Ministrul de Externe Adrian Cioroianu a demisionat

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 11 aprilie 2008, 19:46 Actualitate | Esenţial


Adrian Cioroianu
Foto: Rompres
Ministrul de Externe, Adrian Cioroianu si-a anuntat vineri seara demisia, in urma scandalului declansat de cazul Claudiu Crulic, romanul mort in Polonia.

Romanul, aflat in greva foamei, a murit intr-un penitenciar din Cracovia. Ancheta a aratat ca detinutul era nevinovat, el aflandu-se in Italia cand furtul de care a fost acuzat a avut loc.

„Stiu ca din punct de vedere tehnic nu am nici o vina, dar am ales sa imi prezint demisia de onoare. Era vorba despre o viata de om, care e mult mai importanta decat mandatul unui ministru”, a declarat Cioroianu.

"De la inceputul cazului, nici o informatie nu a ajuns pe masa ministrului referitoare la situatia reala in cazul Crulic. Cred ca domnul consul Preda a tratat cazul cu neprofesionalism", a mai spus fostul ministru. Cioroianu spune ca se va intoarce la catedra si la Senat.

Premierul a acceptat imediat demisia lui Cioroianu si a anuntat inceperea procedurilor pentru desemnarea unui nou ministru de Externe, informeaza un comunicat al Guvernului.
De altfel, surse liberale au declarat pentru HotNews.ro ca premierul i-a cerut demisia inca de miercuri. Potrivit acelorasi surse premierul intentioneaza sa aiba consultari cu presedintele Basescu in privinta viitorului ministru de Externe, pentru a evita blocajele la MAE.

In urma cu doua zile, premierul  Tariceanu a solicitat Ministerului de Externe sa ii prezinte de urgenta  rezultatele controlului referitor la cazul cetateanului Daniel Crulic, decedat in Polonia. "Sunt foarte deranjat de modul in care a fost tratat problema cetateanului Daniel Crulic, decedat in Polonia", a spus premierul.

Premierul Tariceanu i-a cerut, totodata, ministrului de Externe sa fie instiintat si in legatura cu masurile care se impun in urma controlului, in cazul in care se constata ca au existat disfunctionalitati in activitatea ambasadei Romaniei in Polonia sau a structurilor Ministerului Afacerilor Externe." Nu vreau ca raportul sa includa doar o constatare ampla a situatiei, ci si un set de masuri care ii privesc pe cei responsabili de aceasta tragedie", a subliniat premierul Tariceanu.

Claudiu Daniel Crulic a fost arestat in septembrie 2007 impreuna cu prietena sa pentru ca ar fi furat portofelul unui judecator. In inchisoare, Crulic a sustinut ca este nevinovat si a intrat in greva foamei. El a decedat la data de 18 ianuarie, la patru zile dupa ce un tribunal decisese hranirea sa prin perfuzii. Familia Crulic intentioneaza sa dea in judecata autoritatile poloneze si MAE roman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6563 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    mama voastra de misei !!! (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:00)

    sictirit de guvernanti !! [anonim]

    Cainii latra , ursul trece . degeaba va umflati in piept acuma, nimeni nu sa deranjat cat mai putea fi salvat sa vada daca bietul om avea sau nu dreptate. Unde este grija amnasadelor pentru cetatenii romani din afara tarii ?? Pentru ce mai platim cu bani grei functionarea acestora ???
    • +1 (3 voturi)    
      Mama lor de misei (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:56)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui sictirit de guvernanti !!

      Cazul Cioroianu este tipic. Basescu care-l cunostea a zis ca nu e bun de ministru de externe. Cioroianu vroia sa aiba la CV ca a fost ministru, Tariceanu voia sa-l puna ministru doar asa pentruca nu l-a vrut Basescu. Toti s-au jucat cu soarta tarii si a noastra. I-am pus acolo sus crezand ca sunt oameni maturi si ei se joaca. Se joaca de-a ministrii, de-a prim ministrii, fac ce vor cu noi si cu tara. Tampeniile facute de Cioroianu trebuiau sanctionate de mult prin demiterea lui. Dar nu, cum sa-l demita Tariceanu ce sa-i faca pe plac lui Basescu, ce el este prim ministru de paie? Si uite asa se duce totul de rapa de sus in jos. Pesemne ca si in ambasade si consulate se joaca si aia de-a consulii si ambasadorii pe seama noastra si a Romaniei. Si atunci ... sa va ia drk-ul de misei ca murim si voi va jucati.
      • +1 (1 vot)    
        de PD-isti inca nu ne-am saturat ... (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:29)

        tu [anonim] i-a raspuns lui Eu

        ... doar pentru ca n-au fost inca la putere. Da' n-ai mata grija. Vine vremea cand ne saturam si de ei... Cu fiecare clipa care trece, vine.
    • +1 (1 vot)    
      ambasada romaniei? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 14:50)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui sictirit de guvernanti !!

      Unde era Ambasada Romaniei cand o domisoara in fata mea la Consulat in Paris a fost trimisa in tara sa-si refa toate actele care ii fusesera furate, pe motiv ca singurul act care ii ramanea, certificatul de nastere, nu avea poza si ei nu ii puteau verifica identitatea? Dar in tara puteau verifica? Fata a pierdut concursul de titularizare in invatamantul francez, examen care are conditii dure de inscriere, printre care sa fi lucrat cel putin 12 luni inainte de examen in Franta. S-au dus lunile ei, trebuie sa ia de la capat, inca un an in precaritate si in emotii. Iar reprezentatii Ambasei o priveau cu ochi de bovina, ca nu pot sa-i faca nici macar un act de identitate valabil o saptamana... Acolo e Ambasa Romaniei, in nesimtire si lipsa de putere de decizie...
      • 0 (0 voturi)    
        ochi de bovina (Luni, 14 aprilie 2008, 10:06)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui aurelia

        "reprezentatii Ambasei o priveau cu ochi de bovina"

        Ferma animalelor ramane in actualitate.
  • +5 (5 voturi)    
    abia acum........ (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:08)

    ss3 [anonim]

    abia acum si-a dat seama ca in consulate si ambasade sunt incompetenti ???
  • +4 (6 voturi)    
    Cum ziceam (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:11)

    ictin [anonim]

    La un articol precedent, PNL trebuia sa il elimine pe Cioroianu cat mai elegant posibil, deoarece nici americanii nu mai vor sa aiba deaface cu el in timpul summit-ului NATO. Asa ca au jucat teatrul asta ieftin cu romanul mort de 3 luni in Polonia, si si-a dat demisia, si tot scandalul cu romanul mort se va stinge.
  • +4 (4 voturi)    
    Ministrul de Externe Adrian Cioroianu a demisionat (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:15)

    BlackVelvet [anonim]

    E revoltator acest caz!
    Sper ca toti cei nepasatori* sa fie trasi la raspundere!
    nu ca asta ar face diferenta....

    spechless.
  • -3 (5 voturi)    
    Dincolo de politica (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:16)

    angela [anonim]

    Domnul Cioroianu este un om remarcabil, ma asteptam sa demisioneze; noi, studentii l-am cunoscut in alte imprejurari si poate l-am vazut exact cum este el in realitate, nu cum il vad altii pe sticla. Noi, studentii il iubim si respectam pentru ceea ce este el cu adevarat.
    • 0 (2 voturi)    
      de acord (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:25)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui angela

      Este regretabil faptul ca Cioroianu a ajuns sa aiba o asemenea imagine. Din pacate ar fi trebuit sa stie ca postul de ministru de externe este nepotrivit pentru domnia sa. Presa exagereaza in foarte multe instante, dar gafele publice ale domnului Cioroianu, cu toate ca sunt _doar_ gafe (dumnealui este un om de o valoare incontestabila), ii apartin si nu pot fi scuzate, pentru seful diplomatiei.

      Ii doresc in continuare succese multe. Sper ca episodul acesta (sefia MAE), pe care il consider unul nefericit, sa nu ii afecteze prea mult evolutia ulterioara.
      • 0 (0 voturi)    
        NU (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:23)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Geo

        Omul acesta prin atitudine si incompetenta a devenit un criminal! Voi ii urati succes? Eu ii urez sa se ma poata privi in oglinda.
    • +3 (3 voturi)    
      dincolo de politica (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:33)

      kaktus [anonim] i-a raspuns lui angela

      In primul rand cred ca nu ar trebui sa expui punctul personal de vedere in numele studentilor, chiar daca ai dreptate , iar in al doilea rand este bine ca fiecare din noi sa inteleaga ca succesul intr-un domeniu nu asigura performanta, competenta si compatibilitate in orice alt post la care tindem. Romanii traiesc inca cu iluzia ca se pricep la orice. Din pacate, inca o data , realitatea ne demonstreaza ca nu este asa.
    • +1 (5 voturi)    
      angelico spune drept (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:41)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui angela

      ce carnet ai tu la piept?
      • -3 (3 voturi)    
        Tariceanu si Basescu sunt vinovati la fel (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:56)

        Eugen Barbu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        Alaturi de Cioroianu trebuie sa stea si premierul Tariceanu si presedintele Basescu. Acesta este lantul capului rautatilor. Din cauza celor trei a mai murit un roman. Ganditi-va ca Crulic puteati fi chiar voi si ca statul roman va trata cu... dosul. Sa-i taxam foarte dur la vot pe cei vinovati de indolenta impotriva romanilor. Romanii trebuie sa ridice capul din pamant si sa realizeze ca-si pot decide singuri viitorul, ca pot invinge gasca actualilor lachei politici.
        • 0 (0 voturi)    
          nu inteleg (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:51)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Eugen Barbu

          Ce legatura are de data asta Basescu cu esecurile guvernului Tariceanu?
    • +1 (1 vot)    
      Asa e (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:55)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui angela

      Poate fi un om minunat dar asta nu inseamna ca e si un ministru de externe bun. Era si cazul sa demisioneze, a dat dovada ca a fost incompetent de prea multe ori.
      La fel a fost si Plesu, desi un filosof de exceptie, ca ministru de externe a fost zero.
    • +2 (2 voturi)    
      acest cioroianu (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:35)

      Coralia [anonim] i-a raspuns lui angela

      Acest Cioroianu nu este un om remarcabil ci un om care si-a atins de mult limita de incompetenta. Nu poti fi un profesor bun - ceea ce este el cu adevarat - si un incult. Domnilor studenti - sau oare domnule Cioroianu???? - incercati sa va gasiti adevarate modele intelectuale nu kitsch-uri de genul acestui personaj sinistru.
    • +1 (1 vot)    
      angela draga (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 3:50)

      cthulhu [anonim] i-a raspuns lui angela

      "Noi, studentii il iubim si respectam pentru ceea ce este el cu adevarat"<br><br>hai spune drept, tu ejti aia/ala care scria textele alea imbecil-lozincare care incepeau cu "Noi, un comitet de oameni ai muncii din judetul .... vrem sa adresam cele mai calde/sincere/oneste ..... tovarasului/tovarasei"<br><br>este ?<br>hai recunoaste, 'ti-ar capu al dreq de sluga. ce trist ... un neam de slugi fericite cind gasesc un stapin pe care .. chiar daca "stapinu" e la rindul lui un terminat si jumatate ...
      • +1 (1 vot)    
        Rebut (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:26)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui cthulhu

        "Un om remarcabil" care refuza sa ii dea copilului pe care l-a parasit o pensie alimentara mai mare? Ma faceti sa rad! Asta este un rebut structural.
    • +1 (1 vot)    
      serios? (Duminică, 13 aprilie 2008, 21:50)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui angela

      Cum poti spune ca Cioroianu este un om remarcabil atunci cand el accepta RESPONSABIL un post de ministru si o da in bare? Ce este remarcabil? Oare nu vad bine?
    • +1 (1 vot)    
      Angela vorbeste pentru tine! (Luni, 14 aprilie 2008, 2:02)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui angela

      Corect e: "eu, ca studenta a domnului Ministru, il iubesc si il respect" si nu "noi, studentii ...". Lasa prostiile, bine?
  • +3 (5 voturi)    
    there is a god (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:19)

    românu de rând [anonim]

    era si cazu!!
  • +1 (3 voturi)    
    Era si cazul (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:20)

    Marius [anonim]

    Chiar am gasit un articol pe internet, (in engleza ce-i drept), care face o caracterizare acestui ministru. Foarte reusita
    http://uncyclopedia.org/wiki/Politics_of_Romania

    Descrierea se afla in josul paginii.
  • +3 (3 voturi)    
    Corect, dar ambasada din Polonia? (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:21)

    Cony [anonim]

    Este corecta demisia asta dar ar trebuii sa se lase si cu masuri la adresa persoanelor ce ar fi trebuit sa acorde asistenta cetateanului roman si sa informeze Min de Externe.
  • +2 (4 voturi)    
    Pe cand? (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:24)

    Transilvanian man [anonim]

    Pe cand isi da demisia si tovarasul scarbicianu ...vai ce usurare ar fi pt bietii romani.
    Cand Base i-a comunicat ca tov cioara este un INCAPABIL tov scarbicianu cu satra lui de jeguri pnl-iste s-au incordat ...IATA CA S-A ADEVERIT CAT SUNT DE INCAPABILI!
    Votatii pnl si psd daca vreti sa o ducem si mai rau !!!Cu toate ca romanul zice ca nu se poate mai rau de atat ...o sa vedeti ca se poate !!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Ai perfecta dreptate ! (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:37)

      Birlik [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Scarbiceanu trebuia si el zburat...oricum o sa pice ,nici dreaku' nu-l mai voteaza...:))
  • +1 (1 vot)    
    miza cazului Crulic (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:27)

    sempere [anonim]

    inca de cand a aparut cazul Crulic am stiut care era miza sa. Predictia s-a implinit mai rpd decat credeam...
  • +3 (5 voturi)    
    IN SFARSIT O VESTE BUNA (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:27)

    HAHA [anonim]

    Ce pacat ca a demisionat. Emisiunea "Cronica Carcotasilor" a mai pierdut un "actor principal" de mare valoare.
    • +5 (5 voturi)    
      Veste buna,dar.... (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:42)

      Zozo [anonim] i-a raspuns lui HAHA

      tardiva,deja s-a dus o viata de om,si poate nevinovata...:(
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai am niciun dubiu (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:31)

    zaboo [anonim]

    se pregateste norica =))
  • +4 (6 voturi)    
    asta-i singura fapta buna (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:33)

    nuliceanu [anonim]

    De cand nuliceanu l-a numit ministru, asta-i singura fapta buna facuta de cioroianu. In rest a fost MINISTRUL GAFA sau MINISTRUL calca-n strachini.
    Ar fi firesc ca si ceilalti penali sa-I URMEZE EXEMPLUL Poate ca sa sa ar depasi si ei pragul electoral. Dc. nu sa aiba parte de opozitie vesnica!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:39)

    dany [anonim]

    Care-i treaba cu Basescu, cand a zis ca nu-i bun ... ?

    Tineti minte ce s-a mai ambitionat Tradiceanu' ?
  • +2 (4 voturi)    
    onoare (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:06)

    adrian [anonim]

    Stau si il ascult pe inconstientul ministru ciorroianu care isi anunta demisia de onoare. Oare cand, cum, in ce imprejurari a avut acest maimutoi onoare. Exista vreo legatura intre notiunea de onoare si el?? Va rog stimati forumisti sa imi explicati daca exista vreo legatura si care este !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Oroare (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:01)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Demisia de oroare nu onoare. Cioroianu intelectual? Aiurea, un intelectual stie ce nu stie si nu se baga la ce nu se pricepe. Adica lucrezi cu capul faci tampenie dupa tampenie toti iti arata ca esti zero ca ministru dar stai agatat de o functie ca da bine la CV. Si dupa aia zici imi dau demisia de onoare. Eu in locul lui Tariceanu nu-i primeam demisia il demiteam eu si enumeram motivele pentru care l-am demis. Dar Taricenu e ca el un nimeni care s-a bagat in ceva la care nu se pricepe asa ca...
    • -1 (1 vot)    
      Maimutoi esti tu (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:28)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      pentru ca habar nu ai de ce ar trebui sa faca un ministru de externe si pentru ca preiei ca adevar tot ce da presa ca greseala a lui Cioroianu.
      • +1 (1 vot)    
        OK (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 15:41)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Faptul că eu sunt maimuţoi nu combate adevărul că ciorroianu este maimuţoi! Acum suntem 2 maimuţoi! OK??
    • -1 (1 vot)    
      demisia cioroianu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 9:13)

      taitta [anonim] i-a raspuns lui adrian

      esti prea penibil, plin de ura si indobidocit de presa ca sa poti vedea daca are sau nu onoare cioroianu
  • +2 (4 voturi)    
    demisia de onoare? nu prea cred (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:08)

    zvezda [anonim]

    Tariceanu nu putea sa-l demita pentru ca astfel i-ar fi dat dreptate lui Basescu, ori el mai degraba si-ar taia o mana decat sa-i dea un punct lui Basescu. Asa ca l-a convins pe Cioroianu sa-si dea demisia singur. Cam mult a durat, la cate gafe a facut trebuia dat afara de mult.
    La ora asta tonomatii lui Voiculescu il lustruiesc temeinic pe Cioroianu si il victimizeaza la televizor. Evident, totul e opera lui Basescu, spun ei. La fel il spalau si pe Remes dupa ce i-am vazut caltabosii. Daca vreti spectacol scabros cu tonomati in misiune urmariti zilele astea Antenele.
  • +2 (2 voturi)    
    CIOROIANU E CEL MAI PROST MINISTRU DE EXTERNE (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:47)

    rost [anonim]

    Din 1989 nu am mai avut asemenea coada de topor la Externe, de la batranul Stefan Andrei, care macar era de la tara. Cioroianu a aratat ce face fenomenul umflarii unui om la TV in talk show-uri. Cand a ajuns sa faca ce a spus la televizor s-a kkt pe el. Lecta e asta: nu mai puneti in functii oameni luati din studiourile tv, aia sunt niste papagali, puneti oameni care stiu ce sa faca, oameni instruiti in Occident si cu experienta.Nu mai puneti diletanti ca ne costa pe toti.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:32)

    eu [anonim]

    Culmea e ca demisia a fost poate cea mai buna decizie pe care a luat-o ca ministru de externe. POate vine altul mai bun la rand.
  • +1 (1 vot)    
    Premierul (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:34)

    Florin [anonim]

    ar trebui ca Premierul Tariceanu sa-si dee demisia, el a ales asemenea lichele la conducere, tot ce ne-a oferit pana acuma au fost: incompetenti, mincinosi, bisnitari, abuz de putere...
    iata de ce a fost instare Tariceanu, dece sa fie numai un mincitor acuzat, toata situatia pleaca de la SEF(capo di tuti capii).
    Taricene demisioneaza, tu ai pe constiinta acest om, pin alegere de incompetent in aceasta functie de "Ministru de EXTERNE"
  • +1 (1 vot)    
    un singur lucru am sa spun (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:38)

    mitica [anonim]

    SLAVA DOMNULUI! :)
  • +1 (1 vot)    
    doamne ajuta (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:40)

    rov [anonim]

    s-a comis un dar divin !!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    doar 3 ? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 1:13)

    directia 5 [anonim]

    atatia ministri sunt purtatori de 'onoare' in guv,Tariceanu: Qariu,Cioroianu si Remes asta din urma este dotat si cu caltabosi si palinca ,garnitura la onoare.Sa fim seriosi daca nu ar fi fost alegerile locale ,si acum i si cauta Cioroianu 'onoarea' ratacita pe la cursurile 'studentei' Angela
  • 0 (0 voturi)    
    Rapid si elegant (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 1:26)

    busymind [anonim]

    Vad o chestie noua la politicieni in aceasta demisie: o demisie de "onoare".
    Desi pare o demisie pusa la punct elegant de dragul nostru PM nu inseamna ca s-a rezolvat problema. Se vede ca vin alegerile. Regula de baza, nu suparati pe nimeni, aranjati totul fara prea mult scandal. Prostimea nu isi va da seama...
  • -2 (2 voturi)    
    Job description s-au fisa postului !! (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 2:22)

    Capsunarul !! [anonim]

    Nu este de vina ministrul ( de fapt nici nu a fost informat) si a devenit o victima colaterala. Pe oricine alegeti ministru v-a pati la fel. In fisa postului de ministru ( faceti o fisa a postului ) cu atributii si raspunderi si dupa aceea daca intradevar ministru a gresit sa-si dea demisia. Prea a-ti ajuns ca tatele de pa marginea drumului si aruncati cu pietre in oricine.
    • 0 (0 voturi)    
      Pruteanu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:30)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Capsunarul !!

      Ce departe esti de limba romana!!!
  • -1 (1 vot)    
    sunt indignat (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 3:57)

    micol [anonim]

    Gestul ministrului Cioroianu este unul de onoare, menit sa atraga atentia cetatenilor europeni asupra situatiei penitenciarilor dintr-o tara de asemenea europeana. Probabil ca si gardienii polonezi sunt tot fosti si actuali securisti, cum sunt si imensa majoritate a salariatilor ambasadelor si consulatelor romanesti. Atfel nu se explica raceala lor schizofrenica in fata suferintei si degradarii umane. Comunismul a produs acelasi fel de bestii inumane ca nazismul. Unele s-au aciuat ca paznici pe la puscarii, altii ca inalti functionari pe la ambasade si consulate, fiecare potrivit pilelor si anvergurii sale. Numitorul lor e comun e dispretul fata de cel vulnerabil.
  • +2 (2 voturi)    
    Teodor Melescanu este salvarea (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 8:17)

    joju [anonim]

    MELESCANU la:
    Aparare,
    Justitie
    si Externe !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 8:32)

    agora [anonim]

    Demisia lui Cioroianu dovedeste ca si de aceasta data Basescu a avut fler .Cum se face ca Basescu cunoaste mai bine ce pot oamenii lui Tariceanu sau ce NU pot Nu as crede ca Tariceanu face aceste numiri atat de tampite mereu doar ca sa ii faca jocul lui Basescu !Dar mai stii??
  • +2 (2 voturi)    
    cioroianu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 9:06)

    george [anonim]

    Intr-un comentariuanterior spuneam ca,la cate gafe a facut,ar vrea sa-l schimbe si Tariceanu,dar asta ar insemna sa-i dea dreptate lui Basescu.Asa ca,mai bine sa sufere imaginea Romaniei decat sa-i dea dreptate. Si uite ca,acum,i-a dat dreptate,l-a demis,ba ,mai mult,se va duce la presedinte ...sa se consulte pe tema viitorului ministru de externe.
    Ca sa vezi!?Ce neispravit! Ar trebui sa mearga sa-si prezinte demisia ...si n-as spune ca ar fi de onoare.
    Doar el l-a sustinut pe Cioroianu si l-a contrat pe presedinte.A trebuit sa moara un nevinovat din orgoliile lor politice si nepasarea fata de oameni
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e situatia (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:13)

      Mioara [anonim] i-a raspuns lui george

      De ce nu intelegem cu totii ca IQ-ul lui Tariceanu e mic, e foarte mic? Asta e situatia. Tatal sau zicea "orice tata isi doreste un fiu frumos si destept, al meu este doar frumos". Avea dreptate cu o mica corectura, nu este nici macar frumos. Un barbat este frumos daca are trasturile de caracter masculine din pacate fostul manechin Tariceanu este lipsit in mare masura de aceste trasturi de caracter.
      • 0 (0 voturi)    
        IQ siTariceanu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:04)

        george [anonim] i-a raspuns lui Mioara

        Cred ca povestea este tocmai invers. Noi intelegem,el fiind cel care nu vrea sa inteleaga si se agata de acest titlu. Nu trebuie sa va mire deoarece,deformatia profesionala ,de fost manechin ,il face sa pozeze ,ca doar asa ceva fac manechinii. Macar de-ar fi pozat frumos...
  • 0 (2 voturi)    
    Oricine este de vina, dar el nu :) (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:20)

    v_thot [anonim]

    Ma distreaza la culme adevarata campanie mediatica ce a inceput pentru al transforma pe Coroianu intr-o victima a presei, a lui Basescu si (nu in ultimul rand) a lui Tariceanu (fie pentru ca l-a numit, fie pentru ca i-a cerut demisisa).
    Oricine altcineva este de vina, numai domn telectual Cioroianu nu.
    Ce nu spune nimeni este ca ceea ce s-a vazut (pe tot parcursul mandatului sau) la televizor ca fiind gafe ale ministrului de externe si imaginea dezastruoasa pe care singur si-a creat-o este doar varful icebergului. Problema reala a lui Cioroianu este in partea nevazuta a mandatului sau. Gafele cu adevarat grave sunt cunoscute doar de angjatii ministerului de externe. Angajati care au disperat pe toata perioada mandatului sau, inca din prima zi. Daca vreti o imagine reala a individului si a cat de idiot este, intrebati in minister, mergeti la cei care au lucrat cu sau pentru el si o sa aflati cu cata superficialitate si aroganta a tratat acest post, functia si atributiile pe care le avea. Seria de gafe ramasa "pe banda" este doar rezultatul incapacitatii lui de a intelege functia si responsabilitatile pe acre le-a avut.
    Un om poate sa greseasca odata, poate de doua ori, dar in momentul in care face si a treia si a patra greseala, e clar ca are o problema de competenta si e posibil sa-si atins propriul nivel de incompetenta (principiul lui Peter este nemilos si verificat).
    Traian Basescu sesizase foarte bine ca acest om nu are, in primul rand, calitatile umane pentru o asemenea functie, dar a vorbit doar despre cele profesionale deoarece erau la fel de evidente si erau singurele despre care putea vorbi. Oricat de mult se oftica cei care nu-l inghit pe Basescu, pe mine ma fascineaza la acest om capacitatea de a analiza si de a simti care sunt oamenii valorosi ce pot sa fie cu adevarat buni intr-o functie manageriala sau care implica responsabilitati serioase. Simtul acesta nu l-a inselat pana acum, fapt demonstrat si prin cazul Cioroianu.
  • 0 (2 voturi)    
    In sfarsit!!! (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:20)

    gabifm [utilizator]

    Este pur si simplu grotesc ceea ce s-a intamplat cu acel tanar! Este incalificabila reactia de atunci (IANUARIE) a reprezentantilor MAE! Este de domeniul penalului reactia de dupa 2-3 luni a acelorasi oameni! IMBECILUL de Cioroianu nu realizeaza ca vina lui este majora? In mintea lui el este ministru doar pentru a aparea la televizor, a i se spune "dl ministru" pana la moarte, a se plimba, a-si lua nevasta mai tanara, a face semne "good point" unui rege, etc. iar responsabilitati ZERO?
    El si Tariceanu nu pricep ca incompetenta, delasarea atrag si la subalterni acelasi mod de a fi?
    Este incredibil! Este revoltator! Au un om pe constiinta. Poate ca de aceea Taricenu face pomeni electorale, sa fie iertat. Dumnezeu iarta dar oamenii nu uita.
    • +1 (1 vot)    
      Raspundere (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:21)

      Sideriu [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      De la numire s-a vazut ca Cioroianu este doar un fante si atat. L-au lasat in post pana s-a ajuns la moartea unui om. Ii doare in cot de noi. Aveau nevoie sa se joace un pic prin Palatul Victoria. Apropo de raspunderea ministeriala. Apropo de inceperea urmaririi penale a ministrilor. Totul este bataie de joc in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Viitorul Ministru de Externe? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:18)

    Marius [anonim]

    Pe cine altcineva o sa numeasca tariceanu , daca nu pe NORICA NICOLAI? Ii era dator acestei distinse doamne cu un post de ministru. Cum potofoliul Justitiei nu l-a putut obtine "din cauza" lui Basescu, e clar ca Norica isi va recupera "prejudiciul" prin numirea ei la Externe. Asa toata lumea o sa fie "impacata".
  • +1 (1 vot)    
    Onoare ?!? care onoare ? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 13:03)

    Dinu [anonim]

    Cioroianu a fost un ministru lamentabil, cu apucaturile lui de playboy arogant si incapabil a dezonorat un minister care dupa '90 a trecut de la un ministru prost la unul si mai prost, iar rezultatele se vad, putinele lucruri bune au fost facut "in ciuda" si nu "datorita" unui lung sir de "pile" politice care au primit acest minister pleasca de la partid. Dintre ei, Cioroianu a fost cel mai jalnic.
  • +2 (2 voturi)    
    Consulat Roman - Moscova (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 13:15)

    bogdan mateescu [anonim]

    poate n-ar strica o periere si la consulatul roman de la moscova... eventual inlocuirea matusalemicului si extrem de gretosului consul. poate ca a venit vremea sa stea acasa, in papuci si halat, la tv... e extrem de agresiv si de scarbos, cred ca a obosit.
  • -1 (1 vot)    
    doar atat (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 18:29)

    luca timo [anonim]

    ce vrei de la un tradator si o ciara
  • +1 (1 vot)    
    Totusi e ceva ciudat aici ! (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 19:50)

    martin [anonim]

    Sigur ca acest om tanar, inteligent ,bun vorbitor, nu era cunoscator al realitatilor din diplomatie si nu a fost preferat de Basescu, care e un observator extraordinar.
    Totusi a fost atacat feroce din primul moment si cred ca din interiorul PNL si a presei aservite . Tocmai se mai calificase la locul de munca, cand a fost izgonit cu brutalitate. Desigur a facut gafe reale, cum este trimiterea tiganilor in Egipt, lucru care se gandeste,dar nu se spune. A mai fost si intalnirea cu unul Argint in Italia, dar acolo era cu Tariceanu, care are interzisa demisia,probabil prin religie.
    Si acum este silit sa demisioneze pentru marile vicii ale unui serviciu diplomatic, absolut inadecvat pentru 4-5 milioane de romani care misuna prin lume si care e bun doar pentru personalul diplomatic platit destul de occidental .
    Acest personal nu poate fi eficace chiar daca ar avea toata bunavointa.
    Dar nu e de inteles care e vina reala a lui Cioroianu !
    • +1 (1 vot)    
      ciorroianu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 22:42)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui martin

      Daca tu Martine, aflat in afara sistemului, ai observat atat de corect niste gafe monumentale ale unui intrus incompetent, de ce intrebi care este vina reala? Pur si simplu dobitocul trebuia sa plece, si daca in locul unui sut in posterior a avut sansa unei demisii de onoare, sa zica mersi si sa se ascunda undeva vreo 10 ani!!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este nimic ciudat. (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 22:57)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui martin

      Spui "...acest om tanar, inteligent ..."
      Pai daca era cat de cat inteligent isi dadea seama ca functia de ministru de externe nu i se potrivea si o refuza din start. Aceasta functie o poti ocupa dupa calificarea ca diplomat si cu foarte multa experienta in diplomatie. Aici nu tine cu calificarea la locul de munca sau cursuri serale.
      In al doilea rand cand accepti o functie oricare ar fi ea
      iti asumi si activul si pasivul functiei si nu ai voie daca esuezi sa dai vina pe mostenirea grea, pe probleme, pe ... vina este doar a ta la fel si meritele.
      "Dar nu e de inteles care e vina reala a lui Cioroianu" . Vina reala a lui Cioroianu este deci ca a ocupat pentru satisfacerea propriei vanitati a unui post pentru care nu era calificat. Era evident ca va esua dar nu l-a interesat asta si a vrut doar sa treaca la CV ca a fost ministru de externe. Este o vina foarte mare cu atat mai mare pentru un intelectual.
  • +1 (1 vot)    
    demisia, demisia, demisia! (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:22)

    cititor [anonim]

    In sfarsit! Mai bine mai tarziu decat niciodata!
    Cand a spus Basescu ca nu e bun pentru functia asata au sarit toti in sus. Ca e bun, ca e inteligent ca are scoala. Vorba glumei acelea cu limbile straine "si la ce ia folosit?" Geaba scoala si minte daca nu te-a invatat nimeni cum sa le folosesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Un gest asteptat (Luni, 14 aprilie 2008, 10:00)

    Victor [anonim]

    In fine un gest normal intr-o tara a anormalitatii.

    Sunt momente in care tre sa ne fie rusine, sa ne acceptam responsabilitatile.

    Din pacata observ cum lumea nu a inteles gestul ministrului (by the way vina lui este indirecta dar asumarea ei vine la pachet cu functia de ministru).

    Se discuta de ce a zis Basescu si cat de "destept" era Cioroianu. Patetic.

    Presedintele nu a tresarit cand s-a facut legatura dintre el si cazuri grave de coruptie (se poate demonstra si acolo ca indirect au fost victime omenesti daca se doreste) si nu s-a gandit nimeni o clipa la responsabilitatea pe care o are acesta.

    Personal nu am nimic cu Basescu, cred ca este reprezentativ pt actualul popor roman si mai cred ca Cioroianu ma reprezinta o minoritate in formare aici prin aceasta demisie de onoare. sa dea domnu sa ajungem majoritari cat mai repede.

    Brucan, sa ii fe tarana usoara, trebuia sa mai adauge un 20 de ani.