A revenit in Romania dupa aproape un an de arest in Franta

Sever Muresan: Banca Dacia Felix imi datoreaza aproape 40 de milioane de dolari

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 18 mai 2008, 15:38 Actualitate | Esenţial


Proaspat revenit in tara, omul de afaceri Sever Muresan a inceput sa faca dezvaluiri referitoare la dosarele in care este anchetat. Numele lui este legat, printre altele, de devalizarea Bancii Dacia Felix. Omul de afaceri spune insa ca Banca Dacia Felix nu a intrat in faliment, ci a fost cedata. Mai mult, Muresan a  afirmat ca banca ii datoreaza aproape 40 de milioane de dolari. Luni, la Tribunalul Constanta are loc un nou termen in procesul Dacia Felix. Muresan a mai declarat ca  vrea sa-si  reia activitatea economica, "a carei imagine vreau sa se reflecte in sport".

"Banca Dacia Felix nu a fost niciodata devalizata de mine pentru ca banca imi datoreaza aproape 40 de milioane de dolari. Patru experti numiti de instanta de la Constanta au constat ca aceasta suma mi se datoreaza. In aceste operatiuni bancare ne bazam pe documente", a declarat Sever Muresan.

"Este o dezinformare, nu Banca Dacia Felix este inculpata in cele 700 de procese in tara. Banca Dacia Felix a intentat procesele celor care au primit credite fara acoperire", a declarat Sever Muresan la Realitatea TV.

"Acest conflict a izbucnit in cadrul Bancii Dacia Felix. Opozantul meu fiind Ion Ilie Mania, care plecase in Italia inainte de 1989 si care s-a reintors dorind sa fie mare investitor la diferite societati din Romania printre care si Dacia Felix, in 1993. Dupa ce a participat la capitalul bancii, a fost cooptat in consiliul de administratie al bancii. In 1994, am constat ca au fost acordate credite de pe ste 20 de milioane de dolari au fost acordate in baza unei garantii false. Dupa multi ani de zile, instantele romanesti l-au condamnat pe Ion Ilie Mania la fals, uz de fals, fals de moneda, dar era prea tarziu si se prescripsese", a declarat Sever Muresan.

Sever Muresan mai spune ca dosarul de evaziune fiscala din Franta, in care a fost condamnat la un an si jumatate de inchisoare, ar fi fost instrumentat ca urmare a unei sesizari anonime trimisa din Romania. In acel proces era acuzat ca nu a platit 5 milioane de euro fiscului francez.

Omul de afaceri sustine, de asemenea, ca presupusa tentativa ce urma sa aiba loc in Elvetia si in legatura cu care este cercetat, ar fi fost inscenata de un fost angajat care a profitat de ancheta derulata in Romania si ar fi preluat toate activele firmelor detinute de Muresan in Elvetia.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1372 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Bietul de el (Duminică, 18 mai 2008, 15:51)

    Stoewer [anonim]

    Bietul de el, mai vrea si bani. Propun o cheta publica.

    [Pauza pentru o lacrima si mici smiorcaituri]

    Ca vrea sa se reflecte in sport nu ma mira: are companie placuta cu Becali, Mitica Dragomir si altii. Cine se aseamana, se aduna.
    • 0 (0 voturi)    
      vid legislativ (Duminică, 18 mai 2008, 17:51)

      wax [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      Parerea mea ca dupa 90 exista un vid legislativ in domeniul bancar si nu numai. Daca legea nu stipuleaza un lucru ca fiind interzis el este permis. Greseala lui Sever Muresan ca a incercat sa faca in Occident aceleasi lucruri pe care legislatia din Romania i le-a permis . Acolo insa ulciorul nu a mai mers la apa.Cine stie poate isi recupereaza si paguba de 40 de milioane asa ca sa nu moara de foame ....
  • 0 (0 voturi)    
    Recomandare (Duminică, 18 mai 2008, 16:07)

    asfalt [anonim]

    Stimate domn Sever Muresan,
    Va rog luati legatura cu presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, dinsul poate rezolva problema Dvs. cu Banca Dacia Felix.
    Cu stima,
    Dorinel Umbrarescu
    • 0 (0 voturi)    
      sever muresan (Duminică, 18 mai 2008, 23:16)

      antoniu [anonim] i-a raspuns lui asfalt

      Stimate domnule Umbrarescu,
      Multumesc pentru consiliere, va invit pentru o discutie si pentru stabilirea unei strategii comune in materie....
      Cu stima,
      Sever MURESAN
      e-mail : sever.muresan@yahoo.com
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule Umbrarescu, (Luni, 19 mai 2008, 6:51)

      judex [anonim] i-a raspuns lui asfalt

      Va rog mai bine sa ma ajutati sa contactez pe fruntasii PSD pe care ii cunosc mai bine si care au relatiile necesare in justitia romaneasca actuala, singurii care ma pot ajuta.
      Cu stima,
      A.M.
  • 0 (0 voturi)    
    grupul de sprijin muncitoresc al tovarasului (Duminică, 18 mai 2008, 16:54)

    anonymus [anonim]

    generalii Spiroiu si Chelaru ( tzutzarul Doru Braia nu se pune),generali care si-au castigat gradele( la umbra )in Marele Razboi pentru Jefuirea Romaniei sub comanda tovarasului Iliescu si acum vor si ei sa mai roada un os ! Ati auzit una buna :Banca Dacia Felix era pentru sustinerea romanismului si a investitiilor romanesti in Ardeal si Moldova !!! O creatie patriotica la fel ca banca Religiilor si alte banci din Cismigiu si Herastrau devalizate de romanii patrioti! Cum stam cu rebrenduirea CEC alta teapa populara in avantajul propasirii romanilor si romanismului ,mai mica ,de doar 50 mil Euro??!
    • 0 (0 voturi)    
      sever muresan (Duminică, 18 mai 2008, 23:14)

      antonia [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      N-ar fi mai bine sa luati direct legatura cu muresan sa va lamureasca ? Si daca omul are dreptate ????!!!
      • 0 (0 voturi)    
        antonia ,nu am nimic cu omul Muresan (Luni, 19 mai 2008, 10:00)

        anonymus [anonim] i-a raspuns lui antonia

        pe mine ma distreaza comicul de situatie ,in care un Gen Chelaru ,un Gen.Spiroiu, un revolutionar "de ziua a7-a " Braia ( care se poate presupune ca au tras unii in altii la Revolutiune,eufemistic vorbind ) se sparg in figuri la comun ,strans sudati intro conferinta de presa sa il sustina pe Muresan -tu nu ai avea o clipa de destindere ,dupa atata stres, sa vezi cu ochii tai asa ceva rar ?Decat sa mergi la teatru seara , mai bine sa ai parte de un matineu !deci nu ma intereseaza dl Muresan dar prea de multe ori am luat plasa noi astia, prostimea ,ca sa nu zic bulimea !
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Duminică, 18 mai 2008, 23:42)

    mircea [anonim]

    acum catva timp in franta, numele lu ia fost pus alaturi de crima organizata si acum vine sa spuna ca statul tre sa ii care bani... treaba e de show... si mai minunat e ca probabil o sa ii si primeasca.
    • 0 (0 voturi)    
      daca cu justitia franceza nu merge.... (Luni, 19 mai 2008, 6:53)

      judex [anonim] i-a raspuns lui mircea

      las' ca merge sigur cu justitia romaneasca, din raiul hotilor si coruptilor, bine protejati sub pulpana ei, sa nu cumva sa-i pierdem.
  • 0 (0 voturi)    
    MURESAN - NEVINOVAT (Luni, 19 mai 2008, 12:04)

    geo [anonim]

    Pt cei care au postat aceste comentarii le atrag atentia ca habar nu au dspr ce este vb , asa ca e mai bine sa nu se pronunte asupra acestui subiect. Vorbiti si improscati doar ca sa va aflati in treaba . Sever Muresan a fost FURAT intr-un mod f inteligent de oameni care faceau jocuri politice si jocurile unor SERVICII.
    • 0 (0 voturi)    
      nevinovat??!!?? (Luni, 19 mai 2008, 12:55)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui geo

      Iaca un copy-paste din Vladimir Alexe:
      "TENTACULA "DACIA FELIX"
      Cu sprijinul Bancorex, Sever Muresan a devenit actionarul majoritar al bancii "Dacia Felix", dupa ce in 1990 si-a intemeiat firma Paniro Bucuresti, in asociatie cu Croassant de France. Ingineria financiara a inceput in momentul cand Bancorex a creditat Panim cu 16,6 milioane franci francezi iar Sever Muresan i-a transferat la Banca Dacia Felix din Cluj, sub titlul de contribuie la capitalul social. Grupul de firme al lui Sever Muresan a acaparat astfel 68% din Dacia Felix. In 1997, Sever Muresan avea o datorie cifrata la suma record de 1171 miliarde lei.
  • 0 (0 voturi)    
    inginerul financiar (sic!) (Luni, 19 mai 2008, 12:57)

    Laur [anonim]

    1. VENTUZA "CADEWELL-INSULELE VIRGINE"
    Sever Muresan, in complicitate cu vicepresedintele Daciei Felix, Mircea Horia Hossu, a primit un credit ilegal de 334 miliarde lei, destinat achizitionarii de otel-beton, care ar fi urmat sa fie exportat societatii Cadewell din Insulele Virgine, binecunoscut paradis financiar international. Mircea Hossu a intocmit insa documente bancare din care sa rezulte ca Sever Muresan restituise catre Dacia Felix contravaloarea bunurilor exportate, acoperindu-l astfel, fictiv, pentru o parte din credit. Actele utilizate in acest scop fusesera emise de Fondo Sociale di Cooperazione Europeea, cu sediul la Milano, care nu avea insa dreptul sa efectueze operatiuni bancare. Investigatiile au scos la iveala si faptul ca Fondo Sociale apai\inea Ini Muresan si Hossu, nefiind altceva decat o firina-paravan pentru afacerile oculte ale celor doi. Prejudiciul adus Daciei Felix de cei doi, prin ingineria financiara Cadewell - Insulele Virgine: 1000 miliarde lei. (by Vladimir Alexe.)
  • 0 (0 voturi)    
    inginerul financiar (2) (Luni, 19 mai 2008, 13:02)

    Laur [anonim]

    VENTUZA "S.V. INTERNATIONAL TRANZACTION"
    Tandemul Muresan-Hossu a mai supt 17,5 miliarde lei, precum si alte 160 milioane USD de la Dacia Felix in 1990. Bancorex - nava amiral a mafiei financiare sub regimul Iliescu -a emis o scrisoare de garantie in favoarea firmei franceze S.V. (Sever Muresan) International Tranzaction, in baza unui ordin emis de firma de comert exterior Terra - despre care toata lumea, cat de cat informata, stie cui apartinuse inainte de '89 - pentru derularea unei afaceri fantoma. Sever Muresan a utilizat ilegal scrisoarea de garantie, prin intermediul complicelui sau Mircea Hossu - pt credite in valoare insumata de 17,5 miliarde lei. La care s-a mai adaugat o alta ventuza, de doar 160 milioane USD, din contul Daciei Felix, care formeaza obiectul unui dosar de cercetare penala distinct. (by Vladimir Alexe)