mai multe neadevaruri aici:

    1) Un purtator de cuvant nu-si dezminte comisarul. Dl Piebalgs stia ca vorbeste despre Romania si de ce pune la cale guvernul acestei tari.

    2) Nu au loc concentrari in productia de energie electrica din Franta sau Germania.
    Dimpotriva, Comisia Europeana a obligat societatile de energie electrica din aceste tari sa vanda permanent din active.
    Cea mai recenta vanzare se petrece in Germania, unde EoN, care detine numai o treime din piata interna (nu peste 50 % cum prevede guvernul la noi) este obligata sa mai vanda o capacitate de aproape 5000 MW pentru a nu putea controla piata.

    3) La energia electrica, concurenta dintre granitele unei tari nu prea poate fi influentata de producatorii externi si orice concentrare mai mare de 30 % devine nociva pentru consumatorii de energie electrica.

    Oare Comisia Europeana are habar de afirmatiile din presa romaneasca?
  • 0 (0 voturi)    
    Facem un apel disperat catre lumea (Marţi, 20 mai 2008, 9:11)

    OMUL [anonim]

    civilizata !Facem apel catre comunitatea europeana!Nu lasati aceasta tara si acest popor sa fie jefuit si distrus de canalii.In Romania, justitia este in mana fostilor activisti comunisti -fesenisti , a fostei securitati si a mafiotilor.Constitutia din 2003, votata la un mic si o bere, este conceputa pentru protectia mafiei si crimelor acesteia. Preluati direct controlul justitiei din Romania !Oamenii ,sunt disperati din cauza injustitiei.Mari criminali si jefuitori sfideaza orice lege si omenia.S-a ajuns la starea de disperare, cand cetateanul crede ca trebuie sa-si faca dreptate cu parul.
  • 0 (0 voturi)    
    Care anticoruptie? (Marţi, 20 mai 2008, 14:35)

    Radu [anonim]

    Toate guvernele din ultimii ani cauta coruptia. Daca nu exista nu au ce pedepsi. Deci noi toti cei care avem de suferit suntem sau nebuni sau antipatrioti. Nici pe timpul fanariotilor coruptia nu a fost combatuta. De ce acum?