Un roman, arestat pentru uciderea a doi italieni langa Verona

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 25 aprilie 2008, 13:38 Actualitate | Esenţial


Un roman a fost arestat in Italia pentru uciderea unui cuplu de batrani, transmite canalul de televiziune Antena 3. Claudiu Stoleru, in varsta de 20 de ani, i-a ucis cu lovituri de ciocan pe cei doi dupa ce barbatul ii facuse avansuri repetate pentru a intretine raporturi sexuale.

Romanul a fost retinut in timp ce incerca sa plece cu vaporul in Sardinia si se afla in prezent detinut intr-o inchisoare de langa Roma.

Incidentul s-a petrecut saptamana trecuta in zona localitatii Verona. Cadavrele celor doi au fost descoperite ieri de catre nepotul lor, care a anuntat imediat politia.

Potrivit informatiilor, romanul, prezentat initial de presa din Peninsula drept "cetatean moldovean", si-a recunoscut fapta, afirmand ca italianul, proprietar al unui restaurant, ii facuse avansuri sexuale insistente.

In luna octombrie a anului trecut, un tigan din Romania, Nicolae Romulus Mailat, a fost arestat dupa ce a fost acuzat de uciderea italiencei Giovanna Regiani, la Roma.

Saptamana trecuta, un roman a fost arestat in zona Garii La Storta, din nordul Romei, pentru ca ar fi violat si injunghiat o tanara de 31 de ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1116 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Nu se poate! (Vineri, 25 aprilie 2008, 14:40)

    consternat [anonim]

    Imposbil! Rromanii sunt civilizati, harnici, cinstiti si ospitalieri. Aceasta este o manipulare grosolana si o minciuna in fals a fascistilor italieni.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmm (Vineri, 25 aprilie 2008, 15:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui consternat

      sarcasm nereusit
      • 0 (0 voturi)    
        Pt Dan Sarcasm extrem de real (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:58)

        tokale [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Trebuie doar sa dai jos ochelarii de cal romanesc si o sa-ti dai seama ca ceea ce a scris "consternat" este o autocritica de nota zece.
    • 0 (0 voturi)    
      fascisti ca romanii... (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:50)

      jetset [anonim] i-a raspuns lui consternat

      ...poate voi cei din Romania ati uitat, cine sint romanii, fascisti ca italienii la inceput cind au luptat cu nazistii, impotriva rusilor, dar si-au aratat incaodata caracterul de romanii, si au intors armele impotriva nazistilor si sau dat cu rusii. Si acuma romanii sint unde isi merita locul la coada europei impreuna cu rusii. la noi in marea britanie, chiar daca au luptat italieni impotriva englezilor, sint oricum mai bine vazuti, ca si-au aceptat destinul de invinsii, decit romanii de falsi invingatori de mina a III-a.
      • 0 (0 voturi)    
        Fascistii ca fascistii, ... (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 17:21)

        Je2 [utilizator] i-a raspuns lui jetset

        da' mai greu cu limba asta romana saraca ...

        Si pentru informarea ta, micutule guitzator, vajnicii italieni au trecut de parte aliatilor din 1943 ... Asta dupa o intraga serii de victorii memorabile ...
  • 0 (0 voturi)    
    STATUL ROMAN (Vineri, 25 aprilie 2008, 15:36)

    marius [anonim]

    ar trebui sa stie ca astfel de cazuri au devenit un FENOMEN . Tot el ar fi dator sa gaseasca si cauza "fenomenului" - pentru stoparea acestuia pe viitor. Dar, el are cu totul alte griji si prioritati...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce doar in italia???? (Vineri, 25 aprilie 2008, 16:47)

    lucian11 [anonim]

    inteleg ca printre romanii care pleaca din tara sunt si unii certati cu legea
    ce nu inteleg eu e cum de toate stirile astea sunt mereu legate de italia?
    cum de nu se aude nimic din spania.. canada.. franta?

    acolo au plecat oamenii seriosi? si doar in italia pleaca raufacatorii?

    sau politia italiana este foarte priceputa?

    mi se pare mai mult decat ciudat.. de ce in stirile astea apar mereu cele trei elemente: roman, italia, crima

    si cum ajung stirile astea la noi? le trimit ei? cititi voi prin "libertatile" lor?
    americanii au citit in ziarele lor despre puscasul marin care l-a omorat pe Teo Peter?

    va dati seama ca italienii citesc toata ziua in ziare numai despre crimele mafiotilor italieni de prin toate colturile lumii...
    nici nu mai au timp de macaroane, pizza si fotbal...
    saracii...
  • +2 (2 voturi)    
    Italian justice (Vineri, 25 aprilie 2008, 18:27)

    no matters [anonim]

    I'm Italian, I understand romanian but I can't write it properly!

    Someone of you wrote why does all these criminals are coming to Italy instead Spain, France etc...???

    Very simple! The Italian Laws on crime are ridiculous! You can be sure that if you commit crime you spend in jail less than a third you would spend elsewhere! That's the point!

    If I were a criminal where should I choose to go? To Italy where if I'm got by the police I stay in jail for a couple of days or to Germany, UK, Austria, Netherlands etc. where I stay in jail for years?

    Is not a problem about Romanians (except zingari, tigani) but a problem on Italian Justice!
    • +1 (1 vot)    
      that's one good point (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:41)

      adi [anonim] i-a raspuns lui no matters

      Another would be the totally unfair way your politicians&newspapers are using these regrettable but not out of ordinary/unique/ unseen etc. crimes in turning your nation against ours. I loved Italy when I spent a few days there as a tourist, I really like the Italian design and goods but honestly, I'll avoid your country for the next couple of years and I'll stop buying Italian goods (you cannot do this 100% though :-) ) until the first sign of civilized behavior toward my country and people from your political class. Sorry, is not personal but you would do the same in my place.
      • 0 (0 voturi)    
        i am with you (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:27)

        lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui adi

        i subscribe to all that you said. i'll avoid italy in my honey moon this september, because i don't want to be watched like a criminal or even beaten only because i am romanian.
        the italian press and politicians did a great job at turning italian people against romanian people

        i too avoid as much as i can to buy italian stuff.
        only because it's made by people who hate romanians
        i am dissapointed that they are brainwashed so easily by their press and politicians
  • 0 (0 voturi)    
    iar ne facem de ras... (Vineri, 25 aprilie 2008, 19:09)

    odranoel [utilizator]

    inca un motiv pe lista sa imi fie rusine sa spun de unde sunt... sa ma fac ca nu observ niste exercitii de mimica dispretuinda pe fetele celor din jur... si da! dupa 2 beri o individa mi-a spus si urmatorul lucru: "you know?! you're not a gypsy!"
    si totusi, cred ca faceti o greseala "amuzanta", pe fondul acestei frustrari: vad la voi in articol ca spuneti asa: "Claudiu Stoleru, in varsta de 20 de ani, i-a ucis cu lovituri de ciocan pe cei doi dupa..." nu e o reglementare care spune ca pana la pronuntarea unei sentinte individul are prezumtia de nevinovatie? :) mi se pare ca e o reglementare de cativa ani care spune asta...
  • 0 (0 voturi)    
    taranul in Sodoma (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 6:14)

    eu [anonim]

    O fi fost si el un taran ajuns in Sodoma. Si nu stia ca, mai nou, sodomia nu mai este lucratura diavolului, cum a invatat el de la preotul din sat, ci ceva normal si la moda. Ce insemna sa nu mai stii pe ce lume traiesti, lucrurile merg inainte iar tu ramii pur in satul tau.
  • 0 (0 voturi)    
    cine-s mai prosti??? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 10:01)

    danel [anonim]

    daca tot vb in reportaj despre mailat numindu-l tigan inseamna ca pot spune si eu despre tine ca esti un roman spurcat.
    in romania se intampla multe violuri, crime, ect. dar tu le iei pe cele mai ordinare si le faci publice.
    pai cum sa nu te urasca milioane de oameni, eu sincer, pe voi reporterii astia de kkt va-s rupe degetelele cu care tastati tot timpul aceleasi idiotenii, oricum oamenii plecati la munca in strainatate, pe langa puscariasii care cum ies de la inchisoare iau drumul vestului, sunt mult mai destepti decat tine care ai terminat "toata cerneala" si nu mai sti despre ce sa scrii.
    sa stii ca te poti apuca de altceva oricand, nimic nu e greu, dar cu reportajele astea pline de "esenta" nu ajungi nicaieri.
  • 0 (0 voturi)    
    Un roman, arestat pentru uciderea a doi italieni (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:14)

    Claudiu [anonim]

    Mi-as dori tare mult ca TOATA PRESA, RADIOURILE SI TELEVIZIUNILE ROMANE sa scrie zile in sir despre infractiunile cetatenilor italieni in Romania si in strainatate... sa vedem cum reactioneaza politicienii italieni!
  • 0 (0 voturi)    
    nu era din Republica Moldova? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 12:34)

    dani [anonim]

    Si in Germania vin cetateni ai Republicii Moldova, care vorbesc romaneste si sunt considerati de autoritati, cand il prind muncind la negru sau cu alte smecherii, cetateni romani. Aici nu se face distinctie, poate ca si in Italia a fost vorba de un caz similar, iar cetateanul cu crima chiar ca era moldovean de peste Prut, dupa cum a scris presa italiana.

    Multi moldoveni vin in tari UE cu vize turistice si profita de confuzie, pentru a se bucura de avantajele de care beneficiaza romanii.
  • 0 (0 voturi)    
    Articol (Duminică, 27 aprilie 2008, 9:57)

    Anonim [anonim]

    Nu vad care este problema. A vrut ciocaneala, le-a dat ciocaneala.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Duminică, 27 aprilie 2008, 19:57)

    Bibicul [anonim]

    Nu inteleg de ce e importanta nationalitatea infractorilor?!?! Nu ar trebui sa aiba absolut nicio relevanta. Mai ales in ziua de azi cand pana si MAFIA (deunazi o organizatie in care se facea intrarea -si- pe baza de criterii etnice) s-a internationalizat!!!
    http://europarlamentare2009.wordpress.com/