Gigi Becali, acuzat de dare de mita de catre DNA in in scandalul valizei cu 1, 4 milioane de euro de la Cluj

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2008, 20:48 Actualitate | Esenţial


Becali: Ce, n-am voie sa cumpar terenuri la Cluj?
Foto: Rompres
 documente
(08 Mai 2008) PDF, 80KB
DNA l-a acuzat pe finantatorul Stelei, Gigi Becali, de dare de mita, dupa ce procurorii clujeni au retinut miercuri seara 5 persoane din anturajul sau care aveau asupra lor 1,4 milioane de euro, sustin surse judiciare.  Banii urmau sa ajunga la jucatorii Universitatii Cluj, daca acestia invingeau pe CFR si Steaua ar fi castigat titlul. Gigi Becali a declarat, pentru Telesport, ca persoanele retinute erau intr-adevar trimise de el la Cluj, insa pentru a face tranzactii cu terenuri. DNA a anuntat doar ca investigheaza un caz de coruptie, fara sa precizeze numele celor cercetati.

Potrivit surselor citate, nu era nevoie ca banii sa ajunga la jucatorii Universitatii Cluj pentru a se putea vorbi despre dare de mita, ci simpla promisiune de mituire constituie infractiune.


Purtatorul de cuvant al DNA, Lidia Saplacan, a confirmat, pentru HotNews.ro, ca la Cluj este in curs o astfel de operatiune si ne va tine la curent cu desfasurarea acesteia. DNA nu precizeaza insa, intr-un comunicat oficial, care sunt persoanele implicate si ce acuzatii li se aduc.


Becali: Banii erau pentru niste terenuri


Gigi Becali a declarat miercuri seara, pentru Telesport, ca persoanele retinute erau intr-adevar trimise de el la Cluj, insa pentru a face tranzactii cu terenuri. "Ce, n-am voie sa cumpar terenuri la Cluj?", s-a aratat indignat patronul Stelei.

Redactorul-sef al cotidianului Gazeta Sporturilor, Catalin Tolontan, a declarat, la Realitatea Tv, ca apropiatii patronului Stelei au fost retinuti inaintea partidei de la Cluj, intr-un restaurant si aveau asupra lor o geanta neagra, in care se gaseau cele 1,4 milioane de euro si se banuieste ca urmau sa ii predea banii unui oficial al Universitatii Cluj, daca jucatorii acestei echipe ar fi invins pe CFR si Steaua ar fi luat titlul. Redactorul-sef al Gazetei Sporturilor sustine ca unul dintre barbatii retinuti este o persoana extrem de apropiata lui Gigi Becali - Tea Sponte, omul de incredere al patronului Stelei.

Prezent joi dupa-amiaza la o emisune pe Realitatea TV, Becali a afirmat ca a refuzat citatia data de procurorii DNA. Finantatorul Stelei a declarat ca banii erau pentru niste terenuri, o tranzactie intermediata cu ajutorul unui membru al PNG Cluj.

Potrivit Gazetei Sporturilor, DNA a monitorizat atent finalul de campionat si se astepta ca Gigi Becali sa stimuleze financiar pe Universitatea Cluj, pentru a impiedica CFR-ul sa castige titlul. Potrivit aceleiasi surse, telefonul lui Gigi Becali a fost ascultat de catre DNA, in ultimele zile.

Cei cinci apropiati ai lui Gigi Becali au fost eliberati noaptea trecuta, in jurul orei 3.00. Alaturi de acestia, procurorii l-au retinut in cadrul operatiunii de la Cluj si pe unul dintre jucatorii echipei locale Universitatea, Gigel Coman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13852 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    LIGA 2 (Miercuri, 7 mai 2008, 21:03)

    juventus [anonim]

    Acele terenuri cred ca erau de fapt locuri si era vorba despre locul 1 sau locul 2 ..:))...Bafta in B Steaua daca intr-adevar avem si noi DNA, PNA, Judecatorii si legi care ar trebui sa guverneze tara.
    • 0 (0 voturi)    
      DNA niste retarzi - ABUZURI (Vineri, 9 mai 2008, 13:47)

      GEO [anonim] i-a raspuns lui juventus

      Dna nu stie decat sa faca abuzuri. sunt niste incompetenti care iti pun cuvintele pe gura , tu doar trebuie sa le spui ce vor ei. DNA face jocurile politice si ale SERVICIILOR.
  • +2 (8 voturi)    
    LIGA 2 (Miercuri, 7 mai 2008, 21:03)

    juventus [anonim]

    Acele terenuri cred ca erau de fapt locuri si era vorba despre locul 1 sau locul 2 ..:))...Bafta in B Steaua daca intr-adevar avem si noi DNA, PNA, Judecatorii si legi care ar trebui sa guverneze tara.
  • +5 (11 voturi)    
    Daca se dovedeste ca e adevarat (Miercuri, 7 mai 2008, 21:06)

    Claude [anonim]

    ca Becali intentionat sa-i stimuleze pe U Cluj, Steaua sa fie retrogradata. Ar fi o masura corecta, pentru ca a fost corecta si decizia de a da meciul Stelei in cazul "Bricheta".
    Dar cine sa o retrogradeze? Mitica de la Liga urmarit si el de DNA?
    • +2 (8 voturi)    
      SI lui Gloria Bistrita ce sa-i facem? (Miercuri, 7 mai 2008, 21:43)

      George [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Gloria Bistrita dar mai corect spus Rusinea Bistrica ce sa-i facem? In fata lui CFR a jucat cu juniorii? Asta nu e cumva tot un fel de mita?
      • +2 (4 voturi)    
        si-au urmarit intersul propriu (Miercuri, 7 mai 2008, 22:22)

        jj [anonim] i-a raspuns lui George

        gloria si-au urmarit interul propriu. cum a zis si sabau de ce sa riste sa bage jucatorii cu cartonase galbene si cei obositi intr-un meci in care nu aveau sanse prea mari oricum ... ei luptau la retrogradare.

        prea vedeti consipiratii si unde nu sunt; sabau ii om de onoare.
        • -2 (2 voturi)    
          Chiar asa? (Joi, 8 mai 2008, 7:45)

          Vali Cel Batran [anonim] i-a raspuns lui jj

          Sabau om de onoare? Hai sa fim seriosi in cazul asta!
        • -1 (1 vot)    
          onoarea cu 2 fete (Joi, 8 mai 2008, 11:19)

          George [anonim] i-a raspuns lui jj

          Dar cand a jucat cu Steaua de ce a folosit prma echipa si au jucat cu disperare? Cumva pentru ca onoarea are 2 fete la Bistrita, dupa cum bate vantul?
          • +1 (1 vot)    
            deoarece ... (Joi, 8 mai 2008, 13:16)

            jj [anonim] i-a raspuns lui George

            cand jucau cu steaua ei inca aveau sanse la intertoto ... au urmat cateva meciuri pierdute la rand si asa au ajuns sa lupte pentru retrogradare in ultimele meciuri.
      • 0 (0 voturi)    
        retrogradarea (Miercuri, 7 mai 2008, 23:06)

        Cineva [anonim] i-a raspuns lui George

        Posibil sa ai dreptate, dar pe astia nu i-au prins... oricum, nu e timpul intrat in sac, poate ii gaseste si pe ei.
  • +7 (11 voturi)    
    In sfarsit o veste buna (Miercuri, 7 mai 2008, 21:06)

    Gelu [anonim]

    HAHAHAHAHHAAHHA,

    Avea dreptate Mitica cand zice ca urmeaza Fecali.Sper sa nu fie doar un balon de sapun.Presupun ca acest marlan catodic a inceput sa-i calce pe coada pe multi si cum a devenit de necontrolat trebuie scos din scena. Ce pacat ca nu mai e si Cozma la racoare poate ar fi putut juca amandoi o miuta la Rahova
  • +3 (7 voturi)    
    imobiliare... (Miercuri, 7 mai 2008, 21:12)

    ionuc [anonim]

    Steaua a platit pentru ca s-a lasat pe seama labelor murdare ale becalianului, pacat de tinerii normali care tin cu Steaua
  • 0 (10 voturi)    
    bani de buzunar (Miercuri, 7 mai 2008, 21:23)

    nedumeritul [anonim]

    Nu pricep de ce atata tevatura pentru nimic; ce, voi plecati in delegatie fara un ban in buzunar ?!
  • -4 (14 voturi)    
    Antistelistilor, va bucurati ca niste cretini (Miercuri, 7 mai 2008, 21:27)

    George [anonim]

    In justitie trebuie sa aduci probe. Faptul ca aveau 1.4 milioane la ei nu inseamna nimic.
    Vorba lui Becali, i-am trimis sa cumpere chiloti de dama. Faptul ca promiti public ca ii stimulezi iarasi nu e o proba in justitie. Din cate stiu libertatea de expresie nu este pedepsita de lege.
    Ceea ce conteaza in justitie sunt faptele. Daca erau baieti destepti trebuia sa organizeze un flagrant.
    • +3 (5 voturi)    
      . (Miercuri, 7 mai 2008, 22:46)

      alex [anonim] i-a raspuns lui George

      procurori nu stiuau care o sa fie rezultatul meciului. Probabil ca s-au gandit ca daca Universitatea pierde (asa cum s-a intamplat) nu mai au ce flagrant sa organizeze.

      In articol scrie ca au ascultat telefonul lui Gigi Becali deci ceva probe au.
      • -1 (1 vot)    
        Nu esti pedepsit pentru ce spui pe gura (Joi, 8 mai 2008, 20:04)

        george [anonim] i-a raspuns lui alex

        Ascultatul telefonului nu e o proba.
        Gandeste-te la urmatorul lucru.
        Sunt intr-un bar, tu ma enervezi cu ceva si te amenint ca te omor. Maine te gaseste cineva mort. Primul acuzat sunt eu si exista martori care afirma ca te-am amenintat cu moarte.
        Justitia cere insa probe. Faptul ca am spus pe GURA ca te omor nu este considerat proba.
        Chiar daca eu as fi criminalul nu pot fi acuzat pentru crima decat daca se aduc probe.
        Pot fi acuzat pe baza marturiei cuiva doar daca martorul m-a vazut efectiv ca am comis crima.
        Chiar daca Becali a spus la telefon celor de la U Cluj ca le va da bani, fapta nu s-a comis.
        Faptul ca oamenii lui Becali erau la Cluj cu un milion de euro in valiza nu constituie proba.
        Pot cumva cei de la DNA sa citeasca gandurile ? Chiar daca ar putea face asta nici asta nu e o proba. Pana la urma fapta nu s-a comis si a presune ca acei bani erau destinati U Cluj este penibil chiar daca cu totii stim ca asta e destinatia. DNA si-a dat cu stangul in dreptul
    • +2 (2 voturi)    
      vorbeste frumos te iti rup urechile (Joi, 8 mai 2008, 12:55)

      Sickboy [anonim] i-a raspuns lui George

      ce flagrant sa organizeze cand U cluj a pierdut meciul?

      sa fi stelist inseamna sa iubesti steaua nu sa ii gasesti scuze pe becali.
    • 0 (2 voturi)    
      1,7 milioane euro (Joi, 8 mai 2008, 13:20)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui George

      Dulceata, imi venea sa scriu ca tu esti ... cum ai spus si cu Jiji al tau. M-as cobori prea mult.
      Cu oameni carora le lipseste bunul simt si responsabilitatea nu poti comunica.
      Corect ar fi, in opinia mea, asa cum s-a dat un exemplu cu "bricheta" la Rapid, cu acei jucatori prezenti/absenti la Otelul, si la Steaua (indiferent de DNA) sa intervina federatia.
  • +5 (9 voturi)    
    La puscarie cu ei!!! (Miercuri, 7 mai 2008, 21:27)

    MC [anonim]

    Chiar asa, hai sa vedem mai exista lege in tara asta. Daca nu, atunci sa nu mai aud de campanii pe banii statului NU DA MITA!!!
    Acum sa va vad dragi procurori!!!
    Pe ei.
  • +4 (10 voturi)    
    Becali si-a facut-o singur! (Miercuri, 7 mai 2008, 21:41)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sistemul mafiot din fotbalul romanesc este lovit in plin de fotbalul jucat pe teren de CFR si de DNA, care i-a luat la intrebari pe oamenii lui Becali. Becali, Mitica, Sandu au adus campionatul la mana jocurilor de culise.
    De azi, Becali e terminat ca om politic si pentru ceea ce a facut a intinat si murdarit un club de renume ca Steaua.
    Singura solutie este plecarea lui Becali de la Steaua fie la puscarie, unde ii este locul fie pe alte meleaguri.
    Iata ca se poate, sistemul ticalosit da semne de slabiciunie si cade in plasa mai usor. Mai trebuie schimbata Constitutia facuta de PSD in care se stipuleaza ca magistratii sunt intangibili indiferent de sentinta pe care o dau. Sa vezi atunci cum nu o sa mai ia niciun judecator spaga si vor intra toti hotii la parnaie.
  • +2 (10 voturi)    
    sa fie arestat (Miercuri, 7 mai 2008, 21:41)

    mafiot [anonim]

    acest cioban securist
    • +1 (3 voturi)    
      RE: sa fie arestat (Joi, 8 mai 2008, 8:05)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui mafiot

      Ce treaba are Gigi cu Securitatea? Data viitoare, citeste mai mult decat cuprinsul cartii de istorie...
  • +4 (8 voturi)    
    PARNAIA - singura speranta (Miercuri, 7 mai 2008, 21:47)

    capcaunul [anonim]

    nu va lasati, nu puteti lasa un troglodit sa va dea peste nas la nesfarsit.. becalli, mitica, care mai sunt, la sare cu ei..
  • +1 (3 voturi)    
    fiecare echipa are oamenii pe care ii merita (Miercuri, 7 mai 2008, 21:56)

    ovidiu [anonim]

    ...poate.
  • 0 (6 voturi)    
    pariu (Miercuri, 7 mai 2008, 21:59)

    ws [anonim]

    cine are curaj sa puna pariu cu mine ca nici becali si nici steaua nu or sa pateasca absolut nimic?

    yep, stiu ca becali trebuie trimis la mititica, stiu ca steaua trebuie retrogradata, dar astea nu or sa se intample niciodata.

    pariaza cineva?

    regards,
    ws
  • +3 (7 voturi)    
    idiot (Miercuri, 7 mai 2008, 22:00)

    ab [anonim]

    omul asta face mai mult rau echipei toata munca alora din teren aruncata la cos de gesturile unui idiot (nu ca ar fi singurul, D-mne fereste!!!)
  • -2 (12 voturi)    
    Interesant... (Miercuri, 7 mai 2008, 22:03)

    Dorian [anonim]

    Tot ce ma mira e...oare de ce nu s-a facut o razie si in tabara CFR-ului??? Plus ca banii lor sunt mult mai durerosi...aia sunt bani pt. a induce o infrangere, nu pt. a stimula o victorie... Ce mai conteaza...asa campionat, asa penalty, asa campioana. Non-combat-urile celebre din sezonul asta al mai multor echipe in fata CFR-ului nu intra in competenta vreunui organ de control? Nu, asa-i? Paszkanyi da banii cu cap, asta-i singura diferenta. In rest e fix la fel de murdar ca si Becali. Plus inca un pic...
    Singura mea consolare e ca voi rade bine de tot la meciurile Cluj-ului in grupele CL(unde intra direct tot multumita Stelei - ce mai conteaza)... Barcelona - CFR Cluj - ma doare burta de ras :)))))))))) Catalanii o sa creada ca-s la hidden camera cand ajung pe stadionul ala. :)))
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 mai 2008, 22:41)

      x [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      am stat si m-am gandit ce vrei sa spui.. am ajuns la concluzia ca tu zici de fapt in
      aliniatul 1: sa moara capra vecinului
      aliniatul 2: nu-i asa grav ca s-a dat (si ca sunt probe), ca doar "ungurul" sigur a dat mai mult (ca asa stii tu)
      aliniatul 3: n-a fost penalty, desi piciorul era la 1.8m de pamant
      aliniatul 4: radem de CFR, desi nu stim ce o sa joace in champions leage
      aliniatul 5: habar n-ai ca meciul a fost pe stadionul lui U si nu al CFR-ului

      concluzia: ne lasi?
  • +2 (6 voturi)    
    bani negri (Miercuri, 7 mai 2008, 22:05)

    Attorney Belgae [anonim]

    si chiar daca ar fi urmarit sa cumpere nisip (teren) la Cluj, o astfel de suma nu trebuie oare transferata obligatoru prin banca (1.4 mil EUR?)?
    Sistemul permite? Atunci sistemul este cel complice si cel care implicit incurajeaza. Cine guverneaza sistemul? Numa voi stitzi :-)
    Procuratura si justitia "cea independenta" oare cu cit se cumpara in RO de Becalu?
    Coruptia , non-valoarea (subcultura, manelismul, etc.) au ajuns la cote maxime in RO. Nu stiu ce cautam in UE (cred ca ei ne-au cautat pe noi...)
    • -1 (3 voturi)    
      pai ne-au cautat (Miercuri, 7 mai 2008, 22:51)

      pt bani negri [anonim] i-a raspuns lui Attorney Belgae

      pt sclavi, ca sa faca fatza concurentzei cu China si India
    • 0 (0 voturi)    
      Subcultura? (Joi, 8 mai 2008, 11:22)

      Xila [anonim] i-a raspuns lui Attorney Belgae

      Ai dreptate in cele zise mai sus, insa ai grija la cuvintele folosite... De cand e subcultura ceva de blamat si fara valoare? Probabil faci confuzie intre subcultura si incultura sau altceva...
    • 0 (2 voturi)    
      dar de unde i-a scos? (Joi, 8 mai 2008, 11:27)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui Attorney Belgae

      Eu sunt curioasa din CE banca i-a scos... >:

      Sau unde ii tinea? La saltea? Dar de unde i-a avut? Cum au ajuns banii aia in saltea? >:
  • +5 (9 voturi)    
    becali (Miercuri, 7 mai 2008, 22:23)

    arabu [anonim]

    Uitati-va la Antena 3 , cum Ciutacu si Cristoiu ii plang de mila lui Becali. Antenistii sunt gretosi!!
    • 0 (0 voturi)    
      becali victima lui basescu (Joi, 8 mai 2008, 13:00)

      stefan pop [anonim] i-a raspuns lui arabu

      si este incredibil cum basescu este de vina si pentru asta:))
    • +1 (1 vot)    
      zau? (Joi, 8 mai 2008, 13:55)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui arabu

      au fost vreodata altfel baietii lui Voiculescu?
  • 0 (4 voturi)    
    Cred ca a fost doar o atentionare (Miercuri, 7 mai 2008, 22:25)

    Puiu [anonim]

    Cred ca a fost doar o atentionare pt Becali. Ceva de genul "vezi ca stim ce faci!". Daca vroiau sa faca ceva procurorii DNA trebuiau sa astepte ca banii aia sa fie dati cuiva. E stupid...intr-adevar nu prea ai de ce sa ai la tine 1,4 milioane de euro si nu stiu ce spune legea in situatia asta...
    • +1 (1 vot)    
      A fost o prostie a oamenilor legii (Miercuri, 7 mai 2008, 23:45)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Puiu

      Aia e Puiule. Ca tu nu stii ce spune legea nu-i o problema ca nu esti jurist dar si procurorii habar nu au ce spune legea. Ne gasim in tara incompententei generalizate.
      • -1 (1 vot)    
        Asa e (Joi, 8 mai 2008, 11:27)

        Xila [anonim] i-a raspuns lui Stan

        Asa e... ne gasim in tara in care ne gasim. Si in fiecare dimineata e bine sa ne repetam in fata oglinzii ca suntem niste hoti, nespalati, puturosi, corupti, saraci da cinstiti, mincinosi, invidiosi, ospitalieri, poate ne desteptam sau macar o sa credem tampeniile astea. Asta vrei tu? Daca nu-ti place tara asta eu te invit sa ne parasesti pentru ca simpla vorbaraie pe un forum in care iti manifesti frustrarile prin generalizari nu duc nicaieri.
        • -1 (1 vot)    
          com (Joi, 8 mai 2008, 11:49)

          pixel [anonim] i-a raspuns lui Xila

          I LOVE YOU for this :))))
  • 0 (10 voturi)    
    O MARE CACIALMA (Miercuri, 7 mai 2008, 23:53)

    Canadianul [anonim]

    MITA inseamna sa dai bani cuiva sa nu-si faca treba care trebuie sa si-o faca. II dai mita unui politist sa NU-TI DEA AMENDA. Ii dai mita unui judecator ca sa NU APLICE LEGEA. Ii dai mita unui functionar public ca sa NU RESPECTE intocmai legea.
    Daca dai bani unor oameni ca SA-SI FACA TREABA cu mai multa constiinciozitate se cheama BONUS.
    Daca Becali a vrut sa dea bani celor de la U CLUJ a fost ca sa-i faca sa joace fotbal pe bune ceea ce ar trebui sa faca in mod normal.
    Chiar daca banii ar fi ajuns la U CLUJ asta nu e mita. Daca dai bani echipei adverse sa se lase batuta DA este mita
    • +5 (7 voturi)    
      nedumeriri (Joi, 8 mai 2008, 0:19)

      x [anonim] i-a raspuns lui Canadianul

      1. bonusurile se impoziteaza sau nu?
      2. tentativa de mita este sau nu prevazuta ca infractiune?
      3. cat de greu e sa scoti 50 de milioane de lei vechi si amarati (adica mai putin de 1500 de euro) cash dintr-o firma? ..
      • +1 (1 vot)    
        DA (Joi, 8 mai 2008, 13:01)

        alineatul 2 [anonim] i-a raspuns lui x

        Tentativa de dare de mita se pedepseste.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e asa (Joi, 8 mai 2008, 10:52)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Canadianul

      Cand ma duc la medic si ii dau mita, ii dau mita ca sa isi faca treaba, nu? Dar tot mita e. Nu ii dau mita ca sa omoare pe altul, ii dau mita ca sa me trateze pe mine.

      Cand ma duc la cadastru si ala nu isi face treaba pana nu ii dau mita, ii dau mita ca sa isi faca meseria, nu? Nu ca sa nu o faca, ci ca sa o faca asa cum ar trebui sa o faca fara sa ii dau eu mita. Tot mita e, tot penal.

      Pe langa faptul ca este ilegal, este si impotriva regulamentelor federatiei (aici nu exista nici un fel de indoiala). Asa ca Becali trebuie pedepsit penal, iar Steaua fotbalistic.

      PS: Sunt stelist, dar imi pare bine ca a fost demascat acest mascarici (daca mai era nevoie)
      • +1 (3 voturi)    
        mitä si atentie (Joi, 8 mai 2008, 11:29)

        bau-bau [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        Dacä mä duc la doctor si-mi cere bani ca sä-si "facä treaba", färä inregistrarea sumei si a scopuli alocärii acesteia , iar dacä eu accept sä-i dau, este "dare si luare de mitä". Dacä dau bani eu sau cineva apropiat mie, cu sau farä acceptul meu "dupä" ce doctorul si-a fäcut treaba intr-un fel in care mä multumeste, atunci i-am fäcut acestuia un siplu "cadou", "donatie", etc. La fel si la cadastru...
        Greseala lui Becali a fost precum a lui Orban. A incercat sä musamalizeze doar "de frica repercursiunilor"..Dacä spunea pe fatä pentru ce era destinatä suma de bani, probele DNA nu aveau nici o relevantä juridicä.Aspectul demonstreazä cit de neputinciosi sunt acesti oameni care nu se pot descurca färä consilieri...
      • 0 (2 voturi)    
        re (Joi, 8 mai 2008, 11:43)

        rodin [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        daca mergi la medic si iti conditioneaza efectuarea actului medical pentru o suma de bani poti vorbi de mita.altfel ca ii dai tu pentru ca asa ai auzit,din reflex sau asa iti da tie o siguranta ca vei fi mai bine tratat nu cred ca poti vorbi de mita.si in cazurile pe care le-ai mentionat tu vinovatul principal e cel care primeste mita nu cel care o da-in acest caz e vorba de u cluj
      • 0 (0 voturi)    
        Deci daca tu dai mita (Joi, 8 mai 2008, 19:07)

        Canadianul [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        la doctor, la primarie, la cadastru pentru ca ala sa-si faca treaba atunci si tu si el ar trebui sa faceti parnaie. Conform legii si cel care da si cel care ia este vinovat. Dece nu a fost considerat cel care a dat palinca si catabos ministrului catabos?
        Dece doar Becali sa fie acuzat de dare de mita?
        99.99% din romani dau mita? Ei dece nu sunt acuzati?
    • +2 (2 voturi)    
      DAREA DE MITA (Joi, 8 mai 2008, 12:24)

      iulia [anonim] i-a raspuns lui Canadianul

      va rog eu tare mult nu va mai erijati in juristi/ avocati daca NU aveti studii de specialitate.

      Nu ma intereseaza nici Steaua Buc, nici CFR Cluj, dar e ilar sa vezi cum toata lumea stie, dintr-o data, cand o fapta este "dare de mita", cand "trafic de influenta", cand "evaziune fiscala" s.a.m.d. Canadianule, intamplator sau nu pt. tine, conform Codului Penal A DA MITA inseamna sa PROMITI, sa OFERI sau sa DAI bani sau alte foloase cuiva in scopul DE A-SI INDEPLINI, DE A NU INDEPLINI, sau DE A INTARZIA INDEPLINIREA unui act privitor la indatoririle sale de serviciu sau in scopul de a face un act contrar acestor indatoriri.
      Asa ca da, e DARE DE MITA si nici un ... "bonus". :)))

      A se vedea art. 254, 255, 256 Codul Penal.

      in rest
      respect
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dat vreodata mita? (Joi, 8 mai 2008, 19:15)

        Canadianul [anonim] i-a raspuns lui iulia

        Dar mita adevarata?
        Ai dat vreodata ciubuc? Ciubucul e tot o forma de mita . Toti romanii dau ciubuc.
        Dece nu fac puscarie pentru asta?
        Cei care l-au mituit pe Remes cu palinca si catabos sunt liberi. Nimeni nu i-a acuzat in nici un fel. Dece?
        Daca atat DAREA cat si LUAREA de mita sunt fapte penale dece este acuzat doar cel care primeste?

        De ce din 20 milioane de romani care dau mita este acuzat doar BECALI?
        In fond Becali prin astfel de fapte, prin stimulrea unor echipe ca sa nu faca blat a ridicat nivelul campionatului.

        Daca eu am 1000$ din punct de vedere legal pot sa fac ce vreau cu ei, sa-i donez unor copii orfani, sa-i donez unei echipe de fotbal.

        Hai sa-ti dau un exemplu ipotetic. Eu sunt fan al Stelei si am un miliard de euro.
        Vreau ca Steaua sa castige campionatul. Pentru asta le platesc celor de la U Cluj 2 milioane de euro CA SA JOACE CORECT SI SA NU FACA BLAT. Conform DNA pot si acuzat de dare de MITA, ceea ce este absolut hilar.
        Banii mei pot sa-i donez cui vreau . Citeste legile si constitutia inainte de a te pronunta.
  • -4 (8 voturi)    
    MARE RAS LA DNA CLUJ !!!!!! (Joi, 8 mai 2008, 0:16)

    MARCEL [anonim]

    PE CINE ACUZATI DOMNILOR PROCURORI !!!!
    LUATI BANI DE GEABA !!!!!
    ASTEPTAM SA VA DATI DEMISIA PENTRU PANARAMA
    ASTA CE ATI FACUT-O !!!!
    • -1 (1 vot)    
      >: (Joi, 8 mai 2008, 11:31)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui MARCEL

      Dupa cum scrie (gramatica vai de ea, majuscule, "panarama" etc.) asta pare sa fie Becali insusi :))
  • -3 (11 voturi)    
    Scandalos (Joi, 8 mai 2008, 0:28)

    Anonim [anonim]

    Nu exista nicio lege care sa interzica ceea ce s-a intamplat acolo. Mita (cf art 254 din Codul Penal) este ceea ce primeste FUNCTIONARUL PUBLIC. E fotbalistul functionar public, mai nou ?! Ceea ce s-a intamplat e absolut scandalos.
    • -2 (8 voturi)    
      Da dar... (Joi, 8 mai 2008, 1:18)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Era varianta de rezerva pentru cazul in care Steaua castiga campionatul. Il pierdea la masa verde prin depunctare pentruca FRF introdusese in regulament interdictia de a plati o echipa ca sa-si apere corect sansele (lucru permis de lege dar interzis de un regulament !!! ) . In fond nu este nimic ilegal sa platesti pe cineva sa joace cat mai bine. Ilegal este sa platesti pe cineva sa nu joace corect. In strainatate in fotbal este o metoda foarte folosita cu o singura conditie sa declari tu care ai primit recompensa si sa platesti impozit statului. Si legea romana permite plata de recompense pentru performanta in activitate.
  • -2 (8 voturi)    
    cita timpenie (Joi, 8 mai 2008, 1:17)

    Leo [anonim]

    Asta dovedeste cit de timpiti sint in frnutea tarii, in parlament, in senat, in politie, si mai ales in mass-media. De cind a ajuns sa fie interzis sa mergi cu bani pe strada? Ce motiv a avut politia sa faca perchezitie? A avut politia mandat? Cum se poate intimpla asa ceva intr-o tara care se vrea civilizata? In alta tara mass-media ar fi sarit cit colo ca nu se poate actiona in halul asta asupra cetatenilor.Daca persoanele respective erau prinse cind inminau acei bani, atunci da era altceva.
    • +1 (7 voturi)    
      _ (Joi, 8 mai 2008, 1:41)

      x [anonim] i-a raspuns lui Leo

      voi sunteti platiti pentru comentariile astea sau chiar credeti in ce ziceti?

      sunt doar curios..
    • +1 (1 vot)    
      Vraiste! (Joi, 8 mai 2008, 13:31)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Leo

      Platile pe teritoriul Romaniei, peste 1000 RON, intre persoane juridice se face EXCLUSIV prin banci. Nu exista notiunea de sacosa decat la ... oieri.
      Prin urmare NU avea cum sa cumpere teren la Cluj, cu sacosa, decat daca il asculta meseriasi ca tine.
  • -1 (5 voturi)    
    TEMBELISM!! (Joi, 8 mai 2008, 6:25)

    FLORIN [anonim]

    Observ ca majoritatea clujenilor sunt orbiti de furie, sufera de un tembelism atroce si manifesta o ura salbatica vis a vis de ceea ce numesc ei "mitici". Cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa le "mangaie" ouale miticilor de la Dinamo si Rapid, fiindca altfel "inteligenta" lor (cum spunea un antecomentator) este sublima dar lipseste cu desavarsire!
    Despre acei procurori...mai bine va mai uitati odata la clipul cu robotii! No comment...
    • 0 (0 voturi)    
      Omoram arici cu lopata (Joi, 8 mai 2008, 13:36)

      whitesnake_18 [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      Cam asta se intampla pe acest forum cu privire la acest subiect.
      E clar ca lumea nu poate fi obiectiva fie ca e suporter sau simpatizant Steaua, CRF, Dinamo sau cu orice alta echipa de "succes" din campionatul nostru.
      E clar ca cei din Cluj sau care sustin CFR sunt orbiti de furie si de cei doi mari "cinstiti" ce le conduc clubul.
      La fel de clar este ca si stelistii nu sunt mai calmi, mai ales dupa ultima figura din Groapa!
      Dar pana una alta sa ai bani in valiza nu inseamna si ca vrei sa dai mita (apropos, mita - asa cum spunea cineva-se da functionarilor publici ca sa nu respecte o lege si sa te favorizeze pe tine ce la care da mita). Intrebarea este cum te plimbi cu 1,4 mil. EURO in valiza cand in lumea civilizata s-a inventat tranzactia bancara pentru asemenea sume.? Doar ca se cam vede pe unde se plimba banii daca ii tranzactionezi prin banca... Ceea ce Jiji nu doreste, normal!
      Daca chiar voiau sa-l prinda pe Becali ii organizau flagrantul cu mult timp in urma la alte meciuri... nu acum cand toata lumea se astepta sa dea "bonus" la U si era cu ochii pe el. Cred ca si-a batut joc de marii procurori DNA! Si si-a facut un pic de reclama daca mai era cazul:-(((
      Ca sa nu mai vorbim si de CFR care a tot dat bonusuri pe la echipe si arbitrii tot campionatul.
      Adica e un fel de "hai sa dam mustele afara din Herastrau ca sa zica lumea ca ne-am sesizat si suntem vigilenti". Si toate astea pe banii publici adica de la noi toti!
      Din pacate ei invart banii iar noi ne uitam la meciuri de 2 bani, mergem in LC sau UEFA si ne facem de ras.
      Si, din pacate, in afara de aceste discutii pe forum nu prea avem ce sa facem. Poate doar sa nu ne mai uitam la meciuri sau sa nu mai mergem pe stadion pana nu avem si noi un fotbal adevarat.
      Un fel de greva .... a suporterilor.
      In rest numai de bine si poate facem o figura mai frumoasa la European!
  • +3 (3 voturi)    
    mita (Joi, 8 mai 2008, 8:04)

    csacsi [anonim]

    Domnilor este fraudolos faptul ca Dl Becali poate sa scoate 1.5 mil de euro cash fara nici o factura, hartie etc.

    Cum credeti ca intra asta in contabilitatea lui. Cum credeti ca au fost obtinuti acesti bani daca nu au nici o urma.

    Ia ganditiva ca nu de la stat a luat? Si banii statului nu il asiguram noi?

    In concluzie nu cu banii furati de la noi se fac unii mari smecheri si se caca pe noi (sa ma scuzati de expresie)

    Somn usor Romania
  • +1 (1 vot)    
    si totusi... (Joi, 8 mai 2008, 8:17)

    zexe [anonim]

    ...Becali sustine ca erau 1,7 mil nu 1,4.
    Pai atunci unde sint 300.000???
    Daca vroiau sa-i faca flagrant inseamna ca nu au facut decit decit circ ieftin,cu desfasurare masiva de forte,cu pistoale,pusti ,mascati ,tot tacimul si atit.
    La fel ca si mai devreme in luptele cu teroristii "huliganii" pe strazile orasului,fortele nu au facut decit circ .Au batut cit s-a putut dar cei care se vedeau cu ochiul liber ca erau instigatorii scandalului nu au fost retinuti pe loc asa cum trebuia sa se intimple.
    In cazut banilor ,se intimpla invers,au mers citeva zile pe un zvon si au fact circul cu arestarea inainte de a se produce "darea de mita",deci rezultat zero.
    Dar desfasurarea de forte la locul faptei a fost pe masura ,parca era intr-un film cu teroristi.
    Pina la urma a fost un mare fis dar ramine intrebarea ,unde sint cele 300.000 care lipsesc ca DNA sustine ca a numarat doar 1,4 mil.
  • -1 (3 voturi)    
    bizar (Joi, 8 mai 2008, 8:47)

    Anonim [anonim]

    Domnilor, intelegeti odata ca nu e nimic ilegal nici macar in plata unei echipe ca sa piarda!!! E impotriva regulamentului din fotbal, nu impotriva legii!!! Aplica DNA-ul regulamentul din fotbal?? Chiar ne-am pierdut cu totii mintile??

    E in stare cineva sa citeze legea care s-a incalcat ?
    • -1 (1 vot)    
      .. (Joi, 8 mai 2008, 10:16)

      x [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      intreb din nou: varianta 1. chiar sunteti platiti sau 2. credeti in ce ziceti?

      nu se pune doar problema de a da si lua bani, ci a da si a lua o gramada de bani nejustificati fara chitanta.

      esti in stare sa gasesti singur legea care s-a incalcat?

      daca reusesti inseamna ca esti platit. daca nu, e clar ca e varianta 2 si nu exista medicament..
      • +1 (1 vot)    
        nu mai fiti penibili (Joi, 8 mai 2008, 19:36)

        George [anonim] i-a raspuns lui x

        Cum adica nu poate Becali sa justifice 1 milion de euro cash cand el are o avere estimata la 3 miliarde?
        Pai am vandut un teren si cu asta basta.
        Nu scrie nicairi in nici o lege ca o vanzare de teren fie si ea in valoare de un milion de euro trebuie sa se faca prin banca.
        Eu, proprietarul terenului, daca am acte pe teren nu trebuie sa mai justific nimic. Daca il vand nu ma poate obliga absolut nimeni sa fac tranzactia prin banca. Nu exista nici o lege pentru asta. In fond toti romani vand si cumpara case si apartamente cu bani cash.
        Becali poate sa vanda si sa cumpere terenuri sau orice altceva cu bani cash. Poate fi acuzat penal daca nu declara aceasta transactie ca sa nu plateasca impozitul aferent ( in cazul in care vinde) dar asta e o alta poveste.
    • 0 (2 voturi)    
      rationament (Joi, 8 mai 2008, 13:08)

      stefan pop [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      asta este un rationament de mircea badea+gadea+ciutacu (doar impreuna pot sa fie atat de destepti)
  • -1 (3 voturi)    
    Premiere (Joi, 8 mai 2008, 9:05)

    silviu [anonim]

    Daca U Cluj ar fi jucat cu Steaua si Becali le-ar fi dat bani insemna ca acesta a cumparat meciul.Deci a mituit,a furat,trebuie tras la raspundere.In aceste conditii Becali n-a facut decat sa le ceara celor de la U Cluj sa joace corect in conditiile in care acestia nu mai aveau nimic de pierdut.Credeti,ca daca U Cluj n-ar fi asteptat ceva de la Becali,ar mai fi jucat in felul in care au jucat?In aceste conditii ar trebui trasi la raspundere si toata echipa de fotbal U Cluj....Asa ar fi corect daca se merge pe aceasta pista.Eu unul nu vad nimic rau in a stimula,in orice fel,pe cineva,oricine ar fi el,sa fie CORECT.
    • +3 (3 voturi)    
      gandire de roman (Joi, 8 mai 2008, 10:53)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui silviu

      bai desteptilor, si cum ramane cu fotbalul curat? cum ramane cu moralitatea, cum ramane cu dreptatea? "Eu sa traiesc bine, in restul imi bag ..." D-aia 90% din romani sunt sclavii a 10% pt. ca SUNT PROSTI.
      Daca unul ca becali "stimuleaza" in dreapta si in stanga restul echipelor ce fac ? pierd, nu? ca are becali bani si isi permite sa "stimuleze" pe toti. Si atunci fotbalul se joaca pe teren sau la "masa verde"? D-asta merge Romania asa de prost, pentru ca ne lasam calcati in picioare de unii ca becali, care nu au pic de scrupule.
  • +1 (1 vot)    
    de pe margine... (Joi, 8 mai 2008, 9:14)

    george [anonim]

    vazute lucrurile stau cam asa:
    -pana si Corleone a spus ca banii nu erau pentru cumparat terenuri,bomboane si alte balbaieli'
    -atunci, s-au trimis bani CU INTENTIA de a fi dati
    fie jucatorilor de la "U" DREPT RECOMPENSA ca si-au aparat corect sansele,fie unor persoane de la CFR ca sa NU LUPTE pentru sansa lor,
    -si intr-o varianta si alta actiunea s-a oprit la
    stadiul de INTENTIE,prin interventia DNA.
    -in primul caz nu este deloc condamnabil sa premiezi pe cineva care si-a aparat sansele.DNA trebuia sa astepte, sa vada cine a primit banii ,daca a declarat la fisc veniturile aditionale ca sa le
    fie impozitate si eventual sa ceara justificarea sumelor la sursa.
    -in al doilea caz insa,daca sumele au fost transmise ca sa corupa persoane/jucatori de la CFR, actiunea este de condamnat si chiar daca a oprit-o DNA la stadiul de intentie ,corelata cu spusele martorilor si interceptarile telefonice,are un sens si va continua ,legea pedepsind si constatarea tentativei de corupere/mituire.
    Nu cred insa ca ar trebui sa sufere jucatorii si echipa Steaua, dupa cum am considerat ca nici jucatorii si echipa Rapid nu trebuiau sa sufere din cauza unei brichete.
    Adevarul este ca,oricat de pitoreasca ar fi prezenta lui Becali,a facut mult rau Stelei.
    • 0 (2 voturi)    
      DREPTATE (Joi, 8 mai 2008, 10:55)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui george

      In B direct, cum s-a intamplat si pe la altii...
  • 0 (2 voturi)    
    Cazul "Cluj" (Joi, 8 mai 2008, 9:48)

    Un cetatean platitor de impozite [anonim]

    situatia este de tot rasul- dl. becali vrea sa cumpere terenuri , unde?-la cluj!foarte bine, are tot dreptul.cand vrea asta? tocmai in ziua meciului u-cfr!cam, ciudat, nu?cum vrea sa cumpere?cu banii jos,numai o suma derizorie-1,7 milioane euro, cu care probabil merge in geanta si cand face cumparaturi la piata(marar,patrunjel,salata,loboda,etc)!
    sa luam exemplul italiei,unde asemenea cazuri au fost tratate asa cum merita-cu toata duritatea-indiferent de echipelesi numele implicate!frf,lpf dar si organele abilitate ale statului sa-si faca treaba serios, pana la capat,pentru curatarea fotbalului romanesc de toate mizeriile acumulate!
  • +1 (1 vot)    
    oare cind nu vom mai auzi de banditul fecalii? (Joi, 8 mai 2008, 10:17)

    alt cetatean [anonim]

    as vrea sa aud de aceasta mizerie doar cind va face cerere de eliberare conditionata(care evident sa i se refuze)
  • 0 (0 voturi)    
    sigur! (Joi, 8 mai 2008, 10:27)

    Corrado Cattani [anonim]

    Nu va pati nimic signor Jiji, iar din "lupta" asta cu DNA-ul va iesi doar putin sifonat la procentele electorale, in rest va aparea in mass media razandu-ne in nas ce puternic e el si cum face ce vrea in Becalistan. Vorba aia: avem o tara minunata, pacat ca ... etc
  • 0 (0 voturi)    
    Tara de nebuni (Joi, 8 mai 2008, 10:29)

    Justy [anonim]

    Nu tin cu Steaua, nu-mi plac metodele lui Becali, consider ca este un personaj care, datorita somnului natiunii, poate deveni monstru. Ma bucur mult ca CFR Cluj a luat campionatul, nu inteleg cum de niste ardeleni pot fi atat de balcanici incat sa se bata ca prostii in strada (si pe ce motiv absurd...)
    Nu inteleg care e vina unor oameni care umbla cu bani la ei, fie ei si multi bani. Este evident scopul pe care il aveau, insa, repet, nu inteleg pe ce motiv pot fi arestati niste oameni care umbla cu bani multi in geanta. Asta, pe de-o parte. Pe de alta parte, nu stiu ce poate fi incriminat intr-o tentativa (si nici chiar ntr-un fapt implinit) de a stimula financiar pe altcineva sa-si faca treaba pe care o are de facut. De cand lumea, un executant isi da silinta in ceea ce are de facut cu cat e platit mai bine. Oare nu exista nici o diferenta, in situatia de fata, intre a plati un fotbalist sa joace cat de bine poate si, dimpotriva, a-l plati pentru non-combat? Presupunand ca ar fi platit pt asta, vi se pare ca e acelasi lucru sa vezi un jucator dand pe teren tot ce poate si a-l vedea cum isi pune singur piedica, de frica sa nu dea gol? Pai atunci, hai sa-i arestam si pe jucatorii care pleaca de la o echipa la alta, pe motiv ca noua echipa il va plati mai bine. Nu?
    • +1 (1 vot)    
      da.. (Joi, 8 mai 2008, 10:41)

      georgel [anonim] i-a raspuns lui Justy

      batausii sunt "nucleul galeriei" U Cluj, si unul dintre motivele pentru care nu merg la meciurile echipei amintite (pe care fara ei as fi bucuros sa o sustin).

      aceasta "inima a galeriei" sunt in mare parte fericiti locuitori ai manasturului, si tot ei sunt unul dintre motivele pentru care e singurul cartier prin care am avut probleme umbland noaptea.

      contrar aparentelor, nu sunt electorat pentru PNG, ci pentru romania mare.

      nu sunt balcanici, ci pur si simplu animale.

      despre partea cu banii, nu prea are logica ce zici..
  • 0 (2 voturi)    
    nu stiu (Joi, 8 mai 2008, 10:31)

    FlorinM212 [utilizator]

    Sunt mai necunoscator eu, asa ca imi spune si mie cineva articolul de lege care pedepseste premierea unor rezultate bune a unor sportivi?
    Repet, articol din lege, nu regulamentul federatiei... Poate cineva sa ma ajute cu aceasta informatie?

    Ma indoiesc.

    Adevarul e ca legal nu e nici o problema. Doar ca cfr si-a asigurat spatele. In caz de victorie a lui "U", Steaua putea fi depunctata linistit din cauza regulametului federatiei pe baza acestei 'actiuni' a DNA.
    • 0 (0 voturi)    
      altu-i baiu' (Joi, 8 mai 2008, 10:59)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui FlorinM212

      Nu faptul ca a dorit sa "premieze" niste jucatori constituie problema lui Becali ci faptul ca o sa aiba de justificat provenienta banilor. N-ai fost atent la comentariile de mai sus. Ai fi aflat ca n-ai cum scoate din firma o asemenea suma cash si orice tranzactie peste o anumita suma nu poate fi facuta cu bani-gheata. Asta-i problema berbecului!
      • -1 (1 vot)    
        Cum asa? (Joi, 8 mai 2008, 19:47)

        george [anonim] i-a raspuns lui johnny

        Cineva spunea ca o tranzactie de peste 1000 euro nu poate fi facuta cash? Pai cu romanii care vand/cumpara apartamente de 50.000 - 100.000 euro cash cum ramane?
        Sa spunem ca eu lucrez afara si am 100 000 euro cu care vreau sa cumpar un apartament
        Conform legii ai voie sa introduci in tara 10.000 euro cash de fiecare data cand intri in tara.
        Daca eu intru de 10 ori cu 10mii iam bagat pe tori. Nu vreau sa trimit banii astia prin banca din cauza comisioanelor aberante.
        Ma duc sa cumpar un apartament , platesc cash pentru ca cel care vinde nu accepta altfel.
        Pana acum nu am facut nimic penal.
        Eu am dat banii , pe care ii justific prin faptul ca muncesc afara si ca am intrat de 10 ori cu 10.000 . Nimic ilegal pana aici.
        De unde am facut 100.000 euro afara nu e treaba justitiei romane atat timp cat nu exista si este anti europeana dubla impozitare.

        Faptul ca cel care vinde nu declara cat a luat pe apartament ca sa plateasc mai putin impozit e treaba lui nu a mea.

        Becali are avere de 3 miliarde. A spune ca nu poate justifica 1 milion cash este penibil. Pai daca eu am 100 miloane in contul meu personal, dupa ce mi-am platit toate impozitele am dreptul sa am cash 100 miloane.
        Care e problema. Daca vreau sa sparg niste bani la cazino fie si ei 1 milion de euro, ma duc la banca , scot cash un milion si ii sparg la cazino. Unde e ilegalitatea?
  • 0 (2 voturi)    
    Gigi Becali, acuzat de dare de mita de catre DNA i (Joi, 8 mai 2008, 10:39)

    DNA [anonim]

    Becali, chiar ne crede pe toti niste oi proaste, nu-si da seama ca Romania nu poate fi condusa de mafioti ?
    • +1 (1 vot)    
      HAHAHAH (Joi, 8 mai 2008, 11:10)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui DNA

      Romania ESTE consdusa de mafioti :))
      Acum doar incepe sa se vada pe ici pe colo
    • +1 (1 vot)    
      EI NA!?! (Joi, 8 mai 2008, 13:11)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui DNA

      Bineinteles ca asa va crede! numai ca nu este singurul!
      Romania este condusa de mafioti din 1990!
  • +1 (1 vot)    
    Apreciez hotnews.. dar... (Joi, 8 mai 2008, 10:40)

    Tudor [anonim]

    Nu ar strica mai multa atentie la ce scrieti. Persoanele au fost retinute dupa meci, nu inainte, si nu Gigel Bucur, care joaca la Trimisoara, ci Gigel Coman, fost jucator la Steaua.

    Altfel, desi sunt stelist, sper se duca pana la capat ancheta, sa fie judecat si condamnat Becali, asa cum merita si sa fie depunctata Steaua, asa cum este normal. Chiar daca asta inseamna ca nu o sa mai jucam in Liga Campionilor. E mai important sa se invete minte acest imbecil.
  • -1 (3 voturi)    
    csacsi (Joi, 8 mai 2008, 10:47)

    csacsi [anonim]

    Domnilor, in expresia mita intra toate platile efectuate catre o alta persoana sau firma pentru un bun sau serviciu care nu intra la inpozitare.

    Voi oameni simpli platitori de taxe si impozite, cum puteti sa fiti de acord cu faptul ca manelistii si smecherii care sunt majoritatea fotbalistilor de pe la noi sa fie scutiti de aceste taxe, prin primirea a a astfel de atentii, pe cand voi dati lunar 40-50% din veniturile voastre obtinute cu munca grea la nenea statul, sanatate etc direct , si indirect la nenea Becali si genul?

    Somn usor Romanica!
    • +2 (2 voturi)    
      BAI FRAIERE! (Joi, 8 mai 2008, 13:15)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui csacsi

      Nu este treaba celui care da banii sa se duca sa depuna declaratia de venit a celui care a luat si nici nu are dreptul sa urmareasca acest lucru! Acel cineva care trebuie sa o faca, este FISCUL, domnule ungur, iar acesta nu exista in Romania. Inainte de a da cu bata in balta mai puneti mana si invatati! Tu esti in stare sa spui ca firmele din occident dau mita angajatilor fiindca salariile platite acolo nu au retinute la sursa impozitele!! Esti prost cu flacari!!!
      • -2 (2 voturi)    
        haha (Joi, 8 mai 2008, 13:58)

        x [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

        io cred ca tu esti cam lipsit de bun simt de felul tau, pe langa ca esti nationalist si n-ai inteles ce vrea sa zica csacsi..
        flames are on your side ;)
  • +1 (3 voturi)    
    DNA o adunatura de retardati (Joi, 8 mai 2008, 11:08)

    GEO [anonim]

    Ce face DNA-ul este o mare cretinitate. Cum sa retii niste oameni doar pt ca au asupra lor niste bani? Daca nu au fost prinsi in flagrant , savarsind presupusa infractiune de dare de mita , nu ai cum sa ii inchizi ? Infractiunea intra sub incidenta legii in momentul savarsirii actului de dare de mita , dar cum acest DNA "facator de curatentie" are numai incompetenti in interiorul lui , nu mai lasa loc de alte comentarii. Nu uitati ca DNA a mai inscenat astfel de lucruri doar ca sa aiba cum sa justifice banii pe care ii da pseudolucratorilor pe care ii are . si aici nu ma refer la ofiterii judiciari ci la Retardatii si Complexatii de procurori .
  • -2 (2 voturi)    
    Nu mai stim ce e mita... (Joi, 8 mai 2008, 11:17)

    Ovidiu P [utilizator]

    tot mita este si cand dai bani ca unul sa se uite pe tavan... daca nu se face legal. ma uit la istetii care zic ca e bonus nu mita... pai mita e orice se da pentru a influenta pe cineva, si cand dai "televizoare" ca sa te voteze primar si cand platesti pe "prietenii" de la fisc sa-l verifice pe vecinul de magazin "la sange" tot mita se cheama.
    • +2 (2 voturi)    
      RE: Nu mai stim ce e mita... (Joi, 8 mai 2008, 22:40)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      Pai aici ce s-a dat? Eu am inteles ca "proprietarii" initiali inca mai aveau banii asupra lor. Deci?

      Maine te ia DNA-ul de pe strada ca li se pare ca ai cam multi bani in portofel.
  • +3 (3 voturi)    
    Pt. neavizati. (Joi, 8 mai 2008, 11:25)

    Terente [anonim]

    Pentru non-juristi.
    Becali nu poate fi acuzat de asa ceva.
    Cititi prevederile Codului Penal.
    Nu este implicat un element de autoritate publica in faptele lui Becali.


    Art. 254 - Luarea de mita

    Fapta functionarului care, direct sau indirect, pretinde ori primeste bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori accepta promisiunea unor astfel de foloase sau nu o respinge, în scopul de a îndeplini, a nu îndeplini ori a întârzia îndeplinirea unui act privitor la îndatoririle sale de serviciu sau în scopul de a face un act contrar acestor îndatoriri, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

    Fapta prevazuta în alin. 1, daca a fost savârsita de un functionar cu atributii de control, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

    Banii, valorile sau orice alte bunuri care au facut obiectul luarii de mita se confisca, iar daca acestea nu se gasesc, condamnatul este obligat la plata echivalentului lor în bani.



    Art. 255 - Darea de mita

    Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în modurile si scopurile aratate în art. 254, se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

    Fapta prevazuta în alineatul precedent nu constituie infractiune atunci când mituitorul a fost constrâns prin orice mijloace de catre cel care a luat mita.

    Mituitorul nu se pedepseste daca denunta autoritatii fapta mai înainte ca organul de urmarire sa fi fost sesizat pentru acea infractiune.

    Dispozitiile art. 254 alin. 3 se aplica în mod corespunzator, chiar daca oferta nu a fost urmata de acceptare.

    Banii, valorile sau orice alte bunuri se restituie persoanei care le-a dat în cazurile aratate în alin. 2 si 3.

    Becali nu va pati nimic, deoarece este nevinovat.
    Vorbiti pe lege, nu pe "am auzit ca".
  • -1 (1 vot)    
    are dreptate jiji... (Joi, 8 mai 2008, 11:44)

    fantoma lu jiji [anonim]

    ... cand zice ca bani erea pentru terenuri. numa co uitat sa precijeze: ierea pentru terenuri de fodbal.
    beeeeeeeeeeee(cali)!
  • -1 (3 voturi)    
    Stana, te iubim, ca ca tine nu gasim! (Joi, 8 mai 2008, 11:45)

    Tudi [anonim]

    Despre blatul din Ghencea nimic? Normal, presa e la picioarele jegului Fekali. Stâna ar trebui retrogradată pentru toate hoţiile din cacest campionat, pentru ca măcar la anul să nu strice competiţia şi să fure un loc de CL în dauna echipelor mai bune. În fond, fotbalul românesc pierde din cauză că mergem în CL cu o trupă de blatişti şi mituitori de arbitrii. Dar când însuşi preşedintele decorează un tâlhar pentru că a dat trei puncte oilor, nu ne mai miră nimic...
  • 0 (2 voturi)    
    sa mai speram ? (Joi, 8 mai 2008, 11:49)

    ssd [anonim]

    Oare o sa-l vedem vreodata pe oierul asta plin de aere la puscarie, acolo unde ii e locul alaturi de ceilalti hoti care au dus in mizerie tara asta ?
    Eu nu mai am sperante... dar cine stie, poate exista si minuni.
  • 0 (0 voturi)    
    Posibile clarificari (Joi, 8 mai 2008, 11:50)

    Adevarul [anonim]

    Totul tine de interpretare
    Luarea de mita este fapta functionarului care, direct sau indirect, pretinde primeste bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori ACCEPTA PROMISIUNEA UNOR ASTFEL DE FOLOASE SAU NU O RESPINGE, in scopul de a INDEPLINI, a nu indeplini ori a intarzia ..........

    Se poate spune daca cine vine si spune eu iti dau acesti bani ca tu sa-ti faci meseria si tu nu respingi acea propunere este luare de mita

    Prin functionar public, in sensul legii penale, se intelege ............alte persoane juridice de interes public.
    "Alte persoane juridice de interes public" - orice persoana juridica indiferent de forma de organizare (asociatii, fundatii, sindicate etc) indiferent de felul de proprietati pe care se intemeiaza si indiferent daca sunt guvernamentale sau nu, daca, prin actul constitutiv legal aprobat, sunt destinate a organiza sau servii o colectivitate de oameni .......fie dinr-un domeniu de activitate dintr-o anumita profesie.
    Prin functionar public se intege orice persoana care exercita temporar sa nu, indiferent cum a fost investita, o insarcinare de orice natura, retribuinta sau nu, in serviciul........ unei alte persoane juridice de interes public.
    • 0 (0 voturi)    
      Fotbalist = functionar public ? (Joi, 8 mai 2008, 12:06)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Adevarul

      Vrei sa spui ca se poate interpreta legea astfel incat fotbalistii sa fie functionari publici? Ma indoiesc. Asta e singurul lucru relevant: sunt fotbalistii functionari publici?
      • 0 (0 voturi)    
        Posibilitati (Joi, 8 mai 2008, 14:35)

        Avevarul [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        In dreptul penal „functionar public” nu are doar intelesul de „functionar de la ghiseu” ci mult mai larg. Ex. Luarea de mita poate fi comisa si de cei care detin o functie de conducere intr-un partid, fundatie, organizatie patronala, asociatie fara scop lucrativ; managerii, administratorii la orice agenti economici; profesorii, conductorul de bilete CFR, medicul etc
        Expresia "Alte persoane juridice de interes public" poate a fost interpretata extensiv - club de fotbal (poate fi discutabila).
        Asa cum am scris „Prin functionar public se intelege orice persoana care exercita temporar sau nu, indiferent cum a fost investita, o insarcinare de orice natura, retribuinta sau nu, in serviciul... unei alte persoane juridice de interes public.”
        Textul, în acest caz, poate fi adaptat:
        Conducerea clubului stia de promisiunea facuta si a insarcinat jucatorul care a fost interogat sa primeasca mita. In acest caz clubul si jucatorul sunt cei mituiti (sunt asimilati functionarilor pubici si cei care indeplinesc o insarcinare in serviciul unei alte persoane juridice de interes public daca ea avea cunostinta de acest lucru).

        Conform art. 255 C. pen. daca o persoana (Gigi Becali) care indeplineste conditiile generale pentru a raspunde penal ofera/promite o suma de bani unei alte echipe pentru a juca corect savarseste infractiunea de dare de mita.

        Nu trebuia sa se realizeze nici un flagrant deoarece legea nu cere ca banii sa fie predati/priniti ci doar ca promisiunea unor bani sau alte foloase sa nu fie RESPINSA.

        Totul cred ca se intemeiaza pe interpretarea extensiva a prevederilor legii.
  • 0 (2 voturi)    
    Mita (Joi, 8 mai 2008, 11:51)

    csacsi [anonim]

    Ganditiva putin fratilor.

    Daca toata lumea ar face tranzactiile de bani denumind acestea bonusuri si cadouri cine ar mai plati impozite si taxe.

    Numai voi fratilor care lucrati cu carte de munca si va este luat fara a vedeti nimica din el.

    Daca fiecare ar avea voie sa dea cati bani vrea la cine vrea, totul ar costa 1 leu si restul ar fii platit sub foema de spaga si mita ? nu credeti ?

    OK, cu legile din romania chiar se face cum am descrirs mai sus.

    Somn usor Romania
    • +1 (1 vot)    
      evaziune fiscala nu inseamna mita (Joi, 8 mai 2008, 12:10)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui csacsi

      Tu esti cel care ar trebui sa gandeasca, si nu doar putin. Una e evaziunea fiscala, alta e spalarea de bani, alta e coruptia.

      In plus, nu ti-ar strica nici un curs fulger de limba romana. "Ganditiva" se scrie "ganditi-va". "Nimica" e "nimic". "Ar fii" e "ar fi".

      Infaptuirea dreptatii nu presupune bataia de joc la adresa legii. Si exact asta au facut procurorii.
  • -1 (1 vot)    
    Becali face trafic de influenta (Joi, 8 mai 2008, 12:00)

    o non jurista [anonim]

    art. 254-257 cod penal, alături de darea de mită, traficul de influenţă şi primirea de foloase necuvenite.
    Becali e nevinovat doar in fata celor pe care-i plateste.
    Sigur, va veni timpul ca TOTI ticalosii sa plateasca.
    Pentru ca Justitia trebuie sa redevina oarba. Si noi, romanii, sa nu mai fim umiliti de ciobani miliardari care nu au ce cauta in civilizatia secolului XXI, care se considera curati (vezi Mitica Dragomir), daca n-au fost prinsi. Inca.
  • +2 (2 voturi)    
    omonia (Joi, 8 mai 2008, 12:06)

    cornelius [anonim]

    Stiti cumva daca Omonia Nicosia e prin liga ?
    Sa nu va bareze drumul spre primavara europeana.
    • -2 (2 voturi)    
      slavia (Joi, 8 mai 2008, 13:33)

      ht [anonim] i-a raspuns lui cornelius

      Vezi sa nu fie Slavia Praga prin preliminarii la CL mai intai si apoi gandeste la primaveri europene.
  • +1 (3 voturi)    
    unde a mintit Becali (Joi, 8 mai 2008, 12:50)

    Nautilus [anonim]

    Fapta poate fi interpretata atat ca tentativa de spalare de bani, cat si ca tentativa de mituire. Atata vreme cat nu cunoastem detaliile nu nu putem pronunta nici macar pe jumatate atat de sigur pe cat o poate face un magistrat.

    Gigi Becali minte insa cand spune ca banii erau oferiti contra terenuri, dintr-un singur motiv: achizitiile de imobile, sub orice forma si privind orice fel de imobil, se fac in forma autentica la un cabinet de notar. Pur si simplu nu e legal sa te duci cu o valiza plina cu bani ca sa cumperi un teren asa cum ai cumpara o ciocolata, actul e lovit de nulitate absoluta. Cel mai mare speculant imobiliar ar fi trebuit sa gandeasca inainte de a vorbi, se acuza singur :)

    ~Nautilus
    • 0 (2 voturi)    
      nu stiam asta (Joi, 8 mai 2008, 14:06)

      notarul [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      pe bune de nu m-ai spart cu asta cu notarul. tu te duci la notar cand vezi un apart sa-l cumperi? a venit cu banu' sa obtina un pret mai bun si apoi mergea la notar...si nu cred ca e cineva in tzara asta care stie mai bine ca el cum e mersul cu terenurile....

      in fine, asta daca credem ca asta cauta sa faca cu banii
    • 0 (2 voturi)    
      ha ha (Joi, 8 mai 2008, 19:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      Bun. Unde este fapta penala.
      Daca tranzactia ar fi avut loc, cu bani cash si Becali nu ar fi trecut pe la notar atunci poate fi acuzat penal.
      A acuza penal pe cineva doar pentru ca tu crezi ca el nu o sa respecte legea este deja penibil.
      A avea un milion de euro cash nu este ilegal atat timp cat poti sa dovedesti provenienta banilor.
      Nimeni nu l-a intrebat insa pe Becali de sursa banilor. Nu am nici un dubiu ca poate sa justifice lucrul asta. Cand ai o avere de 3 miliarde de euro e absolut normal sa si un cont personal macar cu cateva sute de milioane de euro.
      Asa ca nu e nimic ilegal sa ai un milion cash. 'I-am scos din banca din contul meu personal poate sa spuna Becali si sa si dovedeasca lucrul asta'.
      Ce intentionai sa faci cu banii astia? Sa-i dau la curve
      • 0 (0 voturi)    
        :D (Joi, 8 mai 2008, 20:37)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui george

        Nu e nici o fapta penala sa ai un sac cu bani, dar nici la o achzitie de teren nu puteau folosi deci el minte si acolo s-a facut altfel de tranzactie

        ~Nautilus
    • +1 (1 vot)    
      Huh? (Joi, 8 mai 2008, 22:43)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      "Pur si simplu nu e legal sa te duci cu o valiza plina cu bani ca sa cumperi un teren asa cum ai cumpara o ciocolata"

      De unde ai mai scos si tampenia asta? Ce te intereseaza pe tine daca Popescu are 10 lei sau 10 miliarde de euro in buzunar?
      Chestia cu tranzactiile imobiliare, mai mari de x euro, sa se desfasoare numai prin banci abia a fost propusa!
  • +1 (5 voturi)    
    La noi in Balcani (Joi, 8 mai 2008, 13:09)

    micra [anonim]

    Dupa ce am citit comentariile de mai sus de genul <<Daca dai bani unor oameni ca SA-SI FACA TREABA cu mai multa constiinciozitate se cheama BONUS>> am ajuns la concluzia ca in Romania NU exista mita si coruptie...
    Saptamana trecuta am vrut sa cumpar de la farmacie medicamente pe reteta dar vezi Doamne pana nu a primit farmacista 2 sute de mii nu erau pe stoc medicamente compensate... Astazi am fost la medic si pentru mama mea bolnava a trebuit sa dau 2 milione ca sa primeasca concediul medical necesar asigurat prin lege... si as putea continua...
    Deci pana la urma platim banii ceruti de unii ca sa-si faca bine treaba... Asta nu e mita, este ceva normal in Romania indiferent ca persoana respectiva are deja un salar cateodata platit din bugetul statului deci tot de noi...
    Buna logica... Salara am, dar m-am gandit ca de astazi sa-i zic clientului in fiecare zi ca nu-i dau marfa pana nu-mi da cineva un bonus sa-mi fac treaba corect, ca doar la noi in Balcani asa e normal.
    Ce plictisitoare ar fi viata daca ar face fiecare treaba doar pentru salarul primit.... nu ar trebui sa rezolvam nimic, ca doar lucrurile ar decurge dupa cum scrie in legislatie. Poate ar fi chiar ca in Anglia sau Franta, coruptie doar la nivel inalt.... da' nu suntem noi prosti! Cui ar placea sa fie ca acolo?
  • 0 (2 voturi)    
    OIERUL STELAT (Joi, 8 mai 2008, 13:14)

    gabifm [utilizator]

    Oare veti face ceva intr-adevar macar de aceasta data cand totul este cald, vizibil cu ochiul liber si aveti dovezi clare?
    Imi este teama ca nimic. La fel a fost si cu Remes si e ingropata treaba. In Romania daca eu, fiul ploii, as lua bani (mita) sunt absolut convins ca a doua zi sau pe loc as fi saltat. Ei nu. Ei au argumente. Ei exista, noi cei multi - nu.
  • +1 (5 voturi)    
    PT DNA: Becali face trafic de influenta (Joi, 8 mai 2008, 13:54)

    Alba ca Zapada [anonim]

    DNA-ul nu stie sa construiasca un rechizitoriu pe bazele legale romanesti,legi pe care Becali si oamenii lui le incalca sistematic si, mai mult, sfidator?
    Nu stiti, domnilor procurori, cum se pedepseste un mafiot? N-aveti destule articole din Codul Penal, care-l incrimineaza, si nu de ieri?
    Nu stiti sau nu vreti?
    Iar il scoateti vinovat pe acarul Paun?
    Becali recunoaste ca 1,7 mil de euro sunt ai lui si ii da unora sa se plimbe cu ei in sacosa, asa sa cumpere, la negru, terenuri? Tot nu se pupa cu Codul Penal si reglementarile BNR contra spalariii banilor?
    Asta e publicitate mascata a DNA-ului si a lui Becali.
    E clar : acarul Paun e vinovat ca a furat 3 milioane de euro si "ungurii" a luat titlul!
    Si eu sunt Alba ca Zapada!
  • 0 (6 voturi)    
    comparatie (Joi, 8 mai 2008, 14:25)

    ionut [anonim]

    Pentru cei ce nu stiu cam care e mersul:

    becali: avere 2miliarde euro
    eu: avere 2mii euro

    ptr becali: 2 milioane euro
    ptr mine: 2 euro

    N-am voie sa tin in buzunar 2 euro ?

    Fratilor daca nu concepeti ce inseamna sumele ptr cei cu bani mai bine mergeti la culcare.

    Crezi ca unul care are miliarde nu poate sa tina acasa la el 10 milioane de euro ? Daca-i pierde e ca si cum as pierde si eu acolo banii de paine.
    • +1 (3 voturi)    
      Chiar asa (Joi, 8 mai 2008, 14:42)

      State [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Sa vad eu cine il baga pe Becali la zdup ca are acasa 2 milioane de euro cash? Ba astora de la cooperativa le era frica ca poate poate U Cluj sa faca cel putin egal cu CFR-ul si mureau de frustrare daca ajungea Steaua campioana asa ca s-au pregatit baietii temeinic utilizand institutiile statului in interesul cooperativei. Au apelat la DNA ca asta are mijloace de filare. Dar au omorat flagrantul pentruca pe de o parte se putea ca plata sa nu mai aiba loc daca U Cluj pierdea si daca nu pierdea o implicau si pe ea si nu doreau asta.
  • +1 (5 voturi)    
    Care dare de mita ?! (Joi, 8 mai 2008, 14:39)

    ion [anonim]

    Cum poti sa acuzi pe cineva de dare de mita, din moment ce nu exista persoana care primeste mita ?? Cei 5 din clica lui Jiji erau la un restaurant si poate ca serveau masa sau beau un suc.
    Si cum poti sa arestezi pe cineva pt. ca BANUIESTI ca vrea sa dea mita ?! Nu-l poti aresta decat in baza unor PROBE, ori aceste probe nu exista ( cel putin pana acum ).
    Rau am ajuns daca ne uitam in gura lui Tolontan si luam de bune ce zice el.
    Din punctul meu de vedere, aceasta ' actiune ' a DNA-ului este un mare faassss ...
    P.S. Sunt Stelist, dar il urasc din tot sufletul pe acest cioban !!! ( sa nu se supere adevaratii ciobani )
    • 0 (0 voturi)    
      probe (Joi, 8 mai 2008, 20:40)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu acuza nimeni pe nimeni fara indicii temeinice, stiu si "ei" (baietii veseli din "servicii") ca daca provoci pe cine nu trebuie el castiga si tu te faci de ras. Trebuie sa fi avut ceva inregistrari, interceptari pe care sa le scoata la iveala in caz ca se ajunge la instanta

      ~Nautilus
  • -1 (3 voturi)    
    Pingaritorul credintei (Joi, 8 mai 2008, 14:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sarmana noastra tara. Pe ce maini a ajuns.
    Se pare ca nu mai avem nici o scapare. Mafia pare structurata definitiv. A inhatat intreaga tara
  • 0 (0 voturi)    
    O intrebare pantru voi (Joi, 8 mai 2008, 17:18)

    SeNeKa [anonim]

    Dar oare este prima data pentru Becali cind face treba asta?
    Eu cred ca nu este prima data cind a facut asta si in sens de MITA si in sens de BONUS
  • +1 (1 vot)    
    banii pot fi cash (Joi, 8 mai 2008, 20:40)

    eu [anonim]

    daca se cumpara terenuri/imobile de la persoane fizice care nu vor sa faca tranzactia prin banci ( si de obicei nu vor de teama sa nu fie pacaliti).

    se pot ridica banii de la banca iar apoi in termen de 10 zile se aduce la banca contractul de vanzare cumparare
    incheiat la notar si se justifica ridicarea de numerar

    asa ca din acest punct de vedere , existenta sumei in numerar pe care o aveau asupra lor e perfect legala
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 9 mai 2008, 7:42)

    Keanutza [anonim]

    Romania e de 2 lei si voua va arde de becali si sa retrogradeze Steaua...de 2 lei sunteti si voi, astia care spuneti rahaturile astea...de parca Becali e singurul care a facut blaturi din fotbalul asta...ca are el gura proasta e una, Muresan a tacut si vad ca o duce bine...mai bine ar investiga ei tot, ca sa vada cate blaturi s-au facut...si o sa fie uimiti ca NU NUMAI Becali a facut...atat de prosti sunt...
  • +1 (1 vot)    
    justificare (Vineri, 9 mai 2008, 9:03)

    askator [anonim]

    " se pot ridica banii de la banca iar apoi in termen de 10 zile se aduce la banca contractul de vanzare cumparare
    incheiat la notar si se justifica ridicarea de numerar"
    ESTI CU PLUTA TATAIE. Pe ce lume traiesti omule?
    Adica eu am muncit 15 ani si am strans bani ii iau de la banca si ii beau sau ii dau la curve. Sunt banii mei si fac ce vreau eu cu ei. Cel putin asa zice Constitutia, ca cica imi protejeaza si, mai mult, IMI GARANTEAZA proprietatea. Trebuie sa duc curvele la notar sa autentificam ca le-am platit si cu actele sa justific, cui? bancii? ce am facut eu cu banii mei? Eu trebuie sa justific ce fac cu banii mei munciti de mine? Cui, societatii, cetatenilor? Asta treaba are "societatea", asta treaba au cetatenii, ce fac eu cu banii mei?
    Din punctul meu de vedere ca cineva isi cumpara teren, isi cumpara avion, masina, sau un tir cu vodca este tot una. Ce treaba are? Nu e nici o diferenta si numeni nu trebuie sa justifice in fata nimanui ce face cu banii lui. Atat trebuie: sa dea taxa de smecher la stat. Cata vreme si-a platit taxele oricine face ce vrea cu banii lui si nu trebuie sa justifice nimic nimanui... auzi: "sa justifice"...
    Existenta banilor in orice forma este legala din start. Nimeni nu are treaba sa-mi numere mie banii si ce fac eu cu ei. De prezumtia de nevinovatie ati auzit? Inainte sa-mi solicite ei justificare pentru banii mei ei trebuie sa dovedeasca ca ii am sau ii detin pe cai frauduloase. Pana nu dovedesc asta sanatate.
  • +1 (1 vot)    
    sa-mi fie frica de DNA??? (Vineri, 9 mai 2008, 14:31)

    indolent [utilizator]

    Propun sa incepem prin a definii termenul MÍTĂ: "mite, s.f. Sumă de bani sau obiecte date ori promise unei persoane, cu scopul de a o determina să-si incalce obligatiile de serviciu sau să le indeplinească mai constiincios; spert, spagă."

    Din pacate nu ma pricep deloc la aspectele legale ale cazului, dar conform definitiei din Dex de mai sus, eu primesc mita o data pe an de la firma la care lucrez (sub forma de prima)deoarece am fost constiincios. Ori imi scapa ceva ori cat de curand o sa-mi vina DNA-ul sa ma caute in "portofel".
    Doar cu titlu de comparatie as vrea sa prezint si definitia in engleza a cuvantului bribe: "Something that is given or offered to a person or organization in a position of trust to induce that agent to behave in a way that is inconsistent with that trust."
    Sa inteleg ca doar in Romania e ilegal sa premiezi pe cineva care-si face treaba?

    Nu as vrea sa fiu inteles gresit. Becali merita sa mearga la inchisoare dar nu pentru aceasta fapta. As vrea sa poata analiza cineva subiectul facand abstractie de personajul principal si de suma vehiculata, nu sa fie excitat ca Tolontan cand i se intampla ceva rau lui Becali.

    Cat despre regulamentul FRF, mi se pare "normal" ca a fost scimbat acum 1-2 ani astfel incat sa nu poti sa dai BONUSURI intre echipe pentru joc cinstit, pentru ca bonusurile ajunsesera mai mari decat MITA si nu mai puteau altii sa organizeze blaturi.