Apador-CH: Cultele religioase minoritare sunt finantate discriminatoriu

de Bety Blagu     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2008, 17:05 Actualitate | Esenţial


Cultele si asociatiile religioase sunt finantate discriminatoriu si netransparent, sustin reprezentantii Apador-CH. Acestia au realizat un raport rezultat doar din informatiile obtinute prin accesarea site-urilor institutiilor publice, formularea de cereri pe baza legii informatiilor publice si discutii cu organizatiile religioase.

Potrivit Apador-CH, cultele si asociatiile religioase au benefi\ciat, anul trecut, de alocatii bugetare de aproape 19 milioane de euro din fondul de rezerva bugetara aflat la dispozitia guvernului dar, din cauza opacitatii institutiilor, nu se poate spune cu precizie unde s-au dus acesti bani.

“Suma exacta alocată de la bugetul central şi de la cele locale cultelor religioase în anul 2007 nu poate fi determinata datorită lipsei de transparenţă a autorităţilor. Informaţiile fie nu sunt publicate pe site-urile proprii de Secretariatul de Stat pentru Culte, respectiv autorităţile locale, ori sunt inexacte şi publicate tardiv”, a declarat Nicoleta Andreescu, expert in cadrul Apador-CH.

Printre concluziile raportului se precizeaza ca Legea 489 din 2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor nu este respectata, desi contine prevederi menite sa creeze un cadru in care cultele si asociatiile religioase sa fie tratate nediscriminatoriu.

In realizarea raportului, organizatia a ajuns la concluzia ca principiul proportionalitatii, stipulat de lege pentru acordarea sprijinului financiar, nu este respectat. Potrivit statisticii realizate de Apador-CH pe baza informatiilor gasite pe site-urile consiliilor judetene si locale, aproximativ 80% din fondurile alocate de acestea s-au indreptat spre biserica ortodoxa, 6% spre cea greco-catolica, peste 5,5% spre cea reformata si 4% spre cea romano-catolica.

Un alt aspect reclamat de ONG a fost faptul ca unele institutii publice raspund cu intarziere, incomplet sau chiar deloc in cazul in care li se adreseaza intrebari pe baza Legii 544/2001 privind accesul la informatiile de interes public.

Exemplul mentionat in acest sens este cel al Ministerului Culturii si Cultelor, care a raspuns integral si in termenul prevazut de lege la o singura solicitare, abia cand aceasta a fost facuta de o institutie superioara, Secretariatul General al Guvernului.

Reprezentantii Apador-CH spun ca netransparenta institutiilor publice face greoaie accesarea fondurilor si chiar dobandirea statutului de asociatie sau cult religios.

Printre recomandarile cuprinse in raport se numara simplificarea procedurilor de acordare a statutului de asociatie religioasa, introducerea in Codul Fiscal a scutirilor fiscale de care beneficiaza organismele religioase, coroborarea principiului proportionalitatii cu nevoile reale ale cultelor si formularea unei politici transparente referitoare la beneficiarii si obiectivele sprijinului financiar acordat de stat cultelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1464 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    PROBLEMA (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:59)

    ateu [anonim]

    De la inceput: mi se pare ABSURD ca un cult religios sa fie finantat din bani publici!!! Totusi, se pare ca in Romania legea este esential absurda cel putin in ce priveste acest aspect. In acest caz mi se pare logic sa se distribuie fondurile in functie de procentul de populatie care adera la acel cult. Mai mult, mi se pare logic sa se justifice fiecare cheltuiala efectuata din aceste fonduri, indiferent daca este vorba de o calatorie a unui ortodox la muntele athos sau a unui reformat cine stie unde. Mai mult, atata vreme cat statul plateste ar trebui sa poata controla unde merg banii, deci ar trebui sa stim daca un anume preot ortodox sau reformat este angajat din aceste fonduri iar statul sa se poata opune unor angajari care nu corespund din diverse puncte de vedere. Totul pe principiul "platitorul decide"... As saluta un articol in care sa pot afla ce intelegeti de fapt prin "netransparenta institutiilor publice" si cum anume se realizeaza finantarea preferentiata? Care cult este preferentiat? In ce sens? Deci, eu finantez cu un oarecare procent din impozitul pe care il platesc biserica protestanta (habar n-am, zic si eu...) atunci, luati va rog biserica asta si faceti publice toate cheltuielile facute pe an din aceste fonduri, publicati-le pe web. Mai mult, permiteti-mi sa nu mai platesc biserica protestanta ci sa donez acea suma pentru investitii in ecologie sau pentru sprijinirea orfanilor.
  • +2 (2 voturi)    
    cultele religioase minoritare (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:02)

    popescu ilie [anonim]

    Toate administratiile care sau perindat dupa 1989,au aplicat cu strictete si cum au inteles ele un citat din biblie ,anume,,..celui ce are i se va da ,iar celui ce nu are i se va lua si ce are...,,Concret, greco-catolicilor care au facut unirea din 1918 nu numai ca nu li sau restituit bisericle,dar nu au fost ajutati aproape de loc sa si faca altele,paminturi..punetiva pofta in cui,padurile la fel,unii au fost dati afara de p.s.d.din servici numai pentru faptul ca nu sunt de aceiasi religie,exemplele de umilinta si nedreptate pot continua..dar cu ce folos ?Problema greco-catolicilor nu are loc in presa,la radio,la televiziune pentru ca nu face reting mare probabil.Agentiile de stiri nu prea dau vesti despre ei asa ca toate cele bune si Dumnezeu sa ne ajute !.Episcopul Iuliu Hosu care a citit declaratia de unire de la Alba Iulia a sfirsit la Caldarusani unde avea domiciliul fortat sub atenta grija duhovniceasca a fratilor ortodoxi.Ce sa mai comentam ?sa schimbat ceva ?
    • 0 (0 voturi)    
      statul (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:16)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui popescu ilie

      De ce sa ceara? Ce inseamna a cere de la stat? Statul este cumva un sac fermecat din care oricine poate lua oricat? Cultele traiesc din donatiile enoriasilor. Statul are rolul esential de a asigura CADRUL IN CARE SA FUNCTIONEZE celelalte structuri. Pamantul este o proprietate. Daca cineva(uneori statul, alteori proprietari privati) doreste sa il vanda sau sa il doneze e liber sa o faca. Daca NU atunci, oricat de nedrept vi s-ar parea voua religiosilor, NU. Si ma rog, de unde aveti voi banii sa ridicati N biserici la fiecare colt de strada? Nu cumva tot de la stat? Observi aberatia?
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine cu domiciu fortat (Miercuri, 9 aprilie 2008, 10:54)

      x [anonim] i-a raspuns lui popescu ilie

      decat torturat si omorat in puscarie, asa cum au fost prelatii ortodocsi. Pentru remember citeste sfintii inchisorilor de pe acest site.
  • -3 (3 voturi)    
    Cat luati pentru astfel de articole??? (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:10)

    ortodox [anonim]

    Era si timpul HotNews - ca tot nu mai aveti subiecte sa o dati iar pe religie! Bravo - asmutiti iar pe unii impotriva altora ca asta e menirea din ziua de azi a ziaristului! Un titlu reusit -chiar ma intrbam cand va reintra in scena religia ca tot e Postul Mare!
    Oricum avand in vedere cifrele de pe site - 80% pentru Biserica Ortodoxa - chiar aveti dreptate pentru ca ponderea ei e de 90% deci este discriminata!
    • +2 (2 voturi)    
      Aha! (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:29)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui ortodox

      Aha! V-ar fi placut sa se musamalizeze totul? Sigur! Cum isi permite HotNews sa se bage in problemele "sfinte" de deturnare de fonduri cand sunt implicate bisericile? Trebuia sa nu stiu! Ar fi fost minunat sa traiesc cu impresia ca toate bisericile astea sunt construite din banii enoriasilor si sa ma mir cat de multi enoriasi bogati sunt in Romania... exceptand Gigi B.
      Dar uite ca nu e chiar asa, exista libertate de exprimare si se mai afla lucruri!
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo ma, ca ti-ai dat tu seama! (Miercuri, 9 aprilie 2008, 10:42)

        ortodox [anonim] i-a raspuns lui ateu

        Nu ma, nu ne-ar fi placut pentru ca oricum nu avea ce sa se musamalizeze dar cui sa-i explici daca nu te duce capu' - macar ti-ai fi dat seama ca anu asta e campanie si se fac tot felul de lucruri - da ma rog e mai greu la unii. In schimb ca un ateu de vita incerci sa-ti dai cu parerea fara sa ai habar - libertatea de exprimare - asta chiar a fost tare! Acu ca stii (desi pare ca nu stii nimic) la ce-ti foloseste - oricum esti ateu si erai impotriva bisericii ortodoxe - deci nu castigi nimic din frustrari de 2 bani! Mai degraba erai deranjat ca la FNI s-au tocat banii romanilor si toti de acolo sunt liberi... dar cum spuneam - unde nu e minte ateul locuieste!
        • 0 (0 voturi)    
          FNI (Miercuri, 9 aprilie 2008, 11:02)

          ateu [anonim] i-a raspuns lui ortodox

          Despre FNI ... aaa, nu a tuturor romanilor... Unii si-au dat seama la timp ca nu poate exista un fond care sa iti dea de 5-10(nu stiu exact) ori mai multi bani decat bagi in el si sa si reziste in timp... chestie triviala... da' fraieri sunt, independent de religie, peste tot...
  • 0 (0 voturi)    
    Scarbos (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:19)

    ateu [anonim]

    Si daca tot m-am enervat, stia oare statul ca finanteaza culte care promoveaza atitudini contrare interesului sau? Care incita la violenta sau la distrugere de bunuri!? NU?! Pai bine, atunci draga platitor de taxe, mai bine angajeaza-ti un criminal platit si pune-l sa te impuste! Tot acolo esti!
    Scarbos
  • 0 (0 voturi)    
    finantare culte (Marţi, 8 aprilie 2008, 20:15)

    platitor de taxe [anonim]

    Ca sa nu fie nici o discriminare intre atei si cei religiosi, statul ar trebui sa repartizeze de la buget fiecarui contribuabil, proportional cu impozitul incasat, un card cu banii cuveniti pentru practicarea religiei sau pentru participare la viata culturala. La fel ar trebui procedat cu banii pentru educatie si sanatate. Atunci s-ar desfiinta o serie de institutii centrale si judetene care nu si-ar mai justifica existenta. Solutii pentru eliminarea discriminarilor si diminuarea coruptiei sunt, dar ... cine s-ar mai zbate atunci pentru postul de presedinte de consiliu judetean?...
  • 0 (0 voturi)    
    bani la neoprotestanti ? (Marţi, 8 aprilie 2008, 23:49)

    Crestinul [anonim]

    nu cred ca vreodata, vreo biserica neoprotestanta a cerut bani de la vreo autoritate publica. Insa stiu ca astfel de fonduri pleaca de multa vreme catre bisericile ortodoxe. Si aici apare dilema; daca statul este darnic catre o biserica, recunoscuta de legea cultelor, atunci de ce sa nu fie darnic cu toate bisericile recunoscute de legea mai sus mentionata? Apare o problema de dezechilibru, lucru de evitat in orice circumstanta legala. Si atunci mi se pare cinstit fata de cetatenii acestei tari, care nu impartasesc aceleasi convingeri spirituale, sa beneficieze de drepturi egale cata vreme au obligatii egale. Nu inteleg foarte bine aceasta atitudine de ura si impotrivire fata de aceste biserici care primesc bani, pentru ca banii acestia sunt folositi in infrastructurile acestor biserici, se imbunatatesc conditiile de inchinare din fiecare lacas de cult. Atitudinea de impotrivire, desigur, poate arata un gand al inimii, dar, mai presus de toate, oglindeste faptul ca nu intelegem prea bine ce este cu cultele astea religioase. Practic impotrivirea arata o teama de ceva necunoscut. Este bine ca, daca ai ceva dubii fata de o organizatie religioasa anume, sa te duci la ei (ca nu te mananca nimeni) si sa te lamuresti cu ochii tai care este problema. Si este posibil ca, in acea biserica, sa stai pe un scaun confortabil, sa ai aer conditionat si toaleta moderna, si sa asculti la o instalatie de sonorizare buna, un mesaj care poate veni chiar din partea lui Dumnezeu pentru biata ta inimioara care cauta mantuirea. Si Dumnezeu sa te ajute sa o gasesti, indiferent de biserica unde te-ai dus. Pentru ca mantuirea este DOAR prin sangele lui ISUS, indiferent de rasa, cultura, sex, nationalitate, nivel de experienta in viata sau vitalitatea cu care combati pe forum. Fie ca, pentru cei ce cauta mantuirea, sa o gaseasca cat mai curand, iar pentru cei cu chef de cearta, va rog sa nu o luati ca pe o provocare la duel pe forum ci ca un motiv de meditatie. HAR de sus tuturor!
    • 0 (0 voturi)    
      vrajeala ! (Miercuri, 9 aprilie 2008, 18:42)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Crestinul

      ..sectele vin cu $$ din SUA si West si atrag prostimea si saracimea!Ptr. cite perechi de izmene 2;nd hand te-ai trecut la ei?In rest vrajeala voastra este inselatorie ca si voi deasemenea!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sa fie finantate din bani publici? (Miercuri, 9 aprilie 2008, 8:35)

    BEDE [anonim]

    Fiecare biserica sau cult sa fie finantat de credinciosii lui, nu din banii publici!
    De ce oare biserica ortodoxa sau cea catolica, sau cea adventa, sau ce-o mai fi sa fie finantate de la buget? Asta nu face altceva decat sa se creeze un cler care are aceasta profesie de a profita de a "face din evlavie o sursa de castig", dupa cum scria apostolul Pavel in epistola catre Timotei (inca din acea vreme aparuse acest gen de oameni, si e bine ca aparusera inca de atunci, pt ca asa avem exprimata o opinie a cuiva cu autoritate, adica a unuia care a murit pt credinta lui, nu a unuia care isi asigura traiul prin credinta atora).
    "Pastorul platit, ale carui oi nu sunt ale lui, cand vine lupul, fuge..." - asa spunea Domnul Isus.
  • 0 (0 voturi)    
    culte minoritare pe naiba (Miercuri, 9 aprilie 2008, 10:56)

    ateu [anonim]

    Pai de aia se tem de "statul laic". Daca biserica si statul ar fi complet separate nu ar putea beneficia de "subventii" si de "protectia cultelor" si "protectia religiilor". Dar cine imi zice mie unde se duc aceste fonduri? Ce face pastorul reformat sau calugarul ortodox cu ele? Mai mult, daca ar fi intr-adevar un stat laic atunci ce procent din populatie ar plati cultele? Cu siguranta nu ar da 80% din populatie bani la popa ortodox. Nu ar mai obtine aceleasi fonduri decat daca ar cere mai mult celor 40% care chiar ar fi dornici sa dea ceva. Dar cand vor cere mai mult, nici cei 40% nu vor mai vrea sa dea, si asa va scadea forta cultelor. Si sa nu imi vina mie cultele minoritare cu discriminarea, ca primesc bani din exterior mai mult decat le trebuie. Bunaoara Martorii lui Iehova sunt hiper-finantati de afara. (Da, nesimtitii aia care tot suna la poarta ca vor sa ma mantuiasca...) La fel si reformatii si altele. Chiar, oare se impoziteaza veniturile "bizare" ale cultelor minoritare?
    • 0 (0 voturi)    
      ATEULE (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:42)

      crestin [anonim] i-a raspuns lui ateu

      Vei primi pedeapsa ta necredinciosule la timpul potrivit! DUMNEZEU NU IARTA!!
      • 0 (0 voturi)    
        nu vi-i dau (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:57)

        ateu [anonim] i-a raspuns lui crestin

        Am bagat spaima in voi? Vai! N-am vrut... In principiu astept sa se lumineze fiecare cum poate... Dar banii mei nu vi-i dau, asta e clar!
    • 0 (0 voturi)    
      si care e problema ta ateu? (Duminică, 19 septembrie 2010, 15:35)

      om normal [anonim] i-a raspuns lui ateu

      care e problema unora de pe forum k cultele neoprotestante si martorii lui Iehova sunt finantati din afara? atata timp cat si ei cotizeaza la stat trebuie sa primeasca proportional cu numarul de adepti la acel cult bani inapoi... sa va doara in p88a daca au bani din afara... la fel cum ar trebui sa va daora tot acolo k vecinu are bani sau nu mostenire de la masa si voi nu aveti... ce se da la stat se ia de la stat... ce vine din afara e problema lor... clar?