Trafic infernal in Capitala, pentru a doua zi consecutiv

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2008, 11:41 Actualitate | Esenţial


Trafic bucurestean
Foto: Rompres
Semafoare defecte si sute de masini blocate in trafic, circuland bara la bara si inaintand cu viteza melcului. Traficul rutier in Bucuresti a fost dat peste cap pentru a doua zi consecutiv in aceasta dimineata. Haosul s-a instalat din nou in trafic pe cele mai importante artere rutiere din oras. Cele mai aglomerate sunt Soseaua Colentina, zona Bucur Obor, Foisorul de Foc, Calea Mosilor, Soseaua Virtutii, zona Big Berceni si soseaua Mihai Bravu, Soseaua Oltenitei, Stefan cel Mare, bulevardul Unirii, Calea Rahovei, Calea 13 Septembrie, Drumul Sarii, Bulevardul Eroii Revolutiei, Piata Romana si DN1, la intrarea in Bucuresti, pe ambele sensuri, a declarat pentru HotNews.ro Elena Stanciu, de la Brigada de Politie Rutiera.

Si semafoarele au cedat din nou astazi in mai multe zone din Bucuresti. Probleme cu semafoarele au fost la intersectia Bulevardului Ghencea cu strada Brasov, intersectia dintre Bulevardul Carol si Calea Mosilor, Soseaua Mihai Bravu - Strada Vatra Luminoasa, Calea Grivitei - Strada Buzesti, Strada Delea Veche - Calea Calarasi, strada Delea Noua - strada Matei Basarab si Soseaua Progresului - Strada Nasaud.

Brigada de Politie Rutiera a trimis in aceasta dimineata in intersectii 120 de agenti rutieri, fata de 1.300, cati erau trimisi zilnic pe strada saptamana trecuta, in perioada summit-ului NATO.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5147 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    N-are nimic, romanilor le place asa !!! (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:59)

    Gheorghe [anonim]

    Oricum romanii nu vor volosi niciodata metroul/ mersul pe jos/ bicicleta etc... in dauna masinii PERSONALE.
    Cum sa renunte romanul snob la mandria lui pe care a dat banii pe mancare pt 10 ani cel putin !?!?!

    Chiar daca traficul e infernal si aerul irespirabil, romanul nostru sofer, sta cu masina zeci de minute / ore intregi la semafor consumand benzina in zadar, timp si oxigenul pe care Bucurestiul aproape ca nu-l mai are. Multi dintre ei care se plictisesc in aceste ambuteiaje, incearca sa iasa in evidenta injurand, claxonand, punand manele la maxim, scuipand etc etc etc.
    Din pacate traim in Romania, unde civilizatia nu este la ea acasa, trebuie sa ne conformam cu aceste blocaje in trafic, cu aerul irespirabil exact ca in statele asiatice subdezvoltate.

    In concluzie: Romanului ii place sa stea in masina indiferent ca aceasta merge ori sta pe loc, romanului ii place sa cumpere masina/ masini indiferent ca renunta la mancare sau la alte planuri eventual mai importante de viitor.
    • -2 (6 voturi)    
      si tu ai ramas fara mancare ? (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:13)

      Trabant [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      tu esti unu din aia care si-a sacrificat viitorul pentru a avea o rabla in fata casei si acum incerci sa descurajezi traficul ca sa ajungi si tu in timp la job ?!
      imagineaza-ti ca nu toata lumea lucreaza in vecinatatea unei statii de metrou iar transportul de suprafata este deficitar. Orasul s-a extins si sunt foarte multe zone care nu sunt acoperite nici de metrou si nici de transportul de suprafata.
      Problema traficului se va rezolva atunci cand RATB va avea un parc auto respectabil si trasee reconfigurate asa incat sa acopere toate zonele orasului. De asemenea asteptam cu interes momentul in care primarul urbei va realiza un sistem de semaforizare competitiv.
      • +6 (6 voturi)    
        solutia (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:14)

        c [anonim] i-a raspuns lui Trabant

        In opinia mea cea mai mare problema e ca se merge pe linia de tramvai...si exact in intersectie aceasta banda auxiliara incearca sa revina pe banzile alaturate blocand inaintarea acelor benzi. Smecherii de pe linia de tramvai foarte des fac chiar dreapta, un singur tip din asta blocand o buna perioada de timp celelalte benzi. Masinile care erau in primele randuri pe benzile regulamentare, isi dau seama ca s-a facut verde si nu au trecut de intersectie din cauza celor de pe linia de tramvai, si ghici ce ? trec pe rosu sau blocheaza intersectia pe verde. Care cum are o pila pe la politie sau e vreun mare senator sau fotbalist iti dai seama ca merge doar pe linia de tramvai afectand mii de oameni.

        Solutia e montarea de camere de luat vederi, nu 100, ci 1000-2000 in tot Bucurestiul. In plus sa fie si niste amenzi de 2000-3000RON pentru mers pe linia de tramvai sau pentru blocat intersectia pe rosu sau pe verde. Si sa le trimita la smecheri amenda acasa impreuna cu poza(care sa ramana in baza de date)...astfel incat acestia sa nu o mai poata anula folosindu-se de influienta, fie ca e parlamentar sau in guvern sau in politie.
        • +2 (2 voturi)    
          Legi (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:50)

          b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui c

          Avem legi foarte bune... din pacate nu vegheaza nimeni la respectarea lor.

          Romania este tara in care se apeleaza cel mai mult la constiinta fiecaruia.
    • -3 (7 voturi)    
      Parerea mea (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:18)

      Tamara [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Cand voi circula mai comod decat o sardea cu metroul o sa ma gandesc la vorbele tale, pana atunci refuz sa ma inghesui sa crap in metrou sau sa circul cu un tramvai in care inca mai miroase a betia de aseara.
      In rest, numai de bine
      • +4 (4 voturi)    
        partial adevarat (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:39)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Tamara

        si Gheorghe are f mare dreptate in ce spune.
        oricum, decat sa discutam in contradictoriu mai bine sa iesim in strada pt a cere creearea de si mai multe piste pt biciclisti.
        va asigur ca daca ar exista o infrastructura mai buna pt acest mijloc de transport, bucuresteanul ar fi mult mai incurajat sa-l foloseasca.
    • +1 (1 vot)    
      Stai blocat in trafic dar rata o platesti (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:19)

      True [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Foarte bine spus. Felicitari !
    • +3 (3 voturi)    
      trafic (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:36)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Iti spun foarte deschis:ai dreptate 100%.
      Iar pt.voi ceilalti cautati pretexte ca sa nu mergeti pe jos, partea proasta este ca se intorc tot la voi ca un bumerang:obezitate, insomnie, stres etc etc
      Mersul pe jos/bicicleta sunt foarte apreciate acolo unde civilizatia a aparut de mai de mult.
      Nu cautati pretexte, mergeti pe jos, voua va va folosi.Incercati si poate imi veti da dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        bicicleta (Marţi, 8 aprilie 2008, 19:04)

        ana [anonim] i-a raspuns lui viorel

        Avantaje bicicleta:
        - te simti bine
        - faci miscare
        - nu poluezi
        Dezavantaje:
        - te murdaresti de praf sau noroi pt ca orasul este nespalat
        - nu ai unde sa lasi bicicleta cand ajungi in diverse destinatii
        - te murdaresti daca trebuie sa cobori bicicleta din apartament de la un etaj oarecare cu un lift minuscul
        • 0 (0 voturi)    
          gherila pe doua roate :) (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:43)

          homo velocipedicus [anonim] i-a raspuns lui ana

          Urca pe scari, frate :D
          Ca mine ;)
          Pazea! Mi-am luat un acumulator de 12V si-mi pun claxon de Lada la bicla! Goarna cu para nu ma mai satisface, ca nu urla continuu precum dobitocii ambuteiati in trafic, dar de acum voi putea face slalom printre dobitoci facand si io galagie :))))
  • 0 (2 voturi)    
    ???? (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:08)

    Monica M [anonim]

    Si care-i noutatea?
    • +1 (3 voturi)    
      transport in comun (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:20)

      Maya [anonim] i-a raspuns lui Monica M

      Daca transportul in comun ar fi la fel de civilizat si bine organizat ca in marile capitale din Europa, probabil ar face-o si romanul. Daca colegii de garnitura ar invata sa folosesca deodorantul, periutza de dinti si sapunul, iar ar fi un argument in plus
      Distanta intre 2 statii de metrou este dubla fata de media europeana iar frecventa autobuzelor in statii este data de un algoritm necunoscut nimanui
      • +1 (3 voturi)    
        transport in comun (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:11)

        Utilizator de transport in comun [anonim] i-a raspuns lui Maya

        Transportul in comun este dezorganizat pentru ca autobuzele, tramvaiele etc. sint blocate de masini. Si apoi, nici macar nu sinteti capabili sau folositi 2-3 o masina, poate pe acelasi considerent pentru care nu folosesti metroul.
  • 0 (0 voturi)    
    problema (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:17)

    cosmin [anonim]

    problema:
    ai o casa de 4 camere de renovat. sunteti 3 persoane. cum faci sa poti locui si sa te descurci in continuare in timpul lucrarilor ?
    varianta 1:
    te apuci de zugravit peste tot in acelasi timp sperand ca termini mai repede.
    varianta 2:
    incepi cu o camera si dupa ce o termini incepi cu urmatoarea.
  • +3 (3 voturi)    
    deci... (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:19)

    iuzar [anonim]

    Mergeti cu masinile, nu va lasati :))) Asa macar mai mergem si noi, o perioada, relaxati cu metroul....
    • -5 (5 voturi)    
      deci (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:43)

      Un sofer [anonim] i-a raspuns lui iuzar

      Cred ca ai vrut sa te semnezi looser (sau, mai pe intelesul tau luzer), dar asa ai nimerit tu semnele alea de pe tastatura. E greu fratioare, te inteleg.
      • +3 (3 voturi)    
        deci... (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:14)

        sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Un sofer

        ...nu-i problema, oricum diseara ajung cu cateva ore inaintea ta acasa, asa ca....succes, soferule anonim
      • +1 (3 voturi)    
        prietene... (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:45)

        Myth [anonim] i-a raspuns lui Un sofer

        Nu te mai da destept, se scrie "loser". Get it?
        • 0 (0 voturi)    
          prietene Myth (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:43)

          Un sofer [anonim] i-a raspuns lui Myth

          Yes sir, thanks. I make mistakes myself sometimes. Nobody's perfect. However, the term looser exists as well.
  • +2 (8 voturi)    
    tamara, am impresia ca esti o delicata... (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:33)

    me [anonim]

    Pentru Tamara. Am impresia ca esti o "foarte delicata", banuiesc ca nu stai demult in Bucuresti.
    Vezi tu: datorita snobilor ca tine nu merg lucrurile in orasul asta, pentru ca desi nu ai bani sa iti platesti factura la lumina ti-a facut "lizing" pt. masina, ca na, doar asa esti "fitza". Si ma mai intrebam daca cumva acolo la sat de unde vii tu exista cumva un tramvai sau metrou in care sa nu miroasa a bautura....
    Traiesti in Romania, asa ca asuma-ti toate consecintele si nu te mai plange ca o "fufa" delicata si sofisticata, pentru ca nu esti nici pe departe.
    Numai bine si sper sa ajungi sa iti termini "lizingu';" si sa nu mori de foame in masina ta lucioasa stand la stop la Piata Romana.....
    • -2 (6 voturi)    
      Re: (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:12)

      sofer de "pe jos" [anonim] i-a raspuns lui me

      Domnu' "Me" care te iei foarte "politicos" de Tamara... esti un dobitoc, cu tot respectul! Tu circuli cu transportul in comun? Nu ti s-a intamplat sa nimeresti in orele de varf? Te invit sa faci o plimbare cu metroul in jurul orei 17.30-18. O sa fii si tu prins in trafic in propria masina. Cel putin asa nu mai lesini de atata aglomeratie sau calcat in picioare de alte sute de persoane...
      Sa fim seriosi acum. Traficul e infernal pe toate caile, la suprafata, pe sub pamant...
      Calea aerului ne-a mai ramas.
      Si ce ai tu cu lizingul fetei? Am si eu. Si mii de alte persoane. Si cu toate astea, masina sta frumos in fata blocului... desi am abonament pe toate liniile + metrou, mai merg si pe jos. Nu e vina soferilor sau a oamenilor...
      Intreaba-te mai bine de ce saptamana trecuta a fost un oras atat de linistit iar acum... haos!
      Numai bine!
      • +2 (2 voturi)    
        saptamana trecuta (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:12)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui sofer de "pe jos"

        Saptamana trecuta o mare parte a plecat din Bucuresti (inclusiv firme private, au facut diverse traininguri la munte) si o alta parte a stat cuminte acasa (scoli inchise, bugetarii in vacanta, etc). Saptamana aceasta... toata lumea este prezenta :)
      • -1 (1 vot)    
        daca nu e vina oamenilor ... (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:51)

        cthulhu [anonim] i-a raspuns lui sofer de "pe jos"

        inseamna ca de vina sunt ciinii vagabonzi, cerbii si ursii care si-au luat recent carnet si masina.

        cit despre aia care isi maninca de sub unghii ca sa isi ia fo masina mai scumpa (a se citi fitoasa, gen bmw sau audi) si dupa ce isi fac credit sa dea 30k pe masina nu mai au bani sa isi ia o cola ....

        http://www.youtube.com/watch?v=6tiYP4zNMvg
    • 0 (0 voturi)    
      Problema (Marţi, 8 aprilie 2008, 23:35)

      Tamara [anonim] i-a raspuns lui me

      Draga ME(care nu ai curaj nici macar pe un forum sa iti dai numele-dar asta se cheama curaj romanesc) am o problema pt tine:
      Exista o persoana care locuieste la Piata Alba Iulia si lucreaza in Pipera. Ce varianta de calatorie ii dai?
      1.Cu masina-dureaza mai mult dar asculti muzica ce iti place
      2. Pe jos Piata Alba Iulia - Pipera(1,5-2 h) - de la brau in jos esti varza de praf sau noroi
      3.Cu autobuzul 104 care vine la 10 min plin ochi pana la metrou si de la Unirii daca ai noroc te urci in al 3-lea tren si iti tii respiratia 21 min, in Pipera iti pui galosii
      4.Cu autobuzul 104 care vine la 10 min plin ochi pana la metrou si de la Muncii mergi ok pana la Victoriei si de acolo faci 15 min sa schimbi magistrala, daca ai noroc te urci in al 3-lea tren si iti tii respiratia 12 min, in Pipera iti pui galosii
      5. Cu mijloace de suprafata(care, nu se stie)
      6. Bicicleta, ca un kamikaze adevarat
      Astept raspuns.
      PS: Nu am masina in leasing, mi-am permis mai mult, nu am nici Logan, mi-am permis mai mult. Delicata sunt dar tu esti prea dur ca sa vezi si cerul albastru desupra ta intr-o zi de mai. Vezi tu, oamenii se trag din maimuta dar tu nu te-ai tras inca de tot. Sper ca am fost suficient de delicata cu tine.
      PS2: pun pariu ca ti-a placut numele meu:)
  • -2 (8 voturi)    
    PE JOS!!!! (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:34)

    hapciu [anonim]

    i-a mai mergeti si pe jos!!!! cu autobuzele, metroul...
    ca de.. asa-i romanul fudul...pune fundul in masina PERSONALA.....sa stea in trafic atunci...bleh..bucuresteni...bleh
    • -4 (4 voturi)    
      esti destept de bubui :)))) (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:17)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui hapciu

      Cam asa a facut si Vanghelie ca sa se faca ales, desi strazile din sectorul lui arata ca dupa cutremur si parcarile sunt inexistente: a convins lumea ca nu e nevoie de ele, ca in sectorul lui oamenii cinstiti merg pe jos :)))))))

      ~Nautilus
      • -2 (2 voturi)    
        da bai sunt destept..te oftici? (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:17)

        hapciu [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        da mai sunt destept..am ales o tara in care pot umbla pe jos..HAHAHAHHA!
        asa au inteles distinsii nostri conducatori sa rezolve problemele nu numai in bucuresti ci peste tot in romania...asa am inteles si eu sa aleg pentru mine...mersul pe jos sau cu bicicleta face bine:)
        • 0 (2 voturi)    
          da, mersul pe jos face bine, DAR (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:05)

          EU [anonim] i-a raspuns lui hapciu

          ia incearca sa mergi din Colentina pe jos, pe ploaie, pe niste trotuare pline de namol si gropi pana la Universitate ca sa poti ajunge intr-un final la metrou (nu de alta dar la Obor metrou din parti pt ceva timp) si sa ajungi si tu dupa 2 ore transpirat, ud si murdar la birou ..unde cica tb sa fii prezentabil.
        • +1 (1 vot)    
          IQ ridicat (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:42)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui hapciu

          Voteaza-l pe nea Marean. Si el e destept, invata din almanahe :))))

          ~Nautilus
  • +1 (3 voturi)    
    povesti! (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:52)

    Robert [anonim]

    apropos de mitul asta cu mersul in mijloacele de transport...ieri am facut patru ceasuri in troleu pe un traseu pe care in mod normal il faceam intr-o ora, iar azi am facut 3 ore jumate cu tramvaiul! Diferenta este urmatoarea: in loc sa stau in masina personala, am mers in picioare, inghesuit ca vai de lume.
    asta e o prostie! Nu sint mai multe masini azi decit erau in urma cu o saptamina jumate. de ce astazi nu se poate circula? Pentru ca nu exista benzi pentru trolee si autobuze, si pentru ca politistii destepti lasa cirduri de masini sa circule pe linia de tramvai, blocind ambele sensuri de mers!
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:26)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Robert

      daca s-ar urca 100 de insi in tramvai, ar elimina 100 de masini de pe sosea si atunci tramvaiul ar putea sa circule mai mult decat decent, unde mai pui ca nici nu polueaza cat 100 de masini
      • -4 (4 voturi)    
        he,he (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:14)

        ghici [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        sa stai tu cu alti 100 de insi in tramvai, amarasteanule.
      • +1 (1 vot)    
        Spatiu (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:40)

        Trabant [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        problema este ca cei 100 de indivizi sunt deja in tramvai. unde draq sa mai intre si astia care renunta la masina ?
        • 0 (0 voturi)    
          in al doilea tramvai (Marţi, 8 aprilie 2008, 22:29)

          mir [utilizator] i-a raspuns lui Trabant

          ... ca circula la minut
  • +7 (7 voturi)    
    MERITA! (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:01)

    constantinescu silviu [anonim]

    Merita sa stea in masina atatea ore blocati.
    Am renuntat la masina de aproape 1 an, am de mers 30 de minute pe jos si 10 minute cu metroul.
    Nu pot sa spun decat un singur lucru: ma simt excelennt.
    Aglomeratia din metrou o vad numai cei care se ascund in spatele "confortului" de la volan.
    Cei care merg cu metroul nu se vaita. Oricum, mai bine stau "sardea" 10 minute decat "prost" 2 ore.

    Asa e romanul, cum sa mearga el cu bicicleta sau pe jos daca a dat 15 mii pe o masina.
  • +2 (4 voturi)    
    spagari (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:03)

    george [anonim]

    e chestie de spagari politici.

    din '92 basescu a fost de 5 ori ministru al transporturilor si 1 data primar. videanu are si el in carca o gramada. psd-ul la fel.

    au dat aprobari pe spagi mari pentru constructie de nenumarate cladiri de birouri in centru incat acum se inunda zilnic centrul de zeci de mii de masini.

    votati-i in continuare.
    • +2 (2 voturi)    
      Colentina (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:59)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui george

      Nu e in centru problema... e mai mare aglomeratia pe strazile care ies din oras. Cei care lucreaza in centru nu merg la serviciu cu masina pentru ca exista transport in comun.

      In situatia in care lucrezi pe la o periferie prin Pipera pe unde nu trece decat un microbuz inuman de 445, iar apoi ai de mers pe niste stradute de pamant care se umplu de noroi la fiecare ploaie, te vezi obligat sa te organizezi astfel incat sa ajungi sa mergi cu un coleg cu masina.
  • +6 (6 voturi)    
    Lasati masinile acasa ! (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:13)

    kostin [anonim]

    De aproximativ 2 saptamani, am lasat masina in parcare, din cauza traficului. Un drum pe care dimineata la ora 7 il faceam in 10 minute, seara il parcurgeam in aprox 1 ora. Acum circul cu tramvaiul, si pe langa timpul salvat,motorina economisita si uzura masinii prin gropile Capitalei, mai fac si putin mai multa miscare. Recunosc faptul ca eram putin fudul in a merge zi de zi cu masina la serviciu. In strainatate (Anglia), pe langa faptul ca transportul in comun functiona impecabil, in masinile personale erau minim 3 persoane. Acolo se poate, de ce aici, in loc sa mearga fiecare singur in masina lui, nu se strang mai multi si merg impreuna pe acelasi traseu???
  • +4 (4 voturi)    
    am lasat masina (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:13)

    bucurestean fara fitze [anonim]

    Am masina luat in "lizing" fara sa fi renuntat la alte vicii, am stat cu orele in trafic, mi-am luat teapa, dar ieri mi-a pus capac tot infernul. Asa ca aseara mi-am lasat masina in parcare la serviciu si am luat-o cu metroul. Nu, nu am stat nici ca o sardea, dar nici mai putin nu am facut fata de cat faceam cu masina intr-o zi de trafic... normal, asta specific, in cazul meu.
    Daca cei care acum stau blocati in intersectii ar renunta la masini, atunci da, trafic la metrou si infern...
    Dar o sa se ajunga si la asta. Pacat ca noi nu avem mentalitatea celor din Italia de ex, care umbla pe scutere, la costum si cravata, pe soare ori ploaie.
    In seara asta din pacate va trebui sa infrunt traficul si sa duc masina acasa... sau poate o voi lasa pe maine :).
  • +3 (5 voturi)    
    Tare rationamentul... (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:18)

    Molda [anonim]

    Mai frate, aveai si matale o buna ocazie sa fii filozof tacand, da’ ai ratat-o… De unde si pana unde rationamentul asta nene.. oricat ma uit imprejur la tot felul de cunostinte si vecini din toate paturile sociale, unul nu gasesc sa gandeasca asa… Transportul in comun e intotdeauna o varianta de luat in calcul pt. absolute oricine… Stiu tipi cu S Classe care iau in calcul metroul cand isi planifica intalnirile si chiar il si folosesc uneori.. dar decizia o iau pe baza in primul si in primul rand al bugetului de resurse, care inseamna bani si timp… Pt. f. multi banii sunt pe planul doi, te costa mai mult masina, dar e mai confortabil, accepti sa platesti.. da’ timpul nu poti sa-l cumperi… Daca ai de facut inca un drum la sfarsitul zilei in afara traseului metroului, e clar ca iesi mai bine cu masina, cu toate blocajele… Daca ai de dus ceva voluminos, doar n-o sa te trambalezi prin metrou… te duci la cumparaturi, te intorci cu sacosele prin metrou ?... Iar pt. o parte din bucuresteni metroul nu e o solutie, unii nu au nici o legatura cu el sau metroul e mai dezavantajos din punct de vedere timp… Pot folosi metroul … dar fac 15 minute pe jos pana la statia de urcare, la coborare mai trebuie sa merg 15 minute pe jos, plus ca trebuie sa-l schimb la unirea.. inca cel putin 10 minute… in total cu metroul nu pot sa fac mai putin de 70 minute pana la birou… Cu masina fac in medie 60, cateodata 45, cateodata si 90, de acord… dar per total luaind in calcul si confortul si libertatea de miscare, decizia tot in favoarea masinii e… Cand nu se poate, nu se poate… luni dupa summit am plecat cu masina, dar am renuntat pe traseu si am continuat cu metroul… iarna cand n-am putut sa o scot din parcare m-am dus cu metroul… si m-as duce fara probleme cu metroul daca as avea gura de metrou pe-aproape si la urcare si la coborare… Ma intereseaza sa-mi maximizez timpul liber si sa am libertate de miscare, atata tot.. nu sa stau in masina ca tot am platit-o… auzi rationament frate…
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:54)

      iuzar [anonim] i-a raspuns lui Molda

      felicitari pentru rationament...pina la urma, lasand la o parte specimenele cu fitze, totul se reduce la maximizarea timpului liber, timp ne-conditionat, pe care il poti folosi pentru tine.
  • +8 (8 voturi)    
    Gandiree de pe urma! (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:23)

    delta-sniper [anonim]

    Vad acici o discutie care nu se mai termina niciodata, perpetuata etern de lipsa de gandire matura a celor implicati.
    In loc sa dezbateti aprins problema traficului si a deplasarilor prin oras, mai bine luati masuri fiecare si dati exemplu personal de implicare. Sunteti soferi si vreti sa mergeti cu masina? Foarte bine, deplasati-va cu acest mijloc de transport, insa circulati civilizat! Fara sa intrati pe liniile de tramvai, fara sa blocati intersectiile intrand ca oile, doar pentru ca e semaforul pe verde, desi strada este blocata dupa intersectie! Dati dovada de maturitate si nu va cheltuiti banii si sanatatea aiurea.
    Pentru pietoni! Nu travesati aiurea strada, doar pentru ca vi se pare ca trecerea de pietoni e prea departe, incercati sa stati pe trotuar in asteptarea traversarii, nu pe carosabil ca sa-i incetiniti pe cei din trafic, iar in circularia cu mijloacele in comun, nu fiti ca berbecii, lasati intai sa coboare pasagerii, folositi scara rulanta stationand DOAR pe partea dreapta a ei, dati prioritate la coborare.
    Daca macar jumatate dintre voi vor face asta, nu ar mai exista aceste nesfarsite discutii.
    Si tineti minte! Nu strazile sunt mici ci dobitocii multi!
    Vedeti ce bine s-a circulat de summituri ;)
    • 0 (2 voturi)    
      de acord, dar... (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:38)

      Molda [anonim] i-a raspuns lui delta-sniper

      ... desi comportamentul civilizat e necesar, din pacate in conditiile actuale nu e si suficient.. si daca am sta incolonati si disciplinati ca in armata, tot s-ar crea ambuteiaje... mai trebuie si un volum considerabil de masuri de sistematizare si gestionare a traficului... Sunt niste inceputuri timide in directia asta, dar mai dureaza...
      • +1 (1 vot)    
        ma indoiesc (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:24)

        viomobil [utilizator] i-a raspuns lui Molda

        ti'ai pus vreodata intrebarea cum de intr'o intersectie (sa luam de ex. nic. caramfil cu sos.pipera), la ore diferite dar apropiate (sa zicem 8 am si 8.30 am) si in conditiile in care numarul masinilor care vin dinspre romaero si metrou aurel vlaicu este acelasi (garantat, pt ca am incercat ambele variante si bag mana'n foc pt ele) la 8.30 deja se formeaza 2 randuri de masini care se indreapta spre ambasada chinei iar la ora 8 este doar unul, asa cum si trebuie? daca cei de pe sos.pipera nu ar bloca la fiecare semafor intersectia (aprox 5-8 masini) si nu ar exista al 2-lea rand de masini doar pt faptul ca banda de stanga (spre pipera) este libera sau ramane spatiu intre cele 2 benzi, atunci sigur s'ar circula decent (nu bine sau f.bine, pt ca asta inseamna infrastructura inexistenta din bucuresti) si in loc de 60 min as putea sa fac dimineata "doar" 30 min pana la serviciu...ca nu sunt absurd sa am pretentia sa fac 15 min ca'n weekend...deci se poate, chiar si cu strazile astea inguste si cu semafoarele nesincronizate.
    • +4 (6 voturi)    
      corect! (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:17)

      whitesnake_18 [utilizator] i-a raspuns lui delta-sniper

      Este o caracteristica a noastra a romanilor de a ne "plange" pe site-uri ... si atat.
      In perioada summit-ului s-a circulat bine, pentru ca romanul fara bani si cu restante la intretinere (adica bugetar cu nivel de trai scazut, asa cum ne place sa ne "laudam" peste tot in lume) era pe Valea Prahovei la mici si bere (eventual pe marginea soselei la iarba verde) ca doar ei au avut liber. Deci nu erau in trafic nici cu masina nici cu transportul in comun.
      Si exact cum spune delta-sniper, daca fiecare ar avea un minim de decenta in trafic, chiar daca circulam pe jos, cu masina, cu metroul sau cu alte mijloace de transport , poate nu ar fi perfect dar nici haosul de acum nu ar mai fi.
      Dar cum sa te remarci daca nu mergi pe linia de tramvai (acolo unde inca nu se lucreaza pe ea), pe contrasens, daca nu cobori/urci scara, rulanta sau nu, pe partea stanga sau daca nu te urci in autobuz inainte ca altii sa coboare, daca nu te strecori cu motorul un pic printre coloanele de masini sau pe trotuar, s.a.m.d.
      In plus masurile si proiectele acelea pe care toti viitorii sau actuali primari le prezinta in campaniile electorale ar trebui si puse in practica si atunci lucrurile s-ar mai imbunatati.
      Din pacate nici presa nu prea face mare lucru in acest sens. Ar trebui initiata o activitate similara celei impotriva taxei auto - cu semnaturi, petitii etc.
      In rest... drum bun pe orice cale ati alege!
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:32)

    liviu [anonim]

    mai politaii isi baga ceva
    primaria isi baga acelasi lucru
    oamenii nus-i dau fundurile jos din masina nici morti...
    simplu
    btw obor, stefan cel mare lacu tei era dezastru
  • +4 (4 voturi)    
    Masina vs transport in comun (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:39)

    Abraxas [anonim]

    Dragi concetateni,
    Sa nu uitam ca exista intotdeauna posibilitatea de a combina masina personala cu vreun mijloc de transport. De exemplu, eu, care stau in Floreasca, iau masina pana la statia de metrou Aurel Vlaicu, de unde merg frumusel cu metroul pana la Unirii. Loc de parcare gasesc intotdeauna, e vorba numai de niscai bunavointa. Intr-adevar, metroul e aglomerat la rush hour, insa trebuie sa recunoaatem ca, cel putin pe magistrala cu Universitatii, a inceput sa vina la intervale mai mici in ultima vreme. De multe ori mi s-a intamplat sa merg pe jos la servici, facand cam 40 de minute-daca o iei pe stradute, aerul e chiar respirabil, iar miscarea face bine.
    In rest, pentru cei care striga 'nu te mai plange, fa ceva', am linkul urmator:
    http://www.anuala.ro/proiecte/2007/studii/s29/
    E un proiect facut de mine care propune o solutie concreta de descongestionare a acestui mare sat numit Bucuresti.

    PS pentru cei care iubesc cratimele: oameni buni, 've-ti' , 'i-a mai mergeti ', e epidemie de cratime! Mai 'pune-ti' mana pe carte! In rest, numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    ESTE NEVOIE DE CIVILIZATIE (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:40)

    pop carmen [anonim]

    Nu sunt din Bucuresti, insa am circulat cu masina atat prin capitala noastra cat si prin alte capitale. Romanii nu sunt obisnuiti sa urmeze regulile iar guvernantii nu vor sa faca lucrurile sa mearga...nimeni nu-si da interesul..totul merge prost.
    Nu este vorba de cati bani iti permiti sa dai pe o masina, ci pur si simplu e vorba de civilizatie.
    De ce in alte capitale europene se poate si la noi nu?
    Ar trebui sa renuntam la prostie, sa invatam sa traim in civilizatie, iar primarii in loc sa tot schimbe bordurile de 3 ori pe an ar putea sa investeasca in drumuri.
    • 0 (0 voturi)    
      ai perfecta dreptate, dar (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:16)

      EU [anonim] i-a raspuns lui pop carmen

      de unde atata civilizatie la romanasii nostri? eu n-am masina, sunt pieton si asa o sa raman indiferent de cat castig. Dar ma doare si ma consum cand vad atata nesimtire, si din partea soferilor, dar si din partea pietonilor. si cred ca o sa mor cu aceeasi intrebare in cap: de ce la altii se poate si la noi nu???????????
  • +3 (3 voturi)    
    pentru Gheorghe (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:58)

    anonim [anonim]

    iti doresc sa locuiesti pe Mosilor ca mine, sa nu poti folosi masina, la Obor sa fie inchisa statia de metrou, unica masina care circula 634 sa nu mai vina pentru ca pe Stefan cel Mare si Iancului e santier peste tot si sa o iei frumos pe jos,dimineata cand te grabesti sa ajungi la serviciu ,pana la prima statie de metrou, sa circuli pe trotuarele care au mai ramas, asta daca esti norocos, ca iti spun eu ca o sa mergi pe strada, printre borduri si noroi, sa ajungi in sfarsit la metrou in care nu o sa te poti urca din prima pentru ca mai sunt si alti "sportivi" care practica zilnic acelasi sport ca si tine.Sa te urci in urmatorul tren, sa stai ca o sardea, sa nu ai de ce sa te tii, sa te calci in picioare la fiecare frana pusa brusc, sa nimeresti langa un gardian al metrorexului nespalat, la Victoriei sa iei o gura de aer pentru mai departe si sa ai o zi minunata!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru anonim (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:36)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui anonim

      genial!
  • 0 (0 voturi)    
    necesar crestere infrastructura (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:59)

    cetatean [anonim]

    In loc sa ne lamentam - oricum nu rezolvam nimic prin asta - ar trebui sa ne concentram si sa rezolvam modificarea infrastructurii rutiere si feroviare.Si asta cat mai repede!
  • +4 (4 voturi)    
    Necesar 7 ani de acasa (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:26)

    Mihai [anonim]

    Si eu am masina in "lizing" si sunt sofer de duminica. Masina o folosesc doar pt iesiri in week-end, la cumparaturi cand am de carat multe chestii sau in cazuri speciale. Si chiar daca sunt prins in aglomeratie nu trec pe rosu, nu blochez intersectii, nu merg pe linia de tramvai, nu "tai fatza", nu injur pietonii pe trecere si ii las pe cei cu bun simt sa se bage.
    In timpul sapt sunt pieton. Ma spal zilnic, bag un deodorant pe mine, ascult muzica la casti cu vol mediu, cand merg pe trotuar nu merg in zig-zag sau pe mijloc, nu scuip pe jos, nu arunc hartii pe jos si ma tin draqului de bara in metrou astfel incat sa nu ma clatin ca stuful. Imi dau jos ghiozdanul din spate ca sa nu deranjez, vorbesc tare cat sa ma auda interlocutorul si nu jumatate din Buc.
    Care e ideea? Ca totul tine de educatie si adevarata pbl in ca*atul asta de oras, in care traiesc de 24 de ani, o reprezinta OAMENII! Restul sunt detalii.
    • 0 (2 voturi)    
      cum e orasul?? (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:21)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      daca te-ai nascut si ai stat aici toata viata, ma indoiesc ca ai spune cu atata usurinta "ca*atul asta de oras". oare cum vrei tu sa te respecte altii si sa nu te faca "mitic", cand tu iti dispretuiesti propriul oras?
      • 0 (2 voturi)    
        cum sunt si oamenii (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:46)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui xy

        Da, m-am nascut aici, am crescut aici si am vazut cum s-a schimbat orasul de la an la an. Nu imi dispretuiesc orasul pt nu eu arunc pe jos, nu eu scuip pe jos, nu eu ascult manele la 12 noaptea, nu eu arunc gunoiul pe geam, nu eu ma plimb pe sosele intr-un cazan care scoate fum, nu eu tai copaci sau arunc ciment peste orice petic de verdeata ca sa-mi pun masina acolo.. Imi dispretuiesc concetatenii care au transformat orasul asta exact in ceea ce e, "o cocina". Iar aia care ipotetic ma fac pe mine "mitic" sunt cei care ingroasa numarul "taranilor" cu buletin nou de Buc.
      • +1 (1 vot)    
        poate necesarul de 7+7 ani de acasa (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:55)

        viorex [anonim] i-a raspuns lui xy

        daca trebuie sa te mandresti cu faptul ca esti nesimtit doar pt ca esti mitic atunci cred ca emigrez...din bucuresti...desi am emigrat deja, dat fiind ca stau in ilfov...subscriu la nesimtirea tipic romaneasca (incluzand aici tot kitschul, lipsa de civilizatie, de cultura etc si incluzandu'ma si pe mine) si in mod special la exacerbarea acesteia in mareata noastra capitala (ca deh, "varfurile" aici sunt)...in micul si nesimtitul paris...as vrea sa vad si eu o singura data o persoana (in afara de mine, pt ca nici eu n'o fac mereu) care ii atrage atentia "nesimtitului" ca arunca tigara pe jos, ca'si scuipa samanta in autobuz sau ca asculta muzica la telefon pe speaker...ca as sti ca mai avem o sansa...nu sa stau sa ascult sau sa citesc cum se simte vexat nu's'ce mitic ca a indraznit careva sa'l critice...si nu direct ci indirect, bagandu'l in aceeasi oala cu impricinatii, la fel cum si el ii clasifica pe altii ("moldovene","provincialule" etc)...so, mi'as dori sa vad mitici mai elevati dar cred ca deja e a doua utopie, dupa comunism...salutare dragi mitici, va multumesc ca imi scuipati seminte'n cap si imi taiati fata zi de zi...
  • 0 (4 voturi)    
    mtroul din Japonia (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:32)

    eu [anonim]

    Care spunea ca mersul cu metroul in Bucuresti e jalnic? http://www.220.ro/In_Japonia_se_asigura_ca_metroul_e_plin-68235.html
  • 0 (0 voturi)    
    extreme, final "merge si'asa" (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:37)

    bunul simt [anonim]

    Ne putem adapta foarte usor la trafic aglomerat sau la autobuze f aglomerate (putini isi aduc aminte deliciile calatoriei pe scara autobuzului).

    Problema este ca autoritatile (IGP, primarie etc.) se adapteaza si ei foarte usor la acest "merge si'asa", atunci cand ei sunt responsabili in a rezolva lucrurile (macar ca sarcina de servici si nu ca bun simtz).

    Da, se poate merge si asa, fie aiurea cu RATB-ul, fie aiurea in jam traffic. Fiindca inca se mai poate, mai este din rabdarea consumatorilor de servicii, mai este din lipsa de buna simt a autoritatilor.

    Dar daca (de exemplu) ai un accident, devii persoana cu handicap, si de maine trebuie sa mergi la servici cu masina? (ca RATB sau spatiul public e accesibilizat doar de forma)
    Nu mai "merge si asa".

    Responsabilizarea inseamna si constiinta civica. Pentru toata lumea - si pentru consumatorii de servicii (OPC-ul este f firav) si pentru autoritati.
    Restul e multa liniste :))
  • +1 (3 voturi)    
    aglomeratie (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:56)

    eu.. [anonim]

    Din pacate fiecare are dreptate in felul lui.
    Eu sunt din Timisoara,si imi pare rau sa aud si sa vad ce se intampla in alte orase din RO (Buc. mai exact).Pot sa va zic ca nu m-am muta in Buc. sub nici o forma. In TM cel putin nu sunt aglomeratii...sa stai cate 2-3-4 ore in trafic. E adevarat ca si orasul e mai mic...dar totusi, cel putin aici se circula civilizat.Am fost de mai multe in bucuresti,daca din greseala nu ma incadram bine si vroiam sa schimb banda,sa fiu al dracu daca ma lasa vreaunu.Cel putin in TM soferii sunt mult mai "maturi" sa zicem, te lasa sa schimbi banda,nu claxoneaza daca nu ai plecat intr-o zecime de secunda dupa culoarea verde.In Buc,parca numai al dracu, nr. la masina de TM,parca se urcau pe mine.
    Anumiti soferi din Buc mai ajung in TM,iar ei sunt obisnuiti cu traficul de acolo...pur si simlu cred ca li se cuvine orice aici.Nu odata au fost opriti in trafic de alti soferi si li se zicea ca nu sunt in Bucuresti.
    Concluzia: tine de mentalitate, de cei 7 ani...etc.
    O zi buna.
  • 0 (2 voturi)    
    Transport in comun? (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:59)

    Ponder [anonim]

    Tocmai din cauza transportului in comun am decis sa-mi iau masina.
    Hoti de buzunare, autobuze fara aer conditionat, batrani care nu te lasa sa deschizi geamul pentru ca nu vor sa raceasca,... mirosuri care mai de care.

    Cat despre mersul pe bicicleta, era visul meu. Dar cu atatia caini si cu atata praf si fum (da, pe care eu il generez, mergand cu masina), nu mai suna chiar asa tentant.
  • 0 (0 voturi)    
    o ora jumate (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:08)

    Mada [anonim]

    O ora jumatate de la Piata Charles de Gaulle pana la Carrefour Colentina via Fabrica de Glucoza...JALEEE!!!
  • +2 (2 voturi)    
    centura (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:25)

    viorex [anonim]

    de dimineata am mers pe centura incercand sa ajung din otopeni in vitan-barzesti, in zona targului de masini...mi'a luat 1h50m, ce'i drept cu tot cu cautatul locului de parcare intr'o zona de altfel pustie, in care nu sunt cladiri de birou, magazine etc, dar se pare ca a "rasarit" un semet hotel pe locul fostelor sere vitan...pe celalalt sens era o coada de cel putin 10km (daca nu chiar vreo 15) de la ~1km de autostrada soarelui pana la bariera pipera-tunari...in alti ani se formau ceva cozi la intersectiile cu intrarile in bucuresti, insa ce se intampla acum e de necrezut.
  • 0 (2 voturi)    
    Bicicleta (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:54)

    Dan [anonim]

    Hai sa folosim bicicletele pentru deplasarile in oras.
    Si asa se incalzeste clima... e o placere sa mergi in aer liber.
    Nu se compara cu metroul, cu tramvaiul sau alte mijloace de transport in comun.
    Stiu, o bicicleta buna costa ceva, dar merita.
    Acum avem si piste speciale (asa napadite de masini cum sunt) si tot ce ne ramane de facut este sa le folosim. Cu timpul se vor mai construi si altele... Dar conditia e sa apara mai multi biciclisti.
    In acest fel se vor schimba lucrurile in bine.
    Asa e in (mai) toata Europa.
    Deci, fara ura, folositi bicicletele!
  • +1 (1 vot)    
    biciclistu invizibil (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:07)

    Sorin D [anonim]

    Dragi participanti la trafic! Prin prezenta va informez ca in Bucuresti exista de ceva vreme o specie de oameni care se numeste specia biciclistului invizibil. Datorita acastei proprietati (invizibil) nu l-ati observat pana acuma. De fapt nu-l vede nimeni! Nici autoritatile, nici politia, nici masinile si nici chiar pietonii. Eu fac parte din aceasta specie si confirm cele de mai sus! Aceasta este explicatia pentru care nu se fac piste pt biciclisti, se parcheaza pe trotuare, nu ai unde sa lasi bicicleta in siguranta, etc. Am scris cu greu acest mesaj cu mainile mele invizibile la calculatorul invizibil. Uneori ne puteti vedea doar daca CASCATI BINE OCHII!!!
    Va doresc succes! poate ne vedem intr-o zi!
  • +1 (1 vot)    
    Solicitare (Marţi, 8 aprilie 2008, 18:44)

    Mara [anonim]

    Stimate Domnule Comisar Sef Motoc,
    Stimate Domnule Comisar Sef Crai,

    Sunt un cetatean al Romaniei ( stat membru al UE ) si de asemenea un cetatean care locuieste in sectorul 2, localitatea Bucuresti.
    Ca platitor de toate taxele posibile si imposibile catre municipalitate, respectiv statul roman, doresc sa imi comunicati cu exactitate nr. de agenti de politie rutiera aflati pe teren pentru dirijarea traficului, intre intersectia Doamna Ghica si intersectia Obor, in zilele de 7 si 8 aprilie 2008, intre orele 7.30 si 13.00. ( care sunt de altfel platiti si din banii mei)
    Precizez ca zilnic merg cu transportul in comun si ca am coeficientul de inteligenta necesar pentru a intelege ca o parte din vina apartine conducatorilor auto care nu respecta regulile de circulatie. Cu toate acestea, va intreb , eu ce vina am???
    Si in 7 aprilie si in 8 aprilie am parcurs distanta de la Doamna Ghica pana la intersectia Obor in 1.5-2 h. Normal, ca am intarziat la serviciu desi am plecat la aceeasi ora ca intotdeauna de acasa. Daca eu sunt concediata de superiorul meu, cine raspunde?Si pe langa toate acestea, as vrea sa stiu, maine ( 9.04.2008 ) trebuie s-o iau de la capat? Pentru ca in situatia in care repet experienta ultimelor doua zile, trebuie in mod categoric sa iau un calmant si sa raman peste program la servici pentru a recupera orele pierdute.
    Care este solutia?V-o spun eu, stimati conducatori ai politiei rutiere: Dati amenzi si ridicati permise! Nu e posibil sa sune lumea din tramvaie si trolee la 112 pentru ca mijloacele de transport nu se misca un centimetru in 30 de minute. Nu e posibil ca tramvaiului sa-i fie facut loc in trafic de o pensionara furioasa care ameninta cu geanta orice sofer care dadea sa blocheze accesul acestuia, asa cum s-a intamplat astazi in intersectie la Doamna Ghica
  • +1 (1 vot)    
    Polemica este inutila (Marţi, 8 aprilie 2008, 19:59)

    ubik [anonim]

    Comentariile se axeaza pe polemica metrou/RATB/bicicleta versus automobill personal ocolind la mare distanta problema reala si rezolvarea ei. Asa a procedat si Videanu pentru a justifica incompetenta sa si a consiliului general. De fapt problema este formata din: lipsa de viziune+hotia+incompetenta primarilor care au condus Capitala. Ei au dat autorizatii de constructie la sute de cladiri de birouri cu parcari lipsa sau insuficiente (in special banci sau firme care lucreaza cu publicul); in loc sa largeasca strada, au gatuit peste tot pe unde s-a putut partea carosabila cu refugii de pietoni supradimensionate sau "insule' de asfalt inutile generand ambuteiaje (soseaua are 4 benzi pana intr-un punct unde ramane astfel cu 2); au dat autorizatii (unei fime patronate de o duduie blonda) pentru parcari pe partea carosabila care nu necesita nici o investitie (micsorand astfel si mai mult calea de rulare), in loc sa se construiasca parcari sub si supra terane; au intarziat cu inconstienta semaforizarea sistematizata unica pentru intregul oras (operatia se putea face planificat, de fiecare data cand se "reconditionau" bulevardele fara mari costuri suplimentare); au aruncat sute de milioane pt un "podet" inutil (constructia stupida blocand accesul in zona respectiva pana la terminare, deci inca 2 ani) cand varianta mult mai buna era sa mute Gara de Nord pe pozitia Garii Basarab (solutie evident mai ieftina si ca mentenanta in viitor), construind o gara ultramoderna (foarte necesara) cu mult mai putini bani; au restrans suprafata verde cu nesimtire maxima prin "schimburi" ticaloase cu prieteni de pahar (de ex. parcul Bordei), si asta tot pentru constructia de birouri si blocuri turn (care genereaza si mai mult trafic aiurea); au evitat discutiile privind "zona metropolitana" pana cand au avut pe cine sa dea vina (cand au fost in aceeasi "barca" problema asta nu i-a interesat), desi era evident ca nu exista rezolvare fara extinderea metroului si a soselei de centura, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 8 aprilie 2008, 20:26)

    Nautilus [anonim]

    1. Podetul era necesar, chiar daca Gara de Nord se muta la Basarab si se asfalta restul tot ar fi existat o intersectie cu semafoarele, claxoanele si nervii de rigoare

    2. Metrofilii si "wannabe-cyclists"(cei care nu merg ei cu 2 roti si pedale dar "pedaleaza" din gura) sufera (in sensul folosit in cartier al cuvantului) de grija automobilistilor, uita ca de reparatii la strazi au nevoie si autobuzele/troleibuzele/tramvaiele/etc

    3. Azi pe Calea Rahovei intre 18:45 si 19:00 erau doar cateva masini. In alte zile ar fi fost bara la bara. Se pare ca i-a speriat Hotnews :)

    ~Nautilus
  • +2 (2 voturi)    
    solutii, solutii, solutii... (Marţi, 8 aprilie 2008, 21:23)

    fatmanx [anonim]

    Solutia e una si buna: educatie rutiera.
    In Praga si nu numai se circula bara la bara cu 5 km pe ora da n-ai timp sa aprinzi o tigara fiindca nu se opreste nimeni niciodata - rar vezi ambuteiaje si alea se rezolva rapid de militieni...

    Daca tot vb solutii propun confiscarea masinilor celor implicati in fapte de manelist (depasire neregulamentara, oprire neregulamentara, etc) pe perioade de la o luna la trei(sase?) si amenda sa fie folosita ptr plata parcarii pe perioada mentionata (1000-2000 EUR?)

    In acest fel se elimina intr-adevar manelistu de pe sosea (cine-i mai da masina pe mana dupa aia, nu?) si poate (adica POATE) se mai civilizeaza si cocalaru de Bucuresti, daca vede fluidizarea traficului cu ochii lui...

    aia ie!
    • 0 (0 voturi)    
      art 114 alin (6) din Regulament (Miercuri, 9 aprilie 2008, 11:26)

      bedeu [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

      http://bpr.b.politiaromana.ro/Legislatie/Codul%20Rutier-Regulament%20de%20aplicare-2006.htm