Basescu: Generatii intregi de copii romani vor fi discriminati pe piata de munca europeana din cauza proastei pregatiri

de Bety Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 23 aprilie 2008, 17:17 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu i-a criticat pe profesorii romani pentru ca cer scaderea numarului de ore necesare pentru o catedra, in timp ce elevii stau la scoala de aproape doua ori mai mult ca ei. Participant la "Cea mai mare lectie din lume", Basescu s-a declarat ingrijorat de scaderea nivelului invatamantului romanesc si de viitorul sumbru care-i asteapta pe elevi: "Generatii intregi de copii romani vor fi discriminati pe piata de munca europeana din cauza proastei pregatiri pe care o primesc in sistemul de invatamant".

Timp de mai bine de o ora, reprezentanti ai elevilor, ai institutiilor de invatamant, ai Ministerului Educatiei, ai Inspectoratului de Invatamant Bucuresti si ai organizatiei "Salvati Copiii" au vorbit despre problemele intampinate de copiii saraci, invalizi sau rromi in accesul la procesul educational.

Cele mai importante pasaje din discursul lui Basescu
  • "Cea mai mare greseala, facuta in deserviciul minoritatii, a fost separarea copiilor maghiari de cei romani. Asta a creat un handicap extraordinar pentru copiii maghiari. Majoritatea lor nu vorbeste limba romana in familie, iar efectul izolarii de copiii romani a dus la faptul ca ei nu stiu bine limba romana, astfel ca sunt obligati sa-si caute de lucru doar in Harghita sau Covasna."
  • Seful statului a mai spus ca a fost o greseala a politicienilor care au militat pentru separarea invatamantului pe criterii de limba si este de parere ca "acest aspect trebuie reanalizat" pentru eliminarea handicapului provocat copiilor maghiari.
  • In ceea ce priveste copiii cu handicap, presedintele crede ca acestia au cele mai mari dificultati pentru ca scolile nu le ofera conditii sa se deplaseze altundeva decat la parterul cladirilor si nu au reusit nici macar sa-si doteze clasele cu banci speciale.
  • In ceea ce-i priveste pe elevii care provin din familii de tigani, Basescu este de parere ca ar trebui educati impreuna cu parintii lor: "Pentru a-i convinge pe parintii rromi ca trebuie sa-si trimita copiii la scoala ar fi bine sa-i implicam si pe ei intr-un proces de invatamant, macar echivalentul claselor I-IV, cat sa poata semna".
  • Seful statului s-a adresat si profesorilor, atragandu-le atentia ca timpul petrecut de ei la scoala este aproape jumatate fata de cel al elevilor. "Nu vi se pare putin nedrept?", i-a intrebat Basescu pe profesorii prezenti, afirmand de asemenea ca acestia isi inteleg gresit rolul in raport cu elevii. "Trebuie sa scapam de aceste mentalitati. Dascalul e in slujba beneficiarului, trebuie sa fie un partener al copilului, nu stapanul lui".
  • Cea mai mare problema a sistemului educational, in viziunea lui Traian Basescu, este scaderea nivelului educatiei care va duce la o subcalificare a romanilor pe piata de munca: "Putem vorbi despre discriminari din cauza saraciei, a handicapurilor, a etniei, dar trebuie sa ne gandim ca generatii intregi de copii romani vor fi discriminati pe piata de munca europeana din cauza proastei pregatiri pe care o primesc in sistemul de invatamant. Ne autodiscriminam singuri pe banii bugetului de stat." 

Cea mai mare lectie inghesuita

"Cea mai mare lectie din lume" este o manifestare organizata pe 23 aprilie la nivel mondial de Campania Globala pentru Educatie si incearca sa atraga atentia asupra nevoii de a asigura educatie gratuita de calitate pentru fiecare. Romania participa la eveniment de 8 ani, ajungand miercuri sa implice peste 30.000 de elevi din 200 de scoli in care s-au tinut lectii similare cu evenimentul la care a participat Traian Basescu.

Manifestarea, oranizata la Colegiul "Spiru Haret", nu a fost lipsita de incidente. Cei mai multi elevi care aveau ore la etajul I al aripii in care a fost organizata au fost trimisi acasa. In singura clasa ocupata, vecina cu cea in care se desfasura evenimentul, elevii nu au putut sa se bucure de pauze deoarece SPP-istii le-au interzis sa faca si cel mai mic zgomot.

Aceiasi SPP-isti au decis sa interzica accesul in sala in care se afla presedintele statului, pe motiv ca nu mai sunt locuri. In cele din urma usile au fost din nou deschise si s-a constatat ca organizatorii s-au asteptat ca 90 de invitati si cateva zeci de ziaristi sa incapa intr-o sala cu o capacitate de doar 80 de locuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1147 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Problema ar fi alta.... (Miercuri, 23 aprilie 2008, 18:11)

    Deivil [anonim]

    ...si anume ca suntem discriminati aici la noi in tara, datorita faptului ca unii tineri incompetenti ajung pe posturi datorita lui tatuca!
  • 0 (0 voturi)    
    e merituos ca basescu... (Miercuri, 23 aprilie 2008, 18:30)

    gigi grosu [anonim]

    ...atrage atentia asupra educatiei. in halul in care se afla romania, singura speranta justificata este imbunatatirea educatiei oamenilor.
    e vorba de nivelul de civilizatie, de alegerea facuta la vot, de productivitatea muncii, de performanta firmelor etc
  • +2 (2 voturi)    
    Vrem exemple dle presedinte, nu vorbe... (Miercuri, 23 aprilie 2008, 18:43)

    AlinC [anonim]

    Ne-am saturat de vorbe dle presedinte, vrem exemple... Iar exemplele nu intarzie sa apara: personaje cu pregatire slaba, cu diplome si doctorate pe la particulare dar in schimb cu un tupeu formidabil, Elena Basescu si Elena Udrea. Acestea sunt modelele de succes! Pe profesorul doctor docent Alexandru Herlea de la PNTCD nu-l voteaza nimeni... Votati Elena Udrea!
  • +1 (1 vot)    
    La ce bun sa inveti in tara asta? (Miercuri, 23 aprilie 2008, 18:52)

    danial [anonim]

    De ce se mai mira Presedintele Romaniei de aceste lucruri? Nu se lauda la inceput de an cu orele lipsite de la scoala si cu note mici la purtare si totusi este Presedinte. Asta este rezultatul a 20 de ani de amatorism politic in invatamant. Tinerii invata de la televizor ca tot ce conteaza acum sunt banii, politica si furturile + televiziunile idioate care ar trebui sa mai aibe si emisiuni educative pentru tineri nu emisiuni idioate!
    • 0 (0 voturi)    
      "Tinerii invata de la televizor ... " (Miercuri, 23 aprilie 2008, 20:12)

      VOI VETI FI [anonim] i-a raspuns lui danial

      Vrei sa spui ca ecucatia ii poate feri pe copiii nostri de capcana perfida a manipularii de orice fel
      pai daca s-ar intampla asta, atunci macar 50% dintre copiii "pierduti" ar avea la dispozitie o cale de dezvoltare personala care sa nu depinda de factori pe care ei nu ii pot controla

      iar asta nu-i deloc putin -
  • 0 (0 voturi)    
    basescu Prim ministru (Miercuri, 23 aprilie 2008, 19:50)

    atreus [anonim]

    Am vazut comentarii in care presedintele este criticat ca observa anumite defecte ale sistemului de educatiei din romania fara sa faca nimic. Daca bine imi amintesc el dorise functia de prim ministru. Ce-ar fi ca dupa mandatele pe care le va avea ca presedinte sa candideze ca prim ministru? Atunci am vedea ce ar putea face...
  • +1 (1 vot)    
    Analfabeti cu diploma (Miercuri, 23 aprilie 2008, 20:50)

    ion ion [anonim]

    Observatii, vorbe, dar nimic concret.
    Toata lume stie despre aceasta stare, dar nu se face nimic. Si totusi in facultati mai gasesti profesori care au peste 70 de ani, ce predau cursuri din 1967.
    Cu asa cunostinte nici in 100 de ani nu vom putea ajunge din urma tarile dezvoltate.
    Pestele de la cap se impute si de la coada se curata.
    Vom fi o tara de 'Analfabeti cu diploma', intr-o tara in care se promoveaza: smecheria, sexul, mediocritatea.
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Miercuri, 23 aprilie 2008, 21:28)

    dedeiu [anonim]

    Ce poate sa faca Basescu? Pai el este ministrul invatamantului? Vreti exemple? Acolo se afla toata "spuma" boema.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Miercuri, 23 aprilie 2008, 22:01)

    stefan v [anonim]

    Ce face statul cu banii luati de la contribuabili si cheltuiti in educatie am vazut. Ce-ar fi ca cetatenii sa-si plateasca direct furnizorilor serviciile educationale, cu scaderea corespunzatoare a impozitelor. Patrand proprotiile, cum ar fi sa existe un minister al hranei, care sa ne dicteze cum, unde, la ce ora si cate calorii sa mancam, pe bonuri, in contul impozitelor platite la stat?!

    Nimeni nu poate disocia interesele cetatenilor in materie de educatie, de interesele financiare ale "mogulilor" din educatie.

    Aproape tot ce atinge statul se usuca. Nu exista solutie si rezolvare, alta decat eliminarea statului din aproape toate domeniile, cu exceptia ordinii publice, armata, justitie, politica externa.

    Cat timp ne mai trebuie ca sa acceptam si intelegem acest fapt?
    • 0 (0 voturi)    
      solutii corecte (Joi, 24 aprilie 2008, 0:51)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      descentralizarea invatamantului a constituit pentru tot spectrul politic in toate campaniile electorale un 'obiectiv primordial' care a fost uitat imediat ce s a ajuns la putere.Si exact ca si la sanatate,unde au fost dublate fondurile obtinandu se aceleasi rezultate dezastruoase si in invatamant s a crezut ca o dotare mai buna conduce automat si la performanta neglijandu se reforma structurala a invatamantului..Nu stiu de ce nu putem copia un model de succes in invatanant, cum este cel anglo saxon, si trebuie de fiecare data sa inventam noi'' apa calda'' sau ''mersul pe jos''
  • 0 (0 voturi)    
    bravo base! (Joi, 24 aprilie 2008, 10:03)

    atreus [anonim]

    In primul rand ce va luati de notele presedintelui? Sa se manifeste cel care a avut doar note maxime pe toata perioada studiilor!
    Si apoi faptul ca oameni foarte inteligenti ajung sa ia note proaste ne duce la ideea ca in scoli si universitati nu se evalueaza inteligenta ci TOCEALA.
    Sunt adept (inrait si imuabil) al sistemului american. Mi se pare absurd ca elevii sa fie indopati cu informatie inutila deoarece performanta va scadea tocmai in momentul in care vor trebui sa se manifeste (adica la nivel universitar si dupa). Avem insa si modele negative. Bunaoara franta, cu sistemul ei imbecilizant axat pe invatare de dragul artei si informatie multa si inutila. Vedeti ca acum se indreapta si ea spre sistemul american (mai de voie mai de nevoie). In schimb noi am adoptat sistemul european, a la bologna pe negandite. Similaritatile cu sistemul francez sunt periculos de vizibile, de la doctorat si licenta in 3 ani la un sistem de predare ineficient si fara orientare spre operativitate. Avem insa exemple constructive si in UE, anume germania, care desi nu este la nivelul UK sau elvetiei, reuseste totusi sa isi adapteze sistemul bologna la nevoile ei. Un "Diplom" german era echivalent cu un master in bologna deci sistemul german va echivala vechea ei licenta cu masterul actual.
    Peste tot insa performantele se asteapta de la cei din sistemul universitar. NU E NECESAR ca un elev de liceu sa petreaca 8 ore in clasa si 4 ore acasa studiind cand majoritatea lucrurilor pe care le invata sunt aproximative si oricum in facultate va obtine alte informatii, cu grad mai ridicat de operativitate.
  • 0 (0 voturi)    
    da' de unde! (Joi, 24 aprilie 2008, 11:54)

    Codruta [anonim]

    N-or sa ajunga copiii aia "discriminati" din cauza educatiei deficitare! Or sa ajunga sa predea la universitati (ca Elena Udrea) sau vicepresedinti de partid (ca Elena Basescu) sau... chiar presedinti de tzara - ca doar insusi Base a recunoscut ca avea note cam slabute, si doar a facut asta in fatza catorva mii de elevi! >:))

    Daca nu si-ar mai da cu parerea in ce nu se pricepe si ar sta sa intrebe mai intai, poate ar afla si ca acele cadre didactice, in afara orelor petrecute in clasa (printre copiii aia galagiosi si neatenti) mai trebuie si sa-si pregateasca lectiile, materialele didactice, planurile de lectie samd... (ceea ce intr-adevar, din pacate, nu inseamna ca UNII dintre ei nu-s rauvoitori, interesati si / sau prosti gramada).

    Singurul lucru in care a avut dreptate (dar asta nu pt. ca l-ar interesa sau pt. ca ar vrea sa schimbe ceva - ca daca ar schimba, trei sferturi dintre aia din jurul lui dispar) este ca in tzara asta se dau diplome pe banda rulanta; bineinteles, asta poate sa o stie si de la aia din jurul lui, uite, sa-l luam pe Maghiar care era rector la "celebra" (in acest sens rau) Universitate Oradea, pe cand Blaga NU era in Bucuresti, ci avea o Mare Functie in Bihor - si pe cand Marele Blaga stia PRECIS ce se intampla acolo!!! :-pp

    Din nefericire, pana si lucrurile adevarate pe care le zice acest personaj se demonetizeaza prin aia ca sunt spuse de un cabotin ca el! :(