Transportatorii rutieri au protestat la Bucuresti. Ludovic Orban: O furtuna iscata din senin.

de D.M.     HotNews.ro
Luni, 14 aprilie 2008, 6:20 Actualitate | Esenţial


Peste 300 de tiruri si camioane au participat, luni, Bucuresti, la un miting organizat de Consiliul National Rutier. Ei cer eliminarea rovinietei pentru drumurile nationale si a restictiilor de circulatie pentru camioane, precum si anularea taxei de inmatriculare pentru vehiculele Euro 4 si Euro 5. Soferii au blocat Soseaua de centura a Capitalei. Mitinguri similare au avut loc si in alte orase, transmite Realitatea TV.

"Nu se doreste o manifestare care sa blocheze Bucurestiul, asa cum se spune, se doreste doar o manifestare care sa atraga atentia" - a declarat vicepresedintele Uniunii Nationale a Transportatorilor Rutieri, Ion Lixandru. El a adaugat, intr-o declaratie pentru Radio Romania Actualitati, ca premierul ar trebui sa se consulte cu transportatorii inainte de a lua vreo decizie referitoare la impozitele care vor fi aplicate.

Chestionat in legatura cu protestul de astazi, ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, a afirmat ca "este o furtuna iscata din senin". Ministrul spune ca nu poate fi de acord cu multe dintre cereri, dar ca reactia reprezentantilor protestatarilor, "de a nu mai sta la masa negocierilor si de a incepe actiuni de protest, multe aflate la limita legii, reprezinta o atitudine neconstructiva, care, in nici un caz, nu va da roade".

Orban afirma ca unele revendicari sunt chiar contradictorii si a dat ca exemplu faptul ca transportatorii "solicita desfiintarea rovignetei si, in acelasi timp, o infrastructura de transport mai buna".

Si transportatorii din Cluj au circulat in coloana, luni dimineata, timp de o jumatate de ora, pe o portiune de cativa kilometri, intre Cluj si Floresti, in semn de protest fata de modul in care sunt folositi banii obtinuti din taxa de drum.
Proteste similare au avut loc la Galati, Targu Jiu sau Timisoara.

Duminica, aproximativ 200 de transportatori si circa 50 de camioane au participat la mitingul organizat in Piata Constitutiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1478 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    PROTEST (Luni, 14 aprilie 2008, 10:06)

    DIANA [anonim]

    PROTESTUL E LA NIVEL NATIONAL... LA ARAD -13.04 AU FOST CCA.250 CAMIOANE LA ACEST PROTEST...
  • -1 (1 vot)    
    rovinieta (Luni, 14 aprilie 2008, 12:03)

    Manea [anonim]

    Ce magarie si mirlanie din partea camionagiilor! De ce sa se puna plata taxei de drum in carburant? Eu sint taximetrist si nu circul decit in municipiu si de aceea nu platesc rovinieta. Nu e firesc sa platesc obligat o taxa daca nu sint beneficiarul ei! La fel ar plati si ceilalti achizitori de carburanti, chiar daca o folosesc la drujba,la locomotiva sau la cuptoarele de copt painea.... Sper ca nu se va lasa pacalit acest guvern,desi a cam demonstrat in multe rinduri ca nu poate sta in fata demonstrantilor,fie ei putini sau mai multi.
    • +1 (1 vot)    
      Taxa de drum in pretul carburant (Luni, 14 aprilie 2008, 13:52)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Manea

      Rovigneta este o porcarie: cel care circula cu masina doar ocazional plateste aceiasi suma ca cel care se duce cu masina la servici zi de zi.
      Taxa de drum trebuie inclusa in pretul carburantului. Platesti atat cat circuli.
    • +1 (1 vot)    
      Mintea ingusta, saracia omului (Luni, 14 aprilie 2008, 14:02)

      licurici [anonim] i-a raspuns lui Manea

      Taxa de drum este normal sa fie inclusa in pretul carburantului, astfel fiecare plateste pentru cat circula.
      Acum nu trebuie facuta confuzie intre combustibilul vandut la statiile de alimentare destinat autovehiculelor cu cel vandut pentru alte scopuri (care in unele state din UE este chiar subventionat, de unde si amenzi usturatoare pentru folosire neadecvata).
      Acum daca tu cumperi benzina de la benzinarie sa bagi in drujba sau folosesti combustibilul de la centrala pe motorina ca sa o bagi in rezervorul masinii, e treaba ta. Atentie, in UE (si se va extinde cat de curand si la noi) daca te prinde cu motorina/benzina destinata altor scopuri in rezervorul masinii o sa incasezi o amenda de s-ar putea sa-ti vinzi masina ca sa o platesti.
    • 0 (0 voturi)    
      mirlanie?? (Luni, 14 aprilie 2008, 15:08)

      Duo [anonim] i-a raspuns lui Manea

      Prin taxa Basescu, introdusa in pretul combustibilului de ceva vreme incoace, deja o platesti, istetule!!!
  • 0 (0 voturi)    
    restrictii (Luni, 14 aprilie 2008, 12:43)

    Radu [anonim]

    Despre ce restrictii este vorba?! Nu cumva vor sa intre pe timpul zilei in orase?! Nu mi se pare normal daca da.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vor? (Luni, 14 aprilie 2008, 19:13)

    Alin [anonim]

    Nu inteleg ce revendicari au. Am vazut dimineata un reprezentant care dorea drumuri mai bune intrucat in Germania se merge aproximativ cu 90Km/ora in timp ce la noi doar cu 45. Apoi a spus ca ar trebui sa se renunte la rovigneta. Si daca acceptam ca are dreptate ce facem? Facem toate soselele pe care au mers 3 ani si n-au avut nimic de zis acum in cateva zile sa termine ei protestul? Sau sa-i suportam cum cer aberatii gen renuntarea la rovigneta. Nu, eu cred ca are un iz politic toata aceasta actiune. Cum de i-a apucat acum constientizarea realitatilor vietii si pe politisti si pe taximetristi si pe camionagii si pe profesori? Cum de se "intampla" asta la cateva zile inainte de inceperea campaniei electorale? De ce, pe acelasi principiu n-am incepe toti sa nu mai mergem la munca pentru ca aerul in oras este prea poluat sau ca trotuarele sunt ocupate de masini?
  • 0 (0 voturi)    
    manevre electorale (Luni, 14 aprilie 2008, 22:58)

    sofeor [anonim]

    dragi conducatori auto si dragi soferi:ganditiva cand faceti pauza la diagrama,macar atunci cu cine o sa votati,sunteti multi si sunteti si manipulati sa votati pe cine vor ei,sau sa lase impresia ca o sa votati pe ei.fac pariu ca nu v-om obtine mare branza,cel mult parcari pt.odihna si interdictii multe.TREBUIESC BANI MULTI LA BECHTEL,.....SA AVEM DRUMURI BUNE