Acceleratul 1661 Bucuresti - Iasi a deraiat langa Valea Calugareasca - un pasager a murit si patru au fost raniti
Prefectul Judetului Prahova, Doru Marius Nechiti, a declarat, pentru Antena 3, ca este posibil ca accidentul sa se fi produs din cauza trecerii peste un macaz. Varianta este confirmata si de directorul CFR Calatori Alexandru Noaptes, care a declarat si el ca accidentul s-a produs din cauza trecerii peste un macaz.
Persoana care a decedat este o tanara de 20 de ani. Ea si-a pierdut viata din cauza faptului ca, in momentul in care trenul a trecut peste macaz, o sina s-a desprins si a intrat prin podeaua vagonului, ranind-o grav pe fata. Aceasta si-a pierdut viata din cauza leziunilor grave suferite la cap.
Potrivit Antena 3, unii dintre pasageri s-au plans, insa, ca ambulantele si echipele de descarcerare ar fi ajuns destul de tarziu la locul accidentului, cam dupa o jumatate de ora dupa ce trenul a deraiat. Oamenii au povestit ca au fost nevoiti sa iasa singuri din tren, iar in vagoanele deraiate lumea s-a calcat in picioare, iar unii s-au ranit in incercarea de a iesi cat mai repede din tren. Din fericire, trenul nu era foarte aglomerat, fiind doar cate 30-40 de calatori in fiecare vagon.
Pasagerii vor fi transportati la destinatie, la Iasi, de un tren Intercity care a ajuns deja in apropierea locului accidentului, insa pentru ca trenul sa poata pleca spre Iasi, trebuie dat la o parte acceleratul care a deraiat si nu se stie cat timp va dura aceasta operatiune.
La locul accidentului a ajuns si ministrul Transporturilor, Ludovic Orban. El a declarat ca macazul care se banuieste ca ar fi dus la producerea accidentului a fost verificat in urma cu doar cateva zile si i s-a dat avizul de functionare.
O ancheta va stabili cu exactitate, in urmatoarele zile, vinovatii si cauzele accidentului.

Ce fac cetățenii din Sectorul 2 cu gunoiul menajer de la 1 martie, cu cine încheie contracte, cât plătesc / Primarul Radu Mihaiu: Licență teritorială la nivelul Sectorului 2 nu are niciun operator
1.205 de doze de vaccin antiCOVID-19 pierdute, cele mai multe în Cluj / Între motive: spargerea flacoanelor sau temperatura inadecvată
K2 - Povestea ”muntelui sălbatic” - Tragedii și victorii pe un monument fantastic din piatră, zăpadă și gheață
Adele, The Cure, Drake și alții. Ce albume așteptăm odată cu revenirea industriei muzicale în 2021
INTERVIU Cum ne ferim de conspirațiile pe seama vaccinului anti-COVID: Fiecare reacție adversă cunoscută până acum e exagerată de conspiraționiști. Ți se dă de înțeles că vei păți cu certitudine acel lucru
VIDEO Vlog-ul lui Cristian Presură: Cum combat experții în Sănătate principalele temeri legate de vaccinul anti-Covid
Vaccinarea profesorilor rămâne prioritate doar în vorbe / Sindicate: Nu pot să se programeze, unora le este teamă să meargă la școală nevaccinați / Cazul concret a două învățătoare
Afacere păguboasă pentru stat: Peste 90 de milioane de măști din Vietnam zac într-un antrepozit vamal, fără prea mari șanse de a mai fi folosite
Obisnuiesc sa merg destul de des cu trenul si pe unele portiuni, cel putin in judetul Bistrita Nasaud, starea caii ferate este deplorabila!
Trenul ala era groaznic ! nespalat cu anii, neintretinut, cel mai jegos tren care nu era bun nici de personal, dapoi accelerat. Acum banuiesc ca de kkt ce era, asta mai lipsea, sa moara un om saracu...
Asa e la noi, mamaliga nu prea explodeaza , oamenii nu isi pun probleme decat daca moare careva ...si nici atunci... ne meritam soarta ...
Este cel mai grav accident CFR din ultimii 13 ani. Cel mai grav accident cu un singur mort. Cam departe de apocalipsa ta...
Felicitari MAFIEI DIN CFR., incepand de la Timisoara pana mai departe? MULTUMIM CA PRETURILE SUNT ASA DE RIDICATE SI LA CONDITII DE PLANS DIN ANUL 1880. FELICITARI MAI DEPARTE CORUPTIEI. AM CALATORIT CU TRENURILE D-VS, AM AVU GRIJA DE COPII CA SA NU CADA DIN TREN.FELICITARI ROM. IN GENARTIE 21....
acum se deviaza circulatia de pe acea ruta, dar se va putea circula, din nou, pe acea linie cu accidentul
Infrastructura CFR nu a ajuns in stare deplorabila care e acuma de cand a venit tariceanu ca prim mnistru
In rest, toti ministrii transporturilor au fost varza (inclusiv TB).
http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_accidents_ferroviaires_en_France#Ann.C3.A9es_2000
daca nu intelegeti ce scriu eu...nu mai cititi la rubrica mea ;) .
Ia sa ne spui tu noua ce ai facut pentru bunul mers al lucrurilor la SN CFR SA ca tot esti in campanie si te lauzi ca o faci si o sa dregi.
Sa-ti spun eu ce ai facut, de fapt ce faci in continuare, ai numit un pusti de 25 de ani la conducere ca la prima greseala vizibila semnalata de presa sa il demiti ca sa iesi tu basma curata, nu de alta dar strica imaginii create.In continuare, numesti directori pe criterii politice si pe criterii de competenta.
Unde naiba ti-a fost strategia din creierul ala de pe toate panourile cand te-ai dus in prima luna de la investirea in functie sa ianugurezi "autostrada soarelui" la care nu ai contribuit cu nimic si cat te-a
costat strangerile de mana?
Acum sa te vedem, asuma-ti raspunderea, dar ce conteaza pentru tine viata unui om....de fapt am vazut cat inseamna, trecerile de pietoni sunt de vina si prostii care traverseaza.
Da dar vezi tu.....nu o sa ne mai canti mult, ne doare capul!.
Acum 18 ani existau trenuri de lux care circulau cu 200km/h in tari europene. In Romania anului 2008 trenurile abia circula cu 80km/h si deraiaza.
Eu cred ca romania are 2 mari probleme: lipsa educatiei si coruptia.
auzi, sa intre o sina prin podeaua vagonului!!!!
Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca....
Poate astfel se mai diminueaza incompetenta autoritatilor. Daca voi nu faceti nici o actiune, nimeni nu va plati nimic, nimeni nu va fi vinovat caci la noi totul se rezolva de la sine.
Debandada/incompetenta din ministerul transporturilor se vede in ultima perioada prin numarul de accidente care au loc.
1. auto suntem primii in Europa -> nici o masura, drumuri de rahat, nici un km de autostrada construit
2.aeronautic-> ne pica avioanele de pe pista ( si asta de 2 ori) a vazut cineva vreun tras la raspundere ?
3.feroviar -> mor oameni cand merge trenu cu 60Km la ora pe niste sine expirate de 20 ani.
In orice alta tara in cazul accidentului s-ar fi asigurat transport cu autobuze pt calatorii din tren, pt celelalte trenuri anulate idem plus rambursarea biletului pt ca ti-au pricinuit inconveniente.
La noi? Nici nu se sinchiseste nimeni sa-ti spuna de ce nu vine trenu in gara. Stai ca prostu pe peron juma de ora/ o ora, te certi sa-ti dea banii pe bilet inapoi la care CFR raspunde ca nu au in regulament rambursarea.
Dupa il vezi pe Orban la televizor cum se mira ca s-a putut intampla asa ceva si cum decreteaza ca fosta guvernare a fost idioata si ca el va lua masuri sa rezolve totul.
Puii mei...ei nu au fost la guvernare pana acu? Ce au facut? Au orbul gainilor?
condoleante familiei...
din pacate...VA URMA..
dureros
mi-as fi dorit k acea fata sa nu fi fost in locul acela... sa fi deraiat trenul fara k ea sa moara. mi-e imposibil sa cred... de ce a trebuit sa se ajunga la asta? orice pedeapsa s-ar aplica vinovatilor tot nu ar aduce-o la viata pe fata care era in floare varstei... care avea viitorul inainte. familia indurerata cu ce se simte mai bine daca or sa se gaseasca niste vinovati? ei aveau nevoie doar de copilul lor care l-au crescut mare si apoi...s-a dus
e din acela cu 2 etaje...frumos pe dinauntru dar merge foarte incet
si in afara nu cred ca se repune un tren pe sine in doua ore, sau ca vine autobuzu din 2 in 2minute
am fost in dublin si cel mai mic interval intre autobuze era de 10min.si nu mai vb de educatie, e la facultate si scrie cu ''k'' se zbarleste pielea pe mine
moldova face parte tot din romania, iar civilizatie buna sau prosta exista si in muntenia, si in oltenia etc. , nu numai in moldova
domnu anonim, ar trebui sa vi se zbarleasca pielea knd auziti de accidente , crime, violuri, furturi, jafuri...si mai putin de faptul k eu prescurtez cu "K" pt comm. de pe NET
Domnişoară dyatiron, aici nu e SMS, nici mIRC. Dacă nu puteţi scrie fără k, sh şi tz, mai bine renunţaţi. Sunt destui cei care-şi dau cu părerea, mai ales când habar n-au ce s-a întâmplat, dar aşa zice la televizor.
sunt site-uri pe care se scriu cuv necenzurate si nu mai zice nimeni nimic. asta e netul, s scrie orice, deci va rog... nu stiam k e chiar asa grav ceea ce am facut :O:O:O da` ma rog, fiecare are parerea lui.
nu s-a terminat ancheta dar totusi nu sunt singura care-si da cu parerea. tot de la TV sau dupa net o sa aflam cu adevarat ce s-a intamplat, k doar nu ne-om interesa personal la fata locului
domnule "nume" probabil sunteti mai in varsta de va jeneaza sa cititi cum scriu tinerii...
Inca ceva :Nimeni nu se joaca cu chestii de siguranta la CFR (macaza si altele)ca stie daca se intampla ceva este tras la raspundere si-n plus daca mor persoane o sa le aiba pe constiinta.
In legatura cu mizeria din trenuri:Daca vreti condtii nu mai distrugeti tot oameni buni!!!!!!!!!!
Pacat de valoarea umana care a disparut in acest accident!
Vagoanele supraetajate sunt vagoane construite in anii '70 pentru trenuri personale. Acestora li s-a schimbat linoleul si au fost reintroduse in compunerea trenurilor rapide si de lung parcurs. In curand, se pare ca CFR-ul va moderniza si garniturile de vagonete de mina. Pregatiti-va pentru Eurostarul Romanesc!
Asa cum se spunea intr-un alt comentariu cauzele sunt adunate: indolenta mare din partea autoritatilor, realizarea de modernizari se desfasoare lent, mecanicii merg drumuri dupa drumuri fiindca oamenii ori au iesit la pensie ori lucreaza la privat, cei care vin noi sunt praf dar desigur vor din start salariu mare fiindca asa stie el ca se plateste in Spania; starea liniilor este proasta - pe anumite tronsoane s-au facut mici investitii, destul de multi bani sunt investiti in salarii, diurne, masini ale celor din conducere.
Angajatii din CFR nu sunt multumiti de ce vad dar nu au ce face incearca sa-si castige salariu.
Nespalatii, putorile care au furat si fura diferite instalatii de pe calea furata ar trebui pusi la munca voluntara in folosul comunitatii astfel poate ar intelege ce greu este sa faci ceva. Lichelele care mor de foame prin diferite sate sarace ale Romaniei decat sa se duca in tari civilizate si sa ne faca de ras mai bine ar fi munci la modernizarea linilor altfel nici in 20 de ani nu o sa terminam o autostrada de la un cap la altul al tarii sau sa avem trenuri rapide.
habar nu am detalii privitoare la trenuri,doar stiu ca in 6 ani de facultate o singura data am avut intarziere din cauza ca sarise un vagon de pe sine.in rest nu m-au deranjat decat intarzierile ,mizeria si mitocania multora dintre angajatii cfr.
ps:ii rog pe minunatii care se vaitau ca au intarziat ambulantele si descarcerarea sa se intereseze unde e cea mai apropiata statie de ambulanta si de pompieri.inca nu s-a inventat teleportarea.
Acum in timpurile democratice dupa orice accident ,in care nu e amestecat direct, Orban apare pe toate posturile si cu vocea lui muzicala spune ca va lua toate masurile,pentru ca accidentele sa nu fie zilnice.
Si ganditi-va ca isi foloseste timpul atat de pretios in care ar putea promite in calitate de candidat la primaria Bucuresti, cel putin un cosmodrom spre luna sau in care ar putea da un concert de ghitara impreuna cu Segovia !
Iar despre accidentul sau propriu, sa vorbim mai putin ,caci sprijinitorii sai galbejiti, barem nu sar la bataie cand ii intrebi (deocamdata) !
PS:cititi de 2 ori inainte sa da ti "TRIMITE"!!!!
ps:te numeri si dumneata printre cei care habar n-au sa scrie in limba romana ;)
camere video pe stalpuri... sda filmeze hotii de surubi si fieruri vechi...
si sa stocheze imaginea unde???
sunt in stare sa dau semnatura, ca in maxim 4 luni, accidentele se vor agrava, dintr-un singur motiv.
vor sa vanda cfr pe 2lei la straini sa ia spaga mare din vanzare!!!!!!!!!
mereu au facut asta...
au destabilizat, falimentat tot era bun si de valoare in tara asta, ca sa nu comenteze lumea ca de ce il vinde pe te miri ce, sa poata lua de la client spaga.
totul e o inscenare.
notati-va pe ceva....
in maxim 6 luni cfr va fi vandut unei companii straine pe nimic.