Medicii legisti au confirmat cauza mortii

Caz socant la Constanta - o fetita de 6 ani a fost ucisa de o haita de maidanezi 

de A. Neagu, D. Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 13 aprilie 2008, 15:04 Actualitate | Esenţial


Caini maidanezi
Foto: AGERPRES
O fetita de 6 ani a fost gasita moarta, aseara, pe un camp de la marginea Constantei. Copilul iesise afara la joaca, iar dupa doua ore, parintii au constatat ca fetita a disparut si au anuntat Politia. Copilul a fost gasit mort dupa 5 ore, cu fata desfigurata si numeroase muscaturi pe corp, pe un camp de la marginea orasului.

Medicii legisti au confirmat ca fetita a murit din cauza muscaturilor de animal, cel mai probabil de caine, relateaza NewsIn.

Purtatorul de cuvant al IPJ Constanta a declarat ca, in urma necropsiei efectuate de medicii legisti, au stabilit ca fetita de sase ani a murit in urma unei hemoragii externe grave, micuta avand jugulara sfartecata. Mai mult, anchetatorii au descoperit pe terenul viran fragmente din scalpul copilului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12228 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Sa scapam de ei. (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:17)

    EU [anonim]

    Pana cand nu vor fi eutnansiati acesti cani nu vom scapa de ei si ne vor manca copiii. Trebuie ori omoriti ori exportati la altii care vor sa-i linga-n bot.
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai pot fi eutanasiati (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:21)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui EU

      nu putem scapa de ei, ptr ca parlamentarii au decis ca nu mai pot fi eutanasiati! si cum bani sa-i tina inchisi undeva nu sunt, ii avem pe strada... macar de-ar fi singurul caz de genul asta, dar tot apar !!
      • +3 (5 voturi)    
        Se poate (Luni, 14 aprilie 2008, 11:19)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui piktor

        Ii prindem pe toti si-i imbarcam intr-o nava sub pavilion Congolez. Apoi, ii debarcam in Franta, sa aiba B.B. grija de ei. (Eventual pastram si cativa pt Bruxelles)
    • -3 (3 voturi)    
      mai bine de tine (Luni, 14 aprilie 2008, 14:21)

      Georgiana [anonim] i-a raspuns lui EU

      Si tu esti un exemplar care trebuie exportat urgent gratis!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Teribila poveste! (Marţi, 15 aprilie 2008, 11:19)

      Catzel [anonim] i-a raspuns lui EU

      Iubesc urmatoarele: animalele in general, copiii in particular, corectitudinea, curatenia, disciplina, seriozitatea, bunul simt, harnicia. Din toate pe care le iubesc, in afara de animale si copii, noi romanii suntem deficitari la celelalte capitole.
      Nu prea suntem corecti, curati suntem foarte putin, disciplinati doar semi, seriosi doar daca nu se poate rezolva ceva in gluma, bun simt nu prea avem, iar harnici suntem doar in pauzele dintre doua sesiuni de odihna.
      Problema cainilor se poate rezolva ca la televizor, cum am vazut eu odata la americani (mare popor!): cainii trebuie colectati, sterilizati, oferiti spre adoptie, iar daca intr-o saptamana nu se gaseste nici o persoana dornica de adoptie, eutanasiati. E regretabil ca trebuie luate vietile atator animale, dar tot noi, oamenii, ne facem responsabili de faptul ca aceste animale sunt pe strazi, printre noi, infometate si tot mai agitate.
      E normal ca aceste animale sa atace vietati inferioare din punct de vedere fizic sau psihic. Ceea ce nu este normal e faptul ca aceste animale umbla libere pe strada, nederanjate de nimeni.
      Prin urmare, ca sa fiu mai concret: in afara de rezolvarea URGENTA a problemei, in modul descris mai sus, propun aplicarea unor amenzi grase persoanelor care abandoneaza animale de orice fel si, mai mult decat atat, participarea activa a tuturor cetatenilor tarii. Ne mor oamenii, ne mor copiii si noi tot ne scarpinam si ne odihnim. Si e pacat!
      Deci, stimabila Directie Sanitar-Veterinara, LA MUNCA! Angajati, domnilor si doamnelor, veterinari, investiti in bisturie si in vaccinuri letale si treceti la treaba!
      Condoleante familiei acelei fetite, sunt sfasiat si dezolat!
      • +1 (1 vot)    
        nu (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 1:30)

        COSMIN [anonim] i-a raspuns lui Catzel

        esti un idiot. animalele trebuie eradicate. punct.
      • -1 (1 vot)    
        fiti mai buni! (Joi, 12 mai 2011, 18:16)

        ale [anonim] i-a raspuns lui Catzel

        este ceva dezgustator ca exista persoane atat de rele care doresc pur si simplu moartea animalelor care si asa sunt schingiuite prin toate colturile de catre toata lumea,batrani,tineri si cei mai multi copii.nu este vina lor ca sunt aruncati in strada de catre stapani nemilosi si inconstienti,majoritatea de la case.imi pare sincer rau de fetita,nu a
        fost vina ei ca sa aflat acolo in acel moment si sa intamplat ce sa intamplat dar poate daca ati fi si voi mai darnici cu o felie de paine nu s-ar mai ajunge la asa ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        o solutie (Miercuri, 22 iunie 2011, 11:46)

        roxi [anonim] i-a raspuns lui Catzel

        eu acum sunt an frata domnul de sus are dreptate aici legea pentru animale este urmatoarele: daca stapunul paraseste cainele primeste amenda si politia aici stie a cui apartine pentru ca un caine este mic ai pune un cod sub pele cainele trebuie declarat la politie ca locuieste la o adresa aici daca vrei sal abandonezi exista o casa speciala pentru caini ,daca vrei sal adoptezi platesti 60euro pentru vacsinele facute .deci aici nu exista caini abandonati pe strada statu se ocupa de iei la noi an tara nau bani sa ne plateasca pe noi care muncim sau care nu muncim an franta chiar daca nu muncesti fiecare are dreptu lui
  • +15 (17 voturi)    
    Problema cainilor vagabonzi (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:31)

    Hingheru [anonim]

    Este absolut revoltator. Cred ca suntem singura tara din Europa in care mai exista caini vagabonzi. Nu stiu cat o sa ne mai tolereze UE. Probabil pana la o epidemie de rabie. Degeaba ne ascundem dupa deget, solutia e numai una: aplicarea aceluiasi tratament ca in cazul rozatoarelor. Cel putzin cainii pot fi valorificati, carnea la gradinile zoo, pielea la tabacit. (ma astept la o reactie....)
    • +3 (5 voturi)    
      Problema cainilor vagabonzi. (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:55)

      moshu [anonim] i-a raspuns lui Hingheru

      Ar putea sa fie o solutie , desi cam dura . Mai intai
      trebuie lamurit ce este mai important : un om sau
      un caine.................
      • +1 (9 voturi)    
        ?! (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:36)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui moshu

        ce om normal poate sa intrebe frate asa ceva?

        cica mai intai trebuie lamurit daca este mai important un om sau un caine.. cum poate sa se gandeasca cineva la o asemenea comparatie?!

        vai de capu' vostru...
        • +4 (6 voturi)    
          Iti spun eu (Luni, 14 aprilie 2008, 7:36)

          LO [anonim] i-a raspuns lui Ion I

          Babele isterice si parlamentarii nostri. Se pare ca astia sunt mai multi decat oamenii normali....
          • +1 (3 voturi)    
            cineva trebuie sa fie responsabil (Luni, 14 aprilie 2008, 11:34)

            c [anonim] i-a raspuns lui LO

            Multi oameni in toata firea sunt muscati, n-ai decat sa te duci la un spital sa vezi ce cozi sau format pentru vaccinarea celor muscati de caini... si tratamentul simplu nu e gratuit, doar ala cu 20+ de injectii e gratuit...Ii urez copilului tau sa faca acel tratament gratuit macar odata sa vezi si tu ca nu toata lumea e isterica fara motiv cum zici... Imi plac animalele dar sa fie cineva responsabil pentru actiunile lor, daca nu se ofera cineva sa fie responsabil pentru ele atunci sa fie eutanasiate. Apropo toti europenii sunt isterici, eutanasiaza animalele si nu le lasa libere prin orase, si noi romanii tre sa facem acte de curaj si sa traim cu ele pe strazi. Daca iti plac animalele, n-ai decat sa le adopti, nu sa silesti si pe altii sa traiesc printre ele.
      • 0 (2 voturi)    
        Daca... (Luni, 14 aprilie 2008, 6:51)

        geo [anonim] i-a raspuns lui moshu

        ...ai fi fost parintele micutei tot asa ai fi gindit ? Ma adresez cu "tu" pentru ca nu meriti altfel !
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i chiar asa (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:29)

        brylu [anonim] i-a raspuns lui moshu

        problema nu se pune asa. Ce este mai important, un om sau un caine. Normal ca daca esti pus sa alegi intre un om si un caine o sa alegi omul, ce Dumnezeu. Dar, pe de alta parte, radicalii care formeaza majoritatea in Romania vor spune: ok, oamenii sunt mai importanti, sa omoram toti cainii. Ceea ce e o barbarie crunta. Problema cainilor trebuie rezolvata de autoritati. Trebuie construite adaposturi, facute campanii de sterilizare si de adoptie si eliminarea cainilor vagabonzi pe cale naturala, prin sterilizari.
    • +9 (9 voturi)    
      Eutanasierea politica a politicienilor imbecili (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:08)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Hingheru

      ma gandesc la ce o fi in sufletul parintilor fetei. sa-si piarda copilul asa, cum mai pot avea ei vreun fel de speranta in ceva?
      cainii vagabonzi trebuie eutanasiati. punct. nu exista situatii de mijloc. Eu am doi caini si o pisica, toti luati de pe strada si la randul meu am fost muscat de caini pe strada, insa oricum am intoarce problema, pur si simplu singura solutie viabila este prinderea cainilor vagabonzi, pastrarea lor pentru o anumita perioada de timp in vederea adoptiei, iar in situatia in care nu sunt adoptati, eutanasierea.
      Insa in primul si in primul rand ar trebui eutanasiati politic imbecilii cu functii de conducere in administratia publica.
      • -12 (16 voturi)    
        Eutanasierea politica a.... (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:45)

        Mirela Tomescu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Ori salvam totul cu dragoste si respectarea legilor UE, ori eutanasiem si parintii care nu-si ingrijesc copiii si- i lasa singuri fara sa-i invete cu dragoste de plante si animale...ca si pe cei ce-si bat joc de fonduri si nu tin sub control prin sterilizare cainii vagabonzi. Eu zic ca inainte de a lua masurile cele mai usoare care nu duc defapt nicaieri...sa luam masurile corecte, cele care implica munca si sensibilizarea populatiei sa puna umarul la educarea copiilor in dragoste pentru natura. In acest fel nu va mai fii nimeni muscat !in mod sigur, eu sunt un exemplu. Puteti sa ma contactati, dau lectii gratuite, dar implica munca multa si cred ca putini sunt dispusi sa se implice. Mai rugati-va la Dumnezeu sa va dea minte.Doamne ajuta!
        • +2 (4 voturi)    
          Re: Eutanasierea politica a.... (Luni, 14 aprilie 2008, 8:30)

          Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui Mirela Tomescu

          Doamna Tomescu mai bine "educati" caini pentru ca odata "educati" nu mai e nevoie sa iti pazesti copilul de ei.
          Am ajuns sa pazesc copilul ca pe oi de lupi sa nu fie mancat?.
          Ai avantajul staturii pentru ca din acest motiv nu se ia de dumneata dar dute prin zonele cu caini singura sa vezi ce se intampla: vei simti ""FRICA"".
        • +2 (4 voturi)    
          da pana cand... (Luni, 14 aprilie 2008, 9:31)

          szilisz [anonim] i-a raspuns lui Mirela Tomescu

          Draga dna/dsoara, va asigur ca in ziua cand un catel dragalas vagabond va manca fetita d-voastra (iubitoare de animale) in varsta 6ani, o sa va intoarceti printre noi (cei needucati si necredinciosi). Dar nu va doresc asta....o zi buna...
        • +3 (3 voturi)    
          raspuns pt Mirela Tomescu (Luni, 14 aprilie 2008, 13:25)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui Mirela Tomescu

          Nu vreti sa ne propuneti si o initiativa legislativa privind introducerea in scoli a unei discipline de studiu privind modurile de interactiune dintre oameni si cainii vagabonzi. Cand o sa aveti pe cineva drag care va suferi din cauza cainilor comunitari ( eu va doresc sa nu vi sa intample) probabil ca ve-ti incepe sa ganditi altfel. Hai sa fim rezonabili si sa acceptam ca nu au ce cauta pe strada caini fara stapan. Si eu am caine si iubesc animalele dar nu pot tolera asemenea lucruri. In cazul in care cainele meu agreseaza pe cineva eu raspund pentru asta. Pentru cainii vagabonzi cine raspunde? Oare cei care ii hranesc in fata blocurilor? Ma indoiesc de asta. Daca iubiti animalele mergeti la adaposturi, adoptati caini, asigurati-le un adapost si asumati-va responsabilitatile (toate) ce decurg din acest gest.
          Mai reflectati inainte sa va transformati intr-o Brigitte Bardot a Romaniei. Iar cu chestia aia ca dati lectii.... mai lasati-ne ca nu suntem nici noi veniti din Bangladesh.
      • 0 (0 voturi)    
        nu eutanasierea e rezolarea (Luni, 14 aprilie 2008, 19:10)

        oana [anonim] i-a raspuns lui adrian

        oameni buni, ganditi doar in prezent, nu in viitor. eutanasia masiva nu e rezolvarea problemei si stiti dc? pt ca ei vor fi pe strazi atat timp cat va exista abandonul!!! de unde credeti ca apar? din cauza dobitocilir care in loc sa isi sterilizeze catelele prefera sa le arunce in strada cu tot cu pui. Nu mai fiti atat de limitati in gandire!! nu cainii sunt de vina pt ce se int!! luati-va de autoritati care cheltuie bani aiurea in loc sa faca adaposturi, luati-va de cei de langa voi care ii abandoneaza pe strazi si nu de bietele animale care actioneaza instinctiv!!
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns pt. OANA (Vineri, 2 noiembrie 2012, 12:45)

          madalina [anonim] i-a raspuns lui oana

          cel mai inteligent comentariu
    • -11 (15 voturi)    
      Problema cainilor vagabonzi (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:38)

      Tomescu Mirela [anonim] i-a raspuns lui Hingheru

      E mai usor sa scapi de ei dacat sa-i ingrijesti si sa le tii numarul sub control, nu-i asa? E greu sa iesi cu ei afara, sa-i plimbi sa le faci cotete ingradite ,sa-i hranesti sa nu fie infometati sa atace...sa nu fie epidemie de rabie... mai simplu sa stai la televizor si sa lasi copii i cu cainii infometati de pe pe maidan ...Puneti mana si faceti fiecare cate cava inafara de crime...Ceva cu dragoste...numai asa putem fi civilizati ingrijind cainii si plantele, ca si copiii.
      • +9 (11 voturi)    
        Ptr Mirela (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:39)

        Hingheru [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

        Stimata dna sau dsoara, dupa cum ataci problema cred ca n-ai habar cati caini vagabonzi sunt in tzara, in general si in Capitala in special. Bugetul n-ar suporta hranirea si ingrijirea lor. Apoi, nu intzeleg dece cainele e un animal privilegiat? Cu ce e mai presus decat porcul, vaca sau oaia pe care le sacrificam cu bucurie si ne delectam cu carnea lor?Ca sa nu mai vorbim ca aceste animale nici macar nu mushca. Mai mediteaza.
        • +2 (2 voturi)    
          daca... (Luni, 14 aprilie 2008, 12:22)

          irina [anonim] i-a raspuns lui Hingheru

          ati vorbit de vaccinuri...
          eu am un baietel de 3 ani cu un transplant hepatic care nu are voie sa fie vaccinat. Credeti-ma ca am ajuns sa ocolesc ciinii cu groaza. Nici nu vreau sa ma gindesc la ce s-ar putea intimpla. Este f usor sa zici vaccineaza-l.
          Eu nu pot!!!
          Si de ce exista legi doar pentru ciini de rasa (care oricum nu sunt respectate), de ce ei trebuie scosi cu botnita si cu lesa, nu au voie in parcuri, dar ciini vagabonti au voie oriunde si oricum?
          • 0 (0 voturi)    
            Mda (Marţi, 15 aprilie 2008, 10:00)

            Mda [anonim] i-a raspuns lui irina

            Foarte bine punctata partea cu lesa si botnita! Si ii doresc copilului Dv. o vitata cat mai sanatoasa! Doamne ajuta!
      • +2 (4 voturi)    
        cum sa le tii numarul sub control ... (Luni, 14 aprilie 2008, 0:03)

        pentru Mirela [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

        A le tine numarul sub control este tot un mod de a scapa de ei, oare nu? Si tot este împotriva naturii, daca acesta este argumentul. Câinii de care are cine sa se ocupe, este foarte frumos ... Dar de toti, cum ? Care este relatia dumitale cu sobolanii si cu alte rozatoare ? Ai pus vreodata otrava de soareci? De ce ? Îti este mai usor sa te uiti la televizor sau sa plimbi catelul decât sa aperi bucataria, nu ?
        Apoi, sunt atâti copii care nu au cu ce se îmbraca, needucati, carora nu doar ca le manânca câinii din traista, dar îi manânca câinii de vii ... Nu sunt prioritari?
        Cine vine cu idei de protectia animalelor, sa vina si cu SOLUTII !! Dar poate ca da : de vreme ce sunt multi câini asta arata cât de rai sunt oamenii între ei ... Existenta lor este un termometru care reflecta nivelul nostru de constiinta ...
      • +3 (5 voturi)    
        hehe (Luni, 14 aprilie 2008, 1:37)

        so [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

        propun sa ii iei acasa la tine. S-ai ingrijesti cu muuuulta dragoste.
      • +2 (2 voturi)    
        imbecili ca voi (Luni, 14 aprilie 2008, 13:08)

        anonimuuu [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

        E uite asa eu sunt un nemernic care nu sufera animalele , nici caini nici pisici nimic , e vre-o problema ???Nu se mai poate asa ceva , s-au umplut strazile de javre periculoase, eu platesc taxe si impozite in acest oras tocmai pt a se creea fonduri la primarii care la randul lor au fost infiintate pentru a crea "confort" cetatenilor...Am ajuns sa ma rog sa vina o epidemie de RABIE sa putem scapa de javrele astea de pe strada........
        Nu sunt de acord cu politia animalelor, d ce sa mai platesc alte taxe cand a-r trebui data o lege pt cei care maltrateaza animalele si politia comunitara sa le aplice, punct.PENTRU TOTI IUBITORII DE JAVRE IN CALDURI DE PE STRAZI SA VA INTRE BINE IN CAP O DATA, NU VOM SCAPA DE ACESTE CAZURI PANA ACELE JAVRE NU VOR FI EXTERMINATE!!
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns pentru anonimuuu (Luni, 14 aprilie 2008, 16:40)

          nelly [anonim] i-a raspuns lui anonimuuu

          esti un ...., fara cuvinte, ar trebui sa traiesti in jungla. eu cred ca trebuie castrati oamenii sa nu se mai inmulteasca degeaba si sa arunce copiii pe strazi sa cerseasca si sa moara de foame. cainii sunt mai presus decat oamenii.
          fara comentarii.
  • +12 (14 voturi)    
    o solutie imediata se impune! (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:42)

    constantin [anonim]

    Eutanasierea tuturor cainilor fara stapan este impetuos necesara! Totusi nu suntem in Bengal sau in Tanzania iar cainii nu sunt o specie pe cale de disparitie!! Are cineva idee cati oameni sunt muscati de caini in fiecare zi? Toate asociatile de protectie a animalelor nu s-au implicat activ in preintampinarea si tuatilor similare.....
  • 0 (2 voturi)    
    si ce daca (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:43)

    Catalin [anonim]

    http://www.panoramio.com/photo/6836772
    de cainele de la acest link nu este interesat nimeni in sensul de a-l eutanasia, inchide sau adopta. Se plimba liber de cativa ani si chiar este hranit de cei din zona pietei.
    De remarcat faptul ca in Romania nu exista nici un numar de telefon (care sa sie facut public sau care sa poata fi gasit usor) unde sa se poata raprota cazuri de genul acesta. 112 poate fi apelat doar daca este vorba de o urgenta. Pana cand cainele nu musca pe nimeni nu este o urgenta. Dupa aia e prea tarziu. Somn usor 112!
    • -5 (9 voturi)    
      pacat (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:30)

      aquaviva [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Pare un rotweiler frumos, nimeni nu poate sa il adopte? Dupa cum arata pare si bine hranit. Ma mir sa fie abandonat si ca nimeni nu l-a adoptat. Daca lumea il hraneste de atata timp se pare ca este destul de bland. E intr-adevar considerat un caine de atac dar e foarte bun sa pazeasca ceva. Nu trebuie sa generalizam, parerea mea. Nu exista padure fara uscaturi.
      Cat despre biata fetitza, Dumnezeu sa o odihneasca in pace. Condoleante familiei indoliate
      • +2 (2 voturi)    
        pentru tine (Luni, 14 aprilie 2008, 0:06)

        raspuns [anonim] i-a raspuns lui aquaviva

        Nu ai nevoie de un câine ? Ca tot ai adus vorba de adoptie :)) Glumesc ...
        • +1 (1 vot)    
          Catel (Luni, 14 aprilie 2008, 11:45)

          aquaviva [utilizator] i-a raspuns lui raspuns

          Ce rasa de caine crezi ca am acasa ? Rotweiller, hai fa-mi o vizita, dar cred ca iti va trebui viza in curand pentru Banat
    • +1 (1 vot)    
      De unde e poza? (Luni, 14 aprilie 2008, 10:18)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      E cumva din piata Salajan din Bucuresti? In cazul asta stiu cainele, misuna si el pe acolo si ii dau tarabagiii de mancare. E simpatic, foarte curios, isi baga nasul peste tot, nu l-am auzit vreodata sa latre sau sa maraie. Probabil ca a ramas de la badigarzii care pazeau piata pe vremuri cu caini. Oricum, cred ca noaptea e inchis undeva, nu e lasat sa bantuie.
  • +6 (8 voturi)    
    Tara de gunoi (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:43)

    Tara de gunoi [anonim]

    Cred ca in ziua de azi sunt sanse mai mari sa te manance un caine in Romania decat sa fii atacat de vreun animal salbatic in jungla. E de necrezut ce se intampla in tara asta. Cica noi suntem in secolul XXI. Din pacate, ca in toate cazurile de pana acuma, n-o sa se intample nimic. Probabil asta e doar material de vreo 2-3 emisiuni la OTV si gata.
    • +1 (3 voturi)    
      Welcome in EUAAAAAAAAAAAAAAA !! (Luni, 14 aprilie 2008, 6:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Tara de gunoi

      Welcome in EUUaaaaaaaaaaaaa!!
      asa ceva e de necrezut,,, se intampla intr-o tara care cica e in EU !!!
  • +3 (7 voturi)    
    sa punem mana (Duminică, 13 aprilie 2008, 15:54)

    SM [anonim]

    sa punem mana noi si sa mai scapam de animalele astea. asa discret, nu in vazul lumii, putem sa scapam de cea mai mare parte a cainilor vagabonzi. degeaba asteptam sa faca autoritatile ceva.
  • +6 (8 voturi)    
    cand scapam de javre?! (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:03)

    Ion I [anonim]

    pana cand o sa mai insiste prostii astia cu protectia animalelor.. nu vad ca sunt un pericol si ca nu e normal sa ramana pe strazi toti cainii astia? lutati-i fratilor la voi in casa sa se pise si cace acolo, sa va muste pe voi

    a mai fost parca un caz mai vechi cand un japonez a murit de la un infarct cauzat de javre...

    tara de kkt si plina de javre (si caini dar si oameni)...
    • +3 (5 voturi)    
      @Ion I (Luni, 14 aprilie 2008, 7:37)

      momo [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      Inseamna ca tu nu stii ce bani buni vin din strainatate pentru toti acesti caini maidanezi; toate babele astea care urla in apararea maidanezilor nu fac altceva decat sa manance o paine fooooaarte alba de pe urma lor ; si atunci cum sa nu tipe in apararea maidanezilor; ar trebui eutanasiati pentruca omul este mai important.
  • +3 (7 voturi)    
    Alte demisii de onoare (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:16)

    Rosu Marius [anonim]

    Ministrul de Externe a demisionat ca urmare a decesului unui roman in Polonia. Roman aflat in inchisoare. Primarul Constantei are astfel un exemplu de urmat si nu pentru un recidivist ci pentru o copila.
    Cate partide care se bat pe "ciloan" au prevazut aceasta problema in campania lor????????
  • 0 (6 voturi)    
    Romania (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:37)

    PaulR [utilizator]

    Tara lui Papura voda
  • +8 (10 voturi)    
    de acord (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:55)

    radu [anonim]

    sunt de acord cu toate comentariile. oamenii sunt mai importanti decat animalele. toti cainii vagabonzi din orase trebuie sa dispara. nu este normal sa-ti fie frica sa te plimbi sau sa vii de la servici, ca nu stii de unde apar "cei mai buni prieteni ai omului". jos cainii!
  • +6 (8 voturi)    
    Propun sa facem la fel si cu sobolanii (Duminică, 13 aprilie 2008, 17:40)

    mihai [anonim]

    Cainii vagabonzi nu pot fi omorati... protectia animalelor...
    Propun sa facem la fel si cu sobolanii. Sunt si ei mamifere nu?
    • +3 (5 voturi)    
      Dece numai cu sobolanii? (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:46)

      Insecticid [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Dece nu si cu gandacii de bucatarie, sunt si ei fiintze, chiar daca deocamdata nu sunt mamifere. Sa-i protejam, sa le cream spatii intunecoase si un pic umede, sa avem grija sa nu-i calcam noaptea cand mergem la buda.
  • +7 (9 voturi)    
    daca i se intampla fetitei mele... (Duminică, 13 aprilie 2008, 17:47)

    Ovidiu [anonim]

    ...imi strageam toate neamurile si intr-o saptamana nu mai era un caine viu in toata Constanta.

    Soluitia este una singura.
    Si mie imi plac animalele...

    ...dar daca este jungla, te porti ca in jungla!
  • -7 (13 voturi)    
    NU toti cainii sunt la fel! (Duminică, 13 aprilie 2008, 17:47)

    Ioana [anonim]

    Gem puscariile din Romania de nenorociti care au violat, au furat, au batut au omorat: asta inseamna ca si noi, ceilalti romani trebuie sa fim omorati sau sa stam cu ei in puscarie?!?!
    NU va convine cand mergeti in strainatate si lumea se uita urat la voi cand aude ca sunteti romani, nu va convine ca va baga in aceeasi oala toti cu banditii care ne fac de ras pe acolo, dar voi ce faceti acum?!
    NU faceti exact acelasi lucru?!
    Nu toti cainii sunt la fel asa cum nici toti oamenii nu sunt la fel, de ce sa-i omoram pe toti?!
    • +5 (7 voturi)    
      da? (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:20)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      auzi, nu te duci tu noaptea prin constanta pe o strada plina de caini sa ii alegi tu pe cainii aia buni?
      • +2 (4 voturi)    
        stau in casa (Luni, 14 aprilie 2008, 10:41)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        daca nu ma omoara cainii risc sa fiu jefuit sau ucis de un om, asa ca mai bine stau in casa. oricum risc sa ma omoare careva daca ies din casa.
    • +4 (8 voturi)    
      pt ioana (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:48)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Si cum propui tu sa fie diferentiati cainii? In urma unui test psihologic?
      Un caine de talie medie spre mare de pe strada are undeva in jur de 17-22 kg. O fetita de 5 ani ce greutate crezi ca are? Sa zicem ca exista un caine din 5 care este agresiv, ai fi multumita cu o sansa din cinci ca sa iti vezi copilul atacat, poate mort? Eu unul nu as fi.
      • +1 (1 vot)    
        nici toti parintii nu sunt la fel (Luni, 14 aprilie 2008, 13:36)

        Sandor [anonim] i-a raspuns lui adrian

        eu propun sa nu fie lasati copii de 5-6 ani afara singuri, timp de 2 ore+. Nu cred ca sa pune problema ca parintii sa aiba mai putin de 17kg. Deci parinti responsabili = copii sanatosi. PS, stiu ca va fi moderat cu -1000 postul asta, parerea forumului e deja facuta, sa vie ghilotina. Rusinica
    • +5 (9 voturi)    
      Pt Briji de Romania (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:58)

      Alexander the Great [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Tu stii sa-i deosebesti pe cei buni de cei rai(la caini ma refer)? Ai facut vreodata injectii in fund si in burta sa vezi cum e? N-ai decat sa iei toti maidanezii in casa si sa-i scoti cu botnita pe strada,asta daca nu vrei sa ii eutanasieze,cum ar fi normal...
    • 0 (6 voturi)    
      desteptule (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:17)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      1 - CUM sti care caine musca oameni si care nu????????????
      2 - cainii se inmultesc nu au mancare si musca oameni (daca te gandesti in situatii de lipsa de hrana si oamenii au facut cam acelasi lucru)

      NU poti distinge ...
      ii iei ii ti hai o saptamana la hinghreri si daca nu ii ia nimeni (CU ACTE sa fie raspunzatr daca a druul ainelui) ii eutanasiez... asa se ace in toate tarile civilizate
    • +4 (6 voturi)    
      Comportamentul cainilor (Duminică, 13 aprilie 2008, 23:59)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      Am remarcat ca in cazul cainilor (si foarte probabil si al altor animale sociale) comportamentul e foarte influentat de anturaj. Spre exemplu, in Romania majoritatea cainilor vagabonzi si in totalitate cei agresivi traiesc in haite; cainii solitari (de regula crescuti in casa si determinati sa socializeze cu oamenii) au o agresivitate mult scazuta.

      Acest comportament e foarte similar cu cel al cocalarilor de cartier care se manifesta agresiv numai in gasca, niciodata singuri.

      De aceea este irelevant daca un caine "in sufletul lui" iubeste pe toata lumea si n-ar musca o mâtza nici sa-l pici cu ceara, daca el in haita se comporta ca un caine turbat.

      Solutia in cazul asta este exterminarea, fara discutii! Si asta pentru orasele sunt ale oamenilor si cainii sunt tolerati in ele - in limitele decentei (sau asa ar trebui sa fie)

      SI mai lasati-ne domnisoarelor cu drepturile animalelor (frustrari sexuale, etc?), ca ne-am saturat - de drepturile oamenilor ce se mai aude??

      Nu poti trece linistit pe o strada ca incepe scandalu si guerilla - nu mai zic daca indraznesti sa fii pe o bicicleta - cat tupeu pe tine domne!
    • +2 (4 voturi)    
      nu ii omoram pe toti (Luni, 14 aprilie 2008, 0:08)

      c# [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Doamna, nu ii omoram pe toti. Doar pe cei fara stapan.
    • 0 (2 voturi)    
      Re: despre caini (Luni, 14 aprilie 2008, 8:42)

      Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Propun sa ii iei pe aiai care sunt buni la tine acasa ca pana la urma tot ne hotoram si ii omoram pe toti. in felul asta scapa aia buni ai tai.
    • -3 (3 voturi)    
      Raspund aici (Luni, 14 aprilie 2008, 13:21)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Nu demult a fost un caz cu o fetita care a fost violata, batuta si omorata si n-ati sarit asa!!!
      Acum s-a umflat simtul civic in voi?!
      Daca unul a violat si omorat azi, maine ne dam in cap unul altuia pentru ca suntem din acelasi neam cu el?!
      Atunci cu cainii de ce sa facem astfel?
      Voi care pretindeti ca stiti legea: aceasta lege OBLIGA EUTANASIREREA CAINILOR AGRESIVI, BATRANI, BOLNAVI NU
      O INTERZICE.
      Mai interesati-va inainte de a deschide gura, daca chiar va pasa, nu vorbiti doar din auzite!
      De cat timp panditi un asemena caz ca sa va puteti exprima in mod "justificat" fustrarile si nodurile
      pe care le-ati inghitit cu greu cand ati aflat ca nu mai puteti chinui animalele din placere si ca asta va poate
      baga in puscarie?
      De ce am eu senzatia ca nu cazul acestei fetite v-a infuriat asa de tare, ci faptul ca drepturile animalelor
      au fost recunoscute prin lege si sunt protejate si in Romania?
      Unii din voi pur si simplu nu pot intelege ca si animalele, ca si oamenii, au dreptul la viata iar omul nu e cu nimic
      mai presus in fata lui Dumnezeu! Ba dimpotriva!
      Aia care violeaza, bat, fura sunt omorati?! NU!!!
      Stau si putrezesc in inchisori pe banii fraierilor!
      Atunci de ce sa omoram toti cainii?
      Sunt de acord cu eutanasierea celor agresivi, salbaticiti sau bolnavi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne
      razbunam pe orice animal nevinovat de pe strada si sa-l privim ca pe un dusman!
      Sunt haite, e adevarat, acelea sunt periculoase: pot fi verificati si separati iar cei agresivi eutanasiati!
      Cum bine spunea cineva: pe Animal Planet se face, de catre experti, acel test pentru caini agresivi.
      In Romania nu sunt experti?! Sunt chiar multi care ar putea face treaba buna, dar cine ii baga in seama?
      Cine sa se oboseasca, cine sa se intereseze, cine sa aplice niste legi civilizate cand e mai simplu un macel in masa?
      Omorati-i pe toti si in 10 ani veti avea tot atatia!
      • +3 (3 voturi)    
        Pentru Ioana (Luni, 14 aprilie 2008, 14:18)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Nu trebuie sa fim rai, se stie ca femeile sunt mai miloase, asta e unul din motivele pentru care nu as vota niciodata o femeie primar la Bucuresti:-))) Ce faci tu aici, draga Ioana, e filozofie gaunoasa, fara nici o legatura cu realitatea. Spui ca animalele au aceleasi drepturi ca oamenii? Haida-de! Atunci ce zici de sutele de mii de porcine, bovine si galinecee sacrificate in abatoare? Ce mai zici de mieii taiati fara mila de Pasti? Ce mai zici de bietii sobolani nevinovati pe care-i otravim cu atata cruzime? Asta ca sa ma rezum la animale cu sange cald. Unde scrie ca animalele au aceleasi drepturi ca oamenii? In Constitutia Romaniei, cumva? Spui ca "animalele, ca si oamenii, au dreptul la viata iar omul nu e cu nimic
        mai presus in fata lui Dumnezeu"? Pe legea mea daca am auzit o aberatie mai mare. Pari bisericoasa, asa ca am sa-ti pun niste intrebari. Pe cine a creat Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui? Pe Grivei, cumva? Cui i-a dat Dumnezeu pamantul, sa se inmulteasca, sa-l umple si sa-l stapaneasca, impreuna cu toate vietuitoarele lui? Cumva, lui Azorel? Daca ai pus vreodata mana pe Vechiul Testament, poate-ti mai aduci aminte de versetul "Sa nu aduci ofranda in Casa Domnului plata unei curve sau pretul unui caine"? Si de aici deduci tu ca omul si cainele sunt egali in fata Domnului? Ceea ce se vede la tine si la multi altii ca tine se cheama DEGENERESCENTA, voi pur si simplu va desconsiderati pe voi si pe toti ceilalti oameni, daca va situati pe aceeasi treapta cu javrele! Nu va mai dati asa mari crestini, ca n-aveti nici o legatura cu religia asta.
        In legatura cu mult-laudata lege pentru protectia animalelor, fii linistita ca nu va rezista mult. Va fi modificata sau pur si simplu abolita, pentru ca e prea aberanta.
      • +3 (3 voturi)    
        Tot pentru Ioana (Luni, 14 aprilie 2008, 14:30)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Astia nu ma lasa decat cu 2000 de caractere, si mai am cate ceva sa-ti spun. Ca tot veni vorba de Animal Planet, hai sa te lamuresc un pic. Cainii vagabonzi sunt animale salbatice adaptate la habitatul urban. Comportamentul lor e asemanator cu cel al lupilor, adica se aduna in haite si isi stabilesc un teritoriu pe care-l apara. Haitele sunt conduse de cate un "alfa", care este cel mai agresiv si de obicei da tonul atacurilor. Daca seful de haita este eliminat, altul ii va lua locul, devenind la randu-i agresiv, si va continua "munca" celui disparut. Asa ca eliminarea numai a cainilor agresivi e o utopie, intotdeauna se vor gasi altii care sa le ia locul.
        Cat despre iluzia ca omorarea cainilor nu ar aduce rezultate, ce sa spun, e greu de comentat asemenea aberatie. Intereseaza-te cum se procedeaza in tarile cu adevarat civilizate si ai sa vezi ca toate, fara exceptie, au legi care prevad exterminarea animalelor fara stapan care nu sunt revendicate sau adoptate. E si un filmulet pe YouTube, despre cum se rezolva problema la americani. Simplu, rapid, fara sa chinuie prea mult animalele si probabil ieftin. Cauta "killing stray dogs" sau ceva de genul asta pe YouTube si te vei lamuri.
        O zi buna!
      • 0 (0 voturi)    
        la un loc (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:57)

        eu-aici [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Eu propun Ioana sa ii bagam la aceeasi puscarie si pe caini si pe infractorii si violatorii care stau "pe banii fraierilor" - asa impuscam 2 iepuri odata, sa se omoare intre ei acolo
        Daca pe copilul meu decat il musca un caine, nu Doamne fereste mai rau, ii taiam gatul la caine pe loc. Dca eram in locul celor care le-a omorat fetita, imi adunam rudele si intr-o noape curatam toate strazile de caine. Ma intreb cand se vor lua masuri.
  • +4 (8 voturi)    
    Cate victime sunt necesare,,, (Duminică, 13 aprilie 2008, 17:55)

    Tarno [anonim]

    Cate victime sunt necesare pentru a convinge pe cei care conduc tara- ca trebuie luate masuri?
    Ca e o tara a oamenilor si nu a cainilor vagabonzi?
    Nu ajung cei omoriti de caini, miile de oameni muscati, sutele de mii de oameni care umbla cu frica pe strazi?
    Suntem chiar pierduti, niste paria la mana unora care iau bani frumosi din asa zisa protectie a animalelor? Si a unora, mult mai rai, care au facut o lege impotriva Omului?
    Pana la urma omul de pe strada trebuie sa rezolve problema. E si asta dureros dar cainii trebuie sa dispara de pe toate strazile oraselor romanesti.
    • +1 (1 vot)    
      42 (Luni, 14 aprilie 2008, 13:40)

      Sandor [anonim] i-a raspuns lui Tarno

      Raspunsul este 42. Intr-adervar asta este... teroristii astia de caini vagabonzi au pus mana pe tara 'Omului'... La cat de aiurea au fost comentariile pana acum, asta este etalon pt ridicol.
  • +4 (6 voturi)    
    oameni si soblolani (cum ce diferenta e ?) (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:32)

    Vali [anonim]

    Vinovate sunt babele care, din lipsa de ocupatie si "dragoste de animale" (a se citi ura fata de oameni), cresc caini pe langa locuintele oamenilor si pe langa institutii. Veniti sa vedeti cum zbiara studentele care ies seara de la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei (noul sediu din Panduri) cand sunt atacate de haita de caini vagabonzi din curtea acestui local. Si asta se intampla in Universitatea Bucuresti, nu pe nu stiu ce coclauri !

    P.S. "Ca e o tara a oamenilor si nu a cainilor vagabonzi " Din pacate, cred ca a devenit o tara a jigodiilor...
    • +2 (4 voturi)    
      si eu (Luni, 14 aprilie 2008, 0:13)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Eu chiar a fost muscat in spatele facultatii de drept de 2 caini simultan. Inca mai am cicatrice pe picioare. Personal imi plac foarte mult animalele, nu imi face nici o placere sa merg printr-un oras plin de maidanezi. Deci, EUTANASIERE!
  • +4 (6 voturi)    
    Suntem inapoiati rau (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:33)

    geo [anonim]

    La noi nu exista civilizatie nu exista evolutie, exista caini pe strada ca acum 1000 de ani.
    • +1 (3 voturi)    
      nope (Luni, 14 aprilie 2008, 0:15)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui geo

      acum 1000 de ani nu erau asa multi caini pe strada. Nici la tara nu vezi atatia caini pe strada. Cine are caine il tine legat in curte si are grija de el iar un caine vagabond moare de foame, ca nu il ia nimeni de suflet. sunt sigur ca acum 1000 de ani cainele il aveai strict pentru paza si nu ca animal de companie.
    • -2 (2 voturi)    
      evolutie? (Luni, 14 aprilie 2008, 13:43)

      Sandor [anonim] i-a raspuns lui geo

      omoram cainii si ne-am 'civilizat'. Unde mai pui ca mai si 'evoluam'. Poate cresc salariile, o sa ne mearga foarte bine. Cum de nu m-am gandit eu la asta inaintea ta???
  • +7 (9 voturi)    
    iubitorii de animale (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:43)

    marius [anonim]

    unde sunt acum asa-zisii "iubitori de animale". cum se incepe o campanie de stirpire a acestor pericole publice cum sar in sus. au reusit sa bage in parlament o lege prin care javrele astea nu pot fi eutanasiate, beneficiind de complicitatea unor parlamentari. Rusine!
  • +2 (4 voturi)    
    eu zic... (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:47)

    JG [anonim]

    ca asta trebuie facut, sa facem psihanaliza la caini ca nu sunt toti la fel. Inclusiv aia agresivi, probabil au fost abuzati in copilarie si cred ca cu putina terapie isi revin. Ca doar avem resurse. In plus e foarte util sa consiliem cainii, aduc putin culoare in spatiul mioritic.
    • -1 (3 voturi)    
      Normal?????!!!! (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:57)

      ZB [anonim] i-a raspuns lui JG

      Nu te supara, dar nu crezi ca inaintea aruncarii de bani pe niste caini vagabonzi ar trebui sa ne ocupam de oameni? Pentru informarea ta, sunt oameni in Romania care sunt in situatii materiale dificile, si guvernul ar trebui sa sprijineasca oamenii mai intai nu sa arunce bani grei pe vagabonzi!!! Cainii acestia trebuie dusi la un adapost, iar daca nu sunt adoptati trebuie eutanasiati! Pune si tu pe cei care merita in lista de priroritate!
      • +1 (1 vot)    
        Mai, ZB (Luni, 14 aprilie 2008, 11:28)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui ZB

        Omul era ironic. Degeba te iei de el cu "nu te supara".
  • +3 (3 voturi)    
    mail (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:48)

    Mihai [anonim]

    trimiteti link-ul asta pe adresa offfice at vier-pfoten dot ro
    • +2 (2 voturi)    
      trimis (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:52)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      s-a trimis, plus un mesaj "de bine".
    • +3 (5 voturi)    
      nemernici (Duminică, 13 aprilie 2008, 20:26)

      doglover [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Asta -vara am fost atacata din senin de un caine si cand am vrut sa fac reclamatie mi s-a spus ca nu se poate face nimic, ca e protejatul sotiei primarului care il apara desi musca pe toti cati ii apar in cale. Si nu e singurul caz cand caini agresivi au pile inalte. Stiu, in tarile occidentale nu sunt caini liberi pe strazi, dar asta pentru ca acum 50 dfe ani i-au eutanasiat, iar acum , daca nu sunt adoptati intr-un anumit nr de zile sunt omorati. Ce se intampla daca nu ii ascultam pe imbecillii din UE, pana la urma? Asteptam sa ne sfasie ca pe fetita asta sau pe fata din Timisoara de acum cativa ani?
  • +4 (6 voturi)    
    Eutanasierea e unica solutie .... (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:19)

    radu [anonim]

    Cand basescu incepuse campania de eradicare a cainilor toata lumea i-a sarit in cap ca nu are suflet etc. Uite la ce s-a ajuns acum ....
    Cred ca stia el ce stia , alta solutie din pacate nu exista pentru cainii astia decat eutanasierea in caz ca nimeni nu-i adopta!
    Si in tarile din UE daca un animal nu este adoptat intr-o perioada de timp atunci el este eutanasiat.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:19)

    liviu [anonim]

    pai pana acum au murit multi din cauza javrelor japonezu asta vreo cateva fetite... si astea numai cele de la TV...

    sa nu mai vorbin de sute sau mii de persoane mutilate anual...
    de miliarde de lei vechi dati pe vaccine antirabice etc...

    pana cand???
    cand draku scapam de animalele astea (si cel de pe strada si cele care le apara...)
  • -6 (8 voturi)    
    Cainii maidanezi (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:30)

    Tomescu Mirela [anonim]

    S-au facut zeci de campanii si tot degeaba, cainii sunt tot infometati, nesterilizati. Cum de mamele isi lasa copiii pe camp si nu fac puscarie? Ce pretentii avem sa ingrijim cainii cand nu sunt ingrijiti copiii? De ce articolelel sut doar de senzatie? De ce jurnalistii nu prezinta tot cazul? S-au facut campanii sa se adopte caini, acum, ce vreti sa fieomorati ? Probabil e mai comod...in felul asta copii pot fi lasati nesupravegheati...Rusine...Nu se ancheteaza cum trebuie, se induce populatia in eroare... nimeni nu ia nici o masura. De aceea am patru caini intr-un apartament de 2 camere, de aceea am mai luat inca 4 sterilizati pe camp, in fata blocului, pentru ca dupa ce s-au stans 3000 de semnaturi pentru a nu mai fi eutanasiati cainii, cati dintre cei ce au semnat s-au dus sa adopte caini?...Se poate face educatie prin articole si stiri, sa ferim copiii, sa protejam animalele...dar cine sa faca asta cand se doresc doar materiale de senzatii si cand cazurile sunt prezentate incomplet? Luati masuri cei in drepturi...nu alergati numai dupa bani...Din vilele care s-au facut din fondurile pentru caini cedati cateva scanduri si pentru un cotet de catelusi. Educati copii sa iubeasca cainii, s-i hraneasca, sa nu mai fie muscati, ci sa se joace cu ei. Va doresc succes !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Eutanasiu (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:42)

      Cristinel [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

      Dna,
      Dv credeti ca daca isi tin parintii copii in casa se rezolva o parte din problema? Nu, in nici un caz. Fie sunt adoptati, fie eutanasiati. dar cum Dv insasi ati recunoscut ca lumea nu se inghesuie sa ii infieze, atunci ramane varianta eutanasierii. Sterilizarea e jumatate de problema, cainele nu se va mai reproduce, dar nu trebuie lasat pe strada. dar cum nu sunt bani pentru ca autoritatile publice sa ii ingrijeasca, deci tot eutanasierea ramane. sunt in Germania si nu am vazut niciodata un caine lasat in libertate. Pentru ei e de neconceput asa ceva. Daca s-ar fi petrecut la ei, sigur primarul era dat in judecata si nu numai ca isi dadea demisia, dar platea si bani grei.
    • +2 (4 voturi)    
      Ptr. Mirela (Duminică, 13 aprilie 2008, 22:01)

      Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

      Apoi, doamna draga io ganesc ca nu esti citova la mintye dye tzai 4 cani in casa. Sau ai bai cu amninosu. Shi di une stii dumetale ca aia juganitzi nu musca?
    • +1 (3 voturi)    
      Matale esti proasta doamna! (Luni, 14 aprilie 2008, 0:06)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

      Cum tii mata' 4 caini intr-un apartament de 2 camere si te mai bati cu caramida-n sutien ca iubesti animalele??? Pai ti-ai crescut o haita acolo - cred ca nici macar sa nu e legal ceea ce faci.
      Esti o ipocrita ca si restu de "iubitori de animale" - n-ai nici cea mai mica notiune despre crestera si INGRIJIREA animalelor!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea ii mai suport (Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:41)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Tomescu Mirela

      Ma tufa de Venetia, daca nu sti nu mai vorbi.
      Acel camp reprezenta pentru fata aceaia "casa" pentru simplul fapt ca acolo locuia.

      Iti dorec sa fi in acelasi mod rasplatita de aceste animale.
  • +4 (6 voturi)    
    PROTEST!!!!!! (Duminică, 13 aprilie 2008, 19:57)

    popescu [anonim]

    Miecuri, 16 aprilie, TOTI cei care copii si NU vreti sa pateasca la fel sunt ASTEPTATI in fata PRIMARIEI Constanta !!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Duminică, 13 aprilie 2008, 20:08)

    ice [anonim]

    cred ca daca fiul/fiica sau orice ruda a vreunui parlamentar de-al nostru sau a oricarei "personalitati"
    marcante a Romaniei se luau masuri.
    Mi-e scarba....
    • -1 (1 vot)    
      masuri (Luni, 14 aprilie 2008, 13:49)

      Sandor [anonim] i-a raspuns lui ice

      In primul rand parintii copilei trebuiau sa ia masuri... inainte d-o lase singura afara/pe camp... 2 ore+.. cred ca erau prea ocupati la tv [un film+reclame.... pe la 2 ore tine]
      • 0 (0 voturi)    
        Halal (Luni, 14 aprilie 2008, 23:05)

        NG [anonim] i-a raspuns lui Sandor

        Brava, tata. Faci misto de nenorocirea oamenilor... Propun sa nu-l mai bage nimeni in sema pe insul asta ce ne mai ironizeaza fin ca nu suntem civilizati pentru ca nu mai suportam tot rahatul lasat de maidanezi, urletele din fiecare noapte sau frica de a mai iesi dupa ora 20 in fata blocului. Unor sociopati nu poti sa le raspunzi cu argumente de bun simt
  • 0 (2 voturi)    
    re (Duminică, 13 aprilie 2008, 20:09)

    geo [anonim]

    o clica de nesimtiti ce fac pe naivii au reusit sa treaca o lege... asta nu e de ajuns ! daca demostrezi ca javrele au facut rau ca in acest caz revoltator [ma refer la alea agresive ,ca n-am nimic cu catelusii sau pisicile] iti poti face singur dreptate! sa mai vad vreun 'iubitor de animale' predicand unuia muscat sau stresat de animale ca trebuie sa iubim animalele! personal nu-i iau in seama pe nesimtitii astia! legile sunt facute intai pt oameni apoi pt animale..
  • +2 (4 voturi)    
    lege stramba (Duminică, 13 aprilie 2008, 20:58)

    alex damian [anonim]

    Legea care impedica eutanasierea animalelor e proasta... partea buna e ca se poate schimba. Vin alegerile, asta e un punct pe care putem insista acum.

    Mi se pare corect ca cei de la asociatiile de iubire a animalelor sa-si finanteze adaposturi particulare in care sa tina cainii de pe strazi daca nu vor sa fie eutanasiati.
    Fiecare caine strans de pe strada trebuie tinut 2 saptamani spre adoptie si daca nu-l ia nimeni, sa fie scapat de chinul existentei. Daca este luat, sa fie marcat cu cip. Orice caine cu prins in libertate cu cip pe el, sa fie eutanasiat dupa 2 zile, nu dupa 2 saptamani (daca-l pierde cineva, 2 zile sunt suficiente ca respectivul sa sune si sa-l declare pierdut).

    Scrieti _acum_ tuturor partidelor, incepe bataia electorala si asta e un punct in care putem castiga ceva.
  • -1 (3 voturi)    
    Ce otrava (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:00)

    Adi [anonim]

    Ce otravuri, usor de achizitionat, pot folosi petru a omora cainii. Deja sunt foarte multi prin zona unde locuiesc si since mi s-a luat sa ma intorc din drum pt ca 6-7 caini sunt pe toata strada. Ajunge!
    • +2 (2 voturi)    
      Fara extremisti (Luni, 14 aprilie 2008, 11:33)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      Sa nu trecem dintr-o extrema in alta!
      DA pt eutanasiere, NU pt uciderea lor.
    • +1 (1 vot)    
      otrava (Luni, 14 aprilie 2008, 13:05)

      banateanu [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Exista la farmaciile veterinare niste pungute albastre destul de ieftine pentru sobolani! Le ungi putin cu grasime si le dai. Intr-o saptamana s-au dus!
  • +5 (7 voturi)    
    Sa acuzam ONG-urile (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:08)

    Vlad I [anonim]

    ONG-urile utopice si isterice trebuiesc puse la punct. Nu inteleg de ce o mana de oameni au drept de antena? 220 mii de oameni sunt 1% din populatia tarii, si un ONG poate avea 100 de persoane voluntare. In plus cu apartitia lor pe antena devin o forta de convingere si de prosteala, imprastiint gandirea lor bolnava. Animalele domestice se pot sacrifica la abator dar caiinii fara stapan nu pot fi eutanasiati. Ne strica imaginea, o asfel de intamplare este preluata de agentiile internationale si raul devine de 1000X mai mare. Un posibil investitor privind la stiri nu mai vine in tara in care imaginea este urata. Ne strica turismul, nu erau indeajuns cersetorii si tigancile cu fuste, hotii de portofele, canalele fara capac, acum mai avem caini cu mai multe drepturi decat romanii.
    • -2 (6 voturi)    
      primul sef de lagar (Duminică, 13 aprilie 2008, 22:37)

      Bogdan B [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

      Iata primul sef de lagar sau de gulag de pe acest forum.
  • +5 (7 voturi)    
    alooo...protectia animalelor (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:17)

    johnmibb [anonim]

    Mergeti va rog frumos si stati in fata parintilor copilului si incercati sa le spuneti cate ceva despre drepturile cainilor vagabonzi !!!
    Sau un fata multor altor mii de romani muscati de caini.
    Daca, cumva, unul din acei parinti carora le-au omorat copilul se apuca si extermina cainii....are cineva curaj sa se puna inaintea lui?
    Sunt satul de specimene de-astea care cand vad un caine lovit incep sa planga...iar cand e vorba de un semen al lor care are o problema nu fac nimic sa sara in ajutor.

    Rusine.
    • +4 (6 voturi)    
      Ce ziceti? (Duminică, 13 aprilie 2008, 23:07)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui johnmibb

      Ce ziceti sa publicam fiecare cateva nume de romani si romance care s-au imbogatit pe seama cainilor vagabonzi? Au infiintat tot felul de asociatii cu care papa bani de la occidentali pentru uz personal iar cainii isi vad de treaba pe strazi.
  • -6 (8 voturi)    
    pacat (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:20)

    S [anonim]

    Imi pare rau pentru fetita ucisa. Dar nu sunt de acord cu omorarea tuturor cainilor fara stapan. E ca si cum am propune sa fie omorati toti tziganii pentru ca unii dintre ei creaza probleme sociale. Ce sa mai zic de romanii din Italia. Sunt 100 care muncesc cinstit si unul care face o crima. O fi bine sa fie bagati in aceeasi oala?
    Cat despre identificarea cainilor cu adevarat periculosi, cred ca se poate face. Pentru cei care habar n-au, sa se mai uite pe Animal Planet din cand in cand, chiar exista testare psihologica pentru caini pentru determinarea agresivitatii...
    • +2 (4 voturi)    
      Arta vorbitului in gol (Duminică, 13 aprilie 2008, 23:33)

      S [anonim] i-a raspuns lui S

      Nu te supara, dar asta a fost din ciclul: hai sa zic ceva, sa nu tac din gura. Sunt sute de mii de caini vagabonzi in toate orasele din tara. Din pacate, pana si sterilizarea + incercarea de adoptie nu mai sunt o solutie pentru simplu fapt ca sunt mult, mult prea multi. Daramite sa faci testare psihologica. Pe fiecare in parte? Serios?
      Apropo, pentru oricine mai scrie sa se afle in treaba: a murit un om, un copil. Putea fi al vostru, sau orice copil cunoasteti. Nu prea cred ca e cazul sa filosofam absurd (comparam situatia cainilor cu ce?- cu situatia unor oameni??? Dar cum Dumnezeu am ajuns sa comparam un animal cu un om. Nici prin fundul Africii nu cred ca se pune problema in felul asta).
      E simplu, ca peste tot in lumea civilizata: cine poate si vrea, sa-i adopte (apropo, bucurestenii si-au batut pur si simplu joc de campania cu adoptia: i-au luat pe 20 lei, i-au sterilizat si apoi ia ghiciti ce-au facut? Majoritatea maidanezilor prinsi cu ocazia summitului erau bine, mersi, vaccinati si inregistrati cu stapan). Cei ce nu pot fi adoptati, se vor aduna in haite, si, de foame, vor ataca din nou. Asta e, imi pare rau pentru orice iubitor de animale in cautare de argumente, dar e mult prea mult: a murit un copil.
    • 0 (2 voturi)    
      idioti (Luni, 14 aprilie 2008, 11:37)

      E [anonim] i-a raspuns lui S

      Eu am caine, e mic si nevinovat. Il plimb, ii dau sa manance, se bucura ca un dement cand ajung acasa. Daca musca un om, mai ales un copil, il omor eu cu maina mea. Daca cainele vostru va ataca copilul o sa faceti la fel. Cum poti sa compari romanii din Italia cu cainii? Cum poti sa compari oamenii cu cainii?
  • -4 (8 voturi)    
    RIP ... natiune (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:36)

    Bigubax [utilizator]

    In primul rand, condoleante familiei indurerate. Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe cea mica, un sfarsit mai mult decat tragic.

    In al doilea rand, indiferent de solutia aleasa (centre de adoptie sau uciderea cainilor vagabonzi -termenul de eutanasiere presupune acceptul cainelui, din cate stiu, deci e impropriu folosit- ... ), dar trebuie facut ceva. Suntem o tara care se pretinde civilizata, dar nu dovedim tot timpul acest lucru, din pacate.

    Altfel, stiu, suna crud, dar ne meritam soarta si stigmatul.

    La buna recitire natiune, Cu stiri ce anunta doar lucruri pozitive, sper.
  • -5 (7 voturi)    
    Despre eutanasiere - mesaj catre "om" (Duminică, 13 aprilie 2008, 22:17)

    bogdan budes [anonim]

    E dramatic, e trist, e revoltator ce s-a intamplat, dar nici o indignare nu va alina cumva ce simt parintii omuletului disparut. De acolo de unde e nu se mai poate intoarce... pentru niste crestini disperarea nu ar trebui insa sa iasa formele halucinante exprimate (in marea majoritate) de acest forum. Indiferent de cum moare, omul va renaste la Judecata. Crestineste, "pe bune", daca chiar esti credincios asa stau lucrurile. Disperarea - ORICARE ar fi sursa ei este un pacat - pentru ca e primul pas spre deznadejde, care e si mai mare.

    DAR, DAR, DAR.... Razbunarea este ea si un pacat legata direct de pacatul capital al MANIEI. (Starea aia de nervi care te ORBESTE - nu ochii ti se intuneca, ci mintea)

    Nu stau sa enumar exemplele de sadism exprimate de participantii la acest forum.

    As vrea doar sa spun ca:

    "Omul" acest animal biped - "animal" pentru ca in scopul supravietuirii repeta aceleasi gesturi elementare ca si gaina, cartita sau elefantul, adica introduce produse prin gaura GURII si dupa retinerea substantelor folositoare elimina resturile si toxinele prin celelalte doua gauri (una sapata direct in corp - CURUL - sa nu confundam cu "fundul" pe care se taie painea, iar cealalta aflata in prelungirea TEVII PENISULUI), "omul" asadar, fiinta cea mai desavarsita (superlativul aparent gresit e intentionat!) a Creatiei, nu mai are loc de alt animal - CAINELE - asa cum, la vremea lor, nu a avut loc de bizoni, elefanti, tigri, etc etc etc etc...

    M-am lungit... in majoritatea textelor de mai sus se simte ca aceste "creaturi desavarsite" care se exprima pe forum sunt doar la un pas de a transforma planeta intr-un pustiu pe principiul OCHI PE OCHI SE SCOATE.

    Probabil v-am plictisit... si brusc am inteles ca oricum cei pe care ii vizez nu vor pricepe ce scriu aici. Ba chiar vor reactiona pe baza principiului de mai sus...

    Probabil ca fetita asta va fi printre cei care vor trece repede pragul acolo unde multi se vor izbi cu capul de tocul Usii cand va suna ceasul acela
    • +3 (5 voturi)    
      pt bogdan budes (Duminică, 13 aprilie 2008, 23:31)

      Cucu [anonim] i-a raspuns lui bogdan budes

      Nu e razbunare, e curatenie.
      • -3 (5 voturi)    
        corigent la istorie (Luni, 14 aprilie 2008, 6:49)

        pentru Cucu [anonim] i-a raspuns lui Cucu

        domnule sau doamna Cucu,

        Nazistii si comunistii tot "curatenie" au numit masurile venite din aceeasi grija fata de om ca si a domniei-voastre.
        • +2 (4 voturi)    
          pt. corigenta... (Luni, 14 aprilie 2008, 11:20)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui pentru Cucu

          nazistii si comunistii au omorat OAMENI, nu animale. Daca tu pui egal intre un om si un animal, nu conteaza ce fel...nu e de mirare ca gandesti astfel.
  • +2 (4 voturi)    
    mda... (Duminică, 13 aprilie 2008, 22:26)

    cata [anonim]

    mda...

    acum asteptam sa vina Brigitte Bardot sa ia apararea animalutelor neajutorate. foarte trist
  • +3 (5 voturi)    
    Trebuie eutanasiati (Duminică, 13 aprilie 2008, 22:54)

    RELEU [anonim]

    sau sa ii ia 4 Pfoten si sa ii tina la ei.
    In cehia anul trecut o famile intreaga de olandezï a fost macelarita de doi caini. In cehia la 3 luni e un caz... si nu sunt cani maidanezi...
  • +4 (6 voturi)    
    Simplu (Duminică, 13 aprilie 2008, 23:16)

    Stan [anonim]

    Este simplu ca buna ziua:
    1. Nu trebuie sa existe decat caini care au stapan.
    2. Orice caine trebuie inregistrat la AChR.
    3. Stapanul cainelui este obligat sa aiba carnet de sanatate pentru cainele lui cu toate vaccinurile la zi conform legii.
    4. Cainii vor fi tinuti in gospodaria stapanului cu obligatia respectarii normelor de igiena si liniste.
    5. Cainele nu are voie in spatiul public decat in prezenta stapanului. Cainii agresivi vor fi prezenti in spatiul public doar cu lesa si botnita.
    6. Stapanul raspunde civil si penal de faptele cainelui sau.
    Asta trebuie sa fie statutul unui caine. Cu cei fara stapan gata cu ei de pe strazi.
    Nenorocirea consta in:
    1. Asociatiile de protectia animalellor primesc bani din care se infrupta membrii asociatiilor si mai putin cainii.
    2. Daca dai telefon la hingheri acestia anunta inainte pe cei din asociatiile de protectie ca maine de exemplu se vor ocupa de o anumita zona. Iar asociatiile anunta persoanele miloase care-i ascund pana trec hingherii.
    3. Cainii maidanezi sunt crescuti de iresponsabil care fac pe milosii, le dau de mancare si ii incurajeaza sa ramana in zona respectiva si sa se inmulteasca. Cainii zac pe scarile blocurilor in boscheti, pe sub masini pregatiti sa muste ce apuca si ei.
  • 0 (0 voturi)    
    oare ce s-o fi intamplat... (Luni, 14 aprilie 2008, 0:00)

    zvezda [anonim]

    ... cu cainii vagabonzi adunati inaintea summit-ului nato? le-au dat drumul pe strazi iar? asta le permite legea?
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Luni, 14 aprilie 2008, 16:27)

      S [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Exact asta au facut, deoarece DOAR asta le permite legea. Multumiri sen. Marinescu pentru excelentele sale initiative legislative (nu mai este permisa eutanasierea cainilor, in nicio circumstanta, nu poti sa-i tii in adaposturi, valea pe strazi dupa prada). Sa-i ajute Dumnezeu cam cat le-a ajutat parintilor copilului din Constanta
  • +3 (5 voturi)    
    javrele cu 2 si 4 picioare (Luni, 14 aprilie 2008, 0:18)

    Nautilus [anonim]

    Javrele cu 4 picioare au fost protejate de lege fiindca politicienii au si ei nevoie de voturi si de bani. Bani de la ONGurile care se imbogatesc de pe urma existentei cainilor, si care isi pierd ratiunea de a exista fara ei, si voturi de la milioanele de frustrati care hranesc maidanezii, ii ascund de hingheri, ii asmut asupra oricui vor - au impresia ca macar catelul de la usa blocului ii iubeste, daca nimeni altcineva n-o face :D

    Cand a fost vorba de pitbulli sau rottweileri, aceiasi frustrati au facut un scandal monstru, ca sunt agresivi, ca ataca omul, ca sunt dusi la lupte de caini - si erau caini de casa, cu stapan, ingrijiti.

    Sa profitam de faptul ca autoritatile au adoptat lenea specific romaneasca si sa rezolvam problema - daca tot nu mai avem lupi, nu e sezon de iepuri si mistreti nu ne permitem, organizam o vanatoare de maidanezi :))

    ~Nautilus
  • +3 (5 voturi)    
    tara de putori (Luni, 14 aprilie 2008, 0:20)

    resp [anonim]

    ati pierdut orice urma de normalitate. Ciinii astia, fie ca sint niste biete animale nenorocite, trebuie eliminati fiindca sint incontrolabil. lasati-o balta cu timpeniile, derpturile animalelor si alte aiureli.
  • +3 (5 voturi)    
    HAIDETI SA FACEM CEVA !!!!!!!! (Luni, 14 aprilie 2008, 1:05)

    Felix [anonim]

    HAIDETI SA PROMOVAM UN PROIECT DE LEGE DE MODIFICARE A LEGII EXISTENTE !!!

    Proiect prin care caiine far stapan, abandonati, neadoptati de cineva intr-un termen rezonabil de 30 de zile sa fie eutanasiatai, Iar pentru cei care ii adopta fictiv, pentru a le da mai apoi drumul pe strada, amenzi drastice.

    HAIDETI SA FACEM CEVA !!!

    Nu va dati seama ca toate comentariile astea de aici sau de oriunde sunt apa de ploaie daca nu SCHIMBAM LEGEA ?????????

    CATI OAMENI MAI TREBUIE SA MOARA ???????
  • +2 (4 voturi)    
    caini vagabonzi (Luni, 14 aprilie 2008, 2:01)

    pro eutanasie [anonim]

    Sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi, dar eutanasierea sa-se faca corect (nu cu bata-n cap). Au fost incercari in Bucuresti, dar totul s-a opri din cauza doamnei Brigitte Bardot. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1196712.stm
    Dupa asta s-a votat legea care interzicea eutanasierea cainilor fara stapan, numai sterilizarea lor fiind legala.
    • +2 (4 voturi)    
      baba asta (Luni, 14 aprilie 2008, 7:45)

      bb [anonim] i-a raspuns lui pro eutanasie

      BB nu si-a crescut propriul copil si acum face pe miloasa cu maidanezii; sa stea la ea acasa si sa ne lase pe noi in pace;
      Eu am o vecina care pana in 1990 murea de foame si acum de cand se "ocupa" de cainii maidanezi are 3 masini si nu ii mai ajungi la nas nici cu prajina; eu zic ca maidanezii sunt o afacere grozava pentru unii si de aia ii ocrotesc; suntem mai rau ca in Africa, ce drak
  • +4 (6 voturi)    
    Incredibil (Luni, 14 aprilie 2008, 2:44)

    suedezul [anonim]

    Vine Brigide Bardot ,vin tot felul de org.de protectia animalelor din Europa care tin la caini maidanezi si dau lectii,in schimb nu vezi un caine vagabond in capitalele vestice ? Este incredibil cum nu se revolta toata Constanta cand o fetita de 6 ani a murit sfasiata de caini vagabonzi.Daca un caine vagabont ar fi fost gasit mort si schingiuit organizatiile de protectia animalelor ar fi facut scandal si ar fi cerut pedepsirea vinovatilor.Cum caini nu pot fi trasi la raspundere ,trebuiesc trase la raspundere aceste organizatii.Acest caz incredibil ar trebui sa fie semnalul strangeri tuturor cainilor vagabonzi de pe strazile oraselor si satelor din Romania.
  • 0 (4 voturi)    
    Omorati cainii (Luni, 14 aprilie 2008, 5:36)

    alex [anonim]

    Domnilor, vad ca suntem multi care ne-am saturat de astfel de povesti. Sa iesim fiecare cu ce are, pistol, pusca, otrava, si sa incepem noi sa omoram cainii vagabonzi. E inadmisibil ca vietile noastre si ale copiilor nostri sa fie puse in pericol de aceste haite de caini...Daca autoritatile nu vor sa ia atitudine, atunci sa luam noi...
    • +1 (1 vot)    
      Ce otrava pentru omorat cainii cunoasteti? (Luni, 14 aprilie 2008, 9:30)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Mi-a venit cineva in vizita dar ... nu a mai ajuns, s-a intors acasa de frica sa nu fie muscat de cainii !

      Cunoasteti vreun produs iefitn dar mai ales eficient?
      • 0 (0 voturi)    
        Otrava (Marţi, 15 aprilie 2008, 11:37)

        Borgia [anonim] i-a raspuns lui Dinu

        Antigel. E dulce si cainilor le place. Foarte eficient. Pisicile nu sunt in pericol pentru ca nu pot simti gustul dulce. Folosit cu succes in lumea a treia impotriva cainilor. De pus seara in locurile unde se aduna cainii.
  • -3 (5 voturi)    
    PANARAMA (Luni, 14 aprilie 2008, 7:12)

    CaddY [anonim]

    de articol.. nu reise ca a fost mancata de o haita si . A fost gasita cum a fost si unu si-a dat cu parerea ca "din cauza muscaturilor de animal, cel mai probabil de caine". Hai sictir
    • +2 (4 voturi)    
      ba dobitocule (Luni, 14 aprilie 2008, 10:55)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui CaddY

      Hai sictir, vrei sa-ti trimit copia raportului IML din care reiese ca prezinta leziuni caracteristice muscaturilor si ca pe craniu prezinta de asemeni urme de muscaturi? Mai du-te dracu de retardat - aici nu mai e vorba de un malac betivan muscat de caine ci de un copil UCIS de caine!
  • +3 (5 voturi)    
    Fara caine se poate ! (Luni, 14 aprilie 2008, 7:13)

    Mihai [anonim]

    Da ! Dar mai intai trebuie exterminati pentru a nu mai avea asemenea situatii. La summit nu i-a putut opri nimeni, acum un om moare in chinuri groaznice...... DE CE? Pentru ca nu se vrea ! Cand a vrut sa-i stranga Base pe toti, cine i-a sarit la gat? Acum suportam prostia din capul unora. Am si eu caine dar sta legat . E un animal si nu poti sti ce are de gand....
    • -1 (3 voturi)    
      @mihai (Luni, 14 aprilie 2008, 11:35)

      l [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      zau, juri ca ai caine, pe cuvantul tau de pionier? i-auzi! afurisitul, si inca nu a dat in vileag ce are de gand. tine-l legat, tortureaza-l, nu-i da de haleala, fa-l sa marturiseasca.
      sunteti bolnavi, prieteni. daca sunt caini pe strazi, infometati si in haite, e tot vina omului. in lipsa unor programe coerente de sterilizare, de amenajare de adaposturi suficient de incapatoare, de metode eficiente si nedureroase
      de eutanasiere - prin injectie, nu prin lovituri de par - situatia se perpetueaza, la nesfarsit.
      situatia se rezolva nu cu heirupuri de genul "sa-i omoram cu mana noastra", "luati-va javrele in casa" etc. E o chestiune de civilizatie urbana, care tine de vointa si hotararea administratiei locale.
      dar e mai usor sa inlocuiesti borduri, sa pui gardulete la spatii verzi si sa cumperi mobilier de parc din Spania decat sa rezolvi o problema cu adevarat serioasa.
  • +2 (4 voturi)    
    D-lui Primar al Constantei - Radu Mazare (Luni, 14 aprilie 2008, 8:29)

    Florentina [anonim]

    Domnule Primar, poate acum faceti ceva concret cu cainii maidanezi din orasul dvs. , ca tot promiteti si realitatea este alta.
    Poate incepeti cu cei din curtea gardinitei nr. 10 din Constanta, ca vorbesc degeaba cu educatoarele si directoarea, pun pe seama hingerilor care nu isi fac treaba si pe care dvs. ii platiti din banii contribuabililor.
    Ce este mai important copii nostri sau cainii nimanui, fara stapan.
    Cand iesim in starda si noi parintii sa protestam pentru cainii fara stapan care reprezinta un pericol pentru copii nostrii?!
    Cati copii mai trebuiesc omorati, muscati, raniti si imbolnaviti cu toxocara si alte boli, ca dvs. si oamneii din subordinea dvs. sa faca ceva?!
    Va multumesc pentru interes si nu va voi vota la acest nou mandat de primar.
    Un parinte care in fiecare zi se uita ingrozit cum si in curtea unei gradinite, pot exista atati de multi caini!!!
    • +1 (3 voturi)    
      otraviti-i , doamna (Luni, 14 aprilie 2008, 10:23)

      inlocsadorm [anonim] i-a raspuns lui Florentina

      e rau ca trebuie sa recurgem la gesturi brutale noi insine, dar cred ca trebuie actionat.
      daca toleram insalubritatea si promiscuitatea, nu avem a ne plange de ea.
      asadar, numai actiunea hotarata poate sa ne schimbe viata.
      • -1 (3 voturi)    
        @inlocsadorm (Luni, 14 aprilie 2008, 11:37)

        l [anonim] i-a raspuns lui inlocsadorm

        otraveste-i mata. sa te vad punand otrava si urmarind, cu sange rece, cum agonizeaza o fiinta vie, a carei singura vina e ca a fost abandonata de un animal cu doua picioarel. fii tu smecher, amice.
  • +2 (4 voturi)    
    ?? (Luni, 14 aprilie 2008, 9:21)

    ffffff [anonim]

    ce alt motiv mai trebuie pt a intelege ca acesti caini trebuie eutanasiati?
    • +1 (3 voturi)    
      pai... (Luni, 14 aprilie 2008, 9:39)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui ffffff

      sa muste pe basescu pe tariceanu unu dastia
      panatunci nimic ca doar tu vrei sa se streseze pentru un om de rand?

      vb. aia sa traim bine... cred ca s-au referit numai la ei
  • +1 (3 voturi)    
    Cainii!!!!!! (Luni, 14 aprilie 2008, 9:33)

    Popescu Cezar [anonim]

    hmmm, deja s-a trecut de momentul in care putem discuta despre aceasta problema
    solutia e una singura, si cazul de fata subliniaza asta - eutanasierea, pardon, daca vreti, uciderea, fara mila
    ori facuta de autoritati, ori de oamenii cu BUN SIMT
    e o jungla in jurul blocurilor, care ar trebui sa fie oaze de liniste si siguranta
    trebuie luata atiudine concret, fara mila
    nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul oamenilor alora
    Dumnezeu sa o odihnesca pe biata copila!
    imi vine greu sa cred ca mai putem discuta aici de legi date sa protejeze animalele salbatice din jurul locuintelor noastre
    hei, treziti-va, e vb de copii nostri
    si, sa fim seriosi, totul pana la copii
  • -5 (7 voturi)    
    Sunteti naivi, astia ce dau vina pe caini (Luni, 14 aprilie 2008, 9:38)

    dan [anonim]

    Cititi aici si luati aminte, oamenii sunt de vina, de ce sa moara cainii pt ca romanu e prost??
    http://strajan.blogspot.com/2008/03/pentru-romanul-care-cere-capul.html

    In tarile civilizate nu sunt caini pe strazi pt. ca cetatenii sunt responsabili si nu abandoneaza ca la NOI.....
    tzaranilorrrrrr
    • +2 (4 voturi)    
      hmmm (Luni, 14 aprilie 2008, 9:52)

      Reaper [anonim] i-a raspuns lui dan

      aaa, cred ca glumesti
      e vb de o fetita de 6 ani aici
      e vb de o jungla pe care o strabatem zilnic
      sa presupunem ca ai dreptate
      atunci noi suntem pradatorii supremi in jungla asta si, sincer, vrem sa ramana asa
      asa incat intra in casa, trage storurile, da drumul la muzica tare si lasa HAITELE
    • -2 (2 voturi)    
      hmmmm (Luni, 14 aprilie 2008, 9:56)

      Reaper [anonim] i-a raspuns lui dan

      de oamenii sa vaneze in liniste
      aici nu e vorba de evolutie, de morala, de credinta
      e vb de dinte pentru dinte, asa cum a fost mereu in romania, sau mai bine zis canin pentru canin
      vrei sa schimbi asta acum?
      NU SE POATE
      exista o limita de unde nu exista cale de intoarcere
      consider ca a fost atinsa
    • +1 (3 voturi)    
      de acord (Luni, 14 aprilie 2008, 10:17)

      Miles Teg [anonim] i-a raspuns lui dan

      Omul poarta toata vina pentru situatia actuala a cainilor fara stapan si intamplarile tragice care apar pe acest fond. Mai precis, cei care detin caini iar apoi ii abandoneaza iar acestia se inmultesc necontrolat. Inmultirea cainilor fara stapan este inlesnita de mizeria cumplita din orase unde animalele pot gasi hrana cu usurinta printre gunoaiele de la tot coltul strazilor.

      Uciderea tuturor cainilor "vagabonzi" nu este numai un act de cruzime nejustificata dar este si o solutie temporara - vor apare mereu altii pe stazi. Curatenia oraselor si pedepsirea celor care detin caini neinregistrati si a celor care abandoneaza cainii - acestea sunt solutiii mult mai practice pe termen lung.
    • 0 (2 voturi)    
      n`ati inteles nimic (Luni, 14 aprilie 2008, 10:30)

      dan [anonim] i-a raspuns lui dan

      Chiar n-ati inteles nimic. Tara de retarzi!!!
      Voi nu intelegeti ca pana nu e pedepsit ala care abandoneaza cainele o sa fie in continuare caini pe strazi?... Chiar mi-e rusine ca sunt roman.!!!!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu prea (Luni, 14 aprilie 2008, 11:42)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Nu pre te duce mintea. Ce propui? Sa se faca o investigatie si sa se vada cine a lasat cainii pe strada in ultimii 30 de ani?
        Tu chiar nu esti capabil sa intelegi ca ACUM este o situatie de criza si trebuie actionat? La anul vor fi si mai multi caini, iar anul urmator si mai multi... exponential.
        Folosesti cuvinte grele, dar zero argumente.
        • -1 (3 voturi)    
          deshteptule (Luni, 14 aprilie 2008, 12:47)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

          Mai deshteptule, BAROSANULE (dupa acest apelativ iti dai seama cati neuroni ai),
          De ce sa omori cainii astia care nu au nicio vina?. de cand tot venim cu solutii, si nu suntem bagati in seama???
          Chir nu ai niciun neoron in capu ala de barosan??
          Daca ucidem tot, intr-o luna/doua cainii sunt la loc. JUDECA... Educa-te romanule ca asa tzara asta se afunda tot mai mult....
          Apar acum toti tzaranii lu peste care cer uciderea in masa a maidanezilor aparuti pe strazi tot din cauza lor....jene de oameni ce sunteti.
          • +2 (2 voturi)    
            @Dan (Luni, 14 aprilie 2008, 13:32)

            Felix [anonim] i-a raspuns lui dan

            Daca , copilul tau ar fi fost ucis, ai fi avut aceeasi solutie? OK, este inuman, insa zi-mi tu alta solutie la haitele de caini care exista ! Bun, dupa ce dispar toti, atunci intr-adevar sa fie pedepsiti drastic cei care isi abandoneaza cainii.

            Gandeste-te, a murit UN OM !
            • -2 (2 voturi)    
              pt felix (Luni, 14 aprilie 2008, 16:00)

              dan [anonim] i-a raspuns lui Felix

              Pai mah Felix mah, de ani buni se ucid cu miile cainii.....vezi tu vreo schimbare in bine??
              Sau esti naiv si nu stii ca pana acum soarta cainilor de pe strazi era uciderea lor fara mila de catre primarii?????
              Si pt. ce?... Cu ce rezultate???
              DE ce sunt luati drepti nebuni cei ce apara drepturile animalelor?...De ce doar la noi?...de ce in strainatate nu se intampla asa ceva? Tre sa vina germanii/olandezii sa ne duca cainii dincolo, ca noi nu reusim sa ne civilizam??? Eu am 3 caini, i`as lua pe toti, nu`i pot lua. Si tot ziceti, ca retarzii, sa`i luam acasa pe toti. Da cine va credeti voi sa ne ordonati noua sa strangem mizeria dupa voi??? Pentru ca asta sunt maidanezii, mizeria sociatatii romane.
              Am mai zis, si ma repet, daca ii omoram pe toti ACUM, peste o luna/2 sunt la loc. Pentru ca asta e romanuuuuuu.
              zPnetru ca pana acum, SI acum se ucid caini cu zecile de mii pe an. Dar trebuie cineva sa castige banii, de asta nu se face nimic. Ia meditati, nu va lasati manipulati .
              A murit un om...DA...dar tot din vina oamenilor. S-a scris ca de fapt cainii astia au stapan. REPET..NU VA LASATI MANIPULATI, deshteptati-va si voi o data, fiti rationali,
  • +1 (3 voturi)    
    schimbarea legii (Luni, 14 aprilie 2008, 9:39)

    un cetatean [anonim]

    Sunt atatea comentarii pe acest subiect...ce mai trebuie ca sa se schimbe acea lege data in numele nostru abuziv?Va rog initiati o campanie on-line de strangere de semnaturi pentru schimbarea legii si tragerea la raspundere a celor vinovati de moarea oamenilor sfasiati de caii vagabonzi pentru ca nu au strans cainii de pe strazi.
  • +1 (3 voturi)    
    cainii (Luni, 14 aprilie 2008, 10:08)

    camelia [anonim]

    trebuie sa moara nu stiu cati copii, nu stiu cati oameni, sa ne infectam de nu stiu ce boli sa devina o frica sa mergi pe strada, sa privesti tot mereu in spate sa nu apara de undeva un caine sa sara sa muste, poate asa cineva din destepti de conducatori sau cei care sunt imputerniciti sa faca ceva, OR SA FACA, mi-ar place ca si ei sa fie muscati sau de ce nu copii lor, atunci cu siguranta s-ar lua masuri; pana atunci trebuie sa invatam sa ne descurcam singuri reusind sa ii extirpam noi; altfel vom deveni (sau am devenit) hrana lor.
  • 0 (4 voturi)    
    Starpire (Luni, 14 aprilie 2008, 10:37)

    Stoewer [anonim]

    Singura solutie este starpirea. As fi contribuit si eu eficient, dar de cativa ani a disparut otrava din magazine. Oricum, daca vreunul ar sari la fetitza mea.........(si stapanul, in cazul in care ar fi vreunul inregistrat, ar pati la fel)

    Nu inteleg de ce sar unii sa protejeze aceste animale, dar nimeni nu zice nimic la taierea porcilor, vacilor, mieilor, gainilor. De ce maidanezii ar fi mai cu motz? Taie-i gatul si gandeste-te ca tai gatul la gaina.......
    • 0 (2 voturi)    
      @stoewer (Luni, 14 aprilie 2008, 11:59)

      l [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      amice, fac pariu ca daca iti dau o gaina s-o tai, incepi sa plangi dupa mami.
      ia pune mana pe o bata si omoara cu sange rece un animal care se uita in ochii tai. dupa aia, cheama-ma sa-ti dau portocale printre gratii, la spitalul 9.
      • +1 (1 vot)    
        Taiatul gainii (Luni, 14 aprilie 2008, 15:32)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui l

        Tu nu ai taiat niciodata vreo gaina la tzara? Sau biata bunica-ta a taiat si jumulit pentru nepotzelul din oras? Sau nici macar n-ai vazut gaina vie, fiind orasean get-beget?

        Sa omori un vitzel ar fi o problema, recunosc, dar sa omor un caine care a incercat sa-mi muste copilul, no problem. Oricum, asta pare a fi singura solutie. Daca mii de oameni s-ar apuca sa starpeasca cainii, nici guvernul nu va zice nimic, cu toate legile lor stupide de protectie a ceea ce nu merita protejat.

        Sotiei mele ii este frica sa mai duca gunoiul din cauza haitelor aciutate langa tomberoane. Es aceasta o normalitate intr-o tara europeana? La sa normalitate, trebuie luate masuri anormale.
        • 0 (0 voturi)    
          @stoewer (Luni, 14 aprilie 2008, 17:21)

          l [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

          de ce sa duca gunoiu, domnu? sa-l arunce de la etaj, cum fac atatia romani de bine, care se plang de rahatii de pe strada dar dau cu petu' de pepsi peste balcon. se potriveste profilului.
      • +1 (1 vot)    
        pai daca animalutul ala simpatic (Luni, 14 aprilie 2008, 15:39)

        valer [anonim] i-a raspuns lui l

        du-te si zi-le de faza cu "bietul animalut care se uita in ochii tai" la parintii fetitei ...
        apropo, daca-i iubiti asa de mult, de ce nu-i luati in case?
  • +2 (4 voturi)    
    Masuri urgente si radicale (Luni, 14 aprilie 2008, 10:43)

    Margicu [anonim]

    Cred ca se impune luarea de masuri urgente si decisive. Atunci cand un camp este invadat de lacuste se recurge la insecticide si nu am auzit inca de vreo organizatie care sa vina sa apere drepturile lacustelor. Angajatii de la deratizare isi fac treaba in fiecare an linistit, spre deosebire de colegii lor hingheri, desi in final si unii si altii aduc societatii acelasi serviciu. Nu am auzit pana acum de proteste impotriva distrugerii estivale a cuiburilor de ciori sau impotriva masacrarii gandacilor de colorado din culturile de cartofi. Deci, pana la urma de ce toleram haitele de caini vagabonzi, pentru ca in perceptia colectiva cainele e ceva dragut si pufos? Pentru ca in perceptia colectiva cainele este cel mai bun prieten al omului, chiar si cand are victime la activ?
  • +1 (5 voturi)    
    votul (Luni, 14 aprilie 2008, 10:45)

    cortez [utilizator]

    Cred ca cel mai bine ar fi deocamdata sa votam la alegerile locale pe cei care vin cu solutii viabile de rezolvare a problemei cainilor fara stapan, poate asa isi vor da seama cei de la putere ca trebuie schimbata legea....ca doar sunt interesati de voturi...Bine a facut Basescu in Bucuresti cu cainii, daca am gasi primari responsabili ca el in toata tara ar fi ceva...Eu cel putin o sa ma interesez ce programe de genul asta au candidatii la primarie inainte sa ii votez ( mai e si treaba cu parcarile da asta e cea mai importanta).
    • +1 (3 voturi)    
      unde e brigitte bardot acum?? (Luni, 14 aprilie 2008, 10:56)

      johny [anonim] i-a raspuns lui cortez

      Cum se poate intampla asa ceva intr-o tara europeana. Domnilor iubitori de animale, n-ar trebui oare sa iubim mai mult oamenii?

      Din punctul meu de vedere cei care iubesc cainii vagabonzi agresiv sunt si ei niste animale.

      Eutanasiati-i! se practica chiar si in state...
  • +1 (3 voturi)    
    Chiar credeti ca se va face ceva in plin an electo (Luni, 14 aprilie 2008, 10:54)

    Cetateanu' extrem de turmentat [anonim]

    Locuiesc in Constanta pe Aleea Macilor. Asta e undeva in zona centrala...:) In jurul blocului avem o haita intreaga de javre, dintre care doua sint deosebit de agresive. Sar la copii pe bicilcleta, la sacose de plastic pe care le tii in mina, daca vintul le flutura putin, sar la locatarii care nu-i hranesc. Insa, avem si "suflete caritabile" care-i hranesc si sint multumite ca apara blocul, ba chiar ii adapostesc in uscatorul de pe scara. E greu sa le zici ceva atita vreme cit eu mutat acolo de mai bine de trei ani inca nu "merit" a avea cheie de la uscatorul in care sint cantonate javrele.... Si ce mi se pare halucinant este ca javrele sint aparate de clientela de babe si mosi senili ai bazinului electoral a lui Mazare, de "sosonari" ... in aceste conditii cine si ce va face, cita vreme "sosonarii" sint curtati de toate partidele? Chiar credeti ca se va face ceva in plin an electoral? :P
  • +1 (3 voturi)    
    Chiar daca nu sunt cainii de vina (Luni, 14 aprilie 2008, 11:06)

    Un roman anonim [anonim]

    Evident, primii vinovati sunt cei ce au abandonat cainii si acestia s-au inmultit fara limite. Dar cine-i mai poate identifica pe vinovatii de la inceput? Iar o solutie trebuie gasita pentru ca sunt in mod inadmisibil victime care nici ele nu au nici o vina si cel mai grav este faptul ca sunt copii. Atata vreme cat adapastorule sunt insuficiente, cei care adopta cainii o fac doar de forma, lasandu-i din nou in liberate nepedesiti (de ce nu sunt identificati si trasi la raspundere, sunt mai vinovati decat adeptii eutanasierii), cat ONG-urile consuma inutil fonduri pentru rezolvarea problemei, nu vad alta solutie dact eutanasierea, strict in conditii civilizate, asa cum s-a scris mai sus, care in majoritatea cazurilor va elibera de chinuri chiar maidanezii ( care sufera vara de sete, iarna de frig, de multe ori de foame, au tot felul de maladii de multe ori incurabile, sunt schilozi). Voi "iubitorilor de animale" credeti ca e mai bine sa-ilasam sa se chinue inutil decat sa-i eutanasiem? Iar sterilizarea, chiar daca la un moment dat opreste inmultirea si teoretic conduce la disparitia haitelor prin moartea naturala, in cat timp ii va elimina? Si cate victime vor mai fi, pentru ca nu le elimina nici coltii, nici instictele agresive, accentuate atunci cand sunt hraniti sau numai mangaiati de unul si de altul pentru ca ei vor sa se arate utili acestora, conform multor observatii proprii.
    Poate ca gresesc, dar uneori am impresia ca pentru unii "bietele animalute" sunt mai importante dacat oamenii. Iar teoria ca nu ataca "oamenii buni" e total falsa. Eu sunt cel putin agreat de cainii cu stapan, mi s-a intamplat de multe ori ca un caine in lesa sa se apropie de mine pentru a se gudura, a da din coada, a ma privi in ochi, cerand parca sa il mangai. M-am "imprietenit" , adesea aproape instantaneu, cu caini de curte considerati agresivi. Pe de alta parte am fost de multe ori agresat si chiar atacat absolut fara motiv de maidanezi, din fericire am avut noroc si am scapat.
    • +1 (1 vot)    
      protest (Luni, 14 aprilie 2008, 13:18)

      Reaper [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

      hai sa iesim in strada
      daca se zice ca e an electoral si nu se face nimic
      hai sa iesim in strada
      se poate face si asta
      abia astept asociatiile de protectie a animalelor sa dea ochii cu oamenii aia care si-au pierdut copilul
      • 0 (0 voturi)    
        re (Luni, 14 aprilie 2008, 14:14)

        Sandor [anonim] i-a raspuns lui Reaper

        [un cantecel care sa ne dea curaj???]

        hai sa iesim in strada
        daca se zice ca e an electoral si nu se face nimic
        hai sa iesim in strada
        se poate face si asta
        hai sa iesim in strada
        si sa ramanem acolo!
  • +2 (4 voturi)    
    nu cainii sunt de vina (Luni, 14 aprilie 2008, 11:20)

    valer [anonim]

    ci imbecilii datorita carora sunt pe strada: de la ramolitii care se simt in culmea fericirii cand arunca resturi pe trotuar si vad cum se gramadesc maidanezii recunoscatori pana la senatorul Marinescu, madam Bardot, Vier Pfoten, etc.; as aminti aici doi ziaristi/literati cunoscuti, unul publicat si la Humanitas care acum doua saptamani sustineau sus si tare ca "or fi fiind cainii vagabonzi o problema, dar n-avem dreptul sa-i macelarim” si "voi avea aceeasi parere chiar daca as fi muscat de un maidanez”

    totusi cred ca vina principala o poarta administratia: in orice tara normala cainii nu haladuiesc in semi-salbaticie pe domeniul public; sunt stransi de pe strada, tinuti cateva zile, poate vine cineva sa-i adopte, apoi eutanasiati; ticniti care iubesc animalele mai presus de orice exista peste tot, totusi nu cred ca in Franta, Germania si alte tari de unde vin organizatiile de protectie a animalelor sa ne dea noua lectii s-a ajuns sa fie copiii sfasiati de maidanezi pe strada;

    daca primaria ar vrea ar curata orasul intr-o saptamana; protesteaza organizatiile de gen ham-ham? pai sa protesteze cat vor, asta li-i obiectul muncii; se lupta cetatenii cu hingheril? sa-i salte politia, douas’patru de ore la bulau plus amenda de cateva salarii medii pe economie si imediat va fi liniste; cei care iubesc cainii sa-i ia in casa, doi, zece, douazeci, sa-i hraneasca zilnic, sa le faca vaccinurile, sa le puna botnita si, mai ales, sa raspunda in fata legii in caz ca "odorul” ataca pe cineva

    dar de ce sa actioneze primariile? doar cainii ofera un prilej minunat de a rula banii cu adaposturi, sterilizare, cipuri, etc.
  • +1 (3 voturi)    
    referitor la caini (Luni, 14 aprilie 2008, 11:21)

    madalin [anonim]

    Sunt posesorul unui caine, dar va spun sincer, ca nu sunt de acord cu atata gadilare a maidanezilor astia. Va spun la modul cel mai sincer, daca al meu caine ar indrazni sa se dea la cineva (om) in momentul urmator este eutanasiat. Smecheria asta cu maidanezii, cu cainii de rasa liberi prin parc (pe langa grupuri de oameni sau copii care se joaca) este total impotriva viziunii mele legate de caini.
    Am un principiu: animalul este tot animal indiferent de ce dresaj i-ai facut. Asa ca . . . . . .
    • 0 (2 voturi)    
      @madalin (Luni, 14 aprilie 2008, 11:56)

      l [anonim] i-a raspuns lui madalin

      madaline, sa-ti sara laptopul din priza ca ai caine?? etologia canina iti e complet straina, se vede. inclusiv patrupedul tau ar putea avea momentele lui de "ratacire" , cand s-ar putea sa latre la cineva sau sa "capseze" o persoana pe care o considera amenintatoare. zi zau ca ti-ai omori companionul patruped in momentul urmator??
      avem multe de invatat de la animale - macar faptul ca nu se musca de c..r fara motiv. si ca-ti ofera dragostea lor fara limite, chiar daca ii bati, sau ii tii nemincati, sau ii arunci in strada. vin la tine si dau din coada, madaline, nu tin ura.
      episodul cu fetita e groaznic, si e un trist accident - care are drept cauza tot neglijenta si nesimtirea umana.
      a arunca anatema asupra intregului neam cainesc arata cat de bolnav e societatea romaneasca. atata ura si atata frustrare.
      • -1 (3 voturi)    
        pentru i (Luni, 14 aprilie 2008, 13:04)

        luci [anonim] i-a raspuns lui l

        vad ca tot da-i din gura precum papagalu'...vino si cu solutii practice... ce ar trebui sa facem acum, adaposturi pentru toti maidanezii din Romania?
        ai idee cati sunt si cam cat ar costa intretinerea lor?
        crezi ca s-au terminat toate problemele noastre, ale oamenilor?
        apropo, eu am caine, stau la curte, il scot la plimbare... dar acum sunt pentru eutanasiere.... este o problema care ne depaseste, si care se tot extinde... nu le piere rasa... se apropie pastele, ai idee cam cati miei se vor sacrifica?... cainii sunt mai privilegiati?... care sunt mai nevinovati?
        • -1 (1 vot)    
          @luci (Luni, 14 aprilie 2008, 13:41)

          l [anonim] i-a raspuns lui luci

          draga luci, nu "da-u" din gura mai mult decat cei care cer solutii radicale, vazand numai efectele, nu si cauzele problemei.
          nu sunt primar, nu am cum sa dau solutii. de ce nu-i ceri asta primarului tau? adaposturi exista in toate tarile civilizate, iar costurile sunt, fac pariu, mai mici decat furaciunile care se fac la ora actuala in primariile noastre.
          e o chestiune tipica, de mentalitate comunista, sa deturnezi subiectul spre chestiunea mieilor sau sobolanilor sau a altor ciudatenii care s-au postat aici pe forum.
          omul si cainele au o lunga istorie impreuna - cam de cand au iesit stramosii din pesteri si au pornit la vanatoare, cu ajutorul patruped alaturi. la vanatoare de miei, fara liniuta intre "mi" si "ei".
          • 0 (0 voturi)    
            Draga draga (Luni, 14 aprilie 2008, 18:46)

            S [anonim] i-a raspuns lui l

            Draga I, nu sunt avocatul nimanui (si nici procuror:)) Urasc la randu-mi "agramatismele", desi greselile apar usor cand tastezi rapid. Cainele, e drept, este un animal special, nu trebuie comparat cu miei sau sobolani. Dar, atentie, el a fost "folosit" de om - faza cu prietenia e discutabila, cat tine de dresaj si obisnuinta de a-l urma pe cel ce-l hraneste, sau cat e implicata inteligenta, sufletul, etc. Dar TOCMAI pentru faptul ca este un animal special si util, luati-le, fratilor, de pe strazi. Sunt sute de mii, iubiti-i pe toti si ingrijiti-i, nu va opreste nimeni. Pana acum am auzit doar lamentari, sau, in cel mai bun (?) caz, cainii au fost luati de la apaposturi pe 20 lei, sterilizati si apoi...ia ghici...exact, lasati iar in strada. Nu din ura fata de animale spun unii aici ca nu mai suporta, ce-i asa de greu de inteles. Ca sa nu avem discutii: nu sunt de acord sa dau nici 1 leu pentru un caine cat timp exista copii si batrani pe strazi. Incepem cu oamenii si cand terminam, facem ce programe de protectie vrei tu. Pana atunci, vrem sa fim lasati (noi, astia, agramati si fara suflet) sa traim in liniste, sa venim linistiti de la serviciu, iar copiii nostri sa ajunga in siguranta de la scoala. Daca nu va suparam prea mult.
  • +1 (3 voturi)    
    cainii latra, caravana trece (Luni, 14 aprilie 2008, 11:37)

    ion roata [anonim]

    Ma alatur corului de vorbitori. Oricum, noi romanii numai la asta ne pricepem. Vreau doar sa spun ca nu se va intampla nimic dupa grozavia asta.
  • +1 (3 voturi)    
    legislatie pt adoptie (Luni, 14 aprilie 2008, 11:45)

    Viorel Gabriel [anonim]

    am postat si am sa postez de cate ori voi avea ocazia pe acest subiect.

    Problema este dezinteresul total in adoptarea unor legi care sa prevda controlul celor care au sau adopta caini. Nu se doreste urmarirea lor nu se doreste penalizarea celor care gresesc.
    O amenda de vreo 1.000 de RON pt cel care pierde cainele propriu sau adoptat descurajeaza cu siguranta debandada adoptiilor canine.
    In parcuri pentru copii sunt placute cu "Interzis cainilor" - desigur se refera la cei cu stapan pentru cei comunitari nu stiu sa citeasca si umplu locurile de joaca pt copii cu urina si exceremente. Dar pe cine intereseaza aceste aspect ???
    Ce sa mai spunem de aceste crime, pentru ca sunt crime datorate dezinteresului adiminstratiei care ne conduce, ale cainilor asupra oamenilor... nu avem ce spune... Mergeti la spitalele de boli infectioase si vedeti zilnic cati oameni se inregistreaza pentrru tratament atirabic in urma muscaturilor de caini.
    Eu am fost atatc de o haite de 8 caini, eram cu copilul in brate si cu sotia la plimbare duminica. am aruncat copilul in bratele sotiei si m-am ocupat de caini. Am fost desigur muscat, dar ce se intampla daca era sotia singura sau copilul de 3 ani prins inaintea mea cu 20m si nu mai pot ajunge la el ? Eu ii numesc CRIMINALI pe cEi care sunt implicati si bagati la ora actuala in adiminstratia locala in probleme legate de cainii si animalele comunitare precum si pe toti cei de la asociatiile de protectie a animalelor.
  • 0 (2 voturi)    
    Niste autoritati care-si bat joc de noi (Luni, 14 aprilie 2008, 11:55)

    zuzu [anonim]

    Traim intr-o tara in care autoritatile isi bat joc de noi in fiecare secunda prin nesimtirea lor si dorinta de imbogatire.

    Desigur ca nu o sa se intample nimic. Desigur ca va trece neobservat, precum cazul chinezului omorat de caini in P-ta Victoriei.

    Autoritatile de dupa 90 nu au facut decat sa infiereze in mintea noastra ideea cum ca orice are legatura cu statul este supus coruptiei, birocratiei si facerii de nimic. Niste nesimtiti care vorbesc mult si nu fac nimic si pe care trebuie sa-i toleram.
  • +1 (1 vot)    
    105 comentarii,dar solutii? (Luni, 14 aprilie 2008, 11:57)

    zexe [anonim]

    nu vad solutii viabile pentru aceasta criza.
    Cei mai vinovati pentru aceasta situatie iesita de sub control sint si cei care detin personal ciini si-i scot la plimbare liber ,nu conform legii si ii lasa sa se inperecheze cu maidanezii de afara ca de trebuie sa aiba si catelullui parte de sex. si uite asa se imultesc cei de afara peste masura.
    Plus ca de mute ori cei aparuti din aceste combinatii sint corcituri agesive ,pastrind ceva din rasa celui din casa dar dezvoltind agresiunea din cauza ca este in libertate.Aici une locuiesc,in Pantelimon deja de la inceputul anului pina acum au aparut de la doua catele maidaneze 3 generatii de pui care sint niste corcituri de talie mare si agresive.In 3 luni au aparut 3x7=21 de noi maidanezi.
    Asta este problema.Ce trebuie sa faci atunci cind rasa umana este pusa in pericol de o alta specie ?
    Eu atit stiu ca din totdeauna cind specia umana a fost pusa in pericol de o alta specie s-a recurs la exterminare.
    Vine Pastele si pu o intrebare,oaremieii care vor fi sacrificati ce vina au ,daca tot se dau rotunzi unii pe aici asa zisi iubitori de animale???
  • +1 (1 vot)    
    cine raspunde???? (Luni, 14 aprilie 2008, 11:58)

    dorinteodor [anonim]

    am inteles ca fetita a fost atacata in "no mans land", adica in afara jurisdictiei vreunei primarii si din cauza asta nimeni dintre autoritati nu se considera vinovata. deci cui sa faca reclamatie acea nefericita familie? pe cine sa dea in judecata? nu este nimic neobisnuit, doar ne aflam in romania....
    • 0 (0 voturi)    
      Ce... (Luni, 14 aprilie 2008, 14:17)

      geo [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      ...e aceea "no man's land" ? O localitate este delimitata prin limite administrative iar primarul isi exercita atributiile in acele limite care inclus atit intravilanul localitatii cit si extravilanul. Legea 2/1968, Legea 67/2004.
  • 0 (2 voturi)    
    Eutanasiere (Luni, 14 aprilie 2008, 12:06)

    Un cititor [anonim]

    Inca un caz din atatea altele ... imi plac animalele, dar nu vad alta solutie decat eutanasierea. Cine vrea caini sa si-i creasca acasa, nu pe strazi.
    Probabil hingherii ar trebui sa ia cu ei nu numai politia, si si teancuri de poze cu oameni si copii nenorociti sau omorati de maidanezi.
  • 0 (2 voturi)    
    si oamenii infometati devin ucigasi (Luni, 14 aprilie 2008, 12:07)

    daniel [anonim]

    Orice fiinta incepand de la om si terminand la caine devine violenta cand nu are ce sa manance. Problema ar putea fi usor rezolvata daca nu ar fi cei de la protectia animalelor care se bat cu pumnii in piept ca-s f milosi. Si eu am in familie persoane care iubesc cainii si pisicile mai mult decat copii. Cred ca e o caracteristica a celor care iubesc animalele. Mai am o batrana pe strada care atunci cand ies cu copilul la plimbare se uita asa de urat la copil si ii spune mereu prin dinti inclestati ca e un braznic etc... nu i-a facut inca niic o problema mai ales ca baitul meu are 3 ani, da in schimb da mancare la vreo 14 caini.. chiar e un mister de unde are atata mancare sa-i hraneasca... si asta zi de zi. Nu e o femeie bogata ci mai degraba saraca.

    Sunt de acord cu eutanasierea cainilor. De curand am primit un mass care ma punea sa semnez pentru infiintarea politiei animalelor, care sa le protejeze. Acum stau si ma gandesc de ce nu luam si noi masuri pentru a eutanasia cainii de pe strada care nu au stapan? Daca se chinuie de foame si devin ucigasi atunci ar trebui sa scapam de ei intr-un mod civilizat.
  • 0 (2 voturi)    
    TOTI cainii vagabonzi trebuiesc eutanasiati (Luni, 14 aprilie 2008, 12:12)

    Daniel [anonim]

    In parc - in zona de leagane din Crangasi a trebuit sa tip si sa ma fac ca arunc cu pietre pentru a opri o haita de maidanezi care se incepusera sa latre agresiv dupa un parinte. Daca nu eram cu fetita in parc le spargeam teasta. Cum se poate intampla aceasta situatie - caini vagabonzi in locurile de joaca ale copiilor?

    Si as mai adauga: cainii cu stapani sa iasa afara cu botnita si cu un faras pentru cacatul lor. Nu sunt obligat sa il ocolesc,sa il vad sau sa il miros.
    • 0 (0 voturi)    
      ...sau... (Luni, 14 aprilie 2008, 14:15)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ,mai rau, sa nu il vezi noaptea, sa calci in el si sa vii in casa cu "norocul" pe talpi.
  • +1 (3 voturi)    
    Oentru Mirela (Luni, 14 aprilie 2008, 12:34)

    Marius TGV [anonim]

    Cate animale ai zis ca ai in casa? ai auzit de legea pentru spatiu pe cap de vietuitoare ( ma refer la animal) stii care e spatiul minim? Stii ca nu ai voi la bloc cu mai mult de 2 animale? Stii ca orice vecin iti poate cere daune si poate cere eutanasierea lor? Atunci ce faci ..iti bati vecinul? Daca vorbesti de legi citestele inainte ...mi-ai stricat ziua, iar cat despre cainii vagabonzi ...eutanasierea e ceea mai buna ..eu personal am u catelus si imi plac la nebunie ..dar am si fost atacat de o haita de caini ...4 sapt am stat in spital .....am iesit eu au murit simplu ..m-am prezentat la firma in curtea care se aflau ..si am zis " in baza legii aleg ori mor cainii si vreau sa vad documentele eutanasierii ori voi platiti daune" in 24 erau toti oase si ulcele.
    Nu stii Mireala draga cum e sa fii atatcat, nu stii cum e sa iti iei copilul in brate si sa il ridici sus si sa preferi sa fii tu muscat si sa rezisti sa nu scapi copilul jos sa nu il sfaise ...asa ca te rog TACI
  • +1 (3 voturi)    
    solutie-tot avem telefoane mobile cu camera (Luni, 14 aprilie 2008, 13:04)

    Nautilus [anonim]

    1. postam pe forum poza unui maidanez renumit pentru agresivitatea lui

    2. cineva care nu e din zona si nu e cunoscut executa javra prin metode neortodoxe (ranga, cutit, secure etc)

    3. acelasi personaj posteaza mai apoi poza unui maidanez agresiv din cartierul lui

    4. cineva care nu e din acel cartier si nu e cunoscut....

    ~Nautilus
  • -1 (3 voturi)    
    Obiectiv (Luni, 14 aprilie 2008, 13:06)

    b09d4n [utilizator]

    1. Din cate stiu, din informatiile aparute la televizor nu s-a verificat cu certitudine ca fetita a fost sfasiata de cainii vagabonzi. Putea foarte bine sa fie un inconstient care a asmutit cainele de rasa pe care il dresa la marginea orasului.

    2. Acest articol a aparut in contextul mortii unui copil de 6 ani. In articol nu se respecta dreptul la prezumtia de vinovatie. Citi comentariile de la articolele unde se scrie despre cainii comunitari otraviti fara discernamant de "persoane necunoscute".

    3. Eu insumi am fost muscat din senin de un caine pe Bulevardul Unirii. Cainele s-a repezit de sub o masina si nu a latrat, nu a marait. A muscat scurt si apoi a fugit inapoi sub masina.

    4. Sunt deranjat de latratul cainilor care ma trezesc in miez de noapte. Consider la randul meu ca trebuie rezolvata aceasta problema. INSA NU SUNT DE ACORD CU O SOLUTIE BARBARA.

    5. Suntem in stare sa strangem semnaturi pentru Petitii precum TAXA AUTO, insa nu suntem in stare sa strangem semnaturi pentru petitii care privesc sanatatea noastra. Suntem indiferenti la probleme precum POLUAREA, OAMENII FARA ADAPOST, ANIMALELE FARA ADAPOST, LIPSA DE EDUCATIE, LIPSA INFRASTUCTURII.

    Sigur, sunt optimist, toate aceste lucruri se vor rezolva, pe masura ce o sa ne dam seama ca nu numai banii sunt importanti. Ca mai sunt si alte lucruri de care este absoluta nevoie pentru un trai normal. Asteptam sa se cristalizeze din nou constiinta civica pe care a distrus-o sistemul totalitar.
  • 0 (2 voturi)    
    serviciu platit (Luni, 14 aprilie 2008, 13:07)

    Florin B [anonim]

    Locuiesc intr-o zona rezidentiala si ma confrunt cu aceeasi problema de 3 ani de zile (caini vagabonzi in fata blocului). Am facut nenumarate plangeri la autoritatea care se ocupa de stringerea lor, insa fara succes. Cred ca acolo sunt niste functionari care nu cred ca nu au iesit niciodata din birou si care au angajat niste amariti platiti cu salariu minim sa le faca treaba. Halal manageri!

    Eu le-am propus sa le dau bani pentru interventie, am fost dispus sa le platesc deplasarea. Chiar, asta e o idee de bussines. In continuare, am doi caine care stau de straja la intrare, iar in momentul in care mergem in parc cu copiii (care este la numai 100m) trebuie sa fim pregatiti sa ne luptam cu ei.

    V-ati gandit oare ,voi dragilor "iubitori de animale", in ce chinuri groazinice a murit fetita aia? Aveti copii acasa?
  • 0 (2 voturi)    
    Caini (Luni, 14 aprilie 2008, 13:15)

    Reaper [anonim]

    pacat ca abia acum, noi, cei interesati, noi cei impresionati, aparatori de caini sau vanatori de caini, am reusit sa umplem cateva pagini de comentarii
    pacat
    ce s-a intampla, s-a intamplat
    e tarziu de a mai face ceva uman
    in conditiile date, si, din pacate, intamplate, nu cred ca ne mai putem gandi la adaposturi, sterilizari, cautatul responsabililor, eventualilor stapani
    nu cerem uciderea cu ranga, cu streangul sau benzina
    NU
    vrem o eutanasiere curata
    se poate face si nu implica suferinte
    dar TREBUIE FACUTA
  • -1 (3 voturi)    
    Hmm.. (Luni, 14 aprilie 2008, 13:35)

    Me [anonim]

    Imi pare rau pentru fetita care a murit, dar.. asta este realitatea..Shit happens, oamenii sunt muritori.

    Sute de copii mor sub masini in fiecare saptamana, in accidente de joaca, in spitale sau din cauza parintilor neglijenti...

    Nu stiu de ce toata gloata de aici vede lucrurile atat de ingust si primitiv.

    De ce nu strigati cu totii 'sa eutanasiem masinile' atunci cand un copil moare lovit de o masina ?

    Masinile omoara de zeci de mii de ori mai multi copii decat toti cainii vagabonzi luati la un loc, insa toti tac si zic 'asta-i viata'.

    Incercati sa vedeti tabloul general, uitati-va la statistici, la ceea ce se intampla, faceti un pic de analiza si apoi varsati-va concluziile veninoase, daca vor mai exista.

    Ce este aici este o reactie de haita, apropos.. Aproximativ ceea ce era in capul cainilor vagabonzi cand au omorat fetita.
    • 0 (2 voturi)    
      uite o mostra de caracter de iubitor de caini (Luni, 14 aprilie 2008, 14:39)

      valer [anonim] i-a raspuns lui Me

      ce conteaza ca dragii de cutu-cutu au sfasiat un copil? e un incident regretabil, dar sa nu dramatizam, doar mor destui copii calcati de masini, n-are rost sa facem tambalau pentru ca o fetita ghinionista a nimerit peste niste catelusi in toane mai proaste
    • 0 (2 voturi)    
      shit happens because of ppl like u (Luni, 14 aprilie 2008, 14:52)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Me

      diferenta este ca soferii vinovati de accidentarea pietonilor sunt pedepsiti, pe cand nimeni nu pedepseste "iubitorii de animale", sau mai bine spus crescatorii de animale la scara blocului (in care nu locuiesc singuri ci in in compania altor zeci de familii).
      nici nu e nevoie ca acesti caini sa omoare pe cineva! este suficient ca ei latra la tine si ca tu trebuie sa te aperi pentru simplul motiv ca doresti sa intri in blocul unde locuiesti, sau sa te plimbi cu familia prin parcul din apropiere. este suficient ca ei te tin treaz noaptea si ca fac mizerie. niciodata nu vom fi o tara civilizata cu o capitala civilizata pana nu rezolvam problema acestor caini! personal sunt dispusa sa donez, sa contribui cu bani si luna de luna numai sa stiu ca acesti caini sunt luati de pe strazi si eutanasiati.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti dus baiete rau de tot (Luni, 14 aprilie 2008, 14:53)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Me

      Daca-i vb de asta si fumul de tigara omoara copiii etc.. Masinile omoara copiii, insa ia spune desteptule ce se intampla cu oferul respectiv??? E luat la bani marunti, face puscarie, plateste amenda de sa-l usture.. etc.. banuiesc ca nu masinle-s vinovate ci oamenii care le conduc. Si ma mai gandesc ca nu e nici un om asa de rau intentionat sa omoare pe cineva ci este un accident. Insa cand un caine care nu este om nu poate fi tras la raspundere pt faptele sale (pt ca n-are ratiune) atunci mi se pare logic sa rationezi matale, daca ai asa ceva si ai auzit. Desteptule! Apropos cata carne de porc bagi in tine.. de ce ar fi porcul mai de sacrificat decat cainele? Dar mai lasati-ne in pace cu asa zisii protectori de animale. Platiti taxe ca le iubiti si luati-le in casele voastre. Eu una m-am hotarat! ANTIGEL DE MASINA PE CARNITA SI SCAP DE EI!
      • -1 (1 vot)    
        bafta (Luni, 14 aprilie 2008, 15:39)

        l [anonim] i-a raspuns lui dana

        da, tanti, ati spus un lucru mare: nu masinile sunt vinovate, ci oamenii care le conduc. oameni de bine, care gonesc cu suta la ora pe stradutele dintre blocuri si prin localitati de tara, care nu scapa niciun prilej sa se indigneze apoi pe forumuri, si sa ameninte ca omoara, crapa capete si pun otrava.
        cainele n-are ratiune, deci trebe kilarit. cat de frumos.
        pai, bafta, tanti, si sa ai o viata lina, lipsita de circumvolutii si de procese de constiinta, ca un creier de militian.
    • 0 (0 voturi)    
      Lege (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:46)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Me

      Imi este foarte greu sa citesc aceste comentarii fara sa nu las si eu niste pareri.

      Accidente auto, OK sunt trasi la raspundere vinovatii.
      Accidente de joaca, OK si acum sunt trasi la raspundere parintii.
      Spitale, OK si acum , avem legi prin care se rezolva .
      Parinti neglijenti, OK si acum, copii sunt luati de la parinti, iar ei sunt trasi la raspundere.
      Un caine comunitar omoara un om...................., cine este tras la raspundere, ONG? Iubitorii de animale care le sustine?

      Pentru oameni sunt legi, insa pentru animale nu.
      De ce oare.
      Pentru ca sunt animale, nu conteaza pisica, caine, magar, oaie, porc, rata, gaina.............
      Toate sunt animale domestice sau semi-domestice, (cazul cainilor si pisicilor) , iar noi le protejam exact pe cele semidomestice.
      Concluzie:
      SUNT DE ACORD CU EUTANASIEREA cainilor la 7 zile dupa capturare pentru caini sanatosi care nu sunt adoptati pe semnatura si raspundere si 1 zi (sau cat dureaza consultul) pentru cainii agresivi sau bolnavi.
      Omul este si el animal, dar este animalul suprem, rational, iar legea junglei dicteaza tot.
      Traieste cel puternic.
      Pentru cei care au pus cainii inaintea animalelor nu le doresc decat sa traiasca linistiti cu ei ca poate la sfarsitul existentei o sa le aprinda cainii o lumanare la capatai.
  • +1 (3 voturi)    
    hmmmm (Luni, 14 aprilie 2008, 13:38)

    Reaper [anonim]

    ideea e ca daca un caine maidanez se da la copilul meu, crap teasta cainelui, fara lege si fara mila
    daca nu e maidanez, crap teasta stapanului
    cand e vb de copii nu-i tocmeala
    asta e clar
    • -1 (3 voturi)    
      @reaper (Luni, 14 aprilie 2008, 14:23)

      l [anonim] i-a raspuns lui Reaper

      bravo, asa trebuie actionat. legea batei. sa-i omoram pe toti. si musai sub ochii copiilor, sa vede si ei ce e viata, manca-ti-as. pardon, domnu vanghele, man-catia-s.
      • 0 (2 voturi)    
        mdea (Luni, 14 aprilie 2008, 15:20)

        Reaper [anonim] i-a raspuns lui l

        mdea
        practic noi ce cautam? solutii?
        suntem corupti toti de la radacina
        vrei solutii gingase made in suedia, danemarca sau germania?
        nu se poate
        dupa 45 de ani de rusism, si 18 ani de libertatea prost inteleasa, intoleranta, nepasare si dezinteres e greu sa-ti revii
        suntem inchisi fiecare in lumea lui
        nu ne ajuta nimeni si nu ajutam pe nimeni
        ne mananca maidanezii si la coltul blocului altul le da de mancare, ca sa-i tina in forma
        dialoguri intelepte cu burta goala, cu grija banilor, cu grija sa nu uiti a lua ultimul album al lui Guta, cu grija copilului plecat la scoala de vizavi nu o sa prea intalnim
        vrei discutii filozofice despre viata si cum ar trebui sa fie?
        iti dau mailul meu si discutam
        dar trebe facut ceva
        orice
        cineva trebe sa miste ceva
        cineva trebe sa ridice punga de seminte aruncata de smecheru' cartierului si sa o puna la cos
        cineva trebe sa dea muzica mai incet in apartament ca deranjeaza vecinii
        cineva trebe sa sara in ajutorul copilului de clasa a 5-a furat si batut de cei mai mari
        cineva trebuie sa arunce o piatra cand suntem incaierati in fata locuintei
        ....
        poate ca eu sunt radicalul, dar tu?
        cu ce vii?
  • +1 (3 voturi)    
    trist trist trist (Luni, 14 aprilie 2008, 13:56)

    unu [anonim]

    eu nu inteleg cum s-au inmultit in halul asta nu cainii vagabonzi, ci falsii "iubitori de animale". fiindca nu putem iubi, ne facem ca "iubim" cainii? trebuie sa fii timpit la cap si sa n-ai nici cel mai mic habar ce e aia caine, sa nu fi avut niciodata un animal in grija, ca sa-ti inchipui ca a iubi un caine inseamna a-l lasa liber si singur pe strada .....

    si un caine dresat si tinut in lesa e imprevizibil, d'apoi unul care din animal de curte e acum din nou animal salbatic!

    aoleu, e primavara, si iar se-aduna in haite si iar trebuie sa umbli cu un batz la tine .... s-a ajuns in ultimul hal de prostie, si asta numai pentru ca am tolerat cu totii acest discurs imbecil al celor care se fac ca iubesc cainii. ii iubesc de nu mai pot, de aia ii lasa pe strada, n-au habar ce insemna sa ai un caine, sa fii responsabil pentru el. si fetita asta nu e prima care moare din cauza nepasarii si ipocriziei generale. si sper sa fim constienti cu totii, ca daca nu facem ceva, nu va fi nici ultima. sa facem ceva inseamna macar sa incerci sa-l lamuresti pe vecinul care nu mai poate de dragul cainilor vagabonzi aciuiati pe linga bloc. dar e greu asa-i?
    desi mai toti vecinii mei sunt constienti de pericolul cainilor vagabonzi, nimeni nu indrazneste sa se certe cu vacina de la parter care ii hraneste (recunosc, nici eu). in schimb, cind un vecin s-a apucat sa hraneasca porumbeii, wow ce coalitie spontana s-a format, ca mai, se gainatzeaza peste tot si pute.

    trebuie ca cei care au puterea administrativa (primariile) sa realizeze o data pentru totdeauna ca un oras cu caini vagabonzi e un pericol constant pentru locuitorii sai. si cei care hranesc in fata blocului caini care nu au lesa carnet de sanatate si stapin responsabil, sa fie amendati. eventual si trimisi sa faca cursuri de "iubire" adevarata de animale.
  • -1 (3 voturi)    
    Nasol (Luni, 14 aprilie 2008, 14:43)

    Gigi [anonim]

    Moare un om omorat de caini si gata, isterie in toata tara. Mor animale ucise de placere in fiecare zi si nimanui nu-i pasa pentru simplul fapt ca acele animale nu pot spune ca le doare.

    Sper sa mai vad oameni omorati de animale. Imi face placere.
    • 0 (2 voturi)    
      mdea (Luni, 14 aprilie 2008, 15:09)

      Reaper [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      aaa, asculta-ti manelele si spala-ti creierul in continuare<br>
    • 0 (0 voturi)    
      rugaminte forumistilor (Luni, 14 aprilie 2008, 16:15)

      valer [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      va rog, nu dati minusuri comentariului astuia - lasati-l sa fie vazut, ca reprezinta iubitorul de animale in toata splendoarea lui

      si nici nu va deranjati sa-i raspundeti, nu prea vad rostul ...
  • +2 (2 voturi)    
    Da (Luni, 14 aprilie 2008, 14:52)

    Dinu [anonim]

    1. Iubitor de animale inseamna sa-ti iei reponsabilitatea pentru un caine adica sa il iei de pe strada sa-l bagi la tine in casa sau curte, sa-l vaccinezi, sa-l deparazitezi ... sa ia grija de el pana moare de batranete.
    2. Iubitor de animale nu inseamna sa lasi cainele pe strada dandu-i de mancare adica sa-l incurajezi pe acesta sa considera ca strada este curtea lui pe care trebuie sa o apere. Acesta se va inmulti necontrolat iar strada se va umple de caini fara stapan, nevaccinati, nedeparazitati, agresivi adica bombe pe patru picioare. Cei ce procedeaza asa adica hranesc cainii maidanezi, ii incurajeaza sa se inmulteasca necontrolat, ii ascund de hingheri trebuie depistati si sanctionati cat mai drastic posibil daca nu penal.
    Problema nu este la cainii maidanezi ci la oamenii care incurajeaza prezenta acestora pe strazi.
    • 0 (2 voturi)    
      sigur ca da (Luni, 14 aprilie 2008, 15:28)

      l [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      sunt oameni care strang bani si-si duc cainii de pe langa blocuri la sterilizat. un gest responsabil, intr-un oras cu borduri noi si cu multe, multe personaje trist de isterice.
  • 0 (2 voturi)    
    ANTIGEL, OTRAVA DE SOBOLANI (Luni, 14 aprilie 2008, 14:56)

    dor [anonim]

    Decat sa ne mai lamentam atat ar fi bine sa ne ducem la un magazin de piese auto si sa cumparam ceva antigel de masini si uite asa cu putin mancare si antigel scapam de toti maidanezii din cartiere. Imi plac cainii insa ce sa le faci? Daca un om omoara alt om este pedepsit. Daca un caine omora un om terbuie omorat pt ca o pedeapsa nu i-ar folosi la nimic. Deci cam asta ar fi solutia.

    Spor la lucru
    Eu deja am sa fac chestia asta pe seara.
    • -1 (3 voturi)    
      dorulet (Luni, 14 aprilie 2008, 15:22)

      l [anonim] i-a raspuns lui dor

      inainte de a-ti pune planul genial in aplicare, du-te si fa-ti injectia, da? sa nu uiti, puisor.
    • +1 (1 vot)    
      logica matale lasa de dorit (Luni, 14 aprilie 2008, 15:48)

      c [anonim] i-a raspuns lui dor

      Dupa cum nici eu nici dumneata nu ajungem la inchisoare pentru motivul ca X l-a omorat pe Y, nu vad nici de ce maidanezul Z ar mainca din potiunea magica pe care o recomanzi pentru faptele altui maidanez. De fapt legea spune clar ca animalele periculoase se eutanasiaza dar cine sa controleze si sa puna in aplicare dispozitiile respective? Asa se mai trezesc multi haiduci in tara lui papura voda ca vor sa treaca la fapte. Vedeti sa nu ajungeti dupa gratii din exces de zel (poate se trezeste politia tocmai acum sa aplice legea).
  • +1 (1 vot)    
    nu stiu daca se mai gaseste... (Luni, 14 aprilie 2008, 14:58)

    zexe [anonim]

    ...tot din cauza maidanezilor am fost nevoit sa cumpar acum citiva ani aparatul acela cu sunete de frecventa pe care il pot auzi doar ciinii si am fost foarte multumit de el.
    Chiar a dat rezultate si nu s--a mai repezit nici un ciine la mine dar e curios felul in care reactioneaza ei,unii fug de maninca norii,altii dau cuminti din coada si se apropie curiosi,altii nu---l percep poate fiind surzi dar in general nu mai sint agresivi.Este mic,cit o bricheta si se poate purta ca un breloc .Singurul inconvenient e ca nu sti cind si cum functioneaza deoarece frecventa pe care lucreaza nu este perceputa de urechea umana.
    Deci ,nu stiu daca se mai gaseste acest aparat dar eu l-am cumparat de la un magazin de arme si munitii si m-a costat 50 lei,dar acum cred ca mai bine de 8 ani
    Exista o solutie ,dar asta nu inseamna ca trebuie ca sa raminem pasivi la imultirea excesiva a ciinilor comunitari.
  • +1 (1 vot)    
    mai putine cratime va rog (Luni, 14 aprilie 2008, 15:01)

    c [anonim]

    Mai intai de toate, un sfat pentru iubitorii de cratime, care se pare sunt si partizanii eutanasierii, mai bine nu mai puneti niciuna ca textul ar fi mai lizibil. Apoi, inainte sa va luati de babe care au o foarte mica contributie la raspandirea cainilor fara stapan, cati v-ati adresat autoritatilor cu sesizari? cati ati pus intrebari parlamentarilor pe care cu cinste i-ati trimis sa doarma in numele dvs pe bani buni? Eu am facut acest lucru desi nu traiesc in tara cainilor fara stapan, nu am primit raspuns dar poate le-a sunat un clopotzel destinatarilor. Daca ati face cu totii asa in loc sa va lamentati pe tema babelor si a macelului (care de fapt nu va duce la nimic bun, nicio tara civilizata necontroland populatia canina astfel) se vor trezi si ei intr-o buna zi sa aplice legea, sa afecteze fonduri acestei probleme... Evident sar cei cu "nu avem destule alte probleme?" dar ganditi-va ca in loc sa se ingroape miliarde de dollari in autostrazi cu aspect de strada bombardata, in loc sa se investeasca in mii si mii de proiecte inutile pentru populatie, costisitoare si benefice doar spagii intermediare, s-ar putea rezolva si problema asta dureroasa pentru toata lumea. Pana atunci, paruiti-va sanatosi: guvernul sigur se amuza de spumele la gura pe care le faceti, mai ales cei cu "sa-i ia acasa nustiucine". Pana nu-i ia acasa guvernul o sa va tot lamentati aici.
  • +1 (3 voturi)    
    revoltator (Luni, 14 aprilie 2008, 15:04)

    anonim [anonim]

    ar trebui sa facem ceva.sa strangem semnaturi ....de ce sa fie asociatii pentru protectia cainilor si de ce sa nu infiintam si asociatii pentru protectia noastra impotriva cainilor.se parea ca vocea celor care ii ocrotesc este omniprezenta in schimb noi nu prea ne facem auziti.este inadmisibil, ar trebui stransi toti si eutansiati, fara mila.cum se poate sa invoci mila mai multa pt niste caini decat pt copii.
    este peste puterea mea de a intelege.
    • +1 (1 vot)    
      mare a gradina ta, doamne! (Luni, 14 aprilie 2008, 15:41)

      c [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pai atunci strangeti semnaturi si pentru ca legea sa se aplice in Romania! Ca de fapt aici e problema: conform legii romanesti, cainii de pe strada sunt administrati de o autoritate si nu reprezinta un pericol. Asociatiile respective exista intre altele pentru ca legea nu are aproape nicio valoare. Gratie cui? alora de sus care merg cu jeep-uri si nu le miroase a maidanez stalcit. Deci asociatiile de protectie a oamenilor impotriva cainilor sunt o tampenie specifica plaiului mioritic, din moment ce oamenii administreaza maidanezii si nu invers. Poate ca patrupezii s-ar descurca mai bine daca ar fi la putere dar deocamdata trebuie sa ne multumim cu prostia omeneasca la guvernare.
  • 0 (2 voturi)    
    guvernanti cretini ce privilegiaza fiarele, nuOMUL (Luni, 14 aprilie 2008, 16:13)

    Keira [anonim]

    Romania este o tara a oamenilor sau a cainilor vagabonzi???? De cati oameni morti sau raniti este nevoie ca sa se ia masuri radicale in privinta acestor fiare ce nu tin cont de nimic cand sunt infometati si pusi pe atac?!! Ceea ce incearca presa sa arate romanilor nu este nicidecum manipulare, cum incearca cretinii de la protectia animalelor sa demonstreze. Ceea ce se straduieste presa sa arate este ceea ce ar trebui sa vada cretinii de guvernanti care dau numai legi stupide, izvorate parca din ura si nepasare pentru OM.

    Acesti caini vagabonzi care s-au inmultit teribil in toata tara trebuie eutanasiati si apoi cremati. TREBUIE SA INTELEAGA CEI CARE SUNT LA PUTERE CA O SOCIETATE CIVILIZATA ESTE O SOCIETATE A OAMENILOR, O SOCIETATE IN CARE OMUL SA SE SIMTA IN SIGURANTA, nu o societate in care omul e nevoit sa evite anumite zone, numai pentru ca acolo este teritoriul...cainilor vagabonzi. Este ridicol! Este repugnant!

    Mai exista acea categorie a babelor "iubitoare" de animale care sustin ca acesti caini vagabonzi sunt periculosi numai pentru omul rau, hain la suflet, pe care aceste fiare l-ar recunoaste dupa miros. Iar politicienii au nevoie de votul acestor retardati mintal.....asa ca dau legi in favoarea fiarelor.

    Nu este adevarat ca vagabonzii ii ataca numai pe oamenii rai!!! Ce ziceti de aceasta fetita nevinovata care a murit doar pentru ca s-a nascut intr-o tara numita ROMANIA?!!! Asa-i ca e strigator la cer?

    E dureros sa te nasti in Romania, dat fiind ca la putere se afla toti incapabilii care iau numai decizii distructive pentru cetatean.
    • 0 (2 voturi)    
      ah (Luni, 14 aprilie 2008, 17:42)

      l [anonim] i-a raspuns lui Keira

      "repugnant" - iata, in fine, un intelectual. pe principiul frumos formulat de ceausescu - "omu' e inainte de toate" - poate va ganditi sa candidati la primarie, pentru a starpi infamele si ignarele fiare.
      intr-adevar, e dureros sa te nasti in romania. numai prostia nu doare.
  • 0 (2 voturi)    
    copil nesupraveheat? (Luni, 14 aprilie 2008, 18:53)

    alice [anonim]

    Ce cauta un copil de 6 ani afara, nesupravegheat??? Consider ca parintii sunt la fel de vinovati de moartea fetitei!
    Eu am doua fete, una de 6 ani di una de 8 ani dar niciodata nu le-am lasat singure afara sau in parcul de copiii. Aici, in Canada nu este voie!
    • -2 (2 voturi)    
      paranoia canadiana (Luni, 14 aprilie 2008, 19:38)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui alice

      Da, parintii sunt devina ca au lasat copilul singur stiind ca sunt caini vagabonzi, dar Canada nu e cel mai bun exemplu de urmat.
      Copilul trebuie sa fie supravegheat pina la 12 ani si d'aia societatea canadiana a ajuns o societate de paranoici. Ne ducem copiii la fotbal si alte sporturi in loc sa ii lasam sa se joace singuri in parc.
      Rezultatul e ca nici ei nu mai au copilarie si nici noi timp de altceva.
      si macar daca ar iesi buni la fotbal...
    • 0 (0 voturi)    
      ce graiesti? (Marţi, 15 aprilie 2008, 19:05)

      Vanea [anonim] i-a raspuns lui alice

      Si daca un caine iti rupe fundu' , tot nesupravegheat ai fost afara? intotdeauna mortu'i de vina!
  • +1 (1 vot)    
    Mazare se ocupa de toti pensionarii dar nu de copi (Luni, 14 aprilie 2008, 19:11)

    Marian [anonim]

    Ce sa zic,sunt socat.
    Ma gandesc ca Mazare asta "al nostru" se ocupa asa bine de pensionari oferindu-le fel si fel de facilitati in schimb copii nostri au din ce in ce mai putine locuri sigure de joaca.
    Ei bine ma gandesc ca are si de ce.
    COPII NU VOTEAZA
    Sunt indignat de ce se intampla si trebuie eradicati toti acesti caini vagabonzi care pe zi ce trece devin mai violenti deoarece nu mai au unde sa-si gaseasca hrana in urma amenajarii spatiilor de depozitare a gunoaielor
    Mazare nu sa gandit ca desi face orasul curat poate provoca o teroare a cainilor vagabonzi in special noaptea si in zone unde se aduna in haita??
    Pai mai MAZARICHE lasa ca te penalizez eu la vot si daca ar fi mai multi ca mine toata "echipa " aia a ta de ... ar vedea lumea nu din limuzine zi mergand pe jos.
  • 0 (2 voturi)    
    revin - de ce? - nici eu nu stiu (Luni, 14 aprilie 2008, 20:55)

    bogdan Budes [anonim]

    la intrebarea care mi s-a pus mai sus, daca pun semnul de egalitate intre un om si un animal... nici nu ma gandesc.
    OMUL este un ANIMAL care ucide de multe situatii pentru a-si satisface o PLACERE (vezi barbaria vatatorii sau a corridei), iar restul animalelor UCID pentru a-si satisface o NECESITATE. E o lege cruda a naturii... mai puneti mana pe carte... nu mai stiu cum va cheama...doamna sau domnule...

    In rest, nu am putut decat sa constat ca s-au inmultit sadicii si cei cu rabufniri criminale. Poate nu ar fi rau ca vreun institut specializat sa bage un ochi pe forumul asta si faca fise... "starea natiunii" e exploziva... poporu' vrea sange!

    Fetita aia nefericita nu cred ca ar fi de acord cu lichidarea cainilor... dar copiii sunt oricum mai cu minte decat gloata de adulti ingrijorati de pe acest forum.

    Repet, pentru cine nu a priceput: ca STARE DE SPIRIT si din punctul de vedere al CAPITALULUI DE URA care se poate constata pe acest forum, de la uciderea cainilor la cea a oamenilor e doar un pas, o nuanta...

    Revin...
    • +1 (1 vot)    
      Cainii vagabonzi merita sa fie ucisi (Luni, 14 aprilie 2008, 22:16)

      badu [anonim] i-a raspuns lui bogdan Budes

      Ba bogdan Budes, tu te dai mare aparator al omului, zicand ca de la uciderea cainilor la cea a oamenilor e doar un pas...pune tu mana pe o carte bai gica pluta care nu ai citit un rand de psihologie sau de conflict studies ca sa intelegi ceva din ce spui.

      Tu aperi animalele care ucid oameni. Tu nu esti sanatos la cap daca tu crezi ca fetita aia nu ar vrea ca sa fie ucisi caini. Cum ar fi ca niste caini vagabonzi sa-ti desfigureze tie copilul si acel copil al tau sa nu mai poata vorbi, vedea sau ceva de genul asta...si atunci sa te mai vad cum vorbesti. Cum vei mai apara animalele...E normal ca te doare in parti dorsale cand vine vorba de copii altora si dai vina pe cu totul alte probleme- ca nu l-au supravegheat etc.-etc. Dar sa te vad cand o sa fie copilul tau mutilat de cainii vagabonzi...Si ura de care tu vorbesti, e de fapt vorba de civilizatie bai omule, bai (vorbesc pe limba ta ca a folosi limbaj academic cu tine ar fi prea mult). Eu nu mai calc prin tara aia pana nu se scapa de caini. Prefer civilizatie, unde pot sa fac jogging pe strada cand am chef, pot sa merg pe strada cand am chef fara sa ma tem ca voi fi sfasiat de caini.
      • -1 (1 vot)    
        of of of (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:51)

        Bogdan Budes [anonim] i-a raspuns lui badu

        ...tu te dai mare aparator al omului... zicand ca de la uciderea cainilor la cea a oamenilor e doar un pas...

        ASTA E O CONTRADICTIE! VEZI, FURIA TI-A INTUNECAT MINTEA SI TE-AI INCURCAT LA COMPUNERE...

        pune tu mana pe o carte bai gica pluta

        NU STIU CINE ESTE GICA PLUTA... PROBABIL CA ESTE REFLEXIA PROPRIULUI CHIP IN ECRANUL MONITORULUI... ASA CA NU COMENTEZ CE SI CAT CITESC....

        Tu aperi animalele care ucid oameni.

        EU NU APAR PE NIMENI... DOVADA CAT AI INTELES DIN CE AM SCRIS

        Tu nu esti sanatos la cap...

        AICI E DE VINA EDUCATIA PRIMITA DE LA MAMICA DUMNEAVOASTRA...

        Cum ar fi ca niste caini vagabonzi sa-ti desfigureze tie copilul si acel copil al tau sa nu mai poata vorbi, vedea sau ceva de genul asta...si atunci sa te mai vad cum vorbesti.

        AR FI INGROZITOR, IAR TU PROBABIL CA TE-AI BUCURA FOARTE TARE CA MI S-A DAT O LECTIE...

        E normal ca te doare in parti dorsale cand vine vorba de copii altora si dai vina pe cu totul alte probleme- ca nu l-au supravegheat etc.-etc.

        IAR ESTI CONFUZ... NU AM SCRIS NICAIERI CA DAU VINA PE CINEVA, CU ATAT MAI PUTIN CA NU L-AU SUPRAVEGHEAT...

        Dar sa te vad cand o sa fie copilul tau mutilat de cainii vagabonzi...

        DIN FERICIRE, N-AI SA MA VEZI NICIODATA, DESI STIU CA TI-AR FACE MARE PLACERE SA CONSTATI CA AI AVUT DREPTATE...

        ura de care tu vorbesti, e de fapt vorba de civilizatie bai omule, bai (vorbesc pe limba ta ca a folosi limbaj academic cu tine ar fi prea mult).

        NU VORBESTI PE LIMBA MEA... "BAI, OMULE, BAI" ITI APARTINE, IN MESAJELE MELE NU APARE APELATIVUL "BAI"... VORBESTI ASA CUM AI AUZIT LA PARINTI SI LA SCOALA, ADICA PE LIMBA TA

        Eu nu mai calc prin tara aia pana nu se scapa de caini. Prefer civilizatie, unde pot sa fac jogging pe strada cand am chef, pot sa merg pe strada cand am chef fara sa ma tem ca voi fi sfasiat de caini

        FOARTE BINE. EMIGREAZA, DACA NU AI FACUT-O DEJA.
    • +1 (1 vot)    
      da, saraca (Luni, 14 aprilie 2008, 22:31)

      valer [anonim] i-a raspuns lui bogdan Budes

      pacat ca n-a scapat cu viata din falcile lor ca sa-si dea cu parerea; dar poti sa-i intrebi pe parintii ei daca esti curios ...

      apropo, voi care iubitii cainii asa de mult, cum de aveti inima sa-i lasati pe stada unde au de-a face cu tot soiul de oameni rai, de sadici cu porniri criminale care n-au chef sa ofteze de recunostinte cand sunt muscati? de ce nu-i luati pe toti, absolut pe toti la voi in apartamente?
    • +1 (1 vot)    
      logica de maidan (Luni, 14 aprilie 2008, 23:49)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui bogdan Budes

      Pai ba desteptule, dupe capu tau, io, asta care PLATESC TAXE n-am dreptu sa ma bucur de siguranta ORIUNDE pe teritoriu tarii in care PLATESC TAXE fiindca javrele care NU PLATESC TAXE sunt cocolosite de ONG-uri care NU PLATESC TAXE si li se permite sa faca ce vrea coada lor unde vrea coada lor!<br>Pai ce necesitate o fi avut haita aia care a ucis copilu? Satisfacerea instinctului primar de a ucide? (sa nu zici ca foamea ca javrele alea se hranesc cu gunoaiele de la carrefour big time!)<br><br>Si nu te mai caca pe tine cu omul care ucide din placere: oameni cu bani si fara satisfactii sexuale ucid din placere(vezi nastase, tiriac, restu de gunoaie degenerate) - restu ucid de craciun si de pasti din nevoie.
      • -1 (1 vot)    
        ai dreptate (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:55)

        Bogdan Budes [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        intra-adevar, ai dreptate, este exact asa cum te-ai prezentat in titlu: ai o "logica de maidan"... ti-am raspuns pentru ca ai fost atat de sincer si ti-ai pus singur eticheta, e o calitatate rara; sa ai stil pestilential si sa nu-ti fie teama sa recunosti. felicitari! sincer!
        • +1 (1 vot)    
          ha! (Marţi, 15 aprilie 2008, 10:27)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Budes

          Siktir jupane - sa faci reflexie d-asta cu potaile de cartier, nu cu mine, dobitocule! Sa stii ca daca faci pa desteptu si o dai in smecherii ieftine asta nu inseamna ca argumentele tale puerile castiga in credibilitate.
          Esti un cretin romantic ramas la nivel de clasa a treia la fraza idioata: "cainele este cel mai bun prieten al omului..."
          Noi vorbim aici despre NECESITATEA de a elimina aceste animale care nu mai pot fi controlate la nivel demografic, neavand nici un challenge natural(pradator, foame, etc)
          Da orice ti se spune, tu o stii pe a ta: smecherie si manea.
          Mai du-te dracu cu logica TA de cacat si de maidan. Nu-mi permit sa-ti fac urari caracteristice pe acest forum dar ar fi educativ sa ai o discutie intre patru ochi cu familia unei victime, sau cu vre-unu care nu mai doarme noptile de latraturi, sau macar cu un biciclist.
          Spune-le lor cum e cu de la caine la om, doar un pas, etc, si alte bullshituri gay...
          • -1 (1 vot)    
            ce se poate raspunde? (Marţi, 15 aprilie 2008, 22:47)

            Bogdan Budes [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

            cum era in povestea aia cu: "te-ai suparat, iti taiem nasu' "?

            logica, dragule, e sau nu e. nu suporta nici un fel de epitet.

            dar uite un exemplu de cat de slab stai cu matematica: nu pot avea o discutie intre patru ochi cu familia unei victime, intrucat ar fi o discutie intre mai mult de doua perechi de ochi. te-ai prins, da?

            in rest, in ce te priveste, trenul a plecat demult...
            • +1 (1 vot)    
              Budes???? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:12)

              Marius [anonim] i-a raspuns lui Bogdan Budes

              Domnul Budes este asteptat la pasajul Tomis - Buda cu numarul 5.

              PS sa nu uite sa aduca si cei 30.000 caini comunitari din Municipiul Constanta (pentru cei care nu stiu am spus municipiu nu judet) cam atat cati locuitori sunt in Orasul Navodari.

              Platim noi biletele, stai fara grija
  • +1 (1 vot)    
    Cainii maidanezi in campaniile electorale (Luni, 14 aprilie 2008, 22:08)

    gabi [anonim]

    Se apropie alegerile locale. Ar trebui, noi, astia care ne consideram oameni civilizati, carora le place sa mearga pe strada, sa faca jogging, sa iasa cu bicicleta s.a.m.d., care suntem pentru eutanasierea cainilor de pe strazile Romaniei, sa facem lobby pe langa toti candidatii la locale sa aiba un plan bine pus la punct de exterminare a cainilor.

    Folosim netul, domnii aceia vor avea siteuri...sa trimitem la toti nspe mii de intrebari referitoare la acest aspect...Sa-i intrebam in public cand vor iesi sa vorbeasca ce vor face cu cainii maidanezi. Sa-i intrebam la televizor. Macar unul din ei, tot trebuie sa vina cu un plan de exterminare a acestor patrupede care omoara si terorizeaza oamenii...
  • -1 (1 vot)    
    Caine? (Luni, 14 aprilie 2008, 23:20)

    unique [anonim]

    Nici nu s-a dovedit ca e muscatura de caine si ati si luat foc. Oare alte animale nu mai exista pe camp?
    • +1 (1 vot)    
      unic si ... (Luni, 14 aprilie 2008, 23:52)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui unique

      Exista gogule, mai ales in zona constantei s-au vazut delfini mancatori de oameni, cu senile(s-au adaptat la mediu, deh) si mai ales iepuri giganti carnivori; foarte agresivi, foarte agresivi, tztztz...
  • +1 (1 vot)    
    ...sintetzi de jale (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:01)

    Winfried Hermannescu [anonim]

    ...sint lipsit de orice urma de logica si ratiune. Ce ashteptatzi??! Sa vina oareshce "ajutoare" sa va faca curat in ograda sau va lasati intimidati de te-miri-ce eco-bio-futzi?

    TRIST!
  • -1 (1 vot)    
    Harnicia curata Romania (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:37)

    bogdan budes [anonim]

    am parcurs cu oarece greutate compunerile care mi-au fost adresate drept raspuns: cu mintea incetosata de ura e greu sa articulezi adecvat un gand, fie el si simplu.

    de la formulele de adresare pana la fondul latent al mesajelor un lucru e limpede: daca vi s-ar da dreptul mi-ati crapa capul pentru ca nu sunt de acord cu voi. si exact asta incercam sa exprim mai sus.

    sunt si cateva minti limpezi pe forum. n-are rost sa scriu cine, ca cei cu mintea limpede n-au nevoie de ovatii.

    forumul s-ar putea numi lejer: "curs rapid de dezumanizare"... tot inainte!
    • +1 (1 vot)    
      Motivatia? (Marţi, 15 aprilie 2008, 10:36)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui bogdan budes

      Care dracu ar fi motivatia aceste "uri" de care te caci pe tine atata, drept-credinciosule? Poate faptul ca omul ca animal nu mai poate activa in propriul sau mediu? Poate faptul ca nu mai pot scoate cainele la plimbare si trebuie sa-l tin in curte fiindca javrele pe care le pupi tu sub coada ne ataca sistematic pe amandoi si din plimbare se transforma in lupte de strada??
      Sau poate ca nu pricepi in cretinismul tau congenital, ca un animal care ucide un om, NU MAI FACE PARTE DIN SOCIETATE si ca trebuie eliminat!
      Sunt satul de toti dobitocii care vorbesc fara sa stie care-i situatia pe teren - ai iesit vreodata prin vreun cartier la doua noaptea sa-ti iei tigari? Pai toti vecinii afla de chestia asta instant si li se aduce aminte timp vreo ora, sistematic ( sa nu mai zic de celelalte cartiere, care afla si ele in vreo 15 minute, pana ajunge latratu colectiv la ele).
      Te crezi tu mai luminat la minte, ce sa zic, s-a trezit homalau din tine!
      • -1 (1 vot)    
        dintre blocuri (Marţi, 15 aprilie 2008, 22:54)

        Bogdan Budes [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        indiferent de motivatie, ura este ura. pe logica asta, daca cineva ti-ar viola nevasta ar trebui sa-l intelegi... era frumoasa femeia, avea motiv s-o violeze!

        vezi la ce aberatii poti sa ajungi daca vrei explicatii?

        ura nu se explica in nici un fel: face parte din "tezaurul de aur" al omului si se activeaza simplu, uite de pilda, tu. sunt convins ca si tu mi-ai crapa capul (da' n/ai tu nici ocazia ci nici dotarea)... si da, imi cumpar regulat tigari noaptea.
        • 0 (0 voturi)    
          ba tu esti prost sau te faci? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 2:35)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Budes

          Pai ba dementule, daca-mi violeaza unu nevasta, PE LOGICA ASTA ii sparg mutra, etc... pe logica ta, poate intorci si tu popoul sa te alegi cu ceva, da asta nu-i treaba mea, intelegi?
          Si pe bune ca nu ti-as crapa capul - pur si simplu nu poti face nimic suficient de grav ca sa justifice actiunea; si in plus mi-e prea jena, ca sa nu zic scarba, de moftangii de teapa ta ca sa ma si apropii. Daca intelegi ce dracu zic aici.

          Hai sa fii sanatos, ca de cacat te-ai facut deja!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns Dlui Bogdan Budes (Marţi, 15 aprilie 2008, 17:10)

      Tarno [anonim] i-a raspuns lui bogdan budes

      E buna ideea cu dezumanizarea. Doar ca Dvs ati intrat in discutie direct dezumanizat si nu va pasa de suferinta umana.
      Va doresc sincer sa fiti bine muscat de caini desi
      la gradul de indoctrinare la care sunteti nici asta nu va duce la ratiune si omenie.
      • -1 (1 vot)    
        multumesc (Marţi, 15 aprilie 2008, 22:58)

        Bogdan Budes [anonim] i-a raspuns lui Tarno

        deci, s-o iau pe rand:

        eu - care nu am adresat nici o insulta in nici un comentariu - sunt dezumanizat, lipsit de ratiune si de omenie

        iar

        Dvs. - care va doriti sincer sa fiu muscat de caini - sunteti un exemplu de umanism.

        intelegeti unde bat? apropoul.... vreau sa zic...
  • -1 (1 vot)    
    revolta intr-un pahar (Marţi, 15 aprilie 2008, 18:07)

    c [anonim]

    Bravo domnule Bogdan,
    desi e plin de razboinici pe aici sa stiti ca mai sunt destui oameni care ar vrea ca problema cainilor fara stapan sa se rezolve prin metode civilizate. E paradoxal sa se constate ca tocmai cei care se pretind mai umani decat altii aspira la un mediu urban civilizat prin curatarea strazilor prin macel : pentru ca daca isi inchipuie ca in Romania de azi se eutanasiaza cainii cu seringa, mai sunt si naivi pe deasupra. Sau poate nu conteaza cum se face curatenie: scopul scuza mijloacele. Salvarea speciei umane este in joc! Cat despre "sa te muste si pe tine", "sa-ti moara copilul tie", ce sa mai zic? Aici o fi miezul omeniei si nu ne-am prins noi. Oricum, desi m-au muscat si pe mine si caini si pisici, "sa moara copiii mei" daca as porni vreun razboi cu ei. Si asta pentru ca se presupune ca eu am raţiune si ei nu. Cu autoritatile in schimb m-as rafui putin.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce razboi? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 2:47)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui c

      Aici nu-i vorba de razboi, e vorba de curatenie. Normal ca stiu ce se intampla cu potaile la "eutanasiere" si normal ca nu ma incanta ideea, dar daca stii tu alta solutie, te rog frumos, zi-ne-o si noua.
      Aici eu vorbesc de o solutie realista, nu de praf in ochi cum aveti obiceiul, voi astia cu drepturile animalelor (in detrimentul celor ale cetatenilor).

      Personal imi plac cainii si am si eu caine; ma gandesc si la el cand spun ca javrele alea trebuie eliminate - consider ca si cainele meu are dreptul la o viata sanatoasa, fara purici, capuse, raie, rabie sau dracu mai stie ce ciuperci mai poarta maidanezii pe cojoc. Si are si el dreptul sa mearga civilizat pe strada sau in parc fara sa fie sistematic amenintat de jigodiile alea.
      Aici e pur si simplu vorba de noi(om/caine/pisica) si viata noastra versus haite de caini salbatici si pofta lor de a rani/musca.
      Si, paradoxal, uite ca nu fac urari "de bine" cum speri matale - ar fi inutil avand in vedere ca daca nu se face nimic ai sanse mari sa fii chiar si tu muscat.
      • 0 (0 voturi)    
        solutii exista, lipseste vointa (Miercuri, 16 aprilie 2008, 11:34)

        c [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Sunt chiar in legea actuala care spune ca animalele fara stapan sunt administrate de autoritati iar cele periculoase sau bolnave incurabil sunt eutanasiate. Adica exact ce vrea toata lumea: un mediu agreabil, cu (eventual) putini caini fara stapan pe strada, STERILIZATI cu totii, ca deh nu se poate din sute de mii sa te trezesti cu zero de pe o zi pe alta, multi caini in adaposturi STERILIZATI cu totii si in asteptarea adoptiei sau a mortii naturale.
        Pentru asta e nevoie nu numai ca autoritatile sa-si faca treaba ci si ca toata societatea sa se implice. Din moment ce ne priveste pe toti, sa facem mai mult decat sa latram pe forum. Or, ce citim aici? Vom da vreun ban doar atunci cand nu va mai exista un batran si un copil pe strada? Stiti vreo tara in lumea asta unde nu mai e vreun batran sau vreun copil pe strada? Societatile respective asteapta sa rezolve problemele copiilor inainte sa gereze cainii? Li s-ar fi urcat cainii de mult in cap. Schema e simpla: o autoritate se ocupa de TOATE problemele care intra in competenta sa, in limitele trasate de lege.
        In Romania, autoritatile functioneaza exact ca logica majoritara de pe forumul asta: mai intai sa nu-mi muste mie fundul, sa nu calc eu in excremente, sa nu dau eu vreun ban... In mod silmilar, badea Escu de la primarie rationeaza: mai intai sa-mi fac eu vile, sa-mi umplu buzunarele, sa-mi angajez toate rudele in posturi caldute si apoi mai vedem cu afectarea bugetului pe futilitati de genul cainii fara stapan.
        Cand si edilul si cetateanul vor vedea mai departe decat lungul nasului va aparea si in Romania notiunea de interes public si vom vedea sosele normale, trafic normal, piste de biciclete, parcuri curate, trotuare functionale si articole profesioniste pe hotnews si la televiziunile private (cazuri prezentate obiectiv si cu dovezi nu instigari la violenta gratuite). Adica RESPONSABILITATE. Pana atunci eu ma implic nu numai prin vorbe desi nici nu locuiesc printre maidanezi. Voi ce faceti?
    • -1 (1 vot)    
      da, macel (Miercuri, 16 aprilie 2008, 9:40)

      bogdan budes [anonim] i-a raspuns lui c

      asta isi si doresc majoritatea celor de pe acest forum (adeptii exterminarii). sunt sceptic in privinta sinceritatii lor, ei nu doresc decat sa dea curs pornirilor bestiale din om, vor sange, vor macel, vor sa-si "usureze greaua povara". si orice prilej care le declanseaza acest instinct e bun (caini, un meci de fotbal, patriotism etc.)

      ar trebuie sa ne fie frica de ei, daca nu mila. pentru a nu stiu cata oara e limpede cat de subtire e pojghita de "civilizatie" care ne desparte de tovarasii nostri intr-ale convietuirii - animalele.
      • 0 (0 voturi)    
        Macel pe dracu (Miercuri, 16 aprilie 2008, 10:57)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui bogdan budes

        Insasi civilizatia umana a fost creata prin macel! Potaile pe care le pupi in cur atat traiesc dupa aceleasi reguli ale macelului!

        In plus, nimeni nu sustine exterminarea TUTUROR cainilor, ci doar a celor fara stapan, deci a celor care nu se supun sub nici o forma mecanismului fapta/rasplata.

        In plus majoritatea celor care cer exterminarea cainilor nu sunt niste fiare cum te chinui tu sa le prezinti (cum ai invatat la oenge, ca daca alt job nu poti sa-ti iei, de!) ci sunt oameni maturi care pot sa aleaga din 2 rele pe cea mai putin rea: dintre viata in mizerie si in pericol inconjurati de caini vagabonzi si uciderea acestor caini vagabonzi.

        Urmarea acestor actiuni ar fi printre altele repunerea cainelui pe pozitia de animal social, animal asociat omului - "cel mai bun prieten" cum stii tu din cartea de "stiinte ale naturii" (ca nu stiu daca ai citit altceva in afara de asta - poate biblia, alta capodopera plina de adevaruri)

        Consider ca tu chiar urasti cainii daca tot ce sustii este bestializarea lor cu orice pret...

        Cum ti-am mai spus, am caine si am avut de cand ma stiu - e intr-adevar un bun prieten si ma gandesc si la el cand cer eliminarea celorlalti caini, daca poti sa pricepi despre ce vorbesc acilea.
  • -1 (1 vot)    
    supraveghere (Miercuri, 16 aprilie 2008, 4:09)

    Mihai [anonim]

    Cred ca cei mai multi dintre voi nu sesizati aspectul cel mai important. Un copil de 6 ani lasat singur, nesupravegheat pentru mai multe ore. Aici trebuie lucrat in primul rand. Problema cainilor este intr-adevar
    apasatoare, dar copilul nu trebuia lasat singur in strada "la joaca". Ai copii, ai si grija de ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Vina cui? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 11:01)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Mihaita, daca la 200m de casa un copil cade de pe gard, sa zicem ca ar fi vina parintilor (urcatul pe gard justifica supravegherea)
      Dar daca la 200m de casa, un copil e ATACAT de animale pe care el le stie ca DOMESTICE(!!!) atunci asta se cheama sneak-attack si daca sustii vina parintilor esti un dobitoc ca si bogdanel aci de fata!
      Sa nu mai zic de ultimul caze de ieri din Petrosani - copil muscat de fata IN MIJLOCUL CETATII!!

      N-o mai da de gard ca macane!
  • -1 (1 vot)    
    "nu razboi, ci curatenie" (Miercuri, 16 aprilie 2008, 9:14)

    bogdan budes [anonim]

    si fascistii aveai o retorica asemanatoare: nu "exterminare" ci, "solutia finala" sau "purificare". omul trebuie sa-si justifice cumva bestialitatea prin floricele retorice, ca sa-si ascunda sentimentul de vina, inclusiv fata de el insusi.
  • 0 (0 voturi)    
    dezbaterea ca defulare (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:48)

    c [anonim]

    Nu stiu care sunt limitele in functie de care triaza hotnews mesajele dar e cert ca pe subiectul asta haita s-a transferat din articol in discutie. Daca e un exercitiu programat atunci e reusit. Dar daca ne facem ca dezbatem, hotnews ar trebui sa-si asume raspunderea de mediator si sa excluda laturile varsate in capul participantilor. Eu nu cunosc persoanele care intervin dar a priori respect pe toata lumea. Nu e obligatoriu ca toti actualii participanti sa considere la fel dar nici nu e obligatoriu ca toti sa-si poata plasa invectivele.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact, nu e obligatoriu (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:09)

      fatmanx [anonim] i-a raspuns lui c

      Si nici nu e obligatoriu ca tu sa nu te duci pe alte forumuri cu oameni mai cizelati, mai finuti, mai parfumati, forumuri unde problemele nu se dezbat ci se mangaie, unde lepadaturile sunt ajutate sa vada calea cea bune si pionierii sunt fruntasi in unanimitate...
      Du-te omule, cauta-ti locul ala pufos si placut in care sa te poti scalda in propria ipocrizie si bigotism si in care, chiar daca esti o nulitate, esti apreciat si pupat in cur la egalitate cu ceilalti.
      Du-te si lasa-ne cu fandoselile, baiat de baiat ce esti...
      • -1 (1 vot)    
        Hasta la vista! Fara regrete (Miercuri, 16 aprilie 2008, 19:04)

        c [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        E clar ca aici se discuta cu cutitul infipt in ecran(daca nu se poate in interlocutor). Oricum, la peste 200 de mesaje, subiectul s-a rasuflat. Cum nu ma pot impiedica sa raman o persoana "cizelata, finuta si parfumata" tin sa va salut domnule dobitoc, cretin, dement, moftangiu, ipocrit, bigot, nulitate, fandosit...
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Miercuri, 16 aprilie 2008, 21:04)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui c

          Bine ca ti-ai dat si tu in petec pana la urma, ipocritule :)
          • -1 (1 vot)    
            era doar un citat (Joi, 17 aprilie 2008, 0:47)

            c [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

            Dintr-un personaj trist care bantuie pe aici. E greu sa te recunosti chiar si cand ti se arata oglinda. Ai ocazia sa iti reimprospatezi memoria citindu-ti operele de mai sus. Acum pot sa adaug si
            au revoir hypocrite!
            • 0 (0 voturi)    
              :D (Joi, 17 aprilie 2008, 11:53)

              fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui c

              Bine ma, cum zici tu; da ai adus ceva nou pe langa topic? A? Nu... De ce? Fiindca tu ai aparut aici ca sa te dai destept, ca vezi doamne poti sa insulti pe cineva fara sa injuri - ce sa zic, marea realizare a vietii tale :)
              Sau e singura??
              Anyway, cred ca am fost destul de blunt ca sa mai apar ca ipocrit - adica am zis exact ceea ce gandesc - spre deosebire de altii, de tine; deci care e ipocritu conform definitiei?
  • -1 (1 vot)    
    epilog (Joi, 17 aprilie 2008, 0:34)

    bogdan budes [anonim]

    draga C, (oricine ai fi si de oriunde ai fi)... nu merita sa te enervezi. tocmai pentru ca de pe pozitia pe care o ai, calmul si cumpatarea iti fac cinste. epitetele pe care i le-ai adresat acestui conational cu circuitele putin deranjate au, fiecare in parte, forta lor, dar nu-si ating tinta. si stii de ce? pentru ca acest FATMANX nu exista. El este doar imaginea virtuala a mizeriei din noi insine, el este o oglinda rasturnata a ceea ce mai bun in noi. El este "noi insine" care n-am vrea sa devenim niciodata.

    Acest pitecantrop dotat cu darul vorbirii este reprezentarea infamiei care zace in gena rrromaneasca, el este strigoiul care l-a gonit pana si pe Caragiale sa moara la Berlin, el este Mitica, omul camelon, fara coloana si cu multe principii...

    El este omul-masa, omul nou creat de experimentul comunist, este intruchiparea "sfintei manii" populare ,el este omul fara fisuri si fara dileme, el "stie cum stau lucrurile", el stie CU PRECIZIE cine este "vinovatul", el ridica degetul amenintator, el este lacheul de serviciu al certitudinilor-beton.

    El este speranta ca avem spre ce tinde; privind la el, citindu-l, scuipam in san si spunem: "da, Doamne, sa nu ajung asa". Ca atunci cand treci pe strada pe langa un om lovit crunt de soarta si spui "Doamne Fereste!" Pentru ca daca toti am fi, sa nu zic "buni", dar macar "asezati" intr-un echilibru cat de cat stabil, mental si sufleteste, ne-am rataci: n-am mai stii unde e stanga si unde e dreapta. E bine ca nu suntem toti egali. Si, din fericire, discernamantul nu e dat democratic prin nastere.

    Trebuie sa ne fie mila de el. Nu ca mila noastra i-ar folosi lui la ceva. Lui nu-i mai este de folos nimic. Poate ca noua noastra stare sufleteasca ar fi mai potrivita cu intoarcerea in pamant a unei fiinte care nu a apucat sa greseasca.

    Poate Hotnews se va decide sa inchida acest forum: ar fi un fel de moment de tacere pentru fetita asta in jurul careia, fara voia ei, a tasnit ca un puroi ura fata de viata.
  • 0 (0 voturi)    
    caini (Luni, 20 aprilie 2009, 23:12)

    paula [anonim]

    Eu cred ca oamenii ar trebui eutanizati.de ce sunt cainii pe strada?de ce nu au adapost?nu au nici o vina..imi pare rau de copil dar copilul acela poate le-a facut ceva,a vz ura in casa ptr caini si normal,personal am crescut cu caini in casa,adunam toti cainii de pe strada cand eram mica si nimic nu s-a intamplat,totul depinde de educatia de acasa,in loc sa ii intelgeti sa fiti alaturi sa amenajati locuri pentru ei,eu am deaja trei caini in casa ,si toti caini mari si periculosi"
    suntem deaja in colimatoriul lumii,rai ,rtc,hoti
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante familiei fetitei....dar nu e de vina a (Miercuri, 14 iulie 2010, 6:07)

    loredana [anonim]

    imi pare nespus de rau sa aud ca tot se mai intimpla cate un caz de genu asta in romania cea intrata in europa... am si eu acasa un catel si pot spune ca nu e de vina el,ca si in viata de zi cu zi si criza cu care ne confruntam de am ajuns sa plecam care pe unde putem prin marea ..europa in cautarea unei coji de paine....asa se intimpla si cu acesti caini infometati si indepartati cu picioare si pietre in loc de o vb buna si un os ajung ca si oamenii sa faca gesturi necugetate! inca o data imi pare rau ptr fam fetitei dar sa nu judecam un animal,ptr ca nu mai traim in epoca de piatra ci in EUROPA!
  • 0 (0 voturi)    
    referitor la caini (Miercuri, 14 iulie 2010, 6:12)

    loredana [anonim]

    deci eu nu sunt de acord cu eutanasierea lor ci castrarea si adoptia lor si ei au nevoie de o mangaiere si sa nu uitam vb romaneasca : indiferent ce vei face ptr un om,el nu va face ptr tine ....insa un caine ptr o bucata de paine si o vb buna nu te va parasi niciodata ! Mai canta si irina loghin ceva de genu din bucata mea de paine am hranit un om si un caine,omu nu ma mai cunoaste insa cainele....stiti destul de bine continuarea!..DE CE ATI AJUNS SA PUNETI LA ZID TOATE ANIMALELE ?????FACETI CEVA PTR ELE INAINTE DE A LE CONDAMNA
  • 0 (0 voturi)    
    cainii maltratati de oameni se vor razbuna; (Vineri, 13 mai 2011, 11:53)

    marius todea [anonim]

    daca persoanele care lucreaza la padocurile de caini sint asa de agresive, de ce protectia animalelor nu ia in grija lor aceste padocuri???????
    DECI; cEI de la protectia animalelor, solicitati primariilor sa va dea in grija padocurile, caci nu se poate ca oameni asa de agresivi cu animalele , sa lucreze pe la padocurile de caini.


    La Padocurile de caini tre sa lucreze iubitori de animale, nu brute de oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    EUTANASIATI MAIDANEZII (Vineri, 8 martie 2013, 23:18)

    Hingheru [utilizator]

    MAIDANEZII TREBUIE EXTERMINATI
  • 0 (0 voturi)