Adomnitei, "Terminatorul Educatiei"

Sindicatele din invatamant cer retragerea imediata a subiectelor pentru bacalaureat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 mai 2008, 15:16 Actualitate | Esenţial


Sindicatele din invatamant cer retragerea imediata a subiectelor pentru examenul de bacalaureat si aplicarea imediata a subiectelor din anul 2007, pentru care elevii s-au pregatit deja. Intr-un comunicat remis HotNews.ro, Catalin Croitoru, liderul Federatiei Educatiei Nationale si presedintele Comisiei de Educatie si Cercetare din Partidul Democrat Liberal, acuza faptul ca subiectele pentru proba orala la limba si literatura romana pentru examenul de bacalaureat de anul acesta ar fi in afara programei si il numeste pe ministrul Cristian Adomnitei "Terminatorul Educatiei".

Mai exact, sindicalistii contesta inlocuirea subiectului de literatura din cadrul examenului cu un text la prima vedere dintre cele patru stiluri functionale ale limbii romane, care trebuie comentat de elevi. Masura a fost contestata si de academicianul Eugen Simion, de cadrele didactice de liceu, de parintii si de elevii claselor a XII-a.

"Protestele sunt perfect indreptatite si trebuie luate masuri imediate pentru a preveni o catastrofa la notarea elevilor sau aparitia unui fenomen de coruptie in masa", se arata in comunicat. "Absolventii liceului romanesc nu trebuie sa fie capabili sa vorbeasca despre Caragiale, Blaga, Calinescu, Eminescu, Bacovia, Stanescu, Sorescu, ci numai despre „Ghidul cetateanului roman in UE”, „Raportul Tismaneanu” sau „Raportul de Sociologie Urbana si Regionala”, se mai arata in comunicat.

Protestatarii mai spun ca variantele de subiecte au fost publicate doar pe internet, ceea ce nu a asigurat preluarea unitara de catre cei 170.000 de absolventi si, mult prea tarziu, la sfarsitul lunii aprilie, in conditiile in care ar fi trebuit publicate inca de la 15 septembrie 2007.

In plus, subiectele s-ar afla in afara coordonatelor logice ale programei de liceu, deoarece numarul de ore afectat sectiunii „Comunicare” in cei 4 ani nu justifica existenta la BAC doar a acestui tip de subiect si, in plus, profesorii examinatori nu sunt pregatiti pentru a nota unitar aceste subiecte, motiv pentru care ar putea aparea decalaje mari de apreciere.

Nu in ultimul rand, sindicalistii considera ca exista riscul sa se amplifice si aprofundeze stimularea materiala a profesorilor pana la aparitia unui fenomen de masa care va scapa de sub control.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1459 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ? (Luni, 19 mai 2008, 15:40)

    666 [utilizator]

    Catalin Croitoru?
    Fie s-a clonat si asta, fie confuzati, dna Neagu, fie din lider de sindicat (FEN) s-a pedelizat si el, deci n-are cum sa mai fie mare razboinic sindicalist.

    Cum e?
  • 0 (0 voturi)    
    ZERO INVATAMANT (Luni, 19 mai 2008, 15:44)

    gabifm [utilizator]

    Mai bine profesorii ar veni la scoala, ar preda daca tot intra la ore, nu i-ar mai lasa pe copii sa copieze la lucrari sau teze. Cu alte cuvinte s-ar responsabiliza pentru educarea copiilor.
    • 0 (0 voturi)    
      mda.. (Marţi, 20 mai 2008, 7:49)

      MAN [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      ...ce sa inveti omule la scoala???....am terminat liceul anu trecut si nu mai stiu absolut nimic (numai ce m-a interesat: istoria, care o stiam de altundeva oricum)...daca vrei sa inveti uita-te la Discovey, engleza tot de la televizor mi-am invatat-o si am si Cambridge-u...
      Chiar nu vede lumea ce se face la liceu?...se tocesc toate prostiile...zeci de comentarii aiurea...care nu le mai folosesti in viata niciodata.... metoda comunista ca niciunde...
      ...solutia ar fi o REFORMA...scoala ca in Germania, inveti ce vrei tu, ce crezi ca-ti foloseste, si la liceu se intra direct in ceea ce crezi ca vei continua dupa...
      ...mai auzi unii ca nu se invata in Romania...e o prostie totala. Ce sa inveti...toceala aia nu ajuta pe nimeni, si nu iti ridica IQ-u deloc. E o bataie de joc in masa, pe care nimeni de la revoultie incoace nu o schimba...
      La facultate e cam la fel... Din numeroasele materii ce se fac iti trebuie una practic, care sa-ti foloseasca dupa ce termini (cazu meu: finante)... iar odata ce ajung sa am un job, tot ce 'invatasem' e aproape null, pentru ca oricum sunt instruit ce trebuie sa fac... - o fac doar pt diploma
      Nimic nu e practic in educatia de la noi... nu se fac prezentari, sau iesiri la documentare, sau experimente (in cazul acelor scoli care ar avea nevoie)....dar suntem pusi sa tocim ca PROSTII !!!
      Se mira cretinii astia ca pleaca tinerii in strainatate ... JALE!
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Luni, 19 mai 2008, 15:53)

    demisia [anonim]

    cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci !

    cand mai multi iti spun ca gresesti te retragi.

    demisia de onoare mai are semnificatie ?
    se pare ca nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poarta mai baieti (Luni, 19 mai 2008, 16:10)

    Shadow [anonim]

    Asa s-a invatat la marea "emanatie" din 90. psd-ul au si ei un lider sindical la Metrorex (Ion Radoi) care e si senator pdl-arii pe aceeasi cutuma au si ei pe croitoru la fen (viitor senator pdl). Si mai spunea cineva ca astea doua nu seamana.
  • 0 (0 voturi)    
    BAFTA (Luni, 19 mai 2008, 16:20)

    un fost elev [anonim]

    Asa e : domnule Ministru, ar trebui sa va dati demisia, iar faceti experimente pe o promotie de elevi!
    Dar acum , ar trebui amaratii astia de elevi sa mai astepte o alta organizare a Bac-ului, ii torturati cu adevarat!
    Cu siguranta, examinatorii vor nota , la Romana, cat de expresiv e elevul, ce discurs are, ca nici ei nu s-ar simti bine in fata unor astfel de subiecte!
    Daca veti continua asa, riscati sa scoateti promotii din ce in ce mai slabe.
    Intai, manualele revizuite, fara alternative, ci unice, profesorii reinstruiti, mai ales la pedagogie,.apoi puteti avea si pretentii la elevi olimpici 100 %!
  • 0 (0 voturi)    
    Aiurea.. (Luni, 19 mai 2008, 17:26)

    raichu [anonim]

    la oral era problema .... da la probele scrise ca isi bat joc de noi si de ei mai ales cu exercitiile de matematica sunt la fel de dificile ca la o admintere de facultate..
    • 0 (0 voturi)    
      ar trebui sa faceti cumva sa fie mai usor la bac (Luni, 19 mai 2008, 18:21)

      Bucatariu Lucian constantin [anonim] i-a raspuns lui raichu

      pentruca ce subiecte neati dat de nu putem sa dormim noapte ca atata trebuie sa invata la ele mai ales la matematica sunt foarte grele nu cred ca o sa luam nici nota 5 de trecere la bac sunt cum sa va spun niste variante care va bateti joc de elevi respectivi care au bac anu acesta si sa stiti un lucru Romani sunt cei mai obositi cu invatamantu semneaza cu mare respect fata de voi Lucian
      • 0 (0 voturi)    
        Limba romana (Luni, 19 mai 2008, 20:07)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Bucatariu Lucian constantin

        Pai daca asa stiti sa va exprimati si sa scrieti in limba romana, nici nu e de mirare ca nu o sa luati nici macar nota 5, stimabile.
      • 0 (0 voturi)    
        nota 5? (Marţi, 20 mai 2008, 10:50)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui Bucatariu Lucian constantin

        Tipuri de greseli in discursul tau:
        1. nu stii sa segmentezi discursul oral in cuvinte scrise (ex. PENTRUCA)
        2. ortografia ta este de nivelul clasei a IIa cand e vorba de gramatica (ex. NEATI); adica cei de a IIa stiu ca nu exista un asemenea cuvant in limba romana
        3. nu stii sa fragmantezi discursul in propozitii, nu cunosti nici nu fel de semn de punctuatie, te dai PROUST dar ma tem ca trebuie sa il indepartezi pe U sa vezi realitatea.
        4. super-fraza ta este formulata indecent de prost, cu turnuri spre subordonate imposibile aici (ex. "...cum sa va spun niste variante care va bateti joc de elevi...")
        Eu stiu ca-i greu, toti spun asta, am trecut cu totii pe acolo, dar cand criticam, macar sa nu ne facem de cacao. Ca atunci chiar nu mai suntem credibili!
  • 0 (0 voturi)    
    intreb (Luni, 19 mai 2008, 17:26)

    atreus [anonim]

    Ideea cu pactul pentru educatie a fost buna, dar pare-mi-se am spus la un moment dat ca s-ar putea sa nu aiba nici un rezultat. Am vazut comentarii mai sus in care se spunea ca profesorii nu isi tin cursurile. Eu nu mai sunt elev de cativa ani dar pe vremea mea tot asa era. Profii nu faceau nimic sau nici nu veneau pe la ore si invatamantul era mai degraba "privat", in sensul meditatiilor. Bac-ul are oare vreo semnificatie? Eu sunt in continuare un sustinator al sistemului american, si va amintesc (pentru cei care stiu deja dar nu se gandesc la el) cum functioneaza: elevul invata si liceul ii da un GPA (un fel de medie generala pe liceu). Apoi, pentru a fi admis la universitate mai trebuie sa dea un test, anume SAT in care se verifica APTITUDINILE(!) dezvoltate in scoala.
    Revenind insa la sistemul din romania, daca ar exista un asemenea test si daca elevii ar fi pusi sa completeze cate un formular cu intrebari despre eficienta in predare a profului X si acel formular ar cantari in reangajarea profesorului credeti ca si-ar mai permite cutare prof sa isi bata joc de elevi?! Si mai mult, daca elevii ar fi evaluati intr-o perioada bine definita si in rest prezenta nu ar fi obligatorie iar profesorul ar fi platit in functie de cati elevi ii vin la ore credeti ca acel prof si-ar mai permite sa traga chiulul? Dar daca testul de admitere la universitati ar fi real si important atunci credeti ca elevul si-ar permite sa isi bata joc de profii buni cand numai si numai el pierde daca nu isi castiga abilitatile necesare admiterii la facultate?
    doar intreb...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru bucatari (Marţi, 20 mai 2008, 11:42)

    cosmin [anonim]

    pentru tine va fi intr-adevar greu sa scoti un 5 elegant. luind in considerare faptul ca limba ta romana e naucitoare, dar te plangi de greutatea subiectelor la matematica, probabil considerand romana o bagatela...mi se face pielea de gaina...sincer, sper din suflet sa nu doresti sa te realizezi pe linie de neuro-chirurgie, sau ceva similar...